Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 58

Tema: Pgd

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno Pgd

    Tražila sam sličnu temu, ali tražilica mi ne radi, pa molim, ako postoji nešto slično da poljepite da bude na jednom mjestu.

    Zanimaju me iskustva vezana uz PGD postupak, u ovom dijelu svijeta.

    Naime imam djete koje ima određeni genetski poremećaj.
    Ja i MM nemamo, ali ona da.
    S obzirom da mi nemamo sam poremećaj, nismo u "rizičnoj" skupini "direktnog nasljeđivanja" (koliko jesu sami oboljeli od toga), ali onaj tračak vjerojatnosti uvjek je tu da nas muči.
    Htjeli bi još jedno dijete, ali, tu je taj ali, što ako se ponovi.
    Teško mi je već što imam djete s tim, da imam još jedno bilo bi mi barem još toliko teže.
    PGD dijagnostika daje određena "riješenja", ali niti je jednostavno doći do postupka niti ga proći.

    Trenutno samo "istražujem", mogućnosti, varijante....
    Zato ako imate iskustva, molim vas napišite.
    Može i na PP.
    Hvala

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim da se odnedavno može i u Mariboru, uz odobrenje njihove etičke komisije, ali ne znam nikoga tko je išao na to. Sretno!!!

  3. #3
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    sweety, javit će se cure (parovi) koji su to radili, a ja upućujem na Potpomognuta u Češkoj, tamo su linkovi klinika u kojima se radi PGD, sretno!

  4. #4
    skandy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    412

    Početno

    ja sam trenutno u drugom postupku IVF+ PGD u Ljubljani

    javim ti se u inbox

  5. #5
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    ima pgd i po ceskoj,cini mi se i u Budimpesti da ima neka klinika
    znam da je forumasica amaria23 radila pgd u ceskoj,probaj stupiti sa njom u kontakt,ona se javlja najcesce na temu potpomognuta u ceskoj.
    sretno

  6. #6
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Sweety, PGD je jako vazna tema i za zakon o medicinskoj oplodnji. Naime, nije uopce jasno da li je u Hrvatskoj postupak dopusten (dopusten je odabir spola, uz odobrenje eticke komisije, da bi se izbjegla teska nasljedna bolest povezana uz spol). U svakom slucaju se u Hrvatskoj ne provodi jer nemaju tehnicke uvjete za to. Provodi se u Ljubljani i Ceskoj. PGD slucaj je srusio talijansko ogranicenje na 3 j.s. za oplodnju koje sam postoji i u hrvatskom zakonu, jer je jedan par prijavio slucaj sudu. Njima je pola zametaka bilo smrtonosno bolesno, pa su tvrdili da su diskriminirani u odnosu na druge neplodne parove jer im treba oploditi 6j.s. da bi imali istu sansu za zdravu trudnocu kao i parovi kojima se oplode 3j.s. Sud se slozio i promijenio zakon.

    Postupak PGD se sastoji od izvantjelesne oplodnje i to stvaranja vise zametaka (jer neki zameci imaju poremecaj, a za trudnocu ionako treba uglavnom vise zametaka). 3. dana - a ponegdje i 5. dana razvoja zametka - uzme se jedna stanica od svakog zametka i napravi se genetski test za taj pojedin genetski poremecaj na toj jednoj stanici.

    Genetski test dakle ovisi o poremecaju jer treba se fokusirati tocno na onaj dio gena koji su skrivili tu bolest. Svaka bolest ima posebni genetski test, tzv "genetic probe". Za neke bolesti koje su vrlo rijetke, taj genetic probe treba napraviti skroz iz pocetka; za druge bolesti, samo jedna ili par bolnica u svijetu imaju taj genetski test pa se treba naruciti odande. Za neke bolesti koje nisu smrtonosne, npr. BRCA1 i BRCA2 gene koji predisponiraju za rak dojke i to od nekih 80%, postoji diskusija da li bi se takav test uopce smio raditi (Engleska eticka komisija kaze da smije.) Neke drzave potpuno zabranjuju PGD citirajuci da je to selekcija djece (hipokriticki, te iste drzave dozvoljavaju pobacaj tog istog djeteta u daljem stupnju razvoja ako je bolesno). Najpoznatija drzava u Europi za PGD je Belgija, ali tamo su postupci vrlo skupi, tipa 4,000 eura i vise, plus putovanje... Godisnje se u Europi provede nekih cini mi se oko 5,000 PGD postupaka, a tehnologija, iako sofisticirana, je prilicno pouzdana i ucinkovita (a ovisno o tvojim godinama, i do 50% uspjesan IVF).

    Bila je jedna zena iz Austrije ovdje na forumu koja je imala dvoje djece oboljele - i umrle kao bebe - od istog genetskog poremecaja. Nazalost vise se ne sjecam nicka. To je zaista strasna, strasna dvojba, da li riskirati jos jednu trudnocu. Uglavnom ces ovdje za PGD naci parove koji imaju translokaciju kromosoma, sto nikako nije ista situacija. Kod njih dolazi do visestrukih spontanih pobacaja (ili je uopce tesko postici trudnocu), i njima se savjetuje, ako necete na PGD, probajte prirodno ponovo i ponovo, dok ne dobijete trudnocu koju mozete iznijeti. Medjutim, u njihovim slucajevima nece se roditi bolesno dijete ako pokusavaju vise puta i tu je velika razlika. Tako da mnogo ovisi o vasem individualnom slucaju - kolika je vjerojatnost za nasljedjivanje, kolike su vam financije, koliko je bolest smrtonosna, koliko je rijetka...

    Sto te tocno zanima?

  7. #7
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    6

    Početno

    Ovo je moj prvi post na forumu, nemojte mi zamjerit ako nesto pogresno radim...
    Imam kcer koja boluje od cisticne fibroze i mm i ja bi htjeli jos jedno djete al sanse da se ponovi CF su 25%
    Doktori savjetuju ranu amniocintezu i eventualno selektivni pobacaj ili riskirati pa sto bude...
    Meni ni jedno ni drugo ne dolazi u obzir pa me interesira da li se postupkom PGD moze otkriti CF i gdje se radi i kolko takav postupak kosta

  9. #9
    CERES avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    131

    Početno

    poly, preimplantacijakom genetskom dijagnostikom mogu se ispitati embriji koji imaju genetski poremećaj za cističnu fibrozu, te se takvi embriji neće vraćati u maternicu. PGD se na žalost, ne radi u Hrvatskoj niti neće uskoro!!! Preporučam ti da se javiš curama na temu Potpomognuta oplodnja u Češkoj, jer je to najbliža država gdje to možete napraviti http://www.pragueivf.com/sr/uvod/ ovu kliniku cure jako hvale, a ima ih još po Češkoj i većina radi PGD, cjena je negdje sve ukupno IVF+PGD oko 5 tisuća Eura. Sretno!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala ti na savjetu

  11. #11
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Poly, nemogu ti poslati pp jer imaš premalo postova... pa ovako.
    Ima nas nekoliko koje idemo u PFC Prag na PGD...
    Za više info škicni na Potpomognuta u Češkoj (tamo su i mene uputili kad sam prvo postala pitanje slično tvome ... ).
    Ili pitaj što te zanima ... ali mislim da ti ovaj tread ne gleda puno cura...
    Ja ću navratiti, ako ti mogu pomoći
    Posljednje uređivanje od patuljchica : 09.03.2011. at 21:35

  12. #12
    skandy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    412

    Početno

    PGD rade i u Mariboru,ako nekom nešto znači

  13. #13
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Ja isto znam da PGD rade u Mariboru, da treba prije proći lječnički konzilij.
    Ako se odlčiš za to svakako se preko HZZO-a raspitaj o toma da ti oni plate postupak obzirom da se ne može napraviti u RH.

  14. #14
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Citiraj Berlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto znam da PGD rade u Mariboru, da treba prije proći lječnički konzilij.
    Ako se odlčiš za to svakako se preko HZZO-a raspitaj o toma da ti oni plate postupak obzirom da se ne može napraviti u RH.
    Naravno da uvijek treba pokušati, ali koliko sam se ja raspitala u HZZO-u, oni ne pokrivaju PGD.
    Možda to ovisi o dijagnozi ... ali ...
    Uglavom, rečeno mi je da se na ovu metodu u našim liječničkim krugovima gleda kao eksperimentalnu, a u mome slučaju, kao alternativa mi je preporučena metoda - pokušaja i pogrešaka (pobačaja), a ako uspijem zadržati plod (??!!) obavezan rani amnio (neš ti alternative!).
    Također, ne znam ništa o MAriboru, ali tri različita dr. su mi preporučila na prvom mjestu Belgiju, onda Češku, a tek ako nemam druge opcije Sloveniju ... Ja sam se odlučila za PRag... Rezultate još ne mogu javiti, ali nadam se da će biti pozitivni kao i moj prvi dojam o klinici...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Mislim da ne rade u Mariboru, barem nisam dobila nikakav odgovor od njih.
    Jednom sam im slala info mail, pa nisam dobila odgovor.
    Ali radi se u Ljubljani.
    Naravno ovisi o dijagnozi, koju vrst genetske pretrage rade.
    Ako je samo kromosomska slika, rade oni, ako je detaljnija genetska analiza, onda uzorak šalju dalje van ovisno gdje se koji markeri rade.


    I naravno da se treba prethodno proći sve komisije i dobit dopuštenje.
    Posljednje uređivanje od sweety : 11.03.2011. at 13:03

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj patuljchica prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavom, rečeno mi je da se na ovu metodu u našim liječničkim krugovima gleda kao eksperimentalnu...
    Kod nas je sve osim običnog sexa experimentalna metoda

  17. #17
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Citiraj sweety prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je sve osim običnog sexa experimentalna metoda

  18. #18
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Sweety, u pravu si - ne Maribor nego Ljubljana.
    Što se tiče hrvtskog zdravstvenog sustava tu je svaki komentar suvišan.

    Kako stvari stoje mogao bi i običan sex postati ekperimentalna metoda.

    U svakom slučaju cure od srca vam želim da uspijete.

  19. #19
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Nama su testove na cisticnu fibrozu radili kao standard u Belgiji jer je to izgleda cesto genetsko oboljenje u njihovoj populaciji.Cekali smo rezultate skoro 2 mjeseca i morali smo platiti 650 eura po osobi za to testiranje.Radjena su jos i ispitivanja na puno genetskih poremecaja ali uglavnom se baziraju na oboljenja zapadno evropske populacije.Krv za analizu su nam uzeli u bolnici gdje smo bili u postupku a onda su slali u Leuven na analizu.

  20. #20
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Evo, da postam i ovdje moje iskustvo s PGD postupkom. Možda nekom pomogne...

    Kod nas je problem u balansiranoj translokaciji kromosoma koje je nositelj moj suprug, zbog čega nam je savjetovan PGD postupak izvan RH. Alternativno, kao što sam već rekla, kod nas nam se predlažu postupci ICSI-a do mogućeg uspjeha.

    Prvo o ovome - i zašto je ova "alternativa" smješna. Koliko ja znam, ICSI se u pravilu radi u stimuliranom postupku (ispravite me ako sam u krivu!). Na ovih postupaka, po novom zakonu, imam pravo 6. Obzirom da ne postoji pouzdan način da se bez PGD-a utvrdi koji su embriji bez translokacije, a implantirani "bolestan" embrij mogao bi "za sobom povući i zdravi", nije opcija transferirati više od 1 embrija. Ovome isto i zbog obavezne amnio u 16. tjednu koja kod eventualne blizanačke trudnoće još više komplicira stvari. Dakle, po ciklusu "bacamo" ili smrzavamo višak js, iako svi znamo kolika je uspješnost ovog postupka u odnosu na danas zabranjeno zamrzavanje embrija... I imam 6 pokušaja (evenutalno 10, pod pretpostavkom da neko odzmrzavanje js ipak dobro prođe...).

    E sad, kako je to izgledalo u Pragu...
    Prije svega, kratko, moram reći da sam iznimno sretna odabirom klinike PFC. Osoban pristup, vremena koliko treba za pacijente, stalna komunikacija e-mailom, telefonom, pomoć pri smještaju i orjentaciji u Pragu, osoblje koje govori hrvatski (dr. u stvari srpski, ali bitno je da se razumijemo ). Više o klinici svako koga zanima može pročitati na podforumu Potpomognuta u Češkoj.

    Evo sad naša iskustva o samom postupku.
    Prvo put smo otišli u Prag na konzultacije. Tamo nam je objašnjeno sve kako ide, određen protokol, i izvađena krv da bi se napravile "sondy" kojima će se otkriti naša translokacija kod embrija. Za izradu se čeka minimalno 3 tjedna (upravo toliko smo i čekali kada su nam javili da su izrađene i uporablljive), i ona se plaća posebno od postupka. U nekim slučajevima nije potrebno posebna izrada jer već postoji taj "kod", ali kod nas nije bio slučaj jer se radi o izrazito rijetkoj translokaciji.
    Nakon što su nam javili da su sonde spreme, od prvog sljedećeg ciklusa možemo krenuti "u akciju". Rečeno nam je da sami odlučimo kada, samo da javim prvi dan supresije, da znaju kad nas okvirno očekivati. To mi je super - nema čekanja, nema točnih termina - sami određujemo kad smo spremni krenuti...
    Još jedna bitna stavka - češki zakon ne predviđa nikakve komisije za provođenje PGD-a. Dovoljno je samo da doktor smatra da postoji indikacija za ovaj postupak. Jedino što je češkim zakonom zabranjeno - biranje spola djeteta, osim kad za to postoje med. indikacije.
    Dakle, u dogovoru s doktoricom, krenula sam s tzv. long protokolom. 2.dc. aplicirala Decapeptyl 3.75 (jednokratna supresija koja navodno traje i do 30 dana?!). 16.dc. uzv pregledom utvrdila da je endometrij spušten a jajnici mirni, pa počela s stimulacijom. Prva 3 dana 3 gonala dnevno. Sljedeća 3 dana 2 gonala+1 menoupr. opet uzv - nastavljamo s terapijom. U zg se doktori boje HS, štoviše, totalno su u panici od mojih jajnika i hrpe folikula. Ta panika prelazi i na mene... Zovem doktoricu, pitam što da radim? 9.dan stimulacije, folikuli još nisu dosegli očekivanu veličinu, a u zg mi doktorica ne želi dalje davati stimulaciju jer smatra da je HS imanentna.
    Doktorica L. me umirila. Rekla mi je koje da nalaze ponovim, i neka krenem ujutro prema Pragu, da ona vidi što se događa. Inače, samo da kažem, doktorica mi je odmah, kada mi je napisal protokol rekla da je ovo jaki protokol, ali da nam treba puno js za PGD, i neka se ništa ne bojim, neće doći do hiperstimulacije. Ali u ovom trenu nisam više znala što da radim i koga da slušam...
    Ipak, otišli smo u Prag. Još po putu doktorica me je zvala, provjerila kako se osjećam. U međuvremenu sam joj poslala nalaze krvi, pa mi je rekla da se ništa ne brinem, neka se odmorim i ujutro dođem na pregled.
    Ujutro na uzv vidimo 20-ak folikula na desnom jajniku i 7-8 na lijevom. Dobivam štopericu za naveče, i u ponedjeljak sam naručena na punkciju.
    Zbog opasnosti od HS, još jednom mi prije punkcije vade krv, a nakon punkcije dobivam vrećicu infuzije. Punkcijom, u općoj anesteziji, dobili smo 25 js iz 25 folikula. Od toga 20 zrelih, 2 nezrele, ali obećavajuće i 3 morfološki neispravne. Sasvim dobar rezultat!
    Drugi dan nas zovu iz klinike i kažu da smo ICSI-om dobili 18 oplođenih js! U srijedu nam šalju na e-mail i slikice naših embrija na kojima se lijepo vidi kako je većina dosegla 4 stanice i da se lijepo duplaju. 3. dan od punkcije (u srijedu) rađen je PGD.
    Javaljaju nam da dođemo u subotu na transfer.
    No, kad smo došli u subotu ujutro u kliniku, nisu nas dočekale dobre vijesti... Od 12 embrija na kojima je napravljena PGD analiza, samo 2 nisu nositelji translokacije. A na ovo dvoje se još mora obaviti testiranje na druge eventualne kromosomske nedostatke (downov s. i sl. češće malformacije). Doktorica me je opet pogledala na uzv, da bi potvrdila da nije došlo do HS i da je moguće obaviti transfer, i rekla nam da prošećemo i vratimo se u pola 13 kada ćemo znati imamo li što za transfer. Dulja dva i pol sata u životu nisam doživjela! I pri tome nas je upozorila da je ovo jako loš rezultat, i da postoji velika šansa da ne bude niti jedan za transfer.
    Ipak, kada smo se vratili u kliniku malo iza 12 dočekale su nas dobre vijesti - imamo transfer! Jedan embrij je zdrav i morfološki ispravan!
    I tako, nam je vraćena naša mrvica, 16.04. u 12,40, a muž je bio samnom u sali, i zajedno samnom na uzv-u pratio transfer, uz objašenjenja doktorice što i kako radi.
    Sada čekamo betu... I znamo sve statistike... 1 zametak, 1. IVF ... šanse za uspjeh - najviše oko 30%.
    Ali, obzirom na sve omjere koje smo do ovdje prošli, 30% je sasvim dobar postotak!

    Uglavnom, ono što sam vam htjela naglasiti. Embriolog u PFC-u jedan je navodno od naiskusnijih u češkoj, pa i u europi. I on je rekao da je ostao iznenađen rezultatom PGD-a. Kaže, očekivao je da će se na razvoju embrija (primjenjuju metodu kontinuiranog nadzora razvoja embrija kao način predviđanja aneuplodia) vidjeti da "nisu dobri", međutim, njemu se činilo da ih je puno više odličnih, i nadao se dobrom rezultatu. Morfološki su svi izgledali "picture perfect".
    Dakle, ono što su nam govorili u RH, da embriolog kod ICSI-a može vidjeti loše spermije i time eliminirati šanse za prijenos translokacije, a i da se kod razvoja embrija može vidjeti njihova morfološka ispravnost, pa da se iz toga vidi i koji su nositelji translokacije - ne stoji. Ne mogu vidjeti ništa bez PGD-a!

    Drugo što želim naglasiti - 25 zdravih jajnih stanica, 18 oplođenih embrija, 12 morfološki ispravnih 3 dnevnih embrija - i samo jedan pogodan za transfer. Sada neka matematičarke među vama izračunaju koliko bi postupaka u hrvatskoj morala proći da dođem do ovog jednog i koje su vjerovatnosti i postotci ... ...
    Hvala domovini za ovakvo divnu medicinsku skrb na koju imam pravo prema Ustavu, a u kojemu se kao posebna vrednota ističe i zaštita majčinstva!

    Sve vas volim!
    Mislite na mene, a ja se nadam da ću vam javiti sretan kraj ove priče!

    Ah, da! Cijena postupka = izrada sondi: 640€, ISCI 2300€, PGD 2200€, sveukupno = 5140€
    Posljednje uređivanje od patuljchica : 22.04.2011. at 10:45

  21. #21
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    patuljchica,
    sretno

  22. #22
    tonili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    4,018

    Početno

    patuljchice od sveg srca vam želim sreću!
    A ovo:
    Dakle, ono što su nam govorili u RH, da embriolog kod ICSI-a može vidjeti loše spermije i time eliminirati šanse za prijenos translokacije, a i da se kod razvoja embrija može vidjeti njihova morfološka ispravnost, pa da se iz toga vidi i koji su nositelji translokacije - ne stoji. Ne mogu vidjeti ništa bez PGD-a!

    Drugo što želim naglasiti - 25 zdravih jajnih stanica, 18 oplođenih embrija, 12 morfološki ispravnih 3 dnevnih embrija - i samo jedan pogodan za transfer. Sada neka matematičarke među vama izračunaju koliko bi postupaka u hrvatskoj morala proći da dođem do ovog jednog i koje su vjerovatnosti i postotci ... ...
    Hvala domovini za ovakvo divnu medicinsku skrb na koju imam pravo prema Ustavu, a u kojemu se kao posebna vrednota ističe i zaštita majčinstva!
    Vjerujem da bi vas ministar Milinović svakako pokušao uvjeriti da naši embriolozi ipak bolje vide od čeških

  23. #23
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Patuljchice, od srca želim da vas ta jedna ali prevrijedna mrva učini sretnim roditeljima.

  24. #24
    skandy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    412

    Početno

    Svaka čast klinici PFC i cijelom timu na temeljitosti ,stručnosti i ljubaznosti

    žene ,parovi ...ako se ikada budete našli u situaciji da birate gdje učiniti PGD iz vlastitog iskustva kažem - LJUBLJANA NIKAKO !!!

    Patuljchice ,držim fige za betu

  25. #25
    gala1979 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    562

    Početno

    Sretno draga patuljchice!!!

  26. #26
    venddy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    858

    Početno

    pahuljice želim ti da dočekaš betu i svoju prekrasnu bebu. Ja sam trenutno također čekalica bete, ali ako i ovaj put bude negativna slijedeća stanica mi je Prag.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj patuljchica prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, da postam i ovdje moje iskustvo s PGD postupkom. Možda nekom pomogne... ...


    Stvarno fascinantna priča.
    Želim ti da od ove male uporne mrve naraste zdrav i velik bebać.
    Sretno Sretno Sretno Sretno Sretno

  28. #28
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Drage moje, svima vam hvala na pozitivnim vibracijama! Puuuno nam pozitive treba!
    Evo, prijavljujem da smo uspješno preživjeli 11 dana od transfera i 16 od punkcije. Beta je tek sljedeći tjedan, ali ja se nekako nadam da ako do onda dočekamo, sve će biti ok. Više od pola smo prošli...
    Volim vas sve! Hvala vam na podršci!

  29. #29
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    patuljchice tek sam sad sve ovo pročitala, nevjerojatna priča, ne želim ni pomisliti koliko bi to bilo postupaka kod nas, koliko truda, muke i razočaranja...
    Od srca ti želim da beta bude veeeeelika sljedeći tjedan!!!!

  30. #30
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Evo, da i ovdje objavim, u nadi da moderatorice neće imati previše zamjerki na moju privatizaciju foruma uzduž i popreko - ipak sam ovdje obećala javiti nastavak moje PGD priče...
    Dakle, danas, 16dnt (trebala sam vaditi 17-og ali nisam više mogla izdržati ) moja beta iznosi 2301!!!!! Naš se junak uhvatio!
    Znam da još ništa nije sigurno, čekamo uzv kroz 10ak dana, ali eto...
    hvala svima na pozitivi - očito pomaže!

  31. #31
    sildad avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    428

    Početno

    Patuljchice draga, baš mi je drago zbog tebe, iskreno sam navijala za pozitivnu betu nakon tvoje priče. Iskrene čestitke od srca.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj patuljchica prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, da i ovdje objavim, u nadi da moderatorice neće imati previše zamjerki na moju privatizaciju foruma uzduž i popreko - ipak sam ovdje obećala javiti nastavak moje PGD priče...
    Dakle, danas, 16dnt (trebala sam vaditi 17-og ali nisam više mogla izdržati ) moja beta iznosi 2301!!!!! Naš se junak uhvatio!
    Znam da još ništa nije sigurno, čekamo uzv kroz 10ak dana, ali eto...
    hvala svima na pozitivi - očito pomaže!
    Bravooooo, čestitam, jako mi je drago, samo neka nastavi rasti školski, želim ti prekrasnu urednu "dosadnu" trudnoću, svaka čast, sretno!!!

  33. #33
    iva_luca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,905

    Početno

    patuljchica,
    ovo je jedna od priča koje se pamte!
    Želim ti mirnu, dosadnu i nježnu trudnoću

  34. #34
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj iva_luca prvotno napisa Vidi poruku
    patuljchica,
    ovo je jedna od priča koje se pamte!
    Želim ti mirnu, dosadnu i nježnu trudnoću
    potpisujem i saljem usput poljubac maloj luci

  35. #35
    Mia Lilly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    908

    Početno

    Citiraj patuljchica prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, da i ovdje objavim, u nadi da moderatorice neće imati previše zamjerki na moju privatizaciju foruma uzduž i popreko - ipak sam ovdje obećala javiti nastavak moje PGD priče...
    Dakle, danas, 16dnt (trebala sam vaditi 17-og ali nisam više mogla izdržati ) moja beta iznosi 2301!!!!! Naš se junak uhvatio!
    Znam da još ništa nije sigurno, čekamo uzv kroz 10ak dana, ali eto...
    hvala svima na pozitivi - očito pomaže!
    To je prekrasno!
    Čestitam i želim ti puno sreće, te bezbrižnu trudnoću!

  36. #36
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ma čestitam!!
    ovakvi uspjesi me posebno vesele!!!

  37. #37
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    patuljchice stvarno uzbudljiva priča, od toliko embrija samo 1 kvalitetan i taj se uhvatio to je bila lutrija... želim ti da te sreća ovog puta prati do kraja trudnoće
    p.s. jesi li razmišljala da objaviš svoju priču u negdje?

  38. #38
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    patuljchice stvarno uzbudljiva priča, od toliko embrija samo 1 kvalitetan i taj se uhvatio to je bila lutrija... želim ti da te sreća ovog puta prati do kraja trudnoće
    p.s. jesi li razmišljala da objaviš svoju priču u negdje?
    Hvala svima na lijepim željama! Ali daleko smo još od happy enda! Sljedeći tjedan idemo na uzv, pa tek kad vidimo naše malo mrvicu ćemo odahnuti.
    Ali onda nas čeka još 30 i kusur tjedana strepnje. Mislim da ću si dozvoliti radovati se tek kada naš mali miš bude siguran u mom zagrljaju.

    Što se tiče objave naše priče - slažem se da naše iskustvo može eventualno pomoći podizanju svijesti o negativnim aspektima novog Zakona o MPO, ali... pričekajmo još malo da ova priča dobije svoj sretan kraj, jer sve prije moglo bi biti izazivanje sudbine, koja nam se ipak napokon nasmješila.

    Do tada, neka na ovim stranicama naša borba sa statistikama, svima kojima to pomaže, vraća vjeru u sretan završetak.

    Volim vas sve! Molim vas, ne napuštajte nas s vašom pozitivnom energijom!

  39. #39
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ma ja vjerujem u sretan ishod baš zbog tog PGD-a, dosada to niste radili zato su i bile te biokemijske, znam da je tebi teško u to vjerovati pogotovo sa tako lošim prijašnjim iskustvima, i ja bih bila takva da se radi o meni.
    Tvoja priča je emotivna, interesantna a i govori o još jednom velikom nedostatku novog Zakona i nekako sam sigurna u happy end ovaj put.

  40. #40
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Patuljček, tu smo s tobom još 30 tjedana, i kasnije, naravno(za početak tu te pratimo, (možda posebna tema??), a kasnije-kako god ti odlučiš)!

  41. #41
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno


  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Ajme draga patuljchice, prekrasna priča sa još ljepšim ishodom!!! Od srca ti želim mrnu i urednu trudnoću

  43. #43
    Mimek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    907

    Početno

    patuljchice sretno do kraja
    volim kad otvorim neki post, očekujem neku tužnu priču, a na kraju čeka lijep i sretan kraj
    takakv će biti i ovaj

    Posljednje uređivanje od Mimek : 09.05.2011. at 16:13

  44. #44
    Reni76 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    344

    Početno

    patuljchice, želim ti puno sreće i da vidiš svoje

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    1,591

    Početno

    Iskrene cestitke na prekrasnoj beti , naravno da smo s tobom sve do najsretnijeg kraja price i dalje naravno

  46. #46
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Jučer smo malo požurili s prvim uzv-om (5+5tt), ali nas je nalaz ipak razveselio...
    Imamo gestacijsku i žumanćanu vrećicu, primjerene veličine i oblika, i majušan plod od 3,6 mm sa inicjalnim odjekom i pozitivnom cirkulacijom! Za srčeko moramo još par dana pričekati, ali ovo je već, nakon svega što smo do sada proživjeli, veliki napredak i polako se uspjevam prepustiti osjećaju sreće...
    svima!
    Posljednje uređivanje od patuljchica : 10.05.2011. at 12:11

  47. #47
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Draga Patuljchice od ti cestitam i zelim mirnu i dosadnu trudnocu.Hvala Bogu i medicini

  48. #48
    venddy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    858

    Početno

    evo kopiram post sa potpomognute u Češkoj -- jučer mi je doktorica na gentskom savjetovanju preporučila da ipak koristimo i PGD zbog eventualne aneuplodije sada u Češkoj zbog mojih godina (38). Na konzultacijama u Pragu doktorica L mi je rekla da ne smatra da je potrebno ići i na PGD jer nema nikakvih indikacija, a ja sam uz to i low responder. Sad sam na sto muka, ako sve bude ok započinjem sa bockanjem za 10-tak dana a ja ima 2 dana ko tuka ne znam kud da se okrenem. Jel još netko dobio ovaj savjet i da li ste radili PGD iz ovog razloga?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj venddy prvotno napisa Vidi poruku
    evo kopiram post sa potpomognute u Češkoj -- jučer mi je doktorica na gentskom savjetovanju preporučila da ipak koristimo i PGD zbog eventualne aneuplodije sada u Češkoj zbog mojih godina (38). Na konzultacijama u Pragu doktorica L mi je rekla da ne smatra da je potrebno ići i na PGD jer nema nikakvih indikacija, a ja sam uz to i low responder. Sad sam na sto muka, ako sve bude ok započinjem sa bockanjem za 10-tak dana a ja ima 2 dana ko tuka ne znam kud da se okrenem. Jel još netko dobio ovaj savjet i da li ste radili PGD iz ovog razloga?
    Bok, čitala sam da si napisala da je vama kariogram OK.
    Znači samo postoji ev. strah od aneuplodije kod embrija?
    Ili imate pak dokazanu aneuplodiju ploda, u slučaju prethosnih ev. spontanih pobačaja?

    Na PGD se u principu ide ako se zna što se traži. Onda se traži to nešto ciljano.
    Rijetko se ide preventivno, u širokom spektru sumnji.
    Kao low responder, ionako budeš dobila par stanica, koje budu ili nebudu u opće doživjele transfer.
    Jedino ako su ti sve stanice naoko zdrave i uredno se u početku dijele, a dolazi do kasnijih pobačaja, onda vrijedi ići na PGD.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Ma i u slučaju aneuplodije, osobno smatram da je manje emotivno stresno raditi PGD nego RACZ, ali mislim da kod nas medicina nije još na tom nivou, da li ovi u češkoj jesu? Ne znam...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •