Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: sve što ste uvijek željeli znati....eBay

  1. #1
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno sve što ste uvijek željeli znati....eBay

    nije baš za pelene, ali za to ga koristimo, no možete seliti i na burzu...

    dakle, na eBayu se prvo treba registrirati. preporučam i dobro iščitati sve "how to" jer je stvarno sve objašnjeno u detalje, a ima i forum s raspravama.

    koja god vam ponuda zapela za oko, prvo provjerite način plaćanja i kud šalje prodavač. ako nešto jako želite, možete mu poslati mail i upitati bi li slao baš vama u HR naprimjer. većina želi, neki decidirano odbiju.
    nakon toga dogovorite plaćanje-ako je "firma" koja prodaje na ebayu, vjerojatno imaju kartice, i to je super. ostali, privatni prodavači, većinom primaju Paypal-eBay posrednika za plaćanje. kako ga mi nemamo, ali se nadamo da će nam doći uslijed navale hrvata na eBay, jedina opcija vam je novac u koverti. no to NIJE sredstvo plaćanja koje eBay podržava, i ako prodavač i pristane (a neki ne žele riskirati) rizik transakcije je samo vaš. ako lova nestane-dobit ćete lošu ocjenu, a Ebay neće pokazati razumijevanje za vas, kao ni prodavač.
    money order i slično, transfer na inozemni račun, western union...zaboravite-troškovi su oko 100 kn minimalno i nikad se ne isplate.

    nikad nemojte davati ponudu ako niste dogovorili sve detalje s prodavačem. riskirate ljutnju, i zabranu daljnjih transakcija.

    drugo, nakon što platite, i prodavač primi novac, ostavit će vam "feedback" odnosno malu opasku kako je sve dobro prošlo, koja vam se broji, broj je kraj imena i zvjezdice. isto bi vi trebali učiniti njemu kad vam dođe roba. feedback je jako važan na eBayu, jer govori drugima o nečijem pozitivnom ili negativnom iskustvu s vama, a najviše su cijenjeni ljudi sa 100% pozitivnim, naravno.
    također, prije ostavljanja negativnog, stvari se pokušaju riješiti komunikacijom-imala sam takvo iskustvo, i uspješno je prošlo.
    svakom prodavaču možete provjeriti što misle o njemu klikom na brojku kraj njegovog imena.

    ponude-bidd-se u pravilu ne povlače, osim ako ne postoji dobar razlog (kao moja pametna frendica, koja je pod mojim userom ponudila za par cipela 30.000 $ umjesto 30$ ).

    znači, pamet u glavu, jer adrenalin radi svoje, a eBay se pokazao kao vrlo ovisna zabava.

    sve aukcije koje vas zanimaju možete spremiti na "my eBay" i tamo ih pregledavati, imate i svoj inbox sa mailovima (kopije na prijavljenoj e-mail adresi).tamo su vam i transakcije nedavo učinjene-bilo dobivene, bilo izgubljene.

    postoji nekoliko vrsta aukcija-najčešće su one od nekoliko dana s natjecanjem u ponudama ili "buy it now" odnosno jednim klikom kupljena roba, s fiksnom cijenom.

    također, kategorije odnosno pretrage koje vas najviše i najčešće zanimaju možete spremiti u "categories" s opcijom da se prikažu odmah najnovije, da ne tražite svaki put ispočetka.

    na starnici "me" možete napisati poneku riječ o sebi.

    ne znam jesam li zaboravila što važno, a da se meni ne čini tako važno, no uskočit će cocci ili neka cura koja ima iskustva.

    i slobodno pitajte, sjećam se kako sam ja bila izgubljena u početku, a iščitavala sam mjesecima prije prve transakcije.

    moja iskustva su uglavnom pozitivna, da ne kažem koliko sam divnih žena tamo srela, a s nekim ostala u kontaktu, pa imam koga gnjaviti kad trebam nešto preko bare

  2. #2
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    kako si slala novac u koverti?
    mislim preporučeno ili štajaznam kakve sve mogućnosti imaju za kolko-tolku sigurnost pošiljke

  3. #3
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno


    stavim u dva A4 presavinuta lista papira, na tri puta, s kojom lijepom riječcom prodavaču, kao da je obično pismo.
    unutra dobro sakrivene budu novčanice.
    ne znam jel ovo uopće pametno pisati
    pošaljem najobičnije što mogu.

  4. #4
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Klmama, thanks, super si sve opisala.

  5. #5
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    glupo pitanje, ali
    s(kršitelj koda)ing se plaća kod preuzimanja pošiljke ili se plati pošiljatelju zajedno sa kupljenom robom ?

  6. #6
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Platiš zajedno sa robom. 8)

  7. #7
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    onda kod preuzimanja platiš eventualno samo (samo )carinu (iš, iš, pljuc, pljuc, pljuc!!!) ?

  8. #8
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    onda kod preuzimanja platiš eventualno samo (samo )carinu (iš, iš, pljuc, pljuc, pljuc!!!) ?
    To plaćaju samo nake,izabrane!

  9. #9
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    onda kod preuzimanja platiš eventualno samo (samo )carinu (iš, iš, pljuc, pljuc, pljuc!!!) ?
    Baš tako.

    Potpis: jedna od izabranih

  10. #10
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    potpis: kontra od cocci i teddy

    ovo ću zažaliti, ima da mi gore spomenute smjeste tetu carinicu

  11. #11
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Hvala klmama na uputama

  12. #12
    Ena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,242

    Početno

    klmama

  13. #13
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj coccinella prvotno napisa
    Shame on Paypal for not including Croatia
    :D

  14. #14
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    to treba poslati paypalu

  15. #15
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Citiraj coccinella prvotno napisa
    Znala sam da ćete vas dvije reagirati !
    ...pa da... mi ostale ovisnice za sad se samo usudimo kolektivno nešto naručivati... ono... zajedno smo jači

  16. #16
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Danas sam dobila prvi eBay paket i cijeli dan me drži euforija. Prvo sam duuuuugo tvrdila da nema šanse da šaljem nekome lovu u koverti, međutim... eBay rules! :D

  17. #17
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa
    prvi eBay paket
    Zar stvarno prvi???

  18. #18
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj cekana prvotno napisa
    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa
    prvi eBay paket
    Zar stvarno prvi???
    Prvi kojeg sam sama biddala i koji je išao baš meni.

  19. #19
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    :D

  20. #20
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    :D


    ...i sad te sigurno navuko!!!

  21. #21
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Ooooo daaaaa.

  22. #22
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Nego, kaže mi MM da carinici znaju otići na eBay i pogledati po kojoj ste cijeni stvarno nešto platili! :shock:

    Nemam pojma kako otkriju nick, valjda netko stavi invoice u paket, a oni idu provjeriti da li je točan iznos, mislim da ne mogu drugačije saznati. :?

  23. #23
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Zloćo!

    Ne, nego je član jednog hi-fi foruma, a tamo ljudi imaju svakakva iskustva i sa eBayem (i dobra i loša), a i sa carinicima (samo loša).

    Npr. čovjek naručio neke čipove, komponente, što li već, besplatno. I stigne mu to i to ne preko pošte nego preko DHL-a ili tako nečega. Kad nakon dva dana, naravno, nakon što je on paket već primio i otvorio, stiže mu doma račun od carine na 1000 kn!!! :shock:

    I to kao što su ono jednom meni htjeli zaračunati - 250 kn ležarine (ma da, to je on tražio da mu zadržite paket?), špediter, "usluga" , takse... Da ne povjeruješ! On paket više ne može vratiti, jer je već odavno otvoren.


    Inače, ja sam dvaput dobila invoice sa eBaya.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Samo da pitam koji od silnih eBay-ova najbolje koristitirecimo baš za platnene... konkretno, ima li neki bolju ponudu od drugih ili je to svejedno.
    Znam da postoji eBay.at, eBay.de, eBay.uk itd
    Ima li to veze, ili je svejedno? Ukratko, s kojim vi imate najviše iskustva?

  25. #25
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Ja sa američkim i britanskim, jer druge jezike osim engleskog ne znam.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa
    Zloćo!

    Ne, nego je član jednog hi-fi foruma, a tamo ljudi imaju svakakva iskustva i sa eBayem (i dobra i loša), a i sa carinicima (samo loša).

    Npr. čovjek naručio neke čipove, komponente, što li već, besplatno. I stigne mu to i to ne preko pošte nego preko DHL-a ili tako nečega. Kad nakon dva dana, naravno, nakon što je on paket već primio i otvorio, stiže mu doma račun od carine na 1000 kn!!! :shock:

    I to kao što su ono jednom meni htjeli zaračunati - 250 kn ležarine (ma da, to je on tražio da mu zadržite paket?), špediter, "usluga" , takse... Da ne povjeruješ! On paket više ne može vratiti, jer je već odavno otvoren.


    Inače, ja sam dvaput dobila invoice sa eBaya.
    I sto je bilo u tim svim slucajevima? Sto ste napravili?

  27. #27
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    I sto je bilo u tim svim slucajevima? Sto ste napravili?
    Za ovog hi-fistu nemam pojma što je bilo... Ja sam te svoje pakete za koje su mi htjeli zaračunati 250 kn za špeditera, isto toliko za ležarinu, plus još 500 za carinu i porez, lijepo vratila u Ameriku. I naručila ponovno.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa
    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    I sto je bilo u tim svim slucajevima? Sto ste napravili?
    Za ovog hi-fistu nemam pojma što je bilo... Ja sam te svoje pakete za koje su mi htjeli zaračunati 250 kn za špeditera, isto toliko za ležarinu, plus još 500 za carinu i porez, lijepo vratila u Ameriku. I naručila ponovno.
    Grooozni su! Nenormalni!
    Ali da si narucila ponovno? Luuudo. I sto je bilo drugi put?

  29. #29
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Sve prošlo bez carine.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    E ovo mi je bilo drago citati. Ja sam tu u US i ebay je odlican. Prije puta doma smo kupili game boy, i dosao na vrijeme! Ja isto cesto odem na amazon.com i kupim knjige! Uvijek jeftinije nego u trgovini. Ne znam dali salju i kod nas, ali isplati se provjeriti. Ja sam pokusala isto napraviti sa onim nasim knjizara on line ili tako nesto slicno i nije se uopce isplatilo narucivati jer je postarina bila uzasno skupa. Narucim knjige sa Talijanskih stranica, Britanskih ili Australskih, ali nasih sam davno odustala.
    Sa ebaya smo jednom prilikom nasli veoma povoljne ulaznice za Aeromsith i Lenny Kravitza. Sad se blizu Rolling Stones.
    Za prodati koristene stvari mi je odlicna stranica craigslist.com, tamo se svega rijesim. A i mogu naci nesto sto mi treba vrlo brzo.

  31. #31
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Amazon šalje van knjige, CD-ove i DVD-ove, ali ne npr. igračke.

    Inače nisam tamo već jako dugo kupovala knjige i to ne zbog cijena knjiga, nego zbog cijena poštarine.

    Iako kad usporedim cijene sa BookCloseouts, Amazon nema šanse.

  32. #32
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Samo da vas upozorim na "spoof", tj. lažne e-mailove koji stižu u vezi eBaya i PayPala! Ovih sa "eBaya" sam dobila već par komada, a jučer mi je stigao prvi od "PayPala". Ja sam odmah znala da su lažnjaci, jer tu adresu nisam dala ni eBayu ni PP, ali ako slučajno dobijete nešto takvo nikako ne klikajte na link koji se nalazi u mailu!!!

    Link vas šalje na lažni PP ili eB, pa kad unesete svoje podatke oni vam opelješe account! Trebate provjeriti jesu li vam stvarno pravi eB i PP poslali taj mail - ulogirajte se na njih, ali preko normalnog linka, a ne onog u mailu. Ako ste dobili poruku preko pravog eB, ta poruka ćer vam se nalaziti i u inboxu na eB. Ako je nema, onda je mail bio lažnjak. Isto tako se ulogirajte na PP da provjerite da li vam je sve ok sa accountom. Meni je jučer stigao mail da mi je PP account blokiran i da kliknem na link da odem u njihov resolution center. Aha, kako da ne.

    Stvarno moramo jako paziti na te mailove, jer i PP i eB imaju broj naše kartice!

  33. #33
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Aha, da ne povjeruješ...

    I važno je odmah prijaviti takve mailove eBayu i PayPalu.

  34. #34
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Evo tog maila od "PayPala", da ga znate prepoznati ako ga dobijete:


    Dear PayPal Member


    Closing Accounts and Limiting Account Access

    This is your official notification that your account has been Limited. We recently reviewed your credit card and it seems that you are using the same credit card for 2 accounts. As you can read in our User Agreement ( section 2.13 ) opening multiple accounts is strictly forbidden. You are now requested to provide information relevant to your account. PayPal will investigate the matter promptly and if the investigation is in your favor, we will restore your account.
    PayPal Email ID PP133320


    How can I restore my account access?



    Please visit the Resolution Center and complete the steps to remove limitations.


    Completing all of the checklist items will automatically restore your account access.

    Copyright © 1999-2006 PayPal. All rights reserved.
    Thank you for using PayPal!

    The PayPal Team


  35. #35
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Kad klikneš na link za Resolution Center dobiješ taj lažni site.

  36. #36
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nije ebay ali pliz savjet

    ne mogu se nacuditi svojoj gluposti
    sinoc sam u sitne ure surfala i nepromisljeno nesto kupila, ne provjeravajuc uopce stranicu, iskustva, nista
    radi se o necem poput lijeka, iznos s postarinom oko 500 kuna
    placanje sa stranice te tvrtke preko pay-pala, popunim polja, svoje korisnicko ime i pass, i on kaze kupovina je uspjesno obavljena, sad cu vas poslati na stranice tvrtke... i paf-- error

    odma sam pisala na tu tvrtku mail da mi se jave jel narudzba ok zaprimljena (jer je placena) ali od njih nema odgovora
    ne mogu ih zvati u singapur, ko zna koliko to kosta
    na svojem interet bankarstvu vidim da je taj iznos rezerviran za placanje, a sa kartice mi se limit smanjio za te pare

    od pay-pala nisam dobila nikakav automatski mail, kakav obicno dobijem

    sto raditi?
    Posljednje uređivanje od ivarica : 21.12.2012. at 17:02

  37. #37
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    ako je rezerviran za placanje, znaci da jos nije uplacen, pogotovo ako nisi dobila potvrdu od paypala. vidi s njima ili s bankom da li mozes povuci uplatu (ako nije sjelo)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •