Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 135 od 135

Tema: baka-mama/majka!

  1. #101
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    moj svekar inače rođeni Međimurac,oženjen s rođenom Zagorkom jedamput je reko mom klincu daj reci dida ( stariji unuk ga je zval deda), na to sam ja pa otkud sad dida,kad nismo Primorci,ostal je deda i basta.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.01.2012. at 14:43

  2. #102
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    pa najiskrenije mi uopce o tome nismo razgovarale...
    odpocetka smo govorili baka,kada smo joj pripocili da sam trudna rekli smo joj recenicom "postat ces baka"...(nije mi ni palo na pamet a ni mom mm da bi o tome trebali razgovarati kada unuci zovu baka i to je to)...i mm je zvao svoje bake baka...
    nikada do sada nije nista takvo spominjala do tog susreta sa tom svojom prijateljicom...(iako se jako dobro slazemo i sve si govorimo)
    ona uz moje dvije curke ima jos 2unuka i unuku oni ju isto zovu baka...no moju curi previse stavlja na prvo mjesto ,kao ona je prva,prvo unuce se najvise voli tra,la,la ...(tako je kod njih u bosni) sto mene osobno isto smeta pa nemoze samo jedno unuce obozavat a ostali koda su manje vrijedni...znaci od svojih 5unucadi samo je mojoj curki izrazila zelju za time...
    kaj to nije pomalo blesavo?

  3. #103
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    hajde sad jedna priča o našem lijepom govoru.

    rade tako klinci rodoslovno stablou školi i moj napiše sve kak mi govorimo,baka,deda,prabaka,pradeda,teta,tetak ,ujak,bratić,sestrična, stric, strina

    A cura napiše tetka, baba,dida, nevjesta....

    a opet drugi nona, nonić,nesvjeta, šogor....

    uglavnom svaki klinac je napisal kak koga zove i svaki je imal drugačije.

  4. #104
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    ona uz moje dvije curke ima jos 2unuka i unuku oni ju isto zovu baka...no moju curi previse stavlja na prvo mjesto ,kao ona je prva,prvo unuce se najvise voli tra,la,la ...(tako je kod njih u bosni) sto mene osobno isto smeta pa nemoze samo jedno unuce obozavat a ostali koda su manje vrijedni...znaci od svojih 5unucadi samo je mojoj curki izrazila zelju za time...
    kaj to nije pomalo blesavo?
    moj prvi klinjo nije u muževoj obitelji prvo djete,ali su ga voljeli više od drugih ( i recimo mojih klinaca), u moj obitelji je skoro pred kraj i jednako je tretiran ko i ostala unučad.

  5. #105
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    kao ona je prva,prvo unuce se najvise voli tra,la,la ...(tako je kod njih u bosni)
    još jedna od predrasuda

  6. #106
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    još jedna od predrasuda
    ma nije predrasuda ,vec govorim sto je ona rekla ma da je i iz tanguzije ...rekla bi tako je kod nas u tanguziji....
    Posljednje uređivanje od lidać2 : 16.01.2012. at 14:58

  7. #107
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa njezina predrasuda
    bez obzira o kojoj je državi riječ

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Meni ovo majka nije simpatično, onak, najiskrenije. Mogu tolerirat, ali mi ne sjeda. Znam da su moje bake tako zvale svoje, ustvari stara majka (to još ide), ali samo majka mi ne "ulazi u uho".
    A vezano na temu-sve je, i prije poroda, trebalo biti stvar dogovora. Po ovom zadnjem što lidač piše, na neki način, tako je i bilo, pa bi baka trebala to imat u vidu.

    A, ova priča oko različite ljubavi prema unučadi-bio je jedan trenutak kada je moju sveki samo moja tolerancija i ljubav prema mm-u spriječilo da ne izleti kroz vrata van.
    Posljednje uređivanje od Val : 16.01.2012. at 15:09

  9. #109
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pa njezina predrasuda
    bez obzira o kojoj je državi riječ
    aha...
    ma ja shvatila da je to moja predrasuda zato sto je ona iz bosne...

  10. #110

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    pa najiskrenije mi uopce o tome nismo razgovarale...
    odpocetka smo govorili baka,kada smo joj pripocili da sam trudna rekli smo joj recenicom "postat ces baka"...(nije mi ni palo na pamet a ni mom mm da bi o tome trebali razgovarati kada unuci zovu baka i to je to)...i mm je zvao svoje bake baka...
    nikada do sada nije nista takvo spominjala do tog susreta sa tom svojom prijateljicom...(iako se jako dobro slazemo i sve si govorimo)
    ona uz moje dvije curke ima jos 2unuka i unuku oni ju isto zovu baka...no moju curi previse stavlja na prvo mjesto ,kao ona je prva,prvo unuce se najvise voli tra,la,la ...(tako je kod njih u bosni) sto mene osobno isto smeta pa nemoze samo jedno unuce obozavat a ostali koda su manje vrijedni...znaci od svojih 5unucadi samo je mojoj curki izrazila zelju za time...
    kaj to nije pomalo blesavo?
    možda je prvoj unuci govorila o tome jednostavno zato jer je najstarija i pomislila je da bi moglo dijete od 7 godina prije shvatiti nego ovi mlađi ...

  11. #111
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa da sad dođe baka i veli nakon toliko vremena "e sad me zovite ovako" meni bi to bilo totalno bezveze a da ne velim to, da traži bilo koja od njih da je zovu mamom ili majkom.
    A i mislim da bi se i klinci s time složili.

  12. #112
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    nešto jugoistočnije od Doboja... Breza

    edit: odgovarala eris
    apricot, wau pa i moja mama je iz Breze, tamo sam provela pola djetinjstva (vikendima naravno), ja sam još južnije iz Konjica.

  13. #113
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Off topic: Jel' to ona Breza iz Čolićeve pjesme "Stanica Podlugovi"?

    Ako je, mnogo lajkam

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Joj....u Bosni ovako onako ,ma niti je ovdje tradicija zvati nanu/baku mama/majka niti to ima ikakve veze s bilo cim....mene bas jako iritira kad cujem da neko baku zove majkom,to jedino traze zene kojima je bed da su kao stare jer njima baka prestavlja neku staru zenu a kao one su jos "mlade" za to.ja niti svoju svekrvu ne zovem majkom jer za mene je majka jedna a ona to ocito nije ,i to da se kao u Bosni najvise voli prvo unuce.......samo cu dodati

  15. #115
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    apricot, wau pa i moja mama je iz Breze, tamo sam provela pola djetinjstva (vikendima naravno), ja sam još južnije iz Konjica.
    i sad će ispasti da smo se nekad igrale zajedno (bez obzira na razliku u godinama)
    eno, meni na fejsu pola brezanske raje

    bodulice, jest, to je ta Breza, nema druge!

    adal, ja ne znam o kojoj Bosni ti govoriš, ali moja familija je razbacana posvuda.
    I u svim područjima se baku zvalo majkom (ne svi, neki), bez obzira na vjeroispovijest.

  16. #116
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Ne razumijem se u bosanska pitanja, ali uglavnom potpisujem Apricot.

    Ne znam zašto je teško shvatiti (i poštovati) da nekome neka riječ znači nešto drugo nego nama. Pa nije to kraj svijeta.
    Što se tiče promjene već uobičajenog naziva, imam vlastito iskutvo, doduše nije mi nitko naredio. Kako sam imala dvije none, kad sam počela ići u školu, htjela sam imati babu kao i puno mojih prijatelja. Moja sestra i ja smo bile najmlađe unuke i mi smo je zvale baba, ostali none. None/baba nije imala primjedbi. Ne znam kako bi bilo na zahtjev.

    Kad se moj stariji rodio, svekar i svekrva su došli u rodilište, donijeli su na dar knjigu s čestitkom u kojoj su bili potpisani onako kako su se željeli nazvati (to im je bio prvi unuk). Bilo mi je malo neobično (pogotovo kombinirano), ali nisam ni mislila da je moje da to mijenjam. Uostalom, to je hommage pretcima.

  17. #117
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    ja sam isto porijeklom iz Bosne (okolica Doboja), i obje svoje bake sam zvala nana, dok je moja prijateljica, koja je zivjela kucu do nas, svoju zvala majka. Moja mama je svoju baku zvala bika, a znam i neke koji su svoje zvali nena. A svi smo zivjeli u jednom malom selu.. tako da ocito da nije do kraja iz kojeg je netko nego mozda do obicaja u obitelji ili cega vec.
    Moja mama je mojoj djeci isto nana (ona je tako htjela), iako danas vise ne zivimo u Bosni, dok je MM-a mama baka.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    adal, ja ne znam o kojoj Bosni ti govoriš, ali moja familija je razbacana posvuda.
    I u svim područjima se baku zvalo majkom (ne svi, neki), bez obzira na vjeroispovijest.
    Ja sam iz Sarajeva tu sam rodjena odatle mi je cjela familija i niko ali bas niko u nasoj porodici nije baku/nanu zvao majkom,mnoge moje prijateljice jesu ali mi ne.....i iz poznanstva s tim bakama/majkama znam da im je bilo ruzno da ih zovu bakom jer one nisu tako stare za to ,moja je mama postala nana/baka sa 40god i nikad nije trazila da je zovu majkom ona je svojoj djeci majka a unucima je nana/baka/bika/nona itd...

  19. #119
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    eto, i ja sam iz sarajeva
    i pola mi je familije tamo
    i neke bake se zovu majkama

    i nema veze sa taštinom

  20. #120

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    372

    Početno

    Baku mog muža su zvali majka, klinci to nikako nisu shvatili, stalno su ispravljali da sam ja majka a ne ona i kad sam im probala objasniti nisu odustali od ispravljanja pa se nisam s tim više ni zamarala

  21. #121
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj mayato prvotno napisa Vidi poruku
    ma najpametnije da ju uopće ne zovete


    e svašta ženi pr'lo na pamet
    da mojoj svekrvi ili majci tako nešto padne na pamet, nikada ne bih tražila, a niti dozvolila da opterećuju moje dijete takvom fiks idejom
    gluposti
    mene je odgojila teta i jedno je vrijeme htjela da ju zovem mama iako mi je mama tada još bila živa - nisam htjela

    zanimljivo je da su moju mamu svi zvali majka, to joj je bio kao nadimak, tako su je zvale prijatejlice iz rodnog sela, sestre, susjedi, zaove..., a nemamo bosansko porijeklo
    to da Bosanci stare žene zovu majka nikada nisam čula
    znam da bake zovu nana i stare žene stara majko

  22. #122
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    da, htjela sam još napisati da nije toliko važno kako ćeš nekoga zvati ako je to autentično, od početka
    nego, ženi to palo na pamet, a već sedam godina ima unuku
    gdje je bila prije

  23. #123
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    a ja uopće ne vidim da je problem u majci (bar ne kod većine)
    već u zakašnjeloj želji
    potpis

    sad čitam sve postove, stvarno nisam znala da u Bosni baku zovu majka
    zapravo, sad sam se sjetila da kuma svoju mamu zove majka kao i NJM i ostali, ali mali ju zove baka pa mi to nije bilo neobično
    bilo bi mi to lijepo da je tako od početka, a ovako mi je smiješno

  24. #124
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku


    to da Bosanci stare žene zovu majka nikada nisam čula
    onda ti hodaš svijetom prilično zatvorenih ušiju jer dvije majke o kojima govorim su baš iz tvojega sela
    jest da je selo podugačko, možda su bile 10. i 12. kuća od tebe

  25. #125
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    hm, sad sam se zamislila
    misliš na Sikirevce? istina, tamo sam živjela samo prvu godinu života, a kasnije stvarno nisam čula (dolazila sam na praznike)
    sjećala bih se toga, ne znam, valjda nisam skužila
    no, kao što rekoh, moju su mamu svi zvali majka
    i ovaj moj lol se nije odnosio na priču nego na ono što je mayato napisala, ali vjerujem da ti se omaklo

  26. #126

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    301

    Početno

    Mislim da je blesavo da netko nakon 7g. traži da ga DIJETE počne nekako drugačije zvati no što je do sada!!
    Sve je ok kako je običaj u ovom ili onom kraju-ali poanta je da je to nakon 7g!Ako je običaj onda bi dotična baka/majka to tražila od djetetova rođenja!
    Moji klinci zovu baku baka a svoju prabaku stara baka jer im se tako sviđa i obje uživaju u svojim "titulama"

  27. #127
    gumbek avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    287

    Početno

    hada

  28. #128
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    hm, sad sam se zamislila
    misliš na Sikirevce? istina, tamo sam živjela samo prvu godinu života, a kasnije stvarno nisam čula (dolazila sam na praznike)
    sjećala bih se toga, ne znam, valjda nisam skužila
    no, kao što rekoh, moju su mamu svi zvali majka
    i ovaj moj lol se nije odnosio na priču nego na ono što je mayato napisala, ali vjerujem da ti se omaklo
    OT kaj sikirevci nisu u Hrvatskoj?

  29. #129
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    jesu, ali na samoj granici
    i sa jedne i sa druge tsrane granice je posavina, sa gotovo istim običajima

  30. #130
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    ma znam, to mi je zavičaj...ali ja sam bila kod bake na selu u bosanskoj posavini do 4 osnovne, i ne mogu se sjetiti da je neko baku zvao majka, znam da su bile nane (odrasla u većinskom muslimanskom selu)....i sad sam se sjetila da su zene zvali po mužu. (recimo moj deda je bio Luka a baku su zvali Lukinica i tako sve druge.

  31. #131
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    ma znam, to mi je zavičaj...ali ja sam bila kod bake na selu u bosanskoj posavini do 4 osnovne, i ne mogu se sjetiti da je neko baku zvao majka, znam da su bile nane (odrasla u većinskom muslimanskom selu)....i sad sam se sjetila da su zene zvali po mužu. (recimo moj deda je bio Luka a baku su zvali Lukinica i tako sve druge.
    ajde Kato, bar ne hodam sama svijetom zatvorenih ušiju
    he he, šalim se
    neka smo se mi našle

  32. #132
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa Vidi poruku
    ma znam, to mi je zavičaj...ali ja sam bila kod bake na selu u bosanskoj posavini do 4 osnovne, i ne mogu se sjetiti da je neko baku zvao majka, znam da su bile nane (odrasla u većinskom muslimanskom selu)....i sad sam se sjetila da su zene zvali po mužu. (recimo moj deda je bio Luka a baku su zvali Lukinica i tako sve druge.
    bome, još ćemo ustanoviti da smo i familija
    eto u što se ovaj topic izrodi

  33. #133
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ja sam iz Bosne. Da, kod nas ima običaj da se baka oslovljava kao "majka". Ja nikad nisam čula da se nana (da budem dosljedna svom imenovanju) oslovljava sa "mama". Čini mi se da su "majke" bile u porodicama kod kojih je bila takva porodična tradicija da se nane tako oslovljavaju, a u zadnje vrijeme vidim da žene koje imaju osjećaj da ih odrednice nana, nena, baka ili baba čine starijim nego se one osjećaju traže da ih unučad oslovljavaju sa "majka" pa čak i samo imenom.
    Meni je u čitavoj ovoj stvari najviše zasmetalo što se od sedmogodišnjeg djeteta traži da promjeni nešto njemu toliko konstantno kao što je oslovljavanje bake, koju ono čitav svoj život oslovljava na jedan način, a sad bi trebalo to promjeniti. Nadam se da će te na kraju ipak naći rješenje koje će ipak svima odgovarati.

  34. #134
    orlica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    228

    Početno

    Moram biti iskrena i reći da prvi put čujem ovo! Znam da neke snahe svojoj svekrvi kažu mama............ali ovo još nisam čula!

  35. #135
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Kod mojih u Bosni (Doboj-Derventa) su bake bile majke ako su roditelji bili odsutni duži period (rad u inozemstvu) ili su djecu jednostavno više podizale bake.
    Moje 3 sestrične koje su živjele tamo do rata baku zovu mama (živjeli su u istom selu, ujna se udala jako mlada pa su djeca većinom bila na skrbi bake), a roditelje zovu imenom.
    Moja mama je svoju svekrvu isto zvala mama.

    Osobno ako je dijete manje ne bi ništa govorila, mislim da bi samo zbunila dijete.
    Vjerojatno bi prvo ja počela oslovljavati baku sa nona ili nečim sl da dijete preuzme to od mene bez da objašjnavam (neznam koliko bi ih to zbunilo).

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •