Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Debljina i hormoni

  1. #1
    mini

    Početno Debljina i hormoni

    Drage moje,

    Zanima me da li je ijednoj od vas doktor rekao da mora smršati, kako bi se popravila slika, tj. omjer hormona (FSH i LH)?
    Ja imam nekih 7-8 kg viška, dakle nisam baš predebela, ali mi je doktor rekao da prije nego uđem u program za MPO trebam smršati bar 2kg :/

    On tvrdi da svaki višak masnih naslaga onemogućava hormonima normalan cilkus kroz organizam, odnosno zadržavaju se u tom masnom tkivu i to dovodi i do anovulacije.

    Da li ijedna od vas ima takva iskustva?
    Ja sam, eto, odmah prepolovila porcije hrane, imam i steper (još samo da ga počnem koristiti ) i nadam se da ću bar malo ofaliti da dana D.

    Ljubim vas

  2. #2
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Mini,
    povecana tjelesna tezina moze predstavljati otezavajuci faktor u lijecenju neplodnosti, ali nije njen uzrok (osim valjda u ekstremnim slucajevima). Los omjer FSH i LH ukazuje i na mogucnost PCOS-a, sindroma policisticnih jajnika, a koji opet moze imati korelaciju s povisenim insulinom, koji dovodi i do debljanja.

    To bi mogao biti jedan od razloga zasto ti doktor preporucuje mrsavljenje.
    Drugi je pak da neka istrazivanja pokazuju da kod zena s povisenim BMI - indeksom tjelesne mase, dolazi do (ponovnog ili lakseg) uspostavljanja ovulacije ili normalizacije nivoa hormona ako smrsaju 5-10% svoje tjelesne tezine. U svakom slucaju, ako vec imas viska (a ja ga recimo imam mnogo i radim na mrsanju), nije zgorega probati i taj "recept" prije bilo kakvih daljih postupaka.

    Zelim ti puno srece u ostvarivanju trudnoce i majcinstva!

  3. #3
    mini

    Početno

    Wewa, hvala ti na ovim informacijama. Znaš, tek smo ušli u program MPO i još se ne snalazimo najbolje, ni ja ni MM, sa svim tim pojmovima, a pogotovo ne znam šta nas tek čeka. A puno me je strah. Ovdje od vas učim i pokušavam zapamtiti sve bitne stvari (posebno uspjehe).

    Šaljem ti veliku pusu i mnogo pozdrava

  4. #4
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj mini prvotno napisa
    Wewa, hvala ti na ovim informacijama. Znaš, tek smo ušli u program MPO i još se ne snalazimo najbolje, ni ja ni MM, sa svim tim pojmovima, a pogotovo ne znam šta nas tek čeka. A puno me je strah. Ovdje od vas učim i pokušavam zapamtiti sve bitne stvari (posebno uspjehe).

    Šaljem ti veliku pusu i mnogo pozdrava
    Ma samo pitaj sto te zanima, zato se i okupljamo
    A nadam se da ces sto prije zaboraviti sve ove pojmove i uciti o dojenju i platnenim pelenama!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno

    Mini, strog ti je doktor, nema što, gdje si ga našla?

    Ja imam 30 kg viška (uvijek me bilo, ali sad sam, znam, fakat pretjerala). Moj privatni ginekolog (koji nije stručnjak za MPO) gnjavi me za kilažu iako nemam policistične jajnike i hormoni su mi u redu. I privatni specijalist kojem sam išla jer nisam znala hoće li me primiti u bolnici rekao je da moram smršavjeti, ali zbog mogućih problema u trudnoći (dijabetes, visoki tlak). Liječnik kojem idem na postupke (ipak na uputnicu!) nije rekao ništa - doduše, dosad nije bilo ni uspjeha tako da me možda sljedeći put kad se pojavim napadne.

    Znam da bih trebala ozbiljnije shvaćati preoblematiku, i jesam na dijeti, ali ne ide pa ne ide! (Ni štitnjača, nažalost, nije kriva, jednostavno sam stalno gladna). A da osnujemo podforum za mšavljenje?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Mini, ja sam u tri postupka dobila 7 kg i kad sam isla na 4. (zadnji ) postupak, moj doktor koji me je vodio me je stvarno izgrdio kad me vidio u ordinaciji. Bio je zaista nezadovoljan i rekao mi da kad se vec ovoliko trudim imat bebu zasto sam dozvolila nadebljat se 7 kg i skoro me nagovorio na pauzu od 2 mjeseca dok ih ne skinem. Posto se spremao Bozic i NG, ja sam znala da nema sanse da izgubim te kile i insistirala da opet idem u postupak i iz tog puta se rodila moja LK. OK, ja nisam dobar primjer da visak kila radi hormonski disbalans jer sam bas iz tog postupka ostala trudna ali zelim reci da je stav i mojeg doktora bio da si viskom kila ne radim uslugu u postupku. Bilo bi super kad bi izgubila koje kilo ali gubi ih na duge staze i trajno.

  7. #7
    mini

    Početno

    Ja sam već duže vrijeme sebe tjerala na dijetu, prvenstveno radi zdravlja, ali volim slatko, i to mi je najveći porok. Teško mi se toga odreći.
    A ovo je prvi put da mi je neki doktor rekao da trebam smršati, pa sam se malo prepala i shvatila ozbiljno. Tražila sam po internetu razne dijete, ali su sve velika patnja i sa poznatim jo-jo efektom. Ne želim nagle promjene, koje bi me takođe mogle koštati zdravlja, tako da sam za sada prepolovila količinu hrane u tanjuru (i vjerujte da je i pola od naviknute količine dovoljno), smanjila kruh na min., slatkiša se nisam baš skroz odrekla, ali sam ih poprilično smanjila. Ukinula sam bilo kakvo grickanje na poslu, dok radim za komp., jer mislim da me to najviše i udebljalo. I počela sam koristiti steper 8)

    Neti, mislim da nije loša ideja o podforumu gdje ćemo se podržavati i savjetovati kako da zdravo gubimo kile, mi bucke
    Pusa svima

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    244

    Početno

    Ja sam u samo 5 mjeseci dobila 6 kila (što od ležanja nakon operacije što od stimulacije za ICSI). Prve tri kile su otišle samo s malo više kretanja i smanjenim obrocima al ove ostale se ne daju. Sad sam na dijeti s čarobnom juhom i nisam gladna. Jedem puno voća i povrća tako da mislim da mi ova djeta ne može škoditi. Na tjelu se već vide velike promjene,a i na vagi nešto malo. Mogu još cca tjedan dana biti na djeti a onda se pripremam za svoje smrzliće.

  9. #9
    mini

    Početno

    Veda, sretno!!!

  10. #10
    gogapo

    Početno

    Drage moje,
    ja sam još jedna s viškom kilograma (velikim viškom ). Nikada mi doktori nisu ništa za to govorili, a imam policistične jajnike i iza sebe dva neuspešna IVF-a i FET. Sada mi je doktor prepisao SIOFOR, tri puta dnevno od koga mi je baš muka, ali šta da radim. Ne idu mi dijete od ruke nikako. Veda, kakva ti je to čarobna juha???

  11. #11
    mini

    Početno

    Gogapo, zašto SIOFOR? To je lijek za dijabetičare. Moja mama ga troši kao dio terapije. Možda ti je muka ako ti obori šećer (jer mu je to svrha), a ti s dijabetesom nemaš problema. To bi trebala provjeriti.
    A ako imaš problema sa dijabetesom, a k tome i polic. jajnike, možda da uradiš nalaz, čini i se da se kaže na inzulinsku rezistenciju. U tom slučaju, postoji efikasan lijek (metamorfin ili tako nekako, pročitaj na forumu mame & bebe), koji pomaže da se brzo dođe do
    Nadam se da se ne ljutiš što ti ovo pričam, samo pokušavam pomoći

  12. #12
    gogapo

    Početno

    Mini, naravno da se ne ljutim. Svaka informacija mi je dragocena. A ovaj siofor jeste metformin hydrochloride, tako piše na kutiji. Probaću i to, pošto sam svašta probala, pa da vidimo. Rekla mi je da je s tim postigla dobre rezultate. Još jedna stvar mi nije jasna, ovako piše: Dopler arterije ovarike desno sa RI=0.97 PI=3.67
    levo RI=0.93 PIU=3.17
    Kaže da je to nisko, to mi baš nije najjasnije??? :?

  13. #13
    mini

    Početno

    Joj, ne znam šta to znači!
    Ali sigurno će se naći neka od cura koja će ti objasniti.
    Ili malo prosurfaj po internetu, sigurno ima objašnjeno.
    Nadam se da nije ništa strašno. Ne brini, sve se da riješiti

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    348

    Početno

    Evo da se priključim...
    ja imam velikih problema sa kilama (višak je preko 30kg).
    Moram smršaviti prvenstveno zbog zdravlja a o izgledu da ne govorim.
    Imam problema godinama sa Pcos,štitnjača je sada kao u redu,povišen šećer,masnoće a ovulacije nema.
    Upisala sam se na fitness jučer,čvrsto sam odlučila početi se hraniti po Montignacu i pomaka mora biti.
    Želim bebu što prije,ali dajem si vremena do godinu dana da dođem na neku pristojnu kilažu i pokušamo prirodno.
    Svima sretno

  15. #15
    mini

    Početno

    Draga lola24, želim i tebi i svim ostalim curama da što prije mazimo naše bebaće!
    Možda ne bi bilo loše da pišemo i na koji način, kojim dijetama pokušavamo da smanjimo kilažu.
    Pokoji savjet neće nikom biti na odmet
    Još da kažem, doktor mi je rekao da se hormoni ne mogu ciklično mijenjati po pravilima (mislim na omjer FSH i LH) ako postoji puno masnih naslaga, jer ih one zadržavaju. Zato bi se trebale potruditi i smanjiti našu "ugodnu popunjenost"

  16. #16
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ja baš danas rekla svom dr. kako mi je dr. Lučinger rekao da ne trebam provjeravati spolne hormone jer je prije i tijekom stimulacije sve bilo za 5. A on se na to našalio da se vidi po meni da je to sve u redu. E sad, ne znam što mu to znači, jest da sad imam zadovoljavajuće poprsje, ali pošlo je koje kilo (od 9 dobivenih) i kud ne treba

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ne, on to skuži po količini masnoće, jel' pravilno raspoređena, čula sam i od drugih to . Eh, sad, ima tu cura koje se slažu s tim pristupom nevađenja hormona i odokativne procjene. Ali, većina je nas štreberica pa to provjerava i prije i poslije i tijekom (npr. ja ). Meni su pak sestre na VV komentirale da nemam guzu i da me nemaju u što bocnuti. Ah, ne mogu se svima svidjeti... Poprsje mi je OK (understatement).

  18. #18

    Početno

    I ja bi trebala smršaviti,nakupila sam sigurno 10 kg viška pa ako ima koja cura neku "pametnu" dijetu,može na pp?Znam sve o zdravoj prehrani,ali kad to treba primjeniti ide mi nekih tjedan dana i onda gotovo-što zbog užurbanog stila života što zbog stresa(možda i nije neki izgovor,ali meni to sad izgleda ko nemoguća misija :/ ).
    Ajde curke neka mi se javi neka koja ima dobar i isproban recept!!Bacila sam do sada brdo love za raznorazne preparate,a rezultat je trenutačan i sve se brzo vrati .

  19. #19
    mini

    Početno

    Ja mislim da je ipak najbolje promijeniti način ishrane, što manje tjestenine, ne praviti kombinacije tipa meso+krompir, smanjiti unos slatkiša, fast food hrane... u stvari, odreći se svega ukusnog!
    Puno tekućine je takođe bitno. Ma to sve i same znate, ali trebalo bi da to bude jednostavno novi način ishrane , ne samo dok ne skinemo višak naslaga, nego stalno. To je jedino siguran način da se kile ponovo ne vrate.
    E sad kako se svega odreći... :? ne znam.
    Možda treba dobar motiv, a za mene je mali i te kakav motiv!
    I još nešto, ne počinjite sa dijetama u vrijeme PMS-a, meni je bilo nemoguće, jer bih tada "ubila" za komadić (hm.. malo veći) čokolade

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ne zaboravite samo piti vodu, dakle bez sokova (pogotovo gaziranih) .

  21. #21
    gogapo

    Početno

    lola24, možeš li mi reći šta znači hraniti se po Montignacu??? Prvi put čujem za taj način prehrane, a i ja imam baš veliki višak kilograma(20kg)

  22. #22
    Angelina Bell avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    240

    Početno

    A jeste li drage moje pogodile temu!!!
    Evo još jedne članice! sa viškom od + - 25 kg. Bila sam na laparo, dijagn. PCOS i isto tako voljela bi skinuti ih u nadi za bržim dolaskom do .
    Osim toga, skoro da se bojim sad ostati trudna kad mislim da trudnoća digne (kako kome) od 10-30 kg. Šta da puknem ili poletim? (a ustvari iznutra )
    Citiraj Coronaxx prvotno napisa
    .... ako ima koja cura neku "pametnu" dijetu,može na pp?Znam sve o zdravoj prehrani,ali kad to treba primjeniti ide mi nekih tjedan dana i onda gotovo-što zbog užurbanog stila života što zbog stresa(možda i nije neki izgovor,ali meni to sad izgleda ko nemoguća misija :/ ).
    Potpisujem u potpunosti, kupila sam čak i dvd-ove sa vježbama za mršavljenje, ali sam lijena da bih počela i pridržavala se pravila 3 x tjednog vježbanja.
    Od dijeta imam onu mesnu, koja efikasna je, ali se uz samo malo opuštanja kile lako vrate, skinula sam s neta UN dijetu koju nisam probala, i dijetu "čarobna juha" koju također nisam nikad u cijelosti sprovela. Mogu ih slati ako ih netko želi.
    Imate li vi nešto, davajte i svima sretno.
    (a da se možda prebacimo na drugi pdf prije nego nas opomenu..)

  23. #23
    Angelina Bell avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    240

    Početno

    E... lola 24 i mene zanima taj Montignac.

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    348

    Početno

    Nisam ni ja pročitala knjigu (Jedem dakle mršavim),ali namjeravam ovih dana.Znam da se treba voditi briga o kombinaciji namirnica,nema krumpira,mrkve,kukuruza i svega bijelog (tijesto,riža).
    Količine nisu ograničene,iako treba pripaziti pogotovo na večeru ali gladovanja nema.Pa sad ko hoće,neka pročita knjigu i krenite!!
    :D

  25. #25
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Ovako ja mislim - nije svaka dijeta za svakoga dobra. No žene s PCOS-om su u začaranom krugu, jer im PCOS izaziva debljinu a ne obratno. Zbog povezanosti te bolesti s inzulinom trebalo bi smanjiti jednostavne ugljikohidrate na minimum (čitaj ukinuti), a čak i složene (zdrave) ugljikohidrate limitirati na neku normalnu količinu, napr. 1 feta integralnog kruha na dan). Potrebno je pažljivo proučiti tablice s namirnicama (u kojima je navedena količina ugljikohidrata i kalorija) prije početka dijete (tj. novog načina življenja) i sastaviti sebi jelovnik koji će zadovoljiti sve dnevne potrebe. Osoba s PCOS-om će vrlo brzo izgubiti kilograme ako glavnina prehrane bude bazirana na mesu, ribi, jajima i gomili povrća na sve načine. Uz ovo kombinirati mliječne proizvode, i to na paradoksalan način - što masniji to bolji (napr. radije Mileram nego jogurt).

    Ovo gore je isključivo za PCOS, rezultati vidljivi kroz 5 dana.

  26. #26
    mini

    Početno

    Meni do sada nijedan doktor nije dao dijagnozu PCOS, ali mama mi je dijabetičar (na inzulinu) i mislim da ću poslušati Danijelu. Inače, krompir mi je najdraža namirnica, ali volim i povrće, pa vrijedi pokušati ukinuti/smanjiti te strašne ugljikohidrate
    Hajde cure, navalimo na mršanje!
    Sve za
    A tek kad nas naše ljubavi vide u novom izdanju... ima sve da se trese

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    348

    Početno

    Moj dragi več je happy,samo što sam krenula na vježbanje!!!
    Zaboravila sam reći da je kod Mont.najbitniji glikemijski indeks.
    Morao bih biti niži od 50.
    Za un dijetu sam čula sve dobro,ali meni je prekomplicirano voditi brigu kad šta jedem i to ukombinirati sa poslom.Čarobna juha je ok za skinuti 4-5 kg i očistiti organizam.
    Kod mene je malo povišen šećer,dobila sam Glukophage kao da mi pomogne smršaviti barem par kg,ali ništa.

  28. #28
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Lola UN dijeta obiluje ugljikohidratima. Nije za PCOS. Ugljikohidrati, posebice jednostavni trenutno podižu šećer. Glukophage će ti pomoći ako i ti pomogneš njemu.

    Mini, malo začinjenog lešo krumpira se smije pojesti, ili ako kuhaš neko drugo povrće smiješ dodati krumpir u njega. Ali ne smije biti bazna namirnica.

  29. #29

    Početno

    Danijela jel postoji već složena dijeta koja se bazira na povrću i mesu i sl.proizvodima ili to treba svak individualno sastaviti?Jedna poznanica je na sličnu foru jako puno smršavila i već je godinama fit,čak malo sad i premršava.Jednom prilikom mi je rekla da treba obratiti pažnju na priloge,a izbjegavati "glavno jelo" :? ??

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    348

    Početno

    Danijela misliš za glukophage da će pomoći ako izbacim ugljikohidrate?
    Na montig.prehrani neću ih skoro ni jesti (tj.ove nezdrave iz bijelog brašna,tijesta i riže)!!
    Prije 2 godine pokušala sam piti Gluformin,ali sam imala veliki problema sa probavom...stalno sam trčala na wc.A od ovih ništa.
    Pijem 2 na dan od 1000 mg.

  31. #31
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Citiraj Coronaxx prvotno napisa
    Danijela jel postoji već složena dijeta koja se bazira na povrću i mesu i sl.proizvodima ili to treba svak individualno sastaviti?Jedna poznanica je na sličnu foru jako puno smršavila i već je godinama fit,čak malo sad i premršava.Jednom prilikom mi je rekla da treba obratiti pažnju na priloge,a izbjegavati "glavno jelo" :? ??

    To je mesna dijeta gdje su u potpunosti eliminirani ugljikohidrati i jako je opasna. Zove se Atkinsova dijeta.

    Probajte potražiti knjigu Fit for live. To mi se čini dobro.kod njih je stvar u odvajanju ugljikohidrata i bjelančevina, a ne o izbacivanju. Može se jesti i jedno i drugo, ali posebnno - s tri sata razmaka. Kad se jede voće, pola sata.

    Dakle, meso bez priloga, sa salatom. Za tri sata može ugljikohidrat.

  32. #32
    gogapo

    Početno

    Danijela32, nisi napisala da li osobe s PCOS mogu da jedu voće?!? Pošto imam baš veliki višak i neophodno mi je da skinem kilograme, poslušala bih tvoj savet, ne izgleda mi teško

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    5

    Početno

    Slažem se sa Babyiris.Bila sam na mesnoj dijeti i skinula 15kg,dobro se osječala,a onda mi se poremetila mens.Kasnije sam saznala da ova dijeta djeluje preko hormona.Jako sam se uplašila i prestala s dijetom.Nisam nakupila nove kg iako bi trebala "skinuti" još 5-10kg.Sada krećem ponovo u postupak,pa ću malo pričekati s dijetama.Jedino me strah kako ću reagirati na stimulaciju

  34. #34
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo i mog iskustva, nemam dijagnosticiran PCOS i hormonska slika (krvne vrijednosti) mi izgleda u redu, ali imam mikrocistične jajnike i nepravilne (produljene i vjerojatno u dobrom dijelu slučajeva anovulatorne) cikluse.

    Daklem, ja u biti nisam krenula na dijetu, nego mi je dr. opće prakse nakon redovitog sistematskog u firmi i rel. visokih vrijednosti kolesterola (36 mi je godina, 169 i imala sam oko 64 kg) preporučila da ne konzumiram toliko puno punomasnih mliječnih proizvoda (obožavam livanjac, parmezan, maslo, to mi je bilo doručak i večera). I ja sam se prebacila na laganije sireve i smanjila količinu sira, prebacila se nemasno mlijeko, svaki dan odlučila pješačit min 30 min do sat vremena (često pješice odlazit s posla doma), radit malo vježbe za jačanje mišića , ne pit gazirano niti sokove i ostala sam frapirana kad sam skužila da mi roba visi nakon par mjeseci. Mislim, bila sam uvjerena da je nemoguće skinut ona "krilca" s bokova bez nekakvih lipo tretmana kad ono nevjerojatno - Michelin efekt sam od sebe nestao!

    Doduše, malo su onda kile krenule previše padat (min 54, što nije dobro izgledalo) pa sam si opet priuštila pokoji sok i malo smanjila vježbanje pa je došlo na 56 i sad se stabiliziralo na 56-58 kg. Sad imam idealan BMI - oko 20 (169 s 58 kg) i na tome se zasad održavam.

    Eto, ako je nekome od koristi i upotrebljivo...

  35. #35
    stelerina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    588

    Početno

    I ja sam vise manje sve dijete isprobala, ali mi se najucinkovitija pokazala ona - ne jesti iza 18-19h. Makar mi najsladje oko 22h nesko ubacit u kljun , nista osim vode (2l dnevno) i cedevite ne pijem, eventualno se vikendom pocastim kasnom pizzom i onda popim colu.
    U prvih tjedan dana uvijek mi odu 2kg a dalje tjedno ode po 1kg.

    Sve ostale pripravke i neke stroge pisane dijete, nisam drzala jer se bojim nus-efekata.
    Jedino sam jos probala tu carobnu juhu al to samo 2 tjedna, nisam mogla dulje zdrzati.

  36. #36
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Ne Atkins, sastaviti sam uz pomoć tablica. Atkins zabranjuje i voće i mliječne proizvode, nisam mislila na to. Montignac ili modificirana zona su ok. Ja imam u kompu dobru prehrambenu tablicu s količinom ugljikohidrata i kalorija, pa mogu na mail poslati tko hoće. U profilu imate moj mail.

  37. #37
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Voće je ok, ali izbaciti grožđe i banane, kao i svo sušeno voće.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •