Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 91

Tema: opet pedofilija

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno opet pedofilija

    ne vjerujem da sam jedina koja j procitala po hr novinama o najnovijem slucaju pedofilije

    svecenik katolicke crkve u kombinaciji sa zatasakavanjem puljica

    http://www.vecernji.hr/vijesti/pulji...-clanak-389083

    pedofilija je sama po sebi prestrasna ali kad dolazi od strane svecenika iz crkve meni je to u rangu sa incestom...

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    nisi jedina samo drugi valjda nemaju potrebu o tome po milijunti put razglabati na forumu i zgražati se

  3. #3
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Uvijek neki senzacionalistički članci, zgražanje i općenito ne vidim poantu svemu tome. Vjerujem Stray da imaš najbolju namjeru, ali
    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    nisi jedina samo drugi valjda nemaju potrebu o tome po milijunti put razglabati na forumu i zgražati se

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Uvijek ima nešto za zgražati se-ne treba vjernike uznemiravati u vrijeme Korizme-
    Pored svega što se iznosi u tim člancima,i uzevši u obzir protok vremena,ova rečenica se nije smjela dogoditi,totalno je besćutna i bezobrazna.
    Na žalost biti će toga još.

  5. #5
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    ja mislim da nema smisla o tome uopce raspravljati jer mi "mali ljudi" nemozemo nista u vezi toga poduzeti,osim zgrazati se i opet tim ljudima raditi "reklamu"...
    sto mi je neki dan dignulo tlak....pisali o onom sveceniku 12 strana ,,,zamislite 12 strana...
    koda ga reklamiraju,a jos nece dobiti ni dana kazne...

  6. #6
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Sta stvarno nece biti kaznjen????

  7. #7
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    iako, ovo je preozbiljna tema da bi se svela pod nazivnik "jos jednog zgrazanja". Mislim da smo problem rijesiti samo ukoliko budemo sto vise govorili o njemu, ukazivali na njega i trazili glasno kaznjavanje pocinitelja.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Meni je isto postalo strašno kako je pedofilija i ovakvi slučajevi posalo kao nešto pod "normalno" u rangu s razbojstvima i slično.

    Svako toliko iskrsne slučaj nekog svećenika pedofila i neki to mogu tumačiti napadom na crkvu i preuveličavanjem ali patnja samo jednog jedinog djeteta je meni nešto prestrašno. I najstrašnije mi je što takve stvari znaju biti javna tajna i opet nikom ništa.
    I zašto postoje dvostruki zakoni i mjerila za svećenike pa drugi svećenici ih ne prijavljuju policiji nego samo vlastitoj instituciji, postoji li kazna za nekoga tko zna za slučaj pedofilije a ne prijavi ga nadležnim institucijama?

  9. #9
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ne kuzim u cemu je problem??? Ne moze mu se suditi jer ga nitko iz crkve nije prijavio???? Zasto nece biti kaznjen? Zastara ili?

    Nisam bas pratila po novinama.

    Cula sam jedino izjavu novinara da je SVAKI pedofil bio zlostavljan kao mali.
    Meni je to nesto prestrasno. Vec se tisucama godina zatvara oci i nezasticene zrtve postaju zlostavljaci.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj ivanas prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je isto postalo strašno kako je pedofilija i ovakvi slučajevi posalo kao nešto pod "normalno" u rangu s razbojstvima i slično.

    Svako toliko iskrsne slučaj nekog svećenika pedofila i neki to mogu tumačiti napadom na crkvu i preuveličavanjem ali patnja samo jednog jedinog djeteta je meni nešto prestrašno. I najstrašnije mi je što takve stvari znaju biti javna tajna i opet nikom ništa.
    I zašto postoje dvostruki zakoni i mjerila za svećenike pa drugi svećenici ih ne prijavljuju policiji nego samo vlastitoj instituciji, postoji li kazna za nekoga tko zna za slučaj pedofilije a ne prijavi ga nadležnim institucijama?
    zanimljivo je to kako dio ljudi sebi protumaci takve skandale kao napad na crkvu. sto treba napraviti i reci ljudim akoji pocine takve monstruoznosti i sto treba reci o onima koji to zataskavaju i na kraju daju takvu izjavu da oni nisu duzni to prijaviti ???

    nizozemsku trenutno potresa skandal da je crkva 50ih prisilno kastrirala djecake koji su prijavljivali svecenike za pedofiliju. proglasili su ih za himoseksualce i kastrirali http://www.politika.hr/svijet/8598-s...zlostavljanjeq

  11. #11
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    u ustanovi katoličke crkve pedofilija je kao dobar dan i o tome treba govoriti. što se radilo u irskoj 50-tih i 60-tih mislim da svi znaju, što se radilo u njemačkim katoličkim školama također, na tisuće djece i djevojčica i dječaka bilo je izloženo i psihičkom i fizičkom naselju, silovanju, monstuoznim iživljavanjima i od strane svečenika i časnih sestara. to nema veze sa danima korizme, niti sa isusom niti bogom.

  12. #12
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Sta stvarno nece biti kaznjen????
    Crkveni postupak protiv tog svećenika zlostavljača je pokrenut u veljači i on će biti kažnjen po crkvenim zakonima, a sada je suspendiran. Slušala sam nekoliko radijskih emisija u katoličkim medijima u kojima se vrlo otvoreno govorilo o tom konkretnom slučaju i općenito o problemu pedofilije i drugih seksualnih prijestupa u Crkvi, a bila je i tribina o tome u Zagrebu, te međunarodni znanstveni skup u Rimu, kojem su prisustvovale i žrtve iz raznih zemalja.
    Što se tiče svjetovnih kazni za ovog svećenika-pedofila, potrebno je da RH povede postupak protiv njega, što do sada nije učinjeno. Nadam se da je to zato što je istraga u tijeku.

    Citiraj ivanas prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je isto postalo strašno kako je pedofilija i ovakvi slučajevi posalo kao nešto pod "normalno" u rangu s razbojstvima i slično.

    Svako toliko iskrsne slučaj nekog svećenika pedofila i neki to mogu tumačiti napadom na crkvu i preuveličavanjem ali patnja samo jednog jedinog djeteta je meni nešto prestrašno. I najstrašnije mi je što takve stvari znaju biti javna tajna i opet nikom ništa.
    I zašto postoje dvostruki zakoni i mjerila za svećenike pa drugi svećenici ih ne prijavljuju policiji nego samo vlastitoj instituciji, postoji li kazna za nekoga tko zna za slučaj pedofilije a ne prijavi ga nadležnim institucijama?
    To je šire pitanje od problema pedofilije i crkvenog zataškavanja, odnosno pitanje kažnjivosti neprijavljivanja kaznenog djela. Ne znam slovo zakona o tome, ali znam za nekoliko slučajeva pedofilije i seksualnog zlostavljanja po glazbenim školama kada kolege nisu prijavili počinitelje nego su to učinile žrtve ili njihovi roditelji i to ne u vrijeme počinjenja kaznenog djela nego puno kasnije. Mislim da je nažalost tako u velikoj većini slučajeva i nije vezano za dvostruka mjerila svećenstva nego svih nas. Pomislila sam i na nedavni žalosni slučaj batinama usmrćene žene - jesu li susjedi koji su bili doma i slušali to zlostavljanje bili po zakonu dužni to prijaviti i jesu li kažnjeni?
    Posljednje uređivanje od Zdenka2 : 23.03.2012. at 08:59

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Crkveni postupak protiv tog svećenika zlostavljača je pokrenut u veljači i on će biti kažnjen po crkvenim zakonima, a sada je suspendiran. Slušala sam nekoliko radijskih emisija u katoličkim medijima u kojima se vrlo otvoreno govorilo o tom konkretnom slučaju i općenito o problemu pedofilije i drugih seksualnih prijestupa u Crkvi, a bila je i tribina o tome u Zagrebu, te međunarodni znanstveni skup u Rimu, kojem su prisustvovale i žrtve iz raznih zemalja.
    Što se tiče svjetovnih kazni za ovog svećenika-pedofila, potrebno je da RH povede postupak protiv njega, što do sada nije učinjeno. Nadam se da je to zato što je istraga u tijeku.



    To je šire pitanje od problema pedofilije i crkvenog zataškavanja, odnosno pitanje kažnjivosti neprijavljivanja kaznenog djela. Ne znam slovo zakona o tome, ali znam za nekoliko slučajeva pedofilije i seksualnog zlostavljanja po glazbenim školama kada kolege nisu prijavili počinitelje nego su to učinile žrtve ili njihovi roditelji i to ne u vrijeme počinjenja kaznenog djela nego puno kasnije. Mislim da je nažalost tako u velikoj većini slučajeva i nije vezano za dvostruka mjerila svećenstva nego svih nas. Pomislila sam i na nedavni žalosni slučaj batinama usmrćene žene - jesu li susjedi koji su bili doma i slušali to zlostavljanje bili po zakonu dužni to prijaviti i jesu li kažnjeni?
    Zdenka, potpis! Crkva je samo jedan dio priče, a zlostavljanje vrsta raznih je nažalost dio svakodnevice.

    Baš je meni palo na pamet negativno iskustvo bliske osobe s početka srednje škole prije xxx godina. Priča je nažalost puno šira od crkve, ali dakako, crkva je pod povećalom zato jer bi trebala biti moralni autoritet, što ni ostale segmente društva ne amnestira od neprihvatljivog ponašanja.

  14. #14
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    iako, ovo je preozbiljna tema da bi se svela pod nazivnik "jos jednog zgrazanja". Mislim da smo problem rijesiti samo ukoliko budemo sto vise govorili o njemu, ukazivali na njega i trazili glasno kaznjavanje pocinitelja.
    x

    i, možda se varam, ali ne sjećam se da smo imali temu o pedofiliji na rodi. kad god se razgovara o crkvi, u bilo kojem kontekstu, uvijek se nađe bar jedan post koji spominje pedofiliju. i onda vjernici (s pravom) skoče.

    no, uvijek me čudilo kako nitko ne pokrene temu. temu o ozbiljnom problemu. kako je zdenka rekla, širem problemu. problemu zataškavanja kaznenog djela. nije pedofilija vezana samo uz crkvu. nije zataškavanje samo vezano uz crkvu.
    ali, oprostit ćete mi, izjava visokopozicioniranog čovjeka, da crkva provodi istragu (?) i da on nije o tome dužan obavijestiti državno odvetništvo je - naprosto SKANDALOZNA. i ta nevjerojatna uvredljiva bahatost, mislim da se događa jedino u crkvi. baš radi njegove visoke pozicije.
    ja sam učinio sve što su crkveni propisi tražili, moja je savjest mirna
    Kongregacija ne obvezuje biskupe da moraju prijaviti takve svećenike državnim vlastima.
    ovo ima veze samo sa crkvom.

  15. #15
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    hm, da, uvodni post je i mene inspirirao prije svega na odgovor kakav je napisala SB, ali s druge strane definitivno moram potpisati cvijetu
    nije pedofilija vezana samo uz crkvu. nije zataškavanje samo vezano uz crkvu.
    ali, oprostit ćete mi, izjava visokopozicioniranog čovjeka, da crkva provodi istragu (?) i da on nije o tome dužan obavijestiti državno odvetništvo je - naprosto SKANDALOZNA. i ta nevjerojatna uvredljiva bahatost, mislim da se događa jedino u crkvi. baš radi njegove visoke pozicije.
    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    iako, ovo je preozbiljna tema da bi se svela pod nazivnik "jos jednog zgrazanja". Mislim da smo problem rijesiti samo ukoliko budemo sto vise govorili o njemu, ukazivali na njega i trazili glasno kaznjavanje pocinitelja.
    Opet mi te forumske rasprave zvuče malo beskorisnima. Što se još može učiniti osim da govorimo o tome?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Ovdje ne treba brkati kruške i jabuke,odnosno skretati temu na zlostavljače i zlostavljane žene i njihove susjede.
    Žena u braku je punoljetna žena.
    Nikako ne poistovjećivati žrtve pedofilije i nasilje nad ženama,to su dvije jako različite stvari.
    Ljudi bi trebali skinuti paučinu s očiju.

  17. #17
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Uh, a sad sam tek pročitala ovo o Nizozemskoj... gadno
    ali to je jedan ekstreman primjer zašto crkveni zakoni ne smiju biti iznad svjetovnih
    i to ni za koga, pa ni za svećenike, bar kad se radi o ovakvim kriminalnim slučajevima

    vjerojatno je točno to što kaže Puljić u Večernjem, da je samo mali postotak zlostavljača iz svećeničkih redova, a puno veći iz kruga obitelji
    ali je problem u tome da za ove prve vrijede drugačiji zakoni
    to se mora promijeniti

    i uopće ne razumijem kako si KC dozvoljava ovakve stvari, kako da se to ne rješava rigoroznije? Slobodno neka mi objasne upućeniji od mene.

  18. #18
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj santana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje ne treba brkati kruške i jabuke,odnosno skretati temu na zlostavljače i zlostavljane žene i njihove susjede.
    Žena u braku je punoljetna žena.
    Nikako ne poistovjećivati žrtve pedofilije i nasilje nad ženama,to su dvije jako različite stvari.
    Ljudi bi trebali skinuti paučinu s očiju.

    Uopće ne skrećem temu: izjasnila sam se (već više puta) o pedofiliji i zataškavanju u Crkvi. Želim samo skrenuti pažnju na to je problem širi. Nije pedofilija ni guranje glave u pijesak samo problem Crkve nego svih nas. U tom stanu u kojem je žena ubijena dok su susjedi to slušali je bilo i dijete. Osim toga, spomenula sam i slučajeve pedofilije u GŠ i kolega koji nisu to prijavili. Je li i to skretanje s teme?

    Slažem se da je gore kad takve stvari dolaze iz Crkve jer od svećenika očekujemo da budu moralni autoriteti i duhovna potpora, pa je tim strašnije da su oni zlostavljači. Izjavu nadbiskupa Puljića smatram ciničnom i nemoralnom. O tome kako se Crkva treba postaviti prema pedofiliji i drugim seksualnim prekršajima ima posve drugačijih mišljenja u samoj Crkvi (npr. dubrovački biskup Mate Uzinić), kao i djelovanja protiv tog zla, ali o tome, nažalost, nećete čitati u JL.

    Državu nitko ne priječi da pokrene postupak - to spada na nju. Netko je spomenuo onaj prethodni slučaj pedofilije - tog svećenika je prijavio drugi svećenik, no čini da je država ta koja se nije pomaknula.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno

    meni je odvratno čak i razmišljati o ovome. ali se ne mogu oteti dojmu. stalno se vraćam na ovu temu i čitam.
    htjela bi napisati štošta sada ,ali mislim da bi odmah bila banirana zbog riječi koje bi izrekla.

    kako se to uopće dopusti?

    zgadila mi se crkva kad sam ja imala slično iskustvo sa nekih 10-ak godina.
    možda nebi trebala pisati o ovome,ali neka....

    u crkvi smo imali mali zbor koji nam je držao naš svećenik (ja sam evangelik),išli smo 3-4 puta tjedno i sad da neduljim bezveze i nejedeom uoklo naokoli samo ću reći da sam i sama kao dijete doživjela pipkanje od strane svećenika,naravno prijavila sam to svojim roditeljima i oni su poduzeli ostale mjere. nemalo je reći da svećeniku nije bilo ništa.
    kasnije su i ostala djeca propričala o tome i njihovi roditelji zajedno s mojima su probali poduzeti sve što su mogli,ali njemu nije bilo ništa.

    podnijeli su prijavu protiv njega,ali on nije nikad kažnjen zbog toga. on se preselio u drugi grad i sad drži mise i zbor nekoj drugoj dječici i sama pomisao na njega mi digne živac.

    nemam baš sad neke teške traume zbog toga jer nije daleko otišlo,ali cijeli taj sustav mi se gadi. i sad kad odem za božić/uskrs u crkvu i vidim nekog svećenika kako samo pomazi neko dijete sve mi proleti glavom i odmah si pomislim da i on nije jedan od takvih.

    i kako se obraniti od toga?

  20. #20
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Izjavu nadbiskupa Puljića smatram ciničnom i nemoralnom. .
    evo, ovo mene smeta, zdenka.
    kad se tako kaže, opet se vraćamo na isto - puljić je ciničan i nemoralan, al drugi su dobri.
    ne može tako.

    svi smo zaboravili, očito i on sam, što je bozanić onomad izjavio, i izazvao velike promjene:
    grijeh struktura što su ih omogućili zakoni i propisi, kojima cilj nije bio opće dobro čovjeka i zajednice

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj santana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje ne treba brkati kruške i jabuke,odnosno skretati temu na zlostavljače i zlostavljane žene i njihove susjede.
    Žena u braku je punoljetna žena.
    Nikako ne poistovjećivati žrtve pedofilije i nasilje nad ženama,to su dvije jako različite stvari.
    Ljudi bi trebali skinuti paučinu s očiju.
    pa i nije bas potpuno razlicit jer svaka zrtva uleti u taj vrtlog iz kojeg se ne zna izvuci i najcesce je zrtve sram zbog toga sto su zlostavljane. nije zlostavljanje samo sexualno, zene i djeca mogu biti zlostavljani i psihicki a mogu biti i fizicki zlostavljani bez ukljcenog sex-a

    tvoja ideja mi nekako pokriva ideju da zena ne moze biti silovana u braku jer eto partner valjda ima neka prava na njeno tijelo (ili kako vec ide ta bolesna logika)

    @pomikaki, pa mozes napisati pismo vladi, ministru pravosudja, svojem zupniku? mozes posalti pismo puljicu i reci da si razocarana (ako si razocarana)

    sexualno zlostavljanje djece od strane nekog iz crkve je po meni gore od bilo cega jer crkva prodaje pricu o nevinosti, cistoci i suzdrzavanju od grijeha. pa napadaju homoseksualce a pedo homoseksualce iz vlasitih redova stite?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se da je gore kad takve stvari dolaze iz Crkve jer od svećenika očekujemo da budu moralni autoriteti i duhovna potpora, pa je tim strašnije da su oni zlostavljači. Izjavu nadbiskupa Puljića smatram ciničnom i nemoralnom. O tome kako se Crkva treba postaviti prema pedofiliji i drugim seksualnim prekršajima ima posve drugačijih mišljenja u samoj Crkvi (npr. dubrovački biskup Mate Uzinić), kao i djelovanja protiv tog zla, ali o tome, nažalost, nećete čitati u JL.
    pa zar ti nije normalno da u crkvi propovijedaju to sto pises? meni to ide uz crkvu i cijelu pricu o vjeri i bogu... zbog cega bi trebalo pisato o tome kao da je nesto posebno?

  23. #23
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    ...ribica može jedno pitanje? zašto ideš u crkvu na misu? koji je točno tvoj razlog osim što si vjernik? ne možes sa bogom i doma razgovarati? ako ideš na ispovijest čemu? čemu ti treba ispovijest od tamo nekog tipusa koji stoji za oltarom i drži da je nešto posebniji i bliži bogu od tebe? misliš li dosita da bog stanuje samo u toj zgradi i da svečenici imaju neko eksluzivno pravo na razgovor s njim i biti njemu bliži?

    ovo što se tebi dogodilo događa se svakodnevno svuda po svijetu pod skutima crkve, sreća tvoja nije otišlo dalje, a moglo je. osobno nisam imala to iskustvo, ali jedan od debelih razloga što nejdem više u crkvu je i taj, za mene je crkva samo zgrada, a svečenik, časna sestra, papa samo ljudi koji su našli prilično udoban način za ugodan život bez mnogo napora i odgovornosti, čast vrlo rijetkim izuzecima kojih je ipak malo na čitavu njihovu populaciju.

    i mislim da bi trebala pisati o tome, nravno u onim granicama u kojima je tebi prihvatljivo iznijeti svoja iskustva, ali o tome se treba govoriti jer kako tu netko reće, treba skinut konačno tu paučinu s očiju. to se ne događa nekom drugom, crkva, svečenik, papa su samo institucije kreirane od ljudi, ne od boga i prvenstveno iz političkih razloga ne vjerskih od njihovih dalekih i samih početaka. to je jednostavno povijesna činjenica.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    ...ribica može jedno pitanje? zašto ideš u crkvu na misu? koji je točno tvoj razlog osim što si vjernik? ne možes sa bogom i doma razgovarati? ako ideš na ispovijest čemu? čemu ti treba ispovijest od tamo nekog tipusa koji stoji za oltarom i drži da je nešto posebniji i bliži bogu od tebe? misliš li dosita da bog stanuje samo u toj zgradi i da svečenici imaju neko eksluzivno pravo na razgovor s njim i biti njemu bliži?
    "kao" jesam vjernik. ja sam evengelik i kod nas u crkvi nema ispovjedi. idem samo za uskrs i božić. okupi se cijela muževa i moja obitelj i tada poslije mise idemo ili kod jednih ili drugih na ručak. to ja zovem čisto forme radi. nikad se ne molim. davno su prošli ti dani kad sam kao dijete na nagovor svojih roditelja bila forsirana na odlaske na misu i crkveni zbor. ovo je za neku drugu temu ,ali ne vjerujem u boga. suprug i ja smo ateisti koji su zbog vlasitih obitelji primorani otići dva puta godišnje na misu. radi "mira u našim obiteljima" jer je i jedna i druga strana jako religiozna.

  25. #25
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    ok, sad kužim.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Tema je pedofilija,i to pedofilija u konkretnom slučaju sa poznatim počiniteljem i njegovim žrtvama.
    Nasilje nad ženama je nešto drugo,ponavljam za one koji me nisu shvatili,nasilje u obitelji i obiteljski nasilnici su nešto drugo.
    Žene su žrtve,većinom,sudstvo je nepravedno,mjerila nisu jednaka,djeca su žrtve u takvim obiteljima,sve je to strašno i nepravedno,ali to nije tema.

  27. #27
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Nije tako - otvorena su dva pitanja: pedofilija u Crkvi i prijavljivanje kaznenog djela.
    Posljednje uređivanje od Zdenka2 : 23.03.2012. at 16:15

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Ja vidim da piše Opet pedofilija

  29. #29
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Pedofilija sigurno nije rezervirana samo za Crkvu, a Zdenka me sjetila na 2 davna slučaja u jednoj GŠ (oba su počinitelja pokojna što ne umanjuje njihovu gnjusobu). Jedan je sa škole preseljen na, ofkors, višu ustanovu, a drugi je umirovljen na visokoj poziciji u Ministarstvu obrazovanja nakon što su ga selili od jedne do druge škole samo da ga se riješe (taj je i meni pred stručni ispit mazno prišapnuo da dođem na konzultacije u Ministarstvo i da ne moram biti baš jako - obučena).
    U to vrijeme se nažalost nije prijavljivalo policiji, nadam se da bi danas bilo drugačije, tj. da pipkanje učenica ne bi samo završilo selidbom (jesam li naivna?)
    Moj davni profesor tjelesnog isto je bio slučaj za sebe, ali to je tada isto bio samo - "folklor" .

    Kad pedofilija prestaje? Je li pedofilija i zavođenje 18-godišnjih studentica od strane 30 godina starijih profesora?
    (Kad sam studirala na jednom stranom sveučilištu, jedan od njihovih najboljih profesora dobio je trenutni otkaz kad je oženio svoju studenticu nakon 1.g. studija, a bili su u vezi od njene 16.g., a i dan-danas su u braku. Od nje je stariji nepunih 20 g.).

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno Definicija pedofilije

    Pedofilija je sklonost ka spolnoj aktivnosti sa malom djecom. U zapadnim društvima se pedofilija općenito smatra željom za upuštanjem u spolnu aktivnost sa djecom od 13 godina ili mlađom. Osoba sa dijagnozom pedofilije ima barem 16 godina i općenito je barem 5 godina starija od djeteta-žrtve.

    Premda su državni zakoni različiti, zakon općenito smatra da je osoba počinila silovanje ako je dijete u dobi od 16 godina ili mlađe, a odrasla osoba je iznad 18. Zakonski slučajevi silovanja često ne spominju definiciju pedofilije.

    Pedofil je teško poremećena ili preobuzeta spolnim fantazijama o djeci, čak ako i ne dođe do stvarne spolne aktivnosti. Neke pedofile privlače samo djeca, često određene dobne skupine, dok druge privlače i djeca i odrasli. Pedofili mogu biti i muškarci i žene, a žrtve i dječaci i djevojčice. Pedofili se mogu orijentirani samo na djecu unutar svoje obitelji (incest) ili žrtve mogu biti djeca iz zajednice. Da se sa djecom spolno upuste u odnose mogu koristiti prisilu ili prinudu, a prijetnjama sprječavaju da ih žrtva ne oda.

    Pedofilija se može liječiti psihoterapijom i lijekovima koji mijenjaju spolni poriv. Takvo se liječenje može zatražiti dobrovoljno ili tek nakon krivičnog hapšenja i zakonskog djelovanja. Nekim pedofilima liječenje može pomoći, drugima ne. Smještanje u zatvor, čak i dugotrajno, ne mijenja pedofilske želje i fantazije.


    preuzeto sa :http://www.vasdoktor.com/medicina-od...lni-poremecaji

  31. #31
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Kad pedofilija prestaje? Je li pedofilija i zavođenje 18-godišnjih studentica od strane 30 godina starijih profesora?
    naravno da nije, 18 godišnja djevojka je punoljetna i sama donosi odluke o svemu pa tako i o tome sa kime će ući ili neće u seksualne odnose.

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    (Kad sam studirala na jednom stranom sveučilištu, jedan od njihovih najboljih profesora dobio je trenutni otkaz kad je oženio svoju studenticu nakon 1.g. studija, a bili su u vezi od njene 16.g., a i dan-danas su u braku. Od nje je stariji nepunih 20 g.).
    pomalo mi je neshvatljivo stavljanje 5 godina ili 9 godina starog djeteta i bludničenje nad njime, pipkanje pa i sami prisilni seksulani čin, odnosno pedofiliju zajedno u isti koš sa djevojkom od 16 godina koja je očigledno sama pristala na intimni odnos sa profesorom i općenito vezu sa njime. psihička i fizička zrelost pa tako i posljedice su neusporedive.

    to naravno nikako ne znači da akt silovanja ili prilsinog spolnog općenja sa 16godišnjakinjom također ne nosi sa sobom strašne posljedice, osim toga to nosi jednako tako i za zrelu ženu od 30+ godina, ali ovdje je tema pedofilija i to koliko sam ja shvatila iz prvog posta prije svega pedofilija u crkvi, a ne zavođenje 16godišnjakiinje ili 18godišnjakinje koje u konačnici ipak same u ovim spomenutim slučajevima su sposobne donjeti oduku da li će dopustiti da budu zavedene ili ne.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Iako to nije pedofilija, meni je isto strašno to zavođenje studentica od strane 20 ili 30 godina starijih profesora i drago mi je da postoje mjesta gdje se to ne tolerira. Neke moje kolegice i dan danas nose traume od toga, ali je nevjerojatan strah od javnog priznanja i pozivanja na odgovornost te osobe. Ja sam imala na faksu jednog gostujućeg profesora ljigavca koji je svašta govorio studenticama, bila sam ušla na ispit s najozbiljnijom namjerom da na jednu neprimjerenu riječ izađem i odem ga prijaviti, bila sam jedna od rijetkih kojoj nije ništa rekao, ispit je bio gotov za 5 min. Valjda i oni nanjuše koga mogu a koga ne.

    Činjenica je da pedofili biraju zanimanja kojima će biti bliže djeci pa imamo puno pedofila među učiteljima, profesorima, liječnicima, odgajateljima, svećenicima plus to su zanimanja koja sa sobom nose autoritet i neki ugled u društvu i to im je dobro pokriće i osiguranje da mogu lakše manipulirati žrtvama. Ipak čitala sam neke statistike koje kažu da je postotak pedofila u odnosu na opću populaciju i ostala zanimanja čak nekih 200 % veći među svećenicima (u obzir su se uzeli samo prijavljeni slučajevi).
    Ako su ti podaci točni, a meni se čini da su jako blizu istini, pitanje je zašto među svećeničkim pozivima? Da li je tamo autoritet samog zanimanja i mogućnost manipulacije žrtvama najveća i/ili crkvene institucije pružaju svojim stavom i nedjelovanjem dobru zaštitu pedofilima?

    Crkva nisu samo svećenici i redovnici i redovnice, crkva su i vjernici i koja je uloga vjernika u toj zajednici, instituciji? Što su vjernici dužni napraviti da bi utjecali na ovaj teški problem u svojoj zajednici, nisam još čula (što ne znači da se nije dogodilo) da su vjernici bojkotirali pohađanje mise, primanje sakramenata i sl. u znak pobune i protesta u nekim slučajevima kad su svećenici osumnjičeni za pedofiliju i druge nečasne radnje.
    Da li su vjernici kad tražili očitovanje biskupa, nadbiskupa, pisali pisma, upozoravali, poduzimali akcije? Jako odgovornima držim vjernike za stanje u crkvenim zajednicama.

  33. #33
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Ivanas, vidim da si iz Zadra. Ja sam tamo studirala, uglavnom te godine kad sam ja došla suspendiran je jedan profesor koji je predavao dječju i teoriju književnosti. I dan-danas je zaposlenik Fakulteta, doduše, suspendirani, ali bez otkaza
    Kažu da je bio gnjusan i ljigav i da je malo tko prolazio ispit barem bez pipkanja. Užas.
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 24.03.2012. at 11:16

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Ne znam koji je to, ovaj je bio gostujući, sad je pokojni ali tu su isto krive studentice, da se njih par udružilo i potpisale izjavu i dale prijavu ne bi oni mogli to raditi. Ja bih bila spremna istupiti da me netko takne i pod cijenu da ne završim fakultet, to takvi osjete pa ne diraju koga ne smiju. Za jednog profesora o kojem sam pričala je javna tajna kako se odnosi prema studenticama ali kad dode do zadnjeg nitko ne želi istupiti (jedan moj profsor mi je pričao da bi dotičnog davno suspendirali ali ne mogu na temelju rekla kazala, treba netko imenom i prezimenom podnijeti prijavu a svi se boje i začarani krug se nastavlja.

  35. #35
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Ja bih bila spremna istupiti da me netko takne i pod cijenu da ne završim fakultet
    Također. Definitivno ne mogu shvatiti ove koje na to nisu spremne. Srećom, pa nisam osobno imala takvih iskustava.
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 24.03.2012. at 11:40

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj ivanas prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam koji je to, ovaj je bio gostujući, sad je pokojni ali tu su isto krive studentice, da se njih par udružilo i potpisale izjavu i dale prijavu ne bi oni mogli to raditi. Ja bih bila spremna istupiti da me netko takne i pod cijenu da ne završim fakultet, to takvi osjete pa ne diraju koga ne smiju.
    Ovo je sve skupa off topic, ali evo, kad već prozivaš druge da su si "same krive": u tome ti i leži odgovor zašto nisu prijavljivale. Dalje, ne kužim zašto ga sama nisi prijavila, ako si vidjela i čula da profesor seksualno zlostavlja studentice. Ne moraš i sama biti žrtva da bi ga prijavila.

  37. #37
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj ivanas prvotno napisa Vidi poruku
    Crkva nisu samo svećenici i redovnici i redovnice, crkva su i vjernici i koja je uloga vjernika u toj zajednici, instituciji? Što su vjernici dužni napraviti da bi utjecali na ovaj teški problem u svojoj zajednici, nisam još čula (što ne znači da se nije dogodilo) da su vjernici bojkotirali pohađanje mise, primanje sakramenata i sl. u znak pobune i protesta u nekim slučajevima kad su svećenici osumnjičeni za pedofiliju i druge nečasne radnje.
    Da li su vjernici kad tražili očitovanje biskupa, nadbiskupa, pisali pisma, upozoravali, poduzimali akcije? Jako odgovornima držim vjernike za stanje u crkvenim zajednicama.
    Slažem se s tobom. Ne mogu vjerovati da u župama u kojima se to godinama događa župljani ništa ne znaju. Mislim da su ljudi morali znati ili barem nešto sumnjati, ali nisu reagirali, kao što ni u drugim slučajevima ne reagiraju. Utoliko i snose krivnju, pogotovo ako su djecu slali takvima. Ne mogu, kao u gradu, otići u drugu župu, ako im župnik ne valja, ali mogu se obratiti biskupu, a u međuvremenu sami "suspendirati" župnika.

  38. #38
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Meni je najteže gledati pedofile (a znam čak petoricu - svećenici i profesori) kako godinama uživaju na svojim pozicijama. Sumnje postoje, žrtve svoju muku podijele s nekim tek puno godina kasnije (govorim o žrtvama koje ja poznajem), ali nitko se ne upušta u prijavljivanje jer je dokaza često vrlo malo ili se sve svede na riječ protiv riječi. Da ne kažem da su žrtve pomno birane iz redova plahe, sramežljive djece, djece bez jednog roditelja i općenito "slabije 2 djece (valjda se razumije što sam htjela reći) za koju se unaprijed zna da su male šanse da ikad progovore. Ovo što je sad u medijima je zaista jako, ali ne javi li se neka "svježa" žrtva neće se dogoditi ništa korisno, a žrtve će biti javno označene kao žrtve pedofilije što nije uopće ugodno. Ako ništa drugo ljudi će ih gledati sa žaljenjem - meni osobno bi to bilo grozno.

  39. #39
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Nisam vas sve iščitala, kasno je...
    Pedofilija je za mene najgori zločin kojega čovjek može napraviti čovjeku, odnosno nemoćnom djetetu. Meni je to toliko odvratno, prljavo i bolesno da ne mogu ničime opravdati takvo ponašanje.
    O ovom slučaju, o tome kako se Puljić izjasnio o svemu nemam što reći.
    No, želim nešto reći o (ne)pažnji roditelja i zajednice. Upravo o tome o čemu Zdenka priča.
    LJude nije briga za druge ljude, za svoje susjede, prijatelje. Ok, ne kažem da su svi takvi.
    Da ja vidim da neko, bilo koje dijete koje uopće ne poznajem odrasla osoba neprimjereno gleda, ne dao Bog, dira, mislim da bih mu se odmah obratila, onako, da bi mu se smučilo.
    Sva sreća pa je moje dijete od onih koje nema šanse da bi prišlo nekoj stranoj osobi, sjelo u krilo ili nešto slično. I tome ću je i učiti. I bit ću kao kobac koji će nepovjerljivo gledati u sve. Bit ću luda, ali baš me briga.
    I to zato jer sam i sama kao dijete doživjela neprimjereno ponašanje i to u prisustvu osobe koja se za mene trebala brinuti. Ona nije sumnjala jer valjda nije mogla ni zamisliti koliko pokvareni ljudi mogu biti.
    Osim toga, o pedofiliji se mora pričati puno više nego što se priča jer često puta roditelji ni ne razmišljaju koliko ponižavajuće mogu djelovati za njih banalni postupci svećenika, profesora, susjeda... Znam da je u jednom selu u okolici bio svećenik koji je djevojčicama ubacivao ključ od crkve u njedra, kao ušali, i onda ga sam izvlačio. Da moje dijete dođe s takvom pričom kući, ja bih tom svećniku odsjekla ruku. Nitko nije reagirao, svi su se zgražali, ali on je bio svećenik.
    Na sreću, sada se drugačije gleda na sve.
    S druge strane, ima roditelja koji se zgražaju, ali istovremeno svojoj maloljetnoj djeci, pa i malodobnoj djeci dopuštaju neprimjereno oblačenje i ponašanje što je za mene također nedopustivo. Ne zato što bi one kao takve mogle privući potencijalne pedofile nego zato jer je to neprimjereno, a od strane roditleja licemjerno.
    Ja se samo nadam da će ovaj slučaj dati hrabrosti onima koji su možda isto doživjeli da izađu pred javnost i progoovre o svemu.
    Posljednje uređivanje od SikaPika : 25.03.2012. at 05:33

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa zbog cega bi zrtve trebale javno pricati o tome? dio ljudi nema sindrom big brothera i sa punim pravom mogu svoje traume pokusavati zalijeciti bez slukanja po novinama. ljudi su razliciti i ljudi se na razlicite nacine nose sa traumama. valjda su ljudi gladni gadosti pa traze sve vise prljavstine iz tudjih zivota iz puke znatizelje

    ovo sto pricas o oblacenju spada u logiku da zena koja je obukla kratku suknju namjerno izaziva paznju pa je po toj logici ok ako je neko pljesne po guzici ili uhvati za cice??? zanimljivo je da jos uvijek u tu kategoriju di okolina procjenjuje koliko se tko neispravno ili "provokativno" obukao spadaju samo zene. kad se muski ubace i kratke hlace ili skinu u potkosulje ili cak setaju na goli torzo niko to ni ne prijmjeti

    kriteriji su apsolutno diskriminirajuci

    oblacenje (i frizure i sminka) su i jedan od nacina da se ljudi kreativno izraze. zbog cega je estetski za tolerirati zapustene zene u trenirkama, sa neopranom i nefriziranom kosom a prozivati zene (i mlade ljude) koji se po svijetu krecu sredjeni na nacin koji zele?

  41. #41
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pa zbog cega bi zrtve trebale javno pricati o tome? dio ljudi nema sindrom big brothera i sa punim pravom mogu svoje traume pokusavati zalijeciti bez slukanja po novinama. ljudi su razliciti i ljudi se na razlicite nacine nose sa traumama. valjda su ljudi gladni gadosti pa traze sve vise prljavstine iz tudjih zivota iz puke znatizelje
    ova izjava je malo kontradiktorna. ako žrtve same ne progovore o tome, a kako bi se molim te lijepo trebalo znati za pedofile, na temelju čega ih goniti? pogotovo u sustavima gdje postoji obevezujuća šutnja od strane liječnika, psihologa!

    osim toga uopće mi tako nešto nema smisla uspoređivati sa big brotherom, malo si otišla na krivi kolosjek. kod vas u nizozemskoj nema ozbiljnih emisija koje se bave ovakim problematikama na nivou društvenog problema gdje s vremena na vrijeme gostuje i koja žrtva koja je spremna o tome govoriti, ali bez da je se razvlači po novinama? naime u njemačkoj bi tako nešto bilo neukosno i njemačko društvo je senzibilizirano na takve pojave gdje se jako dobro zna to se spada u kategoriju big brothera, a što ne.

    osim toga, da, problem je veliki kako doći do počinitelja ako žrtve ne progovore, a tu je veliki problem upravo kada su mala djeca u pitanju kao žrtve i naravno da tu o javnom govoru nema govora osim u slučaju kada se kao stariji i zreliji odluče na to no tu se onda već može raditi o zastari, ali zato postoje instiuticije koje se bave takvim slučajevima , a kao što vidim u hrvatskoj će također od 2013 krenuti zakon koji ukida lječničku, pravničku, svećenički tajnu i to je jako dobro.

  42. #42
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj cvijetak prvotno napisa Vidi poruku
    a žrtve će biti javno označene kao žrtve pedofilije što nije uopće ugodno. Ako ništa drugo ljudi će ih gledati sa žaljenjem - meni osobno bi to bilo grozno.
    da u hrvatskoj bi upravo na ovome trebalo raditi, ta sklonost obilježavanju i etiketiranju kod nas je strašna.

    jbg u nejmačkoj je sasvim normalno da ti je prva susjeda prostitutka što ovdje ne znači odmah prljavo, primitvno, ružno, i da ti je kolega ili šef homoseksualac ili transvestit. pa samim time se i na žrtve pedifilije ne gleda kao frikove ili senzacije. ovdje ni promjena spola nije senzacija, djeca o tome govore slobodno bez straha, to je ovdje normalno, društvo, mladi i stari razumiju bit problema, senzibilizirani su na slobodu ne samo mišljenja nego i odabira...

    šef mog muža je na primjer homoseksualac, njegova kolegica također i toliko mi je to normalno ovdje, da se samo u ovakim diskusijama sjetim da to na žalost nije svugdje tako. ja probatiku vidim puno dublje, na razini društva, puno složeniju. ovakav način gledanja sa žaljenjem, sa etiketom,kao nešto što treba izbjegavati ili žaliti je problem u sklopu i načinu razmišljanja i to je po meni glavni problem u rješavanju ovakvih slučajeva.
    Posljednje uređivanje od moia : 25.03.2012. at 09:29

  43. #43
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    citat iz jutarnjeg...http://www.jutarnji.hr/za-zlocine-na...ajne-/1016667/

    Ta je odredba najviše iznenadila svećenike.
    - To je apsolutno zaprepašćujuće. To ne može biti! Svećenik je svojim životom dužan čuvati ispovjednu tajnu i ne dolazi u obzir da je ikada otkrije, bez obzira čak i na Kazneni zakon - rekao je Stanislav Vitković, prebendar Prvostolne crkve zagrebačke i stručnjak za kanonsko pravo.
    Samo Papa, nastavlja, može svećenika odriješiti od ispovjedne tajne, a i to se, kaže, gotovo nikada ne događa.


    eto, i sad postavlja se pitanje sa kojim pravom se crkva postavlja iznad svjetovonog zakona i to pazite molim vas baš u slučaju pedofilije zbog kojeg će se ovaj zakon i uvesti!
    Posljednje uređivanje od moia : 25.03.2012. at 10:43

  44. #44
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    a sad znamo i odgovor zašto svećenici i dalje neće biti kažnjavani, kao i razlog puljićevih izjava.

    dokle god vjernici ne uzmu stvar u svoje ruke i dobrano ne protresu crkvu, sve će i dalje ostati na tome ujeo vuk magare.

    a moje dijete do daljnjega neće niti na vjeronauk niti u crkvu. jednog dana kao stariju i zreliju ukoliko osjeti poriv, poziv ili što li već sama će odlučiti o tome. to je moj način bojkota.

  45. #45
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    citat iz jutarnjeg...http://www.jutarnji.hr/za-zlocine-na...ajne-/1016667/

    Ta je odredba najviše iznenadila svećenike.
    - To je apsolutno zaprepašćujuće. To ne može biti! Svećenik je svojim životom dužan čuvati ispovjednu tajnu i ne dolazi u obzir da je ikada otkrije, bez obzira čak i na Kazneni zakon - rekao je Stanislav Vitković, prebendar Prvostolne crkve zagrebačke i stručnjak za kanonsko pravo.
    Samo Papa, nastavlja, može svećenika odriješiti od ispovjedne tajne, a i to se, kaže, gotovo nikada ne događa.


    eto, i sad postavlja se pitanje sa kojim pravom se crkva postavlja iznad svjetovonog zakona i to pazite molim vas baš u slučaju pedofilije zbog kojeg će se ovaj zakon i uvesti!
    da, ovaj dio shvaćam s čuvanjem ispovjedne tajne

    ali ne radi se samo o tome: ako se svećenik ispovijedio biskupu on ga neće prijaviti - to znamo
    ali nakon što svećenika zlostavljača prijavi žrtva, ili netko tko zna za njegov prekršaj na drugi način, on i dalje ne potpada pod zakone rh, nego istragu vodi crkva, a kazna je obično samo preseljenje u drugu župu

    ispovjedna tajna ne obavezuje druge članove crkve kojima se zlostavljač nije ispovijedio, dakle ne radi se o tome

    nije rješenje ukidanje ispovjedne tajne, nego uvođenje propisa da se za ovakve prekršaje treba suditi po zakonima države!

  46. #46
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    ukidanje ispovjedne tajne bi trebalo i moralo vrijediti za čitavu crkvu na svim razinama ukoliko se radi o slučajevima pedofilije i to bi crkva sama trebala uvesti, a ne o tome diskutirati, i još gore apriori odbijati!

    država, odnosno svjetovni zakoni čine sa svoje strane što mogu, ovo je jedan od koraka gdje svjetovni zakon pokušava utjecat na ono što se dogaša pod okriljem crkve, a ovo gdje ti vidiš rješenje se neće dogoditii, crkva taj zakon nikad neće uvesti i to je problem ne rješenje!

    kao što nikad neće odobriti umjetnu oplodnju, pobaćaj, homoseksualizam. dakle opet ostajemo na tome, vuk ujeo magare.

  47. #47
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    ukidanje ispovjedne tajne bi trebalo i moralo vrijediti za čitavu crkvu na svim razinama ukoliko se radi o slučajevima pedofilije i to bi crkva sama trebala uvesti, a ne o tome diskutirati, i još gore apriori odbijati!
    bude li se takav zakon uveo, zločin će se priznati tek na samrtnoj postelji, i to je to
    Pozdravljam ipak uvođenje zakona, ali bez dodatka o izručenju zlostavljača državnom sudu, ne vidim veće koristi.

  48. #48
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    da, ovaj dio shvaćam s čuvanjem ispovjedne tajne

    ali ne radi se samo o tome: ako se svećenik ispovijedio biskupu on ga neće prijaviti - to znamo
    ali nakon što svećenika zlostavljača prijavi žrtva, ili netko tko zna za njegov prekršaj na drugi način, on i dalje ne potpada pod zakone rh, nego istragu vodi crkva, a kazna je obično samo preseljenje u drugu župu

    ispovjedna tajna ne obavezuje druge članove crkve kojima se zlostavljač nije ispovijedio, dakle ne radi se o tome

    nije rješenje ukidanje ispovjedne tajne, nego uvođenje propisa da se za ovakve prekršaje treba suditi po zakonima države!
    Pomikaki, ali svećenici nisu izvan zakona! Ne razumijem kako iz toga što nadbiskup nije prijavio Ivanova proizlazi da je on izvan zakona! Jedno je pitanje prijavljivanja/ne prijavljivanja kaznenog djela, a drugo pitanje kaznene odgovornosti počinitelja. Taj dio da svećenici ne potpadaju pod zakone RH ili bilo koje druge države je čista medijska manipulacija, odnosno laž.

    Provođenje crkvenog postupka je potpuno odvojena stvar koja ne dokida kazneni postupak državnih vlasti. Taj kazneni postupak ne provodi niti može provoditi Crkva - mora ga pokrenuti država, bez obzira tko je prijavio ili nije prijavio. Država uopće ne mora postupati po prijavi građana nego može sama pokrenuti kazneni postupak. U ovom slučaju pretpostavljam da postoji prijava žrtve/žrtava.

    Ispovjedna tajna nema nikakve veze sa zataškavanjem zločina i prekršaja.

    Crkvena kazna nije premještanje u drugu župu (to uopće nije kazna). Ovaj svećenik je već suspendiran zbog sumnje u počinjenje pedofilije, a po okončanju postupka, ako se dokaže da je optužba istinita, tek slijede crkvena kazna, a to je potpuno razrješenje službe. Međutim, to nema veze s državnom, njezinim zakonima i sudovima.

    Evo dva linka o skupu o pedofiliji u KC koji je bio u Vatikanu u veljači.

    http://www.bitno.net/vjera/mons-mate...iliji-u-crkvi/
    http://www.bitno.net/vijesti/vatikan...-o-pedofiliji/

    I vrlo informativna emisija HKR, Znakovi vremena, 21. 3. 2012. http://www.hkr.hr/?sec=6&tid=17

  49. #49
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Zdenka, ja sam tako shvatila iz cvijetinog posta (#14) odnosno iz linkakong članka - slobodno ispravi
    iz ove izjave sam shvatila da ne samo što se pedofilija zataškava, nego se niti ne mora rješavati van crkve, a kažnjava se premještanjem i kako si ti rekla konačno razrješenjem iz službe, što - bar meni - ne zvuči ni izdaleka odgovrarajućom kaznom.
    Dakle, koliko treba crkvi da se takav slučaj preda sudu? Zbog čega Puljić kaže da on nije dužan izvijestiti državne vlasti?

  50. #50
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    meni ovi članci nipošto ne ulijevaju mir i spokoj.

    molimo za oprost grijeha, pokajanje, bdijenje, pa čak i razriješenje od strane jedne žrtve je sve što ja zaključujem iz navednih članaka.

    meni to ni pod kojom točkom gledišta ne znači ništa kada govorimo o pedofliji u crkvi. o konkretnim koracima u niti jednom člankom niti slova.

    osim spomenute pripreme smjernica tokom godine za postupanje u slučajevima pedoflije sa klerom. koje i kakve smjernice, ostaje tek da vidimo.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •