Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 137 od 137

Tema: Brine li vas nepismenost gimnazijalaca?

  1. #101
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ovaj čovjek je velik. / Moj auto je plav.- (odgovara na pitanje kakav - neodređeni oblik)
    Ovaj veliki čovjek. Ovaj plavi auto je moj. (odgovara na pitanje koji - određeni oblik)

    Na koje od ovih pitanja češće odgovaramo?

    I što ćemo s posvojnim i većinom gradivnih pridjeva koji uopće nemaju određeni oblik? Možda će mnogi reći očevoga, ali to nije ispravno nego je ispravno upravo očeva, bratova, sestrina itd.

    Ljudi će većinom češće reći velikoga nego velika, to je istina, ali zato što neispravno miješaju neodređeni nominativ s određenim genitivom. On topik, upravo je taj primjer s velik i veliki spomenut kao jedna od najčešćih stilskih pogrešaka gimnazijalaca u gore spomenutom ispitivanju. Ja sam mislila na učestalost upotrebe po pravilima, a ne govorno. Dakle, bilo bi mnogo bolje kad bismo češće čuli velika čovjeka, a ne velikoga.

  2. #102
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    čitam zadnjih par postova i vidim da sam totalno nepismena
    i onda me uhvati sreća što sam završila školovanje
    a onda mi padne na pamet da mi dijete treba krenut u školu
    i u to ime dajem glas za ukidanje č,ć, ije, je,
    ma nek se ukinu sva pravila

  3. #103

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    anarhistice iz prikrajka

  4. #104
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Ovaj čovjek je velik. / Moj auto je plav.- (odgovara na pitanje kakav - neodređeni oblik)
    Ovaj veliki čovjek. Ovaj plavi auto je moj. (odgovara na pitanje koji - određeni oblik)

    Na koje od ovih pitanja češće odgovaramo?

    I što ćemo s posvojnim i većinom gradivnih pridjeva koji uopće nemaju određeni oblik? Možda će mnogi reći očevoga, ali to nije ispravno nego je ispravno upravo očeva, bratova, sestrina itd.

    Ljudi će većinom češće reći velikoga nego velika, to je istina, ali zato što neispravno miješaju neodređeni nominativ s određenim genitivom. On topik, upravo je taj primjer s velik i veliki spomenut kao jedna od najčešćih stilskih pogrešaka gimnazijalaca u gore spomenutom ispitivanju. Ja sam mislila na učestalost upotrebe po pravilima, a ne govorno. Dakle, bilo bi mnogo bolje kad bismo češće čuli velika čovjeka, a ne velikoga.
    S ovim se moram složiti, ali ja se još uvijek ne bih usudila tvrditi da su neodređeni pridjevi učestaliji. Odnosno, ovisi po čemu učestaliji. Očito gledamo iz različitih perspektiva.

    Jedino i dalje mislim da se Sorcierino pitanje odnosilo na naveske, a ne na uporabu određenih i neodređenih pridjeva. U njezinu postu jasno su bili označeni upravo navesci. Neka me ispravi ako griješim.

  5. #105
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pa zanimali su me ti "nastavci", jer u svakodnevnom govoru ili prepisci - to nitko ne koristi. pismo je sročeno kao da je pisano u bogtepitaj kojem stoljeću :? , pa mi je trebalo pola sata da shvatim smisao odgovora... ne samo zbog tog viška samoglasnika, nego i poretka riječi u rečenici. :/

  6. #106
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Sorciere, jednostavno - to je stvar odabira - tebi i meni to se ne sviđa, pa nećemo ni koristiti, a kome se sviđa nek' izvoli.

  7. #107
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Na studiju komparativne književnosti netočno napisani odgovor smatrao se netočnim, nadam se da je i sada tako.
    Prije par godina je bilo tako. U potpunosti podržavam takav pristup.
    ja sam na tom studiju imala samo jedan pismeni ispit, pa ne bih sa sigurnoscu mogla tvrditi kakvo je stanje.

    ali mogla bih tvrditi da se cak i na studiju komp. knjizevnosti vrlo slabo njeguje pisan oblik izrazavanja. sto je steta.

  8. #108
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Da se malo odmaknem od jezika i gramatike - u onim rijetkim prilikama kad uspijem pogledati TV uratke tipa Milijunaš, Najslabija karika, Kviskoteka... ne mogu vjerovati što sve ljudi ne znaju. Isto tako, ne mogu vjerovati što JA SAMA ne znam, a mislim da bih trebala znati. Bilo da se radi o književnosti, povijesti, glazbi... Neka znanja spadaju pod opću kulturu i ja se iskreno sramim što ih nemam, što ih nisam stekla i kroz školovanje i kroz život.

    Zato sam protiv pojednostavnjivanja, i zato ne mislim da je školski program prepun nepotrebnih stvari (a to sam naravno mislila kad sam ih u školi morala učiti), a ono što bih ja eventualno iz njega izbacila sigurno se bitno razlikuje od onog što bi izbacila jedna moja susjeda, koja je sljedbenik Hare Krishna ili druga, koja je na viskoj rukovodećoj poziciji u VIP-u.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Na studiju komparativne književnosti netočno napisani odgovor smatrao se netočnim, nadam se da je i sada tako.
    Prije par godina je bilo tako. U potpunosti podržavam takav pristup.
    ja sam na tom studiju imala samo jedan pismeni ispit, pa ne bih sa sigurnoscu mogla tvrditi kakvo je stanje.

    Ma da? Ja sam imala tri samo kod Solara (slušala sam kod njega 3 kolegija, obožavam ga) i on tako ocjenjuje. Ali istina je da na komparativnoj uglavnom prevladavaju usmeni.

  10. #110
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    tocno, usmeni su bili samo kod solara. i mene je odusevljavao

  11. #111
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    pisan oblik izrazavanja
    ovaj... htjela sam napisati: pisani oblik izrazavanja

    a na ovu temu se vise necu javljati, da mi ne bi pobjegla jos kakva greska.

    nekad davno bila sam poprilicno pismena i imala dobro obrazovanje. Ali sam toliko toga pozaboravljala da me je sve sram.
    I premalo citam.
    Smrc. Pokriv po glavi.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    nekad davno bila sam poprilicno pismena i imala dobro obrazovanje. Ali sam toliko toga pozaboravljala da me je sve sram.
    I premalo citam.
    Smrc. Pokriv po glavi.
    XXX

    Svakim danom sve sam svjesnija koliko intelektualno propadam. Najgore je što nemam ni najmanje volje poraditi na tome.

  13. #113
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    nekad davno bila sam poprilicno pismena i imala dobro obrazovanje. Ali sam toliko toga pozaboravljala da me je sve sram.
    I premalo citam.
    Smrc. Pokriv po glavi.
    XXX

    Svakim danom sve sam svjesnija koliko intelektualno propadam. Najgore je što nemam ni najmanje volje poraditi na tome.
    potpis. ja imam volje, al nemam vremena.

  14. #114
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ja cekam penziju 8)
    a i uz tonceka cu sad vjerojatno ponavljati gradivo.

    a gore sam si nasla jos jednu gresku:
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    tocno, usmeni su bili samo kod solara.
    dakle, pismeni su bili samo kod s.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    nekad davno bila sam poprilicno pismena i imala dobro obrazovanje. Ali sam toliko toga pozaboravljala da me je sve sram.
    I premalo citam.
    Smrc. Pokriv po glavi.
    XXX

    Svakim danom sve sam svjesnija koliko intelektualno propadam. Najgore je što nemam ni najmanje volje poraditi na tome.
    potpis. ja imam volje, al nemam vremena.
    Naravno da imaš. Umjesto da rasipaš pamet (koja iščezava ) internetskim bespućima, mogla bih čitati. Baš kao i ja.

  16. #116
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa

    Naravno da imaš. Umjesto da rasipaš pamet (koja iščezava ) internetskim bespućima, mogla bih čitati. Baš kao i ja.
    dooobar, dooobar pokušaj da me se riješiš... al previše vas volem da vam odem.

    inače... bih/bi ti baš ne ide

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa

    Naravno da imaš. Umjesto da rasipaš pamet (koja iščezava ) internetskim bespućima, mogla bih čitati. Baš kao i ja.
    dooobar, dooobar pokušaj da me se riješiš... al previše vas volem da vam odem.

    inače... bih/bi ti baš ne ide



    Ovaj topic je uklet za pravopis, brišem stopama a zakaj!

  18. #118

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    nekad davno bila sam poprilicno pismena i imala dobro obrazovanje. Ali sam toliko toga pozaboravljala da me je sve sram.
    I premalo citam.
    Smrc. Pokriv po glavi.
    XXX

    Svakim danom sve sam svjesnija koliko intelektualno propadam. Najgore je što nemam ni najmanje volje poraditi na tome.
    Ja sam mislila da sam jedina![/b]

  19. #119
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    nekad davno bila sam poprilicno pismena i imala dobro obrazovanje. Ali sam toliko toga pozaboravljala da me je sve sram.
    I premalo citam.
    Smrc. Pokriv po glavi.
    XXX

    Svakim danom sve sam svjesnija koliko intelektualno propadam. Najgore je što nemam ni najmanje volje poraditi na tome.
    Ja sam mislila da sam jedina![/b]
    Ima nas još :/

  20. #120
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    tocno, usmeni su bili samo kod solara. i mene je odusevljavao
    Meni je Solar bio malo...hmm...monoton (i kladila bih se da je ''Teorija književnosti'' bila pismeni ispit :? ). Sjećam se i da je Senker dao pismeni ispit prvoj godini i više ničeg :?

  21. #121
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    u nedostatku snijega - ja ću počet lopatati ovaj silni pepeo kojim se ljudi "u propadanju" posipavaju...

    curke, slobodno se vratite. u naslovu piše "gimnazijalci", a ne "forumašice"...

  22. #122
    njumi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    njumilend
    Postovi
    337

    Početno

    Citiraj Hana_Sara prvotno napisa

    inace, postoji inicijativa da se "tvrdo" i "meko" c izbace iz uporabe i koristi nesto izmedju (ionako je dokazano da VECINA hrvatskih govornika ovo ne razlikuje), isto za refleks jata (ije/je/e), isto za dz i d ....
    apsolutno sam protiv te inicijative
    zašto? ako VEĆINA hrvatskih govornika ne razlikuje ć i č, to ne znači da ne postoje

  23. #123

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    tocno, usmeni su bili samo kod solara. i mene je odusevljavao
    Meni je Solar bio malo...hmm...monoton (i kladila bih se da je ''Teorija književnosti'' bila pismeni ispit :? ). Sjećam se i da je Senker dao pismeni ispit prvoj godini i više ničeg :?
    Solar je imao pismene, kasnije se a zakaj ispravila.

    Monoton? Ajmeeeeeeee. Kad se sjetim crvenog četvrtka i njegovog psa Fifija... Nema šanse da zaboravim definicije označitelja i označenog.

    Senker mi je bio koma, kao i Pavličić. Suhoparno... Ja sam voljela Slabinku, jako. I Peterlića, najviše.

    Ima sorcie pravo, odosmo u majku svih off topica.

  24. #124
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    tocno, usmeni su bili samo kod solara. i mene je odusevljavao
    Meni je Solar bio malo...hmm...monoton (i kladila bih se da je ''Teorija književnosti'' bila pismeni ispit :? ). Sjećam se i da je Senker dao pismeni ispit prvoj godini i više ničeg :?
    Solar je imao pismene, kasnije se a zakaj ispravila.

    Monoton? Ajmeeeeeeee. Kad se sjetim crvenog četvrtka i njegovog psa Fifija... Nema šanse da zaboravim definicije označitelja i označenog.

    Senker mi je bio koma, kao i Pavličić. Suhoparno... Ja sam voljela Slabinku, jako. I Peterlića, najviše.

    Ima sorcie pravo, odosmo u majku svih off topica.
    Još samo ovo i neću više, časna riječ!

    Senker jest bio suhoparan, pun činjenica, ali neizmjerno zanimljiv (valjda mi je više odgovarala tematika). Peterlić mi je bio super, ali također zato što mi je bio jako zanimljiv njegov kolegij. Slabinku nisam imala niti jedan kolegij, ali sam zato uzimala više kolegija D. Dude... malo me zašorala nostalgija, to sve kao da je stoljećima iza mene

  25. #125
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    ja znam jednu profesoricu hrv. jezika i književnosti koja ne razlikuje previdjeti i predvidjeti!!!
    sva sreća da ne radi u školi!

  26. #126
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja znam jednu profesoricu ono i dzs koja ne zna reći individualno već govori induvudualno
    joj, kako mi se zamjerila u srednoj školi

  27. #127
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    malo me zašorala nostalgija, to sve kao da je stoljećima iza mene
    xxx

    sad moram i ja jos malo OT: meni je ipak naj, naj, naj bio Peles.
    A na zadnoj godini sam skuzila da je i Kravar zapravo jako zanimljiv.

  28. #128
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    malo me zašorala nostalgija, to sve kao da je stoljećima iza mene
    xxx

    sad moram i ja jos malo OT: meni je ipak naj, naj, naj bio Peles.
    A na zadnoj godini sam skuzila da je i Kravar zapravo jako zanimljiv.
    I meni. Za Kravara sam to skužila debelo poslije studija. A Senker je definitivno među najboljim ljudima tamo.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Nakon profesionalne orijentacije psihologica je rekla među ostalim da se naš klinac dobro verbalno izražava. Sigurno puno čitaš? pita ona, a on gleda kroz šiške u pod i kaže: Mhm-khm-khm-da. Pravi primjer lijepog izražavanja.

    Ona je još rekla, ako je potrebno to naglašavati, da se i kroz njihove obrade pokazuje da djeca koja rado čitaju imaju osjetno bolju sposobnost izražavanja i bogatiji rječnik.

  30. #130
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Zdenka2, zar si ti i komparatistica?
    A i Mala Sirena

    Vlvl, nase dijete se kroz prvo polugodiste takodjer iskazalo u verbalnom izrazavanju, i uciteljice su ga jako hvalile zbog bogatog rjecnika (napominjuci da se tu vidi ulozeni roditeljski trud...). A to godi maminoj tastini, iako je neugodno slusati, zar ne?

  31. #131
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ajme, majko... gdje odosmo među gimnazijalce.
    ali, kad se svi hvalite, mogu i ja...
    nama je rečeno na zadnjem pregledu kod logopeda i psihologa da nam dijete ima vokabular prosječnoga osmaša :D
    (a nisu pritom mislile na ono: ku`iš, ono, ne, fakat, treba i to)...

  32. #132
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    nama je rečeno na zadnjem pregledu kod logopeda i psihologa da nam dijete ima vokabular prosječnoga osmaša :D
    (a nisu pritom mislile na ono: ku`iš, ono, ne, fakat, treba i to)...
    :D Orka

  33. #133
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Zdenka2, zar si ti i komparatistica?
    Da, to mi je druga struka.

  34. #134
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    OT apricot vi to sami idete kod logopeda i psihologa ili vas pedijatar šalje?
    V nisam nigdje vodila, nit nas je pedica slala (istina ni ona je ne vidi)

  35. #135
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Zdenka2, zar si ti i komparatistica?
    A i Mala Sirena
    Nisam komparatistica jer nisam diplomirala...

  36. #136
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    OT apricot vi to sami idete kod logopeda i psihologa ili vas pedijatar šalje?
    V nisam nigdje vodila, nit nas je pedica slala (istina ni ona je ne vidi)
    mi smo u Goljakovom sistemu

  37. #137

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    22

    Početno

    Ja ću se vratiti na početnu temu i nepismenost gimnazijalaca, možda je netko od te djece naprosto dislektično, jer oni vrlo često rade upravo takve greške u pisanju, a to se ocjenjuje kao neznanje. Upravo zbog toga što jedna mala greška u pisanj može potpuno promijeniti smisao, inzistira se da oni odgovaraju usmeno.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •