Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: što je boraks?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    između jave i sna....
    Postovi
    423

    Početno što je boraks?

    čitam neke članke i kaže nešto kao
    želite li ekološki prihvatljivu varijantu sredstva za čišćenje koristite boraks... što je to?

  2. #2
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    To je neki krec u ciji je rastvor moja mama potapala marelice i sljive pre nego sto bi kuvala slatko,da bi ostale cvrste
    Mislim da se taj prah kupuje u apoteci...

  3. #3
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    s wikipedije
    Boraks (od perzijskog - burah[1]) ili natrijum borat, natrijum tetraborat ili dinatrijum tetraborat je mineral i sol borne kiseline

    ali moja baba je sodu bikarbonu zvala boraks (pretpostavljam krivo, ali soda je isto super za čišćenje)

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    između jave i sna....
    Postovi
    423

    Početno

    Citiraj KayaR prvotno napisa
    To je neki krec u ciji je rastvor moja mama potapala marelice i sljive pre nego sto bi kuvala slatko,da bi ostale cvrste
    Mislim da se taj prah kupuje u apoteci...
    pa jel se može s time čistit?

    sodu inače koristim, nisam znala da ju se i tako zove...

  5. #5
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Ja zaista ne znam :/
    Prvi put cujem za tu mogucnost,ali ako moze prva sam u redu
    Inace,alkoholni ocat mi je prvo sredstvo za ciscenje u kuci,zatim sve ostalo

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Da li ja to dobro vidim da se ovdje miješa soda bikarbona i boraks??? Mislimdakle, moje znanje kemije je vrlo skromno, ali soda bikarbona se koristi u prehrani (sastojak je praška za pecivo), a boraks je otrovan. On jest možda manje zlo za okoliš od deterdženata, ali nije za držati u kući u kojoj su djeca. Ja se sjećam (a vjerojatno toga ima i danas) da se natrijev perborat nekad koristio kao sredstvo za izbjeljivanje umjesto varikine (natrijev hipoklorit) i moglo ga se kupiti u obliku praha koji se dodaje deterdžentu.

    Soda bikarbona je natrij hidrogenkarbonat (i stavlja se u hranu), a boraks je otrovan. Da, koristilo ga se u kućanstvu i za pranje, čak ima i nekih lijekova (kapi za oči npr) na bazi borne vode, ali oprez s tim!

    http://bs.wikipedia.org/wiki/Boraks

    Evo sigurnosne liste za boraks (to je dokument koji se daje za otrovne tvari): http://www.kemika.hr/documents/14538.doc

    Evo dijela teksta o boraksu:


    Rado bih da netko tko zna više to dobro objasni, ja sam samo htjela upozoriti da soda bikarbona NIJE ISTO što i boraks i to bi bila vrlo opasna zamjena... Evo, s navedenih linkova citirat ću samo mali komadić teksta, da se ne probijate mukotrpno kroz hrpe informacija:

    Borna kiselina, natrijum borat i natrijum perborat imaju približno istu smrtnu dozu za ljude od 0,1 do 0,5 g/kg tjelesne težine. Ove supstance su otrovne za sve ljudske ćelije te se veoma sporo izlučuju iz organizma putem bubrega. Trovanje bubrega boraksom je veoma opasno zbog degeneracije masnoća iz jetre, cerebralnog edema i gastroenteritisa. Naročito je opasna upotreba otopina borne kiseline za ispiranje očiju kod dojenčadi, pogotovo ako se često koristi, a sve zbog spore brzine eliminacije iz organizma.
    No, da se sad ne prestrašite - svi mi imamo u kući cijeli arsenal bojnih otrova (od esencije octa na dalje) koji treba čuvati izvan dohvata djece.

    I još nešto - baš me ovaj topic podsjetio na to kako zapravo malo znam o tome, kao i o hrani i drugim stvarima, a trebala bih znati više. A nisam jedina... Sva sreća, imamo internet pa se možemo informirati.

  7. #7
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa
    s wikipedije
    Boraks (od perzijskog - burah[1]) ili natrijum borat, natrijum tetraborat ili dinatrijum tetraborat je mineral i sol borne kiseline

    ali moja baba je sodu bikarbonu zvala boraks (pretpostavljam krivo, ali soda je isto super za čišćenje)
    evo citiram samu sebe - ja sam navela da je moja baba (ne autoritet za kemiju) sodu zvala boraks i sodu je koristila za čišćenje

    ne znam na kojim stranicama je purple rain pronašla boraks kao sredstvo za čišćenje, pa je moguće da je ista zabuna u pitanju

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    između jave i sna....
    Postovi
    423

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa
    ne znam na kojim stranicama je purple rain pronašla boraks kao sredstvo za čišćenje, pa je moguće da je ista zabuna u pitanju
    Na više stranica; coolinarka, zemljani.com, kim i aggie ga koriste :/

  9. #9
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mješavina boraksa i kristalne sode (vrlo vrlo jaka lužina, kao super pojačana soda bikarbona) se može koristiti kao deterdžent i za prati općenito, na netu ima puno recepta treba samo guglati

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj purple rain prvotno napisa Vidi poruku
    čitam neke članke i kaže nešto kao
    želite li ekološki prihvatljivu varijantu sredstva za čišćenje koristite boraks... što je to?
    Boraks je natrijev perborat, NaBO3, djeluje kao dezificijens, oksidans i izbjeljivač te je glavni sastojak praškova za uklanjanje mrlja, i sastavni je dio mnogih deterdženata za pranje rublja (onih koji u nazivu imaju nastavak -oxy). To da je ekološki prihvatljiva varijanta znači da je manje agresivan (štetan) od natrijevog hipoklorita NaOCl (varikine).

  11. #11
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    nije li to ono s cime su prije "100 godina" maltretirali zene da ciste cice prije dojenja? :? zvalo se i "ruzina vodica"?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj gorka prvotno napisa Vidi poruku
    nije li to ono s cime su prije "100 godina" maltretirali zene da ciste cice prije dojenja? :? zvalo se i "ruzina vodica"?
    Nije, vi mislite na bornu vodu, to je 3 %-na otopina H3BO3 u vodi, koristi se u nekim slučajevima za ispiranje i dezinfekciju (i danas). Ne znam za "ružinu vodicu".

  13. #13
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    mea culpa za bornu vodu i boraks

    "ruzinu vodicu" mi je mater spominjala kad sam rodila i sva se iscudavala kako mi to vec u bolnici nisu dali za doma (s vremenom je oguglala na moje "prvljave ruke i cice" ). Valjda je to onda ta borna voda samo su je tako "lijepo" zvali

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Locirao sam boraks u Zagrebu. Imaju i kristalnu sodu, iako se jeftinije kupuje u Pevecu.
    Dakle, Nanoteh, Zagorska 23, 1kg je 29kn http://www.nanoteh.info

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Boraks je isto otrovan kao što je i kunjiska sol ništa više.
    Boraks se koristi u deterdžentima i svemu ostalom vezanom za ćišćenje,pa se s njim može i prati šta god poželimo.
    Za dodatnu informaciju boraks se koristi i za pranje ruku radnika i kao jedna od glavnih sirovina za izradu stakla.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •