Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Ukrasi od slanog tijesta

  1. #1
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno Ukrasi od slanog tijesta

    Lijepo molim da mi netko napiše točan i provjeren "recept" za napraviti slano tijesto od kojega se mogu raditi ukrasi.

    Odmah da napišem i što bih radila - razvaljala bih to tijesto kao da ću recimo peći kekse, pa bih izrezala Đumbirka i možda još kakve oblike od njega. Zapravo ne znam niti da li je slano tijesto pogodno za tako nešto.

    Koliko onda dugo te oblike treba sušiti u pećnici?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo recepta po kojem smo mi godinama radili (iz knjige 365 dana bez televizije, Ruth & Steve Bennett - tamo se zove Judyna glina i u njega ne ide ulje nego je pogodno za sušenje)

    Za slano tijesto pripremiti:


    3 šalice oštrog brašna T-400 (bijelog)
    1 šalica sitne kuhinjske soli
    1,5 - 2 šalice mlake vode

    Brašno i sol promiješati na suho u većoj zdjeli. Dodati 1,5 šalice mlake vode, te umijesiti u glatko tijesto. Po potrebi dodati još malo vode, ali ne previše da se masa ne bi lijepila.


    Kad se smjesa izjednači, od nje se mogu raditi razni ukrasi:


    Razvaljati tanko (na 4-5 mm debljine) I kalupima za kolače izrezati oblike. Odmah izbušiti rupice za konac pomoću slamke za sok. Gotove oblike redati u lim za kolače.
    Mogu se oblikovati I druge stvari, kao od gline. Deblji ukrasi moraju se sušiti dulje.


    Sušiti u pećnici 3-4 sata na temperaturi 90 - 100oC, da voda ispari. Ostaviti da se suše na zraku još nekoliko dana, a onda obojiti temperom.

    Alternativa: Mogu se sušiti na radijatoru nekoliko dana (uzmite poklopac kutije za cipele ili nešto slično kao podlogu).

    Kad se osuše do kraja, prelakirati bezbojnim lakom za drvo. Po želji na mokar lak posuti srebrne ili zlatne zvjezdice, da se zalijepe za površinu. Možete ukrasiti srebrnim, zlatnim ili bijelim sprejem za bor prije lakiranja.


    Kroz rupicu provući konac ili mašnicu odgovarajuće boje i ukrašavanje jelke može započeti!

  3. #3
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    mi smo radili ovako: dve šalice brašna, jedna šalica soli, pola šalice vode ili koliko treba da poveže tijesto. super ideja je da se odmah u tijesto stavi prehrambena boja pa odmah imaš pobojane ukrase, ali može se bojati i naknadno.
    mi smo gotovo izdrezano tijesto stavljali na radijator i drugi dan je bilo suho.
    rupice smo bušili naravno odmah dok je tijesto friško
    i super su...moji su stari dvije godine i lijepi su kao prvog dana

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    moji su stari desetak godina i još su dobri.
    toliko su stari da sam zaboravila recept .
    samo jedna napomena, ako radiš ukrase koje ćeš vješati na bor, nemoj raditi prevelike ili predebele jer je tjesto dosta teško.
    moji su veličine oko 5 cm i taman su.

  5. #5
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    i mi smo tako radili ukrase za bor,farbali su ih klinci temperama ili akrilnim bojama,ukrasili smo ih gliterom ili salvetama
    ja sam ih lakirala i imamo ih za okititi cijeli bor,čuvaju se godinama,svake godine napravimo i par novih

  6. #6
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    zaboravila sam napisati da smo ih rezali modlicama za kolače
    i svi budu oduševljeni kada vide naš bor

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hvala vam svima, a Peterlin posebno hvala na detaljnim uputama.
    Nisam baš planirala raditi za bor, ali zašto ne.
    Kakvim ste ih lakom lakirale? Vidjela sam da postoji lak u spreju pa mi se to nekako čini najjednostavnije.

  8. #8
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Mi svake godine radimo ukrase s djecom i oduvijek nam super funkcionira; čak sam jedne god. napravila i adventski vijenac koji se sušio cca mjesec dana (onako, baš pravi veliki, ukrašen isto tijestom - listići, bobice i sl., kao kolač ).

  9. #9
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    pratim

  10. #10
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    lakirala sam ih kistom i lakom za brodove jer sam to imala doma
    mada one koje su sa salvetama i nije trebalo lakirati jer je u ljepilu već lak

  11. #11
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    Ja sam jedne godine dobila anđela za bor od nekog tijesta, ali nije bio lakiran, samo obojan (žuta kosa i plava haljinica)
    E sad, ne znam stvarno kakvo je bilo tijesto.
    Što ako se ovi po gornjim receptima ne lakiraju? Jesu više lomljivi, ili?

  12. #12
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Ja sam radila otiske rucica od tog slanog tjesta i isto me zanima koliko je to dugotrajno. Nisam ih pekla, susili su se daaaanima na radijatoru.
    Mislim ih obojati i prelakirati bezbojnim lakom u spreju.

  13. #13
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    radili smo ukrase ali nam se tijesto lijepilo za podlogu (stakleni stol) i svi oblici bi se pokvarili
    premalo brašna?!

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Radila sam po Peterlinom receptu, trebalo je dodati još malo brašna.
    Ispalo je odlično.
    Na kraju su mi se ovi na radijatoru posušili brže, nego ovi u roli.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hahaha nama su se pak dosta raspucali kod sušenja - nisu onako lijepo glatki - previše brašna!?

  16. #16
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hahaha nama su se pak dosta raspucali kod sušenja - nisu onako lijepo glatki - previše brašna!?
    Možda prejako sušenje?
    Moji nisu pucali.
    U roli su bili na 100 stupnjeva, a na radijator sam stavila prvo papir, pa njih na papir.
    Sprejala sam ih zlatnim sprejom.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hahaha nama su se pak dosta raspucali kod sušenja - nisu onako lijepo glatki - previše brašna!?
    To hoće biti od prekrupne morske soli. Treba uzeti sitnu (kamenu) sol. I ne smije biti previše soli. Omjer 1:2 nije dobar, bolji je 1:3 u korist brašna.

    Dodatak - tijesto treba dobro izraditi da bude glatko.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.12.2012. at 13:12

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Meni je već i tijesto bilo "raspucano", kao da je presuho. Isto sam sušila na 100 stupnjeva.
    Nisu oni pucali na komade nego im površina nije lijepo glatka.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To hoće biti od prekrupne morske soli. Treba uzeti sitnu (kamenu) sol. I ne smije biti previše soli. Omjer 1:2 nije dobar, bolji je 1:3 u korist brašna.

    Dodatak - tijesto treba dobro izraditi da bude glatko.
    E baš sam uzela kamenu sol! Specijalno za ovu priliku. Ali rekla bih da je bilo od toga što nisam dobro izradila tijesto.

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja sam tijesto dobro izmiksala mikserom i poslije minimalno rukom premijesila.

  21. #21
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Jes da nije slano testo ali nama se testo od gustina i sode bikarbone pokazalo super za ukrase za jelku,a mislim da je i dugotrajno jer su nam neke figurice bile aktuelne jedno pola godine.Kad je gotovo ono je belo,belo(nije kao od brašna onako prljavo belo) i zahvalno za bojenje,a može i samo testo da se oboji bojama za kolače - evo nekih naših ukrasa od prošle godine,koji su posle jednog dana sušenja na radijatoru bili gotovi

  22. #22
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj ježić prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam jedne godine dobila anđela za bor od nekog tijesta, ali nije bio lakiran, samo obojan (žuta kosa i plava haljinica)
    E sad, ne znam stvarno kakvo je bilo tijesto.
    Što ako se ovi po gornjim receptima ne lakiraju? Jesu više lomljivi, ili?
    kako mi to radimo godinama oni koji nisu lakirani s vremenom puknu,oni lakirani se puno bolje čuvaju
    mi imamo neke koji su 6 godina stari i kao novi su

  23. #23
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    pratim

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    mi smo napravili same đumbirke ali su nam hrapavi kao i mimi ali ja sam bila lijena mijesiti
    nije strašno, glavnog da V ne smeta
    suše se u pećnici već dva dana (povremeno) i leđa nikako da im posvijetle
    još obojamo akrilnim bojama oči i gumbeke i nosimo u školu

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi smo prije par godina radili po drugom receptu, sličnom, ali se kuha i te ukrase koristimo več 2 ili 3 godine, uopće se ne raspadaju.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    Anemona ovo tijesto koje se kuha je super ali sam negdje zagubila recept....Mozes molim te napisati
    Pâte à sel se moze aromatizirati sa npr. cimetom pa onda ukrasi i mirisu
    ili se moze u izrezane ukrase utisnuti riza ili kukuruz ( poslije je pametno prelakirati da zrnje s vremenom ne ispadne)
    sad mi je palo na pamet utisnuti zvjezdasti anis (probat cu mozda vec danas,ovdje kod nas pada kisa i snijeg i ovo nam je omiljena aktivnost kad ne mozemo van
    ako se rade tanki ukrasi onda je bolje razvaljati tijesto direktno na papir za pecenje i na njemu ih susiti
    ja ih nikad nisam susila u pecnici...potrosi se struja,a tako se puno cesce zdeformiraju i popucaju.

  27. #27
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Zar nije bolje glatko brašno? Ili je svejedno?

  28. #28
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Zanima me ovo ukrašavanje salvetama, tu mislite na decoupage? Nisam znala da to može na slano tijesto, mi smo lani bojali temperom, ali rado bi probala sa salvetom. Probat ću i ovo s kuhanim tijestom, pratim recepte.

  29. #29
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nama su se ove godine dijelom raspali ukrasi stari nekih 8 godina (od slanog tijesta).
    Ove godine cemo raditi s mjesavinom glatkog brasna i gustina i dodati na kraju glitter u tijesto i objesiti neobojane.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    glitter?
    ili one sljokice u kutijici? hoce li se vidjeti?

  31. #31
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pratim.

  32. #32
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Ja sam utisnula babine miljetiće/tabletiće u tijesto. Predivni su ispali. Valjda će biti dobri kad se osuše

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo prije par godina radili po drugom receptu, sličnom, ali se kuha i te ukrase koristimo več 2 ili 3 godine, uopće se ne raspadaju.
    Evo našla sam jedan recept za tijesto koje se kuha (domaći plastelin):

    http://recipeci.com/domaci-plastelin/9942/

    Imam negdje još jedan, ali ne bih ga sad našla...nema šanse. U taj drugi ide brašno i sol u omjeru pola-pola i dodaje se drvofiks (ne znam točnu količinu), pa se vjerojatno ukrasi od njega ne raspadaju. Taj nisam probala, dobar mi je bio i onaj s početka topica.

    Mašnice - pitanje da li uzeti oštro ili glatko brašno - ja sam radila s oštrim jer ga je lakše umijesiti. Može se raditi i s glatkim. NE uzimati polubijelo, nego bijelo da ukrasi ispadnu ljepši (svjetliji). Treba dobro umijesiti smjesu i izraditi. MOže se ostaviti da odstoji petnaestak minuta, da gluten počne umrežavati i onda opet premijesiti, pa je tako manja šansa da površina ukrasa ispuca.

    Naši su najstariji ukrasi rađeni 2003 i 2004 (osušeni, obojeni, pozlaćeni i prelakirani) i ne primjećujem ikakve znakove habanja. Ne smiju biti pretanki za to.

    ***

    Ako se kome ne da mijesiti slano tijesto, dobar je i glinamol (bijeli ili crveni). Ima ga u svakoj knjižari. Radili smo mi ukrase i od toga. Radili smo i od gipsa (lijeva se u kalupe). Mašti nema kraja...

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Eh, zaboravih, ali mislim da je netko već prije napisao... Tijesto se može obojiti prehrambenim bojama (one arome od jagode i mentola u malim bočicama). Jedne godine sam za školu sinu napravila hrpu tijesta od kile i pol brašna u tri boje - crvenoj, zelenoj i bijeloj. Klinci su od traka u dvije ili tri boje pleli vjenčiće koji su bili krasni. Imam još negdje jedan.

    Kad se tijesto boji, ja boju stavljam direktno u vodu s kojom radim jer se tako oboji jednolično. Djeca su sama došla na ideju da ovlaš pomiješaju dvije boje, razvaljaju pa izrezuju oblike koji su onako lijepo pastelno šareni i ne treba im nikakvih dodatnih ukrašavanja (ili tek malo glittera koji se posipa na mokri lak).

    Joj, ponekad mi bude krivo što su moja djeca brzo i prebrzo prerasla ove zabavne aktivnosti. Sad ih mogu nagovoriti samo da pomažu oko jestivih stvari (stakleni keksi, medenjaci i slično). Čak nitko nije ove godine pitao za čizme svetog Nikole... Morat ću zapisati sve te ideje na jedno mjesto da ih ne izgubim.

  35. #35
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    glitter?
    ili one sljokice u kutijici? hoce li se vidjeti?
    Da. Vide se ako su u drugoj boji od tijesta i stavis ih puno.
    Mi smo koristili bijele sljokice, zato sam stavila pola-pola smjesu brasna i gustina (kukuruznog skroba) jer je dao posve bijelo tijesto.

  36. #36
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    mi smo isto prije par godina radili ukrase po peterlininom receptu, još su dobri, ali ćemo malo nadopuniti kolekciju. i stvarno su super. ja sam bojala onim bojama za kolače, ispale su prilično pastelne, ali nema veze,. dodali smo malo glittera i super.

  37. #37
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    glitter?
    ili one sljokice u kutijici? hoce li se vidjeti?
    ja na suhe i pofarbane nacrtam ljepilom šta želim pa zasujem gliterom.kada se ljepilo osuši otresem pa gliter ostane samo tamo gdje je ljepilo bilo

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    cijelo poslijepodne smo se super zabavljali. Mijesili i izrezivali. I napravili hrpu ukkrasa koji se sad suse i cekaju farbanje i ukrasavanje. Curka ima tri godine i odusevljena je. Stavila sam manje soli i neki oblici koje sam skroz tanko razvaljala su mi kod susenja pukli, a susila sam i na jako vrucem radijatoru pa je mozda od toga. SUper ideja je dodati gustin, ovaj vikend cu napraviti tako tijesto, ali i sa orginalnom mjerom soli jer mi se cini da ce tijesto poslije biti postojanije.Mi imamo otiske nogice i rukice koji su sad dvije i pol godine i super su kao prvog dana. Bolje ih je susiti negdje u toploj prostoriji, ali polako nekoliko dana.(ako niste nestrpljive kao mi)
    Sjetila sam se da sam ih ukrasavala sa ljuskama od jaja. TO je za nas prenapredno, ali ako koga zanima: ne bacajte ljuske od jaja nego ih obojite i potrgajte u manje komadice i onda te komadice lijepite ..meni je to bilo jako efektno
    u moj recept ide i zlica dvije glicerola (nemam pojma zasto, ali mi je tijesto nekako ljepse)
    rubove koji su nejednaki mozete izbrusiti brusnim papirom ili raspicom za nokte (ajde da mi sluzi necem :
    mi cemo probat napraviti brdo poklona za bozic: ukrase za bor, magneti za frizider(samo se zaljepi magnetic iza gotovog ukrasa), a od ovog plastelina kaj se kuha bi da napravimo perle za ogrlicu, za baku
    Vidjet cemo kaj stignemo
    mama je malo freak brikolaza, ali i cura uziva

  39. #39
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    mi smo bolesni pa nam je ovo super doslo za popunit vrijeme doma. Ukrasi se suse pa cemo ih danas sutra bojati i ukrasavati. dio ide na nas bor a dio je pokoln za tete u vrticu i vrticke prijatelje- kad je radila oblike L je vec odredila za koga je srcew za koga bor za koga pahuljica <3

  40. #40
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Cure dajte fotkice!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    trazila recept za plastelin koji se kuha i dodaje se ljepilo tak da probam napraviti perlice za ogrlicu i naisla na ovo
    prekrasni su
    http://www.zbornica.com/index.php?op...939&Itemid=108
    nije slano tijesto, ali bi moglo biti. mozda ako ga se lakira? Ili bi se ipak otopilo u vodi?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Ja sam prije par godina prvi puta radila slano tijesto i oduševila se. Naišla sam na razne omjere brašna, soli i vode. Prvi koji sam isprobala bio mi je super i pri njemu sam ostala.
    Uvijek radim sa glatkim brašnom (zapravo tip 550), stavljam morsku kuhinjsku sol jer samo takvu imam doma i tijesto bude gipko kao glinamol, odlično se da razvaljati.
    Kćerka i ja smo ponovo radile ukrase prije koji dan, mada ih već imam dosta, ali to nam je super zabava kad je vani ružno vrijeme.
    Lijepo su se posušili na radijatoru (ne smeta im jaka vrućina, naši radijatori su fajn vrući) i sad čekaju farbanje.
    Evo recept i slike na blogu: http://probajovako.blogspot.com/2012...za-bor-od.html

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    zaboravila sam napisati omjer

    4 čaše glatkog brašna (tip 550)1,5 čaša soli

    1,5 čaša tople vode

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •