Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 254

Tema: traže se roditelji, čija djeca ne pohađaju vjeronauk!

  1. #101
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ateizam je jednako toliko ideologija, koliko je katolička vjera religija, pa ako škole trebaju biti sekularne u smislu odvajanja crkve od države, onda nek budu i odvojene od ideoloških i svjetonazorskih programa, odnosno nek to budu izborni predmeti.
    Posljednje uređivanje od pikula : 08.03.2012. at 14:26

  2. #102
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a) kako je ateizam ideologija?
    b) je li se ikad govorilo o predmetu "ateizam" u školama?
    c) kakve veze ima ateizam sa spolnim i zdravstvenim odgojem?

    i na kraju za onaj drugi topic, ispremiješali su se... d) kako taj odgoj potiče na rane spolne odnose?

  3. #103
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    zašto ti nisi primjetila do postoje ljudi oko tebe koji ne rade ništa od navedenog
    ( ja, npr.; nije da bi odbila konkretno primanje koje se zove "Prigodna nagrada radniku (godišnje)", ja bi uzela u koje god hoćeš doba godine, u ljeto bi to bio K-15, u decembru božićnica, baš me briga, ali mi nedaju, šmrc) ?

    a kako su ljudi licemjerni kad čine bilo što od navedenog?

    -pripadnik SPS se ima izjasniti kao "nije vjernik"?
    -dio plaće koji se isplaćuje samo malo drugačije će odbiti?
    -na uskrs će provaliti u školu i posjesti djecu u klupe? USKRS JE REDOVITO NEDJELJOM!
    -iz principa neće kupiti hranu za 25.12., jer tada da bi bio nelicemjeran neće jesti? platiće autorska prava za jelku i jaja RKC jer je upravo ona izmislila i patentirala taj običaj? ima li isus žiro na koji se plaća ako ofarbaš jaje, bez da si pripadnik RKC?

    Gle, nisam mislila na ove krajnosti, naravno da to neće jer ga život nosi kroz druga polja...
    Mislila sam na ono - stvar principa! Nisi vjernik (nebitno koji), onda ne želiš da ti se da ta simbolična naknada u vidu Božićnice, nek se zove K15 ak je isplate. Kužiš?
    Onda, ide Božić, treba na poslu organizirati dežurstvo, javi se, daj vjerniku šansu da bude doma s obitelji, pa budi na poslu (a ne ko kod mene oni koji redovito sve "slave").
    Onda dođe izjašnjavanje o vjeroispovjesti, pa reci da nisi vjernik, da baš vidim brojku na popisu stanovništva, evo živo me zanima.
    A kaj se dotikavle slavljenja vjerskih blagdana na razini države, pa kaj to nije sklopljen ugovor s Vatikanom? Je! Znači, zahvaljujući Vatikanu i zločestom Papi i nevjernici ostaju doma za blagdane!!! Jer, sjećamo se barem mi stariji, u "neka" druga vremena išli smo doslovno u školu i na Uskrsni ponedjeljak i na Božić ak je bio u tjednu...
    O autorskim pravima nebih, mislim da i sama vidiš da si pretjerala u krajnost...

  4. #104

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    65

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    za činjenice imamo biologiju
    spolni odgoj u osnovnoj školi priprema djecu za slučaj ranog stupanja u spolne odnose što je protivno zakonu, a i mojem odgoju.
    koliko sam ja shvatila jos se ne zna da li ce to biti zaseban predmet ili ce se sadrzaj koji se smatra potrebnim uklopiti u vec postojece predmete (s cim bih se ja prije slozila - biologija, psihologija, itd)
    ja to NIKAKO nisam shvatila kao pripremu za rano stupanje u spolne odnose, cak bih se usudila reci da kao rezultat, ako ista uopce bude od toga, ocekujem ako vec ne kasnije onda bar promisljenije, iz pravih razloga, svjesni mogucih posljedica, nacina na koji se mogu zastititi....

  5. #105
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ideologija = skup ideja koje čine osnovu neke ekonomske,,filozofske ili političke teorije ili koje podržava neka grupa ili osoba

  6. #106
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja donekle shvaacm zasto neki misle da bi spolni odgoj mogao biti poticaj na rane spolne odnose, ali mi se ipak cini da je tu rijec o djelomicnom podcjenjivanju i djece i naseg roditeljskog utjecaja nanjih. Pretpostavljam da se radi o ideji da se djeci prezentiraju informacije iz kojih ona mogu zakljuciti da se od njih ocekuje da imaju spolne odnose kad se vec o tim spolnim odnosima prica. Iako mogu to razumjeti, ne mogu na to tako gledati. Meni to izgleda kao da im ne pricamo o ovisnostima zato da ih ne bi potakli u ovisnosti, nelogicno mi je i iako su djeca mislim da mogu razluciti neke stvari.

  7. #107

  8. #108
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno


    Ms Ivy
    Ideologija = skup ideja koje čine osnovu neke ekonomske,,filozofske ili političke teorije ili koje podržava neka grupa ili osoba

    ne taj svjetonazor se uvijek skriva iz raznih "znanstvenih" i "etičkih" floskula kao da je to suprotno religijskom
    ovakav program kakav se sprema ima veze itekakve s odgojem bez granica i nepoštovanjem obiteljskih civilizacijskih vrijednosti
    ili potiče na ranije stupanje davanjem legitimiteta ili će im zgaditi na duži rok što potvrđuju brojne tužbe zbog pishotraume u državama koje suprovodile liberalne programe u osamdesetima samo toga nema na naslovnicama

  9. #109
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ja ne želim da moje dijete nastavnica uči da nema boga, ali isto tako niti da ga ima. taj dio ću odraditi s njim doma i u crkvi.
    ali molim te mi pojasni na koje ideološke i svjetonazorske programe misliš, ne shvaćam to. osim ako ne misliš da edukacija kako dolazi do stvaranja novog života te čemu služi spolni odnos spada u ideološke programe
    Posljednje uređivanje od magriz : 08.03.2012. at 14:44

  10. #110
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da se radi o ideji da se djeci prezentiraju informacije iz kojih ona mogu zakljuciti da se od njih ocekuje da imaju spolne odnose kad se vec o tim spolnim odnosima prica.
    Ja moram priznati da baš to nikako ne mogu razumjeti; ne mogu razumjeti tu ideju da bi informiranost potakla na ranije spolne odnose, jer se meni čini da je upravo suprotno. Nikako mi nije prihvatljivo da bi informiranost o ovakvoj temi mogla biti nešto loše (zaisto najiskrenije uopće ne razumijem otpor prema uvođenju spolnog odgoja)

  11. #111
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    magriz - isto tako ja i neću da mi djetetu od 12 godina priča o pobačaju i queer populaciji u kontekstu nastajanja novog života i najintimnijih doživljaja koji ih tek čekaju i za koje želim da vežu samo lijepe asocijacije.
    I ja misilim da mogu tu odgojnu funkciju izvršiti unutar obitelji, a ako trebam pomoć ići ću liječniku, u savjetovalište i dijete će ići po stručan i osoban savjet i preventivno kad i kako ja procjenim, kao što sam i ja išla i moja mama. To što žene ne idu ginekologu ni na papa test do trudnoće nije pitanje škole nego kućnog odgoja i preventivne medicine koju smo mi u našoj državi skoro zatrli pa sad uvozimo jeftine surogate.
    Pitajte se da li djeca u privatnim skupim školama imaju ovakve idiotske edukacije ili imaju vrhunsku biologiju, a osjetljivim temama razgovaraju 4 oka s liječnikom, savjetnikom, psihologom...
    Posljednje uređivanje od pikula : 08.03.2012. at 14:50

  12. #112
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    pikula, možda ti o tom programu znaš nešto što ja ne znam.

    odgoj bez granica i nepoštivanje obiteljskih civilizacijskih vrijednosti su strašne uvrede. mogu sad navoditi primjere u kojima su djeca iz "ateističkih" obitelji pokazala puno više razumijevanja i poštovanja prema bližnjem od djece iz "tradicionalnih" obitelji, i to primjere koji izravno odražavaju utjecaj odgoja u obitelji.

    i kao što mima kaže, nikako ne mogu shvatiti kako kvalitetna informacija ili poticanje samopoštovanja može djecu poslati na krivi put.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    A da ovih zadnjih pet-šest postova prebacite tamo na topic o (eventualnom) uvođenju spolnog odgoja u školi, ili bar proširenju (i produbljenju) te tematike u školi?

  14. #114
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    imaš pravo, skrenule smo kod izjednačavanja sp. odgoja s ateizmom.

  15. #115
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    sori ja sam se tu raspisala jer sam mislila da imamo isti problem - nepohađanje izbornog predmeta,ali još se ne zna da li će bit predmet ili ne pa je to tu još prerano
    a što se tiče uvreda, ne znam koga sam uvrjedila? čime? to je u sukobu s mojim odgojnim vrijednostima, kao što je nekome vjeronauk zašto je to uvreda?
    Posljednje uređivanje od pikula : 08.03.2012. at 15:06

  16. #116
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ateizam nije isto što i sekularnost. ponekad poželim da te sekularnosti nema, pa da svi - bilo nevjernici ili vjernici - shvate njeno pravo značenje.

  17. #117
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    a ja priželjkujem da se dosljedno provodi i za ideološke i svjetonazorske udruge

  18. #118
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    sori ja sam se tu raspisala jer sam mislila da imamo isti problem - nepohađanje izbornog predmeta,ali još se ne zna da li će bit predmet ili ne pa je to tu još prerano
    a što se tiče uvreda, ne znam koga sam uvrjedila? čime? to je u sukobu s mojim odgojnim vrijednostima, kao što je nekome vjeronauk zašto je to uvreda?
    a biologija? teorija evolucije?

  19. #119
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    nemam što na to odgovoriti- čitaš samo djelove mojih postova? ne znam kako si me inače zamjenila za RG ili nekog drugog

  20. #120
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Mislim da je uspoređivanje spolnog odgoja s vjeronaukom malo nelogično, jer se svi seksamo manje više isto, dok vjeru prakticiramo svatko na svoj način

  21. #121
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Gle, nisam mislila na ove krajnosti, naravno da to neće jer ga život nosi kroz druga polja...
    ja neznam što ima krajnije od proglašavanja licemjerjem kad onaj tko nije pripadink RKC na popisu stanovništva izjavi da je vjernik.a to si ti napisala.
    pa poste i druge vjere, zar to stvarno treba posebno naglašavati?
    i sve što si navela je zatvaranje očiju pred očiglednim-da postoje ljudi koji ne rade ništa od onog što si ti izabrala kao licemjerno, no ti si izabrala da ne vidiš te ljude.
    ja ne smatram te stvari licemjernim, a opet baš ništa od toga ne radim.

    Mislila sam na ono - stvar principa! Nisi vjernik (nebitno koji), onda ne želiš da ti se da ta simbolična naknada u vidu Božićnice, nek se zove K15 ak je isplate. Kužiš?
    ne kužim, jer kako sam već rekla, a) ne zove se božićnica nego prigodna nagrada radniku, i b) to je (bila bi) moja pošteno zarađena lova
    to što ju kolokvijalno nazivaju božićnicom je potpuno nebitno, ma da je i službeni naziv, a nije.

    Onda, ide Božić, treba na poslu organizirati dežurstvo, javi se, daj vjerniku šansu da bude doma s obitelji, pa budi na poslu (a ne ko kod mene oni koji redovito sve "slave").
    a dijete ostavi u ...? jaslicama? ne rade.
    nemam ništa protiv rada na božić, ili bilo koji drugi dan, dok god se poštuje moje pravo na propisan broj slobodnih dana, ali zakoni na sreću vrijede jednako za sve, pa kad je nešto državni praznik, e onda svima jednako, zašto bi ateist imao veću obvezu od tebe raditi?
    Onda dođe izjašnjavanje o vjeroispovjesti, pa reci da nisi vjernik, da baš vidim brojku na popisu stanovništva, evo živo me zanima.
    aktivno se zalažem (i na ovom forumu) da se ljudi koji nisu vjernici upravo tako i izjašnjavaju
    A kaj se dotikavle slavljenja vjerskih blagdana na razini države, pa kaj to nije sklopljen ugovor s Vatikanom? Je! Znači, zahvaljujući Vatikanu i zločestom Papi i nevjernici ostaju doma za blagdane!!! Jer, sjećamo se barem mi stariji, u "neka" druga vremena išli smo doslovno u školu i na Uskrsni ponedjeljak i na Božić ak je bio u tjednu...
    mislim da proglašavanje vjerskih praznika državnim nije regulirano ugovorom sa vatikanom,ali svejedno, kako ti to zamišljaš? da se vjernicima ima platiti 8 dana godišnje bez obveze dolaska na posao, a ateistima ne?
    O autorskim pravima nebih, mislim da i sama vidiš da si pretjerala u krajnost...
    pa i nisam, možda ti misliš da su običaji kićenja jelke/bora i bojanja jaja potekli iz rkc, da je to na nekakav način njihova ekskluziva, no to jednostavno nije istina, pa nije licemjerno ako ljudi odluče obilježavati zimski solsticij i proljetni ekvinocij baš takvim aktivnostima, iako ne pripadaju rkc. srećom godišnji ciklusi sunce/zemlja nisu regulirani od strane rkc.

  22. #122
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ću biti zločesta, pa priupitati slijedeće; zbog čega ljudi koji nisu pripadnici RKC čine slijedeće:
    - prilikom izjašnjavanja u popisu stanovništva - izjasne se kao vjernici (odatle impozantna brojka);
    - primaju uredno Božićnicu;
    - za Božić, Uskrs i ostale vjerske blagdane (o.k. jesu i državni - ali stvar je i principa tj. osobnog stava, zar ne?!) uredno ostanu doma s djecom (nemojmo tu o tome kak imamo malo vremena, pitanje je blagdana vjerskog);
    - opustoše shopping centre, okite drvce, kupuju i očekuju poklone?!

    Lastane jesam li sve nabrojila? Licemjerje?
    ,
    Đizs, ovako je slično i moja sveki reagirala kad je došla teta popisivač, i ja se izjasnila kao agnostik, a dijete se ne izjašnjava. Poštujem selo i zemlju te obitelj u koju sam se udala, pa tako i njihove običaje. Muž mi je katolik, pa njemu za ljubav i djeci za veselje spremam festu i kitim.
    Protupitanje: zašto toliki vjernici slave Novu Godinu?

  23. #123
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Isvetica, Nova Godina se obilježava i unutar Crkve; nije isključivo svjetovna.

  24. #124
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,579

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Onda, ide Božić, treba na poslu organizirati dežurstvo, javi se, daj vjerniku šansu da bude doma s obitelji, pa budi na poslu (a ne ko kod mene oni koji redovito sve "slave").
    moj buraz dela u bolnici znači i petak i svetak, i uvijek ga zapadne bilo Božić, bilo štefanje bilo Uskrs ili Uskrsni ponedjeljak iili sve skupa, i ništ ne gunđa.

  25. #125
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Isvetica, Nova Godina se obilježava i unutar Crkve; nije isključivo svjetovna.
    Državni praznici i blagdani u Republici Hrvatskoj koji su ujedno i neradni dani:

    01. 01. Nova godina - Nedjelja
    06. 01. Bogojavljanje ili Sveta tri kralja - Petak
    08. 04. Uskrs - Nedjelja
    09. 04. Uskršnji ponedjeljak - Ponedjeljak
    01. 05. Praznik rada - Utorak
    07. 06. Tijelovo - Četvrtak
    22. 06. Dan antifašističke borbe - Petak
    25. 06. Dan državnosti - Ponedjeljak
    05. 08. Dan domovinske zahvalnosti - Nedjelja
    15. 08. Velika Gospa - Srijeda
    08. 10. Dan neovisnosti - Ponedjeljak
    01. 11. Dan svih svetih - Četvrtak
    25. 12. Božić - Utorak
    26. 12. Sveti Stjepan - Srijeda


    To je onda 8 blagdana i 5 praznika?

  26. #126
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Isvetica, Nova Godina se obilježava i unutar Crkve; nije isključivo svjetovna.
    pa naravno da se obilježava, i 1.maj je sv.josip radnik

    tako su božić i uskrs i zauzeli mjesta u kalendaru pretvaranjem već postojećih svečanosti u svoje.

    PS ispričavam se pokretačici teme, i svima koji su ovdje pričali on topic, na mom doprinosu raskupusavanju ove teme, neću više

  27. #127
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    moj buraz dela u bolnici znači i petak i svetak, i uvijek ga zapadne bilo Božić, bilo štefanje bilo Uskrs ili Uskrsni ponedjeljak iili sve skupa, i ništ ne gunđa.
    Vidiš, ja isto radim u bolnici, isto petak i svetak, ne gunđam, ali se baš "slučajno" potrefi da puno onih koji su cijelu godinu deklarirani ateiste elegantno podvinu rep kad je dogovor tko će raditi za Božić ili Uskrs, tj. ne ponude se.

    Isvetica, sorry, nisam ubrala kaj hoćeš reći s tim popisom praznika/blagdana? Pa imamo kalendar doma...
    Posljednje uređivanje od winnerica : 08.03.2012. at 17:02

  28. #128
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, ja isto radim u bolnici, isto petak i svetak, ne gunđam, ali se baš "slučajno" potrefi da puno onih koji su cijelu godinu deklarirani ateiste elegantno podvinu rep kad je dogovor tko će raditi za Božić ili Uskrs, tj. ne ponude se.

    Isvetica, sorry, nisam ubrala kaj hoćeš reći s tim popisom praznika/blagdana? Pa imamo kalendar doma...
    Po čemu su radnici vjernici bolji pa zaslužuju (po tebi) više neradnih dana? Moj je muž konobar pa radi kako ga potrefi

  29. #129
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Po čemu su radnici vjernici bolji pa zaslužuju (po tebi) više neradnih dana? Moj je muž konobar pa radi kako ga potrefi
    Nisu po meni ni bolji ni gori! Pročitaj kaj sam prvo napisala!
    A napisala sam: zbog čega čovjek koji se npr. deklarira ateistom ne ode raditi na neki dan koji je vjerski blagdan - ukoliko mu to služba dozvoljava (ofkors, za uzvrat uzme neki drugi dan slobodnim) - da - čisto iz svojih principa, dakle da potkrijepi svoje deklariranje.
    Otišli smo totalno ot...

  30. #130
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Zato što tada većina obitelji i prijatelja, a sva djeca imaju slobodno, neovisno o vjeri, pa se ukazuje rijetka prilika za okupljanje. U mojoj obitelji je praznik rada bio najdraži mi praznik, jer smo svi zajedno išli na izlet sa obiteljskim prijateljima.

  31. #131
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    a ja vas molim da se vratimo na temu, a to su primjeri diskriminacije djece koja ne idu na vjeronauk...

  32. #132
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    eto, istrkeljah svoje u kameru. pa ćemo vidjeti koliko će me ljudi još zblokirati na fejsu.

  33. #133
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    eto, istrkeljah svoje u kameru. pa ćemo vidjeti koliko će me ljudi još zblokirati na fejsu.
    Čestitam na hrabrosti!

  34. #134
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Čestitam na hrabrosti!
    i ja
    kad će se moći gledati?

  35. #135
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    eto, istrkeljah svoje u kameru. pa ćemo vidjeti koliko će me ljudi još zblokirati na fejsu.
    a ja ću ti u to ime poslati zahtjev za prijateljstvom

  36. #136
    nina32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    359

    Početno

    i ja.

  37. #137
    darva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    385

    Početno

    MC, i moje cestitke
    Ja u stvari nisam cula da je u ijednoj skoli taj problem rijesen globalno. Uvijek to ostaje uciteljici pa sve zavisi od njene dobre volje i mogucnosti. Moj sin ne ide jedini u cijeloj generaciji. I uciteljica i vjerouciteljica su super, izasle su u susret sa rasporedom pa imamo prve sate. Nije bilo (nadam se da ce tako i ostati) nikakvih negativnih komentara. Ali ja sam radila u nekoliko skola i nazalost bilo je neukusnih(blago receno) primjedbi na racun ucenika koji ne idu na vjeronauk.

  38. #138
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Prosle godine je kod nas bilo troje koji nisu isli na vjeronauk, ove godine cetvero!
    Vjerujem da ce ta brojka i dalje rasti, i kada ce skola imati 6-8 ucenika koji jurcaju po skoli za vrijeme sata, odjednom ce se sigurno naci nacin da ih se organizira.

  39. #139
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    prošle godine ovdje sam na forumu pitala što je s djecom koja ne idu na vjeronauk i još jednom zahvaljujem mamama koje su me umirile.
    filip je jedno od troje djece u razredu. jednom je vjeronauk u sredini i oni su ili kod pedagogoice ili u knjižnici, a drugi put je prvi sat što je nam nezgodno jer ga muž vodi kod dide i onda ga dida vodi u školu. nadamo se da će uskoro savladati zaključavanje i ići jednom tjedno sam u školu.
    nikad se nije žalio da ga djeca ismijavaju i nema želju upisati se na vjeronauk niti ići sa muževom obitelji, koja je vrlo religiozna, u crkvu. odemo jednom godišnj na godišnjicu smrti njegove bake na misu i to je sve.
    svejedno sam zabrinuta. više ne za odbacivanje od kolektiva nego općenito za pripadanje razredu u kojem djecu podučavaju idejama koje su za mene problematične i opasne.

  40. #140
    seven of nine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb, Mlinovi
    Postovi
    135

    Početno

    Ja sad tu upadam kao padobranac, ali bas mi je nevjerojatno da se u danasnjem svijetu, u 21. stoljecu, jos uvijek cudno gleda na onu djecu koja ne pohadaju vjeronauk. Bas me zanima hoce li se nesto promijeniti do trenutka kad moje dijete krene u skolu.. ja sam isla, jer sam tako odgojena, ali mislim da moje dijete nece ici- osim ako se ssmo ne izjasni da zeli. I bas me briga za tamo neke dusebriznike koji ce mene i nju cudno gledati zbog toga
    A sto se tice sexualnog odgoja u skolama: da, ima roditelja koji zele i znaju sa svohom djecom razgovarati o tome i, ali oni su u manjiniNe vidim nista lose u tome da ih skola obrazuje u tom pogledu.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Državni praznici i blagdani u Republici Hrvatskoj koji su ujedno i neradni dani:

    01. 01. Nova godina - Nedjelja
    06. 01. Bogojavljanje ili Sveta tri kralja - Petak
    08. 04. Uskrs - Nedjelja
    09. 04. Uskršnji ponedjeljak - Ponedjeljak
    01. 05. Praznik rada - Utorak
    07. 06. Tijelovo - Četvrtak
    22. 06. Dan antifašističke borbe - Petak
    25. 06. Dan državnosti - Ponedjeljak
    05. 08. Dan domovinske zahvalnosti - Nedjelja
    15. 08. Velika Gospa - Srijeda
    08. 10. Dan neovisnosti - Ponedjeljak
    01. 11. Dan svih svetih - Četvrtak
    25. 12. Božić - Utorak
    26. 12. Sveti Stjepan - Srijeda


    To je onda 8 blagdana i 5 praznika?

    Mi slavimo Božić i ja mu se jako veselim. Ne idemo u crkvu, jednom sam bila na ponoćki, mm me vodio dok smo hodali, zaspala sam, mene taj način govora koji svećenici prakticiraju odmah uspava. Grozno me nervira ova teza "što imaš ti slavit božić ako nisi vjernik". Prvo, običaji i njihov značaj vezani za božić, uskrs i sl . su nastali puno prije kršćanstva i imaju svoje univerzalno značenje-vezano za prirodu koje se meni veoma sviđa. Uostalom, tako su i kršćani u jednom trenutku preuzeli te običaje i možda je i njima netko govorio: šta imate bojit jaja kad ne vjerujete u naše božice. Drugo - ako želim slaviti hanuku ili bajram - s kojima nisam običajno i obiteljski vezana - imam pravo, što se to nekog tiče. Slavim ono što sam slavila cijeli život. Za Uskrs samo bojimo jaja, nema poklona, na ručak idemo kod svekrve, meni taj praznik nema neko značenje, dok mi božić znači obitelj, pjesmu, zajedničku, uvijek istu klopu-tradiciju. Ovi neki drugi vjerski praznici - nit ih poznam, niti slavim (Tijelovo, Gospa, Sv. Nikola, Stjepan, Tri kralja...). Isto tako ne slavim niti neke druge državne praznike, osim Nove godine i ponekad 1. maja - običajnim roštiljanjem u prirodi. Ne obilježavamo ni Valentinovo, ni Dan mrtvih, ni Haloween (iako ću jednom izdubit tu bundevu, to mi je baš fora). Ah, da slavim Đurđevdan. I volim ono kad se pale Krijesovi, to sam ko dijete išla kod frendice, pa bi po noći plesali oko vatre, bilo mi je prekrasno, voljela bih to priuštit svojoj djeci, no ne znam baš kada je to točno.

    A on topic - F. sad kreće u 1. razred, nisam ga upisala u vjeronauk. U školi mi je već ravnatelj uspio na hodniku reći da neka dijete sluša bilo kakav vjeronauk, na što sam ga ja bijelo gledala i rekla da je to ne želim. Svekrva će pop......, da joj vjera ne brani suicid pomišljala bi i na to (šalim se, no bit će joj to krivo, već joj je krivo što joj je sin prestao ići u crkvu), a vidjet ćemo kako će biti u školi. Mi smo u Dubravi i ne vjerujem da će biti puno djece koja ne idu, malo se pribojavam, no spremna sam reagirati ako treba (a nadam se da neće). Najgore ako F. bude htio ići, već je uvrjeđen što ne ide na njemački već na engleski (frendovi mu idu na njemački), a naginje religiji zahvaljujući utjecajima bake i iz vrtića.

  42. #142
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Ja nikako nemogu shvatiti zašto nekima smeta vjeronauk u školi. Zar to nije izborni predmet?
    Ja sam u osnovnoj išla na naprednu kemiju i fiziku. To su uvijek bili zadnji sati. Da li ćete se buniti i protiv toga?
    Ne kužim.

  43. #143
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    bilo bi pristojno da procitas temu i probleme vjeronauka koji ima poseban status, a ne status izbornoga ili naprednoga predmeta

  44. #144
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Čitam temu dva puta i ne kužim zašto ne bi bilo vjeronauka u školi. U potpunosti podržavam stav da djeci koja ne pohadjaju vjeronauk treba neki alternativni predmet. Ali ukinuti nekima jedan od najvažnijih predmeta samo zato što dvoje ili pet učenika neće da ga pohadjaju!? Ja to nemogu shvatiti.

  45. #145
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj pinguica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja to nemogu shvatiti.
    a ja ne mogu shvatiti kako ti se uporno i uporno i uporno da drvit po istom

    škole su državne. i u njima nije mjesto vjeronauku. točka

  46. #146
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    svejedno sam zabrinuta. više ne za odbacivanje od kolektiva nego općenito za pripadanje razredu u kojem djecu podučavaju idejama koje su za mene problematične i opasne.
    ne moraš biti zabrinuta, ali možeš dijete podučiti u kojem okruženju živi, što drugi oko njega vjeruju, a što recimo konkretno ti vjeruješ (ili ne vjeruješ). primijetila sam da ako se djetetu objasne osnovni pojmovi i naravno društveni kontekst u njemu razumljivom jeziku, onda se dijete osjeća sigurnije, zna sebi objasniti što se to dešava. također u roditeljima i njihovim svjetonazorima pronalazi potporu. nastoj se družiti s istomišljenicima i pokazati djetetu da nije ono jedino koje ne ide na vjeronauk, da recimo mala x od vaših prijatelja, također ne pohađa vjeronauk, da striko y ili susjed z također dijeli vaš svjetonazor itd. to bi bio moj savjet

    no spremna sam reagirati ako treba (a nadam se da neće)
    tako treba. ako nećemo mi roditelji reagirati i mi roditelji poduprijeti našu djecu, a tko će? a kao roditelj, tj. majka trebala bi imati i dovoljno uticaja na svoje vlastito dijete. također objasniti djetetu da baka vjeruje i da ona ima pravo da vjeruje. ali nema pravo svoju vjeru prenositi na unučad, ako to roditelji nisu dozvolili.

  47. #147
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj pinguica prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam temu dva puta i ne kužim zašto ne bi bilo vjeronauka u školi. U potpunosti podržavam stav da djeci koja ne pohadjaju vjeronauk treba neki alternativni predmet. Ali ukinuti nekima jedan od najvažnijih predmeta samo zato što dvoje ili pet učenika neće da ga pohadjaju!? Ja to nemogu shvatiti.
    ako ne možeš shvatiti, ne možeš. pa i ne moraš sve moći shvatiti?

  48. #148
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Bilo bi onda fer dopustiti crkvi da otvori osnovne katoličke škole da mi koji želimo takav odgoj možemo tamo upisati svoju djecu. Kako je krenulo još će nam zabraniti da nosimo križ oko vrata u državnoj školi. Ako nam se ne dozvoli druga opcija morat ćemo se i mi buniti. Bilo bi lijepo da imamo nekoga tko je objektivan ovdje pa da vam kaže da sa ukidanjem vjeronauka jako puno ljudi gubi, a mali broj gotovo ništa ne dobiva s tim. Iz tog razloga nemogu shvatiti što se ovdje dogadja, što vi imate od toga da zabranite vjeronauk?

  49. #149
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nije zabranjeno osnovati katolicku osnovnu skolu, neke vec postoje u hr

  50. #150
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Dakle , naše iskustvo...
    Upisali smo M. na vjeronauk u prvom razredu jer nije bilo nikakve druge opcije osim da on sjedi za vrijeme sata sa učiteljicom u zbornici. Obzirom na njegove specifične učeničke potrebe i tadašnji raspored sa vjeronaukom u sredini satnice činilo se kao bolja opcija.
    Sve je bilo više manje korektno do trećeg razreda kada se ide na župni vjeronauk i prvu pričest. Naša škola djeli dvorište sa crkvom i vjerojatno češće nego u drugim školama svećenici dolaze u školu na razne priredbe i sl.
    M. jedini iz razreda nije išao na pričest . Vjeroučiteljica je bila prilično korektna, nije morao učiti molitve kao prvopričesnici i sl. , ali djeca i klima su postali nevjerojatni. Počeli su ga provocirati da je čudak jer jedini ne ide na pričest. Ništa od toga nisam znala, on malo priča, a učiteljica me nije obavijestila. Kada sam na kraju saznala, pitala sam učiteljicu (razrednu učiteljicu, ne vjeroučiteljicu) koja mi je rekla da je ona fino razredu objasnila da on može ići na pričest kad odraste i kad se bude ženio. Meni bi se taj incident činio kao dobra prilika za govor o različiosti u vjerama, različitosti u vjerovanju ili različitosti općenito, a ne izvođenju na pravi put jednom u životu...
    Jedino što sam mogla napraviti je reći da je vjera naša privatna obiteljska stvar i ispisati ga sa vjeronauka (na što je učiteljica rekla da bi ga djeca mogla provaocirati i dalje jer NEĆE ide na vjeronauk za razliku od drugih .)

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •