Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 114

Tema: Što mislite da bi država mogla/trebala napraviti za roditelje?

  1. #1
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno Što mislite da bi država mogla/trebala napraviti za roditelje?

    ne znam jeste li citale unicefovo izvjesce Kako roditelji i zajednica brinu o djeci u hr, ali svakako ga pogledajte
    detaljno je, napravljeno na velikom uzorku i - prilicno depresivno

    roditelji su pod velikim stresom, jedva prezivljavaju (20% nemaju dovoljno novca za prezivjet, a roditelji djece s posebnim potrebama - cak 34% njih), nemaju dostupne servise, informacije, zene nemaju podrsku partnera, tj nose i veci dio brige o djetetu i jos veci dio brige o domu

    koje su to mjere koje bi drzava mogla provoditi, da su realne (jer koliko god se ulaganje u dijete isplati peterostruko natrag, nije realno ocekivati da nam bas sad to povjeruju), da su odrzive, konkretne i usmjerene na sve roditelje
    ne da ih se potakne na jos jedno dijete, nego da im olaksa zivot s ovim koje imaju


    ajmo

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Ova vlada nista ne moze napraviti. Mozemo se samo nadati da ce doci netko sposobniji na vlast

  3. #3
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Jole&Titi prvotno napisa Vidi poruku
    Ova vlada nista ne moze napraviti. Mozemo se samo nadati da ce doci netko sposobniji na vlast

    jesmo na filozofskom, ali nisam pitala o ovoj vladi nego o tome sto roditeljima treba i sto je to sto bi im moglo pomoci

    npr bas sam neki dan cula da je pronatalitetni bonus od 500 kn za roditelje +3 djece, koja mi nije bas nesto bila uvjerljiva, ipak u evaluaciji ispala od znacajne koristi

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    jesmo na filozofskom, ali nisam pitala o ovoj vladi nego o tome sto roditeljima treba i sto je to sto bi im moglo pomoci

    npr bas sam neki dan cula da je pronatalitetni bonus od 500 kn za roditelje +3 djece, koja mi nije bas nesto bila uvjerljiva, ipak u evaluaciji ispala od znacajne koristi
    Treba im novaca,bolje zdravstvo,bolja drzavna uprava...

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Bolje porezne olaksice,manji ldv na djecju opremu.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,546

    Početno

    smanjiti cijene specijalne hrane recimo one bez gluteina, mlijeka i sličnog.

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,402

    Početno

    - psihološka pomoć na licu mjesta za trudnice , rodilje i babinjace ( u slučaju bolesti ili gubitka dijeteta ovo sigurno pomaže dugoročno da se obitelj kasnije odluci na još djece).
    - socijalni radnici u bolnici koji roditelje upućuju na njihova( socijalna ) prava ( posebno u slučajevima bolesti djece ) .
    - smještaj za roditelje u ili uz bolnicu u kojoj je dijete hospitalizirano uz simboličnu naknadu ili besplatno ( posebno su ugrožene siromašne obitelji iz manjih sredina)
    - organiziranje zdravstvenih djelatnika ili timova koji dolaze bliže obitelji ili u dom korisnika usluga ( npr. terenski fizioterapeut koji dolazi u obitelj čim dijete dođe kući u manjim sredinama . Tamo su posebno ugrožena djeca iz siromašnih obitelji čiji ih roditelji ne mogu voditi na terapije jer nemaju prijevoz ili novaca za autobus ).

    - vise vrtića , posebno u manjim sredinama koje većim udjelom financira lokalna zajednica.
    - niže kamatne stope na stambeni kredit kojim obitelji osiguravaju dom
    - niži iznos PDV-a za kupnju obiteljskog auta
    - niži PDV na hranu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Tesko je u ovoj ekonomskoj situaciji napisati nesto sustinski bitno a da bude realno izvedivo kad drzava grca u besparici. Ali da se ekonomija pokrene, da se otvore radna mjesta i ljudima omoguci da zarade svoju placu, to je po meni kljucno. Razne financijske pomoci su samo krpanje, a ne dugorocno rjesenje...

    Roditeljima koji rade ili zele raditi pomoglo bi vec to da ima vise mjesta u jaslicama i vrticima uz manje grupe; kao i boravak u skolama do 4. razreda. Stipendije nadarenoj i vrijednoj djeci od srednje skole dalje, u suradnji s nekim poduzecima ili zakladama, npr. Znam da toga tu i tamo ima, i cini mi se vazno, za cijelo drustvo.

  9. #9
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    1. više vrtića i bolji uvjeti u njima
    2. mogućnost ostanka u bolnici uz dijete bez obzira na dob i mogućnost da se za to dobije bolovanje
    3. bolje rodiljne naknade za drugih 6 mjeseci porodiljnog
    4. past će mi još na pamet ali trenutno... ove 3 mi se čine realne, pogotovo broj 2

  10. #10
    josipa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Poticajne mjere za poslodavce da zaposle dvije majke na jedno radno mjesto, tako da svaka radi pola radnog vremena.

  11. #11
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Meni bi najveća pomoć bio nekakav poticaj pri zapošljavanju, odnosno prednost..da kao mama četvero djece imam određenu privilegiju za dobit posao i da imam pravo organizirati svoju satnicu kako mi odgovara. To bi mi bilo najvrijednije od svega. Ovako sam vrlo svjesna da vjerojatno nikad neću moći imati dobar posao jer sam se odlučila za veliku obitelj (budući da nisam ni doktroica, ni stručnjakinja u ičemu)

  12. #12
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    e da, to sam zaboravila - mogućnost da majka radi fleksibilno radno vrijeme ili pola radnog vremena, ili 6 sati... da si sama iskroji prema potrebi...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Bravo, i ja sam zaboravila na to a vidim da vani funkcionira. Znaci, za mame, fleksibilnost - prilagodjena satnica npr. na 80% ili po dogovoru s poslodavcem. Opet se vracam na to da je vazno ljudima koji to zele, omoguciti raditi i zaraditi, i to ispada u konacnici bolje za sve, za obitelj i za cijelu ekonomiju.

  14. #14
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Potpis na sve spomenute prijedloge, posebno na ovaj dio s naknadom nakon 6 mj. Iako sam se zaklinjala da nema šanse da idem raditi prije prvog rođendana, sad mi se čini da ću morati jer ne znam kako preživjeti.

    U Zagrebu su roditelji podstanari posebno ugroženi (a vjerojatno i drugdje) zbog neriješene situacije s iznajmljivanjem. Prvo, masa ljudi te uopće neće primiti jer imaš dijete. Od onih koji te žele primiti, masa njih te ne želi prijaviti pa nemaš prebivalište, a bez toga nema subvencioniranog vrtića. Treba, dakle, urediti podstanarstvo, odn. početi provoditi zakon.

    Imam toga još, ali beba visi na meni pa teško tipkam.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Bravo, i ja sam zaboravila na to a vidim da vani funkcionira. Znaci, za mame, fleksibilnost - prilagodjena satnica npr. na 80% ili po dogovoru s poslodavcem. Opet se vracam na to da je vazno ljudima koji to zele, omoguciti raditi i zaraditi, i to ispada u konacnici bolje za sve, za obitelj i za cijelu ekonomiju.
    Mislim da je ovo jedna od najvažnijih točaka, i da stvarno može profunkcionirati. Nedavno sam čula za jedan primjer od žene koja radi u informativnom centru u jednom župnom uredu. Neplanirano je opet ostala trudna u kratkom vremenskom razdoblju i bila je zabrinuta za svoj posao (ne samo u smislu zadržavanja posla, nego i manevriranja između puno djece, obaveza, posla...), a oni su joj rekli da ne brine, da nakon porodiljnog dolazi na posao kad mogne tijekom dana, samo im je bitno da izvrši radne zadatke za taj dan. Stvarno vjerujem u učinkovitost ove poticajne mjere, i mislim da bi većina nas bilo puno motiviranija i učinkovitija na radnom mjestu kad bi imala ovu mogućnost. To je jedna mjera koja ne iziskuje velike financijske troškove, i iako nije primjenjiva za svako radno mjesto, mnogima bi pomogla.

  16. #16
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Slazem se sa skoro svime navedenim. Jednokratne financijske pomoci su mi od najmanjeg znacenja. Osobno bi mi najvise znacilo da mi se omoguci krace ili fleksibilno radno vrijeme, porodiljni i godisnji.
    Super bi bilo kada bi djeca u manjim mjestima imala jednake mogucnosti kao u velikima - dobro organiziran prijevoz do veceg mjesta, izvanskolske aktivnosti, bolji uvjeti u skolama i vrticima.

  17. #17
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Fleksibilno radno vrijeme za majke mi se cini utopija s obzirom se majkama cesto ne da ni prilika da rade.
    Otkazi za vrijeme trudnoce, nakon povratka s porodiljnog...
    Diskriminacija na poslu posebno u velikim korporacijama uz stalno pitanje "hoces ti to moci s obzirom na dijete?"
    Jos uvijek obavezno pitanje "imate li djecu" na razgovoru za posao.
    Mozda sam malo pesimisticna, ali kroz sve sam ovo prosla. Sad kad sam se izjadala da se vratim na temu.

    Znaci, poticanje zaposljavanja majki.

    Osim vise mjesta u vrticu je bitno i da se regulira radno vrijeme vrtica odnosno dezurstva za roditelje koji rade u smjenama i vikendom. Ako dijete ne dobije vrtic da se barem simbolicno sufinancira teta čuvalica.

    Veca sloboda izbora za skolovanje, kao sto je homeschooling.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Fleksibilno radno vrijeme za majke mi se cini utopija s obzirom se majkama cesto ne da ni prilika da rade.
    Otkazi za vrijeme trudnoce, nakon povratka s porodiljnog...
    Diskriminacija na poslu posebno u velikim korporacijama uz stalno pitanje "hoces ti to moci s obzirom na dijete?"
    Vjerujem da bi ovo bilo potpuno suvišno pitanje kad bi se majkama dozvolilo da dio posla obavljaju od kuće, da si organiziraju vrijeme svaki dan kada mogu doći na posao i obaviti sve što trebaju. Za to nije nužno potrebna određena satnica. Govorim iz svog iskustva, jer sve zadatke koje obavljam tijekom osmosatnog sjedenja na poslu, mogu obaviti u manje vremena. I bila bih puno motiviranija kad ne bih imala iza sebe organizacijske teškoće kod kuće, kad bih znala da da neću imati praznog hoda na poslu, nego da to sve mogu obaviti u npr. 6 sati sjedenja na poslu (a svi znamo da nam je svaka minuta vrijedna), da dio posla (pisanje nalaza, programa rada i sl.) mogu obaviti od kuće ako želim, itd. Vjerujem da bi čak i majke koje žele ostati doma bile motiviranije za odlazak na posao kad bi imale tu mogućnost, a u normalno uređenoj državi više radnika bi značilo veću produktivnost države.

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Uz sve već navedeno, posebno feksibilno radno vrijeme za majke, dodajem ovo, ništa od ovog ne košta puno, može se odraditi s postojećim resursima, samo treba dobre volje i suradnja s udrugama koje se bave tim pitanjima:
    -educirati zdravstveno osoblje (sestre u rodilištima, patronažne, pedijatre) o važnosti dojenja i povezivanja kroz fizičku bliskost,
    -promovirati poticajni odgoj, a ne odgoj u zabranama koji je najčešći na našim prostorima. Učiniti da svakom roditelju, učitelju, teti u vrtiću bude nepojmljivo bilo kakvo drugo razmišljanje osim da je dijete osoba, a ne stvar i da se prema njemu od prvog dana treba obraćati s punom uvažavanjem,
    -učiniti da škole budu mjesto gdje se uči razmišljati, a ne privremeno skladištiti podatke u pamćenje,
    -pokrenuti kampanju o teme što je zapravo hrana za djecu,
    -poticati akcije kultiviranja zapuštenih zelenih površina u gradovima, saditi voćke...


    (Nakon ovog posta možete filozofski kutak preimenovati u utopistički. )

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    - svakako fleksibilno radno vrijeme
    - u manjim mjestima - povoljnije cijene vrtića
    - u manjim mjestima - bolja zdravstvena skrb za djecu (nema pedijatra)
    - mogućnost boravka uz dijete u bolnici
    - educirana pomoč u kući nakon poroda - znači u stilu patronažne dostupne 24 sata na dan, koja je educirana za pomoč pri dojenju i možeš ju zvati da dođe
    - u manjim mjestima razne radionice za djecu
    - radionice za roditelje, savjetovališta za roditelje (vezano za odgoj)
    - uvođenje zdrave hrane u vrtiće, škole,...
    - briga i savjetovanje roditelja oko prehrane djece - znači ako dođeš kod pedijatra s pretilim djetetom bilo koje dobi, da utomatski dobijaš obavezno savjetovanje i
    - kampanje NE nasilju u vrtiću, osnovnim i srednjim školama
    - rješenje za nelegalne čuvalica, znači nekakav sufinanciran program za dadilje, ali u koji mogu osobe koje zadovoljavaju uvjete
    - obavezno psihološko testiranje profesora i ljudi koji rade s djecom, ocjenjivanje i praćenje njihovog rada,...
    (naravno plaće u skladu s time).
    - stipendiranje djece, stipendirani upis u srednje škole prema potrebama poduzeća
    - savjetovanje djece u odabiru karijere i u osnovnoj i u srednjoj školi
    ....
    nastavak kasnije

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,546

    Početno

    +++++

    s time da fleksibilno radno vrijeme ne treba samo za majku nego općenito za roditelje, pa da se oni mogu doma međusobno dogovoriti kako će raditi
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.05.2013. at 12:25

  22. #22
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    - svakako manji porez na dječju opremu, uvođenje stvarnih kazni za nevoženje djece u AS

  23. #23
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    preletila publikaciju (363 strane :D ) i skroz mi je zanimljiva. ivka je stavila na filozofski, pa možemo valjda i malo šire od samih prijedloga.

    kao prvo, samo istraživanje pokazuje hrvatsku realnost. koju je, pišući na forumima poput ovog, vrlo lako izgubiti iz vida. jedan primjer - trećina roditelja fizički kažnjava svoju djecu. i ostali rezultati istraživanja su mi baš bili zanimljivi - i, moram reći, puno njih - neočekivani. ono, da me netko pita, drugačije bih procijenila.

    drugo, a ono čega moramo biti svjesni je da je u hrvatskoj razina društvenog standarda, na razini općina i gradova, u odnosu na razinu BDP-a koji proizvodimo, jako, jako visoka. imamo nadstandard u jako puno usluga, i kad je riječ o predškolskom odgoju, dostupnim sadržajima, sportskim dvoranama, cestama, komunalnoj opremljenosti, javnom prijevozu itd. trebate vidjeti sve to u jednoj bugarskoj, npr.

    i, treće, iskreno, ne sviđaju mi se dosadašnji odgovori i prijedlozi
    umjesto da želimo raditi više, mi bi radile manje
    pol radnog vremena, fleksibilno, od kuće itd. ma svaka čast, ko voli nek izvoli, al jednostavno mi nije primjereno situaciji.
    opet ulazimo u zamku usporedbe s, nemam pojma, švedskom.
    ne znam, ovo je više razmišljanje na glas.

    stambeno pitanje, npr. neka država subvencionira kamate na kredit, nek se grade jeftini stanovi. odnosno, ne treba graditi, ionako ih ima previše na tržištu, nek se ovi stanovi u vlasništvu banaka jeftino prodaju obiteljima. kad već ne mogu skupo. neka se kontrolira provođenje zakona o radu, gdje je roditeljstvo i trudnoća ionako zaštićeno, nek se ne pogoduje poslodavcima koji ekstra profit zarađuju na radnicima.

    e, da, i treba nam jedna veeelika kampanja da prosječnog hrvatskog mužjaka uvjeri da je on isto tako roditelj kao i mama. da preuzme brigu oko kućanskih poslova i oko djece. jer, kako stvari stoje - većina toga je na ženi. pa nije ni čudno da traži za sebe mogućnost pola radnog vremena. da u onoj drugojh polovici stigne čistiti kuću, kuhati ručak i aktivno se baviti s djetetom.


  24. #24
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Cvijeto, kad sam vidjela da si odgovorila na temu, pomislila sam: "Evo sad jednog posve drugačijeg odgovora."

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    cvijeto73, meni to nije traženje - ja bih manje radila, za iste novce, nego ako želim raditi 6 sati dnevno i dobiti ću plaću za 6 sati rada, ne za 8.
    Kod mene nije problem muža, nego npr. mene kojoj bi stvarno odgovaralo da imam više vremena za dijete.
    Možda nekome to ne treba, meni treba.

  26. #26
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Potpisujem cvijetu a i lajkat cu joj post!

  27. #27
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    preletila publikaciju (363 strane :D ) i skroz mi je zanimljiva. ivka je stavila na filozofski, pa možemo valjda i malo šire od samih prijedloga.

    ubog ovog svega sto pises kasnije sam i stavila prvo link na publikaciju

  28. #28
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    +++++

    s time da fleksibilno radno vrijeme ne treba samo za majku nego općenito za roditelje, pa da se oni mogu doma međusobno dogovoriti kako će raditi
    svaki put se jednako zacudim, kako od pitanja "kako roditeljima ..." nastane odgovor "mamama..."

    cvijeta, potpis.

    primjetim isto izjave: "roditelji koji rade, ili zele raditi...."
    jest simpaticno, ali mi i dalje nije jasno.... tko bi to trebao raditi za njih?
    ne kazem da mi ideja drustva u kojoj nitko ne mora raditi (cini mi se da je i platon o tome govorio), a svi dobivaju egzistencijalni minimum, nije interesantna, ali za sada mi nije poznato da takvo drustvo igdje postoji, kao ni akko bi to bilo izvedivo.

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mene sve strah da ova drzava ne krene eutanazirat roditelje...

  30. #30
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zašto je nemoguće shvatiti, ako npr. MM i zaključimo da možemo preživjeti (karikiram) s 1000 kn manje, ali ne možemo preživjeti s jednom plaćom manje i zato nam odgovara npr. 6 satno radno vrijeme za mene.

  31. #31
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto je nemoguće shvatiti, ako npr. MM i zaključimo da možemo preživjeti (karikiram) s 1000 kn manje, ali ne možemo preživjeti s jednom plaćom manje i zato nam odgovara npr. 6 satno radno vrijeme za mene.
    potpuno je svatljivo. ja se slazem s jelenom o da je fleksibilo radno vrijeme i za roditelje, kao i za one koji nemaju djecu, jako dobra stvar.
    a i animiranje poslodavaca da ponude vise takvih fleksibilnih sustava, je sasvim izvedivo, kako nam pokazuju iskustva drugih zemalja.
    Posljednje uređivanje od seni : 10.05.2013. at 13:07

  32. #32
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto je nemoguće shvatiti, ako npr. MM i zaključimo da možemo preživjeti (karikiram) s 1000 kn manje, ali ne možemo preživjeti s jednom plaćom manje i zato nam odgovara npr. 6 satno radno vrijeme za mene.
    Meni isto nije bas najjasnije zasto bi netko bio protiv skracenog radnog vremena za nekoga kome je to dosta? Sta sad trebamo svi pristat uz maksimu "živimo da bi radili"? Ja bih obrnuto, ko i Anemona, da mi se omogući da kazem "meni dosta".

  33. #33
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    1. više vrtića i bolji uvjeti u njima
    2. mogućnost ostanka u bolnici uz dijete bez obzira na dob i mogućnost da se za to dobije bolovanje
    3. bolje rodiljne naknade za drugih 6 mjeseci porodiljnog
    4. past će mi još na pamet ali trenutno... ove 3 mi se čine realne, pogotovo broj 2
    Ovo i ono sto Charlie pise mogu potpisat.

  34. #34
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    marta, s tobom se slazem. samo to "omoguci" ne ide bas po dekretu. odnosno to mora biti dogovor u kojem i poslodavac ima pravo glasa. u kapitalizmu, u kojem zivimo. svojevoljno.

  35. #35
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    I da, do 3. godine djeteta zakonsko pravo na skraceno radno vrijeme bez naknade drzave, dakle radim pola rv i primam pola place, jedino ne znam kako bi bilo sa stazem. Jer izbivanja od kuce po 10 sati a dijete ima 12 mjeseci (i toliko provodi u jaslicama) mi je nezamislivo. A vecina roditelja tako danas funkcionira

  36. #36
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja bih od svjezeg danasnjeg iskustva pozeljela da se eto djeca prestanu koristiti u predizbornoj kampanji za sletove i recitale. I kome se sve obratiti u vezi toga?

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Meni je recimo i totalno bezveze i neshvatljivo - imam posao koji radim 8 sati, a realno ga mogu obaviti za 6, ali ne mogu raditi 6, nego moram 8.
    Meni je moje slobodno vrijeme jako bitno.
    Več sam negdje napisala ja bih posao s fiksnim radnim zadacima (kakvi mi uostalom i jesu), a ne fiksnim radnim vremenom.

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    marta, s tobom se slazem. samo to "omoguci" ne ide bas po dekretu. odnosno to mora biti dogovor u kojem i poslodavac ima pravo glasa. u kapitalizmu, u kojem zivimo. svojevoljno.
    Pa meni se to podrazumjeva, da postoje pravila igre za obje strane.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Pa ja se slazem da treba raditi vise. Omogucavanjem rada na npr. 80% uz odgovarajucu manju placu, mozda bi neke zene (a budimo realni, kod nas su doma - zene, i daleko smo od ravnopravne podjele poslova doma. Iako se to mijenja i treba se mijenjati, za sada je tako) koje ne rade, ipak radile. U Italiji to funkcionira, a evo nije Svedska. Ionako se radi o samo par godina dok su djecica mala.

    A zasto pisem o "onima koji zele raditi" - po svim istrazivanjima zaposlenosti u RH ima dobar dio nezaposlenih koji aktivno ne traze posao niti zele raditi. Ne ulazim u njihove razloge, vjerujem da ih ima cijeli raspon, ali cinjenica je da tog ima, i dio njih nikakve mjere nece motivirat da se zaposle.

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    I da, do 3. godine djeteta zakonsko pravo na skraceno radno vrijeme bez naknade drzave, dakle radim pola rv i primam pola place, jedino ne znam kako bi bilo sa stazem. Jer izbivanja od kuce po 10 sati a dijete ima 12 mjeseci (i toliko provodi u jaslicama) mi je nezamislivo. A vecina roditelja tako danas funkcionira
    To sa stazem je kod nas prestrasno rijeseno, zakinu te dvostruko. Naime, ako radis na pol radnog vremena, onda ti se uplacuje pola davanja drzavi, ali ti upisuju i pol staza. I onda na kraju price, nemas staz, ali nemas ni punu mirovinu. Po meni bi rjesenje bilo da svima ide nekakav nazivni staz, ionako ce ti mirovina biti manja ako nisi radio puno radno vrijeme. Ovako te oderu ko zeca. To bi definitivno trebalo rijesiti.

  41. #41
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni isto nije bas najjasnije zasto bi netko bio protiv skracenog radnog vremena za nekoga kome je to dosta? Sta sad trebamo svi pristat uz maksimu "živimo da bi radili"? Ja bih obrnuto, ko i Anemona, da mi se omogući da kazem "meni dosta".

    X


    i ne samo to, nego ima poslova - na primjer moj - za koje je čak poželjno i dobro za posao da se recimo dio radnog vremena odradi tijekom dana a dio npr. navečer, vikendom, po noći - ali nikome ne pada na pamet tako nešto regulirati i reći mi - ok, sad radi 6 sati jer ćeš ostatak ionako skupiti u drugo vrijeme)

    btw. bez obzira na situaciju (za koju nipošto nismo krivi mi šljakeri) valjda svejedno imamo pravo željeti da stvari budu drugačije i misliti da bi trebale biti. Svi mi iz svojih plaća izdvajamo znatne svotice novaca za porez, pa valjda smijemo misliti o tome kako bismo voljeli da se taj novac troši. Evo notoran primjer je primjer grada Zagreba u kojem postoje silni problemi a novci se troše negdje drugdje.

  42. #42
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    nitko ni ne mora raditi, odnosno nitko nekoga ne moze prisiliti da radi. niti drzava ikoga prisiljava, ako se ne varam. ljudi imaju razne kombinacije, druge izvore prihoda, ili mogu izaci s minimumom minimuma.

  43. #43
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je recimo i totalno bezveze i neshvatljivo - imam posao koji radim 8 sati, a realno ga mogu obaviti za 6, ali ne mogu raditi 6, nego moram 8.
    Meni je moje slobodno vrijeme jako bitno.
    Več sam negdje napisala ja bih posao s fiksnim radnim zadacima (kakvi mi uostalom i jesu), a ne fiksnim radnim vremenom.
    probaj to predloziti firmi u kojoj radis.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    nitko ni ne mora raditi, odnosno nitko nekoga ne moze prisiliti da radi. niti drzava ikoga prisiljava, ako se ne varam. ljudi imaju razne kombinacije, druge izvore prihoda, ili mogu izaci s minimumom minimuma.
    Pa bas tako, zato te nisam shvatila kad si napisala da ti je simpaticno sto se spominje "one koji zele raditi"...mislila sam da me nisi razumjela, ali kuzim sad.

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto je nemoguće shvatiti, ako npr. MM i zaključimo da možemo preživjeti (karikiram) s 1000 kn manje, ali ne možemo preživjeti s jednom plaćom manje i zato nam odgovara npr. 6 satno radno vrijeme za mene.
    ma meni to uopće nije nemoguće shvatiti.
    jedino, tebe valjda ne doživljavam kao osobu koja bi na anketno pitanje, koliko se često kao roditelj osjećate zabrinuto, napeto, nervozno, ljuto, emocionalno istrošeno, nesretno, nesigurno u sebe, odgovorila u nekim velikim postocima.
    ok, radila bi dva sata manje, mima bi radila od doma navečer, sve to stoji, al valjda pod dojmom anketa u studiji, mi se to čini, ne znam, kao mjera koja ne bi ublažila stres roditelja u hrvatskoj.
    očito vas ne doživljavam kao roditelje pod stresom, ne znam

    a slažem se da možemo razgovarati o raspodjeli novca, bez obzira na situaciju.

  46. #46
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je recimo i totalno bezveze i neshvatljivo - imam posao koji radim 8 sati, a realno ga mogu obaviti za 6, ali ne mogu raditi 6, nego moram 8.
    Meni je moje slobodno vrijeme jako bitno.
    Več sam negdje napisala ja bih posao s fiksnim radnim zadacima (kakvi mi uostalom i jesu), a ne fiksnim radnim vremenom.
    Pazi da te poslodavac ne čuje.
    Da radiš u mojoj firmi na ovo bi dobila posla za još 4 sata.

  47. #47
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Pa bas tako, zato te nisam shvatila kad si napisala da ti je simpaticno sto se spominje "one koji zele raditi"...mislila sam da me nisi razumjela, ali kuzim sad.
    ma kuzim i ja sto si ti htjela reci.
    govorila sam vise opcenito, jer na ovakvim temama, to cesto zavrsi kao ono: novogodisnje zelje tipa, ako si roditelj ne trebas raditi, jer radis oko djece..itd..itd

  48. #48
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pazi da te poslodavac ne čuje.
    Da radiš u mojoj firmi na ovo bi dobila posla za još 4 sata.
    Zato se i smijem na senino predloži.

  49. #49
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ja se baš osjećam obeshrabreno što se tiče posla. Imam osjećaj da smo prisiljene birati ili više djece ili posao. Jer praktički je nemoguće uskladiti jedno i drugo, osim ako žena nije na nekoj visokoj poziciji u sigurnoj firmi, ustvari mislim da žene u prosvjeti i zdravstvu najbolje prolaze. Jer dok je sve to tako uređeno kako je, opcije su ti strašne-biti kućanica pa biti sa svojom djecom 24 sata ili raditi negdje ko pas pa pola plaće davati nekome da ti čuva dijete. Ja bi za svojih četvero davala valjda tri plaće. Ajde, nije mala stvar da su uveli opet trogodišnji porodiljni i one dodatke na dječji za treće i četvrto ali žena se ne može osjećati dobro ako nema previše opcija u životu.

  50. #50
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zato se i smijem na senino predloži.
    ma kuzim. mozda bi trebalo pokrenutui nekakvu grupu, udrugu koja bi pokusala objasniti prednosti fleksibilnih modela.
    cini mi se da je to cesto naprosto strah od nepoznatog sa strane poslodavaca, a moglo bi dobro funkcionirati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •