Stranica 2 od 11 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 505

Tema: Prenatalna dijagnostika, utjecaj društva i etička pitanja

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    to je cijepljenje cijelog društva od Downa
    to je to

    no pitanje,zaista filozofsko,tko određuje genetičku superiornost i što je sljedeće

  2. #52
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Netko je napisao Vrli novi svijet. Bojim se da je to sljedeće.

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Svi mi mislimo da smo tolerantni dok to ne dodirne našu vlastitu kožu. Ja sam bila na dvije amniocenteze zbog godina. Bogu hvala, bilo je sve u redu. Ni danas ne znam kakva bi bila moja odluka da su ustanovili neku genetsku malformaciju. Ali na pregleda sam otišla, bez obzira na sve. Vrli novi svijet ili ne, ako se neke stvari mogu izbjeći, ja sam ih izbjegla. Zbog svoje djece ali i zbog sebe. Možda nemam petlje, ali opet bih tako postupila. Nisam tip koji bi se nosio s takvim životom ukoliko postoji mogućnost izbora.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    o mogućnosti izbora se upravo tu i radi.

  5. #55
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Vi zapravo mislite da ako se svakoj trudnici ponude screening testovi to stvara pritisak i ukida slobodu izbora?

    Glede situacije u Hrvatskoj, ne znam kakve su statistike tj. koji postotak trudnica bude "poslan" na testove, meni se čini - po forumu - da se dobar broj žena javlja sa pitanjima u vezi double/triple i ostalih dijagnostičkih testova jer ih ldoktori upute na njih i bez pravog objašnjenja. Ja sam bila (pra)stara rodilja, pa mi je amniocenteza itekako nuđena, i crvenom bojom upisano "ODBIJA RAC" u trudničku knjižicu.

  6. #56
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Državna kampanja Denmark Down free country till 2030 zvuči marketiniški jezivo. Kao ona pjesmica iz Fredi Krugera. Zamislite kako je biti među zadnjima....
    Meni je to stvarno u najboljoj maniri ovih eugeničkih zakona koje spominju ronin i marta. Na žalost jako malo ljudi zna koliko je to bilo rašireno. Staljin je to uveo u SSSR i istočni blok pa se recimo u Mađarskoj provodila dosta ozbiljna kampanja prisilne sterilizacije romkinja. Bilo je i Americi nekih pokušaja no nije nikad zaživjelo u većim razmjeirma, ali ta ideja i danas ima pobornike u vrhu Planned Parenthood-a lanca klinika koji svoje najveće klinike za pobačaje otvara u crnačkim getima. Apsurd je da upravo Obamina vlast najizdašnije financira tu dostupnost. Valjda i kod njih vrijedi ono poturica gori od turaka. Naravno ove suvremene kampanje su mnogo suptilnije i nema ju element otvorene prisile, ali jako dobro znamo što može društveni pritisak i osuda. U Danskoj se to odnosi na sindrom Down, a u Americi na siromašne i marignalizirane skupine kojima se otvoreno nameće da je od njih neodgovorno pa i nemoralno da rađaju nove korisnike socijalne pomoći. Naravno lakše je otvoriti dvije tri PP klinike u jednom razorenom i slomljenom Detroitu ili poharanom New Orleansu nego riješiti to da je cijena nacija napsutila gradove koji su doživjeli elementarnu ili gospodarsku katastrofu.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Mima u Hrvatskoj to nije slučaj,zbilja nije.
    No,ako država provodi nešto pod nazivom "nacionalno",ako se u medijima forsira stav da se OČEKUJE da se ta djeca ne bi trebala roditi,ako se stvara i pumpa takva vrsta atmosfere i suptilnog pritiska,da mislim da tu nema govora o nekoj slobodi izbora

  8. #58
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Državna kampanja Denmark Down free country till 2030 zvuči marketiniški jezivo. Kao ona pjesmica iz Fredi Krugera. Zamislite kako je biti među zadnjima....
    Meni je to stvarno u najboljoj maniri ovih eugeničkih zakona koje spominju ronin i marta. Na žalost jako malo ljudi zna koliko je to bilo rašireno. Staljin je to uveo u SSSR i istočni blok pa se recimo u Mađarskoj provodila dosta ozbiljna kampanja prisilne sterilizacije romkinja. Bilo je i Americi nekih pokušaja no nije nikad zaživjelo u većim razmjeirma, ali ta ideja i danas ima pobornike u vrhu Planned Parenthood-a lanca klinika koji svoje najveće klinike za pobačaje otvara u crnačkim getima. Apsurd je da upravo Obamina vlast najizdašnije financira tu dostupnost. Valjda i kod njih vrijedi ono poturica gori od turaka. Naravno ove suvremene kampanje su mnogo suptilnije i nema ju element otvorene prisile, ali jako dobro znamo što može društveni pritisak i osuda. U Danskoj se to odnosi na sindrom Down, a u Americi na siromašne i marignalizirane skupine kojima se otvoreno nameće da je od njih neodgovorno pa i nemoralno da rađaju nove korisnike socijalne pomoći. Naravno lakše je otvoriti dvije tri PP klinike u jednom razorenom i slomljenom Detroitu ili poharanom New Orleansu nego riješiti to da je cijena nacija napsutila gradove koji su doživjeli elementarnu ili gospodarsku katastrofu.
    Tu se razilazimo u mišljenjima, postoji visok postotak neplaniranih trudnoća među tinejđerima u crnačkoj populaciji, i da, lakše je otvoriti takve klinike nego sirotišta jer se jako malo crnih beba usvaja. Što ćeš ako nemožeš prehraniti dijete, nemaš posao, okrenuti se kriminalu?

  9. #59
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Evo prijevoda sa jedne danske stranice (Google je prevodio, ne ja jer ne znam Danski pa oprostite ako nije skroz razumljivo):
    "Zakon u Danskoj dopušta pobačaj fetusa sa dijagnozom malformacija ili sa sumnjom na malformaciju, čak i izvan 12. tjedna trudnoće. a otkrivena npr..
    po ultrazvuk ploda ili amnionska tekućina uzoraka. Do ove metode istraživanja fetus će gotovo uvijek biti riječ o kasnim pobačajima jednostavno zato što studije može se sa sigurnošću nakon 12 tjedana trudnoće"

    Znači da se ubijaju bebe u trbuhu i do 5 i pol mjeseci starosti. Mislim da se to više ne može ne smatrati ubojstvom, pa to je već gotovo cjelovito dijete.

  10. #60
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    A u Hrvatskoj nije tako?

  11. #61
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    [QUOTE=pinguica;2056261]Evo prijevoda sa jedne danske stranice (Google je prevodio, ne ja jer ne znam Danski pa oprostite ako nije skroz razumljivo):
    "Zakon u Danskoj dopušta pobačaj fetusa sa dijagnozom malformacija ili sa sumnjom na malformaciju, čak i izvan 12. tjedna trudnoće. a otkrivena npr..
    po ultrazvuk ploda ili amnionska tekućina uzoraka. Do ove metode istraživanja fetus će gotovo uvijek biti riječ o kasnim pobačajima jednostavno zato što studije može se sa sigurnošću nakon 12 tjedana trudnoće"

    Zar nije i u nas tako? Mislim da obitelji moraju znati i odlučiti za sebe što učiniti u tom slučaju.

  12. #62
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    pisale u isto vrijeme

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    pinguice ako pobačaj smatraš ubojstvom onda ti na isto dođe radio se s deset tjedana ili 5 i po mjeseci,jel tako?
    to je stvar svjetonazora.tu Danska nije iznimka.AB se posvuda radi i kasnije od zakonskog roka,privatno,pod tzv indikacijom patologije..ništa novo,po tome je i ova priča već viđena vijest

    ono što nije bila tvoja namjera,a meni je recimo interesantno,jest to pitanje genetske čistke

  14. #64
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Nisam znala, nadala sam se da nije, nisam provjeravala.

  15. #65
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa Vidi poruku
    pinguice ako pobačaj smatraš ubojstvom onda ti na isto dođe radio se s deset tjedana ili 5 i po mjeseci,jel tako?
    to je stvar svjetonazora.tu Danska nije iznimka.AB se posvuda radi i kasnije od zakonskog roka,privatno,pod tzv indikacijom patologije..ništa novo,po tome je i ova priča već viđena vijest

    ono što nije bila tvoja namjera,a meni je recimo interesantno,jest to pitanje genetske čistke
    I meni je to jako interesantno, zato sam i otvorila temu. I zanimljivo mi je što cure pišu o prisilnoj sterilizaciji u nekim zemljama. Mislila sam samo da nije kod nas isto kao i kod njih baš da sa 5 mjeseci se radi abortus, sada znam.

  16. #66
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Što se tiče Vrlog novog svijeta, ne mislim da će se taj scenarij zaista i ostvariti, ali me ovakva razmišljanja neodoljivo podsjećaju na nj. Mislim da je problem s Downom u tome što je to "sistemska" greška, dakle neizljećivo, nepopravljivo operacijom dok dijabetes, srčane bolesti i šta ti ja znam što je već nabrojano tamo se mogu donekle riješiti. Dok genetika toliko ne napreduje da se izlijeći (sprijeći) Down, jedini naćin je ili pokušati se nositi s bolešću i njenim utjecajem na obitelj. znajući da je neizljećiva, ili nositi se sa savješću i pobaciti. Ja ne vjerujem da bih bila dovoljno jaka da takvo djete adekvatno odgojim, i pružim mu onoliko koliko mu treba, divim se svima koje mogu, ali mislim dabi moj izbor bio drugaćiji

  17. #67
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Budući da ja ne znam baš objasniti što želim reći kopirat ću sa jednog stranog foruma:

    A societal-level message is: “We don’t want you in our society unless you measure up to a certain standard. You’re only a potential member, until you’ve passed the admission test we’ll pay for with our tax dollars.”
    And what about the “everyday ethics” of screening? Many physicians are not competent to obtain informed consent to all prenatal tests and carry out follow-up genetic counselling. Physicians also tend to be very pessimistic in predicting the impact, for instance, of Down syndrome on the child, and usually see no possible benefits from having such a child.

    People who could inform them otherwise are often silenced. Audrey Cole, the mother of a 47-year-old man with Down syndrome, writes: “Our voice will, inevitably, be dismissed as the whinings of a ‘special interest’ group. I have never been able to understand why my feelings as a parent of a wonderful, caring, gentle man can be so easily dismissed as ‘special interest.’ I am frightened of the times that seem to be coming.”
    And how will women who refuse screening be regarded? Will families who “choose” not to abort when “abnormalities” are discovered be seen as socially irresponsible?

    In deciding about the ethics of prenatal screening, we should recall that, for all of us, “the well are only the undiagnosed sick.”

  18. #68
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni ovo nije prica o necijem osobnom izboru. Nego o kampanji koju Danska provodi od 2004. (malo sam guglala, jelte).
    90% fetusa s otkrivenim Down sindromom zene pobace. To je brojka za Europu. Kao sto je isvetica napisala, to je nepopravljivo stanje, i odluka je sigurno jako teška. I onda ti jos drzava odluci provoditi kampanju Down free, meni je to doista eugenika u rukavicama.

  19. #69
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Mislim da majke djece sa Downovim sindromom mogu očekivati beskonačnu ljubav svog djeteta, i time dobivaju puno, ako mu se mogu u potpunosti posvetiti. Isto tako moraju biti svjesne i dobro informirane o tome što ih čeka u budučnosti. To je težak život i najveći dio će pasti na njihova leđa.

  20. #70
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Nakon tsunamija, zene koje su izgubile svu djecu u katastrofi su svjedocile novinarima o tome kako su bile poticane na sterilizaciju nakon rodjenja treceg djeteta.
    Zena je bas rekla da nije morala po zakonu, ali obiteljski i seoski autoriteti su to ocekivali.

    Tamo su cak i zabranili uzv za utvrdjivanje spola zbog masovnih pobacaja curica.

    U Rumunjskoj i Madjarskoj su mlade romkinje slali na hitan carski i potajno ih se steriliziralo naknadno bez da su im rekli. I prije dvadesete.

    Poticanje na pobacaj i sterilizaciju nepozeljnih je, nazalost, siroko rasireno. Samo je pitanje sta je nepozeljno.

    Je li se Danska izjasnila kakvu "korist" ocekuje od toga da postane down free? Na koji nacin ce drustvo kao takvo profitirati?

    Zalosno

  21. #71
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ja sam šokirana pročitanim
    i zapravo, ne znam što bih napisala
    jedino mi u glavi odzvanja "tko smo mi? tko je taj čovjek koji smije/može/želi/što već" pokazat prstom i reć tko je za "otpis"...

  22. #72
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da majke djece sa Downovim sindromom mogu očekivati beskonačnu ljubav svog djeteta, i time dobivaju puno, ako mu se mogu u potpunosti posvetiti. Isto tako moraju biti svjesne i dobro informirane o tome što ih čeka u budučnosti. To je težak život i najveći dio će pasti na njihova leđa.
    Uopće tu ne bi trebali govoriti što svaka pojedina majka očekuje ili ne očekuje, nego o stavu društva da im olakša (ili oteža) odluku koju donesu, u svakom smislu.
    Sa DS ili bez njega , i tako sve pada na leđa obitelji , ali teret se može podjeliti da bude obiteljima lakše.
    A da li je neki život lak ili težak...neke stavri mogu biti puno lakše ako ti to okolina olakša, obitelji djece sa posebnim potrebama mogu ćak imati i sretan život, vjerovali mi to ili ne.
    Jedan primjer sam doživjela u Njemačkoj , gdje majke djece sa posebnim potrebama mogu odabrati osobu koja će se skrbiti nekoliko dana u tjednu po više sati (kod njih ili kod sebe kod kuće), a tu osobu država plaća, dok za to vrijeme majka se može posvetiti sebi ili drugim članovima obitelji.

  23. #73
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Tu se razilazimo u mišljenjima, postoji visok postotak neplaniranih trudnoća među tinejđerima u crnačkoj populaciji, i da, lakše je otvoriti takve klinike nego sirotišta jer se jako malo crnih beba usvaja. Što ćeš ako nemožeš prehraniti dijete, nemaš posao, okrenuti se kriminalu?
    pa bolje se i okrenuti kriminalu nego Ubiti dijete, jer svako dijete je dar Božiji, kakvo takvo zasluzuje zivjeti!

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    svatko ima svoj kut gledanja - meni je i naš zakon/pravilnik ili što već o obaveznim ili preporučenim probir testovima za trudnice iznad 35. gotovo identično kao i to ...
    meni je otvoreno rečeno da ukoliko rezutati ne budu u granicama normale da ćemo to lako "riješiti"
    no, kada sam ja odbila amniocentezu, onda se i priča liječnika promijenila, pa nije više bilo govora o "to ćemo lako riješiti" nego "svaki život je vrijedan i lijep"

  25. #75
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ljudsku spodobu zvanu pinguica uopce necu udostojiti odgovorom na jos jednu provokaciju.
    Ponavljam pitanje koje sam vec postavila: dokle ide tolerantnost ovoga foruma kada ga jedna spodoba (namjerno ne upotrebljavam rijec osoba jer tu ljudskosti nema) ovako blati, omalovazava i pretvara u sprd od foruma.
    Jer pljuvati ovoliko po svima nama kojima u zivotu nakon sto skinu robu sa sebe, pomole se bogu ne uspije da rodimo ili da rodimo savrseno dijete je preogavno i fakat ne znam zasto se to vise tolerira.
    Riga mi se kad otvorim forum i vidim naslove tema koje je spodoba otvorila.
    Sta je najzalosnije, sad cu ja popusiti ban a ne spodoba, iako ZNAM da je visestruko prijavljivana zbog vrijedjanja.
    E rodo moja, u sta se pretvori...
    Odo se igrat sa djecom, pametnije mi je nego boraviti na forumu u kakav se ovaj pretvorio.
    Sramota.

  26. #76
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ja neću puno komentirati, jer sam se srećom naučila držati jezik za zubima, pogotovo kad se radi o forumu.
    Osobno sam imala kontakta sa djecom s poteškoćama u razvoju pa tako i djecom s Down sindromom i sa sigurnošću mogu reći da su to djeca koja su bili najljepši anđeli, a poslani su na zemlju takvi kakvi jesu, jer ne znaju što je grijeh. To su toliko topla i osjećajna djeca da tjeraju na dobro i onaj osjećaj kad počmemo preispitivati sve u sebi...
    Samo ću kazati da mogu misliti kako je svim roditeljima djece s DS ovo čitati.
    Ne bi trebali postojati topici na ovakvu temu, ne na RODI. Ovo nije "pomoć roditeljima takve djece" ovo je topic od kojeg može zaboljeti i srce i glava.
    Ovakve teme treba zaštititi.

    Što se tiče pedofilije, e to je tema od koje bi zaista protrnula i mislim da nije pametno niti početi otvarati. To je užas o kojem se nema što pričati.

  27. #77
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    meni je, iskreno, van pameti u koji se kontekst stavlja ponuđeni test za anomalije

    divno je što bi neki ovdje prisutni zadržali dijete no matter what, ja nisam na tom nivou razvoja, srećom nisam morala donositi takvu odluku

    ali da se ne nudi test jer se time sugerira da se dijete s anomalijama MORA pobaciti, to mi je takav primjer naopake logike da ne mogu vjerovati. ne, ne mora se pobaciti, ali nudi se izbor, na koji imate pravo.

    i molim da se ne zaboravi da srećom živimo u sekularnoj državi u kojoj pravo na pobačaj nije zabranjeno, tako da su komentari isključivo prolajferskog tona promašeni.

  28. #78
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    neću komentirati otvaračicu topika, ali da sam admin bolila bi me glava.

  29. #79
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    svatko ima svoj kut gledanja - meni je i naš zakon/pravilnik ili što već o obaveznim ili preporučenim probir testovima za trudnice iznad 35. gotovo identično kao i to ...
    meni je otvoreno rečeno da ukoliko rezutati ne budu u granicama normale da ćemo to lako "riješiti"
    no, kada sam ja odbila amniocentezu, onda se i priča liječnika promijenila, pa nije više bilo govora o "to ćemo lako riješiti" nego "svaki život je vrijedan i lijep"
    Potpis! Kod mene je u zadnje dvije trudnoće bila identična situacija! Obje iznad 35 g. (35. i 37.), odbila sam RAC jer sam unaprijed znala svoj i mm-ov stav. U trećoj trudnoći mi se jedna poznata i cijenjena Zg. profesorica ginekolog nije mogla načuditi odluci, zinula je i viknula: Vi HOĆETE roditi Down-a!!!??? Odgovorila sam joj da ja HOĆU roditi dijete, a da svaki roditelj želi zdravo dijete (naravno ukoliko je to moguće). Jooj, i danas se rastužim i naljutim kad se toga sjetim... Nikad više nisam otišla k njoj na kontrolu, makar je vrsni stručnjak. Na mene nije ostavila dojam ljudskosti nego upravo ovakav kao u Danskoj, eugenika u rukavicama, pasivna agresija, pritisak... I moja soc. gin. je isto zapitkivala, pa prijetila statistikom, pa umuknula kad sam rekla da neću RAC. Onda je to sve isto bilo o.k. Zamislite sad osobu koju netko pritiskom zaplaši, koja nema informacije, malo svog stava, nezna što da očekuje... Strašno je to, možda jednog dana netko odabere da se ne rode ljudi sa pjegicama na licu jer nije estetski... (karikiram ofkors).

  30. #80
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ja sam sigurna da ne bi radila nikakve testove.
    Uopće se ne bi mogla staviti u situaciju da moram birati.
    Stoputa mi padnu na pamet dva primjera, gdje su rezultati pokazali down, kad ono normalna i zdrava djeca...sreća majkama koje su odlučile roditi.

  31. #81
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    ma da, testovi su baš pokazali down ili povišen rizik za godine?

  32. #82
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Jedna od mama mi je susjeda i cijelu trudnocu je bila spremna da nosi dijete sa ds.Navodno joj je receno da jest down.Zena je dozivjela sok,doduse pozitivan kad je rodila zdravo dijete.Znam da je odbila sve pretrage s drugim djetetom i opet je bilo ok.

  33. #83
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    meni se cini da je ovo ipak postao topic o izboru. izboru majke da odbije test. izboru majke da odbije abortus. svi smo mi imali kontakt sa ljudima koji imaju downov sindrom.meni se doimaju kao vjecna djeca. nevini i spokojni. puni ljubavi. njihovi skrbnici brinu o njima da takvi i ostanu. ali ako oduzmes izbor nekome tko ne moze ili ne zeli se na taj nacin brinuti o toj djeci stavljas i roditelje i djecu u nemoguc polozaj. roditelj se srami vlastitog djeteta i na njemu iskaljuje svoju ogorcenost. to djete postaje neprilagodeno i nesretno. i teret drustvu.

    pisem na kindleu. nemogu naci pola znakova

  34. #84
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I ja sam eto guglala, ne bih Li shvatila o cemu se radi.
    Osim sto su većina stranica, bili raznorazni katolički portali, a sve je valjda krenulo tako da se je kardinal čije sam ime zaboravila javio u medijima, ne radi se naravno ni o kakvom zakonu.
    Dakle Danska je od 2004 ponudila besplatne prenatalne testove. Kao sto marta reče, 90 posto fetusa sa downom je pobaceno.
    Ne znam, kako je u drugim zemljama, ali mislim da u mnogima od njih su prenatalni dijagnosticki testovi pokriveni socijalnim osiguranjem. U tome se Danska ne razlikuje od drugih zemalja.

    Ronin i marta misle da je to suptilna prisila, a ne osobna odluka.
    Ja mislim obrnuto, da je to osobna odluka. Razlika je u tome da je napredak medicine, omogućio da ta odluka postane moguća. Ja mislim da većina ljudi ne žele roditi djecu sa Down sindromom, odnosno drugim teškim i neizljecivim bolestima i stanjima. To se meni ili tebi ne mora svidati, ali mislim da je to realnost. I ta realnost je nešto sasvim drugo od hitlerove eugenike. Jer o tome da li će roditi dijete sa malformacijama odlučuje majka. Za razliku od nacisticke njemačke i drugih diktatura, u kojima o tome odlučuju drugi.
    Ja se slažem da o tome odlučuje majka/roditelji. A oni kako pokazuju statistike odlučuju da ne žele djecu sa neizljecivim stanjima i bolestima. To je realnost.
    Mislim da mnogi tu realnost ne žele vidjeti, pa je gledaju kroz prizmu suptilne prisile društva.

    Inače, mislim da osobama sa posebnim potrebama nikada do sada (govorim o europskim zemljama) nije pruzeno toliko podrške, kao u današnje doba.

  35. #85
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    meni se čini, nakon što me nije bilo na forumu par tjedana, da ste se počele vrtiti u krugu sličnih tema i da nerazumjevanje postaje sve veće.
    znam da pametujem, ali ne mogu si pomoći da ne predložim da filozofirate o nečem što nema veze s crkvom i necrkvom, bogom i nebogom.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    Znam da ovo nije pravo mjesto,ali vidim da ste se dotakli i teme pedoflije.Zanima me da li je koja od vas objasnila djetetu kako se "čuvati" i kako su djeca reagirala?Moja starija ima 3 godine i sada bi možda shvatila upozorenje,ali ja ne znam kao objasniti.Mi se često grlimo i ljubimo i njoj je to normalna stvar.Kako joj objasniti??Razgovarale smo o nepoznatim ljudima,ali statistika pokazuje da pedofili najčešće djeci nisu nepoznati.Oprostite zbog "upada" na temu koja se na to ne odnosi.

  37. #87
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I da jos dodam. I prenatalne dijagnostika, kao i pobačaj su Hrvatskoj, kao i u Danskoj legalni u određenim okvirima.
    A osobni izbor, je ono sto mu ime kaže, osobni izbor.

  38. #88
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    I da jos dodam. I prenatalne dijagnostika, kao i pobačaj su Hrvatskoj, kao i u Danskoj legalni u određenim okvirima.
    A osobni izbor, je ono sto mu ime kaže, osobni izbor.
    Apsolutno! Dok god je osobni izbor, a ne pasivna ili neka druga vrsta agresije i pritiska.

  39. #89
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj mali laf prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da ovo nije pravo mjesto,ali vidim da ste se dotakli i teme pedoflije.Zanima me da li je koja od vas objasnila djetetu kako se "čuvati" i kako su djeca reagirala?Moja starija ima 3 godine i sada bi možda shvatila upozorenje,ali ja ne znam kao objasniti.Mi se često grlimo i ljubimo i njoj je to normalna stvar.Kako joj objasniti??Razgovarale smo o nepoznatim ljudima,ali statistika pokazuje da pedofili najčešće djeci nisu nepoznati.Oprostite zbog "upada" na temu koja se na to ne odnosi.
    mi smo nasoj curici od tri ipol godine citali slikovnicu necko u kojoj je jako lijepo objasnjeno djeci kada je u redu reci ne. pa izmedu ostalog i kada te netko ljubi ili grli a tebi se to ne svida. primjer je bila teta koja ga je stipkala icmakala u obraze a njemu je to bilo fuj. jako dobra slikovnica naas za to

  40. #90
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam eto guglala, ne bih Li shvatila o cemu se radi.
    Osim sto su većina stranica, bili raznorazni katolički portali, a sve je valjda krenulo tako da se je kardinal čije sam ime zaboravila javio u medijima, ne radi se naravno ni o kakvom zakonu.
    Dakle Danska je od 2004 ponudila besplatne prenatalne testove. Kao sto marta reče, 90 posto fetusa sa downom je pobaceno.
    Ne znam, kako je u drugim zemljama, ali mislim da u mnogima od njih su prenatalni dijagnosticki testovi pokriveni socijalnim osiguranjem. U tome se Danska ne razlikuje od drugih zemalja.

    Ronin i marta misle da je to suptilna prisila, a ne osobna odluka.
    Ja mislim obrnuto, da je to osobna odluka. Razlika je u tome da je napredak medicine, omogućio da ta odluka postane moguća. Ja mislim da većina ljudi ne žele roditi djecu sa Down sindromom, odnosno drugim teškim i neizljecivim bolestima i stanjima. To se meni ili tebi ne mora svidati, ali mislim da je to realnost. I ta realnost je nešto sasvim drugo od hitlerove eugenike. Jer o tome da li će roditi dijete sa malformacijama odlučuje majka. Za razliku od nacisticke njemačke i drugih diktatura, u kojima o tome odlučuju drugi.
    Ja se slažem da o tome odlučuje majka/roditelji. A oni kako pokazuju statistike odlučuju da ne žele djecu sa neizljecivim stanjima i bolestima. To je realnost.
    Mislim da mnogi tu realnost ne žele vidjeti, pa je gledaju kroz prizmu suptilne prisile društva.

    Inače, mislim da osobama sa posebnim potrebama nikada do sada (govorim o europskim zemljama) nije pruzeno toliko podrške, kao u današnje doba.
    Ako si čitala onda si vidjela da se radi o tome da Danska želi to reklamirati. Mislim da je to javno vršenje pritiska ne te žene.

  41. #91
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam eto guglala, ne bih Li shvatila o cemu se radi.
    Osim sto su većina stranica, bili raznorazni katolički portali, a sve je valjda krenulo tako da se je kardinal čije sam ime zaboravila javio u medijima, ne radi se naravno ni o kakvom zakonu.
    Dakle Danska je od 2004 ponudila besplatne prenatalne testove. Kao sto marta reče, 90 posto fetusa sa downom je pobaceno.
    Ne znam, kako je u drugim zemljama, ali mislim da u mnogima od njih su prenatalni dijagnosticki testovi pokriveni socijalnim osiguranjem. U tome se Danska ne razlikuje od drugih zemalja.

    Ronin i marta misle da je to suptilna prisila, a ne osobna odluka.
    Ja mislim obrnuto, da je to osobna odluka. Razlika je u tome da je napredak medicine, omogućio da ta odluka postane moguća. Ja mislim da većina ljudi ne žele roditi djecu sa Down sindromom, odnosno drugim teškim i neizljecivim bolestima i stanjima. To se meni ili tebi ne mora svidati, ali mislim da je to realnost. I ta realnost je nešto sasvim drugo od hitlerove eugenike. Jer o tome da li će roditi dijete sa malformacijama odlučuje majka. Za razliku od nacisticke njemačke i drugih diktatura, u kojima o tome odlučuju drugi.
    Ja se slažem da o tome odlučuje majka/roditelji. A oni kako pokazuju statistike odlučuju da ne žele djecu sa neizljecivim stanjima i bolestima. To je realnost.
    Mislim da mnogi tu realnost ne žele vidjeti, pa je gledaju kroz prizmu suptilne prisile društva.

    Inače, mislim da osobama sa posebnim potrebama nikada do sada (govorim o europskim zemljama) nije pruzeno toliko podrške, kao u današnje doba.
    Potpis na ovo, i na joein post.


    Inace, dokle cemo gledati trolanje pod krinkom znatizelje? Ovo je stvarno vise prebolesno.

  42. #92
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis na ovo, i na joein post.


    Inace, dokle cemo gledati trolanje pod krinkom znatizelje? Ovo je stvarno vise prebolesno.
    Vidiš ja mislim baš suprotno, da bi trebali na Rodi imati nešto tipa Down awareness day i tako za hrpu drugih stvari.

  43. #93
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj pinguica prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš ja mislim baš suprotno, da bi trebali na Rodi imati nešto tipa Down awareness day i tako za hrpu drugih stvari.
    Pingulice, koliko god se trudila sudjelovati u tvojim temama (jer mislim da neke od njih mogu dovesti do solidne rasprave) tvoje teme su isprazne i senzacijonalističke, i najčešće ne znaš ništa o onome što pišeš. Još manje o stvarnom životu djece sa određenim problemom i njihovih obitelji. Zato teme (kao i tvoji postovi) izgledaju kao prazno moraliziranje .

    Što se tiće ostalih, ako nemaju ništa reći o temi tada ne moraju komentirati (jer i njihovi komentari su grozni).

  44. #94
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Ja zbilja nisam u zivotu cula za neku "vjernicu" koja toliko provocira i tura svima pod nos kako sve to radi jer je ponizna! Ma daj pingulice! Đe će ti duša pingulice?!

  45. #95
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pingulice, koliko god se trudila sudjelovati u tvojim temama (jer mislim da neke od njih mogu dovesti do solidne rasprave) tvoje teme su isprazne i senzacijonalističke, i najčešće ne znaš ništa o onome što pišeš. Još manje o stvarnom životu djece sa određenim problemom i njihovih obitelji. Zato teme (kao i tvoji postovi) izgledaju kao prazno moraliziranje .

    Što se tiće ostalih, ako nemaju ništa reći o temi tada ne moraju komentirati (jer i njihovi komentari su grozni).
    Sve što si rekla je istina.
    Nemogu reći da nije senzacionalistička tema i moje znanje o tome je upitno (Google). Također nemogu reći da nisam sklona moraliziranju jer jesam, neke stvari su mi nepodnošljive.
    Moj muž je u jednom periodu života dobrovoljno radio sa takvom djecom. Ja sam imala isto druženje u teretani gdje je jedan dečko sa Down sindromom dolazio. Znam samo da te susret i druženje sa tim osobama duboko dirne i promijeni.
    Samo sam mislila da treba pričati o tome. I ovo što se događa u Danskoj možda drugi nisu znali, htjela sam bar da postanu svijesni toga što se događa. I imam još hrpu pitanja i najradije bih otvorila još hrpu tema tipa Kako pružiti podršku osobama sa Down sindromom i njihovim roditeljima itd. ali neću više otvarati nijednu temu jer nemogu pružiti tako kvalitetan nivo komunikacije koji očekujete jer ne znam ništa o tome, samo pokušavam saznati.

  46. #96
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    ja naprosto ne mogu vjerovati koliko su neki ljudi slijepi na trolanje. fascinira me to.

    a i kako se polučinjenice i rekla kazala informacije hrabro plasiraju kao "novi zakon u danskoj" i "test koji otkriva downa".

    ali ne želim biti nekonstruktivna, samo bih rado da se zna da i ja mislim da se radi o trolanju.

    i dosta više crkvenih dogmi po svim topicima. neki od nas nisu vjernici i vrijeđate naše nevjerničke osjećaje i intelekt. ja ne trolam po odgoju u duhu vjere.

  47. #97
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Ronin i marta misle da je to suptilna prisila, a ne osobna odluka.
    Ja mislim obrnuto, da je to osobna odluka. Razlika je u tome da je napredak medicine, omogućio da ta odluka postane moguća. Ja mislim da većina ljudi ne žele roditi djecu sa Down sindromom, odnosno drugim teškim i neizljecivim bolestima i stanjima. To se meni ili tebi ne mora svidati, ali mislim da je to realnost. I ta realnost je nešto sasvim drugo od hitlerove eugenike. Jer o tome da li će roditi dijete sa malformacijama odlučuje majka. Za razliku od nacisticke njemačke i drugih diktatura, u kojima o tome odlučuju drugi.
    Ja se slažem da o tome odlučuje majka/roditelji. A oni kako pokazuju statistike odlučuju da ne žele djecu sa neizljecivim stanjima i bolestima. To je realnost.
    Mislim da mnogi tu realnost ne žele vidjeti, pa je gledaju kroz prizmu suptilne prisile društva.

    Inače, mislim da osobama sa posebnim potrebama nikada do sada (govorim o europskim zemljama) nije pruzeno toliko podrške, kao u današnje doba.
    slažem se sa seni.

  48. #98
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ako zaista želiš pomoći, i spremna si odvojiti dio svog vremena , možda da se javiš u udruge koje se bave problemima osoba sa DS pa će ti one reći kao da im konkretno pomogneš. Sigurna sam da ćeš se tako osjećati ispunjenije nego vodeći rasprave na forumu koje već sada , bez obzira koja je tema, budu shvaćene kao provokacija. Ja osobno ne mislim da teme jesu namjerna provokacija, i jasno mi je da ljudi koji nisu u problematici zaista ne znaju kako funkcioniraju neke stvari u sistemu (u svojoj, a kamoli kako je u nekoj drugoj zemlji).
    I opet sve ove teme svode se na tako voljeno pravo na izbor, ali se zaboravlja da pravo na izbor ovisi o zakonima države, a ćak i tada kada je jako slobodno , nije crno bijelo nego u mnogim nijansama sive.

  49. #99
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja za razliku od pinguice i dalje mislim, da se tu ne radi ni o kakvoj prisli.
    ove brojke od 90% pobacaja fetusa sa anomalijama (ne znam da li se misli samo na down ili sire) se ako sam dobro razumjela martu , se odnose na zapadnu europu. ja mislim da one jasno pokazuju misljenje i stav vecine ljudi. (o tom stavu, se naravno moze razgovarati, podrazumjevajuci da se o toj temi i ima sto i reci, izvan okvira jeftinih, senzacionalistickih naklapanja)

    ja mislim, da je iz raznih, vjerojatno dnevno politickih razloga, predsjednik talijanske biskupske konverencije kardinal angelo bagnasco, odlucio staviti temu na tapet (ono sto sam ja proguglala bijahu u 95% slucajeva katolicki portali ili stranice). pa posto je politicki neoportuno poceti napadati zene koje se odlucuju za pobacaj, onda se skuje krilatica o suptilnoj prisili.
    no sto je cilj?
    da se prenatalna dijagnostika ukine ili zabrani?
    da je se ucini tako skupom za pojedinca, da je velika vecina ljudi ne moze platiti?
    nisam dovoljno upucena u situaciju u hrvatskoj ili europi u smislu da li pretrage placa pojedinac, ili socijalno osiguranje, ali pretpostavljam da danska tu nije neka iznimka, osim sto je valjda iz nekih meni nejasnih razloga posluzila kardinalu kao slagvort.
    da li je ukidanje tih pretraga cilj kardinalove kampanje?

    ocito ako uporedimo brojke zena koje se odlucuju i na kontracepciju, kao i na prekid trudnoce, one ne koaliraju proporcionalno broju deklariranih katolika. dakle ne postoji "the katolik" koji se drzi 100% katolickih dogmi. ne trebamo ici do danske. dosta nam je nasa hrvatska. pogledajmo statistike, seksa prije braka, kontracepcije, upotrebe kondoma, ....pa sve do kradi prevara i lazi ala fini medija, sanader.. , te da dalje ne nabrajam.

    pa elem, kad se crkvena organizacija suoci sa tim, da je pripadnici ne slijede dogmatski, onda se prica okrene, pa imamo suptilnu prisilu, ozracje...itd

    ja mislim da u zapadnim demokracijam, sto je i danska, svaki prosjecno informirani stanovnik ima mnostvo prilika razviti svoj stav. sigurno i u dnevnim novinama i u svim ostalim medijima, ukljucujuci i internet ima dovoljno prilike cuti i za i protiv.
    dakle ja uopce ne vjerujem u neke sirote ovcice, koje "suptilna prisila drustva" prisiljava na nesto.

    osim toga, pogledajmo drugu stranu:
    da li bi eventualno ukidanje prenatalne dijagnostike, kao i prava zene na odluku, znacilo "suptilnu prisilu" u drugom smjeru?

    ja osobno o ovom trenutku drustvenog razvoja smatram, da je pravo zene/roditelja na odluku bolji scenarij od prisile i u jednom i u drugom smjeru.
    nitko nikoga ne tjera ni na testove, ni na odluke o prekidu trudnoce. zakoni tu odluku ostavljaju zeni na izbor.

  50. #100
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    ja naprosto ne mogu vjerovati koliko su neki ljudi slijepi na trolanje. fascinira me to.

    a i kako se polučinjenice i rekla kazala informacije hrabro plasiraju kao "novi zakon u danskoj" i "test koji otkriva downa".

    ali ne želim biti nekonstruktivna, samo bih rado da se zna da i ja mislim da se radi o trolanju.

    i dosta više crkvenih dogmi po svim topicima. neki od nas nisu vjernici i vrijeđate naše nevjerničke osjećaje i intelekt. ja ne trolam po odgoju u duhu vjere.
    Pretjeruješ. Nije odgoj u duhu vjere geto za vjernike !

Stranica 2 od 11 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •