Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Nadstrešnica ili tenda ili grilje ili..

  1. #1
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno Nadstrešnica ili tenda ili grilje ili..

    dakle, situacija je sljedeća: uređujemo sobu u potkrovlju koja kliznim vratima izlazi na terasu, orijentacija prema jugu. Terasa nije natkrivena, i razmišljamo o djelomičnoj zaštiti, kako od kiše da ne pada direktno u vrata, tako i od sunca da bude manje vruće.
    Ko što naslov kaže, razmišljamo o tendi, drvenoj nadstrešnici, a u početku smo mislili staviti samo grilje i otvarati/zatvarati ih po potrebi.
    Ima netko nekakvih iskustava?
    Ne znam praktički ništa o tome, a za nadstrešnicu me brine što je nepomična, pa onda ne mogu dobiti sunce kada ga želim (zimi) i ima manje zraka na terasi (imam jednu natkrivenu terasu i ljeti je to ogromna razlika). Za tendu pak strahujem kako će preživjeti udare juga, ali ovdje ljudi gotovo u pravilu imaju tende pa je valjda to ok solucija.
    Bah. Enivej, svako iskustvo dobrodošlo

  2. #2
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Moje kontinentalno iskustvo s terasom na juznoj strani.
    Prije natkrivanja je ljeti bilo prevruce, zimi puna snijega (dobro, s tim neces imati brige), kisa - opet ne valja.
    Razmisljali o tendi, ali je terasa velika (20ak kvadrata) i kvalitetna tenda ne bi bila puno jeftinija od krova.
    Sad je natkrivena i daleko iskoristivija. Zraka ima dovoljno, a cesto i neki vjetric vuce. 2/3 juzne strane zaklonjeno je glicinijom i imam osjecaj da i ona jako pridonosi svjezini.
    I nista nam nije mracnije.
    Uglavnom, nismo pozalili.

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439
    Posljednje uređivanje od apricot : 30.06.2014. at 19:17

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Možda pergole, tako da ne zatvaraju prostor potpuno, a ipak daju djelomičnu sjenu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Nama svi prozori gledaju na jug i stavili smo zaluzine uzduz cijelog balkona i na prozore na galeriji . Htjela sam da ima svjetlosti zraka, a s njima sam to dobila jer ih mogu podesavati ovisno o polozaju sunca. To je otprilike ovo sto je apri stavila.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    vanjske ili unutarnje?
    ovo što sam ja stavila odbija sunčevu tolinu i 40%
    i dobro zatamnjuje

    jedina im je mana što crknem dok ih namotam, a nismo imali para za elektronsko podizanje

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Rolete ne dolaze u obzir?
    nije sminka , ali su super prakticne , super zadrzavaju temperaturu ako su kvalitetne.

  9. #9
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Te žaluzine bi riješile i problem nanošenja vode? Iskreno o njima nisam ni razmišljala
    kako ta terasa nije baš nimalo natkrivena, razmišljala sam u terminima nekog pokrivala od gore da kiša ne pada baš direkt uz vrata, jer trenutno malo ulazi voda (nadam se samo zato što nije oko vrata dobro zatvoreno, to sad rješavamo)
    Je li za njih treba ko za rolete gore prostor za onu kutiju?

  10. #10
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Rolete ne dolaze u obzir jer nije ostavljen prostor za kutiju za rolete, tj nije se ni mogao ostavit jer se radi o potkrovlju, krov dolazi do malo iznad vrata. Ne znam da li me onda isto ograničava i za žaluzine, meni to izgleda ionako slično

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ako žaluzinama zoveš ovo što sam ja stavila, ne treba prostor za namotavanje
    one se skupe, kao venecijaneri

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Kutija moze " sjesti" na gornji dio prozora. Samo ne znam da li postoji neki problem sa izvedbom ako prozor klizi ( stavljali smo na jedne prozore rolete naknadno , pa znam).

  13. #13
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    apri, na tvojim linkovima piše "vanjske žaluzine"
    a koliko novaca otprilike to pita?

    Sirius, radi se o kliznim vratima

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    znam, ali više nisam znala na štp se referiraš

    nemam pojma koliko košta, moraš tražiti ponudu

  15. #15
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    ovisi koliko je veliko...
    mi imamo kod mojih na cijeloj kući (sjever HR), a u stanu na velikoj južnoj stijeni. odlične su, ali ako želiš koristiti terasu nisu praktične zbog čestog dizanja i spuštanja.
    ja preporučam kombinaciju tende i žaluzina....ako si možeš priuštiti.

  16. #16
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Ovo što ti piše Peterlin - odrina, samo ne s pravom, nego divljom lozom. Ljeti debeli hlad, zimi je nema.

  17. #17
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo što ti piše Peterlin - odrina, samo ne s pravom, nego divljom lozom. Ljeti debeli hlad, zimi je nema.
    Ja bi prije kivi, čini mi se manje osa i pčela privlači.

  18. #18
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    radi se o terasi na potkrovlju - 4. kat, tako da biljke dolaze u obzir samo koje mogu izrast iz pitara, a i to mi i dalje sprečava strujanje zraka ako natkriva cijelu terasu. Mislim da trenutno najviše naginjem ka manjoj nadstrešnici ili pergoli + grilje ili vanjske žaluzine.

    Hvala svima na prijedlozima, u nedjelju me zasula odjednom ta priča i bila sam sva u upitnicima, sad kad sam se nasurfala i upilala ljude oko sebe, imam neke ideje.

  19. #19
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    iste muke su i kod mene bile, izlaz iz DB na taracu od 30kvadrata, 2 velike klizne stijene duge po 2,5m svaka...
    gledamo prema jugu,jaki udari vjetra i velika povrsina su nas odgovorili od bilo kakvih tendi...(one na senzor bi se sklapale svako malo)
    isto nam je kisa na kantunima probijala,dobro to smo sanirali ali sada svejedno cim pada jaca kisa s vjetrom navlacim roletne....

    nismo htjeli natkriti i napraviti glorijet da ne izgubimo zimi sunce a ljeti sam do ove godine morala klimu palit svako popodne jer bi bilo za poludit vruce...zatamnjena su nam stakla,imali smo i panel zavjese ali opet...

    preporodile me bijele roletne na motor, kutije su skroz male i neupadljive,jedva se kuze....10 000kn za 4 particije/motora no spustila mi se temperatura u DB za 2-3 stupnja (sad palim klimu samo na odvlazivanje)! i konacno imam mrak ujutro u kuci!

    ima jos rjesenja sa konstrukcijama na koje se ljeti navlace "pomicni krovovi" ali je to jaaaako skupo...
    imala sam negdje link sa firmom koja se samo bavi tim vanjskim konstrukcijama koje estetski jako lijepo izgledaju...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 02.07.2014. at 18:12

  20. #20
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Ja ću valja onda jedina zagovarati tendu - imamo jako dugačku terasu na južnoj strani, dva vrata izlaz na terasu, jedna iz boravka a druga iz sobe. Tenda je rađena po mjeri, velika je, mogli smo raditi i dvije manje. Ali ona se koristi samo proljeće i ljeto, zimi mi je bitno da imam što više svjetla i sunca, tako da se tenda niti ne koristi. I nismo htjeli na automatiku nego na sistem ručnog koloturnika - kad se priviknete, stvarno nije teško. Pergole i nadstrešnice bi jednostavno zamračivale stan po zimi a to nismo htjeli. Što više svjetla svakako je dobro došlo zimi pa to treba imati na umu. Mi u stanu nemamo ni zavjese koliko nam znači upravo to danje svjetlo.

  21. #21
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Andrea u potpunosti se slažem s tobom i nama svjetlo život znači, samo što smo mi ostavili bijele zavjese po jednu sa svake strane prozora (primila u sredini dužine pa padaju ona romantično ) tek toliko da mi ima ugođaj i da ipak.mogu spustiti ako nikad za treba.

    Također kalkuliram za balkon tendu, ravnu, neki ju nazivaju dropy, ali ipak mislim da ću i ove god kupiti samo bambus rolete jer dosta su skupe tende, ali dugoročno gledano isplativije.

  22. #22
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Mi kupili kvalitetniju po mjeri i nakon par godina, izgleda kao nova. Doduše uvlačimo je svaku večer.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •