Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: Pobunimo se protiv dizanja cijena ZET-a, javite se svi koji ste PROTIV!

  1. #1
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno Pobunimo se protiv dizanja cijena ZET-a, javite se svi koji ste PROTIV!

    Drage moje, evo nam vijesti:

    http://www.hrt.hr/index.php?id=440&tx_ttnews
    [tt_news]=147211&tx_ttnews[backPid]=420&cHash=fad3d610cd

    11.01.12. Starost: 18 h
    Holding: Bandićevo mišljenje je nevažno


    Iako je gradonačelnik Milan Bandić preko svog ureda za gospodarstvo poručio kako ne podržava poskupljenje ZET-a u onoj mjeri kako je predloženo, Holding planira realizirati svoje planove. Naime, gradonačelnik ne može spriječiti poskupljenje ZET-ovih usluga, jer od svih komunalnih usluga bez njega se ne ne može mijenjati samo cijena vode!
    Javni prijevoz tako će od veljače najvjerojatnije doživjeti najveće poskupljenje u zadnja dva desetljeća. Pojedinačna karta kupljena u vozilu koštat će 50% više nego do sada - 15 kuna, a pojedini pokazi (srednjoškolski, studentski i umirovljenički) poskupit će više od 100%, na 180 kuna! (ih)
    Po mom skromnom mišljenju, karte su već i sada preskupe! Uz to, Grad svake godine pokriva gubitke ZET-a... Sve bi to bilo donekle i razumljivo, no pitam se zašto ZET rasipa novac na svoju vlastitu kuglanu, na sindikalne izlete čak i u inozemstvo, a ljeti svakog vikenda na more, na limenu glazbu...

    Financiraju čak i vlastitu nogometnu ligu, pa se putuje po Hrvatskoj, dok sve to plaćaju porezni obveznici grada Zagreba...

    Dakle, izigravaju nekakvu državu u državi; dok je kriza, oni nemilice troše... A cijene karata tjeraju nebu pod oblake! Uskoro će na kraćim relacijama tramvaj biti skuplji nego taksi!

    Osobno bih zbog ovoga bila spremna izići i na ulice! Tko će samnom?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    ja

  3. #3
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Hvala ti, josipal!

    Gradonačelnik navodno nema ovlasti da spriječi poskupljenje, pa je jedino rješenje pritisak građana na upravu Holdinga - mailovima, pozivima, prosvjedima...

    Dakle, dobrodošli su i vaši mailovi i pozivi upravi Holdinga...! Sada treba pronaći adrese...

  4. #4
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    o ovom sam i ja razmišljala, stvarno su bezobrazni

    bezobrazne su i mi sadašnje cijene - ko da se vozimo metroom u najmanju ruku.

    suluda mi je i trenutna cijena za osnovnoškolce
    gledam po našem primjeru - imamo aktivnost udaljenu 2 tram. stanice 2 do 3 puta tjedno
    pa ne dam za to 80kn
    a ne mislim ni plaćati kartu za 2 stanice
    pa pješačimo i po zvizdanu i po snijegu

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    i ja!

  6. #6
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Kad se već bunimo - mislim da bi trebalo podići onu granicu od 2000 kn po glavi člana kućanstva da bi đaci i studenti imali besplatan pokaz.

  7. #7
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    I ja sam za pobunu!!

    Užasno su već skupi, a nove cijene su zaista teški bezobrazluk..
    Ja osobno, kao izvanredna studentica nemam pravo na pokaz, tako da bih svaki put trebala potrošiti min. 160 kn samo za predavanja vikendom.. Ne daj Bože da moram na ispit ili neke konzultacije..

    Puno su previsoke cijene, a i nije mi u redu da se plaća ista cijena za 2-3 stanice i za put s jednog kraja grada na drugi..

  8. #8
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    sjecate se one akcije ostavljanja vazecih tramvajskih karata na tramvajskim stajalistima kako bi ih netko iskoristio u sljedecih pola sata sat koliko jos vrijede?
    mozda bi se trebala potaknuti slicna takva solidarnost

    ja npr u dbk kad izadjem iz busa dam kartu onima koji cekaju uci
    ali tamo je kontrola karata drukcije organizirana, svi moraju uci na prva

  9. #9
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    I ja se slažem da je vrijeme da kažemo DOSTA!

    Ali, skoro sam 100% sigurna da neće doći ni do kakve veće pobune (ma ni manje).

    Mi smo, izgleda, takvi - jaaaako nas je teško ujediniti.

    Što se švercanja tiče, kad sam bila mala, u tramvajima su bili kondukteri koji su prodavali i poništavali karte (sjeća li se još netko tog vremena ?)

    a karte nisu bile skupe.

    Ne sjećam se cijene u tadašnjim dinarima, ali ni približno kao danas.

    I osobno smatram da cijena utječe na švercanje.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    kad su osnovnoškolcima počeli naplačivati karte? Što nije bilo besplatno prošle godine (moj sin je izgubio pokaz u 9 mj. pa nismo do sad vadili novi za dvije stanice autobusa)?

  11. #11
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Da, to je steta sto ukidaju sms placanje. Moja je odluka potpuni bojkot zet- a. Sve relacije su mi par stanica pa uz vise vremena, obavljat cu ih pjesice. Duze relacije auto ili taxi. I opet sam na dobitku. Jednostavno, ko da ne postoje.

  12. #12
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    kad su osnovnoškolcima počeli naplačivati karte? Što nije bilo besplatno prošle godine (moj sin je izgubio pokaz u 9 mj. pa nismo do sad vadili novi za dvije stanice autobusa)?
    1.7. 2011.

  13. #13
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,507

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je žao što ukidaju plaćanje putem sms-a. To mi je bila odlična stvar jer, na stanicama, često, nema kioska za kupit kartu, a
    dobar broj tramvaja više karte ne prodaje. Osim toga, mogla sam se vozit, u bilo kojem smjeru, za 10kn. Jako često mi je tih 1,5 sat bio
    dovoljan za sve obavit.
    Pametna stvar što su napravili je vrijednosna karta koju možeš nadopunjavati u kioscima tiska, prenosiva je, skida ti 7,5 kn za vožnu od 1,5 sat u oba smjera.

    Osim cijena najviše me ljuti što su rekli da će početi pregovarati s firmama koje plaćaju prijevoz radnicima da umjesto novaca ljudima daju mjesečne karte, jer kao radnici to ne troše na kartu ???

  14. #14
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Pobunili su se i studenti:

    http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=CC8E37EC-273B-4DB0-A78B-5208E25DBF39


    Predstavnike studenata u Zagrebu zabrinula je najava o novom poskupljenju cijena javnog gradskog prijevoza od veljače. Obzirom da je njihova peticija kojom traže besplatni javni gradski prijevoz za studente još uvijek aktualna, a potpisalo ju je više od 20 tisuća studenata, u Studentskom zboru upzoravaju na problem sve većeg ignoriranja gradske vlasti.


    »Činjenica je da se nekoliko godina u Zagrebu vodila populistička politika za koju se znalo da će kad-tad dovesti do situacije u kojoj se grad i njegova poduzeća sada nalaze, no studenti za to nisu krivi. Činjenica je i da je Zagreb studentski grd i da studenti velikim dijelom pridonose punjenju proračuna. Kada bi hitpotetski sve studente grada Zareba izmjestili drugdje, bojim se i pomišljati kakve bi 'rupe' u proračunu nastale te koliko bi građana ostalo bez radnih mjesta«, upozorava predsjednik Studentskoga zbora Danko Relić. Zbor je ovih dana na novi problem povećanja cijena ZET-a upozorio Senat Sveučilišta.
    »Ukoliko ne dođe do poboljšanja komunikacije između gradskih vlasti i Studentskog zbora, bit ćemo primorani na puno ozbiljnije i konkretnije aktivnosti u borbi za svoje interese«, najavljuje Relić.

  15. #15
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Jako mi je drago da su se studenti "probudili"!

    "Spavali" su prilično dugo - u ratnom razdoblju mi je to bilo razumljivo (ali, tada smo bili i prilično ujedinjeni),

    ali poslije rata su (pre)dugo šutjeli.

  16. #16
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Gradonačelnik ipak odlučuje ili nova patka ZET-a?

    http://www.hrt.hr/index.php?id=440&tx_ttnews[tt_news]=147462&tx_ttnews[backPid]=420&cHash=41a553072d

    Ona (Ljuba Žgela, op. moja) je govoreći o naplati prijevozne usluge i aktualnim modelima plaćanja pojasnila da postoji mogućnost da gradonačelnik odbije povećanje cijena sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu, odnosno da se ne očituje ili da ga prihvati. Odbije li gradonačelnik poskupljenje do njega ne može doći, a prijevoz će poskupjeti ako gradonačelnik odobri ili ako se ne očituje o prijedlogu.

  17. #17
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja sam čula da je za penziće granica 3200 Kn. To mi je ok, mnogo ljudi nema ni toliku plaću.

    A u vrijeme moje mladosti, dakle davno, đački i socijalni pokaz su bili otprilike iste cijene, a to je bilo negdje trećina ili čak četvrtina cijene radničkog pokaza. Čak je i dosadašnji omjer cijena bio tu negdje, ali ako dignu cijenu đačkog pokaza na 180Kn taj se omjer bitno mijenja.

    I općenito mi je krv najviše uskipjela na toliko (nevjerojatnih 120% !!!) povećanje cijene baš đačkog pokaza.

  18. #18
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Gradonačelniku se može pisati putem sljedećeg obrasca:

    http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=32604

    Možete prekopirati moj dopis i potpisati ga, preinačiti ga po želji, ili sastaviti vlastiti dopis.

    Evo dopisa koji sam danas poslala:

    Poštovani gospodine gradonačelniče,
    obraćam Vam se povodom najnovijeg prijedloga ZET-a za povećanje cijena javnog prijevoza. Vi ste već izrazili svoju rezervu prema tom prijedlogu, koji nije nimalo socijalno osjetljiv. U vrijeme kad je standard građana ugrožen zbog tereta krize, ZET predlaže 50-postotno povećanje cijene pojedinačne karte, na čak 15 kuna, pa radilo se i o kraćoj relaciji, od samo dvije-tri tramvajske stanice! Ta cijena ne može biti realna, jer je jednaka, ili čak veća od sadašnje cijene taksija na kraćoj relaciji!

    Isto tako, sramotan je prijedlog za 117-postotno povećanje cijene đačkog i studentskog pokaza, na čak 180 kuna! Želimo što većem broju djece omogućiti školovanje, a ne njihove roditelje kažnjavati visokom cijenom javnog prijevoza, koju neki možda ni neće moći platiti.
    Na taj način građane se tjera u prekršaj, vožnju bez karte, pa će ih se još tjerati i na sud! Druga mogućnost je nekorištenje javnog prijevoza, što nas vraća u vrijeme prije uvođenja javnog prijevoza u gradu Zagrebu, dakle pješačenje i vožnja biciklom po kiši i po snijegu, zajedno sa svojom malom djecom?! To je apsurd uz postojeću mrežu javnog prijevoza.

    Oni koji imaju mogućnost vožnje vlastitim automobilom, ili čak taksijem koristit će tu mogućnost, što će vjerojatno dovesti do još većeg prometnog zagušenja u gradu, kao i većeg zagađenja zraka i onečišćenja okoliša.

    Da se to ne bi dogodilo, molimo Vas da se, sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu, ZET-u pravovremeno pismeno očitujete u smislu odbijanja ovakvog potpuno neopravdanog prijedloga. Prema izjavi rukovoditeljice ZET-ovog ekonomsko-financijskog poslovanja, Ljube Žgele, u tom slučaju povećanje cijena neće biti moguće.

    Molim Vas, učinite to za ovaj grad!

    S poštovanjem,
    (potpis)

    P.S. Javnosti je poznato da ZET ima prostora za racionalizaciju poslovanja i smanjenje troškova. Zasad financira čak i svoju nogometnu ligu, vlastitu kuglanu, sindikalne izlete čak i u inozemstvo, a sve to financiraju porezni obveznici Grada Zagreba! Vrijeme je krize i smanjenja troškova.

  19. #19
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Evo i adresa nadležnih gradskih ureda:

    GRADSKI URED ZA GOSPODARSTVO, RAD I PODUZETNIŠTVO:

    gospodarstvo@zagreb.hr

    Gradski ured za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet:
    info-graditeljstvo-izgradnja@zagreb.hr


    Gradski ured za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj:
    okolis@zagreb.hr


    STRUČNA SLUŽBA GRADSKE SKUPŠTINE GRADA ZAGREBA:

    tajnica-skupstine@zagreb.hr

  20. #20
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Ovaj dopis poslala sam navedenim gradskim uredima:

    Poštovani,

    obraćam Vam se povodom najnovijeg prijedloga ZET-a za povećanje cijena javnog prijevoza. Vi ste već izrazili svoju rezervu prema tom prijedlogu, koji nije nimalo socijalno osjetljiv. U vrijeme kad je standard građana ugrožen zbog tereta krize, ZET predlaže 50-postotno povećanje cijene pojedinačne karte, na čak 15 kuna, pa radilo se i o kraćoj relaciji, od samo dvije-tri tramvajske stanice! Ta cijena ne može biti realna, jer je jednaka, ili čak veća od sadašnje cijene taksija na kraćoj relaciji!

    Isto tako, sramotan je prijedlog za 117-postotno povećanje cijene đačkog i studentskog pokaza, na čak 180 kuna! Želimo što većem broju djece omogućiti školovanje, a ne njihove roditelje kažnjavati visokom cijenom javnog prijevoza, koju neki možda ni neće moći platiti.
    Na taj način građane se tjera u prekršaj, vožnju bez karte, pa će ih se još tjerati i na sud! Druga mogućnost je nekorištenje javnog prijevoza, što nas vraća u vrijeme prije uvođenja javnog prijevoza u gradu Zagrebu, dakle pješačenje i vožnja biciklom po kiši i po snijegu, zajedno sa svojom malom djecom?! To je apsurd uz postojeću mrežu javnog prijevoza.

    Oni koji imaju mogućnost vožnje vlastitim automobilom, ili čak taksijem koristit će tu mogućnost, što će vjerojatno dovesti do još većeg prometnog zagušenja u gradu, kao i većeg zagađenja zraka i onečišćenja okoliša.

    Da se to ne bi dogodilo, molimo Vas da ne dopustite povećanje cijena javnog prijevoza u Gradu Zagrebu.

    S poštovanjem,
    (potpis)

    P.S. Javnosti je poznato da ZET ima prostora za racionalizaciju poslovanja i smanjenje troškova. Zasad financira čak i svoju nogometnu ligu, vlastitu kuglanu, sindikalne izlete čak i u inozemstvo, a sve to financiraju porezni obveznici Grada Zagreba! Vrijeme je krize i smanjenja troškova.
    Vi možete poslati svoj dopis, doraditi moj, ili ga u potpunosti preuzeti.
    Pozdrav i pusa svima!

  21. #21
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Konstruktivni postovi oko eventualne akcije su premješteni na novu temu, stara (zaključana) će biti obrisana.

    Ovo NIJE filozofski kutak, stoga bez filozofije molim. Koga interesira akcija neka sudjeluje, koga ne interesira neka se ne uključuje.

    Tema će opstati JEDINO ako bude bila konstruktivna i bez prepucavanja.

    Sretno!

  22. #22
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Hvala ti, anchie76!

    Drage moje, kao što rekoh, ja sam poslala dopis gradonačelniku i nadležnim gradskim uredima. Zanima me je li još tko poslao dopis? Ima li još koja adresa na koju bi trebalo pisati? Ima li tko drukčije sročen dopis?

    Hvala na odgovorima!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    poslano svima

  24. #24
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Bravo, josipal!
    Posljednje uređivanje od dutka_lutka : 19.01.2012. at 11:25

  25. #25
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Inače, tko želi, može staviti u svoj potpis link na ovu temu, kao što je kod mene, da je vidi što više forumaša! Nadajmo se da će nam se što više njih priključiti!

  26. #26

  27. #27
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Hvala, anchie!

    Članak je odličan!
    Srećom, zasad poskupljenja nema!

    http://www.hrt.hr/index.php?id=440&tx_ttnews[tt_news]=149889&tx_ttnews[backPid]=420&cHash=66c0f1e084

    Bandićeva odbijenica ZET-u

    Gradonačelnik Milan Bandić jučer je i službeno odbio povećanje cijena javnog gradskog prijevoza. Iz Zagrebačkog holdinga priopćili su kako su prije 15 dana Bandiću uputili zahtjev za povećanjem cijena javnoga prijevoza od veljače.
    Korekciju cijena Holding smatra socijalno osjetljivom, realnom i poslovno nužnom mjerom. No, istaknuli su da ovim potezom gradonačelnik dodatno otežava ionako lošu financijsku situaciju ZET-a i ugrožava daljnje funkcioniranje javnog gradskog prijevoza.

    Inače, posljednjim prijedlogom ZET-a pojedinačna cijena karte u vozilu trebala je biti 15 kuna, a mjesečni pokazi za srednjoškolce, studente, umirovljenike i socijalu trebali su poskupjeti sa 83 na 180 kuna.(iz/ak)
    Hvala svima koji su svojim dopisom gradonačelniku i nadležnim uredima tome doprinijeli!

    No, ovo je stanje ovog trenutka, jer je ZET već ranije, u slučaju da ovaj prijedlog ne prođe, najavio nove prijedloge... To be continued.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Ja sam dan nakon poslanog protesta od gradonacelnika dobila slijedece (pretpostavljam pismo-sprancu; al lijepo da se oglasio netko iz gradonacelnikovog ureda):

    Poštovana gospođo xy,
    Slažem se s Vama, ja sam apsolutno protiv poskupljenja i smatram da unutar Holdinga još uvijek ima prostora za uštede i racionalizaciju, a ne spašavati tvrtku na teret građana. Nažalost, već više od dvije godine nemam nikakve ingerencije nad Holdingom, ali borit ću se svim instrumentima koji su meni kao gradonačelniku na raspolaganju da ovaj teret krize što manje podnose sami građani.
    S poštovanjem,
    Milan Bandić


    PS Vozac ZET-a me obavijestio da su zaposlili brdo novih kontrolora, ukidaju placanje karte mobitelom, i prema njegovim informacijama, poskupljenje ide od 1. veljace!

  29. #29
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Nisam baš ziher da će operateri samo tako pristati na ukidanje plaćanja preko sms-a jer time gube velike novce, a samim time i zet jer će morati platiti odštetu zbog raskida ugovora, što ćemo opet na kraju svega platiti mi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •