Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 296

Tema: Je li papa u pravu...

  1. #1
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno Je li papa u pravu...

    ...kad definira na koji način nastaju ljudska bića ?

    ...kad se zalaže za zabranu MPO?

    http://www.nydailynews.com/news/world/pope-decries-artifical-procreation-fertility-treatments-arrogant-article-1.1028474



    moj stav je da je zreo za tužbu zbog uvrede.

    mislim da sam kojim slučajem vjernik, da bi me ovakva izjava jako udaljila od crkve kako institucije koji ovaj zastupa, ali nisam.
    kako se vi vjernici nosite sa ovakvim stavovima?
    a sa neljudskim bićima oko vas?
    Posljednje uređivanje od prima : 26.02.2012. at 16:47

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Iskreno nisam sad išla čitati članak, samo bih se nadovezala na dio o vjeri.
    Mene kao vjernika ne definira papa, ni loš svećenik. Dobro "rukovodstvo" svakako koristi, ali loše rukovodstvo ne uništi vjeru.
    Željela sam reči da nikad ne bih definirala i temeljila svoju vjeru na način: vjerujem u papu.
    To ne znači da me nije briga što govori, nego da nečije (ljudske) riječi nemaju puno veze s mojom vjerom.
    Čim je čovjek, podložan je pogreškama.

  3. #3
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne znam, definitivno moju vjeru ne definira što govori neki tamo čovjek.
    Iako, sve sam bliže odluci da dijete ne upišem na vjeronauk, jer ne želim ispravljati krive Drine, a ne znam kako ću joj to objasniti.
    Šteta što nema etike u osnovnoj školi.
    Naravno da mi je neopisivo grozno to što je rekao. Oduprijeti se bilo kojim metodama začeća van bračnog čina. Kao da bi pokušavali išta drugo da im to uspijeva.
    Brak je jedini dopušteni okvir za začeće djece. Blah. I bljak.

  4. #4
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku

    mislim da sam kojim slučajem vjernik, da bi me ovakva izjava jako udaljila od crkve kako institucije koji ovaj zastupa, ali nisam.
    Da, udaljuju me (tj. udaljile su me) od crkve. Ne samo izjave o mpo, nego i neki drugi stavovi i (još više) neka ponašanja crkve.
    Vjerujem u Boga, a ne u papu ili Bozanića, moju vjeru ne definiraju bilo čije izjave, ali utječu na to koliko bliska želim biti toj instituciji i koliko želim da mi se takvim stvarima uči dijete.

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Vjernica sam i pripadam Katoličkoj crkvi. To ne znači da u svemu dijelim mišljenje crkvene hijerarhije. Pozvana sam na slobodu i kritičko mišljenje i toga se ne odričem nikada. Što se tiče MPO, ne dijelim potpuno službeni stav Crkve koji takve postupke u potpunosti osuđuje, ali mislim da na tom području ima temelja za moralne dvojbe.

    Više od toga ne mogu komentirati, jer da bih mogla doista komentirati papine riječi izrečene u audijenciji znanstvenika Papinske akademije za život koja se bavi liječenjem neplodnosti, morala bih imati pred sobom te riječi, a ne njihov (pristrani) komentar.

    Općenito, kao i luci07, više me smetaju neka ponašanja unutar Crkve nego načelni stavovi. S tim načelnim stavovima ne moramo se svi (u potpunosti) slagati, ali oni su u skladu s vjerom i načelima Crkve i mišljeni s pozicije zaštite čovjeka i poštovanja prema njemu. No smeta me kad u redovima Crkve vidim veći nemoral nego onaj kojeg osuđuju kod laika.

    Međutim, kako Crkvu gledam izbliza, to jest sudjelujem aktivno u njezinom životu, nalazim u njoj daleko više dobra, duhovnih vrijednosti i poticaja, pozitivnog okrilja za moju djecu nego bilo gdje drugdje. Dakako, to su stvari koje se neće naći u medijima.

  6. #6
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj luci07 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, udaljuju me (tj. udaljile su me) od crkve. Ne samo izjave o mpo, nego i neki drugi stavovi i (još više) neka ponašanja crkve.
    Vjerujem u Boga, a ne u papu ili Bozanića, moju vjeru ne definiraju bilo čije izjave, ali utječu na to koliko bliska želim biti toj instituciji i koliko želim da mi se takvim stvarima uči dijete.
    veliki potpis.
    utjecale su i nas moju odluku o nekrštenju moje "umjetne" djece.

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    A čemu uopće u Vatikanu Konferencija o dijagnosticiranju i tretiranju neplodnosti. Pa oni se ne žene i nemaju nikakve mogućnosti da postanu roditelji(!) niti to ne žele biti. Niti ne smiju biti.
    Zašto se onda brinu o tome kako će ljudi imati djecu? To mi je vrhunsko licemjerje.
    I Zakon o MPO isto tako. Zašto liječnicima ne ostave slobodne ruke da liječe najbolje što se može?

    Imati ili nemati dijete je intimna stvar i ni crkva ni država nemaju što tražiti u tome. Ali, očito oni misle da imaju. I pitam se zašto.

  8. #8
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče MPO, ne dijelim potpuno službeni stav Crkve koji takve postupke u potpunosti osuđuje, ali mislim da na tom području ima temelja za moralne dvojbe.
    čak da i u potpunosti podupireš službeni stav crkve, misliš li da papa treba pozivati na zabranu MPO za sve?
    ja nikad nisam imala problem sa ničijim vjerskim stavovima-to je domena u koju se nemam namjeru miješati.
    konkretno kod MPO potpuno mi je normalno da ga vjernik ne konzumira ( normalno mi je i da konzumira).stvar osobnog izbora, koji vjernici promišljaju
    sa još jednog dodatnog aspekta u odnosu na mene.

    ali ne razumijem "proširivanje ovlasti" , traženje zabrane za sve.
    ne razumijem ni uvrede.

    Više od toga ne mogu komentirati, jer da bih mogla doista komentirati papine riječi izrečene u audijenciji znanstvenika Papinske akademije za život koja se bavi liječenjem neplodnosti, morala bih imati pred sobom te riječi, a ne njihov (pristrani) komentar.
    da, nisam našla službeni dokument, a jesam tražila. vjerujem da će biti uskoro.

  9. #9
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Mene su upravo takva razmišljanja udaljila od Crkve, mislim zašto je postupak potpomognute oplodnje arogantan ja ne mislim da se moji MPO dr. igraju Boga i da preuzimaju ulogu kreatora kao što je Papa izjavio jer da je stvarno tako ja bih odavno bila trudna. Oni samo zaobilaze neke fizičke prepreke, a dalje je sve u Božjim rukama. Ja stvarno ne vidim u tome ni zlo ni aroganciju u samom činu, i zašto je oplodnja na ginekološkom stolu grešna a ona na zadnjem sjedištu auta je blažena?

  10. #10
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    ... i zašto je oplodnja na ginekološkom stolu grešna a ona na zadnjem sjedištu auta je blažena?
    A stvari se dodatno kompliciraju ako se na ginekološkom stolu oplodnja vrši spermijima bračnog partnera, a u autu često oplodnja prethodi braku.

  11. #11
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A čemu uopće u Vatikanu Konferencija o dijagnosticiranju i tretiranju neplodnosti. Pa oni se ne žene i nemaju nikakve mogućnosti da postanu roditelji(!) niti to ne žele biti. Niti ne smiju biti.
    Zašto se onda brinu o tome kako će ljudi imati djecu? To mi je vrhunsko licemjerje.
    I Zakon o MPO isto tako. Zašto liječnicima ne ostave slobodne ruke da liječe najbolje što se može?

    Imati ili nemati dijete je intimna stvar i ni crkva ni država nemaju što tražiti u tome. Ali, očito oni misle da imaju. I pitam se zašto.
    i na ovo OGROMAN potpis
    Posljednje uređivanje od Pinky : 26.02.2012. at 18:51

  12. #12
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Vjerujem u Boga i vjerujem da nam je on omogučio i potpomognutu oplodnju.
    Smatram da to nije niti protiv Boga niti protiv vjere. Ne znam zašto onda idemo doktorima kad smo bolesni, valjda bi se po toj logici trebali pustiti jer ako je Bog odlučio da smo bolesni ne trebaju nam liječnici. Ja sam si to tako kao vjernica protumačila, jer mi stvaranje novog života na bilo koji način ne može biti grijeh.
    To što je crkva zapela u nekom vremenu od prije par tisuća godina i ne želi mijenjati svoje stavove je drugi par cipela.
    Sva sreća idem u crkvu koja je 100m od moje kuće i u kojoj se s oltara ne mogu čuti ovakve niti slične nebuloze jer da mogu ja u nju ne bih ulazila.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    potpisujem zdenku,ona je jako lijepo rekla što i sama mislim

    ovaj argument da Vatikan ne bi trebao davati mišljenje o tim stvarima jer svećenici nemaju obitelj mi ne stoji,jer Enciklike i služe na čitanje i ravnanje vjernicima pokušavajući obuhvatiti što više životnih situacija i izazova koje nam moderno doba stavlja.

    nekima je to intimna stavr i po meni je to sasvim u redu,no treba znati da je osnovno polazište KC život iznad svega i iznad svake odluke,pa će tu teško doći do kompromisa.

    no čovjeku je data slobodna volja da postupi onako kako misli da treba.Crkva daje smjernice,ljudi donose izbore i odluke.

  14. #14
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    dobro ronin ali ovo o čemu Papa govori je zabrana in vitro fertilizacije uopće (po njima može se samo na istraživanje razloga neplodnosti) a ne znam tko tu ugrožava život kome, mi smo primjerice sve naše embrije koji su nastali vratili u moju maternicu, to što postupak nije uspio je drugi par rukava hoću reći nije mi jasno zašto onda generalizirati i proglasiti in vitro fertilizaciju lošom, grešnom itd.
    Znači ako se povodimo i za tim život iznad svega to možemo ispoštovati i sa IVF postupkom bar ja tako mislim

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    I ISUS JE NASTAO UMJETNOM OPLODNJOM,A NE U KREVETU,to Crkva prečesto zaboravlja.
    Moj izbor je leđa crkvi,jer ne mogu u tu zgradu,među te ljude koji su zaboravili temeljne ljudske vrijednosti,kojima je licemjerje svakodnevica.
    Svojom humanošću i dobrim djelima,te čistim srce zadovoljna sam kao čovjek,ne treba mi crkva ni svećenici da bi me učili što je dobro,a što zlo.
    A,Papa i crkva koji su postali toliko kvarni ,nadam se da sami sebi ispisuju rok trajanj
    Na MPO put vodi ljubav prema djeci i tu nema ništa loše i zlo,niti išta protuprirodno.
    Ogorčena sam na Papu,takve izjave,o nečemu što ih se uopće ne tiče,i ogorčena sam na ljude koji idu nedjeljom na misu, a ponedjeljak u bolnicu na MPO.Vjera se nosi u srcu ,kao i istina i ljubav.

  16. #16
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    E, draga Santana, dobra opaska ali Isusov tatek je Big boss himself, a ne neki biolog u labosu.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Mali Mimi Papa govori i kontra ratova pa to ne sprečava ljude da ih vode

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Ronin,niti crkvu da ih osmisli(RATOVE) i povede narod.

  19. #19
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja sam kršćanka, ali ne mislim da je na meni da krojim ičiju sudbinu i ikome namećem svoju vjeru. Problem sa RKC je taj što se oni previše petljaju u zakone sekularne države a i sami se ne drže tolikih zakona koji su propisani u Bibliji, da je prosto licemjerno od njih da na jednu stranu budu toliko besćutni a na drugu kompromitiraju svoju vjeru zbog popularnosti svoje crkve među pukom.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj santana prvotno napisa Vidi poruku
    Ronin,niti crkvu da ih osmisli(RATOVE) i povede narod.
    jasno.uz obavezno spominjanje inkvizicije.

    znate što,ovdje sam došla potpisati zdenku jer mislim da je vrlo lijepo objasnila ono što sam i sama,u nebrojenim postovima pisala i pisala i objašnjavala.uzalud,kad su tu uvijek spremni da uskoče križarski ratovi i inkvizicija.

    prima je htjela čuti što vjernice misle,što se mene tiče čula je.i prije,i sada.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Svaka organizacija i svaka osoba pojedinačno ima pravo na svoj stav prema MPO. Ja također imam svoj stav, i ne boli me to što možda moja susjeda nema isti stav o tome. Također me ne zanima što imami i hodže misle o tome što pijem alkohol i nosim minice, niti me zanima što Židovi misle o tome što radim subotom, niti me zanima što ateisti misle o tome što vjerujem u Boga. Pa ne razumijem zašto vjernike koji ne idu u crkvu i nevjernike češe to što Papa misli o MPO.

  22. #22
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zato što njegovo mišljenje direktno utječe na ovu "sekularnu" državu i zakone u njoj.

  23. #23
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što njegovo mišljenje direktno utječe na ovu "sekularnu" državu i zakone u njoj.
    ... i puno više od toga. Nekima uksraćuje put do ostvarivanja roditeljstva.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    A,što uopće Papa ima misliti o MPO?Svečenici i časne sestre odrekli su se djece zbog posla,njihov izbor,nitko ih zbog toga ne proziva i ne osuđuje.
    MPO je liječenje neplodnosti čiji sretan kraj završava rođenjem djeteta,i od kuda bilo kome pravo to osuđivati?

  25. #25
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Iako sam vjernica ne slažem se s ovim stavom (ako je to u medijima točno preneseno) i uopće ne smatram da postoji bolji ili lošiji način začeća. Crkva može imati stav kakav želi i ima pravo sugerirati svojim vjernicima što da rade, ali nikako ne bi trebali pravo miješati se u zakone.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Nitko ovdje nije pitao što misle vjernice ,nego da li je Papa u pravu.
    Građanin sam ove zemlje, ljuta što to uopće moram slušati što o MPO misli Papa ,jer je medicina područje liječnika i pacijenata.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Moj zadnji post odnosi se na Ronin komentar da se pitalo vjernice što misle.
    Uvijek sam za dijalog,različita mišljenja,slobodu govora i pisanja....,osuđivanje liječenja čiji ishod je rođenje djeteta,za to stvarno treba imati straha od onoga gore tko vjeruje u njega.
    Najlakše je osuđivati nešto što ti ne treba ,kao i onaj embrij Miletić.
    Biti i protiv prezervativa i kontracepcije...,a sve se onda na koncu riješi ispovjedi,oprostom grijeha...
    Crkva nije u vašim krevetima i ne zna imate li spiralu,koristite li prezervativ ili prekidate snošaj,pijete ab pilule...eventualno vidi rezultate odnosa prije braka tko trudan dođe na vjenčanje...,ali vidi i zna bol i borbu,patnju i ustrajnost parova koji prolaze MPO postupke.

  28. #28
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Svaka organizacija i svaka osoba pojedinačno ima pravo na svoj stav prema MPO. Ja također imam svoj stav, i ne boli me to što možda moja susjeda nema isti stav o tome. Također me ne zanima što imami i hodže misle o tome što pijem alkohol i nosim minice, niti me zanima što Židovi misle o tome što radim subotom, niti me zanima što ateisti misle o tome što vjerujem u Boga. Pa ne razumijem zašto vjernike koji ne idu u crkvu i nevjernike češe to što Papa misli o MPO.
    mene ustvari nije zanimalo što papa misli, on se izjasnio.

    zanimalo me stav forumaša o konstrukciji o pogodnom vs. nepogodnom načinu začeća ljudskih bića

    i zanima me misle li i drugi da je poziv na zabranu MPO (za sve) zadiranje u prava drugačije mislećih da sami odlučuju za sebe

    otprilike-tvoja susjeda koja nema isti stav, pozove na zabranu da djeluješ u skladu sa svojim stavom.
    a susjeda em moćna i utjecajna, em priznata kao teško pogrešiva

  29. #29
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Svaka organizacija i svaka osoba pojedinačno ima pravo na svoj stav prema MPO. Ja također imam svoj stav, i ne boli me to što možda moja susjeda nema isti stav o tome. Također me ne zanima što imami i hodže misle o tome što pijem alkohol i nosim minice, niti me zanima što Židovi misle o tome što radim subotom, niti me zanima što ateisti misle o tome što vjerujem u Boga. Pa ne razumijem zašto vjernike koji ne idu u crkvu i nevjernike češe to što Papa misli o MPO.
    pa naravno da te ne zanima što imami misle o tome što nosiš minicu, kad ju ne nosiš u saudijskoj arabiji, nego u zemlji gdje je moć institucija te vjerske zajednice zanemariva. kao što te slobodno ne mora zanimati što je o mpo mislio zeus ili buda ili neki mormonski vođa.

    najlakše je reći imam svoj stav i šta me briga - šta me briga, nisam u mpo postupku niti ću ikad biti, šta me briga, nisam iz hr niti ću ikad u toj zemlji živjeti i/li doći u situaciju da budem u mpo postupku, šta me briga - nisam vjernica, šta me briga - nisam katolkinja, šta me briga - jesam vjernica ali crkva mi nije mjerodavna. katolkinja sam, ali si eto uzimam tu slobodu da nisam suglasna šta papa u toj određenoj stvari propovijeda, bila u postupku ili još bolje - ne bila.

    šta me briga što drugi govore... pa i mene bi bilo briga da je papa neki starac u obližnjem domu za nemoćne, a ne na čelu moćne organizacije po čijem naputku se svako malo kroje zakoni i proračuni ove sekularne države. i ja bih rado rekla "imam svoj stav", kad bih znala da se moj stav toliko cijeni da je dovoljno izreći ga i na tome stati. ali nije! to zna svatko tko je svoj stav ovdje na ovom topicu izrekao. ogradio se o papu, očistio svoju savjest i zatvorio topic.

    a papin stav je moćniji i glasniji i zato i jest u medijima. u medijima nisu tisuće i tisuće svećenika koji rade u svojim župama iz jednostavnog razloga što tih tisuću svećenika - bili oni oličenje dobrote i kršćanske ljubavi, bili oni čak eto i nesuglasni sa papinim stavom (ne samo o mpo), bili oni čak kritični prema nemoralu unutar crkvenih zidina, bili oni entuzijasti u vlastitim redovima - oni nisu moćni! njih tisuću nije moćno kao njegov jedan glas i stav. dapače! njih tisuću i tisuću takvih svojim svakodnevnim radom podupire njegov jedan glas na vrhu hijerarhije. jer da njih nema, ne bi bilo ni njega. dok god oni na bazi svoje rade i mole i imaju svoj stav (istovremeno) ne dovodeći njegov stav i autoritet u pitanje - bilo da se radi o vjernicima ili svećenicima - do tada će on biti najmoćniji i do tada će - htjeli mi ili ne - njegov stav itekako biti bitan (a možda to i jest krajnji cilj). posebice što taj stav ne odjekuje samo unutar njegovih crkvenih zidina, nego pronalazi put u svjetovne zakone.

    stoga, oni koji su u postupku ili oni kojima je stalo do ljudskih prava si ne mogu uzeti tu privilegiju nonšalantno reći imam svoj stav i ne češe me papin.

  30. #30
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    i zanima me misle li i drugi da je poziv na zabranu MPO (za sve) zadiranje u prava drugačije mislećih da sami odlučuju za sebe
    Pa gle, ako mljekari kao neka skupina imaju pravo tražiti svoja prava, onda sigurno svaka interesna skupina ima pravo slobodnog govora. Prijatelji Životinja na trgovima imaju pravo organizirat performanse i protestirati protiv ubijanja životinja, Oprah se bori za Gay brakove, ne vidim zašto onda papa ne bi imo pravo govirit za ili protiv MPO? To što on bira kad će progovoriti a kad ne je problem RKCa i njihovog licemjerstva.

    Drugi je par rukava što "on" ne razumije osnovu kršćanstva a to je da se ne mjenjaš izvanka prema unutra već se treba mjenjati iznutra prema van.

  31. #31
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Da on samo govori, da je njegov utjecaj u rangu prijatelja životinja, ovaj bi topik bio onako, filozofski.
    Ali njegove riječi ne dotiču nas se samo filozofski, nego zadiru u naša prava.
    U državi gdje ljevica daje crkvi milijune i milijune da joj se ne zamjeri, kakav može biti odjek tih riječi?
    Milinović-Ostojić... Nema razlike. Dokle god s nekima ne raskrsti, tj ne dovede na mjesto koje zaslužuju, a to je van zakonodavstva, van škola, van naših osnovnih prava.
    I van našeg novčanika.

  32. #32
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Istina, ali ne možeš zabraniti pravo govora nekome samo zato jer je taj toliko močan da manipulira mišljenjem i ima među državne ugovore koje zapravo ne bi trebao imati i koje mi plačamo.

  33. #33
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne bih ja njemu zabranila govor. Briga me za njega.
    Zabranila bih našim političarima, zakonodavcima... da ga slušaju.

  34. #34
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja mislim da je sve to što on govori dogovoreno međudržavnim ugovorima, tako je bar u Americi. Oni RKC daju novac a on se obavezuje da se neće mješati u politiku ali da ima pravo govoriti o određenim temema. Zar nije čudno da npr crkva nikad nije pozvala svoje vjernike na neglasovanje iako bi neglasovanje bilo jedina prava kršćanska odluka!?

  35. #35
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Pa gle, ako mljekari kao neka skupina imaju pravo tražiti svoja prava, onda sigurno svaka interesna skupina ima pravo slobodnog govora. Prijatelji Životinja na trgovima imaju pravo organizirat performanse i protestirati protiv ubijanja životinja, Oprah se bori za Gay brakove, ne vidim zašto onda papa ne bi imo pravo govirit za ili protiv MPO? To što on bira kad će progovoriti a kad ne je problem RKCa i njihovog licemjerstva.

    Drugi je par rukava što "on" ne razumije osnovu kršćanstva a to je da se ne mjenjaš izvanka prema unutra već se treba mjenjati iznutra prema van.
    kad mljekari budu tražili zabranu veganstva,
    kad prijatelji životinja izlobiraju zakon koji zabranjuje jedenje mesa,
    kad oprah pozove na zabranu hetero brakova, e onda je usporedivo-sa pozivom na zabranu MPO.

    dakle ne radi se o papinom pravu na mišljenje/govorenje/imanje stava pro ili contra bilo čega, i življenje u skladu sa svojim stavom.
    radi se o pravu ostalih da slobodno žive u skladu sa svojim mišljenjima/stavovima...

  36. #36
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    čak da i u potpunosti podupireš službeni stav crkve, misliš li da papa treba pozivati na zabranu MPO za sve?
    ja nikad nisam imala problem sa ničijim vjerskim stavovima-to je domena u koju se nemam namjeru miješati.
    konkretno kod MPO potpuno mi je normalno da ga vjernik ne konzumira ( normalno mi je i da konzumira).stvar osobnog izbora, koji vjernici promišljaju
    sa još jednog dodatnog aspekta u odnosu na mene.

    ali ne razumijem "proširivanje ovlasti" , traženje zabrane za sve.
    ne razumijem ni uvrede.



    da, nisam našla službeni dokument, a jesam tražila. vjerujem da će biti uskoro.
    Papa Benedikt ne poziva na zabrane nego na zaštitu života i dostojanstva čovjeka. Svakog čovjeka koji se nalazi u tom problemu, majke, oce i djeteta koji su svatko na svoj način žrtve toga što MPO može postati i često to i jest - industrija koja se svodi samo na tehnike, a često gubi iz vida čovjeka koji u tome postaje objekt.

    Ovo što je izrečeno je vjerski stav koji je načelan i na taj način vrijedi za sve jer se odnosi na zaštitu čovjeka i poštovanje prema čovjeku u cjelini. Mi živimo u svijetu u kojem je sve relativizirano i prihvatljivo je samo ako je svedeno na granice "ja". Zato svaki apsolutni stav smeta. Međutim, vjerski stavovi su apsolutni - oni su intrinzično takvi, po sebi drugačiji ne mogu biti. To ne treba miješati s politikom i države trebaju ostati sekularne, u tome se slažem s Rozom.

    Uz ogradu da ni ja nisam pročitala cijeli tekst, pa ne mogu komentirati s punom sigurnošću, rekla bih, kada je papa Benedikt govorio o rođenju djeteta u braku muškarca i žene, odnosno u obitelji, mislio je na ideal, ono što je za dijete najbolje. No u izvoru kojeg sam ja pročitala (koji isto nije potpun), stoji još nešto, a to je da je svako dijete dar.

  37. #37
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Za dijete je sasvim svejedno gdje je i kako začeto.

    Zašto je dijete žrtva MPO? Eventualno ove MPO kakva je sad, gdje mu se uskraćuju prava da bude rođeno neosiguravanjem najkvalitetnijih mogućih postupaka.

  38. #38
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    kad treba ugraditi protezu u papin kuk, onda tehnologija nije sporna.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Zaboravlja se da je Isus nastao potpomognuto i da su Marija i Josip bili neplodan par jer službeno oni nakon Isusa više nisu imali djece.
    A,o zaštiti života treba odluku donijeti znanost ,a ne crkva i nametati svoj stav kao jedini ispravan o trenu postanka života i zaštiti.Kada se tako bore za zaštitu života zašto ne rasprodaju sve svoje bogatstvo i ulože u Afriku i daruju živote dostojne življenja i živih bića?Utjecajni su ,mogu puno toga napraviti ,ali ne žele jer ih vode nezdravi interesi.

  40. #40
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Kakva neplodnost?
    Upitan je jedino otac.
    Ništa potpomognuto tu nije bilo.

  41. #41
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    kad treba ugraditi protezu u papin kuk, onda tehnologija nije sporna.

  42. #42
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    svidja mi se kako prima pise i slazem se s njom.

    ovo mi je u rangu obveze svih gradjana da nedjeljom odlaze na misu.

    slazem se da papa moze davati misljenja, dapace. pa i da utjece na formiranje zakona unutar drzave. ALI iskljucivo i samo za vjernike. da se ono (misljenje) odnosi na njih kao i obveza (pravo pridrzavanja donesene odluke).

    ovo sto se dogadja lagano me asocira na drugu stranu medalje onog sto se dogadjalo u komunizmu.
    druga krajnost.
    i ne svidja mi se.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 27.02.2012. at 10:46

  43. #43
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    http://www.cattoliciromani.com/forum...00#post1131100

    Iz ovog teksta izbija samo razumijevanje i poštovanje prema čovjeku.

  44. #44
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Meni je tu najjača činjenica da MPO postoji cca 40 godina.

    Raznim MPO postupcima rođeno je preko 2 milijuna ljudi na cijelom svijetu.
    A on se sad sjetio osuditi MPO

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    zanimljivo kako određeni mediji različito tumače istu stvar
    ovaj tekst govori o istome kao onaj što je stavila prima,pa evo i na hrvatskom

    http://www.bitno.net/vijesti/vatikan...ljudskog-bica/

    ponavljam,ja osobno nemam,nit bih da sam u toj situaciji sama ,imala problema s postupkom MPO,zato što vjerujem da nova osoba nastaje usađivanjem zametka u njegovo prirodno okruženje-maternicu,i daljnjom uspješnom diobom stanica upravo tamo.vjerujem da upravo tada novom životu Božjom voljom udahnuta duša.no,s druge strane nikako ne bih mogla podnijeti da iza mene ostanu smrznuti embriji jedino i isključivo iz razloga(a nekadašnja događanja na sv Duhu me baš u tome ne razuvjeravaju) da se oni ne zloupotrijebe u smislu da ih daju nekom drugom.ne bih mogla podnijeti da na svijetu bude rođeno još moje djece,a da im ja nisam mama.u tom smislu mislim da je Hrvatskoj,umjesto onog Milinovićevog zakona bio potrebniji zakon kojim bi se onemogućile malverzacije i potpuno uredile okolnosti(nema li npr Njemačka Zakon o zaštiti embrija?)no to je tako tipično hrvatski:radije zabraniti nego urediti.

  46. #46
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.cattoliciromani.com/forum...00#post1131100

    Iz ovog teksta izbija samo razumijevanje i poštovanje prema čovjeku.
    čovjeku koji ne pati od neplodnosti i živi u heteroseksualnom vjerskom braku. za njega se ima razumijevanja i poštivanja.

    moj talijanski nije toliko savršen, pa sam možda negdje preskočila dio gdje papa ima razumijevanje i poštovanje prema single ženi koja želi ići na mpo postupak ili prema neplodnim parovima koji su u nevjerskim, vanbračnim ili homoseksualnim vezama...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Potpomognuta Duhom Svetim,u tom smislu potpomognuta!
    A,ako si je Kurjak dozvolio malverzacije ,to ne znači da su na to spremni MPO liječnici,ne može jedan liječnik baciti ljagu na struku isto kao što ni svećenici pedofili i oni koji imaju izvanbračnu djecu ili odnose s maloljetnicama za novac i sitne usluge ne mogu baciti ljagu na sveukupno svećenstvo.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj santana prvotno napisa Vidi poruku
    Potpomognuta Duhom Svetim,u tom smislu potpomognuta!
    Iako ti to vjerojatno nisi tako mislila,ja iskreno mislim i vjerujem da jest.

    Bog je uvijek prisutan u ljubavi i stvaranju,u svemu onome iskonski dobrom i čovječnom,svemu onom radi čega smo sretni i ponosni što smo ljudi,jedinstvena stvorenja s inteligencijom i dušom.

    Želja za roditeljstvom je sebična i plemenita istovremeno,koji paradoks.Vođeni dubokom čežnjom da se ostvarimo kao roditelji ustvari njegujemo najčišće sebedarje,jer nema divnije i čišće ljubavi od one kojom volimo svoje dijete,i ja osobno ne mogu nit želim ,čak i kao netko tko je iskusio što znači patnja,tu sreću odricati drugima ,jer želim da je svi osjete.Baš želim.

    Ja sam jako sretna zbog svake uspjele MPO trudnoće,jer znam kolika patnja i nastojanje stoji iza svake od tih priča,i koji ih ciljevi i želje vode.Istovremeno,držim do dostojanstva ljudskog života i mogu razumjeti ovo o čemu priča Papa u ovom članku.Ne volim pretjeranu isključivost i osuđivanje jer je ona suprotna svemu što vjerujem,a nisam iskreno ni od ovog Pape čula nešto takvo.

    ostatak tvog posta,tvojih postova,santana neću komentirati jer te ne smatram sugovornikom s kojim mogu zrelo i argumentirano raspravljati na tu temu,žao mi je.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja zapravo ne razumijem o kojem ogromnom utjecaju Crkve u Hrvatskoj govorimo. Da Crkva ima donekle utjecaj - ima, a zašto i ne bi imala kada katolici čine većinu u Hrvatskoj, barem na papiru. Pogledajte Iran, Afganistan, i ostale zemlje gdje vjerske organizacije imaju stvarni utjecaj na funkcioniranje države. U Hrvatskoj, gdje je ozakonjen abortus, gdje se ljudi slobodno razvode, oblače kako žele i žive kako žele, ne možemo govoriti o ozbiljnijem utjecaju bilo koje vjerske organizacije. A ako se želi smanjiti i ovaj utjecaj koji Crkva ima, možda bi oni koji ne vjeruju, ili vjeruju, ali ne funkcioniraju unutar Crkve, trebali prestati primati sakramente, krstiti djecu, slati ih na vjeronauk, i slično, a sve radi običaja.

  50. #50
    lisica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    384

    Početno

    Iako je Papa nedodirljivi autoritet, rekla bih da nije u pravu ali od Ratzingera apsolutno nitko ništa manje nije niti očekivao. Još za biskupovanja je pokazao svoju konzervativnost. Svaka mu čast, poštujem ga kao poglavara KC, vjerujem da ima najbolje namjere ali brate mili krut je da krući ne može biti. Strogo po pravilima. Pravi predstavnik svog naroda. nemam predrasude, čisto primjećujem.
    Dok žarko iščekujem liberalnijeg i životnijeg vođu koji će biti više u kontekstu današnjeg vremena, koji će konačno okupiti stručnjake da tradiciju prilagode vremenu bez pucanja dogmi, prebacujem program i ne klikam članke kad vidim da je Ratzinger tema. Uz dužno poštovanje.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •