Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: Ideje i prijedlozi kako kvalitetno ispuniti slobodno vrijeme nadarenih predškolaraca

  1. #1
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno Ideje i prijedlozi kako kvalitetno ispuniti slobodno vrijeme nadarenih predškolaraca

    S obzirom da sam trenutno presušila u vlastitim idejama, tražim pomoć vas mama i tata, što sve radite tijekom tijedna i vikenda da bi utažili neutaživu žeđ svojim predškolarcima koji se često žale da im je dosadno, i kojima stalno moramo osmišljavati raznorazne sadržaje i aktivnosti, i naprosto uživaju u učenju i riješavanju raznih zadataka i stalno traže još - neovisno o tome u kojem se polju interesa radi.

    Dakle, ovo se odnosi na sve edukativne materijale i sadržaje koji su dostupni roditeljima za rad s djecom u knjižnicama, knjižarama, muzejima, dućanima, specijaliziranim trgovinama, na internetu, u raznim udrugama, organizacijama, institucijama, a možda ne znamo još za njih, pa molim predložite sve što ste do sada isprobali i što bi svakako predložili, npr:

    1. Dječja književnost - naslovi djela, autori - knjižnica i knjižara
    2. Enciklopedije, atlasi, priručnici za razne znanosti o prirodi, životinjama, čovjeku, životu općenito, odnosima, funkcioniranju stvari - knjižnica i knjižara
    3. Web sadržaji - edukativne igrice, dokumentarni filmovi o raznim temama za djecu, učenje stranih jezika, pjesmice i sl.
    4. Besplatne ili jako jeftine - 15-tak kn predstave, radionice (glazbene, likovne), u muzejima, knjižnicama, tematski izleti u gradu i prirodi - uvijek ih ima u gradu a ja prekasno saznam za njih!!!
    5. Učenje stranih jezika - literatura, radni zadaci, igre
    6. Matematičko - logički zadaci - literatura, igre, zadaci
    7. Likovna umjetnost - što sve možemo crtati, izrađivati, materijali potrebni za rad - tematski projekti (npr. origami)
    8. Glazba - što slušate, učite pjevati, svirate (npr. sviranje na sintiću itd.)
    9. Govorno izražavanje i razmišljanje - vježbe, zadaci, igre
    10. Društvene igre
    11. Sve čega se još nisam dosjetila, molim nadopunite!

    Dakle, najlakše je dijete odvesti i upisati na satove nekog sporta, rekreacije, učenje jezika, plesa. To nije problem, informiraš se, raspitaš i odlučiš među ponuđenim. Ovdje postavljam pitanje baš direktnog rada i vremena svakodnevno provedenog sa djetetom koje je nadareno u nekom ili više područja i zahtjeva da se s njim kontinuirano i sustavno radi, a vi ne znate što bi više s njim jer ste ispucali sve ideje i adute

  2. #2
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Evo, npr. mi se zadnjih par dana bavimo rješavanjem ovakvih zadataka - preuzeti su sa neta iz priručnika za pripremu djeteta pred polazak u školu:

    • Igra za razvoj moći opažanja

    Omiljene razglednice
    Igre sa slikama, razglednicama potiču razvoj pažnje, pamćenja, zapažanja.
    Razglednice se rašire po stolu. Zadatak je djeteta da što prije i brže odgovori
    na pitanja. Pitanja se, naravno postavljaju u zavisnosti od sadržaja
    razglednice, postepeno sve teža i teža.
    Npr. na kojoj razglednici ima više crvene ili plave boje?, Na kojoj više ljudi,
    biljaka ili životinja?, Gdje je prikazan rad, igra, sport? Objasni zašto tako
    misliš?

    • Govorne igre
    Što sve može biti plave boje?
    Koje je voće crvene boje?
    Što se sve nalazi u kupaonici?
    Koje životinje imaju dvije noge?
    Opis životinja?
    Što sve u ovoj prostoriji počinje na
    glas ss? ss
    Nabroji tri životinje koje počinju na
    glas mm mm
    Što sve možemo kupiti u trgovini na
    glas kk kk
    Što je sve potrebno liječniku u
    njegovom radu?
    Koje životinje žive u šumi?
    Kako bismo jednim imenom nazvali
    psa, mačku i hrčka?
    Što dolazi iza četvrtka?
    Što je prije ljeta?
    Koji glas se najviše čuje u riječima:
    stol, lisica, nos, sidro, usta
    Lutka je igračka – koje još igračke
    poznaješ?
    Kakav može biti stol?
    Što možemo raditi olovkom?
    Suprotnosti (veliko – malo, visoko –
    nisko, crno – bijelo, usko – široko, ...)
    Kad dolaziš u vrtić?
    Kad idemo spavati?
    Kako se zove čovjek/žena koji
    podučavaju djecu u školi?
    Stavi škare ispred/iza olovke.
    Pokaži crni krug unutar bijelog
    kvadrata.
    Odi u drugu sobu i sa treće police
    donesi žutu knjigu.
    Reci rečenicu na drugi način.
    Prepričaj priču.
    Sastavi priču prema slici ili seriji slika.
    Sastavi priču iz vlastitog iskustva.
    Pronađi rimu (kruh-majmun-duh).
    Igra «kaladont» (reci riječ na završno
    slovo).
    Zaokruži sve riječi kojima je zadnji
    glas tt tt
    Dotakni lijevom rukom desno uho.
    Zatvori oči i reci koje zvukove čuješ.
    Govori glasno – tiho, visoko – nisko,
    brzo – sporo
    Koje glasove čuješ u riječi mačka mačka
    Koju riječ čuješ kada kažem mm- mm-a--a- aa-č--č- čč-k--k- kk-a--a

  3. #3
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    enciklopedije: Dokeo i Dokeo - kako rade stvari, Disneyeve enciklopedije Čudesan svijet znanja, Larousseove male enciklopedije i atlas, enciklopedije u izdanju Naša djeca (http://www.nasa-djeca.com/index.php?...d=14&Itemid=16), Evolucija je revolucija

    književnost za djecu: Šarlotina mreža, Vjetar u vrbama, Čarobnjak iz Oza, Alisa u zemlji čudesa, Petar Pan, Kronike iz Narnije, ...
    Posljednje uređivanje od laumi : 07.02.2013. at 09:48

  4. #4
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    4. u Rijeci postoje mbnoge radionice za predškolce (ne znam u kojem ste gradu)
    kreativno-čitačke radionice u knjižnici, mali kućni majstori, svašta nešto, u Domu mladih isto, u Prirodslovnom muzeju,....

    9. čega se mogu sjetiti:
    Jezične igre za velike i male
    IQ djeteta - briga roditelja (imaju zadatkovi, njima zanimljivi)
    Zabavan jezik u igrama i slikama 1 i 2
    .....
    Posljednje uređivanje od palčica : 07.02.2013. at 09:53

  5. #5
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    1. Dječja književnost - naslovi djela, autori - knjižnica i knjižara
    Postoji knjiga koja se zove "1001 Children Books You Must Read Before You Grow Up", podijeljena je po dobi djeteta, i za svaku dob daje prijedloge knjiga, uz kratki sadrzaj (pa se odmah moze procijeniti da li bi dijete bilo zainteresirano ili ne bi).

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    10. Društvene igre
    Sah, scrabble... u toj dobi. Prvi jer potice logicko razmisljanje i uzrocno-posljedicne veze, a drugo za razvoj vokabulara. Mozes ga igrati i na nekom stranom jeziku umjesto hrvatskog, npr.

  6. #6
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Hvala žene, to se traži Samo se i dalje javljajte

    Evo, jučer naveče mi stigao mejl, al ga ne mogu ovdje kopirati pa prepisujem:

    HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ, DEMETROVA 1, ZAGREB

    7.2. (dakle, danas!) od 16-20 h NATURFAŠNIK - Radionica izrade maski s motivima iz prirode, uz igru "Kako se maskiraju životinje" te izrada maski iz priča J.R. R.Tolkiena uz pomoć čarobnjaka Gandalfa!

    Dakle idealno za ljubitelje Gospodara prstenova, hobita, vilenjaka...!

    Zvala sam danas muzej, radionica je besplatna i ne treba se prijaviti, samo dođite!

  7. #7
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    od društvenih igara moji vole dječji Monopoly, Quoridor, a sada ih je deda počeo učiti i šah

    od igrica na kompu imaju Učimo slova i brojke s Hlapićem (to je više za mlađe predškolce).

    ima i jedna super knjiga s prijedlozima aktivnosti http://www.vbz.hr/365-dana-bez-televizije_b16148.aspx

  8. #8
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Super ste cure, hvala na idejama!

    Dosta od ponuđenog primjenjujemo, ali više od intelektualnog mene brine emocionalno.
    Imate li kakve prijedloge za emocionalno sazrijevanje? Kako vi sa svojim klincima radite na emocijama?
    Nekako mi se čini da treba djelovati gdje su tanki a samo pratiti i poticati vrlo malo ono gdje su jaki. Barem u ovoj dobi.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo par ideja i literature:

    - moji su se dečki u jednom periodu oduševili glagoljicom (to im je došlo kao neko tajno pismo) kad smo bili u Jurandvoru na Krku i vidjeli Baščansku ploču, pa smo im kupili ovo: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=15546

    - 1000 zabavnih igara (za djecu, ali i za odrasle kad ostanu bez ideja): http://www.knjiga.ba/1000-zabavnih-igara-m0515.html
    Iz iste serije ima još hrpa knjiga: 1000 katastrofa, 1000 zašto - 1000 zato... ne znam napamet, imamo ih pet ili šest

    - za održavanje engleskog u formi moj mlađi koristi ovo: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=56274 (jedna od boljih investicija)

    - dok su bili manji, znala sam im crtiće Bob Graditelj i slične okrenuti na engleski i to je bilo odlično

    - mađioničarski trikovi (kupila sam od jedne forumašice komplet za mađioničara, nabavila knjigu i udri...)

    - dok su bili manji, doma smo izrađivali glazbene instrumente (udaraljke vrsta raznih i slično) jer bitan je proces izrade, a ne krajnji rezultat

    - moja djeca sviraju od malena (sintić imaju od četvrte i pete godine) ali ja sam ih mogla poučiti osnove, ne znam kako to ide ako nitko od roditelja ne zna, iako postoje tečajevi u većini kulturnih centara

    - o likovnim stvarima ne bih na ovom mjestu, ali radili smo sve i svašta da se djeci razvije motorika, opažanje i drugo - napisah nešto o tome na topicu o igračkama

    - doma smo imali kazalište + lutke (i o tome sam pisala)

    - igrali smo igre riječi i brojeva kao pripremu za školu (literatura: Mira Čudina Obradović - Igrom do čitanja i druge njene knjige)

    Dosta za ovaj post.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Super ste cure, hvala na idejama!

    Dosta od ponuđenog primjenjujemo, ali više od intelektualnog mene brine emocionalno.
    Imate li kakve prijedloge za emocionalno sazrijevanje? Kako vi sa svojim klincima radite na emocijama?
    Nekako mi se čini da treba djelovati gdje su tanki a samo pratiti i poticati vrlo malo ono gdje su jaki. Barem u ovoj dobi.
    Tu ti nema pomoći - svako dijete mora to riješiti samo sa sobom. Tvoje je samo da dijete dovodiš malo pomalo u priliku (koliko se može) da vježba. Ne trebaš o tome puno brinuti - život ti donese puno prilika za to (od najbanalnijih do stvarno ozbiljnih - razočaranje ako ne može ići na nečiji rođendan, suočavanje s kaznama za loše ponašanje... pa do smrti bliskih osoba. Sve to ide svojim tokom. Djeca rastu tako brzo da mi je sve žao što je veliki dio toga iza mene, iako sam svjesna da ima još puno i ispred, he he he...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Dosta od ponuđenog primjenjujemo, ali više od intelektualnog mene brine emocionalno.
    Imate li kakve prijedloge za emocionalno sazrijevanje? Kako vi sa svojim klincima radite na emocijama?
    Teško I ja bih rado da postoji recept.
    Puno razgovora, samo sad pomalo već dolazi u dob kad mu se ne da slušati roditelje (pogotovo tatu), pa treba uloviti pravi trenutak

  12. #12
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ekoi, a šta misliš da nabaviš neki dječji atlas biljaka, pa odeš sa djetetom u Maksimir u šumu, tražite razne biljke i uz pomoć atlasa više naučite o njima? Ili npr. listove, pa dijete uči koje je lišće hrasta, lipe, kestena, itd. itd.? Isto tako možete proučavati i životinje i učiti više o njima.
    Naravno, sve jednostavno i prilagođenu djetetu te dobi, neće učiti, ne znam, latinske nazive.
    To mi se čini super način provođenja vremena - u prirodi ste, na svježem zraku, a edukativno je.

    A što se tiče emocionalne komponente, tu je uvijek dobra ona da dijete skupi višak igračaka ili čak napravi samo neke, pa odnesete zajedno u Nazorovu. Ili napravite zajedno neki kolač i peciva pa isto odnesete ako je dopušteno. Isto tako dijete se može poigrati s tom djecom i onda možete malo popričati o tome.
    Imaš i sada primjera oko sebe - mala Nora, Stephanie - o kojima možeš razgovarati sa djetetom i predložiti da nešto zajednički napravite za tu djecu da im bude bolje.

  13. #13
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Da, vidim i ja da to vremenom sjeda na svoje mjesto. Ali je naaaaapooooornoooo, i meni, i njemu i svim ukućanima. 90% svih resursa pode na njega a to nije u redu.

    Mi baš u zadnje vrijeme guštamo u radu s kartonom-pravimo dvorce, avion, auto.. i baš guštaju u radu. A onda se još danima vozikaju po kući

    Primjetila sam da im puno znači da su uključeni u sve segmente života, a nedavno sam doživjela da se 2,5 sata igraju sami, vrlo su bili kreativni i jako dobri u rješavanju sukoba. Baš sam bila ponosna

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, npr. mi se zadnjih par dana bavimo rješavanjem ovakvih zadataka - preuzeti su sa neta iz priručnika za pripremu djeteta pred polazak u školu:

    • Igra za razvoj moći opažanja

    Omiljene razglednice
    Igre sa slikama, razglednicama potiču razvoj pažnje, pamćenja, zapažanja.
    Razglednice se rašire po stolu. Zadatak je djeteta da što prije i brže odgovori
    na pitanja. Pitanja se, naravno postavljaju u zavisnosti od sadržaja
    razglednice, postepeno sve teža i teža.
    Npr. na kojoj razglednici ima više crvene ili plave boje?, Na kojoj više ljudi,
    biljaka ili životinja?, Gdje je prikazan rad, igra, sport? Objasni zašto tako
    misliš?

    • Govorne igre
    Što sve može biti plave boje?
    Koje je voće crvene boje?
    Što se sve nalazi u kupaonici?
    Koje životinje imaju dvije noge?
    Opis životinja?
    Što sve u ovoj prostoriji počinje na
    glas ss? ss
    Nabroji tri životinje koje počinju na
    glas mm mm
    Što sve možemo kupiti u trgovini na
    glas kk kk
    Što je sve potrebno liječniku u
    njegovom radu?
    Koje životinje žive u šumi?
    Kako bismo jednim imenom nazvali
    psa, mačku i hrčka?
    Što dolazi iza četvrtka?
    Što je prije ljeta?
    Koji glas se najviše čuje u riječima:
    stol, lisica, nos, sidro, usta
    Lutka je igračka – koje još igračke
    poznaješ?
    Kakav može biti stol?
    Što možemo raditi olovkom?
    Suprotnosti (veliko – malo, visoko –
    nisko, crno – bijelo, usko – široko, ...)
    Kad dolaziš u vrtić?
    Kad idemo spavati?
    Kako se zove čovjek/žena koji
    podučavaju djecu u školi?
    Stavi škare ispred/iza olovke.
    Pokaži crni krug unutar bijelog
    kvadrata.
    Odi u drugu sobu i sa treće police
    donesi žutu knjigu.
    Reci rečenicu na drugi način.
    Prepričaj priču.
    Sastavi priču prema slici ili seriji slika.
    Sastavi priču iz vlastitog iskustva.
    Pronađi rimu (kruh-majmun-duh).
    Igra «kaladont» (reci riječ na završno
    slovo).
    Zaokruži sve riječi kojima je zadnji
    glas tt tt
    Dotakni lijevom rukom desno uho.
    Zatvori oči i reci koje zvukove čuješ.
    Govori glasno – tiho, visoko – nisko,
    brzo – sporo
    Koje glasove čuješ u riječi mačka mačka
    Koju riječ čuješ kada kažem mm- mm-a--a- aa-č--č- čč-k--k- kk-a--a


    meni ovo nije nešto posebno za napredne - više mi se čini da su to osnovne stvari koje bi dijete u predškolskoj dobi (5-6, a mnogi i 7 godina) moglo, ili bolje rečeno trebalo znati...

    Da pričamo o četvreogodišnjem ili čak i mlađem djetetu onda bih već shvatila...

    Besplatne radionice imaju mnogi muzeji. npr. http://www.amz.hr/arhimir.aspx
    do sada mi nisu odbili mlađe dijete od navedenih godina (6 godina)

    ZOO ima dobre programe, moj mali je išao sa starijom djecom...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Ovako nešto?:
    http://www.ebay.de/itm/kosmos-EXperi...item257a74b442
    Pogotovo za dečke.
    Moji se trenutno zabavljaju kompletom istog proizvođača na temu struja, magneti, elektromagnet... Spajaju strujne krugove, imaju lampice, prekidač, tipkalo... Piše da je za starije od 8 godina, ali se bez problema igraju time. Čak je najmlađem najzanimljivije.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako nešto?:
    http://www.ebay.de/itm/kosmos-EXperi...item257a74b442
    Pogotovo za dečke.
    Moji se trenutno zabavljaju kompletom istog proizvođača na temu struja, magneti, elektromagnet... Spajaju strujne krugove, imaju lampice, prekidač, tipkalo... Piše da je za starije od 8 godina, ali se bez problema igraju time. Čak je najmlađem najzanimljivije.
    Ovo meni super izgleda (i ne samo za dečke ), ali prije nabave treba vidjeti je li dijete uopće zainteresirano za takvu vrst razonode.
    Moj sin, npr. ima vrlo malu želju za eksperimentiranjem i takvim tipom igara. Zgodno je to njemu, ali nije nešto za čime bi sam posegnuo.
    MM je fizičar, više puta ga je pokušavao pridobiti na male kućne eksperimente, ali to bi najčešće završilo potpunim gubitkom interesa.
    S druge strane, obožava čitati, sortirati, grupirati, prepisivati (to je radio i kao predškolac i sad kao školarac).

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da sam trenutno presušila u vlastitim idejama, tražim pomoć vas mama i tata, što sve radite tijekom ijedna i vikenda da bi utažili neutaživu žeđ svojim predškolarcima koji se često žale da im je dosadno, i kojima stalno moramo osmišljavati raznorazne sadržaje i aktivnosti, i naprosto uživaju u učenju i rješavanju raznih zadataka i stalno traže još - neovisno o tome u kojem se polju interesa radi.
    A da ga pustiš da se sam igra, ili, još bolje, s prijateljima. Neka trči, penje se, istražuje, bez upliva odraslih. samo paziti sa strane.

    Zašto bi roditelji morali naći djeci zanimaciju? Istinski nadareno dijete će samo potražiti knjige ili stranice koje ga zanimaju i vas poslati da donesete žutu knjigu sa treće police u sobi .

    Kako nekome može biti dosadno? Bio veliki ili mali. Uvijek, ali baš uvijek se može naći nešto za raditi ili zabavljati se. Pojam dosade kod mene ne postoji. Zar stvarno postoje roditelji koji STALNO moraju osmišljavati svojim predškolcima sadržaje? Pusti ga, sto posto će osmisliti sam.

  18. #18
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A da ga pustiš da se sam igra, ili, još bolje, s prijateljima. Neka trči, penje se, istražuje, bez upliva odraslih. samo paziti sa stran

    Zašto bi roditelji morali naći djeci zanimaciju? Istinski nadareno dijete će samo potražiti knjige ili stranice koje ga zanimaju i vas poslati da donesete žutu knjigu sa treće police u sobi .

    Kako nekome može biti dosadno? Bio veliki ili mali. Uvijek, ali baš uvijek se može naći nešto za raditi ili zabavljati se. Pojam dosade kod mene ne postoji. Zar stvarno postoje roditelji koji STALNO moraju osmišljavati svojim predškolcima sadržaje? Pusti ga, sto posto će osmisliti sam.
    Xčina na ovo!
    Još dok su bebe jako dobro znaju što im u kojoj dobi treba.. Smatram da im trebao napravit okruženje pa nek oni sami kombiniraju.. ja imam problem da bi ona stalno nesto sto nije izvedivo jer joj je seka stalno za petama.. al stvarno, spoji nespojivo i zabavi se, sama. mene je šokiralo kad je starija ovo lito donila neku prastaru slikovnicu, koju smo dok je bila beba gledali, one kartonske, na svakoj strani neka životinja, samo što na našoj i piše šta je šta.. donila je i rekla, vid mama s ovom slikovnicom mogu nauciti citati. . slovkala, slovkala, dok nije naucila. eno je sad cita najnormalnije i bez slika.
    Sjecam se da se i na seminaru prirodno roditeljstvo govorilo o tome.. da ih treba pustit da se dosađuju. Tek onda počnu sami razmišljat šta bi mogli..
    Sve što možeš je poticat ga u onome šta voli.
    On bi sam trebao reči što želi a na nama je da im pomognemo omogučit uvjete da se time bavi.

  19. #19

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Bila je pred Božić u Tehničkom muzeju radionica "Sunčev sustav" , baš zgodno za predškolce i niže razrede, iako su se dobro zabavljali i moji klipani koji su malo veći. Čak je mlađi sin doma sam sebi ofarbao stiropor kugle za bor (iako nisam uspjela nabaviti različite veličine) u maniri sunčevog sustava. Imam negdje sliku (na mobitelu, probat ću prebaciti kad uhvatim vremena).

    Ostale ideje (ali to mi se čini primjerenim za veću djecu): mikroskop klasični, mikroskop digitalni, teleskop, digitalni fotoaparati itd. ali za to dijete mora već dobro naučiti služiti se računalom.

    S druge strane - Vrijeska na neki način ima pravo da je ovo što ekoi navodi primjereno svakom djetetu, a ne samo darovitima. Meni se ipak baš ovo sviđa - djetetu (svakom) treba graditi široku bazu znanja. Moj sin mlađi je obožavao npr. vulkane i znao sve o njima, ali neke druge stvari (osnovne, kao npr. pisanje s lijeva na desno i tablica množenja) išle su mu teško i jako smo se morali truditi baš s ovim bazičnim stvarima koje ekoi spominje. Tako da bih podržala ekoi u ovakvom nastupu. Darovito dijete samo traži i kopa po području svoga interesa, ali za ostalo ga moramo mi zainteesirati. Djeca možda spontano kuže neke stvari, ali treba ih poučiti sustavno, da u znanju nemaju prevelikih rupa.

  21. #21
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    sss-hvala za link
    moj je u zadnje vrijeme opjednut eksprimetima i moglo bi mu to biti zanimljivo.jako je zainteresiran za magnete, vec preko godinu dana, a sad mu je opsesija radioaktivno(cak sam mu sa wikipedije citala sto je to, i sa zanimanjem i razumijevanjem je slusao)

    ja bi predlozila i prirodoslovne muzeje.
    mi smo u du, nije nesto velik muzej ali mi se cini dovoljan za male i bas planiram voditi svog 4godisnjaka...
    tamo ima puno toga sto ih moze zainteresirati i o cemu mozete razgovarati

  22. #22
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    S druge strane - Vrijeska na neki način ima pravo da je ovo što ekoi navodi primjereno svakom djetetu, a ne samo darovitima. Meni se ipak baš ovo sviđa - djetetu (svakom) treba graditi široku bazu znanja. Moj sin mlađi je obožavao npr. vulkane i znao sve o njima, ali neke druge stvari (osnovne, kao npr. pisanje s lijeva na desno i tablica množenja) išle su mu teško i jako smo se morali truditi baš s ovim bazičnim stvarima koje ekoi spominje. Tako da bih podržala ekoi u ovakvom nastupu. Darovito dijete samo traži i kopa po području svoga interesa, ali za ostalo ga moramo mi zainteesirati. Djeca možda spontano kuže neke stvari, ali treba ih poučiti sustavno, da u znanju nemaju prevelikih rupa.
    Evo, Peterlin je odgovorila, i to odlično, tako da potpisujem i nemam što za dodati.

    Navedena tablica uostalom, služi nam samo kao predložak za rad. Naime, pitanja se mogu dodatno nadopunjavati, proširivati, mjenjati. Dijete ih može pokušati samostalno pročitati i razumijeti (jednostavnije zadatke) i može sama zapisivati svoje odgovore. Tako se u jednome vježba čitanje s razumijevanjem i pisanje riječi i jednostavnijih rečenica, domišljatost, kreativnost, vokabular. Na taj način mi radimo.

  23. #23
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A da ga pustiš da se sam igra, ili, još bolje, s prijateljima. Neka trči, penje se, istražuje, bez upliva odraslih. samo paziti sa strane.

    Zašto bi roditelji morali naći djeci zanimaciju? Istinski nadareno dijete će samo potražiti knjige ili stranice koje ga zanimaju i vas poslati da donesete žutu knjigu sa treće police u sobi .

    Kako nekome može biti dosadno? Bio veliki ili mali. Uvijek, ali baš uvijek se može naći nešto za raditi ili zabavljati se. Pojam dosade kod mene ne postoji. Zar stvarno postoje roditelji koji STALNO moraju osmišljavati svojim predškolcima sadržaje? Pusti ga, sto posto će osmisliti sam.
    Beti, nije sve tako crno - bijelo. Naravno da se dijete zaigra samo. I tu uopće nemamo nikakav problem. Zaigra se samo na sat-dva dok ja moram odrađivati kućanske poslove, ili predahnuti malo, ali kasnije očekuje da zajedno provodimo vrijeme (a to i ja želim, jelte), i tu naše aktivnosti i radnje moraju biti raznolike inače joj je dosadno i nezanimljivo. Takvog je karaktera, ne voli monotoniju, rutinske radnje ili nešto što se ponavlja iz dana u dan. To su njene potrebe, i ja ju u potpunosti razumijem jer se sjećam da sam i sama kao maleno dijete bila takva.

  24. #24
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Slazem se - igra s vrsnjacima i poticanje samostalne igre uz sve ovdje nabrojano. Za emocije su dobre slikovnice Kad sam tuzan/sretan/ljut/ ustrasen a na engleskom jos ima i za usamljenost i ljubomoru. Za emocije pomaze i pitati sto si ucinio i sto si mogao uciniti bez ponude vlastitih rjesenja, poticanje da izrazi emocije i priznavanje da djetetu nesto smeta bilo fizicki bilo psiholoski ma kako se nama cini bezveze.

  25. #25
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Ja sam upravo htjela otvoriti sličnu temu jer nikada nije dosta preporuka za zanimljive knjige,enciklopedije,likovne i kreativne aktivnosti.
    Evo čime smo se mi bavili ove zime (M. za nekoliko dana 5 godina):
    -Kazalište lutaka:napravili smo kazalište od velike kartonske kutije,iznutra je oblijepili tkaninom,a izvana kolažom pa plastičnom prozirnom folijom. Super je ispalo. Iz knjižnice smo posudili hrpu zbirki igrokaza i slikovnica koje se mogu dramatizirati pa smo svaki dan imali po nekoliko predstava. Za scenske lutke koje se mogu izraditi zajedno s djecom preporučujem zbirke Jadranke Čunčić Bandov:Iju-ju i Puž na raskrižju.To su kratki igrokazi ali ideje za jednostavne lutke su ok. Za duže igrokaze su dobre zbirke Lutka iz kutka,Razigrane riječi Jože Skoka -ima toga puno. Ja sam izradila 50-ak ginjolki pa sada imamo uz neke kupljene jako veliku zbirku.Super mi je što uvijek nakon kazališta moje dijete izmisli neki svoj scenarij,zamišljenu situaciju-super je i za razvoj govora i za emocionalni razvoj.
    -Knjižnica:svaki tjedan posuđujemo desetak novih slikovnica,enciklopedija. Jako su nam dobri serijali enciklopedija National Geographic, Velika knjiga ruskih bajki,Bijeli jelen,Kekec,sve od I.B.Mažuranić posebno Priče iz davnine u izdanju Hena com,Hlapić.Pročitali smo ove zime i cijelog Hobita, Knjigu o Jelenku (gledali i seriju oduševio se). Grimmove i Andersenove bajke smo još prije čitali pa mu to više nije toliko aktualno. Sada čitamo Čarobne svjetiljke,a posudila sam i 2 knjige naklade Zoe Velika knjiga aktivnosti za razvoj govora i Velika knjiga aktivnosti za razvoj fine motorike.Moj M. uvijek poslije odgledane predstave,pročitanog voli "glumiti"-pa to ide ovako "mama ti budi....", a ja ću biti... i onda slijedi neki njegov izmišljeni scenarij. I tako sam ja bila i Baba Jaga i Crni Štakor i Poludnica i ni manje ni više nego Sauron i u njegovom scenariju ti likovi uvijek postanu dobri. Mislim da se on na takav način rješava strahova vezanih za te likove.
    -Kreativne aktivnosti:često nakon što nešto pročitamo crtamo po takvoj temi. Nabavili smo velike tempere od po 1l jedna boja i namjestili veliki pano na kojemu izlažemo likovne radove. To mu jako imponira i tko god dođe on ga vodi i pokazuje svoju izložbu. Jednu smo kutiju oblijepili i ukrasili i u nju skupljamo papir koji kasnije nasjeckamo i recikliramo. Od takvog papira izrađujemo čestitke:na takvu recikliranu čestitku nalijepimo jedan crtež manjih dimenzija ukrašen gliter ljepilom i nalijepljenim sitnim ukrasnim kamenčićima. Unutra napiše čestitku i to je to. Svi koju su do sada dobili ovakvu rođendansku čestitku oduševili su se.
    Fiona Watts (naklada Neretva) autor je 4 knjige sa hrpom odličnih prijedloga za likovne aktivnosti-crtanja,ljepljenja,izrezivanja.Preporučam,mi imamo sve 4 knjige.
    -Radni listići-molila bi razne preporuke za radne listiće. Jako ih voli i imamo ih puno,puno smo već popunili,a uvijek smo u potrazi za još. Izdvojila bih Brojke i slova Društvo naša djeca, Nakladu Panda Gramatika u Stihu i Matematika-tu ima i pisanja i izrezivanja i ljepljenja pa je zanimljivo. I Potjeh ima dobre radne liste.
    -Mi živimo u blizini šume pa smo se po snijegu šetali,pratili tragove ptica,našli tragove lisice. Jesenas smo skupljali lišće i od njega pravili slike,bojali vodenim bojama prazne puževe kućice. Napravili smo kućicu za ptice i priredili im hranu pa kroz prozor proučavali crvendaća,sjenice,djetlića i jastreba.
    -Djed Božićnjak donio nam je mikroskop pa smo svašta proučavali. U knižnici ima zanimljivih knjiga o pokusima s vodom,kemijskim pokusima i sl.
    -Kada nam sve dojadi pečemo kolače i to je dobar način da dijete nauči mjere.
    -Moram priznati sa uz sve ovo navedeno i puno više od toga ova nam se zima baš odužila,ne možemo dočekati ljepše vrijeme i duuuugi boravak vani u prirodi u dvorištu sa djecom.Slažem se sa gore navedenim, u društvu vršnjaka sve je ljepše,dijete puno brže uči-nama su svi susjedi krenuli u prvi razred,u vrtić neidemo i fali nam društva.Jesenas svi su zajedno crtali u našem dvorištu,pisali kredama u boji,gradili i super se zabavljali. Jedva čekamo proljeće.
    Molim vas pišite što sve radite s djecom-sve ideje su baš dobrodošle.
    Posljednje uređivanje od spring : 08.02.2013. at 18:06

  26. #26
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Radnih listica tj.zadataka se nadje na netu. Potrazim linkove ali probaj uguglati

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    Radnih listica tj.zadataka se nadje na netu. Potrazim linkove ali probaj uguglati
    Evo materijala - radnih listova i kreativnih ideja: http://zlatna-djeca.blogspot.com/

    Moram potražiti, ima toga još...

  28. #28
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo materijala - radnih listova i kreativnih ideja: http://zlatna-djeca.blogspot.com/

    Moram potražiti, ima toga još...
    Na Zlatnu djecu sam već prije naletjela ali nisam printala listiće.
    Peterlin tnx što si me podsjetila,vidim da u novim postovima ima zanimljivih kreativnih ideja.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo još toga:

    Pjesmice, priče, mozgalice: http://www.pjesmicezadjecu.com/

    Grafomotorika i slično (to je mom starijem bio problem, pa znam gdje potražiti): http://public.carnet.hr/~dukocanj/joomla/

    Ima i ovdje toga (engleski): http://www.education.com/activity/kindergarten/

    ... i ovdje (njemački): http://www.kidsweb.de/basteln/basteln.htm

    Za one koji preferiraju računalo: http://www.artrea.com.hr/

    Nadam se da vam je dosta, he he he...

  30. #30
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još toga:

    Pjesmice, priče, mozgalice: http://www.pjesmicezadjecu.com/

    Grafomotorika i slično (to je mom starijem bio problem, pa znam gdje potražiti): http://public.carnet.hr/~dukocanj/joomla/

    Ima i ovdje toga (engleski): http://www.education.com/activity/kindergarten/

    ... i ovdje (njemački): http://www.kidsweb.de/basteln/basteln.htm

    Za one koji preferiraju računalo: http://www.artrea.com.hr/

    Nadam se da vam je dosta, he he he...
    Hmmm nikad dosta.

  31. #31
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Da, nikad dosta! Morat ću si uzet slobodan dan da proučim sve ovdje predloženo. Hvala vam što dijelite. Peterlin ti si rudnik zlata!

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nikad dosta! Morat ću si uzet slobodan dan da proučim sve ovdje predloženo. Hvala vam što dijelite. Peterlin ti si rudnik zlata!
    Fala! Bit ćeš i ti kad ti dijete bude u šestom razredu ili veće, he he he...

  33. #33
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    spring, jako slično i mi radimo. S obzirom na vaš popis djela iz dječje književnosti, pretpostavljam da ti je dijete malo starije, naime, moja malena sa 5 i pol ne bi mogla imati tako razvijenu koncentraciju da joj čitamo npr. Hobita.

    Peterlin, nadam se


    Ako netko naiđe na dječje križaljke, bila bih jako zahvalna.

    Molim, preporučite gdje na netu možemo učiti eng jezik osim na stranicama http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/

    Je li netko bio u zg zoološkom na onim radionicama za djecu?
    Eh, sada u zimskom periodu djeca do 7 godina imaju besplatan upad, a roditelji 30 kn!

  34. #34
    ninatomato avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    142

    Početno

    http://www.antonija-horvatek.from.hr..._i_pisanje.htm

    ovdje sam ja nasla svasta zanimljivo za svoje predskolarce.

    ekoi, ima i nesto krizaljki
    Posljednje uređivanje od ninatomato : 15.02.2013. at 12:35

  35. #35
    ninatomato avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    142

    Početno

    moja cura, a pomalo i sin vole igrati pictionary pa smo sestra i ja napravile prilagođene kartice. koga zanima poslat cu mu na pp. ima skoro 80 kartica.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •