Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: neuhranjenost i poboljsanje apetita kod 18-mj. djeteta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno neuhranjenost i poboljsanje apetita kod 18-mj. djeteta

    pozdrav svima! ja sam nova na forumu i imam sljedeci problem: imam djecaka od 18 mjeseci i neuhranjen je. hrana ga jednostavno ne zanima. pojede par zalogaja i onda ne zeli vise. i naravno vrlo je izbirljiv. vrlo je aktivan i za sada je zdrav. ljekar je rekao da bi se trebao pod hitno udebljatii i prepisao neku vrstu visoko proteinskog milkshakea, i to bi trebao popiti 500ml dnevno. medjutim, on to nece ni vidjeti. cak i da mu se svidja on ne bi popio 500ml bilo cega. on pije malo vode u toku dana. doji po noci. jedino sto jede kako treba je dorucak. poslije toga sve je lose. mozda ce neki reci da je to zato sto jos uvijek doji, ali mislim da to nema veze s tim, posto on doji samo po noci (i to ne puno) i vikendom malo i po danu, jer sam tada kuci. i svejedno jede isto lose. mislim da bi situacija bila potpuno ista i da prestanem da dojim. brinem se da ne pocne da zaostaje u razvoju. pokusavamo da mu damo sto vise hrane koja sadrzi proteine i dobre masnoce, ali uvijek je neizvjesno sta ce i koliko toga uzeti. on za razliku od vecine djece ne voli mlijecne kasice (i kasice uopsteno) pa mi je tesko da mu "podvalimo" vitamine u prahu ili taj "milkshake" . jedino za sada hoce jesti jaje, i putere od orasastih plodova (badem, ljesnjak, cashew, kikiriki) i nesto zutog sira, pa tako bar unese nesto proteina i dobrih masnoca. ostalo je sve tesko... da li je neko imao slican problem? i da li ima nesto efikasno za poboljsanje apetita ili nesto slicno sto pomaze da se brzo nadoknadi nedostatak kilograma?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Ne znam da li će ti moj odgovor pomoći, ali ja imam curu koja je isto tako od rođenja bila izbirljiva. dojila sam je preko dvije godine, a kad je počela dohrana , počeli i problemi sa hranom. Da bi pojela ono što mislim da treba i da je zdravo za nju, počela sam joj davati miksanu hranu, voće sa žitaricama, meso i povrće, davala sam joj svježi sir i vrhnje, svježe cjeđeni sok od raznog voća. I dalje je mršava ( sad ima 6 godina), ali zdrava. I što je meni jako važno, krvna slika joj je savršena.
    Posljednje uređivanje od Diana72 : 10.03.2015. at 09:32

  3. #3
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    ja svojim curkama dajem svjeza jaja od prepelica svaki dan kroz 2 mjeseca, kazu da je to dobro za apetit i imunitet !!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Dagmar prvotno napisa Vidi poruku
    pozdrav svima! ja sam nova na forumu i imam sljedeci problem: imam djecaka od 18 mjeseci i neuhranjen je. hrana ga jednostavno ne zanima. pojede par zalogaja i onda ne zeli vise. i naravno vrlo je izbirljiv. vrlo je aktivan i za sada je zdrav. ljekar je rekao da bi se trebao pod hitno udebljatii i prepisao neku vrstu visoko proteinskog milkshakea, i to bi trebao popiti 500ml dnevno. medjutim, on to nece ni vidjeti. cak i da mu se svidja on ne bi popio 500ml bilo cega. on pije malo vode u toku dana. doji po noci. jedino sto jede kako treba je dorucak. poslije toga sve je lose. mozda ce neki reci da je to zato sto jos uvijek doji, ali mislim da to nema veze s tim, posto on doji samo po noci (i to ne puno) i vikendom malo i po danu, jer sam tada kuci. i svejedno jede isto lose. mislim da bi situacija bila potpuno ista i da prestanem da dojim. brinem se da ne pocne da zaostaje u razvoju. pokusavamo da mu damo sto vise hrane koja sadrzi proteine i dobre masnoce, ali uvijek je neizvjesno sta ce i koliko toga uzeti. on za razliku od vecine djece ne voli mlijecne kasice (i kasice uopsteno) pa mi je tesko da mu "podvalimo" vitamine u prahu ili taj "milkshake" . jedino za sada hoce jesti jaje, i putere od orasastih plodova (badem, ljesnjak, cashew, kikiriki) i nesto zutog sira, pa tako bar unese nesto proteina i dobrih masnoca. ostalo je sve tesko... da li je neko imao slican problem? i da li ima nesto efikasno za poboljsanje apetita ili nesto slicno sto pomaze da se brzo nadoknadi nedostatak kilograma?
    Pod ovim kašicama misliš doslovno na kašice ? Ja smatram da kašice 18-mjesečnom djetetu nisu potrebne. Možda da mu ponudiš hranu nasjeckanu na komadiće, da se igra s njom, istražuje ? Da ga uključiš u proces nabavke i spremanja hrane ? Jeste li mu vadili nalaze ?
    Inače, B vitamin je dobar za otvaranje apetita.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Pod ovim kašicama misliš doslovno na kašice ? Ja smatram da kašice 18-mjesečnom djetetu nisu potrebne. Možda da mu ponudiš hranu nasjeckanu na komadiće, da se igra s njom, istražuje ? Da ga uključiš u proces nabavke i spremanja hrane ? Jeste li mu vadili nalaze ?
    Inače, B vitamin je dobar za otvaranje apetita.
    Kašice - moj mlađi ih nije volio ni jeo.

    Ali stariji - zbog problema s motorikom dosta je kasno savladao i žvakanje, pa smo s tim imali problema. Silom prilika dugo smo mu usitnjavali hranu (ne nužno kašice, ali znala sam mu zdrobiti hranu viljuškom). Nisam se toga prije sjetila. Taj je počeo žvakati tek negdje u trećoj godini, kad je krenuo u vrtić i dugo dugo nije volio krutu hranu. I dan danas najradije jede žlicom. Radili smo s njim vježbe oralne motorike.

    Kako god bilo - slažem se s ovim da djetetu treba ostaviti hranu narezanu na komadiće, da istražuje.

    Potpisujem ovo za B vitamin i nalaze - trebalo bi se posavjetovati s liječnikom.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Mislia sam na kasice tipa Medolino, Cokolino, koje djeca obicno vole, ali on ne. On jede uglavnom hranu u komadicima jer bas ne voli da je izblendano. Ostavljamo mu hranu i na stolu u komadicima da uzme sam, ali nije zainteresovan, osim da se s tim igra preporuceni su mi sirupi apetito, i multivitamon (od dr Theissa) ili kindervital, zavisno od toga koji prihvati (ako ijedan!) . i ja sam mu pocela davati prepelicija jaja, pa vidjecu da li ce ista od toga imati efekat. da li je neko od vas davao jedan ili sve od ovih sirupa i kakva su vam iskustva?

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Dagmar prvotno napisa Vidi poruku
    Mislia sam na kasice tipa Medolino, Cokolino, koje djeca obicno vole, ali on ne. On jede uglavnom hranu u komadicima jer bas ne voli da je izblendano. Ostavljamo mu hranu i na stolu u komadicima da uzme sam, ali nije zainteresovan, osim da se s tim igra preporuceni su mi sirupi apetito, i multivitamon (od dr Theissa) ili kindervital, zavisno od toga koji prihvati (ako ijedan!) . i ja sam mu pocela davati prepelicija jaja, pa vidjecu da li ce ista od toga imati efekat. da li je neko od vas davao jedan ili sve od ovih sirupa i kakva su vam iskustva?
    DIjete ti je pametno - cokolino i slicne kasice nemaju bas bogznakakvu prehrambenu vrijednost.

    Sto TI volis jesti? Sto jedete u obitelji? Da li je vidio nekoga od vas da kaze "MMMMMM, kako je ovo fino....." ?

    Ako netko u obitelji nije jelac - moguce je da i dijete ne bude. Ne sto ne voli, nego vidi takav primjer. MM ne voli kuhano meso i nakon druge godine ja nisam uspjela svoje sinove uvjeriti da je to mmmm jako fino, kad tata misli da je to fuj.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Dagmar prvotno napisa Vidi poruku
    Mislia sam na kasice tipa Medolino, Cokolino, koje djeca obicno vole, ali on ne. On jede uglavnom hranu u komadicima jer bas ne voli da je izblendano. Ostavljamo mu hranu i na stolu u komadicima da uzme sam, ali nije zainteresovan, osim da se s tim igra preporuceni su mi sirupi apetito, i multivitamon (od dr Theissa) ili kindervital, zavisno od toga koji prihvati (ako ijedan!) . i ja sam mu pocela davati prepelicija jaja, pa vidjecu da li ce ista od toga imati efekat. da li je neko od vas davao jedan ili sve od ovih sirupa i kakva su vam iskustva?
    Pa daj mu onda hranu u komadićima, i moji su sa 18 meseci radije jeli komadiće nego kašice, (svakako su kašasto dobijali samo skuvan griz i palentu), glavni hit je bilo grickanje nekog peciva, to ih je zabavljalo po pola sata nekad, a nisu bili debeli, iako je testo zapravo najbrži način da se dete ugoji.
    Koliko je dete uopšte teško i visoko?
    I zašto doktor misli da mu treba baš visoko proteinski napitak?
    Ako jede i jaja i tvrdi sir, pa još i doji, ne bi trebalo da mu nedostaju proteini. Moj sin je od proteina unosio sve isto kao tvoj- samo jaja, tvrdi sir i dojio-odbijao je meso, ribu, i ostale mlečne prerađevine, i niko nije pravio problem, jer je odlično napredovao. Isto je vrlo izbirljiv što se tiče NAČINA serviranja hrane, i od kada sam to shvatila i prihvatila, život nam je puno lakši.
    Dakle, sinu i sad sa 3,5 godine serviram sve seckano-povrće i voće na kriške, štapiće, kolutiće-jede tako što bocka viljuškom još od 18.-tog meseca-i uglavnom jede skoro sve sveže voće i povrće.
    Puter-jede seckan...da, seckan na komadiće, kao i sir, i vrlo, vrlo sitno iseckanu domaću slaninu (špek, valjda )-sve od 18. meseca ili još i pre.
    Ko ga ne zna, iščuđava se, pa zašto baš tako, pa kako dete ne jede "normalan" sendvič, pa dobila sam i otvorene komentare da je razmažen, koji me se apsolutno ne dotiču. Dete mi je sito, zadovoljno, normalno uhranjeno, nema traume od jela, a sa vremenom se situacija puno poboljšala-sad ga je puno lakše nagovoriti da proba nove ukuse i načine spremanja hrane (jede pomalo i mesa i ribe npr.).
    Ako dete nema volje da pojede puno odjednom, nudi ga više puta u toku dana.
    Ako mu rastu zubići, normalno je da će jesti slabije, nekad i mesecima.
    Nemam iskustva sa sirupima, ali mojoj deci apetit pojačavaju obični dečji probiotici, bilo kakvi prikladni uzrastu, ako ih uzimaju bar nekoliko dana zaredom počnu primetno više da jedu .

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Zaboravila sam - kažeš da slabo pije. Da li si probala da mu ponudiš slamku, moj izbirljivac je tek tako počeo da pije više tečnosti?

  10. #10
    BOZZ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    KR
    Postovi
    315

    Početno

    A kako mu je željezo,znaju zezati sa hranom ako imaju nisko željezo.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Dagmar prvotno napisa Vidi poruku
    Mislia sam na kasic tipa Medolino, Cokolino, koje djeca obicno vole, ali on ne. On jede uglavnom hranu u komadicima jer bas ne voli da je izblendano. Ostavljamo mu hranu i na stolu u komadicima da uzme sam, ali nije zainteresovan, osim da se s tim igra preporuceni su mi sirupi apetito, i multivitamon (od dr Theissa) ili kindervital, zavisno od toga koji prihvati (ako ijedan!) . i ja sam mu pocela davati prepelicija jaja, pa vidjecu da li ce ista od toga imati efekat. da li je neko od vas davao jedan ili sve od ovih sirupa i kakva su vam iskustva?
    Još bolje, te kašice su prepune šećera (pročitaj sastav) i od njih ti dijete može samo lošije jesti ostalu hranu, nikako bolje.
    Možda bi pomoglo da nam napišeš njegov uobičajeni dnevni jelovnik, da ti možemo dati konkretnije savjete

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Pulinka, na zalost on ne dobiva dovoljno na tezini. Sa 18 mjeseci je visok 80,5cm i tezak tek 8,7kg. zato mu je doktor prepisao taj proteinski preparat. obim glave mu nisu mjerili zadnja dva puta pa ne znam. mozda cu mu sama izmjeriti. zeljezo mu nisu gledali rekli su da ako se za dva mjeseca ne popravi, tek onda ce pogledati zeljezo i mozda uraditi neke testove na alergije. (ja sam u holandiji pa ovdje ne daju olako uputnice da bi se uradili nalazi)
    Rehab, njegov jelovnik na zalost nije bas sarolik (a i mijenja se, prije je jeo vise povrca, a sada ga nece skoro nikako, ali mu sada svakako pokusavamo dati sto vise proteina i masnoca (kako nam je preporuceno). jelovnik je otrpilike trenutno sljedeci:
    dorucak : 1 jaje (ili 4 prepelicija jaja) ili kriska hljeba sa puterom ili ponekad przenica sa sirom; medjutim sada uglavnom hoce samo jaje za dorucak. sada je kriska hljeba sa puterom za uzinu ili banana (nekada je bila pileca supa sa tjesteninom i povrcem, ali je sada nece); dorucak je uglavnom ok, pojede ili cijelo jaje ili cijelu krisku, uzina je nekad ok ali je nekad problematicna pa pojede ili pola kriske ili pola banane. ponekad je to i komad uljevaka sa sirom i povrcem; rucak (poslije spavanja): tjestenina sa mesom i povrcem ili pizza ili musaka (ranije je bilo neko povrce i meso) ili uljevak sa povrcem (spinat, tikvice ili krompir) i sirom - ali ono sto pojede su jako male porcije; uzina neko voce - maline ili jabuka; vecera: makaroni (sami sa puterom, nece drugacije) ili kriska hljeba ili gotova hapica sa piletinom i povrcem (samo tu hoce da jede) ili neki uljevak (zavisno sta je jeo za rucak). ponekad pojede samu krisku ili dvije sira, ribu nece da jede. jogurt hoce 3-4 kasike i vise nece. bojim se da ne znam i dovoljno kalcija iako doji po noci. nekad hoce chicken nuggets (ali samo jedan). rucak uzina i vecera se nekako skoro spoje u jedno, jer gnjavi. on bi sve pojeo u 4-5 kasika (zalogaja) i onda vise nece i pljuje. ranije je bilo vise povrca u ishrani, ali sada je manje jer ga nece, a i receno nam je da se fokusiramo na proteinima i masnocama. Umutila sam mu puter, kokosovu mast, med, bademe, cashews, lanene sjemenke i kakao pa mu dam po nekoliko kasika dnevno. od tekucine pije vodu (ako sam ja kuci pa doji malo i po danu onda popije manje vode), kad ja nisam kuci popije vise otprilike 120ml. nekad hoce i malo cijedjenog soka od narandze ili limuna, ali i to popije par gutljaja. kod njega je sve u vrlo malim porcijama. isto, mrsko mu je da zvace pa nekad drzi hranu u obrazima malo je konfuzno, jer nikad ne znamo sta ce jesti pa uvijek moramo imati vise jela na ponudi...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Meni se čini da ti dete jede dosta raznovrsno, ni moji nisu sa 18 meseci puno raznovrsnije jeli, osim možda što su hteli nešto više vrsta voća i povrća od tvog sina.
    Ne verujem da mu fali nešto od minerala i vitamina u ishrani (naravno, ovako laički gledano prema onome što jede), više bih se složila sa tobom da samo jede male količine hrane-što je donekle začaran krug, jer od sitnijeg deteta se i ne može očekivati da će biti sposobno da konzumira istu količinu hrane kao vršnjaci...
    Na tvom mestu ja bih nastavila kao i ti-sigurno mu ne bih uskraćivala dojenje, nudila bi ga da jede više puta dnevno, eksperimentisala bi kad je dete dobre volje da vidim da li će mu se svideti neki novi ukus ili način serviranja hrane.
    Probala bih da mu "podvalim" da žvaće nešto dok sedi u kolicima u šetnji (ako hoće da sedi ), ili na sličnim "nepedagoškim" mestima (u kolima u vožnji i sl.), ali dobro, verujem da se tom idejom ne bi oduševile sve mame.
    Proverila bih i alergije i intoleranciju, ali možda i želudačni refluks-deca koja ga imaju često ne podnose puno hrane odjednom...
    Sa druge strane, možda je i čista genetika-moja sestra je imala samo 78,5 cm i nepunih 9kg sa 18 meseci ( a baš je jela Lino kašice, smoki i ostalu junk food tog vremena), svi smo niski u familiji, čak i oni koji su kao deca fino napredovali.
    Za povećanje količine tečnosti, nama su slamke bile spas, a isprobali smo sve vrste bočica, kljunašica i običnih čaša (iako su i moji bili dojeni, sin je odbijao drugu tečnost dosta duugo).
    Što se tiče toga da ga mrzi da žvaće, možda mu izbijaju zubi pa mu je i bolno..ili stvarno ima malo slabije mišiće usta?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Hm, to mi se ne čini baš tako malo hrane, a težina mu je stvarno niska (sudim po svojoj djeci). Mislim da je ovdje ipak najbolje nadzor prepustiti liječniku.

  15. #15
    marija1411 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    181

    Početno

    Mi smo sad na domaćem sirupu za apetit i imunitet, svi što su probali ga hvale. Pa ćemo vidjeti.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Hvala Pulinka! pokusavamo sve moguce trikove da ga nahranimo vrlo je nepredvidiv, evo jutros nije htio da jede jaje koje hoce svaki dan. nadam se da mi to nece sada poceti odbijati, jer sam bar tu znala da uzme proteine. zubi su definitivno dodatni problem, nicu mu gornje trojke a mislim da ce mu i petice uskoro poceti... i ja pomalo sumnjam na mozda neku vrstu refluxa, jer je i kao beba sisao cesto a pomalo, i imao puno grceva i gasova. i sada ga po noci nekada znaju buditi gasovi pa trazi da vise doji pa onda samo udjemo u zacarani krug... samo to je tesko dijagnosticirati, pogotovo ako nema povracanja i slicno. a on ne povraca i nije ni previse bljuckao kao beba... ali je uvijek bio pun gasova. ovaj pedijatar ovdje nije htio raditi sada bilo kakve pretrage, rekao je da cemo vidjeti kako ide pa mozda kasnije provjeriti zeljezo i neke alergije. inace ovdje su doktori katastrofa, tesko je doci do specijaliste, a uraditi bilo kakve nalaze je jos teze, ne daju uputnicu. mozda kada na ljeto budem isla kuci, uradicu mu neke testove, jer se to dole moze brzo odraditi...
    u kontaktu sam i sa pedijatricom-nutricionistom u beogradu pa mi je ona rekla da mu probam dati te sirupe (apetito i multivitamol ili kindervital). cekam da mi stignu, pa da i to probam - naravno ako ih uopste bude htio piti sve sto mi je ovaj ovdje ljekar preporucio, on nece uzeti.
    samo se nadam da mu ova njegova neuhranjenost nece uticati na razvoj, to me pravo plasi.... za sada je on vrlo zdrav i vrlo aktivan, ne znam uopste odakle crpi toliku energiju

    Marija, mozes li mi reci koji je to domaci sirup? da li si to sama pravila i ako jesi mozes li mi dati recept?

    I hvala cure za sve vase savjete!

  17. #17
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Po ovome sto pises, meni izgleda da ti imas savrseno zdravo dijete koje jede zdravo i koje je veselo. Jedini problem u ovoj cijeloj prici je doktor kojemu se ne svidjaju mjere tvog sina. Jos uvijek dojis, on jede jaja, orahe...po ovome sto pises, imas sasvim zdravog sina sa zdravim apetitom. A to sto svi ne izlazimo iz majcine utrobe kao klonovi istih mjera, eh, to je druga prica. Ja imam kcer od 3 godine koja jede apsolutno sve, vislja je za glavu od svojih vrsnjaka, a struk joj je uzak kao od djeteta od 9 mjeseci, tako da imamo problema kako da joj pronadjemo hlace, jer su joj sve presiroke. Tesko da je neuhranjena. A proteinski milkshake za dijete od 18 mjeseci-stvarno nemam rijeci. Pa ne radi se o body builderu!
    Posto sam zvrsila nekoliko tecajeva djecjeg nutricionizma, eto, napisat cu ti par savijeta, sto su nas ucili kako odgojiti dijete sa zdravim apetitom:
    -ako slucajno imas dvoriste, dobro je imati isto tako mali vrt. Ako dijete vidi voce i pocrce kako raste, te ih ubere samo, veca je vjerojatnost da ce imati veci interes da ga pojede.
    -ako zivis u stanu, mozes imati u tegli bosiljak, persin i sl. Neka te dijete vidi kako kuhas. Pozeljno je da vidi kako baratas hranom. Posebice ako rezes povrce (papriku, mrkvu, tikvicu), slobodno mu das da eksperimentira sa komadicima. Isto tako, djeca koja se sama hrane imaju bolji apetit od one djece koju hrane roditelji. Slobodno pred njega stavi komadice koje moze staviti u ruku. Avokado je npr, jako hranjiv i mekan...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    pratim, ista dob isti problem!

  19. #19
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Dagmar probaj sa tim sirupom za apetit od dr. Theissa mi smo ga kupili našem nakon što je bio bolestan i isto nije ništa jeo 2 tjedna (osim što je sisao) i uglavnom popravio se apetit. Inače nema problema sa tim kad je zdrav ali svaki put kad se razboli apetit totalno ode i smršavi po kg.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Dagmar, a šta vam kaže pedijatar na to što dete ima problema grčevima i gasovima u stomaku? To može samo po sebi biti bezazlen problemčić, ali ako je u kombinaciji sa malom težinom i lošim apetitom, ipak treba i taj podatak uzeti u obzir, jer može biti pokazatelj nekih alergija ili intolerancija, na gluten, recimo. Višednevno uzimanje probiotika može da ublaži tegobe kod nadimanja, ali ne može da reši problem ako je u pitanju intolerancija.

    Da ne bude zabune, ja se apsolutno slažem sa rehab da lekari treba da prate napredovanje deteta, samo mi se taj redosled rešavanja male težine deteta ne sviđa: prvo prepišu visokoproteinski dodatak bez ikakvog otkrivanja uzroka male težine deteta, a tek nakon par meseci će da se pozabave dijagnostikom.
    Znači, a priori kreću od premise da se detetu u ishrani uopšte ne nudi dovoljno proteina.
    Pri tome se ignoriše informacija od majke da dete ne želi da hranu konzumira u dovoljnim količinama (jer da je doktor zaista ozbiljno saslušao majku, bilo bi mu jasno da dete sigurno neće popiti 500ml dodatka ako inače unosi dnevno manje količine od te).
    Muka je dete naterati da popije (i zadrži u sebi) i 5ml leka ako dete to odbija, a terati dete da popije 500ml bilo čega je meni nezamislivo, osim ako je u pitanju baš životna ugroženost-sigurno da bi imalo kratkoročnog uspeha, ali na duge staze, kakav odnos prema hrani dete tako razvija? ( ne znam da li bi moja deca od 3 i 5 godina popila 500ml bilo čega na dan osim vode, to nije baš mala količina?).
    Pri tome se uopšte ne zna šta je podloga tako male težine-da li postoji neki zdravstveni problem (anemija, intolerancija, itd.), neka psihička odbojnost ili nezaiteresovanost za hranu ili je u pitanju prosto nekakvo "normalno" odstupanje, gde dete jede malo, a troši puno...Za svaki od ovih uzroka rešenje je sasvim različito, a dokle god dete nije u lošem zdravstvenom stanju ja bih radije birala da dete hranu voli nego da je vidi kao nametnutu obavezu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja sam htjela jučer nešto napisati, ali nisam stigla.
    Meni se po ovome čini da su visina i težina djeteta u skladu, odnosno prate jedno drugo.
    Moja bebačica je sada duga 86 cm, a teška 9 kg. Nosi odjeću za djecu 12-18 mjeseci i 18 - 24, ovisi o modelu.
    Moje laičko mišljenje je da bi težina bila problem kada ne bi pratila visinu, a težina tvog sina je u skladu sa visinom. Čudi me da pedijatra nije zabrinula njegova visina, a brine ga težina.
    Možda da porazgovaraš o ovome s pedijatrom ?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Ovdje je to sve malo cudno. Tesko je uraditi bilo kakve nalaze, uvijek to izbjegavaju, isto kao da oni to placaju a ne ja! Volila bih bar da provjerim zeljezo da vidim da nije nisko. Mada oni kazu da ako je dijete aktivno da onda je vjerovatno zeljezo uredu. U svakom slucaju ako ne budu htjeli da provjere na sljedecoj kontroli, onda cu kad budem isla kuci, nekad na proljece ili pocetkom ljeta, uraditi nalaze kod nas. On sada uzima vjerovatno dovoljno proteina i dobrih masnoca jer ga "tovimo" tako sto u sve sto pojede pokusavamo ubaciti sto vise masnoce i jaje jede svaki dan (i to sada uglavnom prepelicija), sto prije nije jeo svaki dan vec otprilike 3 puta sedmicno. E, sada mislim da ranije mozda i nije uzimao dovoljno toga jer jede kolicinski malo a nismo dodatno ubacivali razna ulja (kikirikijevo i bademovo) i sjemenke kao sada. Sad u zadnje vrijeme vjerovatno uzima dovoljno posto je sve sto uzme kalorijska bomba Samo da mi jaja ne odbije jer mi zadnja dva dana brljavi s jajetom.... Mozda u svemu tome ima i genetike, jer sam ja bila ista takva i izludjivala svoju mamu sa svojim "nejelom"

    Sto se tice gasova, moze biti da ima i neke netolerancije u svemu tome, ali ne vjerujem da bas ima neke alregije. Kada ga to malo i muci to je po noci i to kada vise doji. Mozda je nesto i u mom mlijeku sto mu smeta, iako sam ja dok je bio manji pokusavala iskljucivati razne vrste hrane, i nisam vidjela nikakvu razliku. Mozda je laktaza u mom mlijeku... Kada nocu ne pije puno, onda i nema gasova. U zadnje vrijeme ima definitivno manje gasova. Sve je to nekako tesko skontati, stano nesto nagadjam
    Sto se tice visine, pedijatar kaze da visina normalno prati rast i da je to ok, sve u granicama prosjeka. jedino im je tezina problem. on nosi odjecu za 12-18 mjeseci, jedino sto su i njemu u struku uglavnom siroke hlace, duzina je ok.

    Danas su mi stigli sirupi (Apetito i Multivitamol of Dr Theissa) pa cu mu to pokusati dati - nadam se da ce mu se svidjeti... i da ce imati efekta.
    konacno sam pronasla i nacin da mu dam riblje ulje (omega 3 i DHA) u vidu bombona ribica (Nordic Natruals Omega-3 Fishies) koje hoce da pojede jer nemaju onaj ruzni riblji smek. Evo link ako neko isto bezuspjesno pokusava da da riblje ulje djetetu
    https://www.nordicnaturals.com/en/Pr...4/?ProdID=1671

    Javim vam kakva je situacija...

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    saddal je dobro tako relativno malom detetu davati tolko orašastog+ orašasto ulje?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    cao Jelena,
    tako su mi preporucili i nutricionista i pedijatar - u sve pokusati ubaciti ulje od lana, kikirikija, badema, kokosa i sl kao i orasaste plodove jer su to dobre masnoce omega 3,6,9 (kako koji). isto da stavljamo i putera sto vise, jaja svaki dan, punomasne sireve i/ili jogurte, meso....

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Yummy_mommy hvala ti za ideje! na zalost nemamo vrt, a uz to ja bas i nisam vicna u uzgoju bilo kakvog bilja ili cvijeca
    ali sto se tice kuhinje, on svakako mora sve da vidi sta se tamo desava, tako da mu nijedno kuhanje i pripremanje jela ne promice jedno sto on sve hoce da dira i samo da melja po rukama ili po podu, zidu, stolu i tome slicno, a slabo sta hoce staviti u usta

  26. #26
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Dagmar, samo da ti kazem za zeljezo
    Dvije od moje tri curice su slabokrvne, a duplo su zivahnije od one koja ima savrsenu krvnu sliku
    Tako da aktivnost djeteta stvarno nije pokazatelj zeljeza
    Inace, te dvije su isto mrsavice, ova najmanja je sa 13 mjeseci imala 8.400g i 75cm

  27. #27
    linalena avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    2,401

    Početno

    mi imamo dijagnozu hipotrofije zbog slabog napredovanja, no mi smo jedna duga priča...nedonošće (30tt), nedostašće (715g pt), sada 14.5mj, 12 kor ima oko 6500, sretni smo kada u mjesec dana dobije 100g, 200slavimo a 300 ne vjerujemo pa provjeraamo stoput. Mali od početka ima problema s klopom, dok je bio samo na mlijkeu stalno je povraćao (7mj na mm, a sada mjesec dana na km) , dugo je trebalo da primi ikakvu dohranu (11mj, 8.5kor) sada neće "slani" obrok već sve mora biti slatko i naravno zblendano do atoma.
    Odnedavno pije Pediasure i dobro ga je prihvatio, okus čokolada ili vanilija, milsim da na tak nešto misliš. Ne vidim da mu to ujteče na apetit iako su mi tak rekli, pije (hmm uz svakojake domisli) vitamine i ne znam ni dal to djeluje. Stalno mi govore da i nema bogzna kaj za apetit jer kod njega je problem da mozak ne kuži uopće kaj je to apetit (nikada nije plakao od gladi, vjerojanto jer su ga u bolnici hrnaili sondom).
    Idemo u Klaićevu bolnici gdje postoji tim stručnjaka za ovakve probleme (gastroenetreolog, nutricionist, radni terapeut, psiholog) i malo je bolje ali sve se svodi na to da ga Ja moram nahraniti. Inače govore da se djeca nesmiju zabavljati kada jedu eee za mog kažu samo zabavljajte glavno da jede. Pa probaj promijeniti mjesto, sjednite na pod, sada će biti ljepše pa i van u park. Moj frajer neće ništa u ruku (samo smoki) no dobro mi imamo problem senzorike i oralne averzije, skuhaj palentu pa ju obojaj sokom od cikle, skuhaj ili probaj sirovo mrkvu, jabuku, krušku, tjesteninu
    I mi dodavali kokososvo ulje a sada sam negdje pročitala da se ono blokira apetit i odlično je za mršavljenje tak da sam ga po brzom postupku prenamijenila u moju upotrebu, malom dodajem gušćju mast a sada sam u potrazi za nekim pojačivačem za slatke obroke.

    Nama je problem što frajer ne prati pogledom što mi radimo pa ne vrijedi ono nek te gleda pa će i on htjeti...probajte ga posjesti u krilo, hraniti svojim rukama, zajedno sa istog tanjura

    i sretno i od kada sam majka svakakvih streswova sam proživjela ali ovo svakodnevno i stalno stresiranje oko hranjenja me ubija i onda savjet....ne biti nervozna, to dijete osjeća...uffff eto ti žlica pa ga nahrani ti (nitko se ne javlja ni dobrovoljno ni pod prisilom )

  28. #28
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    I ja imam odbijaca hrane, tek sad sa gotovo 4 godine ide na bolje i mogu reci da jede uglavnom... Medjutim, moj je dojio bas aktivno dvije godine, imao je jako dobar start jer je sa mjesec dana imao vise od 6 kg, pa meni ovo kod tebe zvuci jako malo, ali be znam s koliko je rodjen...
    uglavnom, mi smo morali svakih desetak dana mijenjati modus zabavljanja, cim bi mu nesto dosadilo gotovo.
    Skoro dvije godine nije prihvatao neke teksture, nista tipa pirea, pudinga isl, takodjer ni komade, nego je morali biti na pravi nacin miksamo, dovoljno gusto ili žitko...
    ono sto je nas spasilo je to sto voli mesne juhe s tjesteninom, pa u zo utrpan gnječeći povrće i šutne komadiće mesa i dosta tjestenine... I od toga je doslovno živio izmedju 2 i 3 godine. Voli sirovo voce i povrće, recimo nece rucak vec samo krastavice... A tu nema kalorija... I najgore mi je to kad spoji sve u obroke u jedno dugo cjelodnevno hranjenje

    pokušaj recimo prodinstati jabuku na puteru, dodati rizu i raskuhati dobro i onda dodaj u to med... Moj je ovo ponekad prihvatao za dorucak

    ovo je sve tvrda zdola, ali ono sto je vazno - sudeći po svom sinu, tvoj ne jede toliko malo, tako da bih definitivno zahtijevala da se Dr pozabavi tim ozbiljnije. Mozda je jednostavno takav tip, a mozda postoji uzrok

  29. #29
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Jao koliko gresaka... Kucam s moba. Mrzim autocorect

  30. #30
    linalena avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    2,401

    Početno

    Alef thx, rodio se jako jako mali, svega 715g i hrpa problema i nije ni čudo da je sada frka s klopom.
    morati ćemo do endokrinologa da se vidi hormon rasta a i kod otorinca da možda nije problem averzije u grlu

    dobili smo Nutren junior prah koji služi sa raznorazna jela, a kako ima okus vanilije većinom za slatko ali imam i recepte sa karfiolom, bučom i sl

  31. #31
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Joj linalena zbrčkan mi je onaj post, znam da je tvoj rodjen majušni, pratim vašu priču od početka ovo za težinu se odnosilo na pokretaču teme... Mislim da je 8 kg sa 18 mj bas malo...

  32. #32
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    I da, tek sad kad imam dijete koje normalno jede, vidim koliko je s prvim sve bilo mimo svijet

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Uh, linalena, ti se stvarno boris!!! svaka cast!!! i sretno i tebi!!!
    Ja mislim da kod njega nema neki ozbiljan problem, vec da mu je hrana jednostavno nezanimljiva i ima vaznijeg posla ali mozda ima malo i neke vrste tihog refluksa, sto to je tesko utvrditi. kazu da ta djeca jedu cesto a pomalo. a mozda i anemije... ali svakako ako na sljedecem pregledu ne bude vidnog pomaka uradicemo neke pretrage. a uz to, mislim da je problem bio da te njegove male porcije nisu bile dovoljno kaloricne i sve je trosio jer je super aktivan. sad se trudimo da mu uvaljujemo u sta god jede sto vise dobrih masnoca i jaje svaki dan! pa vidjecemo da li ce to uroditi plodom....
    sinoc je tako slatko jeo pomfrit, da sam bila presretna!!!
    poceli smo mu davati apetito, ali je ruznog ukusa (sladak jeste ali ima neki biljni smek) i on ga nece piti samo tako, pa mu ga pokusavamo zamaskirati sa malo soka od limuna ili narandze. ali to je sve lutrija...

    iz nekog razloga, dorucak je kod njega uglavnom ok, uzina kako kad, ali podnosljivo. najveci problem nastaje poslije popodnevnog spavanja sa ruckom koji se oduzi i onda se zbog toga pokvari i vecera, pa se sve spoji u jedno dugo, uzasno naporno hranjenje.... zaista je to strasno frustrirajuce. i jako je tesko ostati miran... uvijek se s necim zabavlja dok jede, bilo da su to igracke, crtanje, igranje s vodom, ali to nije garancija da ce nesto pojesti.


    prijateljica ce mi poslati i Medexov sirup za poboljsanje apetita, pa cu mozda probati i s tim. da li ga je neko od vas koristio?

    alef, on je rodjen sa 3,200 i 49cm, prosjecna beba i tek je sada oko godine dana poceo da bude mrsav. do tada je bio ok, ali nikada nije bio debela beba.

    mozda ga izvagamo za vikend da vidimo koliko je dobio u zadnje 3 sedmice...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    linalena, gdje si cula da se od kokosovog ulja mrsa? mi ga isto stavljamo u njegovu hranu, a nutricionista, kad sam isla kod nje da se posavjetujem o tome sta i kako da mu "podvaljujemo" mi je rekla da je kokosovo ulje jako dobro.

  35. #35
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    obzirom da je moj odbijač već velik, došla sam ti samo pružiti podršku i savjetovati da prihvatiš da je tvoje dijete malo drugačije (one priče: pusti ga da ogledni, jesti će uz drugu djecu, ... i sl. ne moraju vrijediti za svakog).

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    hvala mamitzi! borba se nastavlja... jutros nije htio pojesti cijelo jaje, samo pola samo da mi ne odbije sada jaja... mada, pred zoru se budio dosta i stalno trazio da sisa, pa mozda i nije jos bio gladan a ja ga htjela nahraniti prije nego odem na posao.... a izbija mu i gornja petica. samo da za vikend ne bude pravio frku i trazio cicu kad je vrijeme da jede ili na pola jela, a to je strasno frustrirajuce i izludi me jer se onda bojim da napuni stomak pa poslije jede jos manje! nekad i ne trazi puno, nikad se ne zna. vrlo je nepredvidiv! a naravno ne moze mu se objasniti da prvo jede pa onda moze da cici koliko hoce!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj Dagmar prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, linalena, ti se stvarno boris!!! svaka cast!!! i sretno i tebi!!!
    Ja mislim da kod njega nema neki ozbiljan problem, vec da mu je hrana jednostavno nezanimljiva i ima vaznijeg posla ali mozda ima malo i neke vrste tihog refluksa, sto to je tesko utvrditi. kazu da ta djeca jedu cesto a pomalo. a mozda i anemije... ali svakako ako na sljedecem pregledu ne bude vidnog pomaka uradicemo neke pretrage. a uz to, mislim da je problem bio da te njegove male porcije nisu bile dovoljno kaloricne i sve je trosio jer je super aktivan. sad se trudimo da mu uvaljujemo u sta god jede sto vise dobrih masnoca i jaje svaki dan! pa vidjecemo da li ce to uroditi plodom....
    sinoc je tako slatko jeo pomfrit, da sam bila presretna!!!
    poceli smo mu davati apetito, ali je ruznog ukusa (sladak jeste ali ima neki biljni smek) i on ga nece piti samo tako, pa mu ga pokusavamo zamaskirati sa malo soka od limuna ili narandze. ali to je sve lutrija...

    iz nekog razloga, dorucak je kod njega uglavnom ok, uzina kako kad, ali podnosljivo. najveci problem nastaje poslije popodnevnog spavanja sa ruckom koji se oduzi i onda se zbog toga pokvari i vecera, pa se sve spoji u jedno dugo, uzasno naporno hranjenje.... zaista je to strasno frustrirajuce. i jako je tesko ostati miran... uvijek se s necim zabavlja dok jede, bilo da su to igracke, crtanje, igranje s vodom, ali to nije garancija da ce nesto pojesti.


    prijateljica ce mi poslati i Medexov sirup za poboljsanje apetita, pa cu mozda probati i s tim. da li ga je neko od vas koristio?

    alef, on je rodjen sa 3,200 i 49cm, prosjecna beba i tek je sada oko godine dana poceo da bude mrsav. do tada je bio ok, ali nikada nije bio debela beba.

    mozda ga izvagamo za vikend da vidimo koliko je dobio u zadnje 3 sedmice...
    Isto ovako i moja cura-dorucak pojede bar nesto,medjuobrok ok. Nakon spavanja nikako nista!

    Jeste poceli sa sirupom? Ima li poboljsanja?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Nismo jos dobili medexov sirup. cekam ga jos uvijek ali ne gajim velike nade onaj apetito uopste nece da pije. jedino pomalo pije vitaminski sirup (kindervital), ili pojede vitaminsku bonbonicu (Garden of Life Vitamine Code Kids) ali nikad nije sigurno sta i koliko ce od toga uzeti. nekada je pola doze nekada cijela. uzela sam protein (whey - iz kravljeg mlijeka) pa mu pokusam sa malo mlijeka (20ml) umutiti sto vise tog praska i staviti kakao pa on ponekad to sve popije, a nekad pola od toga. to samo da bih mu dodala proteina jer mislim da mu to najvise treba.
    javim kako ce ici sa sirupom kad ga dobijemo, ali on generalno ni jedan taj sirup nece da uzima iako su slatki i sigurno vecina djece ih rado uzme....

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Da. Tesko je to. Razum mi govori da pustim dijete i ne zivciram se,ali s vremena na vrijeme bas budem jadna.

    Jesi li razmisljala mozda staviti ga u vrtic jednom? Cesto cujem da tad pocnu jesti. Ili da ga hrani netko drugi?
    Moja nejelica nekad kad ju tata hrani cak i pojede neku kolicinu hrane. Ne uvijek,ali zna biti. On nije opterecen njenim jelom kao ja i imam dojam da ona osjeti tu moju napetost.

    Zapravo,logika mi govori da ako joj nudim raznovrsnu i zdravu hranu-to je to sto ja mogu. Na njoj je da jede ako je gladna. Ako ne jede-nije gladna.

    Sad,jedino to sto si rekla da ako mozda ima neki refluks ili nesto..
    valjda bi dr.to prepoznao?!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •