Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Griženje noktiju

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno Griženje noktiju

    Miha je prije par mjeseci počeo gristi nokte. Ispočetka samo u vrtiću, a kasnije i doma. I evo, sad smo desetak dana bili s njim na moru i potpuno je prestao. Na žalost, od bure, kiše i zime zaradio je bronhitis (ma svi smo se nahladili unatoč x slojeva odjeće) i sigurno neće ići u vrtić bar još dva tjedna.

    Sad me živo zanima ima li griženje noktiju veze s ophođenjem prema njemu u vrtiću i hoće li ponovo početi kad se vrati u tu sredinu. Koliko mi je poznato, griženje noktiju znak je nervoze. Mislim da doma nema razloga za to, tim više što ih ne grize otkad je doma. Ima li netko iskustva s time? Voljela bih, prije nego upitam tete za junačko zdravlje , pročitati i neka druga iskustva. Inače, tete se stalno žale da je cendrav, a s druge strane samo je jedna curica u grupi mlađa od njega. Činjenica je da ne može baš u stopu pratiti one koji su godinu ili godinu i pol stariji. Hvala!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno nokti

    Ovak, što se griženja noktiju tiče imam osobno, ne baš utješno, iskustvo.
    Ja sam počela gristi nokte s 2 godine, kada sam dobila brata, i grizla sam ih sve do 17 , a tada sam počela pušiti. To je definitivno znak anksioznosti, nesigurnosti ili nečeg sličnog.
    Mazi Mihu, i nadam se da će uskoro prestati s tom navikom.

  3. #3
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ja ih grizem od kada znam za sebe (sa kratkim prekidima).
    Odvratna navika. Ali nemam pojma zašto :?
    Kod mene nema veze sa nervozom ili nečim sličnim. Kad god su mi ruke slobodne, bilo gledam TV ili nešto drugo, odmah ruke kreću prema ustima

  4. #4
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    moj stariji sin ne grize nokte nego ih čupka do krvi. Isto tako melje zubi po noći (bruxism). On je inaće po karakteru i hipersenzibilac, koji se o svemu brine, i jako loše podnosi bilo kakve promjene i nove situacije. Pa njegov bruxism i čupkanje noktiju pripisujem njegovom karakteru, takav je. Mislim da takvi navici jesu znakovi stresa, no neki ljudi bolje podnose stresa a neki slabije. Nekima treba puno da uopće budu pod stresom a neki se brine o najmanjim sitnicama (kao moje dijete). No, ovo što ja kažem je već druga tema...

    vjerujem da tvoje dijete grize nokte zbog vrtiča. Možda kad se bolje prilagodi smanjit će se učestalost.

  5. #5
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Netko (i klinci i starci) grize nokte kad je radi necega nervozan, netko kopa nos, netko struze zubima po noci (ja npr. ), netko se davi u klopi, cokoladama itd, netko zaradi gastritis ili cir ... grizenje noktiju je tu mozda i najmanji problem od tih,a li da nije dobro - nije. Vjerojatno ima to veze sa vrticem (ne nuzno i sa tetama u vrticu!), no to ne znaci da ce i trajati sve dok ide u vrtic.
    U zadnje 3 godine koliko Vedran ide u vrtic nagledao sam se svacega - od toga da klinci koji su nekad bili glavni teroristi sad budu potlaceni pa do zadnjih destruktivaca koji postaju kreativci. Pratite situaciju, pricajte sa tetama (bez palice za bejzbol u ruci! ), pricajte sa malim ... bit ce tu jos promjena.
    UBR, koliko je star Miha i koliko dugo vec ide u vrtic?

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno Re: Griženje noktiju

    Citiraj Goga 19 prvotno napisa
    Inače, tete se stalno žale da je cendrav, a s druge strane samo je jedna curica u grupi mlađa od njega. Činjenica je da ne može baš u stopu pratiti one koji su godinu ili godinu i pol stariji. Hvala!
    To što je najmlađi ništa ne znači. Moj Dani je najmlađe djete u grupi pa teta veli da još nije imala djete koje se tako brzo prilagodilo. Ne plače i sve jede. Veselo je djete. Igra se.

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    UBR, koliko je star Miha i koliko dugo vec ide u vrtic?
    Ima tri i pol godine, a u vrtić ide od druge. Dakle oko godinu i pol s kraćim ili dužim prekidima zbog bolesti, praznka i sl. Osjetljiv je do bola - ako mu netko uzme igračku ili ga gurne ili krivo pogleda ili slično, odmah brizne u plač. Nikad se ni ne pokuša obraniti niti zauzeti za sebe. Najgore je kad mu nešto ne ide od ruke (npr. kad mu se izvrne rukav na majici koju baš treba obući) onda se zapjeni i tuli k'o vol. Nikakva uvjeravanja ili pokušaj pomoći ne pomaže. Jednostavno plače kak on to ne zna, ne može i sl. Doma mu nikad ne govorimo da je mali, nesposoban, glup ili slično pa mi je malo čudna i ta reakcija.

    A u vrtiću imamo dvije tete - jedna je nježna i blaga i kad ima problema zna to ljudski reći i eventualno sugerirati pomoć. Druga samo koluće očima i priča tipa: "Opet on plače, OPET on, joooj kakav je..." Već mi je zlo kad znam da ću nju zateći u smjeni kad dođem po maloga. :shock: Nikad mi ništa pozitivno nije rekla za moje dijete, nikakve pohvale, samo ružno. Ne vole ju ni MM ni bake. Začudo, Miha izgleda baš tu tetu favorizira. :?

    Inače, ja imam osobnih loših iskustava iz vrtića kad sam bila te dobi. Isto sam bila najmlađa, hipersenzibilna, stalno sam plakala, mrzila tetu i bila uvjerena da ni ona mene ne voli. A i grizla nokte, ne sjećam se kad sam prestala. Druga djeca su mi se stalno rugala, vikala da mi je mama umrla i da nitko neće doći po mene itd, itd... Fakat traume. Zato se jako bojim da se i njemu nešto slično ne dešava, da ga ne traumatiziraju bilo tete bilo djeca. S tim da je mene mama zbog toga vodila psihologu pa joj je rečeno da to i nije čudna reakcija jer sam daleko preinteligentna za svoju dob (tako barem ona kaže). A imali smo i problema doma. No kad smo promijenili sredinu, grad i vrtić (imala sam 4 i pol godine) sve se popravilo.

    No mi nemamo problema doma, Miha je bistro dijete, ali ne primjećujem da bi po nečem odskakao, relatvno lako se prilagodo vrtiću. Iako bi mu možda bilo lakše da je u mlađoj grupi. A kad sam ga pitala zašto grize nokte naveo mi je primjer još jedne curice koja to radi. Eto. Ne znam kaj da mislim, nisam dost pametna. :/

    Evo, moram dat ljubimcu da se i on pismeno izrazi jerbo će me pojest u protivnom:

    dhdwv tzuj đoihhvcxy<EZ571<POJHG CXYY<ASEWR57Z MMMMMMMMMMM,.-++EAQ2C Y

  8. #8
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Hm, onda octi tu vrtic igra neku ulogu ...

    No, ovaj post me je bas podsjetio kako su djeca tako tako cesto jako slicna roditeljima ... Mislim, normalna je to stvar, ipak smo ih mi rodili i, sto zbog genetike, sto zbog odgoja, moraju liciti na nas ... ali, uvijek se ponovo iznenadim u kakvim se detaljima ispoljavaju te slicnosti. Ocito se, Goga19, tvoja prica iz vrtica u slicnom obliku ponavlja kod Mihe.
    A zasto? Pojma nemam, to bi netko strucniji mozda mogao objasniti ... :/

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Goga 19 možda ti prenosiš loše vibracije na maloga. Možda zbog trauma iz svog djetinjstva, osjećaš strepnju, koju onda prenosiš na djete podsvjesno, neverbalno. Djeca su osjetljiva poput radara na raspoloženje roditelja.

    Možda sam ja tu sad bezveze nadrobila jer nisam psiholog, ali daj malo razmisli o svemu. Da li šalješ neke negativne signale u vezi vrtića. Ako mali favorizira tetu koja se tebi ne sviđa, to znači da on s njom nema problema i da mu je draga. Znači da ta teta nije izvor problema.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    Sinoć smo neobavezno razgovarali. Ipak mu je draža ona bolja teta iako se zadnji put drugačije izjasnio. Kaže da ih ova druga trese ( :shock: :? ) kad su zločesti i da viče na njih (živa istina, čula sam je i ja ), a ova bolja ne.

    A to da prenosim na njega svoje strahove iz djetinjstva, hm... Moguće... :/

  11. #11
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    Kaže da ih ova druga trese
    ŠTA??!! nije valjda odgajateljica išla na faks da uči TO raditi maloj djeci! Prestrašno.

    Goga, vjerujem da ti je Miha bistar, i moguće da zbog toga grize nokte - nije dovoljno stimuliran u vrtiću, dosadno mu je pa mora nešto raditi! Moj sin,osim što je hiperosjetljiva mimoza, je u konstantnom pokretu - nekad se trese od silne energije pa počinje raditi gluposti po kući - tada znam da je vrijeme za izać van u šetnju. No šetnja snjime uključuje usput penjanje po koje drvo, trčkaranje sprinta sim pa tam itd. Pa nekad u vrtiću kad nema mogućnosti odmah istrošenja te energije, počinje čupkati nokte...
    Ne poznajem tvoje dijete, i nisam psiholog, pa stvarno pojma nemam zašto Miha grize nokte, no možda pomognem ako nabrajam svoje pretpostavke o tome zašto moj sin ima sve te ružne navike!

  12. #12
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Evo i nas (tj. Vedrana) u klubu noktogrizaca ...
    Poceo je pomalo prije 2-3 mjeseca,a sad je to izgleda preraslo u pravu naviku. A dok cita ili radi nesto drugo za sto mu trebaju ruke, tad obicno cucla spagicu od fleec-a, ciferslus ili bilo sto sto je vec pri ruci tj. zubima.

    A zasto to? Pojma nemam.
    Mozda strah od najavljivane (a jos neostvarene operacije bruha)? Nesigurnost pred skore promjene - uskoro ce i Zrinka u vrtic, a MZ traziti posao?
    Vedrana ne bih opisao kao nekog posebnog senzitivca (ni vise ni manje od prosjeka), naravno da povremeno izrazava nesigurnost pred novim i nepoznatim, no na kojekakve podrazaje cesce reagira agresijom, nego povlacenjem i grickanjem.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    176

    Početno

    Prava tema za nas.
    Daniel već duže vrijeme grize nokte, kad se svađa sa Andreom reagira agresivno, ćak je i palac u ustima još uvijek i jednom i drugom, a to je pokupio dosta od mene jer sam ja bila u takvoj krizi. A sad se izvlačim iz nje. Znam da će to biti dugotrajna borba, ali... uspjet ćemo mi to.
    Andrea je kraće vrijeme grizla nokte, ali "... kako ćemo lakirati tako ruzno izgrizene nokte?" vrijedilo je. Prestala je nedugo nakon tog pitanja.

    Da i Danielu pokušam lakirati nokte)) Malo šale ne škodi nikome!
    A to je veliki pomak za mene, jer sam i kroz tu krizu prošla. Nisam se znala nasmijati, niti ispričati vic, ali sad ga barem ispričam pa makar ne ispadne smiješan kao kod drugih pojedinaca.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Evo i nas u klubu noktogrizaca. Ima dva tjedna, otkako smo krenuli s vrticem, pocelo je i grizenje noktiju.
    Htjela sam samo pitati jel vi opominjete djecu, da je to ruzna navika i slicno? Ili ih pustite u nadi da ce prestati? Kod moje Zorke je to ocito izraz nesigurnosti u novoj situaciji, okolini, drustvu itd.

  15. #15
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Nama je pedijatrica savjetovala da ne obraćamo pažnju.
    Mene su starci cijeli život opominjali ali s tim nisu ništa postigli. izvadila bih prst iz usta kada su me opomenuli, ali bi već nakon 10 sekundi opet bio u ustima. A grizem ih i dan danas. A izgleda da i Sven počinje :/

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    56

    Početno

    I moja curica je grizla nokte,srecom opominjanje je upalilo a i,kao sto neko vec rece, pitanje kako cemo lakirati tako izgrizene nokte. Kupila sam joj i neki djeciji kompletic za manikuru i djecije lakove za noktice. Svaki put nakon kupanja lijepo sredimo noktice i nalakiramo ih tako da je sva ponosna nakon toga. S tim sto je ona,kada je prestala gristi noktice na rukicama, presla na grickanje noznih noktiju :? pa smo onda poceli i njih lakirati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •