Stranica 2 od 11 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 550

Tema: da li ste stvarno svjesni sto jedete

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj tomita prvotno napisa Vidi poruku
    Curici naših poznanika su u šestoj godini počele pojačano rasti grudi i općenito je počela bujati. Pedijatrica je preporučila da ograniče/izbace unos piletine/puretine kupovne industrijske i da se hrani domaćim proizvodima koliko je to moguće, jer su ova industrijska mesa puna hormona. :/
    frendicinom sinu su sa 5 godina pocele rasti stidne dlake, ista stvar

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa Vidi poruku
    nisam na tebe mislila nego na ovaj dio posta od stray:

    Wine

    Similarly to coffee, there's no watchdog reporting on pesticides found in wine, but grapes are among the crops that are typically heavily doused with pesticides to ward off fungus and bugs. Fortunately, there are more and more fine organic wines on the market. Many will be labeled "made with organic grapes," rather than "organic wine" because winemakers add sulfites as a preservative to allow for long-distance s(kršitelj koda)ing.

    a za dvostruke kriterije se slažem...
    jedno vrijeme sam prodavala zaštitna sredstva za bilje, od onda imam dojam da je opasno kupovati na placu.
    kod nas na trzistu postoje samo 4 vina bez dodavanih sulfata, to kupujemo.

  3. #53
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Rikavam na ananas...

    Inace se ne zamaram jer jedemo zdravo koliko je to moguce. Ako na kraju bas od hrane otegnem papke, a sta sad, od neceg se mora. Jedem i tropsku spuzvu, povremeno. Ne pijemo, ne pusimo, ne idemo van.. pa onda lijepo ogroman dio mjesecnih prihoda pozderemo.

  4. #54
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas na trzistu postoje samo 4 vina bez dodavanih sulfata, to kupujemo.
    baš smo neki dan kod kuće pričali o sulfatima, zbog čega se oni inače dodaju?
    mi smo zaključili da nema vina bez sulfata (nismo neki poznavatelji), a da to koje ima dolazi od toga što se njime čiste bačve
    onda je frend rekao da gdje mi živimo, ne drži se više vino u drvenim bačvama, nego u inox
    i sad stvarno, čemu ti sulfati?

  5. #55
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj hibiskus prvotno napisa Vidi poruku
    uopce nisam htjela citati postove koje je stavila stray jer me uznemire, a kupovati sve 100% provjereno ne moze nitko, ma koliko se mi volimo zavaravati.
    kumice sa placa su prica za sebe, vec su cure spomenule gore, niti znaju, niti paze cime sve zalijevaju povrce za prodaju.

    sve sto kupim na placu od voca gulim. jabuke, breskve, nektarine, kruske.... pa se nadam da tako ipak odstranim dio koji je najvise tretiran kemijom. ostalo voce koje se ne guli, tipa grozdje, perem sa malom kolicinom deterdjenta za sudje, probajte, pa se uvjerite kako se ponekad boja grozdja promijeni a bobice skripe pod prstima kad ih ispirem.

    zelenje sa placa, perem i nakon toga ostavim jos u vecoj kolicini vode da se odmoci, pa valjda se otopi bar neki dio stetnih tvari

    moj osjecaj da se zdravo hranimo, pociva na cinjenici da ne kupujem gotovu hranu (gotove pudinge, pizze, jela koja se samo podgriju) znaci sve je pripremljeno danas i potpuno obradjeno u mom loncu.

    hibiskus
    , nemoj se ljutiti, ali ovo s grožđem i pranjem u deterdžentu me je zgrozilo
    ajde ako opereš jabuku u deterdžentu, nju možeš isprati, ali grožđe?! pa kako možeš isprati ako cijeli grozd pereš, ako pereš bobicu po bobicu, onda ti uđe tamo u rupicu gdje si ju otkinula od peteljčice
    pa svako grožđe ima nekakvu "prašinu", nekakav svoj prirodan sloj kojeg opereš pod mlazom vode i to je to
    kupovno grožđe i ja otkinem u bobice i onda ga operem onako pod rukama, ali ne da škripi
    svekiji imaju lozu prekrasnog grožđa, ničim špricanu, svake godine rodi kao luda i ima taj sloj
    operem od prašine, nekada ni to, odmah s loze u usta i super

    ovo zelenje s pijaca natapano u vodi... ja već vidim vitamine koji se skupa sa zelenjem otapaju i nestaju
    radije to ne bih ni jela
    inače, s ostalim se slažem

    a potpisujem i doroteu (ipak kupujemo kod iste tete na piji)

    slažem se da babe koje prodaju na pijaci često puta ne doziraju dobro gnojiva, ali da koriste pesticide i herbicide, mislim da ne jer je to jako skup posao
    možda oni koji se time bave, ali te bakice koje prodaju sitno, njihov vrhunac je neopitroid, istina, i on je štetan, ja u svojoj bašči špricam čajem od pelina, ali mislim da su ti opasniji pesticidi puno skuplji i ne može si to svatko priuštiti

  6. #56
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    u njemačkoj su hormoni rasta zabranjeni srećom, još od 1989. vrijedi i zabrana uvoza mesa koje je zagađeno hormonima, to se odnosilo prije svega na USA i Kanadu, dok 2002. nije izbila afera sa nekoliko tisuća uvezenih svinja iz nizozemske koje su bile pune anti-baby hormona pa je lista proširena i općenito kod importa stoke i peradi provjere su oštre, a kazne drakonske. problem je, da, što Jabuka veli općenito ta ljudska priroda bilo na malo ili veliko, nisu njemci sveci, ne, ne, ne kod njih je konzumentska svijest razvijena bez daljenjega, puno se ulaže u edukaciju po školama, edukacijske emisije za široko gledateljstvo kojih ima svakodnevno bar na 2 programa pa uđu neke stvari pomalo u svijest, ali velika večina bio on njemac, hrvat, indijac itd..rado će omastit brk samo ako mu se ukaže prilika, bilo bi i ovdje svega da nema oštrih provjera i kontrola i kazni po kratkom postupkom, nikakvi petogodišnji sudski procesi i slično, zakon je jasan, i kazne od milionskih iznosa do zatvaranja pogona itd..

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    baš smo neki dan kod kuće pričali o sulfatima, zbog čega se oni inače dodaju?
    mi smo zaključili da nema vina bez sulfata (nismo neki poznavatelji), a da to koje ima dolazi od toga što se njime čiste bačve
    onda je frend rekao da gdje mi živimo, ne drži se više vino u drvenim bačvama, nego u inox
    i sad stvarno, čemu ti sulfati?
    koliko ja znam koriste se kao konzervans

    http://waterhouse.ucdavis.edu/winecomp/so2.htm

    kod same fermentacije grozdja stvaraju se sulfati (ako se dobro sjecam neko mi je pricao da je to u kosticama ili tako nekako)

    http://www.freywine.com/no-sulfites-added.html


    • Organic Wine: Under 10 ppm naturally occurring sulfite
    • Biodynamic Wine: 100 ppm added sulfite
    • “Made with Organic Grapes” wine: 150 ppm added sulfite
    • All wine: 350 ppm added sulfite

  8. #58
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    zaboravih napomenut da ne ispadne da su dopušteni, i antibiotici su također zabranjeni u de, ali se malo teže kontroliraju, pogotovo stichprobama, cijelo jato ili leglo mogu biti antibiotici frei do pred klanje kad počnu poboljevati pa ih se na brzaka nakluka antibioticima, sa hormonima rasta je drugačije, provjerava se, radi se, kazne su drakonske, ali uvijek tu i tamo izbije kakva afera koja se sasjeće odmah u korijenu, ali problematika ostaje, ljudski faktor.
    Posljednje uređivanje od moia : 17.03.2012. at 10:01

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Malo o sulfatima:
    dodaju se u vino kao konzervans, oduvijek valjda. sumpor se dodaje u različitim oblicima, a osim konzervansa služi kao antiseptik i tvar za taloženje u vinu)
    nije baš da sulfati imaju nekog utjecaja na ljudsko zdravlje, ali se moraju navoditi na boci jer su alergeni (ako ih ima >10 mg/L što je skoro kod svih vina).
    prije se to nije pisalo na vinu u hr jer nije bilo zakonske obaveze na vinu navoditi alergene. zbog prilagodbe eu, sad će se morati, većina već navodi upozorenje.

    količina sumpora koja se dodaje vinu ovisi o količini alkohola, kiselina i šećera.
    alkohol i kiseline čuvaju vino pa je u takvim vinima manje sumpora.
    što je vino slađe treba više sumpora da se očuva.
    također crna vina trebaju manje sumpora od bijelih.
    Posljednje uređivanje od gita75 : 17.03.2012. at 10:44

  10. #60
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Jedno pitanjce: sveki mi sadi loznice i kaže da će staviti nekakve hormone, ali to kao nije štetno. Što je to? Meni to ne zvuči uopće ok.

  11. #61
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Lotta, to je prah u kojem je biljni hormon rasta, u to se stavi sadnica, onaj dio koji ide u zemlju, otrese se i posadi se biljka, a to se radi da se biljku potakne da bolje pusti korijenje. Mislim da to nije štetno za ljude, a ni za biljke. Prirodni hormon, ima ga i biljka, samo ovako osiguravaš da će se biljka bolje primiti. Ne brigaj

  12. #62
    hibiskus avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku

    hibiskus
    , nemoj se ljutiti, ali ovo s grožđem i pranjem u deterdžentu me je zgrozilo
    ajde ako opereš jabuku u deterdžentu, nju možeš isprati, ali grožđe?! pa kako možeš isprati ako cijeli grozd pereš, ako pereš bobicu po bobicu, onda ti uđe tamo u rupicu gdje si ju otkinula od peteljčice
    pa svako grožđe ima nekakvu "prašinu", nekakav svoj prirodan sloj kojeg opereš pod mlazom vode i to je to
    kupovno grožđe i ja otkinem u bobice i onda ga operem onako pod rukama, ali ne da škripi
    svekiji imaju lozu prekrasnog grožđa, ničim špricanu, svake godine rodi kao luda i ima taj sloj
    operem od prašine, nekada ni to, odmah s loze u usta i super

    ovo zelenje s pijaca natapano u vodi... ja već vidim vitamine koji se skupa sa zelenjem otapaju i nestaju
    radije to ne bih ni jela
    inače, s ostalim se slažem
    ne znam zasto te zgrozilo?
    sudje peres u deterdjentu i isperes ga, zar ne?
    jednostavno nakapam nekoliko kapi det. u dlan, dobro zapjenim ruke i perem grozd grozdja kao kad ga perem ispod mlaza vode, nakon toga dobro isperem i to je to. nista se nigdje ne upije jer sve bobice ostanu na peteljkama. uvijek se iznenadim kako taj isti grozd poprimi jednolicnu boju nakon takvog pranja, a kupim ga mutnog i "zaspricanog" raznim nijansama bijelo-sive boje.

    evo danas sam kupila matovilac na placu i nakon sto sam ga oprala, jos sam ga ostavila 5 min. da se odmoci u vodi. jesu li se pri tome otopili vitamini? pa iskreno, sumnjam.

    kad bih imala ovo sto sam boldala iz tvog posta, ne bi se zamarala oko pranja. moja familija je sva u gradu i nemam pouzdan izvor domace nespricane hrane. kupovala sam od severa, ali sam s vremenom izgubila tu naviku, prekomplicirano mi je.

  13. #63
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    možda zato što keramika ne upija, a grožđe da. i mene je malo cuknulo sa tim deterđentom, ali nisam komentirala jer nisam sigurna, tj. ne znam koliko kožica od grožđa propušta vjerujem isto ko i jabuka, ali možda netko zna više o strukturi grožđa...
    Posljednje uređivanje od moia : 17.03.2012. at 17:51

  14. #64
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    po ovom pitanju navijam za Davora. Raznovrsno & umjereno i ništa ti ne mogu

  15. #65
    hibiskus avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    možda zato što keramika ne upija, a grožđe da. i mene je malo cuknulo sa tim deterđentom, ali nisam komentirala jer nisam sigurna, tj. ne znam koliko kožica od grožđa propušta vjerujem isto ko i jabuka, ali možda netko zna više o strukturi grožđa...

    pa ne perem ga ukupno ni pola minute, sad ce grozdje umjesto ananasa ispasti spuzva za pesticide/likvi

    a ako toliko upija preko kore (iskreno se nadam da ne) sto mu onda radi sva ona kemija kojom se tretira do berbe

  16. #66
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    iskreno boli me dupence sta jedem...muka mi je vise tih clanka i "novih" istrazivanja ...po tome nesmijemo ni udisati vise zrak...ah,ah...
    dok me ima ima,dok me nece biti nece...tako ionako s vremenom svi umiremo bilo od "nezdrave" hrane ili neceg drugog...

  17. #67
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Pa treba nekako uvaliti sve one nerealno preskupe bio, eko fore. Sve je to odlično i dobro, ali danas je to postao biznis kao i oni vitamini i podizači imuniteta.

  18. #68
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    ja kazu hranite se bio a na kraju stave cijenu da ti mozak stane...
    a ko u danasnje vrijeme ima para za kupiti nesto pod navodnicima "zdravo i domace"...

    eto primjera odem na plac kg banana jabuka 10kn a u nekom vecem ducanu 3-4kn pa naravno da cu te jeftinije uzeti ...jer su i one s placa kupljene u ducanu...

    jedna obitelj vec jako dugo svake godine prodaje lubenice na istom mjestu (malko dalje od super konzuma) imaju hrpu onih letaka o domacim lubenicama...a znate otkud mu te "domace"?...kupi ih u konzumu i prodaje po duplo skupljoj cijeni...ah,ah...

  19. #69
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Lotta, to je prah u kojem je biljni hormon rasta, u to se stavi sadnica, onaj dio koji ide u zemlju, otrese se i posadi se biljka, a to se radi da se biljku potakne da bolje pusti korijenje. Mislim da to nije štetno za ljude, a ni za biljke. Prirodni hormon, ima ga i biljka, samo ovako osiguravaš da će se biljka bolje primiti. Ne brigaj
    Ok, onda dobro.
    Hvala!

  20. #70
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mi smo vege pa hvala bogu ne moram brinut o mesu kakvo je i od kuda. za povrce, voce i zitarice se trudimo naci provjereno domace ili certificirano netretirano. ako nema, ne kupujem. recimo, ove zime nisam kupila na placu niti jednu narancu ili mandarinu. jeli smo narance i grejpove samo kad su dosli provjereni iz dalmacije, ostalo vrijeme jabuke. za mlijecne proizvode nisam nasla neku alternativu, tu smo vjerni vindiji i veroniki. i kavu i kokice od francka.

    jos uvijek mi toga dosta pojedemo sto nije po peesu, ali to je ipak mali postotak sveukupne prehrane. nisam striktna zbog neke ideologije nego mi se ta hrana tretirana svim i svacim jednostavno pocela gaditi cisto po okusu i mirisu

    opskrbljujemo se preko poznatih koji proizvode, suradujemo s nekoliko opg-ova, nekad narucimo od severa, nekad kupim u bio i bio, u dm-u redovito...dosta ode na hranu, svi se hranimo iskljucivo doma

  21. #71
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    islim na prirodnu prehranu ne na lizalice i čips

  22. #72
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    recimo, ove zime nisam kupila na placu niti jednu narancu ili mandarinu. jeli smo narance i grejpove samo kad su dosli provjereni iz dalmacije, ostalo vrijeme jabuke.
    mi smo par puta kupili, ali kao da i nismo
    cijelo vrijeme smo jeli svježe jabuke i šljive iz kompota, suho voće, M. koji puta bananu (jednom tjedno) i evo nas, zdravi, jednom smo imali nekakvu malu virozu - prehodali je uz propolis, đumbir i med
    istina, cijele zime jedemo raštiku i kelj iz bašče i sezonsko povrće koje kupujem kod žene na pijaci (moje nije uspjelo - grincajg, brokulu, špinat, krumpir)
    a to što se eko i bio prodaje pod skupo i nije najveći bed, najveći bed je to što ni to nije uzgojeno potpuno bez pesticida nego ih ima do određene mjere - ok, i to je nešto, ali ipak precijenjeno
    kod početka dohrane mi je to bilo važno, ne znam, nisam valjda kužila, ali sada mi je svejedno koji ću ječam ili slanutak kupiti... ok, kod suhog voća gledam da nije sumporirano i to je to
    mi dva puta tjedno jedemo ribu i znam da je i ona iz uzgoja i da nije najzdravija, ali šta ja znam, tako smo navikli, M. jako voli ribu... uz sve jedemo puno povrća, kruh pečem, ne kupujemo slatkiše osim čokse za nju i one neke gumene bombone iz Mullera bez umjetnih boja, a od grickalica jedemo kokice, one vulgaris iz šerpe

  23. #73
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    nisam striktna zbog neke ideologije nego mi se ta hrana tretirana svim i svacim jednostavno pocela gaditi cisto po okusu i mirisu
    ekološka proizvodnja i uzgoj nemaju veze sa ideologijom za boga miloga...

  24. #74
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj hibiskus prvotno napisa Vidi poruku
    pa ne perem ga ukupno ni pola minute, sad ce grozdje umjesto ananasa ispasti spuzva za pesticide/likvi

    a ako toliko upija preko kore (iskreno se nadam da ne) sto mu onda radi sva ona kemija kojom se tretira do berbe
    ne znam velim ti toliko o strukturi voća i povrća, ali svaka kora/kožica propušta, čak i lješnjakov i orahov oklop, sjećam se okumentarca o tom voću, ja to ne bi prakaticirala deterđenti su pak otrov za sebe, radije onda prvo u hladnoj, pa toploj pa u hladnoj ispirati, topla voda bolje ispire pesticie, doduše i vitamine, ali hebi ga nešto ostane, neih 30% mislim ili tako nešto, isto se sjećam sa jednog doumentarca..

  25. #75
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    a to što se eko i bio prodaje pod skupo i nije najveći bed, najveći bed je to što ni to nije uzgojeno potpuno bez pesticida nego ih ima do određene mjere - ok, i to je nešto, ali ipak precijenjeno
    ovo nije točno, ekološka proizvodnja ne dopušta niti pod točkom razno bilo kakvu kemiju u uzgoju bilo životinja bilo povrća i voća, strogo je kontrolirano i drakonski kažnjavano ukoliko se ne poštuju zakonski propisi, osim toga proizvođaću se odmah oduzima pravo da stavi na svoje proizvode znak BIO i to samo točno i samo jedan određeni znak nikakve inačice, to je taj http://www.bio-siegel.de/ koji vrijedi unutar čitave eu.t
    tako da kada kupuješ uvezene proizvode iz eu sa ovim znakom budi sigurna da nije tretirano. za ono što se ekološki proizvodi u hrvatskoj ne znam koliko je provjeravno, ali za ovo sam sigurna i tu nema zajebancije sa time ovdje.

  26. #76
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    i još jedan detalj, ekološki proizvodi nisu precijenjeni nego se cijena formira stanjem na tržištu. ekološka hrana za stoku košta puno više, primjer svinji se ne daje pesticidom tretiran kukruz (mrkva, jabuka itd..) već ekološki koji je sam po sebi dosta skuplji, a skuplji je zato što su prihodi od ekološke proizvodnje 30 - 50% manji, redovito se mora kontorlirati stanje tla i kvaliteta zemlje što isto košta itd itd...

  27. #77
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    ekološka proizvodnja i uzgoj nemaju veze sa ideologijom za boga miloga...
    naravno da imaju veze. čitav marketing eko proizvodnje utemeljen je na ideologiji, za boga miloga

  28. #78
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    ok je, skočila sam prije nego što sam rekla hop, ideologija je širok pojam, uže negativna i pozitivna, ovdje je pozitivna istina

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    iskreno boli me dupence sta jedem...muka mi je vise tih clanka i "novih" istrazivanja ...po tome nesmijemo ni udisati vise zrak...ah,ah...
    dok me ima ima,dok me nece biti nece...tako ionako s vremenom svi umiremo bilo od "nezdrave" hrane ili neceg drugog...
    upravo u tome je i rijec u ovom topicu (ne pisem tebi direktno nego opcenito)

    da li se stvarno svjesni sto jedete

    i dio ekipe lezerno daje odgovor de ih boli briga

    osobno vjerujem da jesi ono sto jedes. ignoriranjem cinjenica i izbjegavanjem znanja ne umanjujes vlastitu odgovornost za sebe i za klince do trena dok ovise o tebi

  30. #80

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da imaju veze. čitav marketing eko proizvodnje utemeljen je na ideologiji, za boga miloga
    o ne, marketing ti je ono sto vidis od strane mljecne indutrije, reklame sto ti uvaljuju supermarketi ali je to toliko duboko u tebi da vise ni ne registriras. povremene stidljive napise o stetnosti pesticida, herbicida, hormona, konzervansa, aditiva, secera, bla bla ti dozivljavas kao ideologiju

    zar ti nije logicno da je zdrav zivot nesto sto bi trebalo biti osnova svacijeg zivljenja

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    i još jedan detalj, ekološki proizvodi nisu precijenjeni nego se cijena formira stanjem na tržištu. ekološka hrana za stoku košta puno više, primjer svinji se ne daje pesticidom tretiran kukruz (mrkva, jabuka itd..) već ekološki koji je sam po sebi dosta skuplji, a skuplji je zato što su prihodi od ekološke proizvodnje 30 - 50% manji, redovito se mora kontorlirati stanje tla i kvaliteta zemlje što isto košta itd itd...
    pa zar ti nije bolje umjereno davati takvo meso ako se vec odluzic za meso umjesto svaki dan davati jeftilen zatrovano? pa to nemre biti zdravo ni u jednoj prici. a prica o konzumiranju zatrovane hrane ima i nastavak, djeca i ljudi dobijajju najrazlicitije moguce bolestine i onda sve ono sto je eventualno nepotroseno na hranu biva potroseno na lijekove kojima se treba zamaskirati simptome koje tijelo ima kao reakciju na sve te otrove

  32. #82
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pa zar ti nije bolje umjereno davati takvo meso ako se vec odluzic za meso umjesto svaki dan davati jeftilen zatrovano? pa to nemre biti zdravo ni u jednoj prici. a prica o konzumiranju zatrovane hrane ima i nastavak, djeca i ljudi dobijajju najrazlicitije moguce bolestine i onda sve ono sto je eventualno nepotroseno na hranu biva potroseno na lijekove kojima se treba zamaskirati simptome koje tijelo ima kao reakciju na sve te otrove
    apsolutno, to i je bit.
    ne kužim baš najbolje koga ovo pitaš, ako mene, mi se hranimo ekološki.

  33. #83
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Stray, pa naravno, nekoga je briga, netko zna i minimalizira rizik, nekoga nije briga. Svi mi na nekom polju dajemo više od sebe, negdje manje.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pa zar ti nije bolje umjereno davati takvo meso ako se vec odluzic za meso umjesto svaki dan davati jeftilen zatrovano? pa to nemre biti zdravo ni u jednoj prici. a prica o konzumiranju zatrovane hrane ima i nastavak, djeca i ljudi dobijajju najrazlicitije moguce bolestine i onda sve ono sto je eventualno nepotroseno na hranu biva potroseno na lijekove kojima se treba zamaskirati simptome koje tijelo ima kao reakciju na sve te otrove
    Ljudi su dobivali kojekakve boleščine otkad je Boga i čovjeka. Nekada su umirali od viroze, danas umiru od raka. Ja ne vjerujem da je sve to zatrovano u tolikoj mjeri da apsolutno ništa korisno ne donosi našem organizmu, jer da je tako, pretpostavljam da bi nam životni vijek bio kraći nego prije, kad smo jeli iz svojih bašča.

  35. #85
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    o ne, marketing ti je ono sto vidis od strane mljecne indutrije, reklame sto ti uvaljuju supermarketi ali je to toliko duboko u tebi da vise ni ne registriras. povremene stidljive napise o stetnosti pesticida, herbicida, hormona, konzervansa, aditiva, secera, bla bla ti dozivljavas kao ideologiju

    zar ti nije logicno da je zdrav zivot nesto sto bi trebalo biti osnova svacijeg zivljenja
    hvala, jako dobro znam što je marketing, a pogotovo marketing u proizvodnji hrane. stvarno mi ne treba indoktrinacija iz tog područja.
    u moju struku, završenu i nezavršenu, ulazi analiza hrane i studije o istoj. tako da znam i previše. ali što sad? ne mogu se samoubit. moramo jest.

    moja baka u dalmatinskojh zagori ima vrt , sadi samo za naše potrebe, ne tretira ničim. sve je divno i predivno. a svi zaboravimo da 500 m od vrta prolazi stara cesta split zagreb. ni ja svejedno opuistoišim taj isti vrt kad dođem i oberem lozu i dajem djeci sve to sirovo, ali oprano jesti.
    jer još nisam našla pustinjaka na velebitu koji je eto na kršu napravio povrtnjak, pa da s njim trampim , za štajaznamšta.
    jer jedino tome i takvome bi 100 posto vjerovala.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    hvala, jako dobro znam što je marketing, a pogotovo marketing u proizvodnji hrane. stvarno mi ne treba indoktrinacija iz tog područja.
    u moju struku, završenu i nezavršenu, ulazi analiza hrane i studije o istoj. tako da znam i previše. ali što sad? ne mogu se samoubit. moramo jest.

    moja baka u dalmatinskojh zagori ima vrt , sadi samo za naše potrebe, ne tretira ničim. sve je divno i predivno. a svi zaboravimo da 500 m od vrta prolazi stara cesta split zagreb. ni ja svejedno opuistoišim taj isti vrt kad dođem i oberem lozu i dajem djeci sve to sirovo, ali oprano jesti.
    jer još nisam našla pustinjaka na velebitu koji je eto na kršu napravio povrtnjak, pa da s njim trampim , za štajaznamšta.
    jer jedino tome i takvome bi 100 posto vjerovala.
    pa ako imas takvu kvalifikaciju onda je u najmanju ruku nodgovorno da je sramezljivo naglasavanje konzumiranja zdrave hrane ideologija

  37. #87
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    [QUOTE=stray_cat;2098373a prica o konzumiranju zatrovane hrane ima i nastavak, djeca i ljudi dobijajju najrazlicitije moguce bolestine i onda sve ono sto je eventualno nepotroseno na hranu biva potroseno na lijekove kojima se treba zamaskirati simptome koje tijelo ima kao reakciju na sve te otrove[/QUOTE]
    ti pozdano znaš da ćemo svi mi zbog hrane koju jedemo umrijeti? ono, to je osnovni razlog? imaš neko relevantno istraživanje na tu temu? ono 500000 ljudi koji su umrli , ubila ih piletina? ako nemaš, onda je ovo ideologija - uvjerenje a ne činjenice.

  38. #88
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pa ako imas takvu kvalifikaciju onda je u najmanju ruku nodgovorno da je sramezljivo naglasavanje konzumiranja zdrave hrane ideologija
    ti ne naglašavaš sramežljivo nego militantno. članci koje si linkala nisu sramežljivi nego senzaciionalistički i pričaju o americi a ja u hrvatskoj.

  39. #89
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ljudi su dobivali kojekakve boleščine otkad je Boga i čovjeka. Nekada su umirali od viroze, danas umiru od raka. Ja ne vjerujem da je sve to zatrovano u tolikoj mjeri da apsolutno ništa korisno ne donosi našem organizmu, jer da je tako, pretpostavljam da bi nam životni vijek bio kraći nego prije, kad smo jeli iz svojih bašča.
    ljudi su prije umirali više u odnosu na cijelokupnu populaciju na zemlji, odnosno, očekivani prosjećni životni vijek je bio manji nego danas zbog ratova, epandemija, pandemija, gladi, neadekvatne ili uglavnom nikakve medicinske skrbi. i danas umiru radi istoga samo zavisi na kojem dijelu zemaljske kugle.

  40. #90
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Stray, svi razumijemo zdravstvene probleme tvojega sina i sretni smo da možeš priuštiti djetetu zdraviju hranu. Dao Bog da mogu svi. Ali kako kaže Babyboys, mi u Hrvatskoj preživljavamo, svatko na svoj način. I imamo sve te informacije, ali ne trebamo da nas netko gleda s visoka iz bogate i razvijene zemlje... a osim toga, ima i drugih bolesti, stanja i muka, nije svima organsko rješenje. Ja mogu da pojedem tvornicu petrokemije i ništa, ali daj mi čašu mlijeka i mjesec dana ću se previjat u bolovima. Pusti ljude, radije hrabri, nego da užasavaš, pliz.

  41. #91
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    hrabriti, e da, istina ljudima treba nada, meni prvoj treba nada, gdje bi bila kad se ne bi nadala..
    ova tema me podsjeća na rasprave o pušenju, zna se da je pušenje štetno, zna se da je to otrov zna se točno kolika je stopa mortaliteta u populaciji koja puši, danas je to istraženo do u tančine, jer radi se samo o jednom jedinom produktu, cigareti. ali opet uvijek se spominju primjeri poput moj deda je pušio 80 godina po tri kutije dnevno pa doživio 100 godina i slično.
    tema je teška, da, neki stavovi jesu militantni, ali opet se ja vraćam na cigaretu, militantan stav je nikad više niti jedna cigareta jer je cigareta otrov i točka. nema tu malo pušim pa ne pušim pa ne pušim više 3 kutije dnevno, nego samo 1 kutiju dnevno pa ću zbog toga dulje živjeti. inače govorim iz perspektive bivšeg strastvenog pušaća i iz perspektive pakla kojeg sam prošla pri odvikvanju. meni je bilo katastrofalno, ima opet ljudi koji ostave cigaretu od danas na sutra i tak...

  42. #92
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    o ne, marketing ti je ono sto vidis od strane mljecne indutrije, reklame sto ti uvaljuju supermarketi ali je to toliko duboko u tebi da vise ni ne registriras. povremene stidljive napise o stetnosti pesticida, herbicida, hormona, konzervansa, aditiva, secera, bla bla ti dozivljavas kao ideologiju

    zar ti nije logicno da je zdrav zivot nesto sto bi trebalo biti osnova svacijeg zivljenja
    kad moras birati izmedu hraniti se zdravo i hraniti se uopce onda se odgovor namece sam od sebe

    s naglaskom na zdravoj hrani. zdrav zivot nije jednako zdrava hrana. zdrav zivot je puno vise od toga

  43. #93
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Stray, svi razumijemo zdravstvene probleme tvojega sina i sretni smo da možeš priuštiti djetetu zdraviju hranu. Dao Bog da mogu svi. Ali kako kaže Babyboys, mi u Hrvatskoj preživljavamo, svatko na svoj način. I imamo sve te informacije, ali ne trebamo da nas netko gleda s visoka iz bogate i razvijene zemlje... a osim toga, ima i drugih bolesti, stanja i muka, nije svima organsko rješenje. Ja mogu da pojedem tvornicu petrokemije i ništa, ali daj mi čašu mlijeka i mjesec dana ću se previjat u bolovima. Pusti ljude, radije hrabri, nego da užasavaš, pliz.
    meni u ovom tvom postu meni ima 4 nelogičnosti koje si navela:

    1. zdravlje njenog djeteta navodiš ovdje ne znam da li kao argument, ili što, ne kužim jednostavno i ne kužim kakve to veze ima sa ovom temom, to što je dijete autistično nema veze sa ekološkom osvještenošću i informacijama o uskoj vezi zdravlja i prehrane
    2. kažeš imate sve te informacije, tko to mi, jer po postovima ovdje tipa nije me briga, ne želim znati, u ekološkom ima pesicida ipak itd..sorry ali barem polovica postova govori suprotno
    3. treće tko tebe/vas gleda s visoka? zar samo što netko živi u drugoj zemlji i komentira stanje, različitosti, sličnosti itd..doživljavaš/te kao gledanje s visoka, ono tu sam zbunjena totalno
    4. i četvrto što kažeš da nije organsko svima rješenje jer ima i drugih bolesti, stanja i muka me isto buni.
    tema je da li smo svjesni šta jedemo u kontekstu zdravlja i zdrave prehrane. od onoga što čovjek unosi u organizam ovisi u pretežnoj mjeri koliko će poboljevati i od čega pa to nije nikakva nova informacija, topla voda ili tako nešto, to je činjenica i to bogami medicinska. istina neki imaju veću genetsku sklonost, predodređenost, i potencijal za razvoj nekih boleština, neki manju, ali upravo su vanjski faktori, zrak, kozmetika, alkohol, pušenje, lijekovi (koji zaliječe jedno, aktiviraju drugo sranje..) i prije svega hrana su ti okidači lošeg ili stabilizatori dobrog zdravlja.

    sad savim je drugi par opanaka stanje u hrvatskoj generalno, ali da te/vas utješim niti u njemačkoj nije bolje, ne više, srednja klasa nestaje, raslojavanje je postalo sve očitije, siromaštov raste do tolike mjere da se zbrajaju postoci gladne djece, da u jednoj njemačkoj, četvrtom gospodarstvu svijeta po jakosti i bogatstvu. nekad si od inžinjerske plaće ovdje mogao sagradit kuću i prehranit 4 djece, i to samo jedne plaće, danas to ne možeš niti sa dvije, ako nisi neki xyz top manager itd...ali to nije bila tema hebemu miša , ne ovdje.

  44. #94
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    osim toga, ne znam kako bi se roditelji trebali organizirati da im djeca ne jedu stvari u vrticu ili skolama gdje ne mozes birati organski obrok, kad se kod nas jos lome koplja oko hrenovki i cokolina!?!

    mislim znam, ja sam se tako organizirala, ali koliko je to realna opcija za 90% obitelji?

  45. #95
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    i da još sam htjela reći i ovdje ljudi kopaju po kontejerima, također dosta penzića u ukupnoj populaciji nemaju za osnovne potrebe, sad vjerovali vi ili ne, zdravstvo isto odlazi u krasni, još je nešto bolje nego u hr ali ide na gore polako ali sigurno.
    i vjeruj mi ima dosta stvari u sistemu radi kojih bi se sutra vratila u hr, a ima i dosta radi kojih ne bi, i mislim da nema apsolutno bolje i apsolutno lošije kad idem usporedit bilo koju zemlju sa bilo kojom, ali to nije tema ovdje.

  46. #96
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mi se kao obitelj u zadnje vrijeme dosta bavimo ovom problematikom, i cinjenica je da su neke stvari u zapadnim zemljama jednostavno dostupnije i postoji razraden sistem nabave, proizvodnje i tako to. kod nas postoji bio i bio, nesto dm i to je to. sever za zg i okolicu. sve ostalo je snadi se druze. i ako neka obitelj u gradu nema direktne kanale kako nabaviti provjerenu domacu hranu moze odmah proglasit bankrot

    to nema veze s cinjenicom da i u zapadnim zemljama ima sve vise sitorinje koja si ne moze priustiti nikakvu hranu i da se puno ljudi i dalje hrani jeftinim junkom, i to pravim junkom, ne kuhano iz supermarketa ili s placa

  47. #97
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    mi se kao obitelj u zadnje vrijeme dosta bavimo ovom problematikom, i cinjenica je da su neke stvari u zapadnim zemljama jednostavno dostupnije i postoji razraden sistem nabave, proizvodnje i tako to. kod nas postoji bio i bio, nesto dm i to je to. sever za zg i okolicu. sve ostalo je snadi se druze. i ako neka obitelj u gradu nema direktne kanale kako nabaviti provjerenu domacu hranu moze odmah proglasit bankrot

    to nema veze s cinjenicom da i u zapadnim zemljama ima sve vise sitorinje koja si ne moze priustiti nikakvu hranu i da se puno ljudi i dalje hrani jeftinim junkom, i to pravim junkom, ne kuhano iz supermarketa ili s placa
    nema, naravno da nema, u tom kontekstu nije bilo ni spomenuto, a kako kazah nije ni tema ovdje.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Stray, svi razumijemo zdravstvene probleme tvojega sina i sretni smo da možeš priuštiti djetetu zdraviju hranu. Dao Bog da mogu svi. Ali kako kaže Babyboys, mi u Hrvatskoj preživljavamo, svatko na svoj način. I imamo sve te informacije, ali ne trebamo da nas netko gleda s visoka iz bogate i razvijene zemlje... a osim toga, ima i drugih bolesti, stanja i muka, nije svima organsko rješenje. Ja mogu da pojedem tvornicu petrokemije i ništa, ali daj mi čašu mlijeka i mjesec dana ću se previjat u bolovima. Pusti ljude, radije hrabri, nego da užasavaš, pliz.
    koliko sam ja iz cijele price skuzila najvecio dio ekipe u biti nema informacije o tome cime se zapravo hrane i ideja je jedino i iskljucivo dati ljudima informaciju pa neka odluce sami

    definitivno svako ima pravo odluciti kako ce se hraniti u okviru svojeg kucnog budzeta, osobno sam birala potrositi na zdravu hranu i prasak za ves i ne otici nikud na godisnji odmor ali definitivno svako ima pravo na svoje prioritete

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    samo cu da prokomentarisem jednu sitnicu . moj svekar prodaje 8 vrsta jabuka i 2 vrste krusaka , i kad mu neko dodje i pita za cjenu frapira se posto je kod njega skoro duplo skuplje nego kod drugog ili u prodavnici, al niko se nepita sto je skuplje jer jabuke iz prodavnice se prscu 27 puta u toku godine i fine su i dobiju ih puno, dok moj svekar dok odbaci crvave, dok odbaci trule i ostecene njemu ostane jako malo robe za razliku od ovih koji ih prscu, i na to sve svaki dan cuje komentare kako je nenormalno kod njega skupo , al opet on ima dosta mladih mama koje kod njega kupuju jer znaju da su zdrave i on je srecniji sto nece otrovati neko djete nego da zaradi ogromne pare na njima.
    a o domacem na pijaci dovoljno je reci da je njih 99% preprodavaca i nemaju svoju robu i pitanje je sta je od toga domace.
    inace ja sam jedan od onih frikova koji strogo gledaju sta unose u sebe, mozda zato sto sam zavrsila faks za kontrolu hrane pa sam se svega nagledala i zato koliko toliko pazim sta jedem mada nikad nemozes jesti totalno zdravu hranu.

  50. #100
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas postoji bio i bio, nesto dm i to je to. sever za zg i okolicu.

    baš samo danas malo išla istraživati portal od bio&bio. jel zna netko da li su oni proivođaći ili samo nabavljači od drugih pa sami pakiraju i prodaju u svojim dućanima?

    vidim da ima dosta i proizvoda od Rapunzel koji ima BIO eu certificirani znak http://www.bio-siegel.de/ koji garantira kupcu/potrošaću da se stvarno i radi o organskoj prozvodnji bez ikakvih aditiva, kemije itd..
    ako ništa za to možete biti sigurni (oni koji kupuju organsko) da je doista organsko.

    vidim da bio&bio proizvodi nemaju taj znak pa tu ne znam reći, možda netko zna više o njima tko su, da li nabavljaju pa sami pakiraju i samo stavljaju svoj znak ili sami proizvode, ako nabavljaju gdje nabavljaju, kojim certifaktima podliježu i da li itd....

    ima takav i u de, Dennree se zove, on je uglavnom samo prepakiravać danas bio produkata, odnosno to je lanac prodajnih mjesta, ali i njihovi proizvodi moraju imaju gore naveden znak ukoliko su proizvodi koje nabavlja i pakira 100% organski.

Stranica 2 od 11 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •