Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Pretrage prije stimuliranog IVF postupka

  1. #1
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno Pretrage prije stimuliranog IVF postupka

    Drage sve, u zadnje vrijeme primjećujem nemali broj slučajeva kada se pacijentice upućuju u stimulaciju bez prethodno obavljenih pretraga.
    Naravno, popis svih pretraga je podugačak (ili predugačak?) i možda nema potrebe odmah raditi sve, ali ipak postoje neke osnovne koje bi se morale obaviti.
    Tu imamo šalabahter na:
    http://www.roda.hr/article/read/pret...ka-neplodnosti

    iz čega bih ja izdvojila spolne hormone 2.-5. dc (FSH, LH, E2); progesteron (2. i 21. dc); testosteron, TSH, prolaktin, AMH (bilo koji dan ciklusa), te napraviti 3D pregled uterusa ili histeroskopiju, te cervikalne briseve, papa test, markere na HIV i hepatitise (mislim da sifilis nije baš aktualan više, premda neke bolnice traže i to).

    Imajte na umu da stimulacija nije bezazlena i može za sobom ostaviti dugoročne posljedice (od čega je gubitak vremena i novca još najmanja stavka), a kada se to dogodi, onda je kasno žaliti što nismo napravili ovo ili ono.

    (Ako sam što zaboravila, slobodno nadopunite.)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,860

    Početno

    ja bih još nadodala antitijela štitnjače anti-TG i anti-TPO, kao i fT4

  3. #3
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    Citiraj tetadoktor prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih još nadodala antitijela štitnjače anti-TG i anti-TPO, kao i fT4
    Na ovo veliki X jer kod mene je baš to bio problem i velika vjerojatnost da je to dovelo do spontanog pobačaja ...nakon što smo to doveli u red i krenuli ponovo , sad je hvala Bogu sve ok...

  4. #4
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ja bi krenula od početka (jer vidjeli smo da kod nekih doktora izostaje i taj početak), dakle, pretrage dijelimo (ajmo školski) na osnovne i dodatne.
    Osnovne pretrage ( za 1. postupak) se rade nakon što 12 mjeseci ne dolazi do trudnoće ili nakon 6 mjeseci ako ste stariji od 35 godina (znam da to svi znamo, al uvijek pišemo i za one nove koji samo čitaju), tada dobijete dijagnozu neplodnost N97 i na osnovu nje imate pravo na uputnice za osnovne pretrage (sve su nabrojene, al rezimiram):
    FSH, LH itd što je pisala konfuzija u prvom postu, ali i TSH (ne mora tada biti kompletna štitnjača), cervikalni brisevi...i sve što klinika od vas traži za 1. postupak (te osnovne pretrage većinom nisu problem i svi ih i moraju obavit za prvi postupak)-tu će, u skladu s nalazom sperimog. tražit prohodnost ili histero
    Dodatne pretrage-nakon 3 ili više neuspjeha ili spontanih, e tu zna biti problem (ponavljam, i s drugih tema-nismo pametnije od doktora, pretrage ne izmišljamo nego smo sami to sve prošli, jer uglavnom mi maratnonci ipak imamo iza sebe podosta postupaka i iskustva)
    -trombofilija/imunologija (navedeno na linku pod dodatne pretrage) http://www.neplodnost.com.hr/lijecen...polnih-stanica
    - kompletna štitnjača: TSH, fT3 (free), fT4 (većina labosa danas radi te free testove), anti-tijela štitnjače (dakle kompletna),
    -AMH-počelo se radit pod osnovnu obradu iako bi trebalo imati indikaciju za taj hormon (smanjeni broj antralnih koji se vide UZV-om i prije prvog postupka)
    - kariogram (također nakon više neuspjeha ili spontanih)
    - dijagnostička histeroskopija (ako prethodno za njom nije bilo potrebe)
    -DNA fragmentacija spermija-tu pretragu ne pokriva HZZO, rade je samo privatni labosi, svrsishodnost te pretrage je upitna i nedovoljno istražena pa se postavlja pitanje da li je uopće potrebna i kad (također nakjon više neuspjeha, al onda kad se embriji ne razvijaju kako treba, uz loš spermio)
    NK stanice iz krvi-ako vas na to šalju-pretraga je nepotrebna, ništa ne govori o endometralnim NK stanicama, vani se ta pretraga ne radi na istom nivou kao kod nas, nego se ispituju još detaljnije podjedinice (subpopulacije citotoksičnih NK stanica)
    I sad ne znam jesam šta zaboravila, osim-na sve navedene pretrage imate pravo na uputnice (osim na dna frag. čija je svrha upitna), i ne bi trebali doktorima reći: ja tražim dodatne pretrage jer sam to pročitala na forumu, nego bi vam ih oni sami trebali tražiti, ali ako ne traže-pitajte sami, radi se o tome, da ako ičim možemo popravit neke dijelove koji možda ne šljakaju kako treba, i da možda zbog njih ne dolazi do trudnoće-treba ih napravit!
    e da, ne navodim Papa test-i bez postupaka on se mora radit jednom godišnje, a negdje za postupke-doktori traže da nalaz nije stariji od 6 mjeseci, kao i za briseve.
    Posljednje uređivanje od mare41 : 01.11.2012. at 08:39

  5. #5
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    i još, nevezano za postupke-ako ste prošli više stimulacija, (a i ako niste), odite na UZV dojki, a dalje će vam doktor napisati kad se uzv treba ponoviti-za godinu, dvije ili više, i to ovisi o dobi-nakon 40.-te treba ići i mamografija.

  6. #6
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Ja sam sve ovo odradila i uz to CA125 i završila na laparaskopiji ,mozda bi postupak uspio i sa endometriozom ali mislim da je bolje ovako

  7. #7
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Podrazumijeva se da, ako nešto nije u redu s osnovnim ptretragama, da će se odmah tražiti šira obrada.
    laky, a kako ste posumnjali da ste došli do CA125?
    Posljednje uređivanje od mare41 : 01.11.2012. at 08:55

  8. #8
    anddu avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    1,089

    Početno

    Ja bih dodala i cervikalne briseve koje bi trebalo ponavljati svakih 6 mjeseci. To sam sama trazila svog ginekologa, cisto radi peace of mind i radi dosadne ureaplazme koja nam vecinu vremena nije davala mira. I cure, savjet, ako vam MPO-ovac nakon nekog vremena ne trazi ponavljanje ne samo briseva nego i hormona inzistirajte same kod svog doktora. Na to imate pravo

  9. #9
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Podrazumijeva se da, ako nešto nije u redu s osnovnim ptretragama, da će se odmah tražiti šira obrada.
    laky, a kako ste posumnjali da ste došli do CA125?
    planirala sam FET ali se ujedno spremala za stimulirani i uvijek odradim CA125 prije na moje inzistiranje ne dr(on jos uvijek slusa srećom),a malo bolniji odnosi i ovulacija su me "uputile" da izvadim CA 125.Nazalost kod nas tako moras ,čak su mi na privremenom otpusnom napisali samo dg N97 a moram kupovati vissane i uz RH mi ih neće nitko dati bez dg N80(endometrioza).Srećom pa sam mobitelom uslikala svoju temperaturnu listu na kojoj pise DZE-duboka zdjelična endometrioza pa ću to u ponedjeljak riješiti da isprave na otpusnom.

  10. #10
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj laky prvotno napisa Vidi poruku
    planirala sam FET ali se ujedno spremala za stimulirani i uvijek odradim CA125 prije na moje inzistiranje ne dr(on jos uvijek slusa srećom),a malo bolniji odnosi i ovulacija su me "uputile" da izvadim CA 125.Nazalost kod nas tako moras ,čak su mi na privremenom otpusnom napisali samo dg N97 a moram kupovati vissane i uz RH mi ih neće nitko dati bez dg N80(endometrioza).Srećom pa sam mobitelom uslikala svoju temperaturnu listu na kojoj pise DZE-duboka zdjelična endometrioza pa ću to u ponedjeljak riješiti da isprave na otpusnom.
    http://public.fotki.com/laky1974/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •