Stranica 2 od 8 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 360

Tema: "Ljudi koji idu na 'umjetnu oplodnju' nisu uz Boga niti su katolici"....

  1. #51
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    i ja sam vjernica, katolkinja...
    Vjerujem da je Bog ljubav...ljubav i samo ljubav...
    Nikakvi strahovi i nikakve paranoje.
    Mislim da je sve - medicina, znanost, tehnologija - sve nam je poklonjeno da bismo iskoristili najbolje moguće u našu korist ( nažalost, mnogo puta okrećemo sve jedni protiv drugih jer je u ljudskoj prirodi ta zloća i tak ti je to ).
    Ako nam je upravo Bog otvorio nove vidike, napredak u medicini je isključivo Njegova volja, znači, sve nam je dano i isto tako potpomognuta oplodnja je Njegov način da olakša parovima da dobiju toliko željenu djecu.
    mani ono što ljudi pričaju i kakve zakone, zabrane i norme donose, to su samo ljudi i svak tumači Boga i vjeru na svoj način. rekao bi sam Isus: "Oče, oprosti im jer ne znaju što čine!" Prve dvije zapovjedi su zakon zakona ( kao i svih ostalih 8 , ali ipak ove 2 su najjače ) - ljubiti Boga i ljubiti bližnjega svoga...

  2. #52
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Drago mi je da su uglavnom pozitivni komentari. Čovjek se nekako bolje osijeća kada nije progonjen u ime ljubavi.
    Svak tumači Boga na svoj način je istina i brojne religijske skupine podupiru potpomognutu oplodnju. Nedavno su ovi koji ne biraju sredstva uvukli ostale vjerske zajednice u igru da se spriječi donošenje zakona po hitnom postupku. To sam malo bolje popratila i ispalo je da su ostale zajednice dale Kaptolu podršku isključivo zbog toga da bi se i njih pitalo kada se donose neki zakoni, iako su načelno pro MPO. A što to za nas obične smrtnike znači, nema veze, samo nek oni imaju važnu ulogu u donošenju propisa. Svaki je mjesec nama problem čekati.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    nema niko licencu na boga, na tumacenje boga i sto bog dozivljava kao ispravno
    Slažem se.

    Ja se smatram vjernicom ali kada bih imala problema s plodnošću išla bih u postupak potpomognute oplodnje. I još zbog nekih drugih razloga po kriterijima KC sam vjerojatno loša katolkinja ili to uopće nisam. Pa nema veze, nisam sama niti odlučila biti članom KC ali ću se uvijek smatrati vjernicom to mi nitko ne može oduzeti.

  4. #54
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    još jedna tema
    oni koji nisu nek pročitaju ovu friško zaključanu temu http://forum.roda.hr/threads/73118-KC-i-MPO
    ako ova tema krene u tom smjeru, neću upozoravat nego zaključat

  5. #55
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ma ti mora da se šališ, gospodarice ključeva....

    A što misliš, kamo bi mogla ova tema krenuti?
    Po čemu se razlikuje od zaključane?

    (zašto si uopće zaključala onu temu? baš je bila dobra rasprava)

  6. #56
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ti mora da se šališ, gospodarice ključeva....

    A što misliš, kamo bi mogla ova tema krenuti?
    Po čemu se razlikuje od zaključane?

    (zašto si uopće zaključala onu temu? baš je bila dobra rasprava)
    nisam gospodarica ključeva, samo se pravim važna
    (nisam ni skužila da imamo smajlića koji puši, cool )

    ludilo je bila rasprava, jel da?

  7. #57
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Stav RKC je jasan, a isto tako je jasan i stav svakog njenog pripadnika, ne onog koji misli da je pripadnik nego onog tko doista pripada toj vjeri (ne "krnjim" vjernicima jer vjeru ne krojimo prema svojim načelima).
    po toj je logici apsolutno svaki katolik (kao i svaki pripadnik bilo koje druge vjerske zajednice), kako ga ti nazivaš, "krnji vjernik" (pa čak i Matulić i Papa himself) jer nema tog vjernika na planeti koji nije prekršio bar neku od zapovijedi, načela ili koji se apsolutno slaže sa svakim službenim stavom Crkve.
    Posljednje uređivanje od puntica : 29.05.2012. at 20:53

  8. #58
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    po toj je logici apsolutno svaki katolik (kao i svaki pripadnik bilo koje druge vjerske zajednice), kako ga ti nazivaš, "krnji vjernik" (pa čak i Matulić i Papa himself) jer nema tog vjernika na planeti koji nije prekršio bar neku od zapovijedi, načela ili koji se apsolutno slaže sa svakim službenim stavom Crkve.
    Meni je život postao jednostavniji kad sam skužila u čemu je stvar.
    Stav KC je njihov službeni stav. Možemo se ili ne moramo s njime složiti, ali je takav kakav je.
    Kršćanstvo nasuprot toga postoji i van KC te ne moramo biti katolici da bi vjerovali u Isusa.
    Ali moramo poštivati njena pravila i dogme želimo li biti njeni punopravni članovi.
    Jer vjerujemo "u svetu Crkvu katoličku".

  9. #59
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Iz nekih mazohističkih sklonosti pročitala sam u zadnjih mjesec-dva na desetke članaka iz Glasa Koncila na temu MPO.
    I svi su na tragu naslova topika.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Iz nekih mazohističkih sklonosti pročitala sam u zadnjih mjesec-dva na desetke članaka iz Glasa Koncila na temu MPO.
    I svi su na tragu naslova topika.
    sad ce zlobni dio mene primjetiti da netko tko u 2012. u ime crkve ne krene u borbu sa neplodnoscu i izmedju crkve i djeteta prednost daje ludostima koje namece crkva po meni ni ne zasluzuje djecu

  11. #61
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    još jedna tema
    oni koji nisu nek pročitaju ovu friško zaključanu temu http://forum.roda.hr/threads/73118-KC-i-MPO
    ako ova tema krene u tom smjeru, neću upozoravat nego zaključat
    odličan avatar - đe ga nađe?

  12. #62

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    1,591

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    sad ce zlobni dio mene primjetiti da netko tko u 2012. u ime crkve ne krene u borbu sa neplodnoscu i izmedju crkve i djeteta prednost daje ludostima koje namece crkva po meni ni ne zasluzuje djecu
    ma daj molim te reci mi da se šališ jer ovo što si napisala je prestrašno.ja sam vjernica koja ide na mpo i ne smatram se ni grešnicom ni licemjernom zbog toga, strašno me boli nepravda i uvrede koje doživljavamo od predstavnika KC i Udruga usko vezanih s njom ali ovo što ti napisa ne mogu nikako svariti.kako god mislim da niko nema pravo reći da sam ja neplodna zato što mi Bog nije dao dar plodnosti ili da mi Bog ne da da imam djecu jer ih ne zaslužujem, tako niko nema pravo reći da djecu ne zaslužuje onaj ko radi svojih uvjerenja bira ne ići na MPO.

    i da ne budem off topic da odgovorim na pitanja:

    a) niti je Bog napustio mene niti ja njega zato što idem na MPO, dapače nikad Mu nisam bila bliže.
    b) odkud mu pravo zaista ne znam no nadam se da za onu "ne sudi da ti se ne bi sudilo".

  13. #63
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    sad ce zlobni dio mene primjetiti da netko tko u 2012. u ime crkve ne krene u borbu sa neplodnoscu i izmedju crkve i djeteta prednost daje ludostima koje namece crkva po meni ni ne zasluzuje djecu
    Zaslužuješ li ti djecu?

  14. #64
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    I još jedna tema o pljuvanju po KC je počela...
    a ne smeta te što katolička crkva ne samo da pljuje po neisotmišljenicima već direktno uništava ljudske živote primjerice u africi u kojoj se aids proširio upravo zahvaljujući katoličkoj crkvi i propovijedanju kako je kondom grijeh!

    to te naravno ne uzrujava.

    što je nasjtrašnije katolička crkva proovijeda to i dan danas.

    KC je za svoje prestrašne grijehe nad ljudima u proteklih "samo" 2000 godina zaslužila daleko drakonskije mjere nego obično forumsko pljuckanje

  15. #65
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    prije bih rekla da KC kao ustanova služi *************, a ne bogu. nema to sve skupa veze sa bogom i ono što bi bog za čovjeka trebao biti.
    Posljednje uređivanje od daddycool : 30.05.2012. at 10:31

  16. #66

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Evo i mene...
    Ako ste katolici zar je bitno što neki tamo svećenik kaže? Jel itko od vas primio Bibliju u ruke? Pa evo...

    Jr 1,5 "Dođe mi riječ Jahvina: Prije nego što te oblikovah u majčinoj utrobi, ja te znadoh; prije nego što iz krila majčina izađe, ja te posvetih...."
    PS 139:16 "Oči tvoje već tada gledahu djela moja, sve već biješe zapisano u knjizi tvojoj: dani su mi određeni dok još ne bješe ni jednoga. Kako su mi, Bože, naumi tvoji nedokućivi, kako li je neprocjenjiv zbroj njihov."

    Ovo je samo mali dio toga što Bog govori kroz Bibliju.

    Ja sam katolik, i imam svoje mišljenje o MPO takvo kakavo je, da nemam djece i da mi nije bilo lako začeti vjerojatno bi moje mišljenje bilo drugačije. Dakle, tema je vrlo diskutabilna.... za sve nas....
    Meni sam taj postupak ne predstavlja apsolutno ništa više nego najobičnije liječenje, ono što je meni koma je zamrzavanje embrija i mislim da se KC više orijentira na to nego na išta drugo.
    Isto tako, svatko tko ima vjeru zna da je Bog velik, Bog je ljubav... ne postoji taj grijeh kojeg Bog neće oprostiti...
    Licemjerni smo samo mi ljudi....

    Mujice, što se antibiotika tiče i inih stvari - liposukcije, korekcije - čak i za to ti lijepo piše u Bibliji....
    Posljednje uređivanje od mlukacin : 30.05.2012. at 09:00

  17. #67

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    moia.... KC je grešna kao i svaka druga institucija na ovom svijetu i uopće ne bih ulazila u takve vrste rasprava jer mi je i ta tema diskutabilna.
    Katolicima bi Biblija trebala biti ta koja govori Riječ, jer zaista to i radi. Bitan je Bog i ono što nam je on ostavio u nasljeđe. Stav KC je paralelan sa Biblijom ali nastupaju agresivno da ih se čuje. Koliko je to pametno, ne znam. Mogu to povezati s deranjem na svoje klince; uglavnom ne postižem ništa...
    Posljednje uređivanje od mlukacin : 30.05.2012. at 09:05

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj RuzicaSB prvotno napisa Vidi poruku
    ma daj molim te reci mi da se šališ jer ovo što si napisala je prestrašno.ja sam vjernica koja ide na mpo i ne smatram se ni grešnicom ni licemjernom zbog toga, strašno me boli nepravda i uvrede koje doživljavamo od predstavnika KC i Udruga usko vezanih s njom ali ovo što ti napisa ne mogu nikako svariti.kako god mislim da niko nema pravo reći da sam ja neplodna zato što mi Bog nije dao dar plodnosti ili da mi Bog ne da da imam djecu jer ih ne zaslužujem, tako niko nema pravo reći da djecu ne zaslužuje onaj ko radi svojih uvjerenja bira ne ići na MPO.

    i da ne budem off topic da odgovorim na pitanja:

    a) niti je Bog napustio mene niti ja njega zato što idem na MPO, dapače nikad Mu nisam bila bliže.
    b) odkud mu pravo zaista ne znam no nadam se da za onu "ne sudi da ti se ne bi sudilo".

    ja tvrdim da crva nema pravo na tumacenje bozjih zelja i bozje volje

    ja tvrdim da bog ima neki razlog zbog kojeg je ekima nametnuo borbu sa neplodnoscu kao kusnju na putu do djeteta i da je MPO legalan put do djeteta

    i zakljucujem da netko tko slusa crkvu i bira crkvu umjesto djeteta (a crkva definitivno nije institucija sa licencom za boga) mozda tu djecu ni ne zasluzuje

  19. #69

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Zaslužuješ li ti djecu?
    aha

    sa svom tezinom koju donosi djetetov autizam

    bog mi je to dao zbog toga sto to mogu uspjesno odraditi

  20. #70
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Želim reći da si izvukla sve iz konteksta, što većina protivnika KC radi. Uostalom, prisustovala sam na tribini, tako da znam što je Tonči govorio. Mislim da nema smisla o ovome raspravljati, jer smo mi ljudi previše sebični da bi čuli nekoga i priznali sami sebi istinu. Ja mogu jedino iznijeti svoj stav koji je protiv umjetne oplodnje. Nije problem sama umjetna oplodnja, nego kako je netko spomenuo, zamrzavanje "viška" ljudi (ili embrija ih biolozi zovu u toj fazi razvoja). Smiješno mi je još kako vas većina proziva crkvu, svećenike da se igraju Boga. A vi se ne igrate? Zašto mislite da čovjek ima pravo odlučivati o nečijem ivotu u tom smislu da ga zamrzne, da od 9 ili koliko već embrija bira koje će vratiti u maternicu a koji nisu podobni za to....E to je za mene igranje Boga. Sad me možete drvljem i kamenjem i po meni. Voljela bih da svi ljudi koji ne mogu imati djecu dođu do njih metodama koje štite ljudski život od začeća. A ako ne ide nikako, uvijek postoje druga rješenja kao što je posvojenje.

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    Dobar i tebi dan Amandice. Nisam shvatila što želiš reći ovime, da ja ne govorim istinu? Postoji video i audio zapis o tome, snimali su tribinu.

  21. #71
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    aha

    sa svom tezinom koju donosi djetetov autizam

    bog mi je to dao zbog toga sto to mogu uspjesno odraditi
    aha.
    Znači, sama činjenica da imaš dijete, da ti ga je Bog dao, znači da si ga zaslužila?
    A druge žene koje još nemaju (možda će imati, a možda neće) i uzdaju se u Božju pomoć da imaju vlastito dijete, unaprijed sudiš da nisu zaslužile dijete, jer su odlučile preepustiti odluku o djetetu Bogu ili prirodi?
    Stvarno si veći sudac od Tončija Matulića iz prvog posta.
    Sram te može biti.

  22. #72
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Vas par "velikih" vjernika ste jednostavno mogli reći da kao vjernici ne bi nikad pristali na mpo i time bi izrazili svoje mišljenje (na koje imate pravo) i nebi živcirali ostale na forumu. Ovako ste me samo povukli za jezik pa moram reći da srećom ima vjernika koji se izmigoljili iz srednjeg vijeka i pokušavaju živjeti u 21.stoljeću.
    Pa moji starci su rođeni prije 2.sv.rata (u maloj sredini) pa imaju šire i modernije svjetonazore od onih koji bi im mogli bit unuci. Kad sam bila klinka smatrala sam svoje roditelje konzervativnima, kad tamo moji starci došli iz budućnosti.
    Ben ti državu gdje su najglasniji oni kojih se problem ne tiče, a oni koji imaju problem šute (nažalost i ja sam u ovoj zadnjoj skupini).

  23. #73
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Kao što reče Tonči, istina je ta koja oslobađa i boli. Zato ovakve reakcije. A što se tiče ovoga tko živi u srednjem vijeku, a tko u 21.stoljeću, moralni i etički zakoni oduvijek su bili i ostati će UVIJEK isti)

  24. #74
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    Želim reći da si izvukla sve iz konteksta, što većina protivnika KC radi. Uostalom, prisustovala sam na tribini, tako da znam što je Tonči govorio. Mislim da nema smisla o ovome raspravljati, jer smo mi ljudi previše sebični da bi čuli nekoga i priznali sami sebi istinu. Ja mogu jedino iznijeti svoj stav koji je protiv umjetne oplodnje. Nije problem sama umjetna oplodnja, nego kako je netko spomenuo, zamrzavanje "viška" ljudi (ili embrija ih biolozi zovu u toj fazi razvoja). Smiješno mi je još kako vas većina proziva crkvu, svećenike da se igraju Boga. A vi se ne igrate? Zašto mislite da čovjek ima pravo odlučivati o nečijem ivotu u tom smislu da ga zamrzne, da od 9 ili koliko već embrija bira koje će vratiti u maternicu a koji nisu podobni za to....E to je za mene igranje Boga. Sad me možete drvljem i kamenjem i po meni. Voljela bih da svi ljudi koji ne mogu imati djecu dođu do njih metodama koje štite ljudski život od začeća. A ako ne ide nikako, uvijek postoje druga rješenja kao što je posvojenje.
    Prva boldana riječ mi je jako jako ogavna i gnjusna, tim više što izlaze iz misli nekoga tko ima već dvoje djece!
    Dalje, ti isti "višak ljudi" ne mogu preživjeti bez majčine utrobe. Ni u jajovodu ne bi preživjeli! Ima puno slučajeva VM trudnoće koje znamo kako završavaju, nažalost!
    Ako ja i MM kao potencijalni roditelji tom biću nemamo pravo odlučivanja o njegovom nastanku, otkud si KC uzima to isto pravo?!
    Što se posvojenja tiče, ne lupetaj o nečem o čemu NEMAŠ POJMA!
    Imam sve sakramente, koji su napravljeni prije 91., osim braka, koji je napravljen prije puno godina... Puno previše...
    Dan prije vjenčanja, u Crkvi su nas pitali koliko sam trudna. Kad sam rekla da nisam trudna, dobila sam odgovor "Čudno "
    Ja sam uz Boga, ali svoga!

  25. #75
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    Želim reći da si izvukla sve iz konteksta, što većina protivnika KC radi. Uostalom, prisustovala sam na tribini, tako da znam što je Tonči govorio. Mislim da nema smisla o ovome raspravljati, jer smo mi ljudi previše sebični da bi čuli nekoga i priznali sami sebi istinu. Ja mogu jedino iznijeti svoj stav koji je protiv umjetne oplodnje. Nije problem sama umjetna oplodnja, nego kako je netko spomenuo, zamrzavanje "viška" ljudi (ili embrija ih biolozi zovu u toj fazi razvoja). Smiješno mi je još kako vas većina proziva crkvu, svećenike da se igraju Boga. A vi se ne igrate? Zašto mislite da čovjek ima pravo odlučivati o nečijem ivotu u tom smislu da ga zamrzne, da od 9 ili koliko već embrija bira koje će vratiti u maternicu a koji nisu podobni za to....E to je za mene igranje Boga. Sad me možete drvljem i kamenjem i po meni. Voljela bih da svi ljudi koji ne mogu imati djecu dođu do njih metodama koje štite ljudski život od začeća. A ako ne ide nikako, uvijek postoje druga rješenja kao što je posvojenje.
    Htjela bih samo napomenuti da smo u onoj prosloj raspravi na ovu temu uspjesno utvrdili da ovo nije glavni problem KC kod "umjetne" oplodnje, nego sto pri tome, kako je netko vrlo spretno sazeo, "fali penetracija" tj. bracni seks.

    Tj. KC je apriori protiv bilo kakvog MPO jer nema bracnog seksa, Da nema nijednog zamrznutog embrija, da neme niti jedne propale jajne stanice, ma da nema niti jednog jedincatog propalog spermija KC bi bila protiv MPO jer jos uvijek "fali" bracni seks.... Samo sto to tako bas ne prezentiraju u javnim glasilima...

    Link na Cubanin post u kojem je prva to "iskopala" u raspravi: http://forum.roda.hr/threads/73118-K...=1#post2128292

    Kongregacija za nauk vjere kaže:
    "Začeće in vitro rezultat je tehničkog pothvata kojim se dolazi do oplodnje. Ono se doista ne postigne niti stvarno želi kao izraz i plod specifičnog čina bračnog sjedinjenja...rođenje ljudske osobe objektivno je lišeno svojega osobitog savršenstva: da je naime svrha i plod bračnog čina"
    Meni osobno je ovo dovoljan "argument" da posve zanemarim sto KC prica o ovoj temi, jer se ocito radi o iskljucivo dogmatskim razlozima bez ikakvog uporista u znanosti...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.05.2012. at 10:42

  26. #76

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Moram priznatni da ne razumijem ovu raspravu - dvoje ljudi koji se odluci potraziti strucnu medicinsku pomoc i koji prolazi MPO to ne rado zato sto je eto danas srijeda pa ajmo i to probati.

    Sto je po meni neprihvatljivo je aktivno sirenje netolerancije bilo od strane vjernika ili ateista - malo sam pratila diskusije na temu MPO i svaki puta me obuzme ogromna tuga i sram kad citam ishod raznih prepucavanja.
    "Diskusije" se spustaju na osobnu razinu i samo kroz redove citam "JA"! Ne zivimo sami na ovome svijetu, dozvolite ljudima da zive svoje zivot, da donose svoje vlastite odluke i pokusajte postivati te odluke - korigirajte me ako se varam ali zar to nisu nacela demokracije?! Zar jasna poruku nasoj djeci ne bi trebala biti da je razlicitost u bilo kojem obliku nas ljudska bica bas sto nas cini jedinstvenim, ili svjesno zelimo raditi podjeli po boji koze, religije, izbora partnera? Lako je braniti vlastite stavove, puno teze je izaci iz svojih sigurnosnih okvira da bi pokusao razumjeti i prihvacati ljude oko nas ....

  27. #77
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa Vidi poruku
    dozvolite ljudima da zive svoje zivot, da donose svoje vlastite odluke i pokusajte postivati te odluke ....
    maxime, problem u ovoj priči je taj što zbog stavova jedne skupine ljudi, drugi ljudi su onemogućeni u ovome što sam citirala. ne mogu živjeti svoj život kako žele, ne mogu donositi svoje vlastite odluke. barem ne u svojoj državi.
    dozvoli da to budi negativne osjećaje.

  28. #78
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    Kao što reče Tonči, istina je ta koja oslobađa i boli. Zato ovakve reakcije. A što se tiče ovoga tko živi u srednjem vijeku, a tko u 21.stoljeću, moralni i etički zakoni oduvijek su bili i ostati će UVIJEK isti)
    Draga Amandice, istina kojom barata Tonči je njegova istina, indeed. Nema kod mene "ovakve reakcije" koju ti spominješ, ja uopće nisam bijesna i nisam protivnik KC kao što si gore napisala. Rekla sam, ja sam katolkinja ali i dalje mi nije jasno otkud g. Matuliću pravo i oslonac da se na navedeni način izjašnjava. Nisam izvlačila iz konteksta, napisala sam ono što je rekao a rekao je da oni koji idu na MPO i koji polažu pravo na dijete sebe ne mogu zvati katolicima.

    Performans koji je izveo g. Krešimir Miletić i koji si sigurno imala prilike vidjeti na tribini (makar ne znam jel to g. Miletić u svim župama izveo) je bio impresivan ali netočan u smislu da od 12 jajnih stanica nastane 12 embrija, to naprosto nije istina. 60% jajnih stanica se uopće oplodi, ostatak se jednostavno ne može i neće nikada oploditi i ostane neoplođena jajna stanica......., to vrijedi za spontani pokušaj začeća u "saftu seksa" kako kaže Matulić ali i za IVF postupka. Tako da brojka 9 embrija koje spominješ ili 12 koje je spominjao K. Miletić jednostavno ne stoje.

    No, da idem na takozvani prirodni IVF bez lijekova za stimulaciju jajnika, dakle u prirodnom ciklusu u kojem nastane jedna ili niti jedna jajna stanica, koju bi ginekolog aspirirao a biolog pokušao oploditi, da li bi to bio prihvatljiv način "umjetne oplodnje"?

  29. #79
    eva133 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,305

    Početno

    Lako je pametovati vama "plodnima", ja ne bi ovo, ne bi ono. Vidjela bi ja vas u koži neplodnih parova. Mislim da bi se vaša priča okrenula za 180 stupnjeva. Zato nemojte pametovati nego gledajte sebe i svoj život. Imam i ja osoba oko sebe koji su teški protivnici mpo-a. S njima uopće ne želim ulaziti ni u kakve rasprave, niti ih svhaćam ozbiljno. Zapravo, o njima imam određeno mišljenje, a to je zatucanost.
    I nisam manja vjernica nego vi koji imate dijecu iz "prirodnih" trudnoća.

  30. #80
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    uh, sillyme je već sve odgovorila i napisala. Dakle KC kao takva ne odobrava "umjetnu oplodnju" odnosno liječenje neplodnosti na medicinski potpomognutom oplodnjom. Dobro, što to u konačnici znači? Izaći iz KC nakon gotovo 4 desetljeća? Nisam baš sigurna..............

    I dalje me zanima kako "katolička" populacija diše i što misli o dva pitanja koje sam gore napisala i koja su se nametnula ili koja su se čula na tribini "umjetna oplodnja" na kojoj je gostovao Matulić. Stoga bih molila da se odgovori na ta pitanja, tako molim i Amandicu. Thanks.......

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    cvijeta73: kako je moguce da hrvati dozvoljavaju da saka jada fanatika koji nemaju boljeg posla nego da sire mrznju i medjuljudsko nepostovanje imaju toliku "moc" ? na ovaj nacin svi gube, crkva, vjernici, ateisti ...

  32. #82
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku

    I dalje me zanima kako "katolička" populacija diše i što misli o dva pitanja koje sam gore napisala i koja su se nametnula ili koja su se čula na tribini "umjetna oplodnja" na kojoj je gostovao Matulić. Stoga bih molila da se odgovori na ta pitanja, tako molim i Amandicu. Thanks.......
    o matulićevom sudu sam već napisala mišljenje.

    što se tiče prvog pitanja, vjernica sam i svim srcem podržavam mpo.
    da nisam mogla imati djecu bez imalo grižnje savjesti bih se okrenula potpomognutoj oplodnji.

  33. #83
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta73: kako je moguce da hrvati dozvoljavaju da saka jada fanatika koji nemaju boljeg posla nego da sire mrznju i medjuljudsko nepostovanje imaju toliku "moc" ? na ovaj nacin svi gube, crkva, vjernici, ateisti ...
    To nije šaka fanatika nego stav KC.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Skužila sam to organizirano potpisivanje nakon mise. .....
    ....Pošto se nadam da većina katolika ipak nisu sišli s uma, zanima me o čemu promišljaju dok ih se zove da potpišu nešto što će njihovim prijateljima koji se liječe od neplodnosti donijeti veliku nesreću, a zadire u osnovna ljudska prava (sekularna).
    Nisam to potpisivanje skužila, a promišljanje mi se svodi na to da se držim sebe, a ne krojim sudbinu drugima.
    Takvo što ne bih potpisala, nema toga tko me može nagovoriti, detaljnija obrazloženja dala sam već na drugim temama o KC i MPO (s gore navedenih linkova).
    Išla sam proučavati neke sasvim druge stvari, nešto vezano uz kontracepciju u slučaju direktne ugroženosti života i zdravlja majke...
    pa shvatih kako ima dosta predmeta koje Biblija nije baš obradila.
    Biblija, ni Isus, ni apostoli, ni Evanđelja, npr., nigdje ne govore o planiranju obitelji, ne nalaže se rađanje beskrajnog niza djece niti se zabranjuje planiranje obitelji i kontracepcija, a znamo da je upravo suprotno KC zastupala do nedavno, sve do najsuvremenijeg doba.
    Neki ni danas još nisu napustili stare stavove, iako je većina shvatila nedavno da prokreacija nije jedini i obvezni cilj braka (ovdje ne mislim na abortivne metode, to se kosi sa zapovijeđu "ne ubij" i to sama Biblija nalaže, za to ne treba tumačenje crkvenih poglavara ni otaca).
    Starozavjetni Božji naputak - "plodite se i množite" je zapravo skoro sve na tu temu, no tada je Bog dozvoljavao i mnogoženstvo, što je Isus kasnije ograničio na monogamiju.

    Nebitno to, nego hoću reći, da ono što nije obradila Biblija, naputke o tome vjernicima su dali Crkveni Oci.
    Oni su vijećali i donosili zaključke.
    O svemu.
    Na raznim koncilima, u različito povijesno doba. Pa su onda kasnije mijenjali te stavove, a do tada tko je nasradao, tko nije.
    Sorry, više sreće drugi put!

    Računa se da su uvijek pri donošenju tih odluka bili nadahnuti Duhom Svetim. Nekad pri donošenju, nekad pri ukidanju istih.
    Ja nekako računam da i nisu baš uvijek bili nadahnuti Duhom i da mnogi glasni pojedinci ni danas nisu baš njime prožeti.

    Usko vezano uz temu- na takve tribine ne bih išla, meni su na ignore, ništa više o njima ne želim napisati jer nemam nešto lijepo za reći.
    Nisam paranoična glede futurističke mogućnosti proizvodnje umjetne maternice i sličnih manipulacija, sigurna sam da se nikad neće dogoditi. Mogu biti sigurna, zašto ne bih, kad su i drugi već danas sigurni u neke svoje strahove, ja sam sigurna u suprotno.

  35. #85
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    moralni i etički zakoni oduvijek su bili i ostati će UVIJEK isti)
    evo srži problema

  36. #86
    tigrical avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    RI
    Postovi
    2,925

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    Nije problem sama umjetna oplodnja, nego kako je netko spomenuo, zamrzavanje "viška" ljudi (ili embrija ih biolozi zovu u toj fazi razvoja).
    Da li ti ne poznaješ osnove biologije ili stvarno misliš da zamrzavamo ljude po frižiderima???!

  37. #87
    lisica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    384

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    A što se tiče ovoga tko živi u srednjem vijeku, a tko u 21.stoljeću, moralni i etički zakoni oduvijek su bili i ostati će UVIJEK isti)
    Ma kakvi. Niti su oduvijek niti su zauvijek. Što je bilo kad su biskupi osobno po dvorovima vjenčavali bliske rođake? Danas je to moralno apsolutno neprihvatljivo!
    Bila su vremena u KC kad nije bilo celibata. Pa je uveden jer su sinovi mahom nasljeđivali očinske oltare i titule. Pa uveden celibat. Za katoličke svećenike. Obzirom da Grkokatolici priznaju Papu i pod skutom su KC-ipak im se dozvoljava celibat. Po meni teški oksimoron. ILI-ILI!
    Da ne spominjem vremena kad su homoseksualci prešutno zaređivani-što je i ok ako se zavjetuju na celibat, nebitne su sexualne sklonosti, ili??
    I tako da ne nabrajam i ne odlazim u OT..
    Svjesni su teolozi i svjestan je narod već stoljećima da je nužno uskladiti KC sa vremenom u kojem djeluje. Ne samo arhitekturu, jel..Pape tu činjenicu prebacuju ko vrući krumpir, nešto se mora promijeniti. Svjedoci smo da nešto ide krivom putanjom..

  38. #88

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Nena-Jabuka u Bibliji piše baš sve...

  39. #89
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    moralni i etički zakoni oduvijek su bili i ostati će UVIJEK isti)
    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    evo srži problema
    Slažem se!

    Iako i gore navedeno ocrtava način razmišljanja pojedinca u KC, svi znamo kako crkva "diše", svi znamo kako se mi "jalove" (kako su imenovali na jednoj od tribina) neovisno o konfesiji ili pomanjkanju iste osjećamo, pretresli smo sve to na već navedenim temama, pa ajmo probati ostati u okvirima ove teme i odgovoriti Kadauni na postavljena pitanja...

  40. #90
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj mlukacin prvotno napisa Vidi poruku
    moia.... KC je grešna kao i svaka druga institucija na ovom svijetu i uopće ne bih ulazila u takve vrste rasprava jer mi je i ta tema diskutabilna.
    Katolicima bi Biblija trebala biti ta koja govori Riječ, jer zaista to i radi. Bitan je Bog i ono što nam je on ostavio u nasljeđe. Stav KC je paralelan sa Biblijom ali nastupaju agresivno da ih se čuje. Koliko je to pametno, ne znam. Mogu to povezati s deranjem na svoje klince; uglavnom ne postižem ništa...
    nije mi ovo jasno. gdje je stav KC paralelan sa Biblijom? gdje se u Bibiliji spominje MPO kao grijeh? gdje se gumica protiv aidsa i drugih boleština kao i zaštita od neželjene trudnoće spominje kao grijeh? gdje se propovijeda vješanje homoseksualca kao što je slučaj primjerice u Keinij a znaš li tko je glavni huškać? KC!

    i na poslijetku nitko još na ovom svijetu sa sigurnošću nije mogao potvrditi da je Biblije dijelo Boga, zapravo baš obrnuto, puno je više ozbiljnih indcija da je i ona kao i sama KC zapravo dijelo čovjeka.

  41. #91
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    i na poslijetku nitko još na ovom svijetu sa sigurnošću nije mogao potvrditi da je Biblije dijelo Boga, zapravo baš obrnuto, puno je više ozbiljnih indcija da je i ona kao i sama KC zapravo dijelo čovjeka.
    Naravno. Pa to uopće nije upitno.
    Kao i svaka religija, kao i svaka vjerska knjiga.

  42. #92
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    žurim se pa ....ispravka: viješanje homoseksualaca u Keniji, huškač itd...

  43. #93
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    vješanje je vješanje. Nema ije

  44. #94
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    vidim da sam dobila opomenu radi izjave da bih prije rekla da KC služi crnom đavlu, prije nego bogu....hm da, jasno, sve je ok dok radi vjere i neke ustanove kao što je KC, odnosno slobode izbora nisu nastradali naša sestra, brat, dijete, otac, majka jel tako. do tada ns se ne tiče tko stoluje u KC i zašto.

  45. #95
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj mlukacin prvotno napisa Vidi poruku
    Nena-Jabuka u Bibliji piše baš sve...
    Da li je ovo ozbiljan odgovor? Ili ja ne kužim ironiju?

    Nigdje ne može biti baš sve. Čovjek je prepisivao (pisao?) Bibliju, a koliko znam nijedan čovjek nije bezgrešan, pa tu krivo slovo, tamo krivi zarez i evo ti krivog tumačenja.

    No, MPO i Crkva (institucija) ne trebaju imati ništa zajedničko. To su dva posve odvojena segmenta života.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj mlukacin prvotno napisa Vidi poruku
    Nena-Jabuka u Bibliji piše baš sve...
    Ne, ne piše. Zato su i pisani katekizmi, zato i postoje različite kršćanske denominacije koje mnoge stvari različito tumače.
    Zato su donesene dogme, propisi, kanoni itd.
    Ne znam jel' ovo tvoje ironija ili stvarno vjeruješ da je Biblija obradila ama baš svaki aspekt našeg života.
    Dala je mišljenje o većini stvari iz kojih se onda mogu povući paralele i za druge stvari, sasvim dovoljno za "smjeran" život, no
    mnoge stvari nisu baš svima jednoznačne.
    Čak i Jehovini svjedoci, koji su, ajde, uvjetno tako recimo, najekstremniji u tumačenjima i primjeni Biblije, priznaju da Biblija nije baš sve do u detalje obradila, nije neke stvari baš striktno propisala ili zabranila, što znači da se ostavlja ljudima na savjest.

    E, sad, neke kršćanske zajednice zaista ta pitanja ostavljaju na savjest pojedincima, koji se pri tome ipak trebaju voditi temeljnim Božjim načelima, a druge se pak za neprikosnovene "vođe puta" ili "smjerokaze" pri takvim, dvojbenim odlukama,
    priklanjaju višim vjerskim autoritetima i vođama, odnosno njihovom mišljenju.
    Savjest je Božji glas u čovjeku.
    Bitna je i može biti pouzdana pod uvjetom da postoji (kod psihopata je nema), da je "njegovana", probuđena, da nije uspavana, ušutkana i sl.

  47. #97
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    No, MPO i Crkva (institucija) ne trebaju imati ništa zajedničko. To su dva posve odvojena segmenta života.
    e ovo pak ja ne kužim, zašto su to dva posve odvojena segmenta i to još života?

    A nisam niti vidjela Beti3 da si odgovorila na moja pitanja s početka same teme, pa ako može odgovori, please- hvala!

  48. #98
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja sam procitala samo naslov i ni jedan jedini post jer nemam vremena
    al se pitam pa dobro kakve to veze ima jesu li uz boga i jesu li ili nisu katolici
    vec mi je pun kufer tih rasprava


    to su ljudi koji zele djecu
    zasto je ista drugo uopce vazno i vrijedno rasprava
    Posljednje uređivanje od Mukica : 30.05.2012. at 13:04

  49. #99
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    postalo je važno i to veoma zato što KC o tome ima sasvim drugačije viđenje i miješa se u privatne postelje, izbore i odluke ljudi, a kod nas kao većinskog katločkog pučanstva KC je zaboravila da je i Hrvatska ipak sekularna država. ali pokušava i uvijek će pokušavati, na zpadu su je otkantali, većinom, srećom, ali eto zato radi rusvaj po africi.
    Posljednje uređivanje od moia : 30.05.2012. at 13:13

  50. #100

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Katolkinja sam, vjernica, idem u KC. Ona je moja Majka, a Bog je moj Otac i to je tak. Vidim da veliki dio vas uopće ne razumije nauk KC. Ne razumijem ga ni ja u potpunosti, ima se tu što učiti, zato i rastemo u vjeri. Da u KC ima propusta i grijeha, ima. No KC čine ljudi. I svećenik je čovjek i zašto je nemoguće da pogriješi? Zato postoji ispovjed, duhovne obnove, molitve i sl.

    Netko je spomenuo prezervativ i sidu. Kako se dobiva sida? To je svima valjda jasno. Seksom. Okrenulo se je kolo prenošenja koje je teško zaustaviti. Meni osobno je najžalosnije što oboljevaju djeca na način da se zaraze u trudnoći/porodu. Katolički nauk tu ima rješenje- suzdržavanje od spolnih odnosa prije braka, vjernost u braku i to je to. Ista stvar je kod nas sa hpv-om. Zvuči grubo i malo je onih koji su sposobni prihatiti način života kakav se spominje u Nauku. I onda imamo ono što imamo. Tko nam je kriv? Bog naravno! A lijepo nam je Duh Sveti dao sedam darova, dobili smo ih krštenjem, mudrost, razum itd. Imamo i slobodnu volju. Sve to možemo prihvatiti, a i ne moramo.

    Što se tiče MPO ja bi to regulirala sasvim drugačije. Ok, katolička smo zemlja, ali ne bi miješala Crkvu i donošenje Zakona. Odvojila bi jedno od drugog. Neka Crkva svojim vjernicima propovjeda svoj Nauk i neka ga prihvati tko želi. Neka ustvari prihvate svi koji žele, pozvani su, samo trebaju pokucati i doći. Hoće li kucati ili ne, njima na izbor. Oni koji ne žele, neka za sebe izaberu najbolju moguću opciju. Hoće li to imati posljedica za njih i njihove naraštaje u to se ne bi htjela mješati.

    Ono što bi ustvari htjela naglasiti, a odnosi se na glasne pljuvače Crkve. Kako možete suditi o nečemu u što ne vjerujete? Kažete da bi sve učinili da dođete do djeteta. Baš sve???? Zašto onda ne zavapite Bogu? Zašto ne kucate i ne tražite? Zašto ne odete na duhovnu obnovu, zašto ne tražite svećenike karizmatike, zašto ne odete u Međugorje, zašto sne pokušate? Nego, niste ni pokušali baš sve, ali unaprijed ste spremne osuditi Boga.

    I ne, Bog od vas nije okrenuo svoja leđa. Voli vas i ljubi koliko god to nekome bilo teško za shvatiti. Dao vam je križ koji vas vodi u nebo. Pomoći će vam da ga nosite samo morate kucati, tražiti i moliti. A jeste li vi odlaskom na MPO Bogu okrenuli leđa, ne znam. To stvarno ne znam. Nisam dovoljno hrabra donijeti konačni sud o istom. Da je MPO prema nauku KC grijeh, to je. Nije tu ništa novo. Ja čvrsto vjerujem da i tu ima šanse za popravak. Pa svi mi griješimo. Netko ide na mpo, netko ubije, netko psuje, netko krade, netko laže, netko ovo, netko ono... zato postoji ispovjed u kojoj je uvijek moguće pomiriti se sa Bogom. Tako da, u čemu je problem? Ustvari ga nema, ali eto moraju se ljudi međusobno koškati, mrziti, svađati. Samo ne znam kome je to od koristi. Nikome. Gubimo svoju energiju na bezvezne stvari, umjesto da si predočimo da smo svi skupa braća i sestre u Kristu i da se tako ponašamo.

Stranica 2 od 8 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •