Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Vađenje prolaktina

  1. #1
    luce st avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    225

    Početno Vađenje prolaktina

    Da li netko zna točne upute kada se vadi prolaktin. Odnosno:

    - unutar dva sata od buđenja ili nakon dva sata od buđenja
    - od drugog do petog dana ciklusa, ili bilo koji dan u mjesecu

    Također, da li netko zna nešto o terminu MAKROPROLAKTIN?
    Hvala puno


  2. #2
    LO avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    341

    Početno

    Ja znam samo da se prolaktin vadi 3 dan ciklusa, a ostalo :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Prolaktin se moze vaditi svaki dan ciklusa. To od 3 do 5 dc je za druge hormone, sem progesterona koji se vadi 21dc. Preporucuje se da se vadi 3 dc zbog drugih hormona da nema vise puta bockanja.

    Vadi se nakon budjenja i moras biti odmorena, bez stresa. Preporucuje se da nije nataste jer je i glad stres. Malo lezis (svaki dz razlicito, kod nas u Mkd se lezi na klupi) i onda ti vadu krv iz vene.

    Nadam se da sam pomogla. Sretno

  4. #4
    sanja30 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Makroprolaktin su velike molekule prolaktina koje se grupiraju, i ne moraju biti stetne, pa cak ne zahtijevaju niti terapiju. Tako je bar u mom slucaju.
    Otkrila sam da su mi vrijednosti prilaktina u nebesima, ali uvijek sam imala ovulacije i nikad iscjedak iz dojki. I nakon analize napisali su mi dijagnozu MAKROPROLAKTINEMIJA a doktor mi je slikovito objasnio da su to velike molekule prolaktina koje stvore makromolekule koje su teze od ostatka (neznam cega ??) pa se taloze i kao takve nisu stetne.

  5. #5
    luce st avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    225

    Početno

    Sanja30, kakvu analizu si ti točno radili da bi postavili dijagnozu Makroprolaktinemije? Gdje se može raditi taj test? Meni je povisen prolaktin, za ovulaciju nisam sigurna jer su mi radili folikulometriju jedino kad sam bila pod Bromergonom, a iscjedak iz dojki imam i kad sam pod Bromergonom. Jedan doktor mi je nedavno preko telefona spominjao mogućnost da se u mom slučaju radi o Makroprolaktinemiji, ali nije imao vremena objašnjavati mi. :?

  6. #6
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Evo samo da se javim da vam dam nade, ja sam ostala trudna sa jako visokim prolaktinom ( gornja granica ref. vrijednosti 637 nečega, a ja imala 4152 nečega). Za sve pretrage koje su bile potrebne trebaslo mi je puno vremena i na kraju mjesec kad sam počela piti Bromergon sam ostala trudna. S tim da sam B. počela piti 21 dan ciklusa u kojem sam zatrudnila. A trudnoća školska po zadnjoj M što znači ostala sam trudna prije tabletica :D

    Ja sam pretrage radila u Zg u Vinogradskoj, tamo ima Centar za hipofizu. Ima jedna super profesorica, nažalost dugo se čeka, dobro je imati vezu

  7. #7
    luce st avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    225

    Početno

    Pale, čestitam!! Nas dvije smo se dopisivale na forumu Bete ovo proljeće oko prolaktina i Vitex agnus castus. Stvarno mi je drago da si trudna! :D Ima nade za sve nas

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    333

    Početno

    luce st prolaktin se vadi dva sata nakon budjenja - sto znaci ako si ustala u 7, ne vadis krv prije 9. Pojedi nesto malo prije toga, i kad dodjes u ambulantu, sjedi i sacekaj barem 15 min. da se malo smiris od voznje i sl. Tek nakon toga vadis krv. S tim da je meni doktor rekao da mi vjerovatno i sama pomisao na vadjenje krvi podize prolaktin . Grozno se plasim igala.
    I da, mozes ga vaditi bilo koji dan ciklusa, ali ga ja uvijek radim 5 ili 21 da bih usput provjerili jos koji hormon - da me ne bodu dva puta.

  9. #9
    luce st avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    225

    Početno

    Hvala puno. Ja sam ga više puta vadila u zadnje dvije godine i to uvijek unutar dva sata od buđenja. Zadnja dva puta sam radila i profil, tj. 3 vađenja, svako sa pola sata razmaka. Kako su mi vrijednosti bile lagano povišene, ali su padale sa svakim vađenjem, možda bi čak bile i normalne da sam išla kasnije. Uh...
    Kao rezultat toga su mi preporucili da se vratim na bromergon - jer idem u 11. na IVF u Mb. Ništa, neznam koliko ima smisla sada se igrati sa ponovnim skidanjem s bromergona jer vrijeme prolazi. Valjda trebam izgurati do IVF i držati fige da uspije :D

  10. #10
    sanja30 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Citiraj luce st prvotno napisa
    Sanja30, kakvu analizu si ti točno radili da bi postavili dijagnozu Makroprolaktinemije? Gdje se može raditi taj test? Meni je povisen prolaktin, za ovulaciju nisam sigurna jer su mi radili folikulometriju jedino kad sam bila pod Bromergonom, a iscjedak iz dojki imam i kad sam pod Bromergonom. Jedan doktor mi je nedavno preko telefona spominjao mogućnost da se u mom slučaju radi o Makroprolaktinemiji, ali nije imao vremena objašnjavati mi. :?
    To sam radila na Rebru - klasično vadjenje krvi. Kad je doc. pogledao nalaz rekao je samo da ce ovima u labu dati da naprave jos jednu analizu (jer se neko vrijeme krv cuva), spomenuo je neke big big molekule tj. vrijednost prolaktina nakon talozenja. I kad je stigao taj nalaz on je bio skoro u granicama normale tj. mozda malo povisen.

    Ali ako ti imas iscjetke, a ovulacija ti je upitna mozda ipak nije kao kod mene, iako bi to bilo lijepo jer sam ja cudesno ostala prirodno trudna nakon 14 IVF

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •