Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 165

Tema: Prosvjedi...

  1. #51
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja mislim da se tu ne radi (samo) o nedostatku solidarnosti nego o nedostatku informacija, unatoč elektroničkim medijima i inim čudesima. Imamo (kakti) puno informacija, ali uzimamo u obzir samo one koje nam se dopadaju. A svatko od nas bi mogao tako nešto reći za sebe. Nisam iznimka i zato sam u prvom postu ovdje rekla da mi je teško zauzeti stranu jer mislim da ne znam cijelu priču.

    Na ovom topicu vidi se veliko nerazumijevanje, kao iz one poznate priče kad je grupa slijepaca raspravljala na što je nalik slon:

    http://www.vrtic-utrina.hr/kutic/pri...jepciislon.htm

  2. #52
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Zdenka2 potpisujem te u potpunosti, ostalo neću komentirati jer nemate pojma kakvo je stvarno stanje, a to što Šprajc piše ja kažem nema pojma isto kao što ja nemam pojma o vođenju tv dnevnika.
    Blago meni što sam na selu imam svoju zemlju i svoje blago i zdravu hranu i mlijeko i što ne moram davati svoj mukom zarađeni novac za nešto što samo piše da je mlijeko, čak ga nema u boci u onoj količini koliko piše.
    Pitam se samo kakva je kvaliteta mlijeka koje je došlo, primjerice iz Bosne?Da li oni imaju lab kao naš u Križevcima za kontrolu mlijeka?
    Zato mu je i cijena 4kn za litru u dućanu.

  3. #53
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    pa to je najveći apsurd, da vi morate svoje mlijeko tako jeftino prodavati, a mi moramo skupo plaćati isprerađivano mlijeko tko zna kakvog porijekla u dućanu.

    najbolje bi nam rješenje svima bilo da ima što više malih mljekara koje bi seljacima platile poštenu cijenu a nama prodale dobar proizvod.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Na žalost nisam si dala truda i udubila se u bit prosvjeda mljekara i premalo znam o poljoprivredi,i stanju sela danas,ali ako netko ima volje neka prosvjeduje,ako će mu to donijeti boljitak.Po meni su prosvjedi dobri znači da nam duh nije totalno ubijen,i nismo postali ravna crta.
    Moja teta ima mljekaru,prerađuje mlijeko u sir...i kaže da prosvjedi nisu opravdani jer proizvođačima mlijeka ostaje više kn po litri mlijeka nego njima po kg sira uz svu skupu mehanizaciju,ljudstvo,stalne kontrole....
    Što se tiče rada na selu,vjerujem da je težak,ali ima i svojih lijepih strana.
    Podjela poticaja ide na dušu onima koji ga daju,i kome ga daju....to je politika...
    Uvoz i otkup su kod nas najveći problemi.Uvoz znamo svi tko je nametnuo,i da zemlja godinama vapi za poveznicom Slavonija -Jadran,a da to nikoga u stvari ne zanima, tko bi to mogao urediti.
    U Italiji postoji planska poljoprivreda i otkup,kao zadruge,a zadruge ne znam da li kod nas još postoje ili je to odbačeno kao komunistička tvorevina.Sada je sve više mladih ljudi na selu,internet burze bi mogle funkcionirati.
    Mi smo zemlja bez planskog gospodarstva i to se lomi preko svih sektora.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Zaboravila sa reći ono najvažnije što me ponukalo da uopće ovdje nešto prokomentiram,užasnuta i sam i ogrčena zbog hapšenja prosvjednika,ovdje,na Cvjetnom trgu,danas ,sutra i bili kada i bilo gdje,ako se prosvjedi odvijaju u miru.

  6. #56
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    najbolje bi nam rješenje svima bilo da ima što više malih mljekara koje bi seljacima platile poštenu cijenu a nama prodale dobar proizvod.
    Da, no upravo su mali mljekari najviše ugroženi cijenom mlijeka i najviše trebaju poticaje za proizvodnju. Međutim, stvar je u tome da tu proizvodnju nitko ne treba. Politika podržava mjere EU i uvozni lobi, kao što i uvijek podržava krupni kapital koji je s njom povezan. U tome stradavamo svi i mljekari i svi mi koji radimo za plaću, pa čak i u (s kojim ciljem?) demoniziranom javnom sektoru.

  7. #57
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    Citiraj zloćko prvotno napisa Vidi poruku
    Zdenka2 potpisujem te u potpunosti, ostalo neću komentirati jer nemate pojma kakvo je stvarno stanje, a to što Šprajc piše ja kažem nema pojma isto kao što ja nemam pojma o vođenju tv dnevnika.
    a valjda je čovjek ipak negdje provjerio svoje informacije, inače ne komentira baš stvari bez da se prije toga raspita o njima, zato i nije na dnevniku, jer neke ljude istina boli

    Blago meni što sam na selu imam svoju zemlju i svoje blago i zdravu hranu i mlijeko i što ne moram davati svoj mukom zarađeni novac za nešto što samo piše da je mlijeko, čak ga nema u boci u onoj količini koliko piše.
    da zloćko blago tebi, to je sve što ja mogu tebi reći.

    Pitam se samo kakva je kvaliteta mlijeka koje je došlo, primjerice iz Bosne?Da li oni imaju lab kao naš u Križevcima za kontrolu mlijeka?
    Zato mu je i cijena 4kn za litru u dućanu.
    isto kao i "mlijeko" koje nam prodaje dukat, vindija i ostali veliki proizvođači
    Posljednje uređivanje od kata.klik : 24.02.2012. at 13:52

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, no upravo su mali mljekari najviše ugroženi cijenom mlijeka i najviše trebaju poticaje za proizvodnju. Međutim, stvar je u tome da tu proizvodnju nitko ne treba. Politika podržava mjere EU i uvozni lobi, kao što i uvijek podržava krupni kapital koji je s njom povezan. U tome stradavamo svi i mljekari i svi mi koji radimo za plaću, pa čak i u (s kojim ciljem?) demoniziranom javnom sektoru.
    Mislim na mljekare recimo tipa Veronike za kojom su svi ludi, koje bi prerađivale mlijeko i prodavale gotovi proizvod; ili npr. malih sirana na otoku Pagu koje otkupljuju ovčje mlijeko koje seljaci na Pagu proizvode - pa uvijek je isplativije prodavati finalni proizvod od sirovine, samo i u to treba uložiti velika sredstva, a koliko ja shvaćam problem naših mljekara i jest to što su u kreditima koje su digli baš radi usklađivanja kvalitete sa evropskom (a sada im ruše cijenu sa srednje evropske cijene mlijeka).

  9. #59

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    Iskreno se nadam da će prosvjeti "propasti". Nemaju svetka ni petka, kažu. A danima noćuju u Zagrebu. Tko hrani krave? Radnici.

    Sama imam 16 godina škole i radim za polovicu plaće koji zaradi državni službenik sa istom školom. Da prosvjedujem? Da utučem gazdu batom?

    Ne, sretna sam što i to dobijem, jer vidim da i tom gazdi nije sjajno i s kojim se problemima suočava.

    Seljake treba spustiti na zemlju. Reče onaj neki dan kod Hloverke da ga nitko ne može otjerati s ognjišta, a država mu plaća kredit. Taj je zaista u oblacima.

    Mima, dobro si rekla. Bolje im je da osnuju zadrugu i plasiraju kvalitetu direkt kupcu. Bez Dukata, direkt.

  10. #60
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Evo mi imamo zadrugu. Čekamo 2 godine da nam plate grožđe što smo ga predali, primamo i sjemenske patate i gnjoj u zamjenu za novac.

  11. #61
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Citiraj corny prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno se nadam da će prosvjeti "propasti". Nemaju svetka ni petka, kažu. A danima noćuju u Zagrebu. Tko hrani krave? Radnici.

    Sama imam 16 godina škole i radim za polovicu plaće koji zaradi državni službenik sa istom školom. Da prosvjedujem? Da utučem gazdu batom?

    Ne, sretna sam što i to dobijem, jer vidim da i tom gazdi nije sjajno i s kojim se problemima suočava.

    Seljake treba spustiti na zemlju. Reče onaj neki dan kod Hloverke da ga nitko ne može otjerati s ognjišta, a država mu plaća kredit. Taj je zaista u oblacima.

    Mima, dobro si rekla. Bolje im je da osnuju zadrugu i plasiraju kvalitetu direkt kupcu. Bez Dukata, direkt.
    Eto mene ovo boldano iskreno žalosti...Hrane im krave žene i djeca ...Za razliku od moje djece koja krave gledaju kao prekrasnu kravu spajalicu srca iz reklame...Nema na prosvjedima žena...
    Žalosti me stav nek im je bezveze, jer je i meni... nemaju pravo jer imaju 8 godina škole...nemaju pravo jer nemaju 16...
    Žalosti me stav Nek se snađu sami... Zadruge su ppostojale prije nego si ti krenula u 16 godina školovanja...Kako je netko rekao prije mene, ne plaća se, dobiva se kompenzacija...BAnka kompenzaciju ne priznaje...
    Kredite su većinom ti ljudi uzimali zato jer su htjeli biti konkurentniji...
    I ne nemam nikakve veze s poljoprivredom, osim što nekako radi naklonosti prema tom još kolikotoliko neiskvarenom segmentu života u svakom pogleda pratim što im se događa...
    Pa dajte promislite, poljoprivreda kao takva, zdrava nema šanse biti konkurentna s obzirom na uvoz.
    I zašto su vam poticaji takav trn u oku. TREba poticati pozitivne stvari, domaće mlijeko je nešto takvog, jednako kao što treba poticati znanje...Problem je što sve gledamo kroz novac, zaradu.
    Nedavno je jedna udruga upravo skupljača mlijeka (VAraždin ili tako nešto) dobila nagradu za ne znam citirati ali vezano uz društvokorisnost... Ideja je bila odlična , ljudi su se skupili, pisali svim ministarstvima (nisu prosvjedovali)...ALi nije saživjelo... Nije bilo novaca...
    Ne znam, možda ja gledam drugom dimenzijom, ali odbijam , iskreno odbijam razmišljati kako seljak ako ne može prodati svoju mrkvu, mlijeko... treba dati zemlju u najamninu Kinezu i otvoriti šopingcentar...

    Ako nećemo prosvjedovati, Kerum će Split pretvoriti u svoj hotel, razni Horvatinčići će i na Zrinjevac nasaditi štogod (da bi se zaposlilo par ljudi) . Uf bolje da odem , sad sam se naljutila...

  12. #62
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj corny prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno se nadam da će prosvjeti "propasti". Nemaju svetka ni petka, kažu. A danima noćuju u Zagrebu. Tko hrani krave? Radnici.

    Sama imam 16 godina škole i radim za polovicu plaće koji zaradi državni službenik sa istom školom. Da prosvjedujem? Da utučem gazdu batom?

    Ne, sretna sam što i to dobijem, jer vidim da i tom gazdi nije sjajno i s kojim se problemima suočava.

    Seljake treba spustiti na zemlju. Reče onaj neki dan kod Hloverke da ga nitko ne može otjerati s ognjišta, a država mu plaća kredit. Taj je zaista u oblacima.

    Mima, dobro si rekla. Bolje im je da osnuju zadrugu i plasiraju kvalitetu direkt kupcu. Bez Dukata, direkt.
    O ovakvom stavu građana sam govorila u svojim prethodnim postovima na ovoj temi.
    Draga moja, (nemoj se ljutiti što ću biti direktna) živimo u kapitalizmu pa daj ti onda nađi bolje plaćeni posao koji će zadovoljiti tvojih 16 godina školovanja kao što predlažeš seljacima da osnuju sami zadrugu i direktno kupcima plasiraju proizvod pa će se tako odmah njihovi problemi riješiti.

    Što se tiče Šprajca, čovjek je vrlo pismen, informiran i učen kako svoja politička stajališta lijepo umaskirati i podastrijeti čitatelju kao jedinu istinu.
    Vjerujem da postoje "gazde" o kakvim on govori u svom tekstu koji je uspio svojim političkim vezamam doći do boliglava poticaja i time si opremiti vozni i radni park. Ali takav "dasa" ne predstavlja većinu seljaka, on je iznimka.
    U većini seoskih obitelji svi članovi mukotrpno rade svaki dan, bez prava na bolovanje i slobodne dane jer blago ne može čekati i trpjeti.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    Je vrajt, žalit ću čovjeka koji ima John Deer i by the way, plaća mu ga država mojim porezom.

    Uvijek sam za prosvjed, ako je opravdan. Ovaj, po meni, nije.

    Vjerujem ja da im žene i djeca hrane krave. Ali... ima li blagajnica u Konzumu, Getro-u, Badnjak ako taj dan rinta kao konj do 6. 7, ako ne i duže. Budimo realni, svaki posao nosi sa sobom svoj teret. Pa i njihov.

  14. #64
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ne podržavam ni prosvjede ni poticaje seljacima. Da su organski farmeri pa ajde, nego nam prodaju otrov i još traže od mene da im platim za to kroz poreze. Da mi dođu tražit na vrata da im udjelim za potaknut proizvodnju rekla bi da mi ne pada na pamet, pa su umjesto meni otišli vladi, i sad meni vlada uzima da bi dala njima, super...a njihovo mljeko nit pijem nit želim piti, prepuno antibiotika krave nikad livade nisu vidjele, samo traktori im vrijede više no ću ja ikad u životu zaradit.

  15. #65
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Samo da se razumjemo, ja bi da se i školstvo privatizira, jer mi se ne plača porez da bi se tuđa djeca mogla školovat, pošto jelte ja planiram HS-at.

  16. #66
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da se razumjemo, ja bi da se i školstvo privatizira, jer mi se ne plača porez da bi se tuđa djeca mogla školovat, pošto jelte ja planiram HS-at.
    Može, onda će biti puno manje onih što misle da su bolji od drugih jer imaju koju godinu više škole, plati pa se rugaj.

  17. #67
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Ma vidi ti Roze što je zloĆesta.

    Podržavam prosvjed.

  18. #68
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj corny prvotno napisa Vidi poruku
    Sama imam 16 godina škole i radim za polovicu plaće koji zaradi državni službenik sa istom školom. Da prosvjedujem?
    Prosjecna drzava ne ulaze u visoko skolstvo zato jer joj se ulaze, vec zato jer ocekuje da ce ulozeni novac visestruko oploditi, tj. da ce joj visokoobrazovana osoba vratiti pare u kasu kroz porez koji ce platiti.

    Prosjecni drzavni sluzbenik nema neku veliku placu. Ako ti imas pola od toga, onda je drzava u debelom minusu s tobom.

    Obzirom da zivimo u kapitalizmu, moram se zapitati zasto ne mijenjas posao??!!

  19. #69
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Podržavam prosvjed.
    Moja ujna je mlijeko od svojih par krava davala u otkup, i kad je pričala kako ju zakidaju na masnoći, ne plaćaju na vrijeme... ona je odustala od toga i radi sir i prodaje ga na placu. A mogu misliti što tek otkupljivači rade onima koji imaju više od par litara mlijeka i koji su osuđeni da ih prodaju njima.
    Uostalom, većina država podstiče svoju poljoprivrednu proizvodnju, jer je proizvodnja svoje hrane od strateškog interesa. Druga je priča jesu li kod nas poticaji pametno podijeljeni i naravno da i tu ima kriminala, kao i u svakoj djelatnosti.

  20. #70
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj miniminia;2079380[QUOTE prvotno napisa
    ]Eto mene ovo boldano iskreno žalosti...Hrane im krave žene i djeca
    ...
    E ovdje si 100% u pravu. NAš susjed je poslao sina u Zg na prosvjed , sad mu sin sjedi u zatvoru , a on i njegova žena se muče sami doma oko stoke....

    Još sam zaboravila napisati da ako hoćemo da nam mlijeko bude plaćeno svaki mjesec mjesečno moramo proizvesti više od 8 000 l mlijeka , sve manje se plaća tek za tri mjeseca.

    Našem susjedu je u prosincu falilo 100 litara za količinu i još nije dobio novac za studeni, kažu takva je politika mljekare i ne može se mjenjati.

    Kada su se dizali krediti i kupovali skupi traktori a skupi su zato što su kod nas cjene nabili do bola onda je ministarstvo garantiralo i kao "štitilo" cijenu mlijeka koja je tada bila 3,50+ 40lp državne premije.
    Danas to isto minist. ima neku drugu priču.
    Gradnja farmi je bio samo nakazivanje za EU.

  21. #71
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    prosvjede podržavam a subvenicije bi ukinula
    ovim konkretnim ljudima se mora ponuditi neki plan izbavljivanja iz situacije u kojoj su se našli velikim djelom zbog poticanja sa strane države da svoj posao organiziraju ovako kakav je sada-a sad ih ostavljaju na cjedilu.
    ne može se jedan dan samo gurnuti ljude u minus (troškovi proizvodnje veći od cijene proizvoda), i odmahnut rukom uz "dobro je bilo dok je trajalo".
    jok, mora neki plan kako žive ljude (bez obzira što voze) -izvesti iz ove situacije.

    a subvencije, mljekarima ili bilo kome drugome ne podržavam uopće.

    mljekari, uzgajivači pšenice, škverani, željezničari ovi-oni...argumentiraju da oni od svog rada na ovom tržištu ne mogu živjeti. i da trebaju subveniciju. i tako zastalno.
    meni ako moj posao ode u minus-ja moram zatvoriti-nema subvencije od države. nitko ne sluša moje žalopojke da ja svoju uslugu ne mogu prodati po cijeni koju diktiraju moji troškovi poslovanja.i ne želim da mene država i društvo puste da crknem u svom jadu, a ne možemo ni svi subvencije primati. i želim mljekarima i svima drugima ( i sebi) da možemo živjeti od svog rada.
    umjesto stalnih subvencija jednokratna pomoć za konkurentnost, da ljudi opstanu i stanu na vlastite noge-bez subvencija.
    ako ni to ne pomaže-pomoć za promjenu djelatnosti u nešto profitabilnije.
    ako ni to ne pomaže-dobrodošli u svijet nezaposlenih.

    i pritisak zbog teške situacije apsolutno treba raspršiti na sve krivce za situaciju-uz državu, i na kompanije koje diktiraju prenisku otkupnu cijenu & banke
    pa makar zvati na bojkot njihovih proizvoda, zatvaranje računa...svašta nešto se može kad se male ruke slože.

    @ zloćko, pitanje (bez zlobe ili provokacije, zanima me):
    kako mljekari reagiraju na prosvjede uzgajivača pšenice?
    što misle o milijunima kuna upumpanima u HŽ i brodogradilišta?

    i sigurna sam da nam je jedini put da se iz teške situacije izvadimo, da se solidariziramo i prestanemo prihvaćati kapitalizam takvog kakvog nam serviraju.
    može ovo sve puno bolje.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    MarijaP, kad već pitaš, ne mijenjam posao jedino radi kliznog radnog vremena koje mi uvjetuje situacija u kojoj se nalazim i činjenica da ću ili tako nešto raditi ili ne raditi. To je jedini razlog.

    Kad čitam posljednje postove...kumovi, strine...čini se da je veliki dio onih koji ovdje daju potporu u nekoj vezi sa mljekarstvo pa je očito zašto to podržavaju.

    S druge strane, prije godinu sam otkrila da radi zdravstvenih razloga ne mogu piti prerađeno mlijeko. DVA TJEDNA sam opsjedala kumice na placu dok sam našla nekoga tko me može "primiti" kao stalnog kupca neprerađenog mlijeka. Plaćam ga 5,50 kuna.

    Moja kumica ne štrajka.


    Prima je krasno rekla bit onoga što ja govorim. Samo daleko suptilnije.

  23. #73
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    i sigurna sam da nam je jedini put da se iz teške situacije izvadimo, da se solidariziramo i prestanemo prihvaćati kapitalizam takvog kakvog nam serviraju.
    Može ovo sve puno bolje.
    xxx

  24. #74
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ali država subverncionira poljoprivredu zato što je proizvodnja hrane ovdje, tu, u našoj državi strateška stvar. Pa što bi bilo da nemamo uopće poljoprivrednu proizvodnju? Od čega bi se npr. stvarale državne rezerve, što u situaciji nekakve katastrofe? Poljoprivrednici u proračun kroz porez uplate više nego što dobiju subvencija, pa to je kakti neka vrsta državnog ulaganja.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    Audrey, a zašto je država samnom u minusu? Zato što redovno plaćam obveze, a tolike su kolike jesu-dajem u srazmjeru s dobitkom. Gdje je tu državin gubitak?

  26. #76
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Mima,
    država bi zato trebala subvencionirati poljoprivredu,
    a u stvarnosti ju subvencionira zato da dukat, agrokor, podravka...mogu ostvarivati profit -jer jeftino kupuju.
    da su na tržištu samo takvi kupci i postojeći proizvođači , stvar bi davno otišla u kupus, jer proizvođači to ne mogli preživjeti i propali bi.
    ovako njima država nadomiri do egzistencijalnog minimuma ( ima naravno i snalažljivih koji se dobro namire), da i dalje mogu rintati za todorića, rajića, koga već

    .

  27. #77
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ja nekako stječem dojam da u našoj državi prosvjeduju oni kojima uopće nije najlošije (javne službe, poljoprivrednici, studenti filozofskog fakulteta - neki vođe prosvjeda su čini mi se čak moja generacija, ali bi besplatno studirali, unedogled...).
    A oni kojima je voda došla do grla su tihi, viđamo ih par dana nakon što dobiju grupni otkaz i zatim padaju u zaborav.

    Tako da, podržavam prosvjede, ali opravdane.
    A ovi, prosvjedi mljekara, mi se ne čine sasvim opravdani. Jer ipak - prosvjeduje se protiv ukidanja, tj. za početak samo smanjivanja, poticaja. A koliko je onih koji rade, ulažu u svoj posao, dižu kredite i pri tom nemaju nikakve poticaje od države? Ili onih koji rade, a ne dobiju plaće za svoj rad, i tako mjesecima...
    Njih nema na ulici

    Da usput kažem da mi se ne sviđaju niti metode - blokiranje cesta i ometanje prolaza onima koji na posao moraju doći (jer ih npr. ne mogu zamjeniti žene, djeca i sl.) mi nikako nije u redu.
    Prolijevanje mlijeka (što su također činili, čak i na početku ovog prosvjeda) još manje, to mi je toliko neprihvatljivo da takve prosvjede ne bi podržala niti da su 100% u pravu.
    A nisu.

  28. #78
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    ne znam, nisam dovoljno upućena, ali znam da mi nešto smrdi u svoj ovoj priči, možda se i varam

    ali odvratno mi je bilo vidit kako prolijevaju mlijeko po ulici a toliko ih ima koji to mlijeko ne mogu sebi ni djeci priuštiti

  29. #79
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj astral prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam, nisam dovoljno upućena, ali znam da mi nešto smrdi u svoj ovoj priči, možda se i varam

    ali odvratno mi je bilo vidit kako prolijevaju mlijeko po ulici a toliko ih ima koji to mlijeko ne mogu sebi ni djeci priuštiti
    Vidjela sam da su ga neki dijelili . Za ove što proljevaju, neznam.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    moj entuzijazam što se slogana "kupujmo hrvatsko " tiče ispuhao se kao probušeni balon.

    tome su kumovale prijevare i pronevjere u najvećim hrvatskim tvrtkama.

    malo je reći da sam se osjećala kao zadnji bedak kupujući realno skuplje hrvatske proizvode s mišlju da time pomažem prosperitet hr gospodarstva,a istovremeno gledajući što radi ekipa iz,npr Podravke...i njima sličnih što su redovito punili stupce crne kronike

    nemojte me krivo shvatiti,zbilja bih voljela živjeti u uređenoj državi gdje mali čovjek ,poduzetnik,marljivim radom ima šanse uspjeti i stvoriti nešto

    dotad, dali smo si truda i povezali se snekim ljudima sa sela i direkt kupujemo od njih neke stvari-mlijeko,jaja,meso,povrće. konkretno za mlijeko,od jedne bake iz Miljevaca svaka tri dana uzimamo 4 litre gustog,mirišljavog domaćeg mlijeka,po 6 kuna je litra.dobro njoj,dobro nama. ono što me frapiralo otkad imam samo domaće mlijeko, iskoristila sam neki dan tetrapak zbregov za u kolač-to nije mlijeko,već bezukusna voda.što mi pijemo!

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    zanimljivo je to sa mlijekom, i eksploatacijom zivotinja. ljudi se ponasaju prema zivotinjama ko da su im robovi

    da li je mlijeko druge rste uopce zdravo za ljude?

    kako vjerujem u karmu nekako imam ideju da svako dobro i svako zlo na neki nacin dodje na naplatu

  32. #82
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    da li je mlijeko druge rste uopce zdravo za ljude?
    Vjerojatno ništa manje nego noge druge vrste. Ili rebarca.

  33. #83
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    [QUOTE=prima;2079555]

    @ zloćko, pitanje (bez zlobe ili provokacije, zanima me):
    kako mljekari reagiraju na prosvjede uzgajivača pšenice?
    što misle o milijunima kuna upumpanima u HŽ i brodogradilišta?
    Pa njima je još gore nego nama, podržavamo ih!

    Evo primjera, pa te molim za komentar, nije ništa izmišljeno , životom mogu garantirati da je istina.
    Svi nam tupe kako i zašto se pšenica i ostale ratarske kulture prodaju odmah kad im je cijena jeftina , zašto se pšenica ne spremi u silose pa ju seljaci prodaju kad joj poraste cijena itd itd.

    Prošlog ljeta je skupina seljaka osnovala udrugu i spremila pšenicu u Đakovačke silose misleći pritom da je na sigurnom . Kada je na tržištu postignuta bolja cijena htjeli su svoju pšenicu nazad u naknadu za sladištenje, i što se dogodilo PŠENICA je NESTALA i nitko ni dan danas ne zna gdje je ,ratarima nije plaćena , nito je ne vraća , promjenio se vlasnik kojeg ne zanima prošlost , pojeo vuk magare ,a proljeće je pred vratima treba opet u njive a sa čim?

    Naš jedan rođak je predao 200 000 tona pšenice i za to nije dobio niti kune, al je zato ostao dug od 180 000 kn ima 4 djece , jučer su mu bili bankari kod kuće.

    A što se brodogradilišta tiče i HŽ ne znam što da kažem, bolje da šutim jer bih mogla svašta napisati.

    Ne znam da li znate da je do kraja ožujka rok za dobijanje kvota za EU , koliko sada proizvedemo više nema proširivanja, pitam se samo kako će proći uzgajivaći tovljenika , jer je bivši ministar na ZADNJI dan svog mandata donio odluku o dopušetenju uvoza 300 000 tovljenika, kud sa našim tovljenicima , prodatih pošto poto samo da ti nisu u tovilištu. Prvenstveno mislim na junad.

  34. #84
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ta pljačka Đakovačkih silosa je "krasan" prikaz divne nam države.
    Nitko ne odgovara, krivca nema, ljudi u dugovima...
    Gadi mi s gdje živim. Tj. s kim.

  35. #85
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Apropo tih državnih zaliha u slučaju krize (koju i ovako i onako nećemo preživjeti na ovaj način jer previše ljudi ovisi o toj rezervi, niti matematički ta računica nije u plusu, jer će se ta patetična državna rezerva otopit dok si reko keks i milijoni ljudi će ostati na cesti gladno) zar ne bi država mogla otkupljivati od poljoprivrednika količinu dostatnu za državnu rezervu, bez da uzima moje novce da subvencionira nešto što ja osobno nikad ne bih? Mljeko koje ti mljekari proizvode nije zdravo, ja ga ne želim piti, ne želim da ga moja djeca piju a opet za sve to plačam. Koja je logika u tome ne znam.

    I da te pitam zloćko, da li je posao tvome rođaku isplativ ako nema državne subvencije? Nije, dakle svjesno kreče u nešto (masovnu nezdravu proizvodnju jer sigurna sam da nije organski free range uzgoj) iako zna da bi za njegov opstanak meni trebalo dizati novac od usta moje djece.

    To je sve zamišljeno tako da se unište mali proizvođači i ostave 2-3 velika, i onda će sve biti OK, mljeko će biti jeftino, niko se neče žaliti...tome vode subvencije.

    Problem sa ovom državom je u tome što je 99% ljudi potrošaći, proizvođači su nam svedeni na minimum, a i od tog minimuma samo neki uistinu imaju kvalitetan proizvod. Mi smo društvo robova.

  36. #86
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    A čime da se bave ljudi na selu? Svi tvrde, mora se selo modernizirat, posjedi okrupniti , što bi se kod nas nešto sijalo, tovilo, sadilo bralo itd itd kad će nam uskoro doći EU i slobodne granice i i bit će svega jeftinoga.
    Znate li da se dalmatinski pršut uopće ne pravi od naših svinja već gotove svinjske butove uvoze iz Austrije, kod nas nema takvih svinja kakve trebaju za pršut,a zašto? Odgovor se krije u tome što je kod nas prisilno ugušena proizvodnja svinja putem ispaše i žirovanja po spačvanskim šumama , jer kao tako svinje svašat jedu pa pokupe trihinelu,moš mislit. Cijeli kontigent specijalne policije sudjelovao je u istjerivanju svinja i svinjara iz šuma po istočnoj Slavonije jer su tvrdili da svinje na takav način prenose zarazu. Još sam zaboravila najnoviji hit Leukoza goveda, uvezi junice iz kanade i napravi stado po sistemu krava tele i onda ti se netko pametan sjeti da te krave treba poklati jer su bolesne a prije 5 godina je dozvolio uvoz takvih junica.

    Mom rođaku bi možda nešto i ostalo i bez subvencija da mu pšenica nije netragom nestala.

    Uskoro će EU oni imaju super kvalitetu proizvoda i jedva čekaju da ih na šlepre dovezu u HR.
    Posljednje uređivanje od zloćko : 25.02.2012. at 09:36

  37. #87
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    To je sve zamišljeno tako da se unište mali proizvođači i ostave 2-3 velika, i onda će sve biti OK, mljeko će biti jeftino, niko se neče žaliti...tome vode subvencije.

    Problem sa ovom državom je u tome što je 99% ljudi potrošači, proizvođači su nam svedeni na minimum, a i od tog minimuma samo neki uistinu imaju kvalitetan proizvod. Mi smo društvo robova.
    Upravo tako, bravo Roza!

    Citiraj zloćko prvotno napisa Vidi poruku
    A čime da se bave ljudi na selu? Svi tvrde, mora se selo modernizirat, posjedi okrupniti , što bi se kod nas nešto sijalo, tovilo, sadilo bralo itd itd kad će nam uskoro doći EU i slobodne granice i i bit će svega jeftinoga.
    Odgovor se krije u tome što je kod nas prisilno ugušena proizvodnja svinja...
    Mom rođaku bi možda nešto i ostalo i bez subvencija da mu pšenica nije netragom nestala.

    Uskoro će EU oni imaju super kvalitetu proizvoda i jedva čekaju da ih na šlepre dovezu u HR.

    I ovo što je zloćko napisala potvrđuje zaključak da se sve radi u interesu krupnog kapitala, ponešto hrvatskog, ali više stranog. Zato svi koji prosvjeduju protiv toga i poljoprivrednici i stočari i studenti Filozofskog fakulteta imaju pravo. Danas sam u jednom dnevnom oglasniku pročitala da su se "mljekari, nažalost, našli s onu stranu reformi koje su potrebne da bi društvo moglo funkcionirati". Na stranu uobičajeni i očekivani uvlakački cinizam, no pitam se tko je to "društvo" koje treba funkcionirati. Samo elite! Svi mi ostali smo, tko prije tko kasnije, "s onu stranu reformi". Od nove vlasti nisam očekivala puno, a vidim da dobivam još i manje - novost je samo promoviranje vlastite ideologije i kadroviranje novim mediokritetima, sve ostalo je isto, ako ne i gore.
    Posljednje uređivanje od Zdenka2 : 25.02.2012. at 10:18

  38. #88
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Ajde neka mi netko kaže zašto oni traže smanjenje pdv-a na repromatrijal, pa to nema nikakve veze.
    Svi ti veći proizvođači(svi iznad 80.000,00kn prihoda) su u pdv-u i njima je svejedno koliki je pdv zato što ga koriste za pretporez.
    Sad sam zbunjena zato što ili oni traže između ostalog nešto što je nebitno i nikom ni iz džepa ni u džep ili novinari trkeljaju i samo zbunjuju javnost.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno ništa manje nego noge druge vrste. Ili rebarca.
    ja se ne hranim lesevima pa mi je vjerovatno zbog toga ta dilema malo drugaciji dozivljaj nego dobrom dijelu populacije

  40. #90
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ja se ne hranim lesevima pa mi je vjerovatno zbog toga ta dilema malo drugaciji dozivljaj nego dobrom dijelu populacije
    Ato je bitno za raspravu jer...?

  41. #91
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    novinari trkeljaju i samo zbunjuju javnost.
    Eto ti odgovora... prosvjedi se održavaju samo zato jer dukat napismeno svakom proizvođaču lijepo napisao da ako ne pristanu na cijenu mlijeka od 2,30kn po litri neće više otkupljivati naše mlijeko.
    Seljaci ne traže ništa drugo samo da nam se ne dira sadašnja cijena od 2,70 s kojom koliko toliko izlazimo na kraj.

  42. #92
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    zloćko a što je sa drugim otkupljivačima mlijeka, osim Dukata? Otkupljuju li oni i dalje po 2,70 ili su isto snizili cijenu, veže li vas ugovor uz Dukat, je li moguće da jednostavno krenete prodavati npr. Vindiji?

  43. #93
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Ostale mljekare šute nisu se izjasnile niti riječju, a što se tiče vindije oni ne uzimaju nove koperante .

  44. #94
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Podržavam prosvjede i pravo na prosvjed; ne sviđa mi se razmišljanje da ima i onih kojima je gore pa šute.

    Međutim, mislim (nisam stručnjak) da su subvencije samo gašenje vatre na kratko vrijeme i da sigurno među prosvjednicima ima i onih koji žele da se iz proračuna što dulje amortizira njihova nesposobnost ili nevoljkost za udruživanjem, većom poduzetnošću i fleksibilnošću koja je neminovna budućnost svima koji se žele ičime baviti na tržištu. Prošla su ta vremena, a u mnogim djelatnostima predugo su i trajala i dovela su nas tu gdje smo sada.

    Stajem u red da platim koju kunu više litru kvalitetnog domaćeg mlijeka koje će preraditi naši mljekari ujedinjeni u zadruzi i u čije ću porijeklo biti 100% sigurna. Naši mljekari ionako proizvode manje od potražnje na tržištu pa mislim da im je jedina budućnost da igraju na kvalitetu i brendiraju svoj proizvod jer ih jeftinija roba iz uvoza cijenom ionako "šije" pa iz godine u godinu ovise o državnim poticajima i subvenicijama.
    Mislim da u Hrvatskoj, unatoč krizi, ima dovoljno ljudi koji neće uštedjeti kunu na proizvodu kao što je mlijeko ako s jedne strane imaju nešto neprovjerenog porijekla, a s druge nešto za što se jamči da je domaći svježi proizvod.

  45. #95
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde neka mi netko kaže zašto oni traže smanjenje pdv-a na repromatrijal, pa to nema nikakve veze.
    Svi ti veći proizvođači(svi iznad 80.000,00kn prihoda) su u pdv-u i njima je svejedno koliki je pdv zato što ga koriste za pretporez.
    Sad sam zbunjena zato što ili oni traže između ostalog nešto što je nebitno i nikom ni iz džepa ni u džep ili novinari trkeljaju i samo zbunjuju javnost.
    mene isto zbunjuje pdv
    kužim da netko tko nije mljekar traži smanjenje pdv-a. koliko god ulazni pdv koriste kao odbitak, toliko ga još uvijek moraju plaćati na svoje izlazne račune. čak i kad posluju na nuli ili u gubitku, vrlo vjerovatno će im računica pdv-a pokazati obvezu uplate, jer je u troškovima velik dio onih bez pdv-a ( doprinosi, kamate na kredite... ), a na 100% prihoda treba platiti pdv.
    ali mljekarima je (zasada) sustav pdv-a samo olakšanje. imaju pravo na korištenje pretporeza za materijal, struju, vodu, gorivo...a ne moraju ga plaćati jer prodaju mlijeko (pdv 0%).
    je, iz njihove perspektive to je beskamatno kreditiranje države i komplicirano je svaki mjesec od porezne tražiti povrat pdv-a, ali izvedivo i na kraju isplativo.

    možda se pripremaju na još veći udar na svoje poslovanje kad se zbog ulaska u EU uvede pdv na mlijeko?

    i zloćko je spominjala nešto da su svi u sustavu pdv-a, zbilja nisam skužila zašto je to loše za mljekare?

  46. #96
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj zloćko prvotno napisa Vidi poruku


    Evo primjera, pa te molim za komentar, nije ništa izmišljeno , životom mogu garantirati da je istina.
    Svi nam tupe kako i zašto se pšenica i ostale ratarske kulture prodaju odmah kad im je cijena jeftina , zašto se pšenica ne spremi u silose pa ju seljaci prodaju kad joj poraste cijena itd itd.

    Prošlog ljeta je skupina seljaka osnovala udrugu i spremila pšenicu u Đakovačke silose misleći pritom da je na sigurnom . Kada je na tržištu postignuta bolja cijena htjeli su svoju pšenicu nazad u naknadu za sladištenje, i što se dogodilo PŠENICA je NESTALA i nitko ni dan danas ne zna gdje je ,ratarima nije plaćena , nito je ne vraća , promjenio se vlasnik kojeg ne zanima prošlost , pojeo vuk magare ,a proljeće je pred vratima treba opet u njive a sa čim?
    a što ću reć, krađa je krađa . i trudim se ne brijati previše na teorije zavjere, ali ovdje mi bode oči, da ta količina pšenice nije mogla netragom nestati, i da je neometana istraga morala dati rezultate, ali je očito nije bilo.
    a to mi vraća krug natrag na građane vulgaris. ovaj i još 1000 sličnih slučajeva se može razriješiti samo ako se javi koji zviždač-opet nam je jedina nada u međusobnoj solidarnosti.

    a inače mi se ne sviđa teoretiziranje u smislu - sijači pšenice su lijeni, posiju ujesen, požanju u lipnju, poberu poticaje i ostatak godine leže-neka sade povrće, tu se treba pomučiti ali veća je zarada . neka sami skladište svoju pšenicu. neka mljekari prodaju mlijeko na placu. neka škverani grade jahte, kud su navrli s tim tankerima.

    sve te teorije su jako jako pojednostavljene, i ne uzimaju u obzir poveći broj jako bitnih činjenica. i u pravilu dolaze sa strana koje baš ne razumiju predobro situaciju, ili imaju jako zle namjere, npr. da stvore antagonizam između škverana i poljoprivrednika da im nikad ne bi skupa bili na cesti.

    zato mi je korisno čitati tvoje postove, stvarno želim razumjeti kako stvari stoje " na terenu" - mediji su mi, blago rečeno, nepouzdani
    Posljednje uređivanje od prima : 25.02.2012. at 16:32

  47. #97
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    ma to nije loše za poljoprivrednike općenito.
    Recimo ovi što su u sustavu ako prodaju kukuruz dobiju recimo 100+pdv, a ovi što nisu dobiju isti iznos plus pdv.
    Znači otkupljivač ponudi cijenu od 100,00 kn i onda na to pdv koje, ko nije ne.
    Plus što ovi koriste pretporez u repromatrijalu.
    Druga stvar je recimo ako netko prodaje svoj proizvod krajnjem potrošaću, onda ti je bitno dali je to nešto 100 kn pa jel ti iz tog plaćaš ili ne pdv.
    Ali poljoprivrednici većinom svoje proizvode prodaju firmama, to malo što ide u krajnju potrošnju je najvjerovatnije na crno.
    E sad treća stvar koju sam ja barem kod poljoprivrednika primjetila je(doduše ne kod mljekara) je to što oni godišnje u nekoliko navrata dobiju veću količinu novca, ne dobiju lijepo rascjepkano na 12. Nego kad ti sjedne nekoliko nula, pa poplaćaš dugove ostane lijepa hrpa koja jednostavno mami da se potroši na nešto veliko.
    Eto moji kumovi, koji imaju u principu solidne prihode sad kukaju kako nemaju ni za ne znam osnovne režije, a ne pričaju da su ulupali u hangare prošle godine xy kuna.
    Masa ljudi ne zna nažalost racionalno trošit novac.
    No to je totalno off topic.

  48. #98
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj zloćko prvotno napisa Vidi poruku
    Znate li da se dalmatinski pršut uopće ne pravi od naših svinja već gotove svinjske butove uvoze iz Austrije, kod nas nema takvih svinja kakve trebaju za pršut,a zašto?
    još ću samo ovo
    ja znam da se dalmatinski pršut uopće ne proizvodi u nijednoj gospodarskoj pršutani/sušari.
    jedino i isključivo privatno, u sušarama u dvorištima obiteljskih kuća.
    ono što ima etiketu pršuta a može se kupiti u supermarketu, ili na tržnici na specijaliziranim štandovima-veze sa pršutom nema ( ne kažem da je loše-samo nije dalmatinski pršut),
    još najbolje da bi oni brinuli o porijeklu sirovine.

    a ljudi koji proizvode za svoje potrebe, radije biraju domaće meso.
    ja sam se osobno uvjerila da se vrhunski pršut može napraviti i od španjolskog mesa,
    samo ne vidim čemu voziti iz španjolske nešto što košta 10 tak kn/kg u Hr.
    ispada da je u španjolskoj mukte?


  49. #99
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Ovo o pršutu znam je je prilog bio na tv u emisiji Plodovi zemlje.

  50. #100
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Plodovi zemlje pogledajte ovo , zanimljivo je.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •