Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 177

Tema: Zmije oko zgrade!!!!!

  1. #101
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Hm...ne zna se koja je vrsta u pitanju, ali se zna da je žena umalo nastradala.
    To se zove bespotrebno širenje panike. Zbog ovakvih članaka ljudi razvijaju fobije koje onda na svojoj koži najbolje osjete bjelouške i sljepići.

  2. #102
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Hm...ne zna se koja je vrsta u pitanju, ali se zna da je žena umalo nastradala.
    To se zove bespotrebno širenje panike. Zbog ovakvih članaka ljudi razvijaju fobije koje onda na svojoj koži najbolje osjete bjelouške i sljepići.
    tocno tako. bespotrebno izazivanje panike.

  3. #103
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    fala lijepa svima na savjetima

    I sačuvaj Bože da sam se ja našla na mjestu te žene ili samo kao kupac u dućanu, mislim da mi PTSP ne bi ginuo, kao prvo to je šok, da je izvukla mačku iznenadila bi se i uplašila, kada nešto ne očekuješ-tražila bi bolovanje i oštetu za duševno psihičke boli

    Lako je govorit kada se ne radi o tebi 8) afrička zmija 50cm, vidjeh je danas u Dnevniku....strašnoooo

  4. #104
    slava avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    890

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    fala lijepa svima na savjetima

    I sačuvaj Bože da sam se ja našla na mjestu te žene ili samo kao kupac u dućanu, mislim da mi PTSP ne bi ginuo, kao prvo to je šok, da je izvukla mačku iznenadila bi se i uplašila, kada nešto ne očekuješ-tražila bi bolovanje i oštetu za duševno psihičke boli

    Lako je govorit kada se ne radi o tebi 8) afrička zmija 50cm, vidjeh je danas u Dnevniku....strašnoooo

    Prema zmijama osjećam strahopoštovanje. Obožavam dokumentarce o njima, gledati ih u zoo, fascinantne su sa svojim bojama, ali ih ne volim sretati izvan tih kontroliranih uvjeta.
    U starom stanu koji je bio u razini sa zemljom, udaljen svega 50-ak metara od omanje rijeke, imali smo bliske susrete s mladim bjelouškama. Mačak nas u dva navrata "počastio" živim zmijama, donio živu malu zmiju u kuću i tako dva puta. Brrrr. Morali smo ih zatući, iako sam protiv toga.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Ajme, da ne povjeruješ. Koliki strah, kolike predrasude, i to na ovako uglednom, edukativnom forumu. Sirote, sirote zmije.

    To su korisne životinje, imaju svoje mjesto i svrhu u prirodi. Ako vam se posreći da koju sretnete, pustite je na miru i ona će vas. A ako vam se mota oko kuće, možete biti sretni: neće biti ni miševa, ni žohara, ni štakora, ni ostalih beštija.
    x
    Ubiti zmijicu koja se smjestila uz kuću je stvarno grehota. Bar kod nas nije teško razlikovati poskoka i riđovku od neotrovnih zmija.

  6. #106
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    zmije su mi odvratne i bojim ih se..neki dan je u našem naselju u školskom dvorištu pronađena zmijetina gdje se dječica igraju u travi (kažu riđovka ali tko će ga znati)..mislim užasno!!! :shock: :shock: mama mi radi u toj školi pa su je neke žene ubile u dvorištu

  7. #107
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Upalim net nakon stotinu godina, tema pri vrhu i da budem dosljedna pročitam od prvog do zadnjeg slova. Kao pravi zmijofob, sada neću smjeti zaspati, sto puta ću dići jastuk da pogledam da nema koje, pogledati ispod kreveta... Baš mi je to trebalo. Ionako sam stalno u panici od njih, a sad moram i auto pregledavati..

  8. #108
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Sada je moj muž ispred naših ulaznih vratiju od kuće vidio zmije točnije u kanalićima di nam je cvijeće

    Neke bijele i crne :shock:

    Šta da radimo???????

    Kako da ulazim u kuću????

    Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  9. #109
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Mislim da sam jučer pročitala na teletekstu, da se povećao broj zmija, tj. točnije poskoka u imotskoj krajini, da se ljudi pozivaju na oprez, jer zmije ulaze u kuće, više nisu samo na kamenitim djelovima već i u visokoj travi, predpostavlja se da ih se toliko nakotilo jer su izgubile prirodnog neprijatelja, sve manje ljudi šeta šumama i livadama, tako da se one više ne boje ljudi...ljudima se preporuča oprez, hodanje stazicama...za sada nije zabilježen niti jedan ugriz, ali se strahuje od toga....

    Eto i zašto su one sada zaštičena vrsta, ako nemaju prirodnog neprijatelja, a i ljudi ih rijetko love, ako se tome ne stane na kraj uskoro će trebati zaštititi ljudsku vrstu!!!!!

  10. #110
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Šta da radimo???????
    pozovi veterinara da ih odredi, ako su neotrovne nema straha. malo je jezivo izgledaju al nema opasnosti od njih. i imas tu lipih rjesenja kako ih se "rijesit" uostalom ako imas mrezu na prozorima nema straha.

    ako nemaju prirodnog neprijatelja, a i ljudi ih rijetko love, ako se tome ne stane na kraj uskoro će trebati zaštititi ljudsku vrstu!!!!!
    stvarno mislim da nema potrebe sirit paniku. mislim da se [urlhttp://www.radiodalmacija.hr/Vijesti/tabid/3497/articleType/ArticleView/articleId/24923/Ove-godine-neobjanjiva-najezda-zmija.aspx]clankom[/url] lijepo napisalo zasto se pojavilo vise zmija, pa to je zapusten kraj a k tome citiram: a pretpostavka je da su izgubili i prirodne neprijatelje, jastrebove i orliće, a velikim dijelom i čovjeka, koji vrlo rijetko zalazi u njihova područja. Nema dovoljno stoke, pastira je sve manje, a i šetnje prirodom sve su rjeđe, pa se otrovnice ponašaju bez straha.

    i reci ti meni sta se ti bojis zmija u imotskoj krajini a zivis u zg?

  11. #111
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    ajme opet zbrljani link . evo opet:
    clanak

  12. #112
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Zvala sam vetrinarsku i oni ne izlaze na teren za te stvari :shock: , ali će mi poslati nekog biologa (privatnika naravno) koji to riješava pa ćemo vidjeti što dalje, mreže na prozorima nemam nigdje :/

  13. #113
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Zvala sam vetrinarsku i oni ne izlaze na teren za te stvari :shock: , ali će mi poslati nekog biologa (privatnika naravno) koji to riješava pa ćemo vidjeti što dalje, mreže na prozorima nemam nigdje :/
    hm. ja mislim da ti muljaju jer se ne znaju ponasat u takvim situacijama :/ . nadam se da ce biolog bit ok.

    a mreze na prozorima su ti super stvar. nema komaraca, musica, i kojekakvih drugih cuda. ovde kod nas je to uobicajena stvar. mi ih imamo i prozori sirom otvoreni a mi mirno spavamo.

  14. #114
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Ha, ha imam ih oko zgrade, pa ja otvorih ovu temu mislim nemam poskoka

    Mi smo u Bauhausu našli mreže od 9,00-100,00 kn, a vrata s mrežom do 700,00kn, bijele, metalne...itd. pa ti biraj.
    Mi smo kupili jednu za 9.00 kn bijelu za probu, pa ćemo se odlućit valjaju li te, ili idemo na skuplju varijantu...

    zhabica ja imam rolete, a ove se mreže ljepe, što misliš pošto ih ti imaš, koje su mreže najbolje?
    Ja imam puuunoo prozora i balkonska i ulazna vrata.
    Može preporuka

  15. #115
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    ah, da, bojim se ja za Imoćana, a i nas ostale koji možemo možda naletiti do tog kraja, a što ako se spuste do mora 8)
    U sred turističke sezone naslov; Na Hrvatskim plažama slobodno se sunčaju poskoci, zaštićena vrsta zmija u ovom kraju, dođite na Jadran da vidite tu atrakciju........

  16. #116
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    a bas si me nasmijala

    a za mreze ti ne znam. sad sam u podstanarima pa su tu vec bile, na prozorima od soba. a doma ih isto tako imamo na prozorima od soba od metalne mreze, vec godinama, od kad san dite bila, a oko kuce nam priroda i puno puta smo nasli zmije i ine bestije ispred kuce al nisu ulazile nikad u kucu. bice znaju da ih se mi ne bojimo

  17. #117

  18. #118

  19. #119

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    slučajno sam naletjela na epilog priče o zmiji u bananama
    Nije bila nikakva afrička zmija nego crvenkrpica
    http://24sata.hr/index.php?cmd=show_...0&_no_browse=1

  20. #120
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    ailish

  21. #121

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Meni je jako žao što su prošlog tjedna MM i moj tata brutalno ubili zmiju koja je mirno i sklupčano sjedila u drvenoj poličici iza leđa moje kćerkice, na vikendici.

    Ne znam kakva je bila, koje vrste, jer nisam bila sa njima, ali znam da se svaki put kad su se maknuli od nje, jadna zmijica opet sklupčala u krug i nikoga nije dirala, niti pokazivala znakove agresije, sve dok je nisu napali lopatom koju je onda prilično žustro grizla.

    Isto tako znam da ne bih mogla dopustiti da mi dijete ostane na vikendici dok je tamo zmija za koju znamo. :/

    Sad vidim da je osnova gotovo svakog straha - neznanje i dobro ću se educirati o vrstama zmija, posebno jer se priča o njihovoj brojnosti i na moru, a mi imamo jedan puteljak šumom do plaže.

    Svaki put se razočaram sa sobom i odnosom prema prirodi. Kao, ja volim prirodu, biti dio nje, uživam u njenim blagodatima, a zazuji malo veća buba ili zašušti nešto nepoznato i u meni se budi "ubojica".
    Pomoć za to je?

  22. #122
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Pomoć za to je?
    sama si dala odgovor - znanje

    na moru ti se moze dogodit da:

    - naidjes na koji zmijicu ali rijetko su opasne, i meni se ovo jos nikad nije dogodilo, mozda putem na neke divlje plaze san naletila na koju poljaricu ali mogu na prste jedne ruke nabrojat koliko puta. na lastovu (i mislim na mljetu) nema uopce zmija pa zmijofobi mogu tamo poc :mgreen:

    - moze te ubost osa sto je jako cesto, posebno ako jedes voce ili nesto slatko.

    - moze te bocnit jos kakva bubica pa je dobro znat sta napravit u tim, slucajevima i imat broj hitne u mobitelu za slucaj da dijete ima jacu reakciju.

    - mozes se ubost na jezinca ili opec na vlasulju/meduzu/neki drugi žarnjak

    i mislim da je to to od bestija koje mozes srest.

    pokusaj se informirat kod lokalaca kakve vas sve opasnosti mogu doceak pa se informiraj i budi spremna. mislim da ce to bit donprinjeti opustanju na moru. a i ekoloskoj osvijestenosti

    apsolutno razumijem strah kad su djeca u pitanju

  23. #123
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Fakat, a u moru na pješčanom dnu možeš stati na pauka (ranj, ralj) i onda je ajme meni (prva pomoć je topla voda, otrov se razgrađuje toplinom). To su sve puno češći problemi od zmijskih.

  24. #124
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Fakat, a u moru na pješčanom dnu možeš stati na pauka (ranj, ralj) i onda je ajme meni (prva pomoć je topla voda, otrov se razgrađuje toplinom). To su sve puno češći problemi od zmijskih.
    da, samo i to je rijetko. nazalost paukov otrov je slican otrovu poskoka i treba reagirati brzo.

    citiram:

    Ubodeno mjesto se drzi u vrucoj vodi od 30 minuta do jednog
    sata. Temperatura treba biti maksimalna koju ubodeni podnosi
    (prag bola je 46o C, pa je tesko izdrazati topliju vodu).

    Otrovni aparat se sastoji od bodlji u prvoj le|noj peraji, i kratkih,
    jakih bodlji na {kr`nom poklopcu. Bodlje su u tankoj ko`noj
    ovojnici iz koje viri o{tri vrh. Na bodlji je uzdu`na brazda u kojoj
    se blizu vrha nalazi spu`vasto `ljezdano tkivo.
    Sli~no zmijskim otrovima,

    sa: http://www.medri.hr/~dwolfl/pdf/toxri5.pdf

  25. #125
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    a crne udovice? a skorpioni? a strsljeni?

  26. #126
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    a crne udovice? a skorpioni? a strsljeni?
    moze te bocnit jos kakva bubica pa je dobro znat sta napravit u tim, slucajevima i imat broj hitne u mobitelu za slucaj da dijete ima jacu reakciju.
    nisan tila zenu prestravit

    zato se najbolje informirat kod lokalaca sta te se moze ubist, gricnit ...

    ja san od svega najvise srela osa i jezeva

  27. #127

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ok. Svih ovih godina idem na more bez straha, a ovaj put ću ići sa isprintanom listom buba, zmija i paukova.

    Ima li kakav link do slika opasnih buba, zmija i paukova (ok, zmije imamo)?

    Kakvu reakciju moj sin ima na ubod običnog komarca, ne želim ni razmišljati što bi mu mogla neka buba zločestija od komarca.

    Pauk u pjesku, pa pobogu, o tome nisam nikada ni razmišljala. Škorpije me ne plaše, njih smo hvatali u čašicu i nosili daleko. Crne udovice meni ne bi htjele ništa, sigurna sam. A stršljeni su mi najbolji frendovi još sa vikendice, nekako mislim da su ok ako se držiš podalje i ne jedeš sočnu breskvu pred njima.

    Znači, bojim se paukova u pjesku i zmija, a i tih nepoznatih buba.

    Ako netko ima volju, žudim za informiranjem o vrstama buba. 8)

  28. #128
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    mogu li moderatorice podijelit ovaj topic na dva pa da drugi bude npr. "opasnostima na plazi/moru?" da se malo raspisemo

    Anita daj mi samo malo vremena pa nadjem jos podataka.

  29. #129
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Pauk u pjesku
    ...je vrsta ribe s otrovnim bodljama na leđnoj peraji, a nezgodan je jer se ukopa u pijesak u moru.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    na lastovu (i mislim na mljetu) nema uopce zmija pa zmijofobi mogu tamo poc
    Da, na Mljetu navodno nema zmija zbog mungosa koji ih tamane. Međutim, prije dva mjeseca smo ipak jednu vidjeli u totalnoj divljini, na južnoj strani otoka.
    Mene puno više brinu crne udovice koje su se navodno ove godine strašno namnožile.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    kažu da nema zmija ni na Cresu, protjerao ih sveti Gaudencije

  32. #132
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    I na Korčuli su mungosi (manguci ) pojeli sve što gmiže.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    kažu da nema zmija ni na Cresu, protjerao ih sveti Gaudencije
    nema OTROVNICA

    Inače, zmija viđena ljetos na Lošinju, ali koja, ne znam

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    na plaži

  35. #135
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    nadam se da kod nas nema otrovnica, ali jeza me hvata od odlaska u dvorište jer je MM već dva puta kosilicom pokosio sljepića.

    A prije mjesec dana sam na kompostu vidjela kako se ukopava u njega, brrrrr

  36. #136

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Pita MM kako se rješiti zmije (neotrovne) ako je nađemo ispred kuće. Kako da je zamolimo da ode?
    Jer ugriz neotrovne zmije je također bolan, unatoč tome što nije otrovan i tko bi i dalje cool sjedio uz sklupčanu zmiju? Osim zhabice.

  37. #137
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Anita, ako ne dirate zmiju neće ni ona vas. Garantirano. Zmije nemaju običaj plaziti za ljudima. Oosim možda onih golemih 5-metarskih pitona kojima su ljudi ponekad na meniju, ali njih u nas nema.
    I daj molim te razmisli znaš li ikoga koga je ugrizla zmija? :?
    Ja znam jednu jedinu osobu, ali ona se bavi zmijama i ima ih...pa jedno 200-tinjak, što otrovnih što neotrovnih, i svakodnevno je s njima u kontaktu tako da je ugriz bio manje-više pitanje vremena. Od "normalnih" ljudi ne znam nikog.
    Stvarno nemaš razloga za paniku.
    Ali dobro, neću te sada više uvjeravati u neopravdanost tvojih strahova, nego evo vraćam se na tvoje pitanje: kako ukloniti zmiju (neškodljivo). Prvo se uvjerite da je neotrovna - ako ima roščić na vrhu nosa, ne dirajte, to je poskok. Bolje da se vi maknete, a on će već otići.
    Bilo koju drugu zmiju možete pokušati potjerati dugačkim štapom ili metlom tako da je lagano gurkate (a ne da mlatite po njoj ) u smjeru kamo želite da ide.
    Učinite vrt "neprivlačnim" za zmije - održavajte travu kratko pokošenu i uklonite one stvari u koje bi se zmija mogla zavući.
    Eto.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ma nemam neke posebne strahove, nego jednostavno ne vidim mogućnost da znam da je zmija u blizini, a da ja mirno puštam da djeca trčkaraju naokolo. Ili da uđe u kuću, da spavam mirno? :/

    Zato i pitam što učiniti, a da ne ubijam životinje, ali niti riskiram traumu djeteta (a i svoju).

  39. #139
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Moram samo napisati da mi je ovaj topic pomogao da se ove godine na moru prilično skuliram - naime, odmah do plaže na ogradi jednog dvorišta uredno se sunčala zmija, prema prugama i dužini od više od metra sam zaključila da je kravosas i čak sam je slikala s jedno dva metra udaljenosti. Rekao vlasnik da je došla na nečijem autu i utaborila se u njihovom dvorištu pa im je sad ljubimac.

    Daklem, nisam bezglavo pobjegla od nje, klincima je bila zanimljiva (svejedno nisam dala da joj se prbližavaju na udaljenost manju od dva metra), ali sam svejedno više puta napomenula kako se zmije ne trebaju dirati i kako se treba maknuti od njih (mada, prošle godine su na plaži dragali pitona od skoro dva metra kod frajera kojem se plati da se slika sa zmijom )

  40. #140
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    MalaSirena


    nisan zaboravila sta san obecala samo san mrvu u guzvi pa budem napisala.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Moram samo napisati da mi je ovaj topic pomogao da se ove godine na moru prilično skuliram - naime, odmah do plaže na ogradi jednog dvorišta uredno se sunčala zmija, prema prugama i dužini od više od metra sam zaključila da je kravosas i čak sam je slikala s jedno dva metra udaljenosti. Rekao vlasnik da je došla na nečijem autu i utaborila se u njihovom dvorištu pa im je sad ljubimac.
    Pametan čovjek. Koliko je meni poznato te velike neotrovne zmije ubijaju otrovnice kao i crnci ili gadovi ( ne znam koji je hrvatski naziv za tu neotrovnu sivo-crnu zmiju ). Moja baka je imala toliki strah od zmija da je nije mogla vidjeti ni na tv-u ali kada bi u dvorište dolutao gad ili kravosas nitko ih nije dirao jer je to značilo da nema otrovnica blizu.
    Ni sama ne znam koliko puta sam susrela zmiju ali mislim da se radi o nekoliko stotina jer sam godinama cijelo ljeto provodila na našoj kršnoj obali. Sjećam se da sam najmanje 5 puta vidjela zmiju kako pada sa stabla i nije uvijek bio poskok u pitanju. Navodno zmije traže jaja na stablu.
    Ono što su mene učili:
    ne trči po travi i lupaj jače nogama jer zmije osjete vibracije pa pobjegnu
    prije nego što sjedneš na kamen uzmi štap i lupi nekoliko puta
    pazi kad hodaš po noći po asfaltu, terasi... - zmije se vole izležavati jer su topliji od zemlje
    groblja treba izbjegavati jer zmije dolaze na vodu a tamo je ima ( cvijeće, oko slavine )
    zmiju ne treba ubijati nego otjerati

    protiv zmija oko kuće
    spaliti korov i zapaliti s njim i gumu jer navodno taj smrad tjera zmije, maknuti vodu, nabaviti mačku

  42. #142
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    koliko sam ja skuzila u hrv su otrovnice znaci samo poskok i riđovka
    zmija otrovnica nema ni na Rabu, ni na Pašmanu, ni na Ugljanu
    no u zadnje vrijeme se prica da su ljudi noseci gradevinski materijal tipa cigle i sl. uspjeli ih prenjeti na otoke, no recimo tu kod nas nikada nije zabiljezen ugriz otrovnice
    no drugih zmija naravno ima

    za recimo morskog pauka/ribu i takve slicne ribe koje pikaju (škarpina, škrpun/škrpoć) je isto dobro reagirati tako da se ubodeni dio tijela stavi iznad upaljaca, tako da se bjelancevine skrutnu i tako zaustavi daljnje sirenje otrova

    ja bi sjedila uz zmiju, ako nije otrovnica 8) jednom u zg zoo radnik mi je izvadio bou van i bas smo se lijepo pomazile

    sto se tice skorpiona, ovi mali kaj obitavaju tu kod nas nisu tak opasni, navodno od njihovog otrova ti nece biti nista

  43. #143
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Dia prvotno napisa
    koliko sam ja skuzila u hrv su otrovnice znaci samo poskok i riđovka
    Krivo. Ali je vjerojatnost viđenja ostalih zapravo vrlo mala

  44. #144
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Dia prvotno napisa
    koliko sam ja skuzila u hrv su otrovnice znaci samo poskok i riđovka
    Krivo. Ali je vjerojatnost viđenja ostalih zapravo vrlo mala
    kako mislis krivo? koje su jos?

  45. #145
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vjerojatno ima i ponešto zoologa na forumu koji će ti ovo znati istresti iz rukava.
    Treba ih poštivati i ne staviti ih u prigodu da na tebi isprobaju otrov i - to je to.

  46. #146

  47. #147

  48. #148
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Vjerojatno ima i ponešto zoologa na forumu koji će ti ovo znati istresti iz rukava.
    kasljuc

    sta ti ja nisan dovoljno dobra zoologinja?

    podatke koje sam stavila su dani od institucija koje su autoritet u rh. dakle postoje 2 tj 3 otrovnice - poskok, ridjovka i planinska ridjovka, ove dvi zadnje netko racuna kao jednu pa san zato stavila "2 tj 3".

    prvo sam pomislila da mislis na zooloske vrtove i privatne kolekcije, no ovdje pricamo o hrvatskoj fauni.

    dakle: na podrucju rh otrovnice su poskok i ridjovka.

  49. #149
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    prvo sam pomislila da mislis na zooloske vrtove i privatne kolekcije, no ovdje pricamo o hrvatskoj fauni.

    dakle: na podrucju rh otrovnice su poskok i ridjovka.

  50. #150
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    evo da ne ispadne da san si uskocila u usta:

    svako podrucje ima drugacije nazive za iste zivotinjske (i biljne) vrste.

    planinsku ridjovku ili zutokrug cesto stavljaju pod istu vrstu - ridjovka iako je to posebna vrsta.

    pa onda (zooloski) ispravak: poskok, ridjovka i planinsta ridjovka (tj. zutokrug ili planinski zutokrug) su otrovnice u rh.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •