Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 54

Tema: Široki povoj i da li se preporučuje u svim rodilištima u RH?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    121

    Početno Široki povoj i da li se preporučuje u svim rodilištima u RH?

    Ja sam rodila u pulskom rodilištu gdje se prakticira široki povoj, dok sam pak čula da u drugim rodilištima nije obvezan (navodno neka u Zagrebu).
    Navodno se ni u drugim državama ne prakticira.
    Kakva su vaša saznanja i da li je široki povoj zaista neophodan za pravilan razvoj kukova???? :?

  2. #2
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    U Petrovoj se pred dvije godine preporučao, pred mjesec i pol na SD nije. Široki povoj nema svrhe, ako sa kukovima nešto ne štima problem se rješava vježbanjem.

  3. #3
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Da je potreban, djeca bi se rađala s pelenom među nogama. To je moje mišljenje.

  4. #4
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    Nije neophodno! U Du rodilištu se ne prakticira barem tri godine, toliko ima moja starija kćer!

  5. #5
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    U Petrovoj se pred dvije godine preporučao, pred mjesec i pol na SD nije. Široki povoj nema svrhe, ako sa kukovima nešto ne štima problem se rješava vježbanjem.
    meni nisu preporučavali ni pred 3ipo u Petrovoj?

  6. #6
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    gle, to sam i ja pitala na drugom pdf i topicu, pa ti kopiram. nije mi doduse nitko odgovorio... medjutim, prijatelj ortoped na specijalizaciji nam je rekao da to nema puno smisla, jer se tim povijanjem ne moze postici potreban polozaj (ali opet on svoju kcerkicu povija tako do prvog pregleda). :? :? :?
    ja mislim da mi vise necemo.

  7. #7
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

  8. #8
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Dijete pregledava pedijatar ( meni dr. Stanojević) i kad sam ga za to pitala reklao je da je sve u redu i da nema nikakve potrebe za tim..mislim da to nije za sve već da on vidi kad pregleda jel treba ili ne..meni je pedica predložila ali ja sam se držala njegovog savjeta i sve je u najboljem redu..ni dana nije široko povijana.

  9. #9
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Rodila prije 19 dana u Puli, nitko nam nije ni rijec rekao o sirokom povijanju, osim patronazne.
    Ne povijamo siroko.

  10. #10
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Da je potreban, djeca bi se rađala s pelenom među nogama. To je moje mišljenje.
    S jedne strane - zvuči logično, ali ja sam baš mislila da problemi nastaju jer više ne nosimo toliko djecu koliko bi bilo prirodno. Došla sam na to da je onaj refleks hvatanja rukama i nogama od toga što su mali primati imali nagon da se rukama i nogama drže za dlakavu majku (a ne kako se kaže od hvatanja za grane drveća) i bilo je prirodno da cijelo vrijeme vise na mami raširenih nogu.

    Ne znam jesam li u pravu...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    179

    Početno

    Rodila sam prije 2 i pol mj. u Riječkom rodilištu i tamo prakticiraju široko povijanje, kao i naša pedijatrica. povijali smo široko sve do 2. mj. do ultrazvuka.

  12. #12
    limunada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    U Merkuru 2006 su nam preporučili široko povijanje, a kad sam rodila drugu ljepoticu, ove godine, rekli su da ne treba.
    I ja sam čula/čitala nešto o besmislenosti širokog povijanja, pa ni prvu kćer nismo dugo držali u švedskoj peleni. A sjećam se da ju je mrzila iz dna duše.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    121

    Početno

    Znači, i oni koji nisu široko povijali nisu imali problema sa kukovima!?
    Odnosno, ako dijete ima problematične kukove, ne pomažu nikakvi široki povoji, već samo fizikalni tretman? ! :/

  14. #14
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    navodno u bijelom svijetu uopce ne koriste siroko povijanje, i cudom se cude sto mi to radimo kod nas u hr.
    ja nisam koristila s.p., niti itko koga znam, i kukovi sve 5.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    361

    Početno

    Nama su u Zaboku u bolnici preporučili široko povijanje. I pedica nam je preporučila široko povijanje. Moj sin ima blagi distoni sindrom pa nam je čak nakon ultrazvuka kukova (koji je bio super) rekla da nastavimo sa širokim povijanjem. Nijedan od tih savjeta nam uopće nije imao logike.

    Ali mi ga povijamo u platnene pelene pa je i dan danas u "širokom".

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa baš radi Distonija nije dobro da je široko povijen.

    Koliko je meni objasnio dr. Stanojević, od širokog povijanja preventivno nema koristi - kome treba, tome neće pomoći obično široko povijanje, a kome ne treba, ne treba. Treba otići na uzv kukova pa vidjeti.

  17. #17
    Leni avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    381

    Početno

    rodila na SD prije 1,5 mj, također su nam rekli da ne treba povijati široko..
    jučer radili UZV kukova, kukovi su mu dobri :D
    ja svaki put kad ga presvlačim vježbam s njim kukiće, a vježba i on sam prije kupanja.. šašavko moj mali

    to široko povijanje mi se činilo komplicirano, sva bi se bi ga zapetljala dok bi ga presvukla..

  18. #18
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa

    to široko povijanje mi se činilo komplicirano, sva bi se bi ga zapetljala dok bi ga presvukla..
    a da si petljala kao ja jadna 7 mj...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Koliko ja znam većina rodilišta , ako ne i sva prakticiraju široko povijanje.

    Kod nas je to bilo ovako: Mario je s dva mjeseca radio ultrazvuk kukova i bilo je ok, ali ne za 5+. Dva mjeseca širokog povijanja i kukovi su sada 5+.

    Ali nije imao široko povijanje od prvog dana. A neka djeca se široko povijanju od prvog dana.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    16

    Početno

    a sada ima samo pampersice

  21. #21
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ne preporučuje se u svim rodilištima široko povijanje. Samo u onim područjima gdje je ima više djece s problemima kukova.
    Npr. U čakovečkom rodilištu preporučuju, a u Varaždinskom ne. I ovisi o tome koliko se dugo čeka na uZV.

    A platnene pelene su i onako široke

  22. #22
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    navodno u bijelom svijetu uopce ne koriste siroko povijanje, i cudom se cude sto mi to radimo kod nas u hr.
    ja nisam koristila s.p., niti itko koga znam, i kukovi sve 5.
    Točno tako! Moja starija je pred 9 godina rođena u Emiratima i nitko mi nije spomenui široko povijanje (a i da jest, nema šanse da bi ju povijala sa 5 pelena na 70 celzijevih stupnjeva). Kad sam rodila u Ri, 2003, široko se naglabalo o tome, ali ja sam učinila po svome - dijete mi je rođeno usred ljeta, vani prži 40 stupnjeva, vrišti od vrućine pa da ju još povijem u nekoliko pelena . Patronažna mi je prigovorila, čak me poslala na slikanje kukova . Široko povijala nisam, na slikanje nismo išli i kukovi i jednoj i drugoj - sve 5!

  23. #23
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni je jedan specijalist objasnio da se kod nas povija jer nas (mediteranski) tip ima par puta vece genetske sanse za probleme s kukovima od ostatka evrope. on je takoder zagovarao siroki povoj do najmanje 8 (!!!) mjeseci. drugi mi je rekao da to najvise ovisi o genetici, zatim o spolu (cure imaju 3x vece sanse za probleme), smjestaju u trbuhu u trudnoci, nacinu poroda itd.

    ja nisam povijala, nosim djecu u marami/slingu i smatram da je to puno ucinkovitije od hrpi pelena.

  24. #24
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    navodno u bijelom svijetu uopce ne koriste siroko povijanje, i cudom se cude sto mi to radimo kod nas u hr.
    ja nisam koristila s.p., niti itko koga znam, i kukovi sve 5.
    Sasvim tacno. Ja sam rodila u Nizozemskoj i niko mi nije pomenuo siroko povijanje niti smo ga prakticirali i kukovi sve 5. No nosim S. u marami

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ne preporučuje se ni na Sv. Duhu u ZG-u.

  26. #26
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    Ne vjerujem da široko povijanje može riješiti probleme sa kukovima. Mi nismo široko povijali.

  27. #27
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,701

    Početno

    rodila sam u Vinogradskoj, preporučuju široko povijanje do 1. ultrazvuka kukova s mjesec dana

  28. #28
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Meni su u rodilištu rekli da trebam široko povijati, međutim ja sam znala da platnene dovoljno rašire nogice pa nisam. Moja sestra je rodila u Ljubljani i nije morala široko previjati malenu.

    S kukovima bilo i kod njene i kod moje sve 5, ali meni je doktor koji je radio maloj UZV prigovorio - jer kao naši doktori zastupaju tu školu po kojoj bebe treba preventivno široko previjati.
    Ali meni je to ušlo kroz jedno uho unutra, kroz drugo van

  29. #29
    andreja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Najljepši kutak u Međimurju
    Postovi
    571

    Početno

    Podižem temu
    Široki povoj DA ili NE?

  30. #30
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Ja nisam. U rodilištu ništa nisu preporučili (Varaždin), a ni pedijatrica ništa nije rekla.
    A i u početku smo nosili platnene, a i još uvijek se nosimo u marami/slingu. UZV kukova o.b.
    Posljednje uređivanje od kljucic : 05.05.2010. at 10:08

  31. #31
    mara68 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    217

    Početno

    Ovo me pitanje zbunjivalo pred kraj trudnoće i nakon poroda. Pitala sam valjda deset ljudi i svi su mi drugačije odgovorili pa sam odlučila široko povijati. U Osječkoj bolnici se to preporučuje, a isto mi je na svakom pregledu preporučavala i pedijatrica. No, moj sinak se nije volio presvačiti i do nekih mjesec dana starosti je preplakao svako mjenjanje pelena tako da mi se nije dalo produžavati agoniju sa švedskom pelenom. Poznajem nekoliko fizioterapeuta i svi su protiv povijanja. Čak tvrde da povijanje prikriva eventualne deformitete i smeta razvoju motorike. Uglavnom, nisam široko povijala, prije dva tjedna bili smo na ultrazvuku kukova i sve je ok!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    In the middle of nowhere
    Postovi
    128

    Početno

    Prvog sam povijala do prvog pregleda kod pedice i onda više nisam a mlađu isto tako pošto je pedica rekla da nema potrebe povijati(ja volim našu pedicu) uostalom mislim da to široko povijanje nema nekog smisla i da više sakrije eventualnu deformiranost nego što je ukloni.

  33. #33
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Ja sam stariju čerku povijala do prvog UZ kukova, a mladja je od samo g rodjenja u platnenim,tako d amu to dodje na isto. I sad je sirotica u širokom povoju kad joj stavim stare kamarisice
    Ako u porodičnoj anamnezi imate slučajeve urodjenih deformiteta kukova, možda ne bi bilo loše da preventivno nosite bar do prvog UZ kukova.

  34. #34
    acqua avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    333

    Početno

    na SD se ne preporučuje. mi nismo široko povijali. mislim da je platnena pelena bila već dovoljno široka za tek rođenu bebicu.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Ja sam starijeg široko povijala, to su nam preporučili jer je bio u položaju zadkom. Bili smo tri puta na kontroli kukova, svaki puta je sve bilo ok, ali su nam i dalje preporučivali široko povijanje do trečeg ultrazvuka. Tad su rekli da više ne treba. To je bilo s nekih 6 mjeseci. Moram priznati da se nisam toga baš držala jer je bilo dugo toplo ljeto. Kčer i najmlađeg sina nisam široko povijala. Već u rodilište su nam rekli da su kukovi ok, a ultrazvuk je to i potvrdio.

  36. #36
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    meni je sve to još pomalo nejasno
    planiram bebence od početka stavljati u platnene pelene (i nositi u marami) i je li i onda potrebno to široko povijanje? Znam da u Rijeci to preporučuju....

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    meni doktorica rekla da malog široko povijam ( još nismo bili na UZV) a pošto je on u platnenim ne mislim nešto još posebnije.

  38. #38
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Nekužim zašto je svima mrsko to široko povijanje?!
    Moj dečkić se rodio s 2800g, stvarno je bio malecki, pa su mu onda jedna tetra+pelena za široko dale malo "čvrstoću" kod nosanja, odnosno lakše sam hendlala s njime....

    S time da su moji oboje nosili remenčiće, al to je više OT.....

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    meni nije mrsko , ali već s platnenim postižem isto to

  40. #40
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Pa možda nama nije mrsko, ali mi se nekako čini da njima baš i nije udobno (to govori moje bespelenaško iskustvo). Barem meni ne bi bilo na njihovom mjestu.

  41. #41
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    ma nije ni meni to sad nešto mrsko, nego gledam ove slatke Rodine pelene od konoplje i kontam kako bi izgledalo bebence s dvije takve

    šaaalim se

  42. #42
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ...podizem....panika me uhvatila kad sam skuzila da cu kombinirat jednokratne i platnene u startu a zaboravila sam na to siroko povijanje...
    Dakle,ako bude potrebno (sada se vidim prakticira da se siroko povija 1mj pa na pregled,prije 3mj) kako cu siroko povit bebu u platnenim?
    Kupila sam 8 newborn platnenih,imam jos OS,ali cu ove samo koristit prvih mjesec dana..pa s obzirom da su newborn dosta male,mozda bi ipak trebalo ubacit jednu tetra ono po duzini i onda to ucvrstit preko coverom?Hoce li to stati u S cover?
    Preko noci cu koristit jednokratne,dakle tu isto ide 1 tetra preko jednokratne po duzini i onda cime da to ucvrstim? Nisam kupila svedske,mogu onda valjda stavit cover da drzi tu tetru? Glupo mi kupovat sad svedske radi mjesec dana koristenja...

  43. #43
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Nemoj široko povijati.

  44. #44
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ne brini se... siroko povijanje nije tako bitno - da je, svi bi ga preporučali. Bitnije je raditi vježbice s nogicama (ono širenje) kad se previja dijete.

    A platnene su ionako puno šire od običnih pelena. Na tvom mjestu ne bih razbijala glavu

  45. #45
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Ja sam se ugodno iznenadila kada su mi i patronažna i pedijatrica rekle da ne treba široko povijati (još prije 4 godine nije bilo takvih preporuka od njihove strane). Inače, u bolnici niti tada niti ove godine nisu povijali široko.
    Niti sa jednim djetetom nisam išla na UZV kukova - pedijatrica je po pregledu zaključila da nije potrebno.

    I potpis pod anchie76.

  46. #46
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    Citiraj enchi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam se ugodno iznenadila kada su mi i patronažna i pedijatrica rekle da ne treba široko povijati (još prije 4 godine nije bilo takvih preporuka od njihove strane). Inače, u bolnici niti tada niti ove godine nisu povijali široko.
    Niti sa jednim djetetom nisam išla na UZV kukova - pedijatrica je po pregledu zaključila da nije potrebno.

    I potpis pod anchie76.
    a vidiš meni je obratno, prije 5 god patronažna skinula široko i rekla da se po novome to ne radi. a sad mi je ostavila , ista ta patronažna.

  47. #47
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Široko povijenje= još jedna od odluka koju treba donijeti.

    Ako želiš znati zašto da, zašto ne, treba tražiti odgovore i pitati onoga tko zna.

    Ako ne želiš odlučivati sama, poslušaj doktore nakon poroda.

    Inače široko povijanje treba više ako je beba djevojčica, ako je dijete rođeno na zadak, ako su blizanci, ako u obitelji ima displazije kukova. To su rizičnije skupine.
    Statistički je bolje široko povijati, jer se može spriječiti probleme s kukovima ako postoje. Ali isto tako statistika je za pojedinca nebitna.
    Može biti super s kukovima ako je ili nije beba široko povijana. Ja se osobno nisam htjela igrati i povijala sam prvi mjesec u jednu tetru, a do tri mjeseca u dvije. Ne može škoditi, i nije mi bio problem ni kod proljetnog, ni ljetnog ni jesenskog djeteta.

  48. #48
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Jel treba ili ne, nemam pojma. Meni su u bolnici rekli da treba, na prvom pregledu pedijatar je rekao kako hoću. Ja jesam do cca 3. mj. Nekako mi je tako bio čvršći, a bila je i zima, pa ono, zašto ne.
    Mislim da nisu potpuno u krivu ni oni koji neće široko povijati ni oni koji hoće.

  49. #49
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Hvala vam na informacijama zene!
    Bas interesantno..ovisi na koju bolnicu i doktora nabasas,tako ce ti bit...vidim da su stvarno podijeljeni stavovi i misljenja i to cvrsto!
    Rizicna skupina - u to spadam jedino jer je curica,nema displazije kukova u obiteljskoj anamnezi,glavica je odavno dolje...
    S obzirom da je ljeto i velike vrucine ne bi htjela maltretirati bebusu,vec time sto cu preko dana koristiti platnene radim neki vid sirokog povijanja.
    Radit cemo vjezbice svaki dan pa ako se naknadno ukaze potreba postupit cu shodno rezultatima pretraga kod ortopeda!

  50. #50
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    I, odluka je iza tebe! Dobra odluka. A da vidiš koliko će ih još biti. Malo znanja, malo intuicije, malo savjetovanja sa "mudrim" ženama i ide taj odgoj k'o niš'.

    Nek se i bebačica već odluči roditi pa da mama teoriju počne primijenjivati u praksi. Je li krenula? Ćeš nam javiti da se radujemo s tobom?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •