Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: par pitanje vezanih za pp

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    10

    Početno par pitanje vezanih za pp

    Pozdrav svima.
    Kad sam prije par godina čula za platnene pelene odmah sam odlučila da ču ih koristiti. Sad kad sam trudna skoro svaki dan gledam nešto vezano za pp.
    Te imam par pitanja.

    -Imam veliki problem što nitko koga znam ne koristi pp. Neznam da li postoje neke edukacije ili slično gdje bi ih mogla uživo viditi i popričati o krištenju pp( živim u ši).

    -za tek rođenu bebu sam čitala da je nije baš najbolje koristit one-size pp, jer su glomazne, te da bi bilo najbolje uzeti S veličinu. ( ali koliko ???)

    -normalno koje su vam se pp pokazale najbolje, te da li je pametno kupovati polovne

    -po vašim iskustvima koliko bi pelena bilo pametno uzeti na početku, dok ne vidimo koje nam najviše pašu. Ne bih htijela prati ih svaki dan.

    Hvala na odgovorima i ako tema već postoji oprosti te

  2. #2
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    Ni ja nemam još iskustvo s platnenim pelenama, jer je beba još u trbuhu, ali ih svakako planiram koristiti.
    Roda povremeno organizira radionice o platnenim pelenama, ima CD o njima, a evo par linkova na članke s rodine stranice:
    http://www.roda.hr/article/readlink/1745
    http://www.roda.hr/article/read/leta...nenim-pelenama
    http://www.roda.hr/_upload/dokumenti..._pelene_1A4-za
    Koliko sam skužila, dobro je imati 10 pelena za svaki dan (pa ocijeniš koliko često planiraš prati i koliko ti treba da se osuše). Možeš koristiti AIO (all in one) pelene koje imaju već zaštitnu nepromočivu tkaninu u sebi, ali su skuplje i brže se uništavaju pranjem. A možeš i korisiti zaštitne gačice na pelene - covere. Njih treba oko 2 kom za svaku veličinu.
    Ja sam nabavljala preko oglasnika, nešto je mama šila... Planiram u početku kombinirati tetra pelene sa zaštitinim gaćicama, a kasnije prijeći baš na ove platnene pelene koje liče na jednokratne.
    Treba ti još jedna kanta za držanje pelena i eventualno razgradivi papirići unutra koje se mogu baciti u toalet, a olakšavaju uklanjanje stolice.
    Mislim da je ok kupiti i rabljene pelene, jer one mogu izdržati da ih nosi 3-4 djece, a pranjem na 60oC se ubiju svi tragovi nošenja
    Imaš na ovom podforumu dosta tema pa probaj čitati (znam da je ogroman posao, nisam ni ja većinu toga uspjela još pročitati).
    Možda ti se javi netko od forumašica s iskustvom pa ti pokaže koju pelenu i da korisnih savjeta za korištenje.
    Sretno.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    10

    Početno

    fala ti na odgovoru.
    Polako i ja čitam ovaj podforum. Gledala sam na youtube-u iskustva i savjete od američkih mama. Mislila sam uzeti malo AIO za probu, mislila sam koristiti brzosušeće.
    Ja bih krenula od početka s njima, a ne s tetra pelenama, pa sam mislila taj paket uzeti polovan. Sad ne znam da li bi trebala uzeti paket od 25 pelena.??
    Koliko si ti spremila pelena za početak?

  4. #4
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    Imam oko 30 kom, ali doista raznih (od onih manjih za široko povijanje, ali koje će biti dobre uz uložak od tetra pelene, preko onih one size, te 2 AIO). Nastojala sam uzeti nekorištene ili korištene za široko povijanje (ali mislim da su i rabljene ok). Imam ukupno 5 covera (3 srednje veličine i 2 veća) i 20-ak tetra pelena. Naeke su na čičak, neke ne drikere, neke na vezanje (ove iz kućne radinosti, ali možda ćemo i njima dodati čičak, ako bude trebalo).
    Pokušavam samu sebe uvjeriti da je ovo dovoljno za početak te da ću kasnije dokupljivati kako bude beba rasla i kako budem kužila što nam odgovara.
    Za prvih tjedan-dva sam uzela i jednokratne pelene, samo zbog bolnice (jer mi je nezgodno tamo odlagati platnene i slati ih kući na pranje), a čim to potrošimo, s guštom se bacam na platnene.
    Čini mi se da je 25 za početak dovoljno, a uvijek možeš nadokupiti kad vidiš kako vam ide i kako beba bude rasla.

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja bih uzela tetre za novorodjence, brzo se suse, slazu se na vise nacina, i najjeftinije su za pocetak. Kasnije samo dokupis koliko ti treba drugih vrsta.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    10

    Početno

    nesviđaju mi se tetra. zbog peglanja i čini mi se da ih je teže poviti. neznam možda griješim

  7. #7
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja nisam peglala tetre (niti ista drugo )

    lako se sloze, ima linkova na webu

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pljuc, pljuc, kakvo crno peglanje. MIslim, ako ces peglat tetre, onda je logicno da peglas i druge vrste pelena, zar ne?

  9. #9
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Priključujem se samo da pratim.

    Ja sam si nabavila hrpu AIO pa sam pročitala da ljudima baš nisu pasale, pogotovo ne za tek rođene bebe.
    Na početku planiram koristiti tetre uz covere. Imam nešto ovih krojenih platnenih u newborn veličini. Kasnije prelazimo na AIO i ima da valjaju.

    No, bila bih jako sretna da me, čim rodim, posjeti jedna dobra Roda i pokaže mi kako to sve skupa koristiti.

  10. #10
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Iz svog iskustva i sto sam cula od drugih, AIO cesto promoce, pogotovo na spavanju. Mi smo ih koristili ponekad, obicno kao rezervnu pelenu u torbi jer ju je vani zgodno navuci. U vrticu smo koristili pelene s coverom, AIO mi jednostavno nisu bile uvjerljive.

    Brzosusece su mi bile zakon, posebno mutt like od babysaurus jer imaju odvojivi ulozak od dva sloja koji se moze zakaciti drukerima. Ja sam u pocetku kupila po 3-4 peene od Rode, Nature, Flafi i Babysaurus i onda sam izabrala najbolje modele i dokupila jos tih.. U medjuvremenu sam kombinirala s jednokratnim dok nisam skupila dovoljno platnenih. U pocetku moze biti malo curenja, ali treba malo dok ne naucite to fino zakopcat, zategnut...

  11. #11
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    [QUOTE=S2000;2320521
    Brzosusece su mi bile zakon, posebno mutt like od babysaurus jer imaju odvojivi ulozak od dva sloja koji se moze zakaciti drukerima. [/QUOTE]

    Koje su to brzosušeće pelene? Ja koristim već godinama Poppolino, Rodine, Fluffi... pl. pelene koje se sastoje od vanjske pl. pelene, jednog uloška najčešće odvojivog na koji se stavlja papirić te vanjskog nepomočivog dijela.

  12. #12
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Pa to su ti brzosusece, da se sto vise toga moze odvojiti da se brze suse (znaci da nije ulozak usiven u peleni pa je skroz neizvadiv kao u fitted pelenama).

  13. #13
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    ja sam za novorođenče koristila tetru i švedsku -ne trebaš peglat ako ih lijepo složiš i najbrže se suše od svih!
    imala sam i par S veličina, i par covera u svim vel,al i vunenih raznih a po noći vunene koje su mu u početku bile velike al su nam ostale do kraja pelenaštva,nešto tipa poppolini,onako dupla vuna.
    Možda ti je najisplatljivije uzet rabljene za probat razne,nađe se tu na burzi.

  14. #14
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Opet imam pitanje...
    Trenutno smo na jednokratnima, ali platnene su spremne (i tetre i krojene i svaštanešto). Budući da je bebina stolica još jako rijetka (praktički tekuća), a koliko sam čula, takva će ostati skroz do dohrane, zanima me kako ste to hendlale. Da pojasnim - prvi dan smo probali s tetrom (doduše, nismo je baš najspretnije namjestili ) i sva se stolica razlila svugdje po njoj. Nije procurila kroz cover. Na tetri su ostale fleke koje ne znam kako da uklonim jer me strah koristiti bilo kakva sredstva. A sunca baš i nema...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Fleke ne smetaju . Pelena je čista, a fleke su od pigmenata koji će izblijediti s prvim suncem. Nisu štetne za bebu, samo nisu lijepe za vidjeti. Ignoriraj ih.

    Meni tetre nisu bile zgodne, puno bolje su mi bile obične fitted pelene (jer imaju gumicu oko nogu pa se ne razlijeva svud po svud).

  16. #16
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    mishekica- ako te bas smetaju fleke, ja bi cesto isprala pelenu i natrljala gallsaife sapun(iz dm-a), i u kantu
    sad sam narucila drugu mozda ekoloskiju varijantu za mrlje sa http://www.eko-butik.com/pranje/sapun_mrlje
    jedino sto mi gallsaife nije uspio skinuti neke pigmente kad smo poceli s dohranom...sad se vise ne sjecam od koje hrane....

  17. #17
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    a da se osvrnem i na ranije postove
    za peglanje... i ja sam zagrizeni protivnik peglanja nemogu smislit peglu.... evo sveki mi kupila novu i eno je stoji vec par mjeseci, nisam je ni otvorila iz kutije da je pogledam
    sa tetrama se uhodas i poslije pranja ako hoces bas da budu ravne ko ispeglane, slozis na 4 djela i slozis jednu na drugu da se slegnu, i susis ih preklopljene na pola....meni je ta metoda bas bila ucinkovita
    a poslije susenja slozis ih odmah na nacin na koji ih koristis, npr, ja sam koristila dugo origami fold, pa bi nakon susenja sjela i slagala odmah origami koi bi preklopila na par djelova da budu kompaktne i spremne za uporabu, onda ti dodje na isto uzimas li iz ormara pp ili tetru

    ja sam u prvim mjesecima koristila tetre, sto na origami sto kao prefold, tek kasnije sam pocela nabavljati pp
    sad planiram za pocetak imati bar 10 kom nb i s, vec imam os i ostale velicine od sinka, tako da cu nadopunjavati kako treba, a kad zafali, tu su uvijek tetre

  18. #18
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to su ti brzosusece, da se sto vise toga moze odvojiti da se brze suse (znaci da nije ulozak usiven u peleni pa je skroz neizvadiv kao u fitted pelenama).
    ok thanks Očito sam se zbunila s nomenklaturom...

  19. #19

  20. #20
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Danas smo počeli s platnentima. Nadam se da nećemo odmah prestati.

    Stavila sam joj jednu fitted NB i preko toga cover i OK izgleda. Sad čekam da se probudi da vidimo curi li negdje nešto...
    No, budući da tih takvih pelena baš i nemam, stavljat ću joj tetre.
    Zanima me kakve ste covere stavljale kad ste koristile tetre. Ovaj NB cover koji imam jako je mali i mislim da će tetra stršati na sve strane. Osim ako je ne presložim točno na njegovu dužinu. Jeste li stavljale tetru + švedsku + cover ili samo tetru + cover ili nešto treće?

  21. #21
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Update:
    Propišala pelenu, cover, body, hlačice, dekicu i dva pokrivača na kojima je ležala...

  22. #22
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Imali smo i mi takvih epizoda. Negde propušta, oko nogu ili struka nisu dobro nameštene zaštitne. Uvežbaćete se posle nekoliko prematanja.

    Kad sam koristila tetre učvrstila bih ih švedskom, pa onda obukla zaštitne. Ne sme ništa stršati van.

  23. #23
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Ali moje švedske su goleme. Kad stavim švedsku, omotam je skoro do pazuha. Da presavijem nekako?

  24. #24
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Probaj nešto da iskombinuješ. Možda da presaviješ kraj koji ima vezice, pa onda tek vežeš. Mada, zavisi od kroja i koliko je široko između nogu. Moje su bile taman, pa nisam imala problema.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Update:
    Propišala pelenu, cover, body, hlačice, dekicu i dva pokrivača na kojima je ležala...
    Vjerojatno zaštitne nisu dobro namještene. Naučit ćeš s vremenom.

  26. #26
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Ja sam stavljala tetru i švedsku i cover, a po noći vunene. Imala sam više covera,ako sl promoči,al bebu i onako jako često presvlačiš. Naučit ćeš,ne brini

  27. #27
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Evo, preživjeli prvi dan.
    Ona prva nam je promočila jer sam uzela NB zaštitne gaćice. Očito su nam premale.
    Danas smo potrošili još negdje 5 Rodinih pusa, svaka s ekstra uloškom. Sve su bile TOTALNO MOKRE. Ja ne kužim kako ona može toliko piškiti. Možda zato ja idem triput dnevno na wc, a pijem 4 litre tekućine.
    Cover Rodina pusa nam je sve držao na mjestu, samo sam ga malo previše stegnula pa joj je crveno oko nogu. A strah me da će opet promočiti ako ostavim labavije... Isprobat ćemo sutra.

    Preko noći zasad ostajemo na jednokratnima...

  28. #28
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    mishekica-a svako koliko presvalcis?
    mozda da dok se ne uhodas pokusas sa cescim presvlacenjem? bar svaki sat...sat i pol

  29. #29
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Svaki put kad se probudi.

    Danas smo probali Rodine AIO i funkcioniraju.
    Imam čistih još par komada tih manjih fitted pelenica pa ću njih potrošiti, a onda ćemo probati s tetrama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •