Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Podstanarstvo - ugovor ili ne

  1. #1
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno Podstanarstvo - ugovor ili ne

    Mi smo već godinama podstanari, plačamo 250 eura + režije i imamo ugovor o podstanarstvu, potpisujemo ga na godinu dana, i svake ga godine obnavljamo.
    Pa evo zanima me kako je kod vas drugih koji živite kao podstanari?
    Ugovor mi daje sigurnost da me gazda neće baš tako izbaciti na cestu ako odlući da u ljetnim mjesecima stan iznajmi turistima.... e da jer živimo u turističkom mjestu.

  2. #2
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Evo samo na kratko, gazda uspio prodati ovaj stan i sada je na nama da iselimo za mjesec dana najkasnije. Tražimo drugi stan, po istoj cijeni približno ali ne uspijevam baš u pronalasku. Najviše bi mi pasalo opet na Šijani, tu mi je dobro i tu mi je i posao blizu.... ali ne pronalazimo ništa.... zato vibrajte...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Baby Boy ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~da sto prije nadjete stan koji vam odgovara
    Iz iskustva znam kako je traziti stan i suosjecam....

  4. #4
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da nađete stan koji će vam odgovarati.
    Mi sa našim gazdom isto imamo ugovor i on plaća porez jer smo prijavljeni kao podstanari kod njega i to nam je bio veliki plus kad smo se odlučivali za podstanarstvo kod njega.

  5. #5
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Baby Boy, ~~~~~~~~~~~~~~ za stan koji vam odgovara!!

    Mi se po 5. put selimo ovaj mjesec, vlasnik ovog stana je odlučio da će ga prodat, da će nam mjesec dva prije reći iako je bio dogovor kad smo uzimali stan da ćemo duže tu ostati. Mi smo se odlučili da nećemo čekat da nas on obavijesti i uspjeli smo naći stan ) Trudna sam, a ne želim se selit tamo negdje pred porod ili s bebicom u rukama.

    Malo veći od ovog, mrvicu skuplji, ali smo zato po prvi puta sklopili ugovor na godinu dana i baš sam hepi zbog toga )
    Nadam se da će se i vama posrećiti da nađete ono što vam odgovara!!

  6. #6
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Joj ja tražim i tražim, većina ih je na Verudi, to znači da bih morala putovati na posao, ali ima i jedna dobra stvar našla sam jedan solidan, u pon. ću ga ići pogledati 250 eura ako će na duže a meni baš to treba gazda ga daje za 200 eura na mjesec naravno plus režije, grijanje na drva - kraljevska peć i stan je u zgradi.
    Jedna mana je što sve to posreduje jedna agencija, tako da bih prvi mjesec trebala imati 600 eura. 200 za polog,200 provizija agenciji i 200 za najamninu.... a to je jako puno novaca.....
    Ovaj bivši gazda nije uzimao polog tako da nam nema što vratiti... a pitaiti ću mamu ili brata da mi posude... vidjeti ću kako ću dalje....
    http://www.realestatecroatia.com/hrv....asp?id=104360 evo pa da ga i vidite, 99% to će biti ok.

  7. #7
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Zar proviziju ne plaća najmodavac, odnosno onaj koji je tražio usluge agencije?
    Koliko sam skužila kod stanova u ZG da najmoprimci ne plaćaju proviziju.

  8. #8
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Ova agentica mi je rekla da plaćamo i mi i oni.....

  9. #9
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Baby Boy prvotno napisa Vidi poruku
    Joj ja tražim i tražim, većina ih je na Verudi, to znači da bih morala putovati na posao, ali ima i jedna dobra stvar našla sam jedan solidan, u pon. ću ga ići pogledati 250 eura ako će na duže a meni baš to treba gazda ga daje za 200 eura na mjesec naravno plus režije, grijanje na drva - kraljevska peć i stan je u zgradi.
    Jedna mana je što sve to posreduje jedna agencija, tako da bih prvi mjesec trebala imati 600 eura. 200 za polog,200 provizija agenciji i 200 za najamninu.... a to je jako puno novaca.....
    Ovaj bivši gazda nije uzimao polog tako da nam nema što vratiti... a pitaiti ću mamu ili brata da mi posude... vidjeti ću kako ću dalje....
    http://www.realestatecroatia.com/hrv....asp?id=104360 evo pa da ga i vidite, 99% to će biti ok.
    A jesi uzela u obzir da bi trebala drva tegliti na treći kat bez lifta?

  10. #10
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Jesam, jesam, nije mi to problem, ako će doista biti 200 eura, jer sada nema ispod 300 nešto pristojno. Garsonjeru nebi nipošto, ja znam duže čuti a mali želim da na miru spava.

  11. #11
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    Zar proviziju ne plaća najmodavac, odnosno onaj koji je tražio usluge agencije?
    Koliko sam skužila kod stanova u ZG da najmoprimci ne plaćaju proviziju.
    ja mislim da bi ovako trebalo biti
    a agencije love u mutnom i pokusavaju se duplo naplatiti

    kod prodaje stanova sam sigurna da je protuzakonito da naplate proviziju od obje strane (osim ako ih obje strane nisu angazirale)

  12. #12
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Ček, ček, dajte mi pojasnite, budući da sam stan našla na njuškalu i kontaktirala broj, i onda mi se javila ženskica koja mi je objasnila da su oni agencija. Rekla sam joj koji me stan zanima, i ona mi je ponudila da pogledam još 2 stana po 300 eura. Odmah mi je napomenula da njima plaćam proviziju od jedne mjesečne rate. A valjda i onaj tko stan daje u najam - to ne znam.....
    Dali sam ih onda ja angažirala ili najmodavac?
    Da me ne prevare, zašto bih platila ako im nisam ja dužna platiti?

  13. #13
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Mi smo platili proviziju agenciji koja je oglašavala stan. E sada, jel i gazda platio to neznam. Isto smo našli oglas na internetu.

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    znaš kaj bi bilo najbolje lepo otiđeš pogledat stan s agencijom, pa onda popodne ili sutradan otiđeš sama do stana i pitašsusede ko je gazda, to kaj je oglašeno prek agencije ne znači da i mora bit iznajmljeno prek agencije.
    A pravi gazda uvijek može reč agenciji , da je dal nekome svom.

  15. #15
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    CJENIK posredničkihprovizija za obavljeno posredovanje prilikom kupoprodaje, zamjene, zakupa iiznajmljivanja nekretnina donešen od strane:

    "HRVATSKA GOSPODARSKA KOMORA" Sektor za trgovinu, Udruženjeposlovanja nekretninama


    http://www.poslovniforum.hr/about/provizije.asp

    Posljednje uređivanje od kajsa : 03.03.2012. at 23:27

  16. #16
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Ma nažalost, po mom iskustvu, mi podstanari (najmoprimci) plaćamo proviziju.

    Dva puta sam našla stan tako - preko agencije - i oba puta smo mi platili proviziju.

  17. #17
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Ja sam danas zvala agenciju u vezi iznajmljivanja svog stana i rekli su mi da ja, najmodavac, placam proviziju.

  18. #18
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    ja bih rekla da je protuzakonito i da kao što je kajsa napisala, love u mutnom. Zašto bih ja platila njihovu proviziju kad nisam ta koja je tražila njihovu uslugu.
    Izbjegavam inače oglase za stanove koje stavljaju agencije, ali sigurna sam da u onih nekoliko oglasa koje sam vidjela je pisalo da najmoprimac ne plaća proviziju.

    Ne znam, nema mi logike..

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    što sve (ne) smije bit u ugovoru za postanarstvo.

    da li smije pisati da porez refundira podstanar ( meni to nimalo ne zvuči ok da je napisano)
    da li smije pisati za ustupanje interneta i slično

    kakvo se regulira kad postaqnar hoćeuvesti svoj televizor)
    čiji potpis se ovjerava kod bilježnika?
    ima li podstanar kakva prava u svezi love koju je dao gazdi ( nešto ko porezna olakšica), ono za vrtić znam.

  20. #20
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    da li smije pisati da porez refundira podstanar ( meni to nimalo ne zvuči ok da je napisano)
    .
    To ti znači da porez koji bi stanodavac morao platiti zato što time što prima stanarinu se smatra da ima dodatna primanja, prepušta najmoprimcu na plaćanje. To ne bi trebalo biti, jer je porez njegova obaveza, ili se može tumačiti da je onda stanarina konstantno veća za taj iznos (ako si hoće ukalkulirati da i to bude pokriveno od najmoprimca)

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ima li podstanar kakvu olakšicu?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •