Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Stitna zlezda i sterilitet

  1. #1
    maca77

    Početno Stitna zlezda i sterilitet

    Ja sam nova na vasem forumu i nadam se da cu se nekako uklopiti.
    Moj problem datira jos od pre par godina. Prvo su mi ustanovili hlamidiju koju sam lecila 6 meseci i napokon sam se toga resila. Imala sam tu srecu da mm nije imao tu uzasnu bakteriju.
    Kasnije sam radila HSG-produvavanje jajovoda i to mi je najgore zivotno iskustvo, gde se ispostavilo da produvavanje bas i nije bilo potrebno, jer su bili uglavnom prohodni.
    Slucajnim ispitivanjem hormona ispostavilo se da imam totalni hormonski poremecaj, pre svega sa stitnom zlezdom, TSH mi je bio previsok, T3 i T4 su bili OK, Takodje se ispostavilo da nemam ovulaciju. TSH sam nekako spustila, ali u toku stimulacije ovulacije TSH se jos vise pogorsao. Za stimulaciju ovulacije sam koristila Klomifem u tri ciklusa, ali bezuspesno. Imala sam lepo razvijene folikule, ali do oplodnje ipak nije doslo.
    Letos sam trebala ici na vestacku oplodnju u Segedin, ali zbog losih rezultata stitne zlezde sve je odlozeno do daljnjeg. Bacila sam se na lecenje stitne zlezde i pila euthyrox od 75 mikrograma. Posle mesec dana koriscenja ove doze leka TSH je skocio sa 29,2 na 38,03. Doktor mi je povecao dozu na 100 mikrograma i TSH je poceo da pada i pada i pada i pre mesec dana je pao na 0,12. To je sada premalo. Vestacka oplodnja mi je opet odlozena, a doza leka opet smanjena na 75 mikrograma.
    Da nisam napomenula da sam proveravala i antitela i dosta su visoka u odnosu na dozvoljenu vrednost. Letos su bila 220, pre mesec dana na zadnjoj proveri 119, a treba da budu ispod 35. Zna li neko nesto vise da mi kaze o tim antitelima?
    Ima li neko sa slicnim problemom?
    Da li neko ima iskustva sa klinikom u Segedinu za vestacku oplodnju?

  2. #2
    Kika

    Početno

    I ja imam nesto slicno :/
    Meni je TSH 0.02 sto je prenisko.T4 mi je dobar.Antitela su mi visoka,jedna vrednost mi je 297 a druga 73,a oba bi trebalo da su do oko 30...
    Meni je reproduktivni endokrinolog rekao da imam subklinicki hipertireoidizam,sto znaci da ga nemam sad trenutno,ali mogu vremenom da ga dobijem
    Za sada samo pratimo situaciju,nista ne pijem.
    I mene zanima sve u vezi toga.Ako neka devojka ima nesto da kaze na tu temu,samo napred...

  3. #3
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    Ja sam na Euthyroxu 50mg. Nakon što sam imala spontani u 12.tjednu trudnoće (a tada mi je taman TSH bio malo iznad gornje granice), razgovarala sam sa endokrinologcom koja je rekla da bi bilo dobro da TSH bude ispod normale, baš kao što je i kod vas cure. Ja ga sad držim sa terapijom u supresiji. Rekla je da je imala dosta pacijentica koje nisu održale trudnoću dok nisu imale takav TSH. T3 i T4 nisu toliko bitni, jer će se oni zdrmati tek kada TSH više ne može održavati ravnotežu. Evo, takvo je moje iskustvo, ja se držim preporuke, krajem slijedećeg mjeseca, nadam se, idem opet u postupak i nadam se bebici.

  4. #4
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    A ja o tome imam cijeli topic, pa ako te zanima pročitaj, evo link:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=17369&start=0

  5. #5
    Kika

    Početno

    Nisam znala da TSH treba da bude nizak??Ja sam mislila da ne valja ni iznad ni ispod granica :/
    I ja sam imala spontani oko 5 nedelje...Ne znam da li je bilo do hormona ili nesto drugo?!
    Tigi,hvala za link

  6. #6
    maca77

    Početno

    Hvala Tigi za link.

  7. #7

    Početno

    draga sretno ,ja iščekujem plus ,vještica kasni......................

  8. #8
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    Ma nema frke,
    i mene muči ista stvar, prekjučer sam bila na UZV štitnjače i rekli su mi da je difuzna ... :?

    Pijem terapiju Euthyrox 50 mg, kontrola u 1. mjesecu, pa ćemo vidjeti da li će pomoći, ako bude OK odmah idem na ICSI.

  9. #9
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    Samo da vam napišem da je meni TSH sada ispod 0,005, normala je od 0,270 (bar u ovom lab. gdje sam išla) i to je navodno super.

  10. #10
    Kika

    Početno

    Deja2,
    jeste,i ovde je donja granica 0.27.Meni je bilo 0.02 pa se Dr zabrinuo i posumnjao na Hasimoto sindrom.
    A tebi rekla da je to super :?
    Twighlight zone

  11. #11
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    Ne znam što bih ti rekla, odlučila sam ipak vjerovati endokrinologu, jer bum inače totalno prolupala . U svakom slučaju, a to je i u Tiginom linku, očito se sve to skupa mora češće kontrolirati, kad ostanem trudna sigurno neću čekati 10. tjedana do prve kontrole.
    Gdje si se Kika kontrolirala? Kako doktor misli povisiti tvoj TSH?

  12. #12
    Kika

    Početno

    Deja2,
    ja sam radila ovde u Americi.Dr kaze da za sada samo pratimo situaciju.Pre neki dan mi je rekao da odem na radioactive Iodine thyroid uptake scan (ne znam kako se to prevodi?!)
    Ja sad nemam vremena,ali cu otici i na to uskoro.
    Eto...

  13. #13

    Početno

    moja frendica je ima la problema ,a sad je trudna nosi curicu ,ja čekam plussssssssssss

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    beograd
    Postovi
    65

    Početno

    Citiraj Kika prvotno napisa
    Deja2,
    jeste,i ovde je donja granica 0.27.Meni je bilo 0.02 pa se Dr zabrinuo i posumnjao na Hasimoto sindrom.
    A tebi rekla da je to super :?
    Twighlight zone
    Hej, kika.
    Nesto mi nje jasno: kako je dr mogao posumljati na osnovu tvog niskog TSH na Hashimoto sindrom, kad je za taj sindrom, upravo suprotno, karaktersitican visoki TSH :?

  15. #15
    maca77

    Početno

    Dugo nisam postirala, ali evo me ponovo s lepim vestima. Po mom tikeru se vidi da cekam bebu. Uspeli smo bez odlaska na vantelesnu oplodnju, i ako su lekari govorili da je to ne moguce. Onog momenta kada mi se TSH sveo na normalu i kada je doktor hteo da odobri dugo ocekivanu vantelesnu ja sam imala dve crtice na testu trudnoce.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Cestitam ti od srca i zelim ugodnu trudnocu :D

  17. #17
    maca77

    Početno

    Hvala ti Navi

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    krasno!!! :D

  19. #19
    fresia avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    117

    Početno

    Priča sa sretnim završetkom!
    čestitka!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Deja, mozda si krivo procitala nalaz, 0,02 nije dobar nalaz, to je hipertireoza koja je za trudnocu i za plod opasnija od hipotireoze. U ranoj trudnoci a i u kasnijoj se javlja jedna forma hipertireoze koja je logican odgovor organizma na hormonske promjene. Ali imati TSH mani od 0,2 (da ne govorim o 0,02) prije trudnoce zaista nije ok. Ja sam u ovome 20 godina i nakon teske imunoloske muke sam rodila curicu i mogla bih bez arogancije reci da znam vise o ovom specificnom problemu nego mnogi doktori (i neki endokrinolozi). Npr., to sto se meni u Splitu terapijski sugeriralo tijekom trudnoce je bilo van pameti, 19 stoljece. Necu sad o tome jer smo o tome dosta pisali.

    Dobar TSH prije trudnoce bi bio od 0.2 do 1.5 idealno 0.5 - 1. Kazem idealno a nista nije idealno i mnoge cure su zatrudnile i odrzale trudnocu sa varijacijama na ove rezultate. U trudnoci dolazi do promjena TSH i najbolja mjera u tijekom trudnoce je stoga FT4 koji puno vise govori o radu stitne zlijezde. Ima o svemu ovome na Forumu, procesljajte.

  21. #21
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj maca77 prvotno napisa
    Dugo nisam postirala, ali evo me ponovo s lepim vestima. Po mom tikeru se vidi da cekam bebu. Uspeli smo bez odlaska na vantelesnu oplodnju, i ako su lekari govorili da je to ne moguce. Onog momenta kada mi se TSH sveo na normalu i kada je doktor hteo da odobri dugo ocekivanu vantelesnu ja sam imala dve crtice na testu trudnoce.
    Cestitam od srca! :D

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Postovi
    31

    Početno

    Maca77 iskrene čestitke! Mene posebno obraduju ove naše trudnice nakon borbe sa TSH i antitijelima. Još jednom čestitam! :D

  23. #23
    maca77

    Početno

    Hvala vam svima

    Cini mi se da sam ostala duzna napisati i to kako moja stitna zlezda funkcionise u trudnoci. Svakog meseca kontrolisem TSH, FT3 i FT4 i rezultati su mi odlicni nikada nisam imala tako dobre rezultate. Doktor mi je u sali rekao da mi prija drugo stanje. Sada sam na terapiji Euthyroxom i to jedan da pijem 75 mikrogama, a drugog dana 100 mikrograma i tako naizmenicno. Malo je nezgodno zonglirati takvom terapijom, ali ja sam uhvatila nekakav ritam i dobro mi ide. Jos nesto mi mnogo pomoglo. Po preporuci mog lekara sam bila na Zlatiboru, odlicno je mesto za problem stitne zlezde. Setnja po borovim sumama je odlicna terapija, jer u vazduhu ima dosta joda. Posle samo pet dana boravka na Zltaiboru TSH mi je sa 38,03 spao na 2,0. Toplo bih svakome preporucila boravak na toj planini, jer vredi otici.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Maca, cestitam od . Ja malo kasno palim pa sam tek naknadno vidjela da si digla stari post da bi nam prenjela dobre vijesti. Dobro je sto kontroliras stitnu svaki mjesec, samo tako nastavi. I nemoj se zapustiti nakon rodjenja djeteta, napravi test najkasnije dva mjeseca po rodjenju jer tada TSH kod vecine friskih mama pocinje rasti i mozda ces morati korigirati dozu. Ja sam sa 75mcg do 100mcg koje sam uzimala tijekom trudnoce sada opet na 150mcg. Vazno je da korigiras dozu ako za to ima potrebe jer visok TSH moze izazvati depresiju, a kod nas koje bolujemo od bolesti stitne zlijezde mogucnost postporodjajne depresije je visestruko uvecana. Vidim da ti jako dobro brines o sebi i svojem cedu zato nema straha. Zelim ti ugodan treci trimestar.

  25. #25
    maca77

    Početno

    Timmy hvala ti na savetu i lepim zeljama. Nisam znala da nam je posporodjajna depresija visestruko povecana zbog problema sa stitnom zlezdom, to mi do sada niko nije rekao. Ali mi je drago sto sam to na vreme saznala. Svakako sam planirala nastaviti sa kontrolama i nakom porodjaja, jer moram nastaviti ziveti kvalitetno i zbog sebe i zbog deteta. A nameravam i drugo dete, ako Bog da, u najskorije vreme.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    293

    Početno

    Čestitam maca77!!! :D

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Samo da razjasnim, cure koje boluju od bolesti stitne zlijezde (pogotovo hypotiroidne zene) nisu sklonije postporodjajnoj depresiji zato jer su po ustrojstvu mentalno labilne vec zbog toga sto im visok TSH usporava metabolizam ukljucujuci i mentalne funkcije i izrazito djeluje na raspolozenje. Postporodjajna depresija se desava i najzdravijim zenama jer hormonalna oluja nakon poroda jenjava i neke mame ne uspijevaju jedankom brzinom dostici hormonalnu ravnotezu koja bi se trebala kroz odredjeno vrijeme automatski uspostaviti. Mame koje su i prije trudnoce i za vrijeme trudnoce uzimale substitute hormona stitnjace moraju extra paziti na uspostavi hormonalne ravnoteze jer kod nas se to ne dogadja automatski vec dobijamo nadomjesnu sintetsku terapiju na temelju hormonske slike. Ima tu i jedna dobra stvar: mame koje uzimaju nadomjesnu terapiju su vecinom svjesne potencijalne opasnosti od postporodjajne depresije usljed visokog TSH i stoga brzo reagiraju jer prepoznaju simptome ako se oni jave. Nemojte se plasiti unaprijed, za to zaista nema razloga; znanje je vas najbolji adut i sve ce biti u redu. I samnom je bilo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •