Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 296 od 296

Tema: Je li papa u pravu...

  1. #251
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Cubana, oprosti ja sam mislila da si ti vjernica-katolkinja...

  2. #252
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    U ovom konkretnom slučaju osuđuje riječ Božja. Ali da, i da nisi Kršćanka moraš debelo zatomiti svoju savjest da se ne pokaješ i ne smatraš ubojicom vlastitog djeteta, ili moraš bit mental case. Kontra je prirode i kontra savjesti.

    Santanta moja izjava da je abortus vrhunac ženskih prava, iako nažalost istinita, bila je ironična.
    abortus nije ubojstvo djeteta.
    a tko je mental case, o tome bi se dalo diskutirati.

    i nije ni kontra prirode, ni kontra savjesti.

    sto naravno tebe ne sprecava da zivis u okvirima svoje savjesti i svog razumjevanja prirode.

    zasto imas potrebu, da te okvire stavljas svim drugima, to najbolje znas sama.

    i sigurna sam da ta potreba nije ni iz razloga "opce vrijednosti", silnog humanizma, moralnosti ili cega vec.

  3. #253
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Cubana, good point!(edit:mislila sam na ono pitanje: dijete ili čin?, ali uletilo toga...)

    Što se tiče odluke o imanju ili ne imanju djece, o MPO, o abortusu, o posvajanju...tj.o svim pitanjima koja se tiču jedne obitelji, odluka je samo i jedino na toj obitelji.

    Nitko, ni crkva, ni država, ni susjedi, ni forum, nema pravo osuđivati ili ne.

    To je intimna stvar i treba je ostaviti u intimi obitelji.
    Ako ta obitelj traži naše mišljenje, možemo ga dati, možda im olakšati izbor, pokazati da ima i drugi način, ako želimo to pokazati i ako oni to žele.

    Ali, ne zabraniti ni osuditi. Nemamo to pravo. Nitko nam ga nije dao.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 02.03.2012. at 11:00

  4. #254
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam mislila da pričamo o RL ne o mitovima iz knjige
    Rozi je Biblija povijesna knjiga, puna činjenica, a ne alegorijskih priča, bliskih shvaćanju ondašnjih naroda tako da je na tom nivou teško raspravljati.

    Zašto? A zašto je Bog uništio pola Japana, Haiti, L'Aquilu?
    Potrgao noge splićanima?

  5. #255
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Meni to nisu mitovi.

    Bog o kakvom vi pričate je ko neki krnji pravosudni sistem: postoje zakoni koji su dovedeni, ali ako ih prekršiš ništa ti se zapravo neće dogodit ili će tvoja kazna bit takva da ti nije bed ponoviti ih. U tom slučaju nitko od nas ne bi bio sretan da lopovi haraju ulicama, al kad se spomene da Bog isto tako razmišlja i kažnjava one koji nepoštuju njegove zakone, e to se ne smije reči zašto? Bog mrzi grijeh i mrzi grešnike. Baci ih u pakao, ako to nije dovoljan iskaz mržnje ne znam što jest.

    A ako su vam dokazi iz Biblije samo puka naklapanja i sve to zapravo nije istinitije od snjeguljice i sedam patuljaka, onda nemojte pričat o Bogu nego pričajte o univerzalnoj energiji, o višoj sili, o svemircima, jer ste bog oćito sami sebi, i iz sebe izvlačite moralna pravila.

  6. #256
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Cubana, oprosti ja sam mislila da si ti vjernica-katolkinja...
    Falša

  7. #257
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne slažem se s abortusom kao metodom kontracepcije, ali mora postojati kao mogućnost izbora ženama koje su stavljene u nemoguć položaj, nevezano uz vjeru, po njihovoj savjesti. žene koje uzastopce idu na abortuse jer im je to lakše/jeftinije/ne vole gumice/od pilula se deblja, treba psihijatrijski proučiti i podvezati im jajnike, očito ne žele djecu.
    da?
    si sigurna?
    tko ih to treba psihijatrijski poduciti i podvezati im jajnike?

  8. #258

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Da,zaboraila sam još reći da svi ovdje mogu iznijeti svoje stavove o za i protiv MPO,i da li je Papa u pravu.
    One koji su protiv nisam izostavila s namjerom jednostavno mi je pobjegla misao.

  9. #259
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Falša
    A dobro, neka te.
    Al u što vjeruješ u toj vjeri ako ne vjeruješ da u temeljno vjerovanje te vjere?

  10. #260
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    zasto imas potrebu, da te okvire stavljas svim drugima, to najbolje znas sama.
    Ovo je forumska rasprava, nikad se u životu ne bih namećala ikome sa svojim uvjerenjima. Svatko živi po vlastitoj savjesti i donosi odluke sam za sebe. Mislim da to što iznesem svoje mišljenje na forumu ne znači da bih instantno uvela zakon kojim bi žene koje počine abortus žigosali i zakeljili na stup srama.

  11. #261
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    OT, vjerujem da je Isus Krist sin božji isto onoliko koliko smo ti i ja kćeri božje.
    Nije on time u mojim očima ništa manje Bog, samo je za razliku od nas toga svjesniji.

  12. #262
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo su užasna pitanja, naravno da ima situacija boli glava i duboko suosjećam sa svakom ženom u mučnoj situaciji i smatram da osuda ne ide na ženu koja iz očaja pobacuje, nego i na društvo, okolinu... liječnike... svi sudjelujemo u tome!
    Ali ima situacija boli glava i s rođenom djecom! Imam slučaj u familiji gdje je muž umro na početku rata, ostavio djecu s četvero male djece i počeo je rat, ona je bila u podrumu, usred najjačeg bombardiranja, nije imala kome javiti gdje su, počeli su zbjegovi, bez hrane, vode, s četvero male djece. Nemogući i beznadni uvjeti. I ona i djeca su gladovali danima, pa onda trčali kroz šumu danima dok nisu došli do naših linija...
    I što - da ih ubije jer su svi skupa gladni (a s njima četvero je bila još gladnija i žednija i očajnija i teže je bilo kroz šumu nego da je sama)?

    Ima mama koje rode bolesnu djecu, pa se moraju odreći karijere, putovanja, tko zna čega... ili mame čija djeca nisu za vrtić zbog zdravlja, pa sjede doma? Da one ubiju djecu pa da idu na posao? U čemu je razlika u odnosu na abortus? Jer se jedno dijete vidi, a drugo ne?

    Evo mog primjera kad izvlaćimo nebuloze. Cura, najbolja u školi, već dobiva odlične ponude za fakultet, čak i za posao, ima oca nasilnog alkoholičara i mamu zadrtu vjernicu koja se uzda u Boga i njegovu zaštitu umjesto da skloni djecu. Očito da cura nema nikakvu potporu u njima, gleda nestati čim prije. U jednoj prilično glupoj noći, napravi pijanu grešku, ostane trudna, još nije prošla ni maturalna, svojima ne može reći. Povjeri se prijateljicama, koje su joj jedina podrška. Što misliš da će joj te frendice savjetovati? Rodi, živjeti ćeš sa nama, skupa čemo ga odgajati? Ne, zajednički skupljaju novac ( lažu doma koliko koštaju haljine i cipele za maturalnu) za pobačaj. Srečom nepotrebno jer se ginić smiluje njenoj prići i pošalje ju frendu giniću koji to odradi besplatno. Sve to skupa je nakraju upropastilo ta prijateljstva, ali cura je dobila priliku, završila faks, dobila dobar posao, udala se i ima dvoje prekrasne djece, ništa od toga ne bi imala da nije donjela tu jednu užasnu odluku.

  13. #263
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    da?
    si sigurna?
    tko ih to treba psihijatrijski poduciti i podvezati im jajnike?
    Doktori, koji se u jednoj smjeni bore za izlječenje neplodnosti, a u drugoj primaju uvijek iznova istu ženu koja sa smješkom na licu kaže- evo mene opet !

  14. #264
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Da, dok ona ima divnu obitelj i dobar posao, njeno dijete je nasilno sastrugano iz maternice zbog komoda. Drek joj je i faks i prvidino sretna obitelj ako leži na takvom zločinu.

  15. #265
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Da, dok ona ima divnu obitelj i dobar posao, njeno dijete je nasilno sastrugano iz maternice zbog komoda. Drek joj je i faks i prvidino sretna obitelj ako leži na takvom zločinu.
    Bolje bi bilo da je ostala u stanu s čaćom da mlati i nju i dijete, kad ih on ubije, bar neće na njoj biti grijeh, i zajedno će biti s desne Bogu

  16. #266
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Vidim da je RozaGroza dobila ban. Njeni su stavovi drugačiji, ali mislim da nisu takvi da zaslužuju ban. Mene ne vrijeđaju, ali dobro, i administratori imaju pravo na mišljenje i postupanje u skladu s time.

  17. #267
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Zašto živimo u svijetu u kojoj je parola AKO IMA VOLJE IMA I NAČINA ZA SVE - i smršavit, udebljat se, cice smanjit, podmladit se, oputovat svijet, postat zvijezda... ali se to ne odnosi na majčinstvo. Tu nema načina, i mora se na ab.

  18. #268
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da je RozaGroza dobila ban. Njeni su stavovi drugačiji, ali mislim da nisu takvi da zaslužuju ban. Mene ne vrijeđaju, ali dobro, i administratori imaju pravo na mišljenje i postupanje u skladu s time.
    x

  19. #269
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da je RozaGroza dobila ban. Njeni su stavovi drugačiji, ali mislim da nisu takvi da zaslužuju ban. Mene ne vrijeđaju, ali dobro, i administratori imaju pravo na mišljenje i postupanje u skladu s time.
    Mislim da je netko reagirao na one "luđakinje" od prije par stranica.
    Jer ne ide opomena radi stavova nego vrijeđanja. Mislim.

  20. #270
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    pa meni je ok da je bannana zbog zadnjih par postova
    jedno je imat stavove, a drugo je izrazavat ih na ovakav nacin
    ludjakinje, antikristi (bas me zanima sta bi bilo da je netko od ateista to napisao) i slicno

  21. #271
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Podržavam odluku administratora.
    Nije problem u stavovima, već u vrijeđanju, etiketiranju i netoleranciji.

  22. #272
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je netko reagirao na one "luđakinje" od prije par stranica.
    Jer ne ide opomena radi stavova nego vrijeđanja. Mislim.
    U pravu si. Išla sam tražiti i našla. Razlog su te "luđakinje". Ja sam nekako prešla preko te riječi, više sam gledala na cijeli kontekst.

  23. #273
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto živimo u svijetu u kojoj je parola AKO IMA VOLJE IMA I NAČINA ZA SVE - i smršavit, udebljat se, cice smanjit, podmladit se, oputovat svijet, postat zvijezda... ali se to ne odnosi na majčinstvo. Tu nema načina, i mora se na ab.
    Lakše je pričati iz cipela iskusne situirane majke sa sređenim životom, nego osamnaestogodišnje cure iz nesređene obitelji lošeg imovinskog stanja

  24. #274

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    abortus nije ubojstvo djeteta.
    to misliš ti seni,to misli npr MC,to kaže i zakon

    ne znači da se radi o apsolutnoj istini o kojoj i ne trebamo razgovarati,jel tako?
    zakon je uzeo u obzir opciju da su se AB radili oduvijek,i kad su bili legalni i ilegalni.učinivši ga legalnim htjeli su svesti na najmanju moguću mjeru sve moguće komplikacije po ženu, koje bi ju već snašle u takvim okolnostima.i medicina tako gleda.prvo se spašava majka.

    po meni, blastocista je potencijal života,tek stadij dalje od pojedinačne jajne stanice i spermija
    no embrij koji je u maternici zaživio i razvija se za mene je nova osoba u početnom stadiju svog životnog puta...bio to 6. tjedan, 12 ili ne znam,26.

    abortus,abortiranje je uljepšana riječ za dakle otklanjanje ploda koji je živ i razvija se .međutim,po MOM osobnom mišljenju, iz tijela možemo OTKLONITI tumor,a ne živo biće. njemu gasimo život,da ne upotrijebim težu riječ.

    po meni,dakle tvrdnja da abortus nije ubojstvo stoji jedino ako mislite da čovjek od 11 tjedana nije živo biće,osoba

    ja to ne mislim,pa se tu razilazimo u stavu.
    Posljednje uređivanje od ronin : 02.03.2012. at 11:44

  25. #275
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Također znam i slučaj cure koju je majka rodia, a bila je posljedica silovanja,i mati joj nije dala da to zaboravi. Žestok angažman liječnika i njen konačan odlazak iz kuće spasili su joj život, a ne mati koja je rodila

  26. #276
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    nije papa u pravu. jesam vjernik, ali ne i fanatik.

  27. #277
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Bog ne osuđuje.
    X

  28. #278
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    da?
    si sigurna?
    tko ih to treba psihijatrijski poduciti i podvezati im jajnike?
    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Doktori, koji se u jednoj smjeni bore za izlječenje neplodnosti, a u drugoj primaju uvijek iznova istu ženu koja sa smješkom na licu kaže- evo mene opet !
    da?
    mislis da bi to ljecnici prihvatili?
    da li bi se ti prihvatila tog posla odlucivanja kome ce se podvezivati jajnici?

  29. #279
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    abortus,abortiranje je uljepšana riječ za dakle otklanjanje ploda koji je živ i razvija se .međutim,po MOM osobnom mišljenju, iz tijela možemo OTKLONITI tumor,a ne živo biće. njemu gasimo život,da ne upotrijebim težu riječ.

    po meni,dakle tvrdnja da abortus nije ubojstvo stoji jedino ako mislite da čovjek od 11 tjedana nije živo biće,osoba

    ja to ne mislim,pa se tu razilazimo u stavu.
    Veliki potpis pod ovo!

    Nisam za to da abortus postane nelegalan, neka je svakome na savjest što će učiniti.

    Ali ne vidim zašto se izbjegava stvari nazvati pravim imenom, znam da ružno zvuči - abortus je ubojstvo,
    no to je ono što jest - ubojstvo ljudskog bića u razvoju.

    Još jednom , ne mislim da je zabrana rješenje, rješenje je u tome da se podigne svijest ljudi o svetosti
    svakog života, i da se omogući dostojan život svakog ljudskog bića.
    Naravno, to je trenutno utopija, no
    mislim da bi tome trebalo stremiti. Ne osudama, i ne zabranama.
    Posljednje uređivanje od Dijana : 02.03.2012. at 12:58

  30. #280
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto živimo u svijetu u kojoj je parola AKO IMA VOLJE IMA I NAČINA ZA SVE - i smršavit, udebljat se, cice smanjit, podmladit se, oputovat svijet, postat zvijezda... ali se to ne odnosi na majčinstvo. Tu nema načina, i mora se na ab.
    ne treba tu trece lice jednine.
    ne mora se nista.

    ali onaj tko hoce, moze.

    ja vidim da je sad silno popularno, zene koje se odlucuju na prekid trudnoce u zakonskim okvirima, opisivati kao neke pojedinke sludenog uma, koje drustvo, partneri, obitelj, ovo, ono i slicno ne podrzava, pa one eto tu sad nesto moraju.
    jasan mi je i tok misli.
    tesko je misliti da je pobacaj ubojstvo, i apsolutno neoprostiv cin, a ne traziti zakonske sankcije, npr. zatvorsku kaznu za zene i ljecnike. ili?
    ja npr. da susjeda ubije svoje petogodisnje dijete, bih smatrala da ona mora kazneno odgovarati za taj cin. logicno?
    pretpostavljam, vecina nas. ili ? (ovaj primjer je samo na globalnom nivou, ne ulazim sada u razloge, te na zakonski tretman tih razloga)

    medutim osim par iznimaka kao roza groza, koja jasno kaze da tu zenu osuduje i smatra ubojicom, ostali mi uopce nisu jasni sa svojim stavovima.
    ne osuduju zene, ne bi mijenjali zakon, itd.
    no, pa cemu onda ova natezanja svakih par dana sa novim temama koje zavrse na prekidu trudnoce?

    i zaista, kako mozes npr. popiti kavu sa svojom prijateljicom, sestricinom...itd koju smatras ubojicom i zlotvorkom?
    ja recimo ne bih mogla popiti kavu ni sa hitlerom, ni sa staljinom. (kava je u tekstu figurativne naravi)

    i tako sad imamo rjesenje gordijskog cvora: krivo je drustvo, ovo, ono, zena nema podrsku...itd (sigurno ima i takvih situacija, ali to nije bit)
    abortus je ubojstvo, ali zena ipak nije ubojica...itd...itd
    kako bi se valjda i dalje moglo sto puta ponavljati jedno te isto, a svi vec znamo tko je contrachoice, a tko prochoice?

    ako nitko nitkog ne osuduje, i ne misli da se zakon treba mijenjati, cemu sve ovo voajersko natezanje o ubojicama i struganjima maternice?

  31. #281
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa Vidi poruku
    to misliš ti seni,to misli npr MC,to kaže i zakon

    ne znači da se radi o apsolutnoj istini o kojoj i ne trebamo razgovarati,jel tako?
    zakon je uzeo u obzir opciju da su se AB radili oduvijek,i kad su bili legalni i ilegalni.učinivši ga legalnim htjeli su svesti na najmanju moguću mjeru sve moguće komplikacije po ženu, koje bi ju već snašle u takvim okolnostima.i medicina tako gleda.prvo se spašava majka.

    po meni, blastocista je potencijal života,tek stadij dalje od pojedinačne jajne stanice i spermija
    no embrij koji je u maternici zaživio i razvija se za mene je nova osoba u početnom stadiju svog životnog puta...bio to 6. tjedan, 12 ili ne znam,26.

    abortus,abortiranje je uljepšana riječ za dakle otklanjanje ploda koji je živ i razvija se .međutim,po MOM osobnom mišljenju, iz tijela možemo OTKLONITI tumor,a ne živo biće. njemu gasimo život,da ne upotrijebim težu riječ.

    po meni,dakle tvrdnja da abortus nije ubojstvo stoji jedino ako mislite da čovjek od 11 tjedana nije živo biće,osoba

    ja to ne mislim,pa se tu razilazimo u stavu.
    sasvim tocno, ronin. razilazimo se u stavu.
    zato sam i napisala sto sam napisala, jer je roza svoje "...je ubojstvo" napisala kao apsolutnu istinu.
    i sigurno mi nije namjera tebe u tvom stavu razuvjeravati.

  32. #282
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pa da. Ta razilaženja u stavu postoje oduvijek i uvijek su ista. Ma koliko mi pričali o tome. I jako su čvrsta. Po meni, zakonski se ne smije zabraniti AB jer to ničemu ne vodi (ne smanjuje se broj pobačaja). Filozofiju o tome kad se postaje osoba na stranu... jer i tu se razlikujemo u doživljaju. Konkretno, meni je donijelo olakšanje gledat na onoj izložbi Bodies Revealed, nakon što sam imala missed ab nakon IVF-a u 10. tjednu, u pokušaju za dijete br. 2., plod u formalinu u 10. tjednu. Meni je to bilo daleko od djeteta, a posebno daleko od osobe. Naravno, ja sam to gledala iz svog konkretnog stanovišta gubitka više nego željene trudnoće, a prikazi maternica, vanmaternične i ploda su mi donijeli neko olakšanje i pomogli nekako smjestit stvari (u mojoj glavi). Ljudi su različiti, a apsolutne istine ovise o perspektivi. U mojoj - ne postoje na takav "jednostavan" način. I, paradoksalno ili ne, isto za sebe mislim da sam dobra i moralna.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.03.2012. at 13:28

  33. #283
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    da?
    mislis da bi to ljecnici prihvatili?
    da li bi se ti prihvatila tog posla odlucivanja kome ce se podvezivati jajnici?
    Abortus, kiretaža ili kako god vi to zvali je medicinski zahvat koji nije potpuno bezopasan.
    Da sam zubar i da mi uporno dolazi ista osoba sa zahtjevom da joj izvadim zdrav zub jer mi smeta, nakon petog zuba bi preporučila psihijatra. Ne bih se prihvatila tog posla, ali bih definitivno predložila da to napravi.

  34. #284
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ako mislim da je abortus ubojstvo, a mislim, onda mislim i da je i žena koja ga počini na neki način i ubojica.
    No ipak, i da sam zakonodavac
    ne bih taj čin išla sankcionirati. Jer ne polazimo svi od iste premise, a ja polazim od premise da život počinje začećem, ali će se svak normalan
    složiti da je ubojstvo npr. petogodišnjeg djeteta (odvratan primjer, ali eto) itekako ubojstvo.
    Pa tako i zakon takvo nedjelo jednoznačno sankcionira.
    Živimo u zajednici i potrebni su kompromisi, i po meni je kompromis da žena ode legalno i abortira nego kod kakvog nadriliječnika, to je manje zlo, ali
    po meni je još uvijek zlo.
    Osobno jednostavno ne mogu slaviti abortus kao nekakvo žensko veliko postignuće osobnih sloboda, ali to sam ja.
    A iskreno ne bih opušteno baš mogla popiti kavu s ženom koja je na abortus otišla "kao popiti čašu vode", no takvih i ne znam. Sve
    žene koje znam da su abortirale, danas zbog toga žale. Ne osuđujem, jer svi mi imamo putra na glavi (ja sigurno). Nisam upackala s abortusom,
    ali jesam s nekim drugim stvarima.
    Tako je to, svak svoje breme nosi, kako zna i umije...

  35. #285
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    samo sam čekala kad će se MPO tema svesti na abortus... opet...

    a sad čekam kad će rasprava o istom završiti... izgleda da uzalud čekam...

  36. #286
    Ljufi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    690

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    samo sam čekala kad će se MPO tema svesti na abortus... opet...

    a sad čekam kad će rasprava o istom završiti... izgleda da uzalud čekam...
    x
    ja ne shvaćam kakve veze ima MPO s abortusom, ali stvarno ne shvaćam. Ali se za "kvalitetu" rasprave o MPO-u uvijek potežu abortusi, to raspali strasti i nema veze što nije tema rasprave.

  37. #287
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Ljufi prvotno napisa Vidi poruku
    x
    ja ne shvaćam kakve veze ima MPO s abortusom, ali stvarno ne shvaćam. Ali se za "kvalitetu" rasprave o MPO-u uvijek potežu abortusi, to raspali strasti i nema veze što nije tema rasprave.
    Slažem se, ni ja stvarno ne razumijem.

  38. #288
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    samo sam čekala kad će se MPO tema svesti na abortus... opet...

    a sad čekam kad će rasprava o istom završiti... izgleda da uzalud čekam...
    evo, završava ovim postom

    svaki dalji post na temu abortus-je-nije-ubojstvo brišem

  39. #289
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    meni je žao što u ovoj teško raspravi nam se ne pridruže filozofkinje, etičarke, sociologinje... žene koje su o moralu i moralnim dilemama sigurno vodile rasprave i isklesale argumente. zanimljivo bi bilo čuti njihova stajališta i dovesti naša vlastita u pitanje. ovako sve ostaje zacementirano na onome da je abortus ubojstvo i da je fetus živo biće. zanimljivo bi bilo znati bi li moralni stavovi koji se temelje na nekoj određenoj vjeri (svjetonazur) bili drugačiji kod određenih forumaša (i sebe u to ubrajam), ako bi i ta vjera (svjetonazor/podneblje) drugačije argumentirala/o o određenim (moralnim) dvojbama. koliko su to preuzeti stavovi i koliko su promišljeni? što je s onim da je muški fetus čovjek 40 dan nakon začeta? otkud potiče ta izjava?

    ako idemo od premise da je fetus živo biće, možemo li se zapitati znači li pravo na život i pravo na korištenja tuđeg tijela da bi se taj život omogućio? živo sam biće, (čak sam i rođena) i sigurno imam pravo živjeti, no da sam bolesna, je li bi smjela zahtijevati od roditelja ili neko trećeg nečiji tuđi organ koji mi je prijeko potreban? ako bi za moje preživljavanje bilo potrebno da se "prištekam" (kroz neku aparaturu) na tuđi krvni sustav, je li bi ta osoba morala pristati na to? i je li bi njen nepristanak značio da me ubija time što mi uskraćuje jedino ono što mi je potrebno za preživljavanje? je li bi država mogla prisiliti tu osobu da mi daruje bubreg? recimo moju mamu?

    a s druge strane, vratimo se na svjetovne zakone, znamo recimo da postoje opravdana ubojstva... imam ambivalentne argumente o ovoj temi i učim o argumentima koji se u njoj koriste jer ne želim sve gledati kroz moju pravničku prizmu... istovremeno, kad smo sve tako iskrene, moram priznati da nonšalantna izjava "ab je ubojstvo" za mene ima nešto duboko mizoginijsko u sebi. ta pojednostavljena glorifikacija embrija/fetusa puna je skrivenog prezira prema ženi. i to, da ne bude zabune, sporno mi je ta pojednostavljena retorika.

  40. #290
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    aaaaa!!!! apricot mi je uletila. :/

  41. #291
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ja stvarno ne znam kako bi netko mogao shvatiti ozbiljno čovjeka u baršunastom ogrtaču i mercedesu, a koji istovremeno propovijeda skromnost. Za mene je papa samo dio folklora, puno preskup za održavanje. Ne vjerujem da njegova palača i zlato mogu učvrstiti nečiju vjeru. Malo je komično da baš on govori o oholosti dok mu svi ljube ruke.

  42. #292
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja stvarno ne znam kako bi netko mogao shvatiti ozbiljno čovjeka u baršunastom ogrtaču i mercedesu, a koji istovremeno propovijeda skromnost. Za mene je papa samo dio folklora, puno preskup za održavanje. Ne vjerujem da njegova palača i zlato mogu učvrstiti nečiju vjeru. Malo je komično da baš on govori o oholosti dok mu svi ljube ruke.
    Veliki, veliki potpis!

    Nakon dva dana sam se spojila, zezo me komp, smučilo mi se kad sam vijdela kud je tema otišla.

  43. #293
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da je papa, kojim slučajem, to što je izjavio, izjavio na našem forumu, prošao bi ko rozagroza, garant, ban ko kuća

  44. #294
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ja dosla vidit temu o mpo kad ono o abortusu??? Wtf??? Kakve veze imaju mpo i abortus????
    Onda se vratim malo unazad i ugledam biblijsku forumsku konjicu kako jurisa...katastrofa.
    I moram naglasiti da mi je drago da je roza nakon svih uvreda i netolerancije dobila ban. Ima ih nekoliko koji su to trebali prije nje, ali eto.
    I da, da naglasim kao mama dvoje mpo djece - osobno vjerujem da ne bi nikada (osim u slucaju silovanja) izvrsila ab pa vam draga kc gospodo, ne pije vodu mijesanje krusaka i jabuka i jos uvijek ne znam zasto ih mijesate.

  45. #295

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Meni to nisu mitovi.

    Bog o kakvom vi pričate je ko neki krnji pravosudni sistem: postoje zakoni koji su dovedeni, ali ako ih prekršiš ništa ti se zapravo neće dogodit ili će tvoja kazna bit takva da ti nije bed ponoviti ih. U tom slučaju nitko od nas ne bi bio sretan da lopovi haraju ulicama, al kad se spomene da Bog isto tako razmišlja i kažnjava one koji nepoštuju njegove zakone, e to se ne smije reči zašto? Bog mrzi grijeh i mrzi grešnike. Baci ih u pakao, ako to nije dovoljan iskaz mržnje ne znam što jest.

    A ako su vam dokazi iz Biblije samo puka naklapanja i sve to zapravo nije istinitije od snjeguljice i sedam patuljaka, onda nemojte pričat o Bogu nego pričajte o univerzalnoj energiji, o višoj sili, o svemircima, jer ste bog oćito sami sebi, i iz sebe izvlačite moralna pravila.
    ja bih sam spomenula uz ovo da sam susrela vjernika, velikog katolika koji slijepo vjeruje u sve sto crkva tvrdi. njegova vjera ide toliko daleko da tvrdi da darwin i evolucija nisu postojali i da su kosti dinosaura zakopavali mutikase koji su protiv boga i vjere i da su laznjak

  46. #296
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih sam spomenula uz ovo da sam susrela vjernika, velikog katolika koji slijepo vjeruje u sve sto crkva tvrdi. njegova vjera ide toliko daleko da tvrdi da darwin i evolucija nisu postojali i da su kosti dinosaura zakopavali mutikase koji su protiv boga i vjere i da su laznjak
    stvarno se nisam htjela uključivati u ovu temu, ali kad vidim što ti pišeš, kosa mis e digne na glavi
    gle, tvoj prijatelj je LUD jer niti Crkva ima stav da Darwin i evolucija nisu postojali niti ih opovrgavaju
    a ovo o dinosaurima
    da si prava prijateljica, odvela bi ga kod pishologa

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •