Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: prenošenje privatnih razgovora trećim osobama...

  1. #1
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno prenošenje privatnih razgovora trećim osobama...

    http://www.vecernji.hr/newsroom/news...20591/index.do

    Učenici zagrebačke klasične gimnazije ovih su dana ostali zatečeni odlukom razrednog vijeća da Roku Rumori, vođi pobune protiv loše organizirane državne mature i jednom od najuspješnijih hrvatskih srednjoškolaca, oduzmu sve pohvale i nagrade nastavničkog vijeća.

    Odluka je došla neposredno nakon sukoba s profesorom fizike Goranom Božićem, a koji je kulminirao čitanjem privatnog razgovora koji je Roko vodio putem interneta na sjednici razrednog vijeća.

    Objašnjenje na blogu
    Ubrzo nakon toga učenik je obaviješten da neće dobiti nagrade za odličan uspjeh u nastavi i na školskim natjecanjima.

    Roko je tada na svom blogu objavio pismo u kojem objašnjava svoju stranu priče. Inače, radi se o izuzetno posjećenom blogu namijenjenom učenicima klasične gimnazije, na kojem se mogu naći brojne skripte za ispite i drugi korisni materijali za učenje, pa ga koriste i učenici drugih škola.

    Tu je Roko napisao kako je afera počela prije nekoliko tjedana, kada se njegov razred obratio ravnateljici optuživši prof. Božića da je učenicima davao jedinice dok su bili bolesni.

    Nedugo nakon toga profesor je Rumoru javno prozvao za širenje priča o njegovu navodnom pijanstvu, što je Roko demantirao.

    Isprintala razgovor
    Kako bi se smirile tenzije u školu je pozvana i mladićeva majka, no sastanak s profesorom prošao je u svađi. Roko je taj sukob putem MSN poruka prepričao kolegici.

    Ona ga je pokazala drugoj učenici koja je razgovor proslijedila profesoru. Isprintana verzija razgovora završila je u zbornici, a profesori su odlučili kazniti učenika.

    Roko Rumora nije želio komentirati slučaj.


    link na blog: http://roko-rumora.net/


    jednostavno pitanje: upozoravate li svoje potomke na to da paze što pišu? da li vam je palo na pamet da bi KOLEGICA ILI KOLEGA mogao na ovakav način zloupotrijebiti njihovo povjerenje???

    ja sam :shock: ...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ni ja mu ne bih predavala.

  3. #3
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Ni ja mu ne bih predavala.
    to nije bilo pitanje !

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Svoje učenike uvijek upozorim da je ponekad bolji razgovor u 4 oka.

    Aktivno sam sudjelovala na nekoliko učeničkih foruma, a na našem , školskom, pišem pod svojim imenom.

    I uvijek im kažem da je oprez majka mudrosti.

  5. #5
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Bez obzira što se dogodilo (razgovor o profesoru, krađa i objavljivanje razgovora), ja da tako razgovaram sa svojim učenikom i roditeljima kao što je razgovarao prof. Božić, i to u školi, mogla bih se pozdraviti s profesorskom karijerom, pogotovo kad bih učeniku rekla da je bezobrazan (pa makar i bio), tj. nakon ispitivanja na zadnjem satu provela još i istragu pred cijelim razredom tko je rekao što.

    Ne opravdavam Roka, ako je i imao pritužbi na profesora za to postoje razrednica, ravnateljica, inspekcija, a ne MSN s Perlom kod Anite. Vrijeđanje nije lijepo, i ako je bio privatan razgovor, njegovim objavljivanjem on je to prestao biti. Profesorova čast i ugled škole je okaljan (ne ulazim u to što je istina a što nije). Ja sam za usmenu opomenu razrednika i ne bih mu oduzimala pohvale i nagrade.

    Meni je ta Anita ispala najgora. Vrlo podlo! Ne znam koliko prijatelja će je 1.9. pozdraviti?!

  6. #6
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Ni ja mu ne bih predavala.
    Zašto?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    jednostavno , ne bih.

    a nakon "indologije " sam odlučila da neke svoje osobne stavove više ovdje ne pišem.

    svoje razloge ti mogu poslati na pp.

  8. #8
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    jednostavno , ne bih.

    a nakon "indologije " sam odlučila da neke svoje osobne stavove više ovdje ne pišem.

    svoje razloge ti mogu poslati na pp.
    a ja nekako imam dojam da bi se vas dvoje dobro slagali .

  9. #9
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    jednostavno , ne bih.

    a nakon "indologije " sam odlučila da neke svoje osobne stavove više ovdje ne pišem.

    svoje razloge ti mogu poslati na pp.
    a ja nekako imam dojam da bi se vas dvoje dobro slagali .
    i napisala meni mare pp

    i napisala ja njoj poduži odgovor, a u zadnjoj rečenici baš ovo što si ti ustvrdila.

    uvjerena sam da je lijek za bahate, umišljene, inteligentne tinejđere, profesor koji poštovanje zaslužuje svojim radom, zalaganjem, znanjem i ponašanjem.
    klinci u pubertetu nisu dovoljno mudri da bi šutili i kao cijenili nekog tko to nije zaslužio...to će nažalost morati naučiti, ako misle plivati u ovom društvu


    A to da mu oduzimaju nešto što je svojim radom i zalaganjem zaslužio i već dobio, samo mi govori o jadnosti i nemoći ogovornih.

    Nemam pojma, jel taj prof. bio pijan ili nije, je li kršio pravilnik o ocjenjivanju ili nije, je li bilo kakvih nepravilnosti ili nije, ali znam da sam ja imala takvih ili sličnih profesora (a znam i gomilu drugih priča iz drugih škola) pa nitko desetljećima ništa ne poduzima. SVI ŠUTE! :zbljuv:

  10. #10
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    da, svi šute... pojedinac ne može ništa - ako nema podršku. pa čak i ako ju ima - naletava se na zid kod ravnatelja/ice... bez obzira radilo se o učeniku ili roditelju.

    msn i ostale forme virtualnog razgovora između DVIJE osobe - trebale bi i ostati takve. jer uz osjećaj nemoći (ne možeš promijeniti situaciju) - moraš se bar nekom izjadati.

    eto, dečko je "naletio", cinkerica je imala svoje 3 minute "slave" kod profesora, i vjerojatno će se (prema obrisanim komentarima) - pitati isto što je pitala matilda... i čisto sumnjam da će joj dozvoliti da odmore provodi u zbornici...

  11. #11
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Ne opravdavam Roka, ako je i imao pritužbi na profesora za to postoje razrednica, ravnateljica, inspekcija, a ne MSN s Perlom kod Anite. Vrijeđanje nije lijepo, i ako je bio privatan razgovor, njegovim objavljivanjem on je to prestao biti. Profesorova čast i ugled škole je okaljan (ne ulazim u to što je istina a što nije). Ja sam za usmenu opomenu razrednika i ne bih mu oduzimala pohvale i nagrade.

    Meni je ta Anita ispala najgora. Vrlo podlo! Ne znam koliko prijatelja će je 1.9. pozdraviti?!
    x
    To što je MSNirao umjesto da se obratio razredniku, ravnateljici... a šta reći nego djeca su to. U svom neiskustvu učine glupost, ali učinim ju i ja, iskusna, od 36.

  12. #12
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    To što je MSNirao umjesto da se obratio razredniku, ravnateljici... a šta reći nego djeca su to. U svom neiskustvu učine glupost, ali učinim ju i ja, iskusna, od 36.
    otvori link na blog... probali su riješiti problem prvo s profesorom, zatim preko razrednice....

  13. #13
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Sad sam pročitala...
    Mogu još dodati da je profesor pao na jako niske grane.

  14. #14
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Sad sam pročitala...
    Mogu još dodati da je profesor pao na jako niske grane.
    mislim da nije samo on...

    kad je to došlo do ravnateljice, ona je imala mogućnost riješiti problem na adekvatan način, bez javnosti. ali nije...

  15. #15
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Ma, da, to svakako, ali nekako sam se ograničila na sukob Rumora-Božić.

    Rokovima je gorak okus u ustima, ali baš me interesira kako je kod Anitinih... podržavaju li kći i koji joj je motiv, uopće, bio?
    Mogu si misliti da je mali izvan sebe. Ja bih bila luda!... ... kao razgolićena posred Trga.

  16. #16
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Rokovima je gorak okus u ustima, ali baš me interesira kako je kod Anitinih... podržavaju li kći i koji joj je motiv, uopće, bio?
    ne znam koji bi motiv mogao biti - iskopati jamu pod drugim :? ... prvo što mi je palo na pamet je - da roditeljima njihovo dijete nije važno, i da je ona htjela na taj način dobiti pažnju...

    ali onda mi pada na pamet da ta cura ima bar 17 godina, i da bi neko zrno soli trebalo biti i u njenoj glavi...

  17. #17
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ne znam koji bi motiv mogao biti - iskopati jamu pod drugim :?
    Možda joj je dolijao, tko zna zašto ga nema rado, a bila je sigurna da izvor neće biti otkriven...
    U svakom slučaju, šta je da je, nije smjela to napraviti.
    Ja bih H. zaključala u sobu mjesec dana. Dobivao bi jesti pet puta dnevno (izgladnjivala bih ga ) i to sve redom zdravo, što ne voli. Da iz nečeg lošeg izađe bar nešto dobro.

  18. #18
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Ja bih H. zaključala u sobu mjesec dana. Dobivao bi jesti pet puta dnevno (izgladnjivala bih ga ) i to sve redom zdravo, što ne voli. Da iz nečeg lošeg izađe bar nešto dobro.
    O miš moj preslatki. Ljubni mi ga u ćelenku.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Svašta je bilo napisano u onim prvim komentarima koje je mali izbrisao,navodno da se tu radi i o kćeri dotičnog prof.-a.....

    ma sapunica na kvadrat

    koja definitivno nije trebala izaći van iz škole, već se je sve to moralo riješiti unutar kuće.


    pa u obje škole u kojima radim ove godine je bilo različitih slučajeva i u većini ništa nije iscurilo van, a kad i je, onda se jako promišljeno išlo u medije ( tj mediji su sami došli, nitko ih nije zvao ) s zadatkom da se maksimalno zaštiti učenik/ci ......

    a da u bilo kojoj školi, onako zaključujem ocjene, kako je Roko opisao u svom blogu, najmanje bih dobila pismenu opomenu pred otkaz....

  20. #20
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    Ljubni mi ga u ćelenku.
    Hoću.
    I zbilja ima ćelenku. Obrijao je glavu.

  21. #21
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    dječak je, bez obzira na pamet i sposobnosti, dječak. Samo on jadan misli da je jako pametan. Nije đavo sposoban šta je đava, nego šta je STAR. Sličnih problema sam njegovih godina imala i sama. Previše povjerenja, krive ljude i predugu jezičinu. Meni nije strašno da dvoje frendova pljuju po profi msn-om, msn je privatan razgovor (ili bi to trebao biti ). Profesori su, koji komentiraju DJEČJA ogovaranja i stvaraju djeci traume tu totalno čudni...To se sve trebalo riješit bez pompe.
    da, trebao je ROko razgovarati u 4 oka, al je dijete. Shvatit će to sve skupa na teži način.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Meni je sve to skupa otužno. Mama umjesto da smiri tenzije, dovede svoje dijete u situaciju da postane žrtva. Nas su davnih dana i roditelji učili da moramo poštovati starije od sebe. Nismo se usudili svađati s profesorima.
    I MM i ja svoju djecu pokušavamo odgajati na taj način, ali ne znam točno od kuda, nameću im se neki drugi modeli. Čim mi počnu pričati da oni imaju nekakva prava, ja ih lijepo spustim na zemlju...zato jer će jednog dana, bili školovani ili ne, s vrlo velikom vjerojatnošću biti najamni radnici za privatnog gazdu. Prava?

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Meni je sve to skupa otužno. Mama umjesto da smiri tenzije, dovede svoje dijete u situaciju da postane žrtva. Nas su davnih dana i roditelji učili da moramo poštovati starije od sebe. Nismo se usudili svađati s profesorima.
    I MM i ja svoju djecu pokušavamo odgajati na taj način, ali ne znam točno od kuda, nameću im se neki drugi modeli. Čim mi počnu pričati da oni imaju nekakva prava, ja ih lijepo spustim na zemlju...zato jer će jednog dana, bili školovani ili ne, s vrlo velikom vjerojatnošću biti najamni radnici za privatnog gazdu. Prava?
    :/ Ja to ne bi činila. Svi mi imamo prava i odgovornost, zar ne? I privatni gazda ima odgovornost. A dokle god ima onih koji će trpit da im se gze prava dotle će se nać oni koji će ubrat tu priliku i bahatit se. Nek mi djeca rade kod privatnog gazde, ali za novce i da ih nitko nikad ne gazi.

  24. #24
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Meni je sve to skupa otužno. Mama umjesto da smiri tenzije, dovede svoje dijete u situaciju da postane žrtva. Nas su davnih dana i roditelji učili da moramo poštovati starije od sebe. Nismo se usudili svađati s profesorima.
    I MM i ja svoju djecu pokušavamo odgajati na taj način, ali ne znam točno od kuda, nameću im se neki drugi modeli. Čim mi počnu pričati da oni imaju nekakva prava, ja ih lijepo spustim na zemlju...zato jer će jednog dana, bili školovani ili ne, s vrlo velikom vjerojatnošću biti najamni radnici za privatnog gazdu. Prava?
    učiš svoje dijete da bude bespravan i da šuti i trpi?
    pa, gle, Rokova mama možda nije trebala naučit dijete da bude buntovnik, ali neka se bori za sebe, na malo suptilniji način,...
    Nikad nebi učila dijete da nema prava, da šuti i da će bit najamni radnik koji mora patit
    Nitko nema zašto bi poštovan, ako to ne zaslužuje, pa ni pijani profesor, samo Roko je našao pogrešan način da to riješi...

  25. #25
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Prava?
    :?

    ljiljana, jako si me iznenadila...

    http://www.dadalos.org/CG/Menschenre...e/kinderre.htm

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Možeš Sorciere staviti link na što god hoćeš, ali mali će Roko biti obilježen tijekom cijelog školovanja. Prvi biljeg je već dobio - uzeli su mu priznanja.
    Životna je mudrost povezati realnost sa onim što je negdje na tu temu napisano. A to je jako teško. Na papiru kod nas i trudnice i roditelji i bebe imaju takva prava da se čudim da se u Hrvatsku ljudi ne useljavaju iz razvijenih zemalja, umjesto što naši odlaze tamo.
    Uostalom jeli netko od nas uistinu vidio tog profesora pijanog? Možda bi njegova priča ušminkana za medije njega mogla isto prikazati kao žrtvu.
    Ne treba olako donositi sudove.
    Djeteta mi je žao. Dobio je biljeg kao posljedicu mlade i uzavrele krvi željne pravde (a takav je svaki mladi čovjek). Teško će se toga riješiti.

  27. #27
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    za mene roko nije dobio nikakav "biljeg". to može dobiti samo cura koja je prenijela razgovor. i profesori koji su donijeli takvu odluku.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Vezano i nevezano za ovaj slučaj,od predprošle godine blogovi su postali vrlo popularni kod naših teen učenika.

    Neki su bili toliko neugodni i pljuvački nastrojeni prema profesorima koji su imenovani,da smo formirali komisiju koja je promijenila Pravilnik o pedagoškim mjerama,i uvedena je kazna ukora za prekršaj takve vrste.

    Sukladno tome,takav učenik ne može biti nagrađivan pa makar bio super mega turbo odlikaš na kvadrat.

    Ne zaboravimo,internet je javan medij.Profesori nisu pljuvačnica.

  29. #29
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja nisam stigla pročitati razgovor roka i njegove prijateljice, ali mislim kad su se profesori odlučili na takav drastičan korak, da je tu stvarno moralo biti svašta. Pa sad, privatnost ili ne, procurilo je, i očigledno je bilo gadno.
    i primijetila sam kako sam sebe opisuje kao bahatog i umišljenog, kako li ga onda opisuju i dioživljavaju drugi :/ . I tko zna što je bilo curi koja ga je cinkala, ona je očigledno jaako naivna kad nije znala da cinkere niko ne voli.
    Za njega vidim velite, još je dijete, a prema njoj ste uglavnom oštriji. :/

  30. #30
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    za mene priča počinje u školi. time što su probali riješiti problem s razrednicom. neuspješno. s ravnateljicom. neuspješno...

    a onda se zarolalo dalje... i eskaliralo na ovakav način.

    rezultat su sankcije za roka.

    ronin, slažem se s tobom. no roko NIJE objavio ništa na internetu. cijela strka nastala je - jer je u školi čitan PRIVATAN razgovor... kakvu poruku šalje škola???

    no stavimo to na stranu...

    da razgovarate sa svojom prijateljicom, a treća osoba prisluškuje ili prigleduje vaš razgovor - i prenese ga nekom... kako biste reagirali?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Ja sam dala općenit primjer...tiče se blogova,mislim da se svi slažemo

    Što se ovog konkretnog primjera tiče...ne znam.Već kad je mala cinkala,saznalo se.Vjerojatno je rekao ružne stvari koje su profesori odlučili sankcionirati.Privatnost razgovora je prekršena onog časa kad je mala ispričala što je Roko rekao.Trebao je paziti što priča,i kome priča.Jednom kad dođe do profesora...gotovo.Morate i njih shvatiti,dignitet profesije je na dnu dna,bez obzira na privatnost MSN-a,činjenica jest da djeca u sve većem broju ne poštuju NIKOGA,ni roditelje,ni profesore.Otud reakcija profesora,meni totalno razumljiva. I ne prave se iznimke,jer se tone sve dublje i dublje.I u očima djece,i roditelja.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ima nas svakakvih... i profesora i roditelja i dice...

    krivim svih jednako za ovo nepoštivanje i stanje u školstvu općenito...
    da su moja dica bezobrazna prema profesoru glavu bi im skinila...
    da je profesor bezobrazan prema njima dobija bi isti tretman...

    i, koliko god mi je ovo žao napisati, sve su rijeđi profesori kakve sam ja imala i kakvom zamišljam npr. mariu, a sve češći su oni koje bi stvarno trebalo zakonom zabranit.... žalosno ali sve ide u pravcu ajme...

    isto tako sve su rjeđi roditelji koji će svom djetetu sankcionirati bezobrazno ponašanje a sve češći oni koji će još za poduprit svoje dite doć u školu nabaketat profesora... žalosno...

    začarani krug... :/

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Ma štrigica evo pusa Od riječi do riječi sve si suoer posložila. Osobito ovo zadnje - začarani krug.

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    suoer=super

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno


  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Samo znaš, u svakoj profesiji ima ljudi koje bi trebalo zakonom zabraniti. Naše bolnice, javna uprava....itd, itd...
    Srećom ima puno više onih dobrih. Šteta što su mediji podešeni tako da se za njih rijetko čuje.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Samo znaš, u svakoj profesiji ima ljudi koje bi trebalo zakonom zabraniti. Naše bolnice, javna uprava....itd, itd...
    Srećom ima puno više onih dobrih. Šteta što su mediji podešeni tako da se za njih rijetko čuje.
    a u svakom žitu ima kukolja... ovdje sam govorila samo o profesorima jer je bit teme tu... o medijima neću jer nikad nisam napisala ništa dobro o njima na forumu tako da će ispast da ih linčujem

  38. #38
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ne kuzim a ne da mi se ici raspetljavat po blogovima (nisam njihov obozavatelj, izbjegavam ih u sirokom luku) pa jel mi moze netko objasnit. Jel to islo

    Ovaj neki Roko poslao MSN nekoj svojoj frendici A koja je pak proslijedila taj MSN nekoj svojoj prijateljici B koja je pak taj MSN pokazala profacu?

    Kak je to onda privatna komunikacija? Mozda izmedu dvoje al kad ode do treceg, gotovo je. Tko je ta kakti cinkariosica, ova A ili ova B? Po meni, ak se taj djecak treba ljutit na nekog, nek se ljuti na A sto je proslijedila tu kakti privatnu poruku. Al ak se ne ljuti na nju onda ne moze tvrditi da je poruka onda bila privatna.

  39. #39
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    I slazem se s niskom tolerancijom za pljuvacinu po profesorima po blogovima. Da profesor to cini, da koristi blog ili neznam sto da pljuje po ucenicima, objesila bi ga raja za ja.a.

  40. #40
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Pismo profesorima 3.d


    Poštovane profesorice i profesori,

    tijekom zadnjih nekoliko dana zbilo se puno toga i vjerujem da svi već znate koji je ključni događaj – sukob između prof. Božića i mene. Sigurno Vam je prof. Božić rekao svoju stranu priče, a ja Vas samo molim da saslušate i mene jer mislim da se obje strane trebaju čuti, a daljnju odluku ostavljam vama. Najbolje bi bilo kada bih krenuo od početka i nadam se da se ovaj tekst neće pretjerano odužiti:

    Problemi u nastavi
    Odnos 3.d i prof. Božića kompleksan je cijele godine, no nikakvih većih izgreda nije bilo do svibnja. Tada su krenuli testovi i mi smo, kao razred, a ne ja kao pojedinac, odlučili napraviti nešto povodom toga. Prvo smo pokušali razgovarati na satu s profesorom, što je on kasnije opisao kao ometanje nastave. Problemi su sljedeći – udvostručavao nam je ocjene iz testova u dvije rubrike, nije upisivao ocjene koje smo dobili, nije priznavao gradivo iz knjige, davao je jedinice učenicima koji su bili za to vrijeme bolesni i nevjerojatno subjektivno ocjenjivanje testova. Sve to moglo se riješiti vrlo lako razgovorom s profesorom, no nismo uspjeli. Sa mnom profesor ima problem što se očituje iz toga da i u drugim razredima on ima neumjesnih komentara – primjerice, u 3.c je učeniku koji je radio nered rekao da se smiri jer „nije Roko Rumora da si to može dopustiti“, pričao je učenicima da si ja „svašta dopuštam“, a čujem da me zvao i elitistom, itd.

    Moj bezobrazluk na satu
    Sljedeći korak koji smo poduzeli je odlazak razrednici, a potom i ravnateljici. Sve navedeno ispričali smo prof. Dukat koja je rekla da će s profesorom porazgovarati. To se zbilo već nakon što je on nekim učenicima zaključio ocjene. Sljedeći dan profesor je došao na sat i, opravdavajući se da je to ono što smo htjeli, počeo usmeno ispitivati sve. Kada mu je Tea Kufrin pokušala reći da nije u redu da ju ispituje jer je prošli sat rekao da joj je ocjena zaključena, on se uzrujao i počeo derati da „tko smo mi da komentiramo njegove metode i njegovu nastavu“. Na to sam ja, iznerviran, vrlo bahato rekao: „Ma koju nastavu?“ što je bilo nepristojno i za što sam se kasnije profesoru pokušao ispričati, no nije mi dao da išta kažem. Ovim putem ispričavam se za to jer to stvarno nije bilo u redu, a ja jesam takav da, kad sam uzrujan, krivo reagiram.

    Prijetnje tužbom
    Zadnji dan škole je došao i tog petka smo imali fiziku. Profesor me ispitivao pred katedrom i nakon što je završio, krenuo je ovakav razgovor. Trudit ću se biti što precizniji u parafraziranju: „Roko, zašto ti širiš tračeve da sam ja pijan došao na sat i zato dobio otkaz? / Profesore, ne znam o čemu govorite! / Gle, znam da jesi jer sam to čuo od više ljudi / Ali o čemu vi pričate?? / To je poteklo iz tvoje kuće, ili si to rekao ti ili Rita jer sam to isto čuo i u 1.e / Ali nikad prije nisam čuo za taj trač! / Aha, onda je kriv Fran Lukša. / Zašto bi on bio kriv? / Jer je on to sigurno rekao bratu u 3.e. / Ne možete tako optuživati bez dokaza, profesore! / Gledaj, ja ne želim sada ništa reći, ali samo ti kažem da je ovo materijal za podnijeti protiv tebe privatnu tužbu zbog klevete…“ Nakon toga pitao sam razred i oni isto nisu ništa znali o tome. Jedino je Fabijan bio „apsolutno siguran“ da je on to čuo od mene. Želeći vidjeti koliko će daleko ići u tome da je siguran da se dogodilo nešto što se uistinu nije dogodilo, otišao sam s Fabijanom pred profesora da vidim što će mu Fabijan reći. I, naravno, Fabijan profesoru kaže da sam to ja rekao, no zatim, pak, dodaje kako nije uopće siguran jesam li to bio ja, ali da on to tako misli. Profesor kaže da je najbolje da to sve zaboravimo, ali da on i dalje zna da sam ja kriv. Ja sam tada otišao doma, vidno uzrujan, jer mi je vlastiti profesor prijetio da će me tužiti! Profesor Božić je tvrdio da ovaj događaj za mene ne može biti stresan ali se kasnije pozivao na stres koji njegova kći proživljava zbog trača, a ja Vam samo pokušavam reći da je bilo puno više stresno otići majci, prekidati je u poslu i reći joj (naime, profesor je zvučao vrlo ozbiljno kada je to govorio) da će me profesor kazneno goniti i to za nešto što uopće nisam napravio! Nadalje, bojao sam se profesora jer je spominjao i Ritu u cijeloj priči, a ona s tim ima najmanje veze i nikako nisam htio da ona ispašta zbog toga što je profesor ljut na mene. Majka je bila (i još uvijek je) izvan sebe i po prvi put otkad sam upisao Klasičnu odlučila je otići u školu.

    „Uplitanje“ roditelja
    Ovdje samo želim pripomenuti da je bilo jako puno situacija kada je moja mama kao moj roditelj (a ne kao odvjetnik, što prof. Božić stalno pokušava progurati) trebala intervenirati, no ja joj nisam dopustio – i kada je prof. Knezović vikao da sam „komunjara, Srbin i Ciganin“, i kada me se optuživalo da sam maliciozan, i kada mi je (in)direktno zabranjena sloboda izražavanja na internetu (!), na vlastitom blogu iako taj blog nema nikakve veze sa školom! I premda sam smatrao apsurdnim situaciju da ja sa svojih 17 godina moram brisati psovke sa vlastitog bloga i da je to razlog zbog kojeg ja ne mogu biti nagrađen kako su neki smatrali da bih trebao biti, učinio sam to i cenzurirao sam sebe. Jedini razlog je bila Klasična gimnazija prema kojoj sam onda još imao nekakvo strahopoštovanje i osjećao sam se dužnim tako postupiti.

    Prvi sastanak
    No, vratimo se mi na ovu priču. Moja majka dogovorila je sa ravnateljicom sastanak na kojem su prisustvovali njih dvije, prof. Božić i prof. Žarković. Budući da sam ja bio spriječen doći taj dan jer sam imao drugih obaveza, i to ne zato što sam se, kako tvrde neki, „šepurio po Saboru“ nego sam morao otići do CARNet-a na cijelo popodne. U krajnjem slučaju, što onda i da jesam bio u Saboru? Naime, tjedan dana ranije održala se tematska sjednica oko državne mature i među par učenika koji su bili pozvani našao sam se i ja. Ne želim se sada raspisati o prosvjedu niti uopće pokušavati promijeniti opće mišljenje koje je da sam ja na prosvjedu bio samo da bih se malo pokazao na kamerama i u novinama. Sljedeći sastanak na kojem sam trebao biti i ja kako bi se utvrdilo u čemu je zapravo problem, bio je dogovoren za dan kasnije, u utorak. Mene ja o tome sastanku obavijestila majka jer je rekla da trebamo razgovarati i izgladiti probleme prof Božić i ja jer je to jedini način da ne bude nikakvih tenzija u idućoj školskoj godini, i s tom namjerom smo i otišli u školu.

    Drugi sastanak – izuzeće od predavanja 3.d
    Na taj sastanak došli smo majka, ravnateljica, profesor i ja. Na telefonski prijedlog prof. Žarković, a uz odobravanje profesora Božića, ravnateljica je otišla sa sastanka i ostavila nas troje same. Za sve što ću sada reći se mogu zakleti da je apsolutna istina, a nadam se da će profesor to potvrditi: u početku razgovora pokušali smo raščistiti situaciju i smiriti tenzije, no profesor je inzistirao da on zna da sam ja to širio, a da je „to jednako kao da sam to i izmislio“ te da „on krivi ravnateljicu što nije kaznila odgovorne učenike za taj trač i da će joj reći da to definitivno mora napraviti“, s tim da sam taj odgovorni učenik vjerojatno ja jer nitko drugi ni ne postoji u optužbama profesora Božića. Nitko, ni učenik ni profesor, ni mlad ni odrastao, nije razgovarao sa mnom na način na koji je to radio prof. Božić. On se pred mojom majkom derao na mene, nije mi dozvoljavao da završim započete rečenice, zabranjivao mi da na bilo kakav način uopće pokušam izreći svoje mišljenje. Prozivao me i govorio da nemam pravo žaliti se na njega, da je on taj koji će meni zvati inspekciju (?!), govoreći kako sam bezobrazan, za što sam mu se već ispričao. Bio je užasno agresivan i bijesan i nije prestajao vikati čak ni kada je moja majka rekla da prestane urlati na njenog sina! Kad sam se već počeo tresti od muke i šoka, majka je zaključila da mora zaustaviti ovaj sastanak te je krenula prema vratima tajništva po ravnateljicu. U tom trenutku profesor je ustao govoreći kako neće ona ustajati i prekidati sastanak, da on prekida sastanak, da „zna on dobro kakva je ona, da je on čuo da je ona sklona verbalnom šamaranju, da zna on što je ona napravila profesoru Augustinoviću“. Naime, profesorova žena sjedi s mojom majkom u školskom odboru OŠ S.S.Kranjčević i jednom prilikom se prije par godina zbio incident kada je određeni prof. Augustinović bio bezobrazan za što je moja mama tražila da se ispriča. No, nakon tih nevjerojatnih „znam ja vas!!!“ izjava, dogodilo se ono najvažnije – profesor je preda mnom i u prisutnosti moje majke i ravnateljice vrlo jasno rekao da traži izuzeće da ne predaje više 3.d. Moja majka rekla je ravnateljici da će ona tražiti da on više ne predaje, a ja sam također rekao da me strah profesora i da ako je ikako moguće on više ne predaje meni (jer me terorizira i psihički zlostavlja). Dakle, i profesor a i ravnateljica u tom su trenutku rekli meni da prof Božić neće više predavati mome razredu.

    Krađa privatnih podataka
    O cijelom incidentu nisam htio pričati ni sa kim preko interneta i ništa nisam pisao na blogu jer sam znao i da to nije u ovoj situaciji primjereno i da biste sigurno Vi kao profesori na to reagirali. Jedino što sam učinio je da sam preko MSN-a (internetskih sms poruka) prepričao ovaj sastanak prijateljici. To je bio privatan razgovor, razgovor koji mogu vidjeti isključivo ja i osoba s kojom pričam, koji se čuva isključivo na računalu sugovornika, koji je na zakonskoj razini jednako privatan koliko i SMS poruke, pisma ili telefonski pozivi!!! Prijateljica s kojom sam putem MSN-a razgovarao je Perla, koja je, nažalost, taj dan bila na internetu kod Anite Kirinčić iz 3.e. Ta djevojka je uz Perlin pristanak uzela taj razgovor proslijedila ga profesoru. To su činjenice i Anita mi je sama to priznala. Na sjednici koju ste imali se čitao taj razgovor, moj privatni razgovor i nevjerojatno mi je da bi itko takvo što išao čitati na glas. To nisu bili podaci s bloga, koji je javan i dostupan svima, to je prijepis privatnog razgovora! Ne poričem da sam pisao ili rekao sve što tamo stoji, ali na to imam apsolutno pravo i jedino zbog čega žalim je što je Anita to ukrala i što su moje privatne stvari iznesene pred sve profesore škole, a i pred samog profesora Božića. U krajnjem slučaju, kao i sa blogom, ova situacija nema nikakve veze direktno sa školom i ne smije se koristiti pri odlučivanju na sjednicama! I dalje ne mogu vjerovati da je netko bio u stanju to napraviti i užasno se osjećam! Što se tiče sporne tvrdnje iz razgovora da nam profesor više ne predaje, o tome sam već pisao – on je meni i majci pred ravnateljicom rekao da nam ne predaje i ravnateljica je to potvrdila. Što se mene tiče, to je sva potvrda koju ja trebam da bih tako nešto rekao.

    Svakome prema zaslugama?
    Naravno da ste Vi ti koji ćete na kraju odlučiti, ali mislim da nije u redu da se mene kažnjava zbog stvari koje nisam počinio. Optužen sam da širim tračeve, a profesor je taj koji me komentira po drugim razredima. Optužen da sam prijetim profesoru, a on je taj koji me „podsjeća“ da me može tužiti za klevetu. Optužen sam da sam bio nepristojan, ali nisam imao kada biti nepristojan jer mi profesor nije dopuštao da dođem do riječi koliko se derao na mene. Sve u svemu, na kraju ću ja proći 3. razred bez ikakvih pohvalnica i priznanja, koje iskreno smatram da zaslužujem. Ako stavimo na stranu činjenicu da sam predstavljao školu na (do sada) 5 državnih natjecanja, odakle imam samo najbolja mjesta i to da imam prosjek bez greške i da sam što se škole tiče stvarno izvanredan, ostaje vam još mnogo toga. Tvrdite da mi vladanje nije uzorno? U školi sam se posvađao dva puta – jednom s profesorom Knezovićem i sada s profesorom Božićem. Cijela situacija s blogom odvijala se izvan škole (a i nije bila uopće tako skandalozna, psovao sam kao što psuju svi učenici oko nas!) i osim toga sam u školi više-manje „čist“. Za svako neprikladno vladanje u vidu bezobrazluka se ispričam profesoru i razrednici. Uz to, ne poznam nijednog učenika koji promovira našu školu ovoliko koliko to ja činim – bilo svojim radom i učenjem, bilo kroz medije (čak i u prosvjedu sam konstantno isticao da sam klasičar), bilo na priredbama, danima škole, odlascima u osnovne škole i sl. Svaka od mojih skripta, koje skida par desetaka tisuća učenika, u zaglavlju ima natpis „Roko Rumora, Klasična gimnazija“ i posvuda po internetu, forumima, blogovima promoviram našu školu i govorim kako je to divna oaza prijateljstva i ljubavi, iako je prilično očito da ona to nije. Pomažem učenicima oko sebe, dajem instrukcije svima koji me to zamole i trudim se da svatko od mojih prijatelja što bolje prođe. Znam da sam često bezobrazan no isto tako se i ispričam zbog toga, žao mi je ako sam svojim ponašanjem stvorio dojam da imam nešto protiv nekoga od Vas ili Vas osobno povrijedio, znam da sam umišljen, ali ovo su činjenice i to je jednostavno tako. Zadnjih nekoliko dana je kod nas doma katastrofalno i ovo što mi se događa je odvratno, a povrh svega nemam ničiju podršku osim svoje razrednice.

    Još jednom apeliram na Vas, nemojte misliti da sam zao čovjek – prijetili su mi optužbama, napadali obitelj, čitali privatne razgovore, rugali mi se i vrijeđali me – a ja sam sada državni neprijatelj broj jedan jer želim nešto povodom toga učiniti. Nije tako da si ja „previše dopuštam“ – ja sam među rijetkima koji se u ovoj školi usuđuje uopće išta reći – možda jer sam bahat, a možda jer sam dovoljno naivan da mislim da kad nešto ne valja onda to treba i reći i da na kraju neću proći najgore. Molim Vas da o ovoj čitavoj situaciji donosite svoj sud tek sada kada ste čuli i drugu stranu.

  41. #41
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    sad kad smo dali mišljenja o roku i o profesorima - možemo li se vratiti na temu?

    upozoravate li svoje potomke na moguće probleme ovakvog tipa?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    M. nema 13 pa ustvari upadam u vaše društvo, ali budući da itekako koristi MSN i ostale "blagodati" tehnologije....eto me.

    Meni se čini da djeca te dobi imaju potrebu prenositi ono što im se događa. Često čujem od M. nešto u povjerenju, nešto što joj je prijateljica rekla i stalno naglašavam kako je jako važno da ne priča o takvim stvarima jer se povjerenje mora čuvati.

    Što se tiče komunikacije na internetu milion puta joj je naglašeno da ne piše ništa o čemu ne bi željela da svi znaju, da priča samo s ljudima koje pozna ili joj mi odobrimo da komunicira s nepoznatima (naši prijatelji, njihova djeca u inozemstvu...).

    Što se Roka tiče...dečec nije imal sreće, a čini se fin i pristojan. Žestok, ali pristojan. Mislim da bih bila ponosna na takvog sina. Što se Anite i prijateljice joj tiče.... Hm... bila bih malo manje ponosna .

  43. #43
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    nije ovo limitirano na 13-18 ...

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    e pa kad nije limitirano, evo i mene (mi smo 5 i 8)...

    čini mi se da nema ovoga - rekla kazala u njihovom društvu... isto tako čini mi se da su cure počele s tim prešaptavanjima i ogovaranjima..

    još u vrtiću smo pričali o tajnama i što one znače... naučili smo da se tuđe tajne ne dijele sa ostatkom urbi et orbi...
    isto tako smo naučili da mama mora sve znat 8) dokle će trajat ne znam :? ali za sada mi dobro ide...

    kako oni budu rasli razvijat će se i razgovor oko ovakvih stvari... doduše mislim da djeca puno kopiraju roditelje a od mene i oca nikad neće čut da s nekim pričamo u stilu ovaj je reka i onaj je reka...

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    upozoravate li svoje potomke na moguće probleme ovakvog tipa?
    Ne. Ne bih uopće htjela da moja djeca do te mjere imaju loše mišljenje o ljudima, bili oni prijatelji ili profesori. Kad se razočaraju u neko prijateljstvo (češće kod kćeri jer je jako osjetljiva) govorim joj da mora naučiti prihvaćati ljude takvi kakvi jesu. Što joj vrijedi očekivati savršenstvo od svih ako će to značiti izolaciju!?
    Kolegica te izrugala pred društvom? Na taj način je sebe izdigla? Najbitnije je da ti to njoj nikad ne bi učinila. Druži se sa svima i ostani svoja.
    A što se tiče profesora, uvijek djeci naglašavam da je njima teško. Svaki sat ispred sebe tridesetak djece i to svaki sat drugih trideset. Bože moj pomozi im!
    Ne mislim pritom na one koji psihički zlostavljaju. To je ipak rijetkost i u sadašnjoj školi, hvala Bogu, mi nemamo takav problem. A tamo gdje takvi problemi postoje ovakva komunikacija tipa Roko sigurno neće problem riješiti. Na temelju svog iskustva iz osnovne škole moje djece mogu preporučiti onima koji se nađu u takvoj situaciji da nazovi SOS telefon u Ministarstvu. Cure su fantastično upućene i meni su dale savjet da sam u jednom potezu problem riješila.
    Hoću reći da ne bi trebalo djecu poticati da misle i pišu ružne stvari o ljudima. To ti se onda kao bumerang vrati natrag.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •