Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 174

Tema: Kako da ju nagovorim da više jede? (Ilitiga kako udebljati dijete :))

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Kako da ju nagovorim da više jede? (Ilitiga kako udebljati dijete :))

    Smjehuljica je rođena s 4630 grama, a sad s 15 mjeseci ima 8700 grama. (Ne znam koliko je visoka, nismo ju već neko vrijeme mjerili.)
    Pred tri tjedna je imala 8800, pa je nakon viroze pala na 8700.
    Na istoj težini je već tri mjeseca. Pedijatrica kod koje smo bili je otišla u mirovinu u prosincu, ona se nije puno uzrujavala oko težine. Novu pedicu nismo još vidjeli.

    Svi obroci su joj mali, odnosno, veliki su, ali ona malo pojede. Kako da ju nagovorimo da jede više? Koju hranu da joj dam, a da bude kaloričnija, a opet zdrava i prirodna?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mozda da provjerite krvnu sliku? Al ne bih rekla da je to bas laka misija.

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nekoliko puta smo provjeravali, sve je bilo ok, osim željeza na donjoj granici.

  4. #4
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Opiši što sve jede pa će biti lakše dati preporuke. Koliko je fizički aktivna?

    Uf, moja bi stalno jela, može se najesti, ali za 5 minuta, ako netko drugi jede, ne odustaje, ko pas stoji kraj stola i gnjavi li, gnjavi.

  5. #5
    hatatitla avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    223

    Početno

    Naš je nakon početnog potpunog odbijanja dohrane počeo jest tolike količine da sam ja već gledala kako mu ograničit hranu, a sviđalo mu se apsolutno sve tako da je bar jeo zdravo. Ali onda negdje s 16 mjeseci ( a taman su počinale vrućine) je počeo katastrofalno jesti, cijelo ljeto je preživio na jogurtu, kruhu i tu i tamo šljivi/kruški. Užas, baš sam se živcirala. Nalazi su mu uvijek ok, otkad je krenuo u jaslice tete kažu da super jede, vikendima kad jede doma ručak to je kako kad, nisam ludo zadovoljna. Općenito kiksamo s glavnim obrokom, voće, jogurt, i ostale međuobroke jede rado i ok. Bilježim se jer i mene zanima.
    Sad sa skoro 2 godine (za 2 tjedna) ima 13.5kg, visinu ne znam, al recimo po dužini hlača nije se neštopuno izdužio od prošle godine (a s obzirom da je MM izrazito visok a i ja sam visoka nekad mi je malo čudan taj njegov polaganni rast- pa se brinnem da mu možda u hrani nešto fali?)

  6. #6
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Koliko ima obroka i sto jede?

    Nas je malac bio uvijek jako visok i mrsav i kakve god da je imao periode u zivotu, slabog ili dobrog jedenja, uvijek je bio jako mrsav (evo, sad je s 4+ godine dosegao 18 kg a ima 115+ cm).
    Ja sam nudila barem 5 obroka, kolicinski manjih, nisam se uzrujavala oko toga koliko pojede vec da ima dostupne kvalitetne i raznolike namirnice.
    I dan danas mi je najlaksi nacin u njega ugurati hrpu hranjivih sastojaka odjednom kroz -juhe (mesne juhe, dugo kuhane s puno korjenastog povrca pa onda jede njih, s ukuhanom tjesteninom ili mu napravim gustu juhu s nekim povrcem koje voli ili skuham rizu/kvinoju podlijevajuci ih juhom).

    Ali, napisi sto i kako jede, nekad mame znaju podcijeniti kolicinu hrane jer nisu zadovoljne sto tanjur nije ociscen do kraja.

    Frendica je uspjela podebljati dijete dajuci mu neogranicen pristup slatkisima (keksima, nutelli, palacinkama i sl.).. meni to nije opcija, radije neka bude mrsav.

  7. #7
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Imam jednu poznanicu koja je na jednoj kontroli svoje bebe sa nekih malo više od 6 mjeseci pala u depru jer joj je dijete bilo malo ispod minimalne granice kilaže. A dijete se najnormalnije razvijalo, bilo izrazito aktivno i jako je malo spavalo, pokušala sam s njom razgovarati o tome kako ima takve djece, neka ode na forum i potraži roditelje s istim problemima, da djetetu treba dati vremena.... Nije poslušala ništa, prestala je dojiti (jer, kao, nije imala mlijeka), uvela je AD i počela s dohranom. Ne znam jesam li dobro razumjela, to me malo kopka, ali nešto je spomnjala da je davala i nekakvo prženo brašno i mlijeko da bi dijete dobilo na kilaži, za to nikad nisam čula..
    Uglavnom, nisam ih dugo vidjela do neki dan, sad mala ima 15 mjeseci. I šok.
    Trči ona, hoda i sve to, ali debela je. Baš debela. Ne znam što rade i kako ju hrane, ali nisam mogla ništa reći ni pitati, baš sam bila šokirana. I dijete je sa njenih 6 mjeseci izgledalo kao normalna beba, a sad izgleda kao da ima godinu, dvije više.

    Ispravite me ako griješim, ali čini mi se da u slučaju nedobivanja kilaže treba napraviti nalaze krvi i vidjeti kakva je krvna slika, ako je sve u redu, dijete treba pustiti da se razvija po svom nekom satu i planu...Tablice su tu da nam pomognu u snalaženju oko učestalih vrijednosti, ali nije svako dijete u svakom trenutku za ugurati u tablicu..nekima treba vremena...

  8. #8
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Ja imam doma jednog prosjecnog...uvijek u zlatnoj sredini, i jednu mini. Ona je oduvijek na donjoj granici. Meni je to normalno. Mislim, ja imam metar i po...ne znam. Pedijatrica ne radi frke jer se ona razvija po svojoj krivulji, proporcionalno. Sad...to sto je manja...nije problem. Ima 2 godine i mislim da je blizu 10 kg.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Imam jednu poznanicu koja je na jednoj kontroli svoje bebe sa nekih malo više od 6 mjeseci pala u depru jer joj je dijete bilo malo ispod minimalne granice kilaže. A dijete se najnormalnije razvijalo, bilo izrazito aktivno i jako je malo spavalo, pokušala sam s njom razgovarati o tome kako ima takve djece, neka ode na forum i potraži roditelje s istim problemima, da djetetu treba dati vremena.... Nije poslušala ništa, prestala je dojiti (jer, kao, nije imala mlijeka), uvela je AD i počela s dohranom. Ne znam jesam li dobro razumjela, to me malo kopka, ali nešto je spomnjala da je davala i nekakvo prženo brašno i mlijeko da bi dijete dobilo na kilaži, za to nikad nisam čula..
    Uglavnom, nisam ih dugo vidjela do neki dan, sad mala ima 15 mjeseci. I šok.
    Trči ona, hoda i sve to, ali debela je. Baš debela. Ne znam što rade i kako ju hrane, ali nisam mogla ništa reći ni pitati, baš sam bila šokirana. I dijete je sa njenih 6 mjeseci izgledalo kao normalna beba, a sad izgleda kao da ima godinu, dvije više.

    Ispravite me ako griješim, ali čini mi se da u slučaju nedobivanja kilaže treba napraviti nalaze krvi i vidjeti kakva je krvna slika, ako je sve u redu, dijete treba pustiti da se razvija po svom nekom satu i planu...Tablice su tu da nam pomognu u snalaženju oko učestalih vrijednosti, ali nije svako dijete u svakom trenutku za ugurati u tablicu..nekima treba vremena...
    Na stranu AD i prženo brašno (to mi nikad nije padalo na pamet davati djeci), moj stariji je kasno prohodao, isto s 15+ mjeseci, ali te godine je isto bio baš bumbar... Jeo je banane, luk (imam fotografije), ribu, meso, sve povrće i slično, ali valjda se još nije uspio uspostaviti omjer unosa (hrana) i potrošnje (kretanje). U roku par mjeseci od prohodavanja taj višak kila je splasnuo, kao da se dijete ispuhalo... Mlađi je isto bio lijepo zaobljen prije prohodavanja, iako on nikad nije bio baš bumbar. Poslije su češće imali manjak kila (npr. u godini kretanja u školu) nego višak, a tako je i danas.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.01.2013. at 12:58

  10. #10
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    moj ima 14 kg sa 3g i 4 mj.
    ne jede puno, čak niti često. ima period kad se malo deblja a onda drugi kad raste u visinu, i tako stalno. valjda je građen na tatu.
    kad me zabrine to njegovo nejedenje pazim da idemo puno na svjež zrak, kuham zdravo i raznoliko i ne guram mu već ostavim nadohvat ruke pa se on posluži.
    slatkiše ne jede često.

  11. #11
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Znači to prženo brašno postoji kao jelo? Ja nikad prije i nikad poslije nisam čula za to pa me kopkalo da sam krivo čula.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Znači to prženo brašno postoji kao jelo? Ja nikad prije i nikad poslije nisam čula za to pa me kopkalo da sam krivo čula.
    Pa naravno da postoji - prežgana juha (ajnpren) je klasika za sjevernu Hrvatsku, ali ne daješ to bebama zbog glutena. To počneš davati kad i kruh, ne prije. Moji to sad vole, ali ni sad ne jedemo često.

    Ne čudi me da nisi čula - to nije dio mediteranske kuhinje. To je dio austrougarske kuhinje: http://www.coolinarika.com/recept/ajnpren-juha/

    I zaprška se može stavljati u mnoga variva. Ja stavim ponekad zapršku u kelj varivo... ne mogu se sjetiti u što još ... ima tak nekih stvari u koje to paše, ali bez pretjerivanja. Može na ulju, ali i na masti (svinjskoj). Ništ od toga nije za malu djecu.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Problem s njom je što je dugo odbijala dohranu, ovisnik je o cicanju, a dodatno nikad nije htjela kašice, spontano smo završili u baby led weaning sistemu. Prvi put je više od par zalogaja pojela s 13 mjeseci.

    A što jede? Nakon višestrukih noćnih podoja cica zadnji put oko 6.30-7.00, budi se oko 8-9, za doručak joj nudimo voće, kruh, tvrdi sir (Veronikin Jura ili Taborgradski), ABC namaz na žlicu kao sladoled, jer joj se gadi ako ga stavimo na kruh. Voli corn flakes, onako suh, (nisam sretna s tom namirnicom, ali nek bar nešto jede), pa često ode i sama po njega u ladicu. Čuvalica joj daje i pureću šunkicu , vidjela sam da ju sama traži, pa zažmirim.
    Pokušala sam s kuhanim zobenim pahuljicama u koje sam dodala mljevene lješnjake, orahe, suho i friško voće, to MD obožava za doričak, ona više od jedne žlice nije htjela.

    Za ručak jede gotovo sve što i mi, samo nezačinjeno, dakle, rižota, orzota, sad zimi puno korjenastog povrća, puno slanutka (protivnik sam zamrzavanja hrane za bebe, ali slanutak je iznimka, pa ga uvijek imam smrznutog skuhanog, gotovo svaki dan izvadim šaku-dvije, očistim od opne i začinim maslinovim uljem ili pomiješam s friško skuhanim povrćem. Voli i palentu, voli leću, često kuham složence (ričet, grah) pa prije nego začinim odvojim za nju. Voli kiselo zelje, kisele krastavce, masline. Trenutno joj od zelenog lisnatog dajem prokulice jer sam dobila domaće...
    Od mesa piletinu, puretinu ili teletinu... jako voli i pečeni krompir. Voli cuclati začinjenu zelenu salatu i radič, ali neće pojesti.
    Blitvu i krompir hoće, više krompir nego blitvu. Pojede i juhice s mesom, pileće ili teleće... ali sve to je jako malo. Tjesteninu hoće, pa ju znam zakuhati u guste juhe ili napraviti umak od mrkvice i graška.

    Kad mi dođemo s posla oko 5.30-6 jede s nama, slično kao i za ručak, nakon kupanja joj dam gusto skuhani (tako da ga žlicom narežemo na manje komadiće, pa ih sama uzima) griz na vodi ili zobenom mlijeku. Između joj se nudi voće ili ponekad jogurt ili vrhnje (ja baš nemam dobro mišljenje o mliječnim proizvodima, pa ih ograničavam na minimum).

    Od slatkog je jela samo domaće kekse, neke domaće kolače, štrudl, tu i tamo pettit buerre keks u gostima. Prije je htjela sušene marelice, sad ih više ne želi. Hoće i suhu smokvu, ali nakon trećine odustane.

    Slažem se da su tablice primjenjive na tehničke uređaje a ne i na ljudi... ali ipak se brinem. Ako gledam tablice, na 15. percentili je. A kad se rodila je bila preko stote.

    I sad čitam što sam napisala, izgleda mi kao da non stop jede... da često jede, ali jako malo...

  14. #14
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Na ovoj temi su linkane tablice s percentilama, pa pejstam ako još kome bude trebalo.

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Znači to prženo brašno postoji kao jelo? Ja nikad prije i nikad poslije nisam čula za to pa me kopkalo da sam krivo čula.

    O, da, ali nije to ajprem juha. Prži se brašno, doda kravlje mlijeko, voda, mislim i malo limuna. Dan-danas neki ljudi s tim hrane djecu (umjesto da kupuju formulu). Susrela sam 3 ili 4 takva slučaja u ovih 10 godina što radim.

  17. #17
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    E, MartinaP, to je to! Time je hranila bebu.
    (Ajpren juhu, sjetih se, poznaje i naša kuhinja, zovemo je prežgana juha i to se nekad davalo u vrijeme bolesti.)

  18. #18
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Možeš ti nju udebljati, kruhom, krumpirom, brašnom, slatkim. I što ćeš onda dobiti, nezdravo dijete koje si uspjela smjestiti u okvire nekih tablica.
    Moja je u toj dobi imala i manje kila nego tvoja, bila je zdrava po svim nalazima, žilava i jako aktivna i jela je zdravo i raznovrsno. Pedijatar nikada nije bio zadovoljan kilažom i njegov savjet je bio da ju šopam. Čime? Rekao je da joj u mlijeko nadrobim keksa i još 2-3 žlice šećera i da vidim kako će dijete napredovati. Rekla sm ok, okrenula se i nastavila po svom. I danas sa skoro 3g ima 12kg i među najsitnijima je. Tablicama se više ne zamaram, niti me zanimaju. Jede sve od voća, povrća, leće, graha, tjestenine itd.
    Ja nisam sigurna dali vjerujem tim tablicama, jer 90% djece mojih poznanica i prijateljica je na sokovima punim šećera od 3-4mjeseca, na keksima udrobljenim u mlijeko i sl. stvarima i ako se takva djeca uzimaju za prosjek onda naravno da moje dijete nemože kilama parirati kad je bila isklj. dojena 6mj,i nije pila sokove i ostale 'divote'.

  19. #19
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Slažem se s Mitovski.

  20. #20
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma jasno, pa ne pada mi napamet davati joj nezdravu hranu, kad u gostima dobije Pettit buerre keks sva se naježim.

    Nije cilj nadebljati ju pod svaku cijenu, već ju nagovoriti da pojede više nego sad, ne bi li bar malo dobila na kilaži. Već je mjesecima na istoj kilaži, štoviše, još je izgubila 100 grama u zadnjoj virozi... mene to brine, ne mogu si pomoći.
    Što kad krenu lijepi dana pa bude više boravila vani, jurcala okolo i više se trošila?

  21. #21
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    jel problem u kilazi ili u maloj kolicini hrane? za ovo prvo se slazem s napisanim, ali sto ako dijete od 15mj dan provede na kockici cokolade, 2 zlice variva i 3 zlice jogurta s pahuljicama? uz cicu, naravno.

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    već ju nagovoriti da pojede više nego sad, ne bi li bar malo dobila na kilaži.
    najjednostavniji recept da pojede više je da - bude gladna.
    a to ne može ako svako malo jede i svako malo cica.
    na tvom mjestu, ja bih uvela obroke. i nema niš između njih, ni zdravo ni nezdravo. po iskustvu, moje je u to vrijeme i čaša vode zasitila. voće da ne govorimo.
    super je što sve voli, al nije nikad gladna, pa pojede pomalo.
    to je moj dojam.

  23. #23
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Meni je nutricionistica na razgovoru rekla ovo što je Cvijeta napisala. Treba se uobročiti. Između obroka mora proći 3,5-4 sata i za to vrijeme ne smije ništa osim vode.
    Hrana koju daješ je super i tako bih ja i nastavila. Voće nikad ne bi smjelo biti samostalni međuobrok, već uz to i griz ili kruh ili neki ok keksići.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    najjednostavniji recept da pojede više je da - bude gladna.
    a to ne može ako svako malo jede i svako malo cica.
    na tvom mjestu, ja bih uvela obroke. i nema niš između njih, ni zdravo ni nezdravo. po iskustvu, moje je u to vrijeme i čaša vode zasitila. voće da ne govorimo.
    super je što sve voli, al nije nikad gladna, pa pojede pomalo.
    to je moj dojam.
    Joj, cvijeto, kao da si bila u mojoj kući i gledala moju djecu, naročito mlađeg sina.... Za njega sam morala dobro paziti da ne pregladni jer je zapadao u histeriju, ali i da ne pokvari obrok.

    Nije dobro svako toliko gurati djeci nešto u usta + hrana je dostupna (a to je navika koju sam donijela iz roditeljskog doma-nije sjajno). Možda nekom odgovara, ali kod nas je sve došlo na mjesto uvođenjem obroka koji su bili (i ostali) bolje rješenje za djecu, a bome i za mene!

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja ne vidim problem u tome da jede cesto i malo

    moja isto nis ne jede, ima 5-6 namirnca--sir (tvrdi, abc), grozdice, riza, meso (ne uvijek), mrkva iz juhe. voce nece, kruh nece, jaja nece.. nis nece. ne znam koliko je teska ali izgleda normalno, zdrava je. mrsava ali ok. isto velika rodjea, 4200.

    i najstariji isto velik roden, i sad je visok i zgoljav. dobitak na tezini minimalan, ali on normalno jede.

  26. #26
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja ne znam da li se to smije i koliko cesto, no moj je nakon multivitaminskog sirupa poceo jesti ko lud. Ima ih i za ove malene od 1 do 3 g a glad izazivaju oni koj imaju raznih b vitamina

  27. #27
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Moja je rođena kao mala minijatura 2 650gr.I nikad nije dobijala posebno na težini.Sa godinu je težila 8 600gr.Sada ,sa 3 god i 9 mj. ima 16 kg(dobro,to mislim da je sasvim ok).Ova mala,drugo oko,sa 3 mj. nosi odjeću koju je starija nosila sa 8mj.Tek sad vidim koliko je bila sitna.Ali ona je bila izrazito aktivna,a hrana joj je bila kao kazna.Nagovaranje,zapričavanje,majmunisanje-samo da nešto pojede.I dan-danas je takva.Nikakvi joj mv sirupi nisu popravili apetit.Ona jednostavno ne voli jesti.Ali zdrava je,osim željeza koje je na donjoj granici.
    Tako da ne vjerujem da ćeš tu nešto previše postići.

    I da se nadovežem na ono "prženo brašno".To vam je brašno koje se stavi u suhu tepsiju i u rerni peče dok ne dobije rumenkastu boju.I povremeno promješa kašikom.Nije to zaprška sa uljem.Više žena me savjetovalo da stariju hranim time,da bi se popravila.

  28. #28
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala svima. Vaša iskustva su mi dragocjena.
    Naša pedica je otišla u mirovinu, ova nova, kako čujem, sve po propisima i tablicama, pa mi je muka od susreta s njom. Sad kad vidim da nismo jedini, lakše mi.

    Btw, ne znam zašto, ali jučer je, kaže čuvalica, puno bolje jela. Istina, ja joj baš ne vjerujem, ali bar dobro zvuči.

  29. #29
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Meni u tvojoj prehrani za dijete fali kravlje mlijeko, naravno ako ga dijete podnosi. Zobene ne na vodi, već na mlijeku, pa dodaš malo lješnjaka ili
    čegaveć, griz na mlijeku, riža na mlijeku. Kalorično je, ali za dijete koje intenzivno raste je dobro. Moja starija nije nikad zavoljela mlijeko, i dandanas
    je među najsitnijima (ok, poštovala sam da ne voli, nisam je tjerala), mlađa voli mlijeko/mliječne proizvode, raste ko iz vode. A nije debela (po krivulji
    je čak i mršava), ali je čvrsta i raste u visinu. Starija je slabo dobivala i na visini i na kilaži. Ja bih na tvom mjestu prevladala svoju antipatiju
    prema mlijeku za dobrobit djeteta, naravno ako nema alergija, i ako prihvaća mlijeko.

  30. #30
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja o kravljem mlijeku nemam dobro mišljenje... zbilja ne vidim razlog zašto bi beba na majčinom mlijeku trebala dobiti mlijeko drugog sisavca koje je k tome industrijski prerađeno i nije od samo jedne krave već stotina njih.
    Da se razumijemo, konzumiram mliječne proizvode, dajem ih i Smjehuljici ali malo. Jako malo.

  31. #31
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Zato što u dobi od 14-15 mjeseci majčino mlijeko više ne zadovoljava prehrambene potrebe za rast i razvoj. I moja curka od 20 mjeseci još sisa, (kraj nam se ni ne nazire), ali i konzumira mlijeko. Ja vidim razliku između moje dvije cure, od kojih je jedna pila mlijeko, a druga ne. Druga bolje napreduje, as simple as that.
    Naravno, samo moje mišljenje.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Mojca, nemoj se uzrujavat. DOći će to na svoje..ili neće...kao kod mene Moj se prvi rodio sa 4.200, s godinu 7,600, a sad sa 4 i pol godine ima 13,5 kg. I ni makac. Mogu se slikat. Zdrav ko dren. Krvna slika fenomenalna i stvarno nikad bolestan... Al bas mi ga je ruzno gledat takvog žgoljavog..i teško je robu kupovat da mu nekak stoji

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    A da odgovorim na pitanje s naslova...mi se borimo...voli čokoladu, ap ga s njom ucjenjujem da još par grizova ručka mora pojest i tako....non-stop borba.
    Ali Smjehuljica je još mala....vidjet ćeš već i sama kad ti bude više kužila, bit će lakše

  34. #34
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    najjednostavniji recept da pojede više je da - bude gladna.
    a to ne može ako svako malo jede i svako malo cica.
    na tvom mjestu, ja bih uvela obroke. i nema niš između njih, ni zdravo ni nezdravo. po iskustvu, moje je u to vrijeme i čaša vode zasitila. voće da ne govorimo.
    super je što sve voli, al nije nikad gladna, pa pojede pomalo.
    to je moj dojam.
    Citiraj Lotta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je nutricionistica na razgovoru rekla ovo što je Cvijeta napisala. Treba se uobročiti. Između obroka mora proći 3,5-4 sata i za to vrijeme ne smije ništa osim vode.
    Hrana koju daješ je super i tako bih ja i nastavila. Voće nikad ne bi smjelo biti samostalni međuobrok, već uz to i griz ili kruh ili neki ok keksići.
    Ovo ne vrijedi za svako dijete.
    Moje dijete oduvijek jede puno malih obroka, doslovno od rođenja je jeo puno manje količine u više obroka.
    Treba vidjeti što djetetu više odgovara.

    Ja bih opet provjerila krvnu sliku radi željeza. Ako je bilo na donjoj granici, možda je palo. To zna biti česti uzrok slabijeg dobivanja na kilaži.
    Ako je tako dala bih kvalitetan preparat željeza i ne bih se oslonila samo na unos hranom.

    Slažem se da dijete nikako ne treba "toviti" nezdravom hranom.

    Mojca, ova vađa kilaža je stvarno mala i isto tako smatram da je ovo kuhanje žitarica na vodi slabo hranjivo za njezine potrebe.

    Savjeti nutricionista u sličnoj situaciji su bili podebljati kalorije. Znači ubaciti putar gdje se može. Dati kiselo vrhnje,...

    Ja bih povečala kalorijsku vrijednost te hrane koju pojede. Ne keksom i nečim takvim nego zdravim namirnicama.

  35. #35
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne stignem sad pisati, pa pejstam link koji uglavnom odražava moje razmišljanje o mlijeku:
    http://www.duh-vremena.bloger.index..../18543903.aspx

  36. #36
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mojca, nisam sad stigla čitati link. Da li ti je jogurt, vrhnje, sir ok, ili ni to ne želiš?
    Ako ti je ok, uvedi to, ako nije treba nači drugi način za "podebljati" kalorije, meni nije dovoljna žitarica na vodi za dijete male kilaže.

  37. #37
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a ne znam, mene to nervira. ja volim da je ručak - ručak, da svi jedemo zajedno. poslije ručka desert i onda ništa do večere

    mojca ima drugačiji stav oko prehrane od mene, npr - prije svega kad je riječ o mliječnim prozvodima il purećoj šunkici, al ono što je prethodno napisala kako se hrane, meni izgleda skroz ok. i dovoljno kalorično. meso, povrće, riža, tjestenina, krumpir, kruh, domaći keksi...
    al ako ona svako malo posisa mlijeka, ne može biti gladna. to je na kratko zasiti, a za njenu dob isto mislim da mlijeko ne može biti dovoljno.

  38. #38
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ajme, Mojca, pa ovaj sajt je na razini Mišakove emisije.

  39. #39
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Savjeti nutricionista u sličnoj situaciji su bili podebljati kalorije. Znači ubaciti putar gdje se može. Dati kiselo vrhnje,...

    Ja bih povečala kalorijsku vrijednost te hrane koju pojede. Ne keksom i nečim takvim nego zdravim namirnicama.
    X mislim da u djetetovoj prehrani definitivno fali masnoće

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Mojca, ne moraš koristiti mlijeko, ali podebljaj obroke od žitarica i povrća sa masnocama ( maslinovo ulje, maslac ili sto već koristite) . I neznam kako vam hranjenje izgleda, ali barem bi ručak i večera trebali biti za stolom dok drugi jedu ( neka djeca jako vole taj socijalni moment hranjenje ).

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    X mislim da u djetetovoj prehrani definitivno fali masnoće
    u isti čas .

  42. #42
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što u dobi od 14-15 mjeseci majčino mlijeko više ne zadovoljava prehrambene potrebe za rast i razvoj. I moja curka od 20 mjeseci još sisa, (kraj nam se ni ne nazire), ali i konzumira mlijeko. Ja vidim razliku između moje dvije cure, od kojih je jedna pila mlijeko, a druga ne. Druga bolje napreduje, as simple as that.
    Naravno, samo moje mišljenje.
    Dijana, odakle ti ova informacija?

  43. #43
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    masnoce se mogu unijeti i orasastim plodovima, predlozila bi i da zitarice zacinis sa mljevenim orascicima

    predlozila bi i sir...ali ako nevolis ... postoje i druge varijante.... samo treba tocno progooglati i birati namirnice, da u sto manjim obrocima dobije sto vise zdravih i potrebnih kalorija

    a zdrava navika je jedan od najvaznih stvari, sto je vise moguce dzite se toga da jedete zajedno, ne pred tvom i bez pretjeranih zanimacija(jer kazu da kad se jede pred tvom, pojedeno mozak ne procesuira pravilno i iz hrane se ne dobiva potrebno) , nek se dijete bavi hranom dok jede, daj joj zlicu i nek mulja, nek pipa hranu i lize prste

    nevolim pametovat i znam da ovisi od djeteta do djeteta, al moj ima sa 4god i 3 mj-24 kg(rodio se sa 4), od pocetka se ne opterecujem sa hranom, jede skoro pa kako hoce, jedino smo u pocetku strogo pazili na "pravila" pa su sad to vec ustaljene navike, dogodi se da dnevno pojede 3zlice juhe i navecer 3 zlice zitarica, pa iduci dan opet i tek treci dan pojede normalne obroke, meni je vazno da se ne opterecujem oko toga....ni sebe ni njega zapravo...i ima efekta...

  44. #44
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ajme znala sam da će to tako ispasti.
    Je Zuska, onaj link je na razini Mišaka, ali napisala sam da nemam vremena pisati i da uglavnom odražava moje mišljenje o mlijeku. Bio je prvi koji sam našla, jer je već 10 sati prošlo, a ja sam na poslu i još nisam počela raditi

    Dakle, mi doma, jedemo mliječne proizvode, dajem ih i djetetu... možda ne u mjeri u kojoj je to u ovim krajevima uobičajeno, ali nije zakinuta za njih. Ajda se vratimo na post koji opisuje što jede:

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    za doručak joj nudimo voće, kruh, tvrdi sir (Veronikin Jura ili Taborgradski), ABC namaz na žlicu kao sladoled,
    ....
    Između joj se nudi voće ili ponekad jogurt ili vrhnje (ja baš nemam dobro mišljenje o mliječnim proizvodima, pa ih ograničavam na minimum).
    ....
    štrudl
    Nisam napisala, štrudl je od sira, nemam vremena ribati jabuke.
    Često napravim nabujak od riže na mlijeku, jer ga svi volimo, pa i Smjehuljica malo probrljavi, pun je i jaja i mlijeka.

    To što je griz na vodi, a ne na mlijeku neće učiniti baš neku drastičnu razliku.

    Od masnoća koristimo pretežno maslinovo ulje i to obilato po svom lešo povrću. Ponekad jede i kruh s putrom, ali to se njoj gadi... čim je nešto mljackavo, gadi joj se...

  45. #45
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa zar bi se uvodila dohrana od šest mjeseci, kad bi sa 14 mjeseci mm bilo dovoljno? Jer koliko ja kužim Mojcu, dijete baš nije prihvatilo dohranu, odnosno
    meni se čini da se radi o nekim premalim količinama. Ne mislim da mm u toj dobi nešto specijalno doprinosi rastu i razvoju.

  46. #46
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj penny prvotno napisa Vidi poruku
    a zdrava navika je jedan od najvaznih stvari, sto je vise moguce dzite se toga da jedete zajedno, ne pred tvom i bez pretjeranih zanimacija(jer kazu da kad se jede pred tvom, pojedeno mozak ne procesuira pravilno i iz hrane se ne dobiva potrebno) , nek se dijete bavi hranom dok jede, daj joj zlicu i nek mulja, nek pipa hranu i lize prste
    Upravo tako. Jede se samo za stolom, gotovo od prvog dana jede sama, na stolu nema nikakvih podražaja, ne voze se avioni, ne jedu se žlice za baku isl. Hrane ima posvuda, stol je uništen na mjestu gdje ona sjedi od silnog ribanja nakon njenog istraživanja hrane.

    TV se ne pali dok je ona budna.

  47. #47
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zar bi se uvodila dohrana od šest mjeseci, kad bi sa 14 mjeseci mm bilo dovoljno? Jer koliko ja kužim Mojcu, dijete baš nije prihvatilo dohranu, odnosno
    meni se čini da se radi o nekim premalim količinama. Ne mislim da mm u toj dobi nešto specijalno doprinosi rastu i razvoju.
    Možda kravlje mlijeko doprinosi rastu, ali ono je predviđeno za teliće a ne za bebe.

  48. #48
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne znam kako stojite sa jajima, špekom, kiselim vrhnjem, maslacem..i da, griz na mlijeku hoće učiniti veliku razliku od griza na vodi. Možda mrvicu
    i naribane tamne čokse povrh ili malo cimeta, da poboljša okus..

  49. #49
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Hmmm, a za što je predviđeno životinjsko meso? Pa ga ipak velika većina čovječanstva konzumira.

  50. #50
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Sa špekom?! S 15 mjeseci?

    O ostalim namirnicama sam već pisala u prethodnim postovima.

    Čokolada nije hrana. Čokolada je prerađevina puna svega i svačega... i iako sam ja ovisnik o njoj, smatram da nema što raditi u prehrani 15 mjesečne bebe.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •