Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: "Nisi siromašan ako imaš što ponuditi."

  1. #1
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno "Nisi siromašan ako imaš što ponuditi."

    http://www.moj-posao.net/Vijest/7127...to-ponuditi/2/

    "Jučer sam kupio jaja, voće, maslinovo ulje, pekmez i sapun, a nisam platio ni jedan euro. Dobio sam besplatno i pravne savjete. Zauzvrat sam odradio neke električarskeposlove, poput popravaka TV prijemnika, lampi i slično", objašnjava Theodoros Mavridis, jedan od 800-tinjak članova brzorastućeg društva, jednog od 15 društava u Grčkoj, koja su odlučila živjeti, poslovati i trgovati bez novca.

    Članovi tih organizacija vratili su se na robnu razmjenu pod krilaticom "Nisi siromašan ako nemaš novca, siromašan si ako nemaš što ponuditi." Maria Choupis, jedna od osnivačica društva, ističe kako takav način trgovanja ljudima omogućuje zbližavanje i život s mnogo manje stresa od onog u novčanom sustavu.

    Članovi društava povezuju se internetom, a cijela priča u praksi funkcionira već 18 mjeseci. Trenutno preuređuju napuštenu zgradu Voloskog sveučilišta u mjesto na kojem će se članovi društva nalaziti radi robne razumjene i usluga.


    Što mislite o ovome? Meni je super ideja, možda da ubacimo i to u trampu, da nije samo dobra za dobra nego i dobra za usluge?

  2. #2
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Meni se to čini jako dobrom stvari samo me interesira po kojem principu određuju koje dobro vrijedi koju uslugu?
    Npr. koliko kg krumpira može vrijediti popravak veš-mašine?

  3. #3
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mislim da je i vrijednost dobra/usluge stvar dogovora i pregovora

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Pozdravljam takvu inicijativu i samopomoć građana.

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Robna razmjena je odlicna stvar.

    Inace, stalno se proteze to pitanje kako se odredjuje vrijednost necega, odnosno kako obaviti razmjenu npr. dobara za usluge. Cijene vec postoje, izrazene u novcu. Samo kod ovakvih aktivnosti novac je zamisljen - "imaginary friend"...

  6. #6
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    ideja kao i svaka slična je odlična,
    evo još mali podsjetnik da to zbilja može funkcionirati, čak i bliže od grčke

    http://www.h-alter.org/vijesti/hrvat...i-fotogalerija

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.moj-posao.net/Vijest/7127...to-ponuditi/2/

    "Jučer sam kupio jaja, voće, maslinovo ulje, pekmez i sapun, a nisam platio ni jedan euro. Dobio sam besplatno i pravne savjete. Zauzvrat sam odradio neke električarskeposlove, poput popravaka TV prijemnika, lampi i slično", objašnjava Theodoros Mavridis, jedan od 800-tinjak članova brzorastućeg društva, jednog od 15 društava u Grčkoj, koja su odlučila živjeti, poslovati i trgovati bez novca.

    Članovi tih organizacija vratili su se na robnu razmjenu pod krilaticom "Nisi siromašan ako nemaš novca, siromašan si ako nemaš što ponuditi." Maria Choupis, jedna od osnivačica društva, ističe kako takav način trgovanja ljudima omogućuje zbližavanje i život s mnogo manje stresa od onog u novčanom sustavu.

    Članovi društava povezuju se internetom, a cijela priča u praksi funkcionira već 18 mjeseci. Trenutno preuređuju napuštenu zgradu Voloskog sveučilišta u mjesto na kojem će se članovi društva nalaziti radi robne razumjene i usluga.


    Što mislite o ovome? Meni je super ideja, možda da ubacimo i to u trampu, da nije samo dobra za dobra nego i dobra za usluge?
    pa roza vec 2-3 godine prica o trampi

  8. #8
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Dosta stara ideja koja je zaživjela na već nekoliko mjesta.. To su manje zajednice gdje je takva razmjena moguća pošto svatko ima već određenu ulogu koja je osmišljena za dobrobit zajednice. Ideja je fantastična, samo mislim da je problem isti sistem proširiti na veće društvo..
    Svakako; pozdravljam.

  9. #9
    neve86 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Split
    Postovi
    50

    Početno

    robna razmjena....još ćemo se mi vratit na to!

  10. #10
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ako uguglate LETS ili local exchange trading system naci cete dosta primjera

  11. #11
    darva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    385

    Početno

    Odlično!

  12. #12
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Hvala prima, znala sam da sam vidjela negdje primjer iz Hrvatske, ali nisam mogla pronaći. Mislim da je čak bila tema već o toj Banci vremena. Mene je zapravo iznenadili koliko ljudi se u Grčkoj uključilo u to. Valjda mora doći kriza, da bi se ljudi sjetili početaka...

    Mislim da je cijena stvar dogovora, sve ima vrijednost koliku sami odredimo, pa i razmjena novac za robu funkcionira po istom principu, da li za mene to vrijedi xy kuna.

  13. #13
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ma na kraju se malo povodiš po tome koliko što "realno" vrijedi, jer nekome kilo krumpira vrijedi više nego nekom drugom. Ja sam često dizajnirala nešto što bi u poslovnom svijetu naplatila 500-1000 kn za bidon maslinovog ulja ili par kila domaćeg meda, jer mi je u tom trenutku bilo potrebnije to što sam dobila od toga što sam davala.
    Posljednje uređivanje od RozaGroza : 27.03.2012. at 10:40

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Kad ovo čitam, vidim da i mi tak živimo kad god stignemo i kad imamo priliku: jutros su gotovo nove tenisice koje je moj sin prerastao otišle kolegici s posla. Doma stoje još 3 velike vreće "za slat dalje". Igrom slučaja sve odlazi osobama koje imaju vlastite vrtove izvan grada, pa obično dobijem hrpu domaćeg povrća kad dođe sezona. Ne trampimo odmah nego dajemo kad imamo priliku i dobijemo kad oni koji daju imaju priliku. Sad će za Uskrs susjeda od nas dobiti šunku, a mi od nje sadnice lavande. A to su samo primjeri. Jučer je kolegica s posla tražila dječju kravatu. Ja nisam imala, ali sam odmah proslijedila informaciju osobi koja je imala.

    Znate što je tu ključno? Komunikacija! Treba znati što tko nudi i potruditi se da ljudi znaju što vi trebate, ali i što možete ponuditi. Kod mene na gruntu isto tak ide razmjena - netko ima višnje (ja), netko šljive, netko jabuke (susjeda), netko grožđe (skoro svi osim mene) i na kraju svi sve imaju, a nitko za to nije ništa platio.

  15. #15
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Ja ko Peterlin, samo nemam grunt :D Slozila sam krug izmjenjivanja djecje odjece, svi sretni, i svako malo dobijem necije viskove necega koje proslijedim dalje. Sad mi steka za stariju, nemam nekog veceg ko bi joj davao odjecu. Razmjena funkcionira i za sve ostalo, dajem dalje viškove. Npr. imamo nekoliko stabala vinogradarskih breskvi a gotovo ih nitko ne jede. Slatke se i pojedu ali one gorke ne bas. Steta, jer kako nisu nicim tretirane, brzo propadnu.

    I svakako, najvaznija je komunikacija.

  16. #16
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala prima, znala sam da sam vidjela negdje primjer iz Hrvatske, ali nisam mogla pronaći. Mislim da je čak bila tema već o toj Banci vremena. Mene je zapravo iznenadili koliko ljudi se u Grčkoj uključilo u to. Valjda mora doći kriza, da bi se ljudi sjetili početaka...
    tako je, mora doci kriza da bi to stvarno profukncioniralo. ovako je to vecinom trla baba lan. znam iz iskustva, tj. isukstva mm-a koji je sudjelovao u formiranju jedne takve grupe iz clanka. i mogu samo reci - ne vjerujte svemu sto pise u novinama

  17. #17
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    onako, odokativno, zezlo nas je kad smo sve mogli platiti, npr. imaš veliku feštu pa platiš nekom da ti ispeče domaće kolače.
    nekad se to skroz normalno naručivalo od prijatelja/susjeda/rodbine, i vraćalo istom mjerom.

    sad pazim i njegujem kulturu razmjene. realno, ne znam kad sam doslovno trampila nešto za nešto, ali kad daješ,
    bilo stvari/stručno znanje/fizičku pomoć - obično i dobiješ natrag, a i možeš bez neugode pitati da tebi pomognu kad ti treba.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mene zanima ko ima marelice??????

  19. #19
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    onako, odokativno, zezlo nas je kad smo sve mogli platiti, npr. imaš veliku feštu pa platiš nekom da ti ispeče domaće kolače.
    nekad se to skroz normalno naručivalo od prijatelja/susjeda/rodbine, i vraćalo istom mjerom.

    sad pazim i njegujem kulturu razmjene. realno, ne znam kad sam doslovno trampila nešto za nešto, ali kad daješ,
    bilo stvari/stručno znanje/fizičku pomoć - obično i dobiješ natrag, a i možeš bez neugode pitati da tebi pomognu kad ti treba.
    Istina... Tko je prije išao u slastičarnicu po tortu?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    meni je to predobro
    međutim slabo funkcionira u gradu (barem u mom slučaju)
    al tamo odakle sam ja... mislim da svi sve imaju, da puno polažu na pomoć, razmjenu sviju vrsta

  21. #21
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ovo je odlicna ideja

  22. #22
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Uguglajte Heidemarie Schwermer.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •