Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Priziv savjesti u MPO postupcima i odbijanje u liječenju neplodnosti

  1. #1
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno Priziv savjesti u MPO postupcima i odbijanje u liječenju neplodnosti

    Drage moje,

    sukladno Zakonu o medicinski pomognutoj oplodnji svaki zdravstveni radnik ima pravo na priziv savjesti te zbog toga odbiti MPO postupak ili sudjelovanje u istom.

    e sad mene zanima, jeste li se susretale s takvim ponašanjem, s odbijanjem liječenja iz ovih razloga, da li vam je socijalni ginekolog odbio dati uputnicu iz tih razloga?



    A evo i dio zakona koji govori o tome:

    Priziv savjesti
    Članak 44.
    Zdravstveni radnici i nezdravstveni radnici koji bi trebali provesti ili sudjelovati u provođenju postupaka medicinski pomognute oplodnje imaju pravo pozvati se na priziv savjesti zbog svojih etičkih, vjerskih ili moralnih nazora, odnosno uvjerenja te odbiti provođenje postupka medicinski pomognute oplodnje ili sudjelovanje u tom postupku.

  2. #2
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ovo mi je trn u oku odavno.

    Kako se to našlo u zakonu, po inerciji jer doktori u drugim granama medicine imaju pravo na priziv, ili što? Ako doktori generalno imaju pravo na priziv savjesti, zašto se to moralo dodatno naglasiti člankom u ovom zakonu?

    Vjerujem da se ovo trenutno ne primjenjuje no ne tako davno primjenjivalo se; primarni ginići su se pozivali na priziv savjesti kako bi izbjegli izdavanje lijekova za MPO čije im je troškove refundirao HZZO. Ovaj članak im daje prostora da to opet rade ako se nađu u istoj situaciji.

    Osobno mislim da ginekolog nema što tražiti u toj grani medicine ako mu savjest ne dozvoljava pobačaje, a pogotovo medicinski potpomognutu oplodnju, i to treba VAN iz zakona.

  3. #3
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Zaguglah malo priziv savjesti u medicini, slučaj babice Jage od ovog ljeta i to...izgleda da je to u našem zakonu radi nezdravstvenog osoblja, jer liječnici i sestre već imaju zakone koji to reguliraju, odnosno koji im omogućuju prigovor savjesti.
    Inače su velike šanse da će se naći embriolog koji ima prigovor savjesti na rad s embrijima.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    A jel moze onda embriolog na osnovu priziva savjesti odbit nekom zelju da se embriji ne smrznu (da, ima i takvih)?

  5. #5
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Inače su velike šanse da će se naći embriolog koji ima prigovor savjesti na rad s embrijima.
    Nije li ovo oksimoron?
    Doduse, kod nas je svasta moguce, tako da....

    bubekice, tko? pacijent ili embriolog?
    ako je pacijent, ok, ima pravo na to... ali embriolog ne bi smio imati pravo to odbiti, jer mislim da bi i u takvom slucaju trebalo postivati zelje pacijenta (koliko to god bilo nekome cudno)
    Posljednje uređivanje od Ginger : 04.12.2013. at 08:07

  6. #6
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    a sori, mislim da sam krivo skuzila...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    362

    Početno

    Moja gin nije se pozvala na priziv savjesti, ali recimo ona ne kontrolira mpo trudnoće jer ih se, citiram "boji" zbog mogućih komplikacija. To njeno objašnjenje malo mi je smješno jer to je trudnoća kao i svaka druga. Mislim, u svakoj trudnoći može doći do komplikacija bez obzira na način začeća. Inače što se tiče ostalog poput uputnica i recepata (vezanih uz mpo) sve bi mi dala bez problema, odgovorila bi mi na sva pitanja, tako da mi zbilja nije jasno zašto ne želi kontrolirati trudnoću nakon mpo.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Mislim na hipotetsku situaciju - u klinici je jedan embriolog, par odbija smrzavanje, a embriolog to smatra protivno svojim uvjerenjima (ja osobno bih). Sto onda? Naravno da je potreban pristanak para na smrzavanje, ali sto u tom slucaju radi embriolog?
    Smatram da se priziv savjesti ne bi trebao odnositi ni na sto sto radno mjesto podrazumijeva. Ako radis u ljekarni podrazumijeva se da prodajes i lijekove i kondome pa makar ti bio protiv toga.

  9. #9
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    Lotta, većina socijalnih ginekologa mpo trudnice radije šalje mpo specijalistima
    jer mpo trudnoću u startu smatraju rizičnom, i to nema veze s prizivom savjesti.
    Imam tu sreću za sad da se niti moja socijalna ginićka niti liječnica opće prakse
    nikad nisu pozivale na priziv savjesti. Dapače, imam njihovu podršku.

    Ali, priziv savjesti, ma što je to? Naravno, sarkastično pitam.
    Znači li i to da liječnik, sestra ili pomoćno osoblje
    umirućem pacijentu mogu odbiti transfuziju krvi jer su Jehovini
    svjedoci primjerice i to se kosi s njihovim svjetonazorom?

    Postoje pojedine religijske grupe koje se duboko protive pojedinim
    operativnim zahvatima, transfuziji krvi, a u nas je najpoznatije protivljenje pobačaju i
    da MPO-u, odnosno blaže rečeno zamrzavanju embrija. Osobno milslim da ljudi koji se pozivaju na priziv
    savjesti jednostavno ne bi trebali raditi u zdravstvenom zanimanju(liječnik, sestra, apotekar...svi koji su u struci)
    jer prizivom savjesti direktno krše prava pacijenata.

    I dobro pitanje, ako sam uopće dobro shvatila. Što u slučaju da duboko religiozan
    par odbije zamrzavanje- Mislim da embriolog mora poštovati njihovu odluku.
    Ili što ako primjerice Jehovin svjedok odbije transfuziju krvi, a život mu ovisi o koncu.
    Vrlo paradoksalno.
    Posljednje uređivanje od amazonka : 04.12.2013. at 10:14

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Ne mora cak biti ni duboko religiozan, u svojim pohodima na VV upoznala sam nekoliko parova koji se protive smrzavanju.

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    [QUOTE=Argente;2529862 Inače su velike šanse da će se naći embriolog koji ima prigovor savjesti na rad s embrijima.[/QUOTE]

    . Sori, . Kud smo krenuli, možda se nađe ginekolog u prigovoru savjesti za rad s vaginama, pa radi samo abdominalni pregled trudnica, ko zna, možda to vani i postoji, NNI je u mojoj glavi.

  12. #12
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Pa ok, ne moraju oni smrzavati svoje
    To mi je ok, sve dok se ne petljaju u prava drugih, tj onih koji zele smrzavanje
    Al to moraju napomenuti i doktoru i embriologu, pa onda nek idu u prirodnjake ili blaze stimulacije

    I ja smatram da u ovom hipotetskom slucaju, embriolog ne bi smio zamrznuti te embrije, bez obzira sto se s tim ne slaze
    Ali zato im ja ne bih oplodila vise od 2-3 stanice...pa kako bude...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    ja tu ne sporim njihovo pravo na ne-smrzavanje, nego pricam o tome sto ako to nije po moralu biologu koji radi s njihovim materijalom
    ako netko nije shvatio, malo se spr*** s krajnostima.

  14. #14
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    ako netko nije shvatio, malo se spr*** s krajnostima.
    I ja isto (đinđo, teška je ovo literatura za rano jutro )

    Da, mislim da su imali na umu samo embriologe koji bi mogli odbiti zamrzavanje, ne i one koji bi mogli odbiti ne-smrzavanje. U praksi vjerojatno ne postoje nijedni, ali logično bi bilo da je za onog tko je odabrao to zanimanje ovo drugo veći grijeh.

    Piscima našeg zakona to nije palo na pamet, valjda im je tak normalno da odeš u struku gdje ćeš svakodnevno biti izložen onome što ti tvoj RKT svjetonazor brani?
    Ne bih rekla, jer što ćeš s dobivenim embrijima ako ih nećeš smrznuti ni transferirati? Bacanje se još više protivi tom svjetonazoru, tako da ti preostaje samo biti embriolog koji ne pristaje oploditi više od 3 JS. Osim što takav ne postoji, takvog nitko ne bi niti zaposlio.
    Dalje, ta se situacija ne može niti dogoditi, jer parovi koji odbijaju smrzavanje unaprijed odluče koliko JS žele da im se oplodi - ako su kategorički protiv krioprezervacije, oplode im 1-2-3 JS a ostale neoplođene smrznu.

    I čemu onda ova zakonska stavka, osim kao omogućavanje socijalcima da hvataju krivine ako ustreba?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    2,452

    Početno

    Ja sam medicinska sestra i nikad nebi radila na odjelu gdje se rade namjerni spontani, pogotovo ako je neki glupi razlog za to... Nisam protiv pobacaja ako za njega postoji opravdani i razumni razlog...Ali samo zato jer sam u takvoj zivotnoj situaciji sto ne mogu prirodno zaceti.. Zato radim na hitnoj i jako volim svoj posao...

    A do sad se nisam susrela niskim tko mi je odbio nesto napraviti u vezi mpo, ni na humanoj, ni u opcoj bolnici a ni socijalac..

  16. #16
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    I čemu onda ova zakonska stavka, osim kao omogućavanje socijalcima da hvataju krivine ako ustreba?
    Izgleda da je i meni rano, pa tri posta iznad sam napisala da je liječnicima to ionako već omogućeno kroz druge zakone (Zakon o liječništvu).

  17. #17
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    kupus mi od teme napravište

    šalim se, samo dajte..... bitno mi je čuti npr. i mišljenje vatre86 i iskreno mi je prihvatljivo, ne mislim da takvi ljudi ne bi smjeli raditi u zdravstvu........... ali kad se ove brate sjetim teme, sjetim se i liječnika ala potentnog Ćorušića , ginekolog u Petrovoj koji sigurno ne bi radio niti pobačaj ali ne bi niti dozvolio opldnju više od 3.j.s. odnosno zamrzavanje embrija...... ne znam što bih iskreno na to rekla.....

    A ono što je bubekica napisala..... i ja sam krivo shvatila, svhatila sam kao embriolog koji neće da zamrzava embrija, pa si mislim "koji vrag uopće ideš u te vode", srećom greška u prevodu. Ako par ne želi zamrzavati embrije, to embriolog i liječnik moraju akceptirati, jest da ih trebaju obavijestiti i informirati o posljedicama, lošijem ishodu u IVF-u takvim stavom, ali u konačnici trebaju poštivati takvu želju.

  18. #18
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj amazonka prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno milslim da ljudi koji se pozivaju na priziv
    savjesti jednostavno ne bi trebali raditi u zdravstvenom zanimanju(liječnik, sestra, apotekar...svi koji su u struci)
    jer prizivom savjesti direktno krše prava pacijenata.
    Da, ne bi trebali ali zakonom mu je omogućeno pravo (Zakon o liječništvu):

    PRIZIV SAVJESTI

    Članak 20.

    Radi svojih etičkih, vjerskih ili moralnih nazora, odnosno uvjerenja liječnik se ima pravo pozvati na priziv savjesti te odbiti provođenje dijagnostike, liječenja i rehabilitacije pacijenta, ako se to ne kosi s pravilima struke te ako time ne uzrokuje trajne posljedice za zdravlje ili ne ugrozi život pacijenta. O svojoj odluci mora pravodobno izvijestiti pacijenta te ga uputiti drugom liječniku iste struke.

    Ako je liječnik zaposlen u zdravstvenoj ustanovi, trgovačkom društvu, odnosno drugoj pravnoj osobi koja obavlja zdravstvenu djelatnost ili kod drugog liječnika koji obavlja privatnu praksu, mora o odluci izvijestiti svog nadređenog, odnosno poslodavca.
    E sad, ako je o svojoj odluci pravodobno izvijestio pacijenta te ga uputio drugom liječniku iste struke, onda mu ne krši prava.

    A kad je u pitanju ginekolog s npr. Krka, on pošalje pacijenticu najbližem kolegi, u Crikvenicu.
    Tko našoj pacijentici iz Krka refundira putne troškove?

  19. #19
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Kadauna, sori na kupusanju teme, dok se netko ne javi sa suprotnim iskustvom, ja zapilila po pravnom aspektu

    Najvjerojatnije u sadašnjim uvjetima nema primarca/reproduktivca/sestre/embriologa s prizivom savjesti, no da se ne bismo previše uljuljali u sigurnost, lijepim link na ne tako davne događaje iz 2008. http://www.roda.hr/article/read/odjednom-savjesni

  20. #20
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Arđo

    vatro, ok mi je da imas svoj stav
    i zato ne radis na ginekogiji, negdje gdje ne radis ono sto ne zelis

    Dok recimo, potentni Ćoršić je lik koji je fulao zanimanje (osim sto je bljak osoba - pristojna sam da me Arđa ne zbana)
    Ginekolog sa takvim stavovima ne bi trebao biti ginekolog, i to jos u Petrovoj - uzas!
    Ne priznam mu tu priziv savjesti (pogotovo sto ju niti nema)

  21. #21
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj bubekica prvotno napisa Vidi poruku
    Smatram da se priziv savjesti ne bi trebao odnositi ni na sto sto radno mjesto podrazumijeva. Ako radis u ljekarni podrazumijeva se da prodajes i lijekove i kondome pa makar ti bio protiv toga.
    X!
    Medicina je tako široko područje... idi, bavi se otorinom, internom... budi proktolog, ako baš želiš zadirati u intimna područja...

  22. #22
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    A kad je u pitanju ginekolog s npr. Krka, on pošalje pacijenticu najbližem kolegi, u Crikvenicu.
    Tko našoj pacijentici iz Krka refundira putne troškove?
    Ovo sam shvatila kao retoričko pitanje.

  23. #23
    cranky avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,117

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    X!
    Medicina je tako široko područje... idi, bavi se otorinom, internom... budi proktolog, ako baš želiš zadirati u intimna područja...
    Potpis!

    Ja radim na projektiranju zgrada, ali mi se ne sviđa crtat nacrte. Pozivam se na priziv savjesti i nek me firma plaća da sjedim u kancelariji u budem im lijepa
    No comment. Ako mi se ne crta, ja mogu ić na gradilište. Ako im se ne rade AB i/ili MPO nek idu u druge grane
    Općenito mi je suludo da u zakonu (bilo kojem) postoji takav članak. Šta je to nego legitiman izgovor za đabalebarenje

    Evo upravo kako je i Vatra napravila. Ne radi na odjelu koji joj ne paše i gotovo.
    Posljednje uređivanje od cranky : 04.12.2013. at 13:44

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Za vatru ( obzirom da me telefon zeza i ne da citirati), ne postoji odjel gdje se samo rade abortusi na zahtjev. Abortusi na zahtjev se rade na ginekologiji. Na istom mjestu gdje se rade kiretaze zbog medicinskih problema, kiretaze zbog toga sto je plod umro, zbog toga sto je plod bolestan. Dakle , to je sve potpuno ista ambulanta.
    i u potpuno istu sobu smjestaju zene nakon istih zahvata bez obzira koji je razlog zahvata.
    tako da ginekologija je podrucje koje moze imati puno etickih dvojbi.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    2,452

    Početno

    Kod nas u bolnici na odjel ginekologije dolaze zene sa zahtjevom za pobacaj, cak mislim i da se placa, a zene koje imaju komplikacije u trudnoci i moraju zbog medicinskih razloga obaviti ab smjestaju u posebnu sobu na patologiju trudnoce. Znam to, jer dok sam mjesec i po dana lezala svaku vecer su dolazlile zene na kiretaze zbog odumrlog ploda.

    Opet cu reci: nisam protiv ab ako postoji opasnost za zenu, ako je plod umro ako se vide neke malformacije kod ploda ili neki drugi med.razlog..ostali razlozi po meni su glupi, kao npr.financije ili eto ona bas sad ne zeli dijete, meni to smeta..a opet je razlog taj sta sam u takvoj situaciji. Da sam kao neke koje rade djecu za djecom..mozda bi drugacije mislila..

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Ne znam u kojoj bolnici radis , ali u dvije zagrebacke u kojima sam bila sve kiretaze ( bez obzira iz kojeg razloga) rade isti ljudi , i zene idu u iste sobe.
    U svakom slucaju u ginekologiji ima puno vise etickih pitanja i dvojbi nego u dermatologiji npr. pa bi lijecnici kod izbora specijalizacije morali dobro razmisliti. Ali to je jako tesko. Posebno jer se specijalizacije biraju iz raznih razloga , a niti osoba nije takva da tokom vremena nece promjeniti stav.
    mene bi posebno brinuli MPO strucnjaci koji npr. u bolnici koriste priziv, a privatno mozda -ne.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Čvrsto sam na liniji da razlozi itd. moraju ostati na ženi i na njenoj savjesti, bez da se podastiru med. osoblju, koje će te razloge onda prosuđivati. Opet... nitko nije pištoljem prisljen birati svoj poziv/zanimanje i ima izbora unutar njega.

  28. #28
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,640

    Početno

    kad sam imala spontani između svoje dvije trudnoće, baš sam bila sva tužna i jadna zbog gubitka bebice(rana trudnoća), a oko mene su bile sve žene koje su došle napravit abortus iz raznih razloga: jednoj klinki je ovo već bio 3. abortus i pričala je o tome kao da ide promijenit plombu na zubui produžit vanka u shopping, jedna žena je već imala dijete, neplanirano zatrudnila al muž nije htio baš u tom trenutku drugo dijete nego kasnije, jednoj se "dogodilo" treće,..uglavnom svi su imali razne razloge, neću ulazit u tuđe izbore, al to je bilo tako tužno, kako su se olako rješavali tih trudnoća, bar ono malo glume, tuge, oklijevanja na licu, ma ništa, a tu klinku s početka priče ma bolje da i ne spominjem, da je moja nalemala bih je i poučila kontracepciji. ne trebam ni reći da je svaka beba bila od drugog frajera. Strašno, kakvih sam se priča naslušala...i još sam se čudila zašto one moraju platiti 2000 kn a ja ne moram dok nisma pokopčala da sam ja jedina u sobi željela svoju bebu.

    tad se u mojoj glavi dogodio neki preokret i istinski cijenim ljude koji se bez obzira u kako teškoj situaciji se nalazili odluče zadržati bebu. Svatko zna najbolje za sebe, ne želim nikoga osuđivati al hoću reći da je to bio prijelomni trenutak u mojoj spoznaji o pobačaju. Uvjerena sam da ga nikad ne bih bila u stanju napravit, grizla bih se valjda do kraja života.

    Posebice kad već jednom prođeš trudnoću, rađanje života u sebi, rodiš to djetešce,...uh meni došlo da plačem i zbog sebe i zbog drugih u sobi. Evo iskreno najiskrenije, vjerujem da mi kojima je trebalo dugo da ostvarimo trudnoću nekako i drugačije razmišljamo o svemu tome.

  29. #29
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,640

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Čvrsto sam na liniji da razlozi itd. moraju ostati na ženi i na njenoj savjesti, bez da se podastiru med. osoblju, koje će te razloge onda prosuđivati. Opet... nitko nije pištoljem prisljen birati svoj poziv/zanimanje i ima izbora unutar njega.
    novi postovi, nisam vidjela i ja sam za to da nitko ne treba nečije razloge prosuđivati/osuđivati al da smo barem malo uređenija država da računaš na neku podršku u sustavu.

  30. #30
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Prvo se ispričavam na off-topicu.


    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo iskreno najiskrenije, vjerujem da mi kojima je trebalo dugo da ostvarimo trudnoću nekako i drugačije razmišljamo o svemu tome.
    A ima nas koji nikada nismo uspjeli ostvariti trudnoću i svejedno smo pro choice. I kad sam završila na kiretaži nakon spontanog, najmanje me zanimalo zašto su druge žene tamo i iz kojeg razloga rade abortus, to zaista nije moja stvar.

  31. #31
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,640

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    kad sam imala spontani između svoje dvije trudnoće, baš sam bila sva tužna i jadna zbog gubitka bebice(rana trudnoća), a oko mene su bile sve žene koje su došle napravit abortus iz raznih razloga: jednoj klinki je ovo već bio 3. abortus i pričala je o tome kao da ide promijenit plombu na zubui produžit vanka u shopping, jedna žena je već imala dijete, neplanirano zatrudnila al muž nije htio baš u tom trenutku drugo dijete nego kasnije, jednoj se "dogodilo" treće,..uglavnom svi su imali razne razloge, neću ulazit u tuđe izbore, al to je bilo tako tužno, kako su se olako rješavali tih trudnoća, bar ono malo glume, tuge, oklijevanja na licu, ma ništa, a tu klinku s početka priče ma bolje da i ne spominjem, da je moja nalemala bih je i poučila kontracepciji. ne trebam ni reći da je svaka beba bila od drugog frajera. Strašno, kakvih sam se priča naslušala...i još sam se čudila zašto one moraju platiti 2000 kn a ja ne moram dok nisma pokopčala da sam ja jedina u sobi željela svoju bebu.

    tad se u mojoj glavi dogodio neki preokret i istinski cijenim ljude koji se bez obzira u kako teškoj situaciji se nalazili odluče zadržati bebu. Svatko zna najbolje za sebe, ne želim nikoga osuđivati al hoću reći da je to bio prijelomni trenutak u mojoj spoznaji o pobačaju. Uvjerena sam da ga nikad ne bih bila u stanju napravit, grizla bih se valjda do kraja života.

    Posebice kad već jednom prođeš trudnoću, rađanje života u sebi, rodiš to djetešce,...uh meni došlo da plačem i zbog sebe i zbog drugih u sobi. Evo iskreno najiskrenije, vjerujem da mi kojima je trebalo dugo da ostvarimo trudnoću nekako i drugačije razmišljamo o svemu tome.
    ispravak same sebe: u slučaju uredne trudnoće i zdrave bebe, za ostale situacije ne znam, ne želim o tome ni razmišljati.

  32. #32
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,640

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo se ispričavam na off-topicu.




    A ima nas koji nikada nismo uspjeli ostvariti trudnoću i svejedno smo pro choice. I kad sam završila na kiretaži nakon spontanog, najmanje me zanimalo zašto su druge žene tamo i iz kojeg razloga rade abortus, to zaista nije moja stvar.
    Teddy Bearz nisam htjela povrijediti, smao naglasiti da mi koje još čekamo ili smo dugo čekale trudnoće, da bi se nekako te iste teže "rješile".

    Nije zanimalo ni mene, bila sam u svom filmu od šoka i tuge, al oko mene je bila maltene "vesela" atmosfera i osjećalo se u zraku došle smo se rješiti ovog tereta, jupi je nakon ovoga sve smo rješile. nije njih bilo briga što ja nisma u veselom filmu, ja nekako uvijek vodim računa i o ljudima oko sebe, njihovim osjećajima,... ne znam bit će da sam potrefila baš "posebnu" grupicu.

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,640

    Početno

    nego da se vratimo na temu od Kadaune, meni je nedopustivo da neki ginekolog ne da pacijentu uputnicu za pretrage,liječenje zbog svojih etičkih dvojbi. Helloo...a da me boli glava, poslao bi me neurologu.

  34. #34
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa Vidi poruku
    I kad sam završila na kiretaži nakon spontanog, najmanje me zanimalo zašto su druge žene tamo i iz kojeg razloga rade abortus, to zaista nije moja stvar.
    X

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo se ispričavam na off-topicu.


    A ima nas koji nikada nismo uspjeli ostvariti trudnoću i svejedno smo pro choice. I kad sam završila na kiretaži nakon spontanog, najmanje me zanimalo zašto su druge žene tamo i iz kojeg razloga rade abortus, to zaista nije moja stvar.
    X. I ja sam bila u toj situaciji - missed nakon IVF-a, pokušaj za bebu br. 2. Svim svojim bićem sam bila i ostala pro choice! Briga me za razloge drugih žena, i za vaganje patnje stila kome je teže.

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    I nisam ja ta koja će njima prosuđivati jesu li im razlozi opravdani ili ne.. isto tako kao što meni netko nema što prosuđivati je li to što sam zamrzavala embrije ili ne opravdano, jedna ko što ja neću nekome prosuđivati ili ne jel' opravdano ili ne ako nije došao po sve svoje smrzliće itd. itd.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam zdravstveni radnik. Moj stav je ovakav: kad biraš struku/specijalizacju, razmisli što možeš raditi a što ne. Nije mi ok odbiti pacijenta zbog mojih načela. Tko sam ja da se mojih načela mora držati netko drugi? Pacijent ima svoju glavu i razum i može sam odlučiti što želi, a što ne.

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam zdravstveni radnik. Moj stav je ovakav: kad biraš struku/specijalizacju, razmisli što možeš raditi a što ne. Nije mi ok odbiti pacijenta zbog mojih načela. Tko sam ja da se mojih načela mora držati netko drugi? Pacijent ima svoju glavu i razum i može sam odlučiti što želi, a što ne.
    Ovo bih ja očekivala od idealnog, a nadam se i standardnog tj. većinskog, zdrav. radnika.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    2,452

    Početno

    A cuj da i moram raditi u sali gdje se rade ab, radila bi i to jer to je moj posao, ali nebi se dobro osjecala da gledam kako ubijaju bebice koje nisu nis krive. Ja govorim o svojim stavovima. Isto tako se slazem s curama koje kazu da bi bilo tko tko radi u zdravstvu, a priziva se na savjest, neka promijeni ili odjel ili struku, a ne da pacijenti ispastaju...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje,

    sukladno Zakonu o medicinski pomognutoj oplodnji svaki zdravstveni radnik ima pravo na priziv savjesti te zbog toga odbiti MPO postupak ili sudjelovanje u istom.

    e sad mene zanima, jeste li se susretale s takvim ponašanjem, s odbijanjem liječenja iz ovih razloga, da li vam je socijalni ginekolog odbio dati uputnicu iz tih razloga?



    A evo i dio zakona koji govori o tome:
    Super je tema jer sam oduvijek htjela pohvaliti svoju socijalnu ginekologicu koja mi je uvijek na usluzi za sve uputnice, savjete, podršku...Čak je i kontrolirala na koje sam pretrage upućena i sugerirala čak i dodatne
    Ali njena medicinska sestra mi i dalje izaziva grč u želucu jer neće da prenese ginekologici što želim (npr. Utrogestan -pita 2 kutije iako se može napisati ponavljajući recept tako da sam svako malo išla moliti Utrogestane), a ako ja želim osobno pitati dr ostavi me čekati par sati.

    Na hitnoj u SD(završila zbog krvarenja u 8tt) doktorica i sestra me posjele i pola sata tješile i objašnjavale stanje. Nikad zaboravit.

  41. #41
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sam shvatila kao retoričko pitanje.
    Zapravo, uopće nije

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •