Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Tješilice!?

  1. #1
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno Tješilice!?

    Samo nas zanima: kada su se vaši klinci riješili (i jesu li uopće) svojih omiljenih krpica i cuclanja prstića?
    Iako imamo tri iste krpice, nisam sigurna koliko će još dugo izdržati... pranje, prljanje... a i prstić ima svoje bolje i lošije dane...

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    zara ima samo cicu.

    ali ja sam imala svoju krpicu do 7. razreda. najbolja je bila kad je bila najprljavija i najsmrdljivija

  3. #3
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa

    ali ja sam imala svoju krpicu do 7. razreda. najbolja je bila kad je bila najprljavija i najsmrdljivija

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    samo se ti smij, ja sam i prst cuclala do 7. razreda

  5. #5
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ali ja sam imala svoju krpicu do 7. razreda. najbolja je bila kad je bila najprljavija i najsmrdljivija
    moja sestra ima jednu krpenu lutku, s kojom još uvijek spava, iako ona tvrdi da ne, stalno joj je ispod jastuka.

    btw; studentica je 3. godine filozofskog fakulteta

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Edita ne bi mogla zaspat bez svoje meme (platnena pelena), zeke i naravno bez mene ili mm-a.
    A mema zna biti prljava Boze sacuvaj. najgore je kada otvori kantu sa prljavim vesom i u njoj vidi memu.
    ne mozes je prevarit sa novom cistom memom. Ona mora uzet bas tu prljavu

  7. #7
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Mia se prije 2 mjeseca rješila dude. Pala je iza kreveta i nismo je mogli naći. Kasnije smo je našli ali već je prošlo par dana pa smo je zaboravili.
    Nije pitala za dudu i mi zadovoljni.

    Imala je 3g i 8 mjeseci.

  8. #8
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    samo se ti smij, ja sam i prst cuclala do 7. razreda
    ja do 4. razreda. i to dva- srednjak i prstenjak

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a ja kažiprst

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    290

    Početno

    evo nas bez dude već skoro 2 mjeseca :D

  11. #11
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nije imala nikakve posebne tjesilice.
    Dudu je imala za spavanje do nekih 18. mjeseci.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    90

    Početno

    ma sve te stvari djetetu daju osječaj sigurnosti...ja sam sisal prst do 4. osnovne...i živ sam i zdrav..i imam oba palca na rukama...moje djete ima 5 duda i siše po raspoloženju...neka siše kolko hoće..kad njoj više neće pasati odbaciti će ih sama..iako nismo bili zagovornici dude, dudu su nam "namjestili" u bolnici zbog refleksa sisanja i tak je ostalo..

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ZliVuk prvotno napisa
    , dudu su nam "namjestili" u bolnici zbog refleksa sisanja i tak je ostalo..
    krivo!
    duda upravo može zeznuti refleks sisanja, budući da je sasvim drugačija tehnika pri dojenju, a drugačija pri dudanju.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    90

    Početno

    ak djete "ne zna" ni disat, a kamoli gutat i sisat, ipak mi se čini pozitivnim

  15. #15
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    zara ima samo cicu.

    ali ja sam imala svoju krpicu do 7. razreda. najbolja je bila kad je bila najprljavija i najsmrdljivija
    e, ja sam davno cuo za tu tvoju krpicu, pricalo se o njoj medju rodjacima.

  16. #16
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Moja deca obozavaju svoje krpene "utesitelje". Ivana ima medvedica pandu, hiljadu puta krpljenog i pranog koji je pune tri godine isao svuda sa nama i u zabaviste svakog dana. Sada ga zagrli samo kad se uspavljuje.
    Nadja je sa 3-4 meseca, kad bi pozelela da zaspi, pocela da se umotava u plavi prekrivac (tzv. tupicu, odnosno krpicu) . U medjuvremenu smo se dosetili, pa smo "tupicu" presekli na pola, tako da je uvek jedna cista i pri ruci. sada vise ni ona ne ide nigde, osim u krevet, ali je nezaobilazni deo vecernjeg riituala uspavljivanja.
    Ja sam sisala prst do 6. godine, a lutka "Ivuska" imala je kosu poput Gorgone iz grcke mitologije, svu ulepljenu mlekom i izuvijanu od vrtenja po prstima.
    Zavisnost od tih predmeta postepeno popusta, ali bez naseg uplitanja sa strane. jednostavno smo ih pustili da same odluce kada im vise nece trebati. Mozda kad naidju na nekog zgodnog decka za zagrliti umesto "tupice".

  17. #17
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    zara ima samo cicu.

    ali ja sam imala svoju krpicu do 7. razreda. najbolja je bila kad je bila najprljavija i najsmrdljivija
    e, ja sam davno cuo za tu tvoju krpicu, pricalo se o njoj medju rodjacima.
    nemrem vjerovat da se i o tome pričalo ...

  18. #18
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Jankova jedina tješilica je cica.

  19. #19
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    Lutonjica
    nemrem vjerovat da se i o tome pričalo ...
    to je prakticki jedino sto sam znao o tebi prije no sam te upoznao

  20. #20
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    dok se nisam udala moja čelavica Maja je spavala samnom...dobila sam je kad sam imala kojih 3-4g i družile smo se dugo i sretno
    sad je u milosti i nemilosti moje male sestrice


    moji nemaju ništa "za utjehu"
    Luka ima dudu...ali i kad duda nije tu bez problema zaspe tako da mu je duda više igra nego utjeha i navika

  21. #21
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    Lutonjica
    nemrem vjerovat da se i o tome pričalo ...
    to je prakticki jedino sto sam znao o tebi prije no sam te upoznao
    đizus

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    m. su isto u bolnici naucili na dudu i bome ju je imala i bila prava ovisnica sve do nekih 13 mjeseci kada ju je sama odbacila. krpice, medeke i slicne tjesilice nema, niti ih je imala, pretpostavljam zato jer jos cika (21 mj.). prstic nikad nije cucala osim u rodilistu, ali nikad vise poslije

  23. #23
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Neka samo koristi sve što joj treba!
    Pitam samo informacije radi- da li da krenemo u potragu za tim istim krpicama! Naime, prodavale su se u DM-u, znam da su ih mnogi kupovali, a nisu im trebale, pa ako će potrajati da ih krenemo nabavljati!!!

  24. #24
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    Lutonjica
    nemrem vjerovat da se i o tome pričalo ...
    to je prakticki jedino sto sam znao o tebi prije no sam te upoznao
    i kakva je rijekšn bila kad si je upoznao?

  25. #25
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj ZliVuk prvotno napisa
    ma sve te stvari djetetu daju osječaj sigurnosti...ja sam sisal prst do 4. osnovne...i živ sam i zdrav..i imam oba palca na rukama...moje djete ima 5 duda i siše po raspoloženju...neka siše kolko hoće..kad njoj više neće pasati odbaciti će ih sama..iako nismo bili zagovornici dude, dudu su nam "namjestili" u bolnici zbog refleksa sisanja i tak je ostalo..
    duda moze, cica ne?

    gdje je ta tako drasticno povoljnija karakteristika dude? sto je plasticna/silikonska/gumena/zamjenjiva/potrosna/whatever a cica je jedna-dvije/nezamjeniva/nedostupna u drugih?

    sto je lose u tome da dijete preferira nesto samo njegovo - prirodno - tome namijenjeno a da bi mu dalo osjecaj sigurnosti?


    inace, kod mojih je bilo ovako: ida je dudala dudu samo za spavanje (duda je stanovala u kreveticu i nije ju nikad nosala okolo) i zaboravila ju je s 23 mjeseca. noa je dojio 26 mjeseci. leo doji jos uvijek.

    ostalih "prijelaznih" objekata nisu imali. ni igracke, ni krpice.

  26. #26
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    ma ona je meni bila simpa na prvu loptu.
    ali sam je duuugo zamisljao kako se valja po podu i navlaci tu krpicu.

  27. #27
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ispricavam se ZlomVuku sto je moj post ispao tako nabrijan. nesto drugo mi se mota po glavi a ova juzina mi ne olaksava pa sam jako lose slozila post.

    isprike jos jednom.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Jel se meni to samo cini ili dugo dojena djeca teze posezu za "prijelaznim objektima"?

  29. #29
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    zorana

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    pa vjerovatno ovisi o tome koliko su dugo dojena. ja to jos ne mogu reci jer m. (21 mj.) jos uvijek doji pa naravno da nema prijelaznog objekta. cini mi se po ovome sto sam citala da ga nece niti imati pod uvjetom da ce dojiti dokle sama zeli (a hoce).
    prijelazne objekte smo izmislili mi zapadnjaci zajedno sa svim ostalim cudima koja vise otezavaju nego olaksavaju cijelu stvar oko podizanja djeteta. imala sam neku super knjigu zvala se nesto u stilu "10 najbolje cuvanih roditeljskih tajni" i onda su zgodno usporedjivali sto sve treba zapadnjackoj bebi kad se rodi, a sto bebi iz nekog plemena. pa je to stvarno tragikomicno sto sve mi smatramo neophodnim... a svakako na tom smijesnom popisu stvari i "prijelazni objekti" zauzimaju mjesto.

  31. #31
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    meni je bilo najsmjesnije kad je mislav polazio u vrtic/jaslice i kako nije imao tjesilicu teta nam je rekla da mu silom nesto drzimo, da ga silom uz nesto vezemo jer ce mu tako biti lakse u vrticu i proci kroz odvajanje...

    kako meni to nije imalo nikakve logike, naravno da ju nisam poslusala a nismo imali nikakve ni potrebe sa prelaznim objektom.....
    njegovo prilagodjavanje na vrtic bilo je za pozeliti

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pa recimo, dojena na zahtjev, dojene prestalo na inicijativu djeteta. Ili jos u tijeku.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Tridesetri i zrinka
    VEc sam se pobojala da nitko ne kuzi u prici o prijelaznim objektima i tjesilicama.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Htjela sam reci da ME nitko ne kuzi.

  35. #35
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ne želim reći ništa protiv produženog dojenja, dapače. To je sigurno važno i stvara bliskost između mame i djeteta. Ali, mislim osjećaj sigurnosti i voljenosti može se dobiti i na druge načine. Moj M. je posvojen, nije dojen ni dana. Kad smo išli po njega dali su nam dvije frotir krpice i rekli da ih ne smijemo ni za živu glavu izgubiti, da ih treba za uspavljivanje i da nikako ne može spavati bez njih. Znate kad ih je izbacio iz kreveta? Tog istog dana i nikada ih nije tražio. Još ih čuvam među uspomenama i kad god ih vidim razmišljam o tome kako je moje pametno dijete shvatilo da mu ne trebaju krpice kad ima majčin zagrljaj.

  36. #36
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    zdenka2
    predivno, zbilja

  37. #37
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Jel se meni to samo cini ili dugo dojena djeca teze posezu za "prijelaznim objektima"?
    ja sam svojevremeno otvorila i topic na tu temu.

    nama je cika i dalje alfa i omega.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Zdenka

  39. #39
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Ne bih to povezala samo sa duzinom dojenja, vec i sa situacijama gde se deca odvajaju od mame u ranom uzrastu.moje obe devojcice su intenzivirale vezanost za svoje tesilice upravo sa polaskom u jaslice. S obzirom da se to dogodilo u vrlo malom uzrastu , silom prilika (sa 13, odnosno 18 meseci), sigurna sam da im je bilo potrebno nesto sto podseca na kucu i mamu, pa su zato zdusno vukle svoje krpice sa sobom. Tokom razvoja i osamostaljivanja, ta vezanost se polako gubila, sve dok prelazni objekti nisu prestali da redovno posecuju vrtic...
    mada, veza izmedju dojenja i izostanka potrebe za krpicama uopste mi nije nelogicna. Svi znamo prostu jednacinu: dojenje=sigurnost u sebe i maminu ljubav, a u toj jednacini ostaje malo mesta za bilo sta drugo.
    Na zalost , obe moje misice su sisale po godinu dana, tako da ovaj nacin mazenja i tesenja nije bio aktuelan u vreme njihovog polaska u jaslice.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    290

    Početno

    Zorana (napisa):
    Jel se meni to samo cini ili dugo dojena djeca teze posezu za "prijelaznim objektima"?

    evo jedan izuzetak : zara je bila, doslovno ovisna i o siki i o dudi. bez dude je, evo već dva mjeseca, a siki i dalje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •