Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 103 od 103

Tema: Kako Bog bira roditelje ili tko bi trebao biti roditelj???

  1. #101

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Žao mi je što sam propustila ovu temu do sad. Ima prekrasnih posteva. I drago mi je da mogu vidjeti pitanja i razmišljanja s više strana.

    Mi smo 12 godina živjeli u suživotu, u financijski i stambeno nesređenim prilikama i nismo se osjećali sposobnima posvetiti se "trudu da dobijemo bebu" - za izraz MPO u to vrijeme nisam ni čula. Sva naša terapija svela se na jednu kutiju tableta (preskupih, red veličine nekoliko plaća). Bilo je ono: za prirodno zatrudnjivanje super, za angažman kod liječnika - nije čas. A godine prolaze.
    Samo spominjem sva ona pitanja Jeste li? svaki put kad sam se udebljala i onda A kad ćete? Nije zlonamjerno, ali teško mi je padalo. A o medicinskoj strani problema govoriti nikome u obitelji nisam htjela, ne i ne, samo prijateljicama.

    Bilo je boljih i loših vremena, odbijanja mišljenja o problemu, zavisti, nadanja, plakanja, depresije. I naravno, traženja smisla, pitanja zašto mi. Bile su to godine pokušaja smještanja sebe u svijet takav kakav je, sebe ne-takvih kakvi smo mislili da ćemo biti.
    Cijelo to vrijeme ideja o umjetnoj oplodnji (kako smo tada govorili) bila mi je na redu dva koraka iza, a posvojenje, pa ono, četiri koraka iza. O samoj umjetnoj oplodnji pojma nisam imala, o posvojenju još manje. Ali znala sam da ne želim živjeti život bez djeteta.
    I kako je vrijeme prolazilo sve sam se više - svaki put kad sam se takva rastrzana posvetila nečem što nije bilo dobivanje djeteta - pitala zašto puštam da vrijeme prolazi. Zašto već nismo otišli tom liječniku? Zašto se nismo javili za posvojenje?

    Kad smo preselili u svoj stan i oporavili se od suživota, profesionalno napredovali, pronašli u svojim životima stvari koje nas vesele i kroz koje sebe ostvarujemo - bili smo spremni osvrnuti se na svoj život, prošlost, budućnost, i bez drame promisliti što sad. Nekako, u tom trenutku, želja za zatrudnjivanjem nije me više izjedala, a u želju za uvođenjem djeteta u obitelj nisam više ni najmanje sumnjala.

    Često sam se i kasnije pitala zašto nam je toliko vremena trebalo da odemo u Centar. Zašto nismo ranije?
    I još sam se kao Iva pitala zašto ljudi puštaju da im na medicinskim postupcima prolazi vrijeme?

    A sad vidim da smo mi kroz to vrijeme postajali sposobni biti ovo što smo sada: roditelji naše djece koja su nam došla putem kojim jesu.
    Pa pretpostavljam da i drugim ljudima ne prolazi vrijeme, nego oni prolaze kroz nekakav period kroz koji trebaju. I izrastaju u nešto - što, tko će to znati? Roditelje biološke ili posvojene djece, angažirane aktiviste, umjetnike, humanitarce? Ljude zadovoljne sobom i mjestom na kojem jesu?
    Barem se nadam da to vrijedi za mnoge. A za priče kako je od jednog postupka do drugog prošlo vrijeme i za rađanje i za posvajanje čula sam, i mogu reći da me duboko žaloste. Pri tome je nekad bila zakonska dobna granica za posvojitelje, a sad ne postoji, ali iskreno, može "proći vrijeme za posvajanje" i u duši, ne samo po zakonu.

    Posvajanje zaista nije zamjena, ni druga opcija, odnosno treća, nakon MPO kao druge opcije i prirodnog zatrudnjivanja kao prve. Iako vremenski često ide baš tim redom. Ali nije bitno samo vrijeme, nego odluke koje sazrijevaju u ljudima. A može sazrijeti i odluka za baviti se životom u dvoje.
    U svakom slučaju, mi koji smo posvojili nismo posvojili zato da pomognemo djetetu, nego zato da stvorimo obitelj. Iako je to, naravno, nerazmrsivo povezano. Pa čak i ljudi koji posvajaju uz već rođenu biološku djecu sa izraženom željom da pomognu nekom djetetu, zapravo također stvaraju svoju obitelj, takvu kakvu su željeli.
    Tko želi pomoći djeci bez doma, a nema potrebu proširiti obitelj, može se tome posvetiti na mnoge druge načine.
    A parovima u borbi, ili draže mi je reći, u snažnim nastojanjima za zatrudnjivanjem i rađanjem bebice, sugestija o posvojenju može biti jednako bolna kao i ono pitanje zašto već nisu rodili.

    Samo da kažem da sam sad zapravo u teškom periodu, stalno bolesna, previše odsutna, premalo s djecom, puna grižnje savijesti zbog toga, ujedno premalo sama sa sobom i zbog toga često ljuta na cijeli svijet. Dakle, nisam ovaj post napisala iz nikakve ružičaste vizure posvojene majke.

  2. #102
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Vlvl, hvala sto si svoju pricu, ili njen djelic, podijelila s nama

  3. #103
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa
    Pa pretpostavljam da i drugim ljudima ne prolazi vrijeme, nego oni prolaze kroz nekakav period kroz koji trebaju. I izrastaju u nešto - što, tko će to znati? Roditelje biološke ili posvojene djece, angažirane aktiviste, umjetnike, humanitarce? Ljude zadovoljne sobom i mjestom na kojem jesu?
    Barem se nadam da to vrijedi za mnoge.
    Vlvl, predivan post ! Mislim da je protok vremena, koji put, u stvari, ja volim misliti većinu puta, konstruktivan na način koji si opisala gore. Barem se iz moje vizure čini da je konstruktivan bio za većinu parova iz mog okruženja. Mislim da kad-tad parovi nađu neki svoj mir i pozitivu.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •