Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 86

Tema: Isplativost platnenih pelena

  1. #1
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno Isplativost platnenih pelena

    Pitam se jesu li platnene pelene jos uvijek isplative s obzirom na cijene?
    Za drugo dijete koristim pelene od prvog, koje sam koristila oko godinu dana i stare rodine puse su toliko tvrde, znatno tvrdje od nekih drugih marki (smib, flafi, FB, CB, racman, babmus, HM). PRVO: Nije istina da je dovoljno 20 pelena, ja ih ima oko 40 i perem svaki drugi treci dan, ili mozda je dovoljno 20 ako ostavite dijete mokro i zapisano po tri sata i perete svaki dan. Ja sam pola svoji pelena sama sasila i sve skupa sa zastitinima i vunenim gacama nije me bas jeftin izaslo. DRUGO cijene platnenih su nenormalne npr, rodine koji promoviraju platnene, cijene od 80-95kn . S obzirom da paket jednokratnih od 50 komada kosta 50kn, ako tome jos dodate vodu, struju i detergent, platnene pelene prestaju biti financijski isplative. Ostaje jedino ekologija i ljubav prema nasem dragom planetu, a da budemo iskreni vecini ljudi se za to zivo fucka tako da mi nije jasno na osnovu cega se ljudi danas odluce za platnene. Rado bi da me netko uvjeri u financijsku isplativost pelena, to nikako ne mogu izračunati.

  2. #2
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa Vidi poruku
    ... na osnovu cega se ljudi danas odluce za platnene. ...
    Meni nije bio presudan financijski razlog. MM i ja smo se još na početku trudnoće pripremali, čitali i educirali i mislim da je bebi puno ugodnije i prirodnije u platnenim nego u jednokratnim.

    Nepotrebno bi sad bilo nabrajati sve razloge, kad ih se lako može proguglati, ali meni osobno je najvažnije bilo to - prirodnost za bebinu guzu..

    A dok sam tražila platnene pelene, skužila sam da postoje i platneni menstrualni ulošci. Doduše, već godinama koristim tampone, ali sada (u trudnoći) sam ponovo počela koristiti dnevne uloške zbog trudničkog iscjetka i sada jedva čekam da mi stignu platneni dnevni ulošci jer mi ovi ''plastični'' stvaraju osjećaj neugode.. Zato i mislim da bi i bebi bilo bolje s platnenim..

  3. #3
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Za mene je presudan sastav jednokratnih pelena. I nema tog razloga koji bi prevagnuo na njihovu stranu.

    Što se tiče financija, nisam nikad računala, ali vjerojatno je da nema tu neke računice (pogotovo ako se koriste neke fensi-šmensi pelene). Ako se koriste tetra-pelene, vjerojatno je isplativije. A i lakše se suše i mogu se koristiti u različite svrhe.

  4. #4
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    S obzirom da sam kupovala rabljene platnene pelene, isplatile su se financijski, ali daleko bitnije od toga mi je da moja beba ima čistu guzu, a ne crvenu i stalno osutu kao što je bila u jednokratnima..

    Imam oko 25 pelena i 4-5 kom zaštitnih i dovoljno mi je, u prosjeku iskoristim 6 pelena dnevno i evo već/tek dva mjeseca nam ide super..

  5. #5
    mare- avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    os
    Postovi
    41

    Početno

    također sam mišljenja da financijska strana nije presudna, nego isključivo zdraviji, ugodniji i bolji materijali za bebinu kožu, što sam se i sama uvjerila nakon 8 mj korištenja jednokratnih, jer koliko god jednokratni tvrdili da su pelene bez kemikalija, ljepila, toksičnih stvari, svaka pelena ih ima..
    sad mi je samo žao što od početka nisam počela sa PP...

  6. #6
    Serpentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    tu negdje
    Postovi
    1,147

    Početno

    Meni je cijena bila važan faktor. Mama ih je sašila 30ak, tanke i umetale smo uloške (isto HM). Još sam ih kupovala iz druge ruke, nešto se dobilo, nešto je bilo novo, uglavnom uvijek je funkcioniralo.
    Osim toga, da, volim pamučne gaćice, vjerujem da je i njoj takav osjećaj više odgovarao (prešli smo sa 9 mjeseci na platnene)
    Dalje, koliko sam primijetila, platnenopelenaši ranije prestanu nositi pelene - ne generaliziram, nije predrasuda
    Jednostavno sam to primijetila u svojoj okolini (mi smo skinuli sa malo više od godinu dana).

    Mozda bi ti bilo zgodno, ako imaš kreditnu, pogledati po stranicama izvana, iz Mother E. se moglo kupiti nešto povoljnije "value packs".
    Iako su RP po 80 kuna, ali toliko su bile i MiB, je tako?
    Probaj izračunati prosječnu potrošnju mjesečno paketa jednokratnih pelena i za koliko mjeseci bi "isplatila" svu lovu koju si uložila u platnene.

    Osim toga, kako već imaš neku zalihu, uvijek ti ostaje mogućnost kombiniranja. Za po doma platnene, za po vani jednokratne, ili kako već.

  7. #7
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Pa vjerujem da se čini da se financijski ne isplate (ako gledamo samo taj faktor, iako većini to uopće nije presudno). Ovisi o stilu pelenašenja, koliko često mijenjaš i koliki je pelenaški staž, kako pereš (žličica detergenta, pranje sa jeftnijom strujom, sušenje bez sušilice), koristiš li papiriće. Vjerojatno ako često mijenjaš (kad god se popiški), a brzo skinete pelene (npr. sa godinu dana), a kupila si skupe, nove pelene, pereš "skupo", ne isplati se. Zato mislim da su za "tvoj slučaj" najbolje tetre+zaštitne. I mi smo tako dok ih nismo sa 3 mj. skroz maknuli i počeli bespelenašit. Ja isto nisam htjela da mi dijete bude mokro.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    ja mislim da se isplate.
    imam ih 15 komada i sasvim mi je dovoljno.
    kad je bio mladji, imala sam isto 15, ali sam imala i neke prefolds da uskoce kad zafali.

    sada koristim AIO i par pocketica i super sam zadovolja

    perem svaki drugi dan ili ubacim svaki dan po koju uz neko drugo pranje.
    tako da kad se pere sa necim da se popuni masina, vrlo se isplati, sto se tice struje i vode.

    deterdzenta stavljam jako malo, tako da, taj trosak ni ne racunam.

    prednost mi je pre svega bila sastav pelena, kao sto je vec neko rekao i ekologija.

    takodje, racunam na brzo skidanje a to cemo tek videti

  9. #9
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Meni je sastav također bio presudan i zapravo jedino bitan. Je li isplativo, ne znam, nisam računala. Da sam sama sašila ili kupila iz druge ruke ili koristila tetre, bilo bi itekako isplativo.
    Sad razmišljam i o platnenim ulošcima jer mi kupovni više ne odgovaraju.

  10. #10
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Za prvo ih nisam koristila. Za drugo dijete sam sama sašila sve pelene (materijale sam kupila povoljno), jedino sam kupila zaštitne i to rabljene. I itekako mi se isplatilo. Račun za struju mi nije naraso, praška sam koristila vrlo vrlo malo za to, a omekšivać nikako, tako da, meni se itekako isplatilo. Još sam ih na kraju sve prodala! Ali sada ih zato nemam za treće koje je još u jednokratnim pelenama...Jer sam ja lijena. Ali prebacit ćemo se uskoro. Bar za po doma, za početak.

  11. #11
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Ja sam naše skoro sve sašila upotrijebivši pritom ono što se našlo pri ruci. Kupila sam nekoliko rabljenih, više da vidim kroj nego što je zaista trebalo. Kavere sam kupila nove, a neke vunene i isplela. Kako su koje pelene "stradavale", a i guza rasla, tako sam ja pravila nove.
    Isplatilo se itekako, jer sam od novaca koje bi potrošila na jednokratne kupila nov novcat laptop. Naime ostavljala sam na stranu sumu koju je moja kolegica svaki mjesec davala za jednokratne (ja pitala, žena mi rekla, djeca su par dana razlike). Za 15 mjeseci se skupilo za novu Tošibu
    Veš sam prala svaki dan, svu dječiju robu skupa, sa malo deterdženta i dodatnim ispiranjem. Račun za struju je bio podnošljiv. U sušilici sam sušila samo iznimno, kad nije moglo drugačije.
    Potrgane i izraubovane sam pobacala, a preostale proslijedila malom kumu. Juče me kuma izvještava da su preživjele i da bi ih donijela natrag

  12. #12
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ja ne kužim to "mislim" da se isplate ili ne isplate. svaki trošak se može izračunati, uz vrlo malo matematike i prilično točno (npr. tu: http://www.pelene.info/zasto-platnen...ne-usteda.html)
    platnene JESU jeftinije uz svo održavanje, čak i uz skupa eterična ulja, čak i ako se uzimaju paketi novih pelena, čak i u Rodi. i uz najjeftinije jednokratne, platnene su barem duplo jeftinije. još uvijek je ovaj izračun točan:
    korištenjem platnenih umjesto jednokratnih, uštedjet ćete si za npr. jedan laptop

    a da su rodine tvrđe, to ne kužim. flanel je flanel, tko god ga šiva. istina je da su one prastare rodine puse imale čvršće sašiveno oko gumica, ali taj kroj smo napustili prije nekoliko godina, a isto tako odonda smo proširili asortiman za nekoliko puta, radimo pelene od najrazličitijih materijala, mekših ili tvrđih.
    i mislim da smo JEDINI proizvođač pelena koji na vlastitom forumu dopusti da netko popljuje naše pelene i platnene pelene općenito, bez osnove, hvala mina.

    i koji je problem s cijenom? cijena Rodinih pelena je tolika da uspijemo pokriti troškove i ostane malo, vrlo malo za poneki Rodin projekt. ljudi ih kupuju, prema tome, niti su skuplje niti lošije od drugih hrvatskih pelena. imamo i najjeftinije zaštitne gaćice.
    ja jako cijenim sve mame koje si šivaju pelene i to je zaista način da vas platnene koštaju puno manje. da kao udruga smijemo preprodavati tuđu robu (a ne smijemo), davno bismo prodavali i materijale za pelene mamama šivalicama, da im olakšamo nabavu. isto tako kad god možemo promičemo platnene pelene ne ističući samo svoj brend, a kad smo organizirali zelendan, pozvali smo sve hr proizvođače pelena na naš sajam. i valjda onda kužite da mi fakat nije drago ovdje čitati da su rodine posebno tvrde i posebno skupe. nisu.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    15

    Početno

    Kao i ana.m za prvo ih nisam koristila. Imala sam ih par, ali nikako nismo u

  14. #14
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    mi ih koristimo tek od godine dana, i to u kombinaciji s jednokratnim u jaslicama i kad smo u gostima. zato mi sad paket jednokratnih traaaaje.....
    zdravije je, nadam se bržem odvikavanju, jednostavno želim ih koristiti, samim time ne razmišljam o troškovima.
    nije stvar u parama, ionako smo kupili uglavnom rabljene (i rodine puse, sasvim su ok još uvijek), radi se o tome da moraš odlučiti da li ti se imati tu obavezu ili ne? jer to je obaveza, uz posao moram mislit da li ću ih stići objesiti/osušiti pa samo bubnem u sušilicu. po tome mi se ne isplate, mada dugoročno sam sigurna da hoće... bit će još djece nadam se.
    da sam bila pametnija mogla sam ljudima govoriti da nam ih kupe za poklon, bolje nego bezbroj krpica.

  15. #15
    tajuska avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    468

    Početno

    nisam se odvazila sivati ih sama (za sada), neke sam kupila krivo pa morala nadoknadivati, uglavnom kupovala nove, ne volim bas OS pa ih imam puno u velicinama sto naravno znaci da je i one manje trebalo nadokupiti, pa onda svi ti krasni dezeni koji bi eto bas dobro dosli.... uglavnom s ovim sto znam o platnenim nakon 6 mjeseci koristenja (plus da si zabranim gledanje pelena), kad bi sada nabavljala bilo bi mi financijski isplativo. a ovako, obzirom i da za noc i za goste uzmem jednokratne, mislim da mi financijski dode na isto.

    no, u subotu smo bili u gostima i bila je u jednokratnima veci dio dana i sada vec dva dana rjesavam par pristica na guzi. kad smo se spremale doma s mora da ne vucem uz sve i prljave platnene bila je dva dana u jednokratnima i odmah je guza bila crvenkasta i pristava sto se nije desilo ni tijekom najvecih vrucina. prva tri mjeseca smo koristili jednokratne i stvarno me srce steglo svaki put kad bi vidla punu kantu smeca. tak da, odredenu kolicinu novaca na pelene sam morala potrositi (svaka cast bespelenasima, ali ja to nebi mogla) pa onda bolje da ta kolicina ode na zdravije i ekoloski prihvatljivije. nadam se da kad mala pocne manje cicati po noci da cu moci maknuti i nocnu jednokratnu (trenutno stvarno ne mogu dokuciti koja kombinacija bi izdrzala toliku kolicinu pisanja bez presvlacenja).

    i da, meni je jos par prednosti. izvrsno poznavanje mokrenja i probave plus sto mi se s platnenima nikada ne dogodi da se malo zaboravim ili da zato jer je ona nervozna odlucim malo produziti razdoblje u istoj peleni jer znam da cu onda imati duplo vise posla. i miris jednokratnih i platnenih je neusporediv. od pisaline platnene nikada ne smrde, a i kakica se puno manje osjeti i odjeca apsolutno nikada od njih ne smrdi.

    generalno, neovisno o tome sto mozda nisam ustedila (za sto sam napominjem sama kriva), opet bih se odlucila za platnene.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja imam cca 25 pelena i troje zaštitne gaće, i sasvim mi je dosta. Kad sam s prvim djetetom prestala koristiti pp, potrošnja vode mi se smanjila minimalno, niti 2 kubika mjeečno. Deterdženta ionako trošim jako malo, 3 kg mi je dosta za mjesec i pol do dva. Tako da mi je isplativost sasvim očita.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    15

    Početno

    Uh, već treći put pišem istu poruku. Valjda ću sad uspjeti poslati.
    Uglavnom, kao i ana.m ni ja s prvim nisam koristila platnene. Imala sam ih par i nikako nismo uspijevali skupiti dovoljno novca i kupiti cijeli paket. Kad sam ponovno zatrudnila i MM i ja smo odmah rekli da ćemo imati platnene. Štedjeli smo pola godine i kupili 25 komada. Imamo Rodine, Flafi, ME i FB. Ok, slažem se, na prvu loptu je to puno novca, ali itekako se isplati. Znam, jer sam sa sinom koristila jednokratne i nadavala se novaca za nešto što smo bacali u smeće. Da kemiju i ne spominjem. Računi za struju i vodu nam se nisu povećali, prašak koristim u tragovima, a sušilicu palim kad je baš frka. Kremu uopće ne koristim, imam jednu vitaminsku otkako se rodila ali s njom mažem svoje ruke a ne njenu guzu . Jednom mi se dogodilo da se pelene nisu osušile pa sam curi stavila jednokratnu i pritom joj se ispričavala (ima 5 mj. ) i obećavala kako ću joj brzo skinuti tu ružnu pelenu.
    Istina, Rodine i ME se stvrdnu pranjem i sušenjem, ali zato jer su od frotira. Trljanjem se lijepo smekšaju i sve 5.
    SikaPika, i ja bi voljela koristiti platnene uloške. Nikad mi nisu ni odgovarali ovi uvriježeni ulošci. Obavezno poslije svake menge završim s povećom upalom.
    Poslali mi s Flaficama i jedan platneni uložak i divan je. Samo, ne znam. Nije mi bed prati kakicu s pelena. Bed mi je prati svoju krv s uloška. Nekako mi je fuj. Možda dođem k sebi

  18. #18
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Mislim da nisam popljuvala platnene pelene, jer da mislim da ne valjaju ne bi ih koristila. I financijski izracun bi trebali revidirati jer danas jedna jednokratna pelena kosta 1 kn a negdje i manje dakle ukupno 5000kn za sve jednokratne pelene. I nije ih jednostavnije koristiti nego jednokratne. Vjerujem da vecini ti razlozi nisu bitni, ali to je vecina na ovom forumu, vecina ljudi u mojoj okolini misli da je to gnjavaza i da je neisplativo. I ovo govorim ne zato da bilo sto pljujem, nego zato jer ne mogu svoje frendice koje su trudne nagovoriti na koristenje platnanih ako im ekologija nije vazna, a slagali se mi ili ne, vecini ljudi koji nisu na ovom forumu nazalost nije vazna ekologija.

  19. #19
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja nemam nikakvu potrebu nikoga nagovarati na platnene, pa me onda to ni ne smeta.

    koristila sam ih s drugm djetetom, i koristit ću ih i s trećim. imam ih oko 30 komada i to mi je sasvim dovoljno, perem svaka 2-3 dana.
    nekolicina pelena mi se istrošila toliko da ih ne mogu više koristiti, ali većina je tu i spremna za iduću bebu. kolekciju ću nadopuniti tetra i švedskim pelenama: za njih nitko ne može reći da nisu financijski isplative.
    platnenopelenštvo nisu samo moderne pelene, već i takve "starinske", a one su stvarno jeftine. tako da ako je nekome do totalne financijske uštede, neka kupi 3 paketa tetra (to je oko 200 kuna sve zajedno), 3 paketa švedskih (to je oko 300 kuna) i po 2 komada zaštitnih gaćica u 3 veličine (360 kuna) i za manje od 1000 kuna ima pelene za cijeli pelenaški staž.

  20. #20
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Meni razlog nije bio ekonomija nego ekologija i zdravlje djeteta. Nisam previše računala, ali me mm uvjeravao da i nisam tako puno uštedjela (s tim da sam bila neiskusna i naručila puno previše covera).
    Ali, ako se želi uštedjeti mislim da se može jako dobro proći s rabljenim platnenim pelenama i tetrama.
    Ja sam se u međuvremenu opredjelila za bespelenaštvo ako ponovo rodim e to će biti ušteda (šteta samo za sve te silne platnene za prvo dijete...)

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa Vidi poruku
    Potrgane i izraubovane sam pobacala, a preostale proslijedila malom kumu. Juče me kuma izvještava da su preživjele i da bi ih donijela natrag
    ništ moraš opet na posel

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja sam s drugim imala ME, s prvim samo pri kraju Kamaris koje su kod drugog djeteta(kojem sam proslijedila pelene) postale jako tvrde.
    Ali, ME sam podijelila isto dalje, odlično se drže, čak i bolje nego neke druge novije. VAžno je i kako se peru i sl. Svakako ja ih nisam imala preko 25. I uštedila sam definitivno.
    Pusu nisam koristila, al mi je naizgled bila dobra.

  23. #23
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ništ moraš opet na posel
    to bar nije problem

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Meni je za Z. ostalo nešto Andrijinih pelena, ali uglavnom one size. Ja sam htjela ovaj put imati pelene po veličini, pa sam ih mjesecima skupljala, uglavnom second-hand, ali u izvrsnom stanju. Tako da taj trošak nisam ni osjetila.

    mina30, moje iskustvo je da nema smisla nekog nagovarati na pp. To ženama ili sjedne odmah na prvu ili nikako. Meni čak ni uštede, ni ekologija nisu bili argumenti. Isključivi motiv bio je zdravlje djeteta. A i toliko su lijepe da se moram jako, jako truditi da ih više ne kupujem.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Aj pliz, neki mi netko kaže kak možete koristiti rabljene pelene? Moram priznati da mi je to fuj, makar se i operu i sve to, ali... neke spore ostaju ćak i nakon tretiranja na 90 C i mram priznati da nije nimalo higijenski koristiti tuđe pelene, gaće...

  26. #26
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    svaka roba je čista nakon što ju opereš. tako sam uvijek mislila i mislim. u pelenama nema spora. ni u gaćama. jedino ih gljive imaju, gljive, ne gljivice. pa nećeš za svako dijete sve novo kupovat. a sve bebe su divne i meni ništa što je bebino nije nehigijensko.

  27. #27
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    <snip> Isključivi motiv bio je zdravlje djeteta. A i toliko su lijepe da se moram jako, jako truditi da ih više ne kupujem.
    Meni nije bio isključivi, ali primarni jest. I definitivno jesam uštedila, jer su mi ih ljudi poklanjali umjesto odjeće.

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    <snip> A i toliko su lijepe da se moram jako, jako truditi da ih više ne kupujem.
    Totalno. Zato ih sad kupujem kao poklone. ;D

  28. #28
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    I meni je to nagovaranje na nekaj bezveze.
    Sudim samo po tome što ja znam da bi vjerojatno nekog mlatnula da me krene nagovarati na nekaj kaj ja neću.
    I zašto uopće trošiti energiju na takve stvari.
    Bogu fala, postoji internet, forumi, svatko je valjda dovoljno odrastao da zaključi što želi i kako za svoje dijete. Ajde ako te netko pita, ali nagovaranje...
    Ja se čak ne želim nikome niti pravdati. I ako me krenu ispitivati glupa pitanja kak mis e da ili neda ili ovo i ono, mrzim to. Kaj te briga! Pereš ti ili ja?
    Je li to tvoje ili moje dijete. Ne tiče te se i točka.

  29. #29
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    svaka roba je čista nakon što ju opereš. tako sam uvijek mislila i mislim. u pelenama nema spora. ni u gaćama. jedino ih gljive imaju, gljive, ne gljivice. pa nećeš za svako dijete sve novo kupovat. a sve bebe su divne i meni ništa što je bebino nije nehigijensko.
    potpisujem. ;D
    ja sam i naslijedila nešto rabljenih platnenih od frendica kojima to nije sjelo.

  30. #30
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj mlukacin prvotno napisa Vidi poruku
    Aj pliz, neki mi netko kaže kak možete koristiti rabljene pelene? Moram priznati da mi je to fuj, makar se i operu i sve to, ali... neke spore ostaju ćak i nakon tretiranja na 90 C i mram priznati da nije nimalo higijenski koristiti tuđe pelene, gaće...
    Kao i svu ostalu rabljenu robu: bez problema.

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nista od onoga sto se kupi novo nije sterilno, osim naravno medicinskih potrepstina na kojima je to posebno naznaceno.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Ne znam, platnene su mi ok, makar se nikad nisam odvažila koristiti ih, šteta... No ipak me ne privlače rabljene.... odjeća mi je ok, ali pelene i obuća nikako... Al, to sam samo ja

  33. #33
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    Slažem se s puno toga gore navedenog
    prvo, platnene su daleko isplativije, daš za 20-tak njih i troje gačice (po uzrastu) do 2000 kn sveukupno, mjesečno po 40-tak kuna za pranje i ako dijete ne skineš iz njih ni za tri godine ne pređeš 4000 kn (imam ih 24, perem svaki treći dan)
    drugo, da za to isto vrijeme trošiš jednokratne, pa i one najjeftinije po kunu ( a one često procure pa ih trebaš više komada nego onih skupljih), uz njih obavezno stavljaš kremu, koristiš vlažne maramice i eto ti 250 - 400 kn mjesečno, dakle za 36 mjeseci barem 90000 kn, a koja je to hrpa odbačenih pelena! Tona!
    treće, pošto ih redovito perem, sušim, na suncu izbeljujem fleke, držim u ladici ormara, prema njima se ponašam kao prema svakom drugom odjevnom predmetu moga djeteta, nimalo me ne brine što su neke nasljeđene, niti što ću ih prosljediti drugima jer su ušćuvane, cijele, čiste... kao i ostalu robicu koju mi dijete preraste.
    Za mene je to vrlo jednostavno, kao i kad svakodnevno koristim prave tanjure i čaše, a jednokratne-plastične samo ponekad, kad drugačije ne mogu, jer nemam toliko novaca na bacanje, jer to nije zdravo, jer želim sačuvati prirodu da i djeca moje djece mogu uživati u njoj

  34. #34
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    oprostite- pretjerah -9000 kn a ne "barem 90000 kn"

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    106

    Početno

    Trljanjem se lijepo smekšaju i sve 5.
    kako ih treba istrljati?
    Posljednje uređivanje od ddee : 25.10.2010. at 22:50

  36. #36
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Eh da, piškica i kakica u platnenima gotovo ne smrde (ok, kakica, još ako se najela bijelog ili crvenog luka )
    Mi imamo 25 kupljenih i jednu rabljenu pelenu (uopće mi nije palo na pamet razmišljati o sporama..., doživjela sam to kao bilo koji drugi komad odjeće) i sasvim nam je dovoljno. Cura je sad sve češće na lonkici pa bude dana kad bude samo dvije prljave pelene.
    Veš sušim na balkonu što mi je super jer ima dovoljno i sunca i vjetra, no bed su oni hladniji kasnoljetni i ranojesenski dani kada grijanje još ne radi. E onda sam znala pelene utrpati u rernu, uključiti ventilatore i tako ih posušiti. Naravno, uvijek kao zaleđe imam jednokratne, ali hvala Bogu, nismo ih već dugo koristili.

  37. #37
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ako se i ne isplate na prvom, isplate se sigurno na drugom djetetu. ja sam svasta isprobavala, kad sam ja kupovala i rabljene izvana su bile blizu cijeni danasnjih domacih, a novih. al zato sad imam kompletnu kolekciju za drugo dijete, a neke sam i posudila, pa ce i nekom drugom koristit na par mjeseci, ako se koja i unisti nikom nista, do sad se nije nijedna.

    kad smo putovali sam koristila jednokratne i imala sam i s njima problema. treba i kod njih naci pravi broj, nisu te najjeftinijije obavezno i najbolje sto se tice modela, o sastavu ne zelim ni razmisljati. al da su i najjeftinije i najbolje, s njima je kad se jednom upotrijebe to to, ne mozes ih koristit za drugo dijete, ne mozes ih nekom posudit, ne mozes ih prodat, nista, papala maca

    a kome je stvarno do stednje, neka kupi tetre i par zastitnih. iskreno, kosa mi se dize na glavi kad vidim one sto skupljaju pomoc preko novina i kukaju kako su pelene skupe i kako puno trose na njih

  38. #38
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    a kome je stvarno do stednje, neka kupi tetre i par zastitniha
    Nisam tetre koristila radi štednje, ali nakon što sam s prvim djetetom koristila ove sašivene, s drugim su mi se tetre pokazale praktičnije prvih 7-8 mjeseci.

  39. #39
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    tetre su i najmekše za novorođenče, jer nemaju gumica i lijepo se formiraju oko nogica. kod jako male bebe im ne treba ni švedska, samo zaštitne. a ionako kasnije dobro dođu za bilo što, stavljanje ispod bebe, brisanje itd.

  40. #40
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Ove godine smo bili prinudjeni da na more ponesemo paket od 70-tak jednokratnih, jer platnene nismo imali gde da peremo. Paket je nestao za 15 dana. Bili smo užasnuti!!!!!!. Za te novce mogla sam da kupim jednu doooobru platnenu. Znači, umesto dva paketa pelena mesečno, kupiš dve pelene. Znači -godina dana-jedan paket platnenih, a smeća-ništa! Ne znam jesam li dovoljno jasna...a taj paket od 25-6 pelena može da koristi i drugo, treće dete, prijateljicino dete...Ma definitivno ima računice! Moja mladja kćer nosi nasledjene od starije sestre i prijateljicinih sinova, a neke smo, koje su nam omalele, već prosledili dalje...mekani, šareni lanac se nastavlja
    Posljednje uređivanje od MarikaPika : 26.10.2010. at 12:43

  41. #41
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Meni će i treće dijete koristiti iste platnene, pa o isplativosti ne moram pisati.

    Za početak sam imala 12 prefolds pelena bambinomio koje sam bila prelijena svaki dan prati pa sam u zaštitne ubacivala i složene tetre.

    Kad su oboje bili u pp, kupila sam još 12 i to je to. Pelene sam držala u istoj kanti i zajedno prala za oboje djece. Meni tu nema ništa gadljivo.
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 26.10.2010. at 14:17

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj ddee prvotno napisa Vidi poruku
    kako ih treba istrljati?
    Uzmeš u ruke, presavineš (unutrašnji dio - prvi i zadnji kraj jedno preko drugog) i trljaš. Ja uvijek više istrljam dio oko nogica da ju ne žulja.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    106

    Početno

    Citiraj šašava mamica prvotno napisa Vidi poruku
    Uzmeš u ruke, presavineš (unutrašnji dio - prvi i zadnji kraj jedno preko drugog) i trljaš. Ja uvijek više istrljam dio oko nogica da ju ne žulja.
    kao da ih pereš na ruke...

    baš sam ih danas istrljala, kao nove su, super trik.

  44. #44
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ima jedna izvrsna tablica o cijenama jednokratnih pelena, friska, od travnja ove godine: http://www.supermarketi.info/home/su...avanj-2010.pdf
    definitivno ne kostaju samo jednu kunu, pogotovo jer dijete od 10kg ne moze nositi one za 3kg
    Posljednje uređivanje od renata : 27.10.2010. at 12:39

  45. #45
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Sva moja djeca su bila u platnenim pelenama (dvoje je još u njima ). Važno mi je da ja njih smatram čistijima i higijenskijima od jednokratnih pelena.
    Sin je imao tetra pelene. Curke mi sad koriste različitu hrpu pelena, imamo ih skoro 50 (neke smo i prerasli već), peremo ih svaki drugi dan, s vrlo malo deterđenta, jeftinijom strujom, bez sušilice i bez skupih eteričnih ulja. Za dvoje djece u jednokratnima bi mi mjesečno trebalo cca 100 E, a ovako s tim novcem otplaćujem kredit za pvc prozore na kući. Mislim da je računica jasna i da debelo ie u prilog platnenim pelenama.
    Dakle: kako nam je rekla naša pedijatrica: "Mama, vi ste 100% ekološki - imate platnene pelene, dojite do 6 mj., kašice radite sama, reciklirate dječju odjeću, djecu kupate vodom i maslinovim uljem...".
    Sad razmišljam o prelasku na platnene uloške i platnene jastučiće za dojilje.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Citiraj renata prvotno napisa Vidi poruku
    ima jedna izvrsna tablica o cijenama jednokratnih pelena, friska, od travnja ove godine: http://www.supermarketi.info/home/su...avanj-2010.pdf
    definitivno ne kostaju samo jednu kunu, pogotovo jer dijete od 10kg ne moze nositi one za 3kg
    renata, istina je što zboriš... no ipak postoje pelene koje koštaju kunu a to su one od mullera i one od dm-a a ja ih na tabeli ne vidim
    Posljednje uređivanje od mlukacin : 27.10.2010. at 19:04

  47. #47
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    DM-ove Baby love 4 (za dijete od 7-18 kg, čini mi se) košta 67 kn paket od 42 komada. Čak i ako kupiš duplo pakiranje, pa iskoristiš popust od 15% na skupljenih 150 bodova, ne možeš spustiti cijenu ispod 1,20 nikako.
    Ja kupujem 4+ jer mom djetetu od 14 kg bolje odgovara ta veličina. njih je 38 u paketu. I onda s duplim pakiranjem i popustom od 15% cijenu mogu spustiti na 1,35 kn, ali naravno ne svaki put jer nekako moram doći do onih 150 bodova za popust.
    Da imam sušilicu ili normalni balkon na kojem bi mogla sušit robu, odmah bi prešla na platnene. Za to čekam drugo dijete jer je odluka o kupnji sušilice uz drugo dijete odavno donesena.

  48. #48
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Kada još nisam niti trudna bila, mislila sam vi ste frikovi s platnenim ulošcima/pelenama i onda sam se odvažila i kupila si platnene hig.uloške i bila oduševljena, nakon što sam ostala trudna naravno i ja otišla u "posebne kobase" i nakupovala slatkih malih šarenih platnenih pelenica.

    Je, isplativo mi je jer sam dosta kupila na sniženjima i NOVE na forumu, prezadovoljna sam.

    I ne, ne da mi se također objašnjavati komentare: "pa kak' ti se da"

  49. #49
    glenda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    varaždinka u dalmaciji
    Postovi
    30

    Početno

    mi imamo 20-tak rodinih pelenica i super su nam!
    ne volimo uopće jednokratne i kad god smo u (ne) prilici i moramo ih staviti beba dobi osip po guzi- kaj od platnenih se nije dogodilo nikada...
    Kaj se tiče omekšavanja- umjesto omekšivača stavljam ocat i super mi je. Na moje iznanađenje odjeća opće ne smrdi po octu nego na fino friško rublje, dovoljno je mekana- ne ko onda kad se natoči 2 deci omekšivača....ali čisto prihvatljivo.
    i još "perilica dulje živi" jer se otopi sav kamenac
    i još kak se opere sav kamenac iz veša tak je veš sve bijeliji i bijeliji. Čak je i moj mm primjetil da je veš iznenađujuće bijeli

  50. #50
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    I ne, ne da mi se također objašnjavati komentare: "pa kak' ti se da"
    Evo, ja ću umjesto tebe.

    Ja sam jedna ljenjivica kojoj se nikad ama baš nikad ne da. Živcira me to nanašanje pelena, u mašinu, na sušilo, sa sušila, u ladice, pa raspetljavanje švedskih, uf!
    No, to me nije spriječilo da koristim platnene pelene. I to isključivo platnene.
    Čak i kad putujemo.

    Imam ih 40-tak, kupovala sam ih na Rodinoj rasprodaji (čak i kad mi više nisu bile nužne, jer si nisam mogla pomoći) i slala ljude u Gnijezdo kad su me pitali što da mi kupe.
    Posljednje uređivanje od Nimrod : 28.10.2010. at 09:43

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •