Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 87

Tema: Pristojno i nepristojno

  1. #1
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno Pristojno i nepristojno

    Dugo već razmišljam da pokrenem ovakvu temu a sad imam i povod: Moj sin je u školi pod slobodnim vremenom jednog dana na komadiću papira nacrtao pimpek. Identičan onome na drvenoj penjalici u parku i mnogima koji krase gradske fasade. Prilično explicitno. Učiteljica je to vidjela, prekorila ga i rekla da je to nepristojno i da to više ne crta. Nekoliko dana kasnije , listam udžbenik iz prirode i društva, lekcija Dijelovi tijela. Nacrtani dječak i djevojčica, goli, sa vrlo umanjenim spolnim oznakama ali ipak prisutnim. Pitanje mog djeteta: "Zašto se ovdje smije nactrtati pimpek a ja to ne smijem? Dobro pitanje. Što da mu odgovorim? Jer je ovaj mali a onaj tvoj je bio veliki? U čemu je razlika? Što simbolozira explicitno nacrtani muški spolni organ? Seks? U čemu je problem? Očekojemo od djece da nas sve uvijek slobodno pitaju u vezi spolnoti, govorimo im da je to najprirodnije na svijetu, nadamo se da će u pubertetu htjeti s nama otvoreno razgovarati, a branimo da crtaju/spminju određene dijelove tijela. Ja am pomalo zbunjena jer ni sama ne znam što bih mu odgovorila. A "Nepristojni prst"? Kako prst može biti nepristojan? Zašto je ta gesta nepristojna? I Zašto većina psovki spominje spolni odnos? Jeste li ikad o tome razmišljali?

  2. #2
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Mislim da trebaju naučiti gdje je nešto primjereno a gdje nije. Kao što ne na primjer pristojno jesti kekse u parku ali nije u kazalištu. I vikati dok se igraš lovice ali ne kad si kod susjede u posjetu.

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slažem se s klarom, naučiti dijete da razlikuje primjereno i neprimjereno.

    Moje dijete (4 g.) je nedavno imalo fazu crtanja čovjeka sa svim dijelovima i redovno je dečkima crtao penis. Nisam uopće reagirala, jer mi je bilo bezveze braniti penis, kad crta sve dijelove tijela, prestao je sam od sebe, dalje crta obućene.

  4. #4
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Ima smisla ovo što je Klara napisala, gdje je što primjereno. Tako ću nekako i odgovoriti svom djetetu.
    Ali mene i dalje zanima zašto je to neprimjereno? Pa to je dio tijela kao ruka i noga i glava. Da crta ruke i noge, nitko ne bi ništa rekao.

    Zašto je crtanje/spominjanje spolnih organa i spolnog čina sramotno/uvradljivo u našoj civilizaiji i kulturi. Kako je uopće došlo do toga?

  5. #5
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    pa valjda zato što je to ipak nešto intimno
    i zato što ne hodamo unaokolo goli
    zato i treba razlikovati jesto i vrijeme, kad je primjereno kad ne
    kad gledam to u udžbeniku, onda je pretpostavka da učim , da je to prvi motiv, a valjda i jedini, lol

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zumbulmama prvotno napisa Vidi poruku
    Dugo već razmišljam da pokrenem ovakvu temu a sad imam i povod: Moj sin je u školi pod slobodnim vremenom jednog dana na komadiću papira nacrtao pimpek. Identičan onome na drvenoj penjalici u parku i mnogima koji krase gradske fasade. Prilično explicitno. Učiteljica je to vidjela, prekorila ga i rekla da je to nepristojno i da to više ne crta. Nekoliko dana kasnije , listam udžbenik iz prirode i društva, lekcija Dijelovi tijela. Nacrtani dječak i djevojčica, goli, sa vrlo umanjenim spolnim oznakama ali ipak prisutnim. Pitanje mog djeteta: "Zašto se ovdje smije nactrtati pimpek a ja to ne smijem? Dobro pitanje. Što da mu odgovorim? Jer je ovaj mali a onaj tvoj je bio veliki? U čemu je razlika? Što simbolozira explicitno nacrtani muški spolni organ? Seks? U čemu je problem? Očekojemo od djece da nas sve uvijek slobodno pitaju u vezi spolnoti, govorimo im da je to najprirodnije na svijetu, nadamo se da će u pubertetu htjeti s nama otvoreno razgovarati, a branimo da crtaju/spminju određene dijelove tijela. Ja am pomalo zbunjena jer ni sama ne znam što bih mu odgovorila. A "Nepristojni prst"? Kako prst može biti nepristojan? Zašto je ta gesta nepristojna? I Zašto većina psovki spominje spolni odnos? Jeste li ikad o tome razmišljali?
    Evo, da odgovorim najprije zašto psovke zvuče baš tako kako zvuče... Kad nekoga potjeraš u "rodno mjesto" znači da misliš kako je bolje da se taj nije ni rodio.

    Ako pak mu častiš roditelje spolnim činom, znači da bi ta osoba bolje ispala da ti je netko drugi (dotični koji psuje) otac. Ako mu častiš majku spolnim činom sa psom, znači da ga svrstavaš ne među ljude nego među pse. I tako dalje... Jednostavno.... i vrlo vulgarno.

    Zašto je gesta s prstom nepristojna? Zato jer je to simbolični izričaj psovke. Nije prst nepristojan, pridodano mu je nepristojno značenje koje bi se moglo prevesti kao "da sam ti ja otac, ili da sam Bog, bolje bih te napravio", a izvršenje toga ide putem spolnog čina. U cijeloj priči zločesta je namjera koju bih ja prevela kao omalovažavanje sugovornika u smislu "JA ZNAM BOLJE" tj. podcjenjivanje drugih, a ne seks kao takav. Nisam sigurna da će ti dijete odmah shvatiti ako mu tako probaš objasniti. Crtež muškog spolnog organa često upućuje upravo na to - ja vrijedim, a vi ste svi manje vrijedni. Razmislit ću o tome kako to objasniti djetetu, mislim da sam se zapetljala...

    Ja ne mislim da je crtež pimpeka sam po sebi nepristojan ako mu nije pridodano takvo zločesto značenje.

    Kad psujemo, mi zapravo emocionalno rasterećujemo SEBE i zapravo ne bi se trebalo uzrujavati oko toga ako nam netko nešto opsuje - to je NJEGOV problem, a ne naš.

    Što se primjerenosti izričaja tiče, slažem se sa Klarom i Anemonom, treba dijete poučiti što je primjereno, a što ne. Ne treba očekivati da odmah sve shvati (to je proces, dugotrajan). Društvene norme se mijenjaju...Nekad je simbol falusa bio plodnost, a danas ...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.01.2012. at 11:25

  7. #7
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Peterlin, ovo napokon ima smisla. Naravno, neću to djetetu tako objašnjavati, ali meni je napokon smislenije. Nisam ni pokrenula ovu temu samo radi djeteta, nego radi toga da čujem različita objašnjnja. Jer često nešto radimo/shvaćamo onako kako smo naučili bez da zaprvo znamo zašto.

  8. #8
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Meni je najteže objasniti da nije pristojno kopati nos ili češkati se po guzi, za ovo ostalo joj kažem da može nekoga povrijediti, ali što ću joj reći kad je svrbi, to joj nikako utuviti u glavu

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je najteže objasniti da nije pristojno kopati nos ili češkati se po guzi, za ovo ostalo joj kažem da može nekoga povrijediti, ali što ću joj reći kad je svrbi, to joj nikako utuviti u glavu
    Mi smo samo rekli da nije LIJEPO to raditi pred ljudima, pa kad baš moraš, možeš slobodno tamo gdje te ne vide. Kako smo objasnili - jednostavno: gurneš si prst u nos i pitaš dijete da li je to lijepo vidjeti, pogotovo ako to napraviš dok klinac jede... Efikasno, he he he...

  10. #10
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Ja bih mu rekla, zato što mu je tu mjesto (na čovjekovu tijelu), a tu gdje si ga ti nacrtao nije. Ja sam kad sam bila mala radila skulpture od gline i ako je bio goli čovjek redovito sam napravila pimpeka, svima je bilo simpatično. Mislim da ne bi bilo simpatično da sam samo napravila pimpeka od gline da stoji sam za sebe.

  11. #11
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Pinguice, dobar opis :D

    Pratim temu, zanimljiva mi je. I mi cesto imamo problem s ovim sto je prihvatljivo a sto ne. A ja se sva izgubim u objasnjavanju tako da to njima nikako da klikne.

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bitan je kontekst i namjera.

  13. #13
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Od moje prijateljice sin je u skoli tokom ispitivanja umjesto penis (kako je trazila uciteljica) rekao k...
    Dobio je jedan iz ponasanja.
    Je li uciteljica ta koja je trebala objasnit razliku?

  14. #14
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Roditelji su ti koji su trebali reći djetetu da je k... riječ koja je neprikladna za djetetov rječnik.
    Posljednje uređivanje od laura29 : 30.01.2012. at 13:16

  15. #15
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa Vidi poruku
    Od moje prijateljice sin je u skoli tokom ispitivanja umjesto penis (kako je trazila uciteljica) rekao k...
    Dobio je jedan iz ponasanja.
    Je li uciteljica ta koja je trebala objasnit razliku?
    ne, trebala mu je dati jedan.
    ajd molim te, da dijete u osnovnoj školi ne zna da su riječi k*rac i p*čka proste riječi, zajedno sa uzdignutim srednjim prstom
    previše vi razmišljate o svemu, majke mi moje
    evo, za mislioce, peterlin je to stvarno natanane objasnila, a pinguica i leonisa sažeto, al učinkovito

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Roditelji su ti koji su trebali reći djetetu da je k... riječ koja je neprikladna za djetetov rječnik.
    Tako je!

    Dijete je moglo čuti prostote i drugdje, ali koristit će ih samo ako ih čuje doma. I znaju klinci vrlo dobro u kakvim se situacijama koriste takvi izrazi. Ja se sjećam kako smo još u osnovnoj školi "liječili" jednog kolegu iz razreda od pretjerane upotrebe riječi k***c u svakoj rečenici: rekao mu je netko od cura "Pa očito ti baš mora bit stalno u ustima?!" Teenagerska posla... ali upalilo je. Tak je i sa psovkama kod male djece i malo veće - dok su sasvim mali, vrlo brzo shvate da time privlače pažnju, kasnije im je fora dovoditi odrasle u neugodne situacije itd.

    U školi - ma ne vjerujem da djeca ne znaju kakav je rječnik primjeren. Uče od nas... Uzalud je djeci govoriti "nemoj tako" ako oko sebe čuju prostote u svakodnevnom životu. Cvijeta je lijepo rekla - jedan iz vladanja, pa si ti sad misli... Bez pretjerane filozofije.

    S druge strane, Zumbulmama je imala drugačiji problem - njeno dijete nije ništa reklo, ali je nacrtalo simbol, a tu se i te kako može govoriti o nerazumijevanju. Ni moji sinovi ne bi bili u stanju prepoznati prostotu u crtežu spolovila. To može biti prostota, ali i ne mora... Za razumijevanje simbolike trebaš imati "širu sliku" i nešto iskustva. Govorne psovke su jednostavnije. Za to vjerujem da klinci jako dobro znaju što i kako znači, ali ispituju gdje su granice, i doma i u školi. Isto tako, vjerujem da mnogi koriste te riječi bez razmišljanja. Da razmisle, okanili bi ih se.

  17. #17
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ne, ne, ne bez daljnjeg. Roditelj je taj koji objašnjava od malena.
    Djetetu se "odmaklo", nije bilo namjerno.
    Po meni je i učiteljica trebala objasniti da se jedna stvar može zvati mnogim imenima, ali da su neka prikladnija...
    Po meni, onaj naziv s k... više ulazi u uho, ma pobogu ja nikad i ne čujem riječ penis osim kad pročitam u udžbenicima

  18. #18
    orlica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    228

    Početno

    Zanimljiva tema.....nemam nekog iskustva po toj temi, ali pratim vas!!!!

  19. #19
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Pepita, dijete školske dobi jako dobro zna kojim će riječima privući pažnju svojih vršnjaka ne bi li među njima ispalo "frajer/frajerica". Ako mu se omaklo, onda je to riječ koja je sastavni dio njegova vokabulara (da nije, ne bi se mogla omaknuti, trebalo bi mu vremena da je se sjeti), koju je čuo od starijih koji ga okružuju.

    Nažalost, nekima odraslima je fora kada dijete predškolske dobi izgovara prostote. Smiju se na to i time ih potiču da te riječi i dalje govore. Ne razmišljaju da će kasnije takve riječi iz djetetovih usta izazvati zgražanje odraslih, ali i zgražanje lijepo odgojene djece. Dijete biva zbunjeno: prvo mu se smiju dok prosto govore, a sada ga kude.

    Vjerujem da mu je učiteljica i objasnila zašto je dobio jedinicu. Da nije, ne bi ni ti znala za tu priču!

  20. #20
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa Vidi poruku
    ma pobogu ja nikad i ne čujem riječ penis osim kad pročitam u udžbenicima
    I da se nadovežem, riječ k... je dijete čulo u psovkama i tako ju naučilo.
    Da mu se omaklo, moglo je reći pi.pek (nju sigurno čuješ). Tada bi učiteljica sigurno drugačije reagirala (ne bi shvatila djetetov odgovor kao provokaciju.)
    Posljednje uređivanje od laura29 : 30.01.2012. at 17:35

  21. #21
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Post

    Kod nas u Dalmaciji nitko ne govori pi.pek

    Ma bez daljnjeg ne opravdavam, ali nekako, ja mu ne bi dala jedan.
    Dijete tu riječ čuje, u prostotama naravno, ali čuje.
    laura29 vjerojatno si u pravu.

  22. #22
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Mi u Zagrebu imamo i Pi.pek plac .

  23. #23
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi u Zagrebu imamo i Pi.pek plac .

  24. #24
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Tema je zanimljiva, svakodnevna.
    Treba biti dovoljno jak i dosljedan da ti se ne omakne psovka doma pred djecom.

    Naravno, djeci valja kod kuće objasniti što je dobro, a što loše, a dijete najviše uči iz primjera roditelja.
    Priča (teorija) je jedno, a ponašanje roditelja (praksa) je nešto drugo.
    Praksa mora biti u skladu s teorijom (tj. s načelima u odgoju s kojima želimo postići najbolje u odgoju svoje djece).

    Roditelji su odgovorni za odgoj svoje djece, a ne vrtići i škole.
    Škola kao ustanova odgoja i obrazovanja ima zadatak sankcionirati sve oblike nepoželjnog ponašanja (devijacije) s određenim pedagoškim mjerama.
    Negativna ocjena je upravo to - ocjena za neprimjereno vladanje na satu.

  25. #25
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    nedavno u vrtickoj grupi teta je objasnjavala djeci sto su psovke. i rekla im je da niti jedna rijec nije nepristojna, sve dok je ne kazes prijatelju u namjeri da ga povrijedis.

    mislim da je takvo objasnjenje na traju anemoninog i klarinog, sve ima svoje mjesto i naci. tako i crtanje spolnog organa u kontekstu dijela tijela je OK, ali samog mislima da u nasem drustvu je nepristojno. kako je vec objasnila peterlin.

  26. #26
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas u Dalmaciji nitko ne govori pi.pek

    Ma bez daljnjeg ne opravdavam, ali nekako, ja mu ne bi dala jedan.
    Dijete tu riječ čuje, u prostotama naravno, ali čuje.
    laura29 vjerojatno si u pravu.
    Ma Pepita, ne razumu oni nas Dalmatince.

    Nama je zabeštimati ka reći dobar dan.

    Moja pokojna nana (baka) je pod psovkom smatrala samo spominjanje Boga, sve ovo ostalo su bile uzrečice iako ih nije često koristila.

    Mi u obitelji priznajem dosta psujemo, spominjanje spolnih organa nam nije nikakav tabu, samo se zna gdje je to primjereno, a gdje nije. Znači, doma smo bez cenzure, a vani se zna kakvo ponašanje priliči...
    Tako nekako gledam i na ovaj primjer s djetetovim crtežom. Ako mu je to tolika fora i smiješno, neka crta kući, a u školi ne i riješen problem. Ionako će ga brzo to proći

  27. #27
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je najteže objasniti da nije pristojno kopati nos ili češkati se po guzi, za ovo ostalo joj kažem da može nekoga povrijediti, ali što ću joj reći kad je svrbi, to joj nikako utuviti u glavu
    pa pitaj ju jel bi se rukovala s nekim ko je upravo čačkao dupe? :D

  28. #28
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    Ma Pepita, ne razumu oni nas Dalmatince.

    Nama je zabeštimati ka reći dobar dan.

    Moja pokojna nana (baka) je pod psovkom smatrala samo spominjanje Boga, sve ovo ostalo su bile uzrečice iako ih nije često koristila.

    Mi u obitelji priznajem dosta psujemo, spominjanje spolnih organa nam nije nikakav tabu, samo se zna gdje je to primjereno, a gdje nije. Znači, doma smo bez cenzure, a vani se zna kakvo ponašanje priliči...
    Tako nekako gledam i na ovaj primjer s djetetovim crtežom. Ako mu je to tolika fora i smiješno, neka crta kući, a u školi ne i riješen problem. Ionako će ga brzo to proći
    Ja nisam htjela ovo napisati, ali potpisujem od riječi do riječi.
    Bodulica nisam znala kako da objasnim da se u Dalmaciji mnogo beštima i da se psovke čuju na svakom kantunu, a što si rekla ona riječ sa k... se samo ne čuje u crkvi, na sudu i sličnim mjestima
    Mi ne psujemo baš previše, ali odmakne se i svjesna sam štetnosti za svoje dijete, ali jednostavno ponekad pobjegne i ne mogu vratiti nazad napravljeno.
    Meni se čini da smo mi splićani po tom pitanju najgori

    U svakom slučaju, moram potpisati Marnu i njen post. Ustvari to je upravo točno i onako kako treba biti...ALI...ipak mi je bilo žao djeteta. Po meni bi jedna dobra opaska bila mnogo primjerenija, jer dijete je samo umjesto k... trebalo reći penis, možda je u onom žaru odgovaranja za ocjenu jednostavno ispustio ono ružnije.

  29. #29
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ne, trebala mu je dati jedan.
    ajd molim te, da dijete u osnovnoj školi ne zna da su riječi k*rac i p*čka proste riječi, zajedno sa uzdignutim srednjim prstom
    Takoe!
    Meni je tu dovoljno što je gospon Fulir jednom zgodom rekao Šafraneku: "...zato kaj je to tak'."

  30. #30
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Užasno se ovdje (u Splitu) psuje. A uz to, trend je porasta. Sad se i moj tata obraća unucima sa "Je.ote, A....". Uopće se ne zezam. S nama nije tako razgovarao.
    Ja baš ne znam gdje će to s prostotom moje djece otić. Ekipa, skupa s njima, pi*kara sve u šesnaest. Odrasli oko njih se u pravilu uopće ne suzdržavaju. D. sad uživa isprobavat pred odraslima, iako ga u zadnje vrijeme A. opominje, čini se da dobiva više sluha za nijanse.
    Ne bi mi bilo drago da budu prostaci, ali ne znam baš kolike su mi (im) šanse.
    Posljednje uređivanje od vertex : 31.01.2012. at 11:49

  31. #31
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    potpisujem vertex
    moj otac se i dan danas lecne kad ja kazem s.ranje
    nikad ispred njega nisam rekla nista prostije od toga, a ne psujem bas ni inace - jedino kad sam bas bijesna
    a sad, kad moj sin provali neku psovku, dida ne moze suzdrzat smijeh i ponos kako je 'fino' i na pravom mjestu upotrijebljena
    i on to osjeca, ispred mene mu se ne omakne bas, a ispred dide svako malo
    ali ja znam da mu i dalje necu dozvoljavat prostacenje i upozoravat cu ga koliko je grubo
    pa ako ce i psovat vani, nek misli o tome kad je doma i zna da mu se ne odobrava

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Mene su djeca do kraja izliječila i od najblažeg psovanja. MM je vrlo discipliniran kad je to u pitanju, ne pamtim da sam ga ikada čula izgovarati neke gadosti, ali ja baš i nisam bila disciplinirana, znala sam kleti tu i tamo, ali sam prestala kad su djeca počela oponašati . Sredina je svakakva, mi smo u Malnarovoj Republici i isto je jezik okoline katastrofa, pa se i ja pitam kako će to ići kasnije... Za sada je dobro, čula ja mlađeg sina kako govori prijatelju s kojim se zajedno igra "zar ti nije gadno u ustima kad tako govoriš?"

    Nije problem psovanje s namjerom rasterećenja (npr. meni je to bilo olakšanje kad bih se porezala ili bi mi se nešto u kući razbilo) ili one faze kad se klinci žele istaknuti pa ne znaju bolje nego tako (dok im netko ne skrene pažnju). Problem je upravo ovo što je zumbulmama spomenula - psovanje bez promišljanja... Uostalom, čak i psovka gubi snagu i svoj izvorni smisao proklinjanja kad ju se prečesto koristi. Čujem to oko sebe od revnih katolika bogomoljaca koji uopće nisu svjesni koga i što spominju. Baš me zanima da li to spomenu i na ispovijedi ili im ne dopire do mozga kako se izražavaju. Nije mi problem čuti tako nešto u pravom trenutku (to je isto dio bogatstva jezika) ali da baš moraš žvakati psovku uz svaku rečenicu, kao poštapalicu kad ne znaš što bi pametno rekao, to je već druga priča - to je siromaštvo duha.

  33. #33
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Imamo sreću što se oko nas ne psuje, a zasad su nam iz vrtića došli smo "pipuni materi" pa iz toga zaključujem da ni ostala djeca ne prepoznaju ove omiljene uzrečice, a tete očigledno to uspješno rješavaju.
    Prije sam znala u bijesu upotrijebiti pokoju, reklo bi se ne baš strašnu psovku, ali kako mm ne psuje, neugodno mi je pa više ni to ne prakticiram (a jedino me on može razbijesniti do te razine da psujem).
    Pozorno pratim temu jer dogodine krećemo u školu pa nije na odmet imati dijapazon odgovora za moguće situacije.

  34. #34
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    I pokojni profesor Težak je rekao da psovka može proći kao ispušni ventil, ali ne kao poštapalica (to je ovako kao što Peterlin kaže)

  35. #35
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Nisam za to da se uvede strahovlada u škole, ali za učenike (i roditelje) važan je autoritet profesora/učitelja.

    Imala sam pojedinačne slučajeve psovanja među srednjoškolcima u smislu poštapalica, ali su to, uz dugotrajnu vježbu i samokontrolu uspjeli dovesti u red. Bila sam zagrijana da razvijaju svoj vokabular, da budu kreativniji u izričaju - naravno, bila je to i tema za Valentinovo.
    Nisam im davala negativne ocjene, a bilo je i svakakvih grafita ...
    Cijenim umjetničku slobodu, kao i slobodu izražavanja, ali sve ima svoje mjesto i vrijeme.
    Danas je psovka preplavila i medije. Čuje se i u dječjim crtićima (npr. Spužva Bob, Winx i sl.)

    Ne treba rigorozno, ali uporno, dosljedno i vlastitim primjerom.
    Posljednje uređivanje od Marna : 31.01.2012. at 15:46

  36. #36
    Solange13 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    399

    Početno

    ne vezano za psovku, vec za uvodni tekst, pitanja ljudskog tijela i spolnosti.
    zanimljiva tema, i sama sam o tome neki dan razmisljala, sta je vise pristojno sto nije. Kako to izbalansirati, a da se djeci ne nabije nekakav sram od vlastitog tijela, spolnosti.

    naletila na jednu analizu kako su se ta poimanja mijenjala kroz godine, sad smo po tome u nekoj konzervativnijoj fazi.

    http://web.mit.edu/cms/People/henry3/pub/spock.html

  37. #37
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da trebaju naučiti gdje je nešto primjereno a gdje nije. Kao što ne na primjer pristojno jesti kekse u parku ali nije u kazalištu. I vikati dok se igraš lovice ali ne kad si kod susjede u posjetu.
    X

  38. #38
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Marna prvotno napisa Vidi poruku
    Ne treba rigorozno, ali uporno, dosljedno i vlastitim primjerom.
    potpisujem, i dodajem...eh.

    ja moram priznati da dosta psujem.

    i, ovo što kaže jurana, najgore su mi te poštapalice. hbg. hbemu, hbaj ga, ne zahebavaj... ko kočijaš.
    i to moram promijeniti.
    i ovdje na forumu.
    i u rl.
    svečano obećajem da ću probati.
    a vi me, kao i moja djeca (koja jedva čekaju da mogu kritizirati, a znaju da su u pravu ) dosljedno u tome podržite i ispravljajte
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 01.02.2012. at 09:17

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Solange13 prvotno napisa Vidi poruku
    ne vezano za psovku, vec za uvodni tekst, pitanja ljudskog tijela i spolnosti.
    zanimljiva tema, i sama sam o tome neki dan razmisljala, sta je vise pristojno sto nije. Kako to izbalansirati, a da se djeci ne nabije nekakav sram od vlastitog tijela, spolnosti.

    naletila na jednu analizu kako su se ta poimanja mijenjala kroz godine, sad smo po tome u nekoj konzervativnijoj fazi.

    http://web.mit.edu/cms/People/henry3/pub/spock.html

    Kako to izbalansirati? Da su pristojni, a pritom ne jadni, uštogljeni i ustrašeni od vlastitog (i tuđeg) tijela?

    Ja imam curice pa je time lakše, nema psovki (osim možda u društvu, a da mama ne zna), ono što čuju sporadično od muža, te, kao, proste riječi, odmah mu ulijeću "taaata, sram te bilo, lijepo se izražavaj!". Školarke, već pametuju.

    A domaće narodne izraze, ona razna slanja kojekuda, sočne nazive, tzv. prosti prt, e, to sam im objasnila vrlo, vrlo zorno, ajme, bile su razrogačene oči, pa zašto, pa kako, ali draže mi je da se šokiraju jednom kod mene u kući nego da poslije u društvu ostanu zblenute i nemjau pojma o čemu se radi.
    Nije im više smiješan dignuti srednji prst (a bio im je smiješan jer su mislili da je to i malo simpatično) nakon što sam im zorno objasnila što se time hoće reći, ono, popuši i još gore i bilo je fuj, bljak. One su već pred pubertetom, ni bih mlađoj to baš detaljizirala, ali mislim da sam ove starije time dobro "cijepila", bez uvijanja.

    Ima i drugih stvari, što je pristojno ili nepristojno u javnsti, evo npr. prdenje.
    Kod nas u kući je to normalno među svojim ukućanima, neću da mi djeca zbog sustezanja imaju kakve probleme (koma mi je kad smo kod nekoga u gostima više dana pa se od suzdržavanja napuhnem ko žaba), ali naravno da sam ih upozorila da se u školi i drugdje moraju suzdržati zbog drugih ljudi. Vidjele su i same da ne smiju jer su se već nekoj curici dečki rugali kad joj je u razredu izletjelo.
    Kod nas se ni WC ne zaključava, ne ulijećemo unutra bezveze, drži se do intimnosti, ali ne ono najstrože. No, čim je netko drugi prisutan ili su kod šogorice, bake i djeda, automatski prilagođavamo pravila.

  40. #40
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Ja sam primijetila da se moj sin osjeća jako važan kad psuje pa sam mu objasnila da oni koji psuje nisu cool već da time pokazuju svoju nemoć i neobrazovanost.
    Dobro, ovo s neobrazovanošću je bio blef, ali je upalilo, odmah se zaustavio.
    Ali nemoć ima smisla: jer, kad se porežete, kako si trenutno možete olakšati nego beštimom, a i kad u bijesu nekog nekamo šaljete, što to isto nije nemoć - nemoć da svoju ljutnju bolje verbalizirate ili da se konstruktivno svađate?
    Što je psovka kao poštapalica - nepažnja, nemar?

  41. #41
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    potpisujem, i dodajem...eh.

    ja moram priznati da dosta psujem.

    i, ovo što kaže jurana, najgore su mi te poštapalice. hbg. hbemu, hbaj ga, ne zahebavaj... ko kočijaš.
    i to moram promijeniti.
    i ovdje na forumu.
    i u rl.
    svečano obećajem da ću probati.
    a vi me, kao i moja djeca (koja jedva čekaju da mogu kritizirati, a znaju da su u pravu ) dosljedno u tome podržite i ispravljajte
    evo ja pak tebe potpisujem.

    i dodajem da sam iznenadjena kako mi dijete zna da je to ruzno i nepristojno i kako ne psuje. vrhunac joj je guzica nakon cega slijedi urnebesan smijeh. a ja dopustam jer mi je simpaticno.

    sto se tice dijelova tijela, kako ne kazemo: buba me busica ili tibica, vec boli me trbuh, tako ni ne brisemo ili peremo koku vec pisu. u razgovoru smo dosli do rodnice i vagine, pa i cmara.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 01.02.2012. at 11:39

  42. #42
    Solange13 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    399

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to izbalansirati? Da su pristojni, a pritom ne jadni, uštogljeni i ustrašeni od vlastitog (i tuđeg) tijela?
    Nisam pametna, ja sam bila onako sramezljiva pred djecom, u smislu, osim dok su male male bebe , kupam se s njima u kupacem u kadi (tj. donji dio, jedno jos cica, drugo do nedavno, pa bi gornji dio cak i za mene bilo too much). Ako smo negdje isle skupa na wc, trazila da se okrene (dijete 3 god jer je mama "sramezljiva". pa je ona sad vec pocela iste te recenice sipat, dakle vec sam mozda malo zeznula.

    s druge strane, psujem ko najgori kocijas. dobro ajde, malo smanjila.
    Posljednje uređivanje od Solange13 : 01.02.2012. at 14:20

  43. #43
    Solange13 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    399

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    evo ja pak tebe potpisujem.

    i dodajem da sam iznenadjena kako mi dijete zna da je to ruzno i nepristojno i kako ne psuje. vrhunac joj je guzica nakon cega slijedi urnebesan smijeh. a ja dopustam jer mi je simpaticno.
    ovako i kod nas. ja psujem grdo, djeca ne.
    guzica mi je simpa isto, nije strasno ni prosto . (meni)

    Al, tu smo pomalo frajerski nastrojeni - guzice "poticemo" smijeskom, fora nam je to. takodjer fora mi je kad mi dijete od godinu i 9 mjeseci kad se pokaka ne kaze "kakalo" vec "kenjalo"
    za to je mm zasluzan. eto, cudni smo malo po tom pitanju, valjda :D

  44. #44
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Divim se ljudima koji ne psuju (a ima ih), koji su jaki karakteri i ne padaju na ovom ispitu.
    Psovka je znak frustracije, bijesa, boli - ona može poslužiti i kao ispušni ventil za nagomilani stres.

    Ali stvarno, ljudi, nije lijepo čuti kad neko sipa li ga sipa kočijaški.
    Ma i meni se dogodi da kažem .ebemu i sl., ali sve manje, postala sam umjerenija.
    Cvijeto73, nitko nije cvijeće.

    Dati primjer svojoj vlastitoj djeci - teška i odgovorna zadaća.
    Moja djeca znaju da sam od krvi i mesa, dakle, nesavršena.
    Naš dogovor je da nam se doma može omaknuti (kao npr. guzica, drek i sl.), ali ne i u školi, vrtiću, ulici, u gostima ...

    Jednom zgodom sam jednim našim prijateljima Poljacima prevodila neke naše psovke.
    Ljudi se nisu mogli načuditi psovačkoj inventivnosti.
    Posljednje uređivanje od Marna : 01.02.2012. at 15:53

  45. #45
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    netko je napisao da dijete koristi vokabular koji cuje doma. ja doma u zivotu nisam opsovala niti cula moje kako psuju. rijec sranje je bila too much.
    u srednjoj sam pocela psovati, ali iskljucivo u "opustenoj situaciji". znaci, ne doma, ne u skoli, ne u razgovoru s odraslim.
    najgore mi je bilo doma koristiti rijec zezali i zafrkavali umjesto zahebavali. jer to nije isto.

    i da, doma nema srama. jos uvijek se znamo otusirati zajedno, u kadu u zivotu nisam usla u badicu.

  46. #46
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    potpisujem, i dodajem...eh.

    ja moram priznati da dosta psujem.

    i, ovo što kaže jurana, najgore su mi te poštapalice. hbg. hbemu, hbaj ga, ne zahebavaj... ko kočijaš.
    i to moram promijeniti.
    i ovdje na forumu.
    i u rl.
    svečano obećajem da ću probati.
    a vi me, kao i moja djeca (koja jedva čekaju da mogu kritizirati, a znaju da su u pravu ) dosljedno u tome podržite i ispravljajte
    Vidiš, meni to nije neki problem. Beštimanje mi je dio folklora...ne smatram ga nečim zabrinjavajućim iako znam i sasvim lijepo i pristojno komunicirati.
    Doma otpustim kočnice i ožežem povremeno. Na mene djeluje tako oslobađajuće da ne namjeravam prestati. Još da se toga lišim bila bi skoro bezporočna ženska, a takva savršenost nije dobra po moje mentalno stanje.
    Uglavnom, djeca mi nisu previše istraumatizirana ni oštećena zbog našeg kućnog vokabulara. Od malena znaju da je to nešto što se ne govori vani i niti jednom za niti jedno od njih dvoje nisam dobila ni jedan negativan komentar u svezi njihove kulture ponašanja. Naprotiv...

  47. #47
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Koristim psovke kao ispusni ventil, iako one vise sluze kao upozorenje onima koji me gnjave da se malo "odmaknu". Moja djeca znaju da je psovanje za odrasle (djeca ne smiju psovati) iako nije lijepo ni kad odrasli psuju. Nedavno je manja uvela novo pravilo - mama smije psovati jer psuje samo kad je jako ljuta a tata ne smije psovati uopce zato jer stalno(cesto) psuje :D

    Meni je crtez penisa na papiru ok (nije crtao po biljeznici npr.) a objasnila bih mu da ga je uciteljica ukorila jer je u nasem drustvu pravilo da se spolni organi ne crtaju niti pokazuju okolo a ni to nije uvrijezeno nego ovisi o situaciji.

    Moje cure znaju da postoje nasa pravila, opca pravila, lijepo ponasanje...

    Kada je starija pocela istrazivati svoje tijelo, objasnila da je to ok, ali to treba raditi kad je sama jer je to njena intima. Nije joj bilo jasno sto je tu uopce lose (jer djeca to cesto znaju tako percipirati) pa sam joj objasnila da meni uopce ne smeta dok tata to ne voli vidjeti. Tu smo povukli i paralelu sa osobnim granicama - ja se tusiram kao da sam na kolodvoru (cesto netko ulazi) dok tata zakljucava vrata. Ni jedno nije lose ni bolje od drugog. Tako nije lose crtati penis nego nije dobro da ga uciteljica vidi jer je njoj mozda zbog toga neugodno, a mi ne zelimo da joj bude neugodno :D

  48. #48
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je crtez penisa na papiru ok (nije crtao po biljeznici npr.) a objasnila bih mu da ga je uciteljica ukorila jer je u nasem drustvu pravilo da se spolni organi ne crtaju niti pokazuju okolo a ni to nije uvrijezeno nego ovisi o situaciji.

    ...

    Tako nije lose crtati penis nego nije dobro da ga uciteljica vidi jer je njoj mozda zbog toga neugodno, a mi ne zelimo da joj bude neugodno :D
    Po meni, ovo je do sad najbolje objašnjenje početnog problema.

    Ono što je rekla pinguica, da ga nije ok crtati posebno, meni ne stoji, jer se ne bi digla nikakva buka da nacrtao stopalo.

    Što se psovanja tiče, povremeno psujem recimo kad odem po buri uzeti nešto iz auta pa vidim da je zaključan, e pa onda psujem i to izražava moju nemoć da uđem u auto bez da odem natrag po ključeve

  49. #49
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja sam zezala jedno ljeto svog sina da kako to sve je nacrtao medi, a pišu nije. Kaže on - pa ružno je vidit. Dijete očito ima neku unutarnju kočnicu (mama očito ne...).

  50. #50
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    Koristim psovke kao ispusni ventil, iako one vise sluze kao upozorenje onima koji me gnjave da se malo "odmaknu". Moja djeca znaju da je psovanje za odrasle (djeca ne smiju psovati) iako nije lijepo ni kad odrasli psuju.
    Ovako nekako je i kod nas.
    Jasno mi je da djeca promatraju i imitiraju roditelje, ali već kao predškolci moraju znati da mi nismo isti.
    Imamo drugačije obaveze i drugačija prava. Jer smo odrasli.
    Primjerice, mama vozi auto, mi ne smijemo, mama smije naručiti pivo, mi ne, mama može u kino u ponoć, mi ne možemo.
    Zato meni smije uteć neka psovka, a njima ne.
    Tako ja razmišljam.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •