Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 81 od 81

Tema: Ekologija u domu - kako reciklirati?

  1. #51
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam doma plasticni spremnik za kompostiranje i sve lijepo odvajam.
    U kući ste ili stanu? Šta radiš sa tim što prikupiš? Osjete li se mirisi?

    Ja trenutačno ne nalazim rješenje za naš bio otpad jer ga nemam gdje držati. Mogli bismo ga odvesti kod sveki na vikendicu ili u reciklažno dvorište, ali ne znam kud s tim do odvoženja jer imamo mali stan i apsolutno nimalo mjesta za kantu za kompost. I preko plastike i stakla doslovno padamo, a vozim svaki tjedan.

  2. #52
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    MarijaP, hvala na odgovoru !

    Znači za sve (PET, staklo, limenke) ima tamo?

    (Off topic, oko 20 god.sam stanovala u jednom od tih nebodera, pa znam točno o čemu pričaš.)

  3. #53
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    U kući ste ili stanu? Šta radiš sa tim što prikupiš? Osjete li se mirisi?

    zivimo u stanu ali u prizemlju i imamo mali vrt u kojem drzimo kompostjeru. Ne smrdi, uopce. Ocekujem kompost kojeg cu iskoristiti u vrtu ali kako bas nisam revna u usitnjavanju bio otpada tako cu duze i cekati na taj kompost.

  4. #54
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    sto je sa recikliranjem tkanine (odjece)?
    na Zelendanu smo skupljali staru odjecu, za neku firmu koja se bavi bas recikliranjem tkanine, ali ne znam koja....

  5. #55
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    http://reciklaza-tekstila.blogspot.com/

    imaš tamo broj telefona i mail. Ja sam prošli tjedan skupila 2 ogromne vreće pa sam ih molila da dođu po to obzirom da ne vozim. Fino ljudi došli, pokupili. njima dobro, meni dobro.

  6. #56
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Moja mama je kupila novu mašinu za rublja, stara je na putu za krupni otpad. Znate li postoji li neka organizacija koja sakuplja takve stvari i popravlja ih? Čini mi se da sam imala neke informacije o nekim humanitarnim akcijama takvog tipa...

  7. #57
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Moja mama je kupila novu mašinu za rublja, stara je na putu za krupni otpad. Znate li postoji li neka organizacija koja sakuplja takve stvari i popravlja ih? Čini mi se da sam imala neke informacije o nekim humanitarnim akcijama takvog tipa...
    Postoji više udruga koje se bave prikupljanjem starog namještaja i bijele tehnike.

    Npr. Reto centar, centar za liječenje osoba s problemima ovisnoti o alkoholu i drogi. 01/2947-125

    Ne znam gdje živite. Pokušaj nazvati broj pa da te oni upute na neku komunu ili centar u tvojoj okolici. Obično su umreženi i međusobno surađuju.

    Ovoj udruzi se mogu donirati sve vrte namještaja, odjeće i obuća, bijela tehnika.

    Namještaj restauriraju i prodaju. Znam više ljudi koji su od njih kupili namještaj za vikendicu i jako su zadovoljni.

    Ovo je izvrstan način za riješiti se nepotrebnih stvari, a ujedno pomoći
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 26.11.2010. at 14:02

  8. #58
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Hvala! Nešto takvo tražim. Mislim da bi se dalo popraviti.

  9. #59
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Remar (Pula) ili daj oglas u Butigu da poklanjaš pa se nađe tko bi je uzeo i popravio

  10. #60
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Mene zanima mogu li viškove vrećica bacati u plastiku? Dio iskoristimo za smeće, ali opet ih bude previše. Iako imam platnene za dućan, nekako ih uvijek zaboravim strpati u torbu da su mi pri ruci.

  11. #61
    gorka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    VG
    Postovi
    245

    Početno

    ja imam nekoliko platnenih u opticaju, plus one slozive kosare i frigo torba. sve mi stoji i u auta, a ne kupujem toliko puno, pa kad mi neke i ostanu u stanu trpam u druge koje su u gepeku

  12. #62
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Ma znam vjerojatno bih trebala te platnene strateški rasporediti , ali svejedno bih htjela znati mogu li vrećice bacati u plastični spremnik.

  13. #63
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj mrkvica05 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma znam vjerojatno bih trebala te platnene strateški rasporediti , ali svejedno bih htjela znati mogu li vrećice bacati u plastični spremnik.
    Da!

  14. #64
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    E, to sam htjela znati, hvala!

  15. #65

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Ja više ne mogu... Balkon mi je postao pravo smetlište od razno-raznih spremnika za reciklažu, vrećica i sl. Skupljam, skupljam, ali ne stignem često odnijeti u reciklažno dvorište pa se toga nakupi... MM-u se baš i ne da time baviti i odvoziti, jer bi se prije posla znao zaprljati pa mu se zamjerilo, a dok se vrati s posla reciklažno dvorište je već zatvoreno... Dok sam radila, onda sam ja to na putu do posla iskrcavala.
    Kontejnere u naselju rijetko prazne tako da su puni, a i ne da mi se dio stvari odnijeti, a drugi dio opet nositi u reciklažno dvorište ...
    Recikliram gotovo sve (osim hrane, jer nemam gdje - u biti da je vrt samo moj, vjerujem da bih napravila kompost, ovako se ipak moram prilagoditi ostatku stanara), baterije, lijekovi, jestivo ulje, boce, staklo, papir, ambalaža, i još k tome koristim platnene pelene ...

    Nije meni problem toliko moje privatno smetlište, jer uvijek dođe dan kada se to ipak sve odnese, nego me boli duša kada vidim kako susjedi uopće ne vode nimalo brigu oko toga. Kada su moje hrpe već povelike, pomislim zašto mi sve to treba?! Ionako će se Zemlja ugušiti u našem smeću.

    Beba je od Božića u jednokratnim. Prvo su, nažalost, pelenice stradale ... (Moram se opravdati sama sebi: bila sam malo lijena, ali i stalno smo negdje išli pa mi je bilo praktičnije presvlačiti samo pelenu, a ne cijelu odjeću jer otkada sjedi, pelene sve uredno propuštaju.)


    Ima li još netko tko posustaje? Ako sam jedina, dajte malo podrške da ustrajem

  16. #66
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Moja beba je sad opet na platnenima iako smo imali razdoblja kad je bila u jednokratnima. Dio ljetovanja smo proveli na mjestu gdje nema vešmašine i ja sam odlučila da cijeli godišnji koristim jednokratne. Također kad putujemo koristimo jednokratne.
    I ja se trudim koliko mogu, ali nemam grižnju savjest ako posustanem ponekad.
    Vrijeska, idi na topice o pelenama jer to što beba sjedi nije razlog da počnu puštati.

  17. #67
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Vrijeska šta nemaš neki trgovački centar gdje možeš barem odnjeti plastiku, staklo , i papir.
    Mi to redovito nosimo većinom u Kaufland kada idemo u kupovinu, a za tetrapak nam je kontenjer na putu do vrtića.
    Imam sreće pa MM vodi računa o tome jer sam ponekad preljena za takve stvari

  18. #68
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Ja više ne mogu... Balkon mi je postao pravo smetlište od razno-raznih spremnika za reciklažu, vrećica i sl. Skupljam, skupljam, ali ne stignem često odnijeti u reciklažno dvorište pa se toga nakupi... MM-u se baš i ne da time baviti i odvoziti, jer bi se prije posla znao zaprljati pa mu se zamjerilo, a dok se vrati s posla reciklažno dvorište je već zatvoreno... Dok sam radila, onda sam ja to na putu do posla iskrcavala.
    Kontejnere u naselju rijetko prazne tako da su puni, a i ne da mi se dio stvari odnijeti, a drugi dio opet nositi u reciklažno dvorište ...
    Recikliram gotovo sve (osim hrane, jer nemam gdje - u biti da je vrt samo moj, vjerujem da bih napravila kompost, ovako se ipak moram prilagoditi ostatku stanara), baterije, lijekovi, jestivo ulje, boce, staklo, papir, ambalaža, i još k tome koristim platnene pelene ...


    Ima li još netko tko posustaje? Ako sam jedina, dajte malo podrške da ustrajem
    ja već dugo ratujem s MD oko toga. ja ne vozim, a papira nakupim hrpu na teraci koja je i ovako mala jer se ne sjetim odnijeti dio po dio. Staklo, ljekove i ostalo odnesem sama, ali papir mi je problem. Kontejner nam nije nešto blizu, ali da sam redovita ne bi bilo problema. On meni stalno izračunava da moje odvajanje svega nama samo zatrpava teracu i zbraja koliko smo platili kvadrat stana i koliko košta to moje odvajanje, a koliko u konačnici ja doprinesem tj. po njegovom ne doprinesem. Smilujue mi se na kraju pa odnesemo sve u reciklažno dvorište, ali kvoca li ga kvoca

  19. #69
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Moja mama živi blizu Bandića pa tamo prazne kontejnere i tamo vozimo staklo i plastiku. Kod nas bacam papir i karton jer za to imamo spremnike.

    Moja torba zna biti puna starih baterija jer ih kao ponesem do dućana (svaki dućan koji prodaje baterije bi trebao imati i mjesto za reciklažu) pa zaboravim baciti.

    Lijekove bacam kad mi je gradska ljekarna usput. Rijetko, ali niti nemam puno pa nije neki problem.

    Jedino nemam živaca prodavati pet boce pa ih uredne i čiste ostavim pokraj kontejnera za smeće. Kod nas ima puno skupljača i za čas nestanu.

    Šupa nam je prepuna nekakvih stvari koje planiram donirati ili poslati na reciklažno dvorište i to mm-a izluđuje. On radi po cijele dane pa mu je teško organizirati odlazak.

    MM je jednom bacio dvije velike vreće pune plastike za reciklažu jer se nije dalo od njih proći, a duže vrijeme nije bio doma i meni bilo nezgodno to vući sa malom djecom na drugi kraj grada.... Čulo ga se do smećarne i nazad kako psuje moje recikliranje

    Kad sam mm-u objasnila ekonomski aspekt ne korištenja stand by-a, redovitog odmrzavanja zamrzivača, "prvo smisli šta hoćeš uzeti iz frižidera, pa onda otvori" i sl. počeo je i on paziti. Ekološki aspekt ga nije previše dirao

    Sin je prešao u jednokratne jer je sve platnene prerastao, a ne čini mi se da će se uskoro odviknuti. Prije ćemo morati početi kupovati one za odrasle.

    Ima dana kad i meni dođe da odustanem od svega jer sam svjesna toga da je to samo kap u moru, ali skupim snage i nastavim dalje jer iskreno vjerujem da smo majčicu zemlju samo posudili od djece. I žalosno je to da postoji volja za odvajanjem otpada, a nemamo gdje!

  20. #70
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Može li netko odgovoriti gdje bi mogli baciti/odložiti štedne žarulje? Odlučili smo ih zamijeniti, a ne znamo kamo s njima.

  21. #71
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    i mene zanima ..opcenito kud idu zarulje?

  22. #72
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Imam i ja pitanja (možda je već bilo istih a i odgovora ali sad nemam vremena

    tražiti, oprostite!):

    mogu li "obične" plastične vrećice baciti u isti kontejner u koji bacamo

    PET ambalažu?


    (Na vrećicama je oznaka PE-LD.)

    Što s "tvrdom" plastikom, kao što su čepovi na raznim tetrapacima i sl.?

    Zbilja dosta vremena uložim na odvajanje svega što bi moglo na reciklažu a

    shodno tome i stan zna izgledati...svakako , pogotovo sad kad nemamo

    balkon.

    Stiropor - jedino na reciklažno dvorište ili?

    Hvala !
    Posljednje uređivanje od Teica : 24.03.2013. at 19:38

  23. #73
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Mi svu plastiku (vrećice, čepove, jogurt-čaše...) bacamo u spremnik za plastiku. Gore imaš odgovor MarijeP na moje pitanje o vrećicama.

  24. #74
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    štedne idu u EE otpad

    imam jedno pitanje, gdje da kupim originalnu (lijepu) kantu s odjeljcima, da nemam 6 kanti na balkonu?

  25. #75
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku

    imam jedno pitanje, gdje da kupim originalnu (lijepu) kantu s odjeljcima, da nemam 6 kanti na balkonu?
    ovo i mene zanima, jer sad moramo vec odvajati otpad. stgli su nam kontejneri, a nervira me kad recimo sam u kuhinji i moram baciti kartonsku ambalazu ici odmah van u odredjeni kontejner ispred kuce.
    spasite i mene

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo i mene zanima, jer sad moramo vec odvajati otpad. stgli su nam kontejneri, a nervira me kad recimo sam u kuhinji i moram baciti kartonsku ambalazu ici odmah van u odredjeni kontejner ispred kuce.
    spasite i mene
    Ja sam u fazi priprema za rekonstrukciju kuhinje, pa sam u Lesnini i srodnim dućanima vidjela odličnu foru - ispod sudopera je ladica, a unutra 5-6 kantica! Druga varijanta je to isto, ali ispod kuhinjske klupe. Tipski elementi već to imaju ugrađeno. Mi sad baš biramo tipsku kuhinju, dosta sam ih pregledala, ima nešto kod Harvey Normana, ali većinu sam vidjela u xxxxL Lesnini na Jankomiru.

    Evo našla sam neki link (jedva) ali ima i drugih, samo ne stignem tražiti:
    http://www.saturo.hr/203-blanco-sist...vajanje-otpada

  27. #77
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    U lesnini su bile one predivne kante za smece, koje cijenom premasuju i moje rodjendanske poklone, samo da se sjetim kako se zovu. marta je cini mi se imala fantastican post na temu te kante.
    peterilin hvala na linku, ja imam samo kutni ispod sudopera i tesko da cu sad u njega staviti neku kantu. mozda izradim svoju, kao neku klupicu sa puno odjeljaka. eto mozda cu narpaviti novi projekt.

  28. #78
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ispricavam se nije bio martin, vec anvi post

    a kante su http://www.simplehuman.co.uk/product...bins/index.php

  29. #79
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    e ta nam je preskupa

  30. #80
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    znam,
    kad moje klince pitas sta si mama zeli za rodjendan, rece ti ozbiljni kantu za smece, pa je MM dobio jednu, jer je moj prosao a zeljeli su me usreciti

  31. #81
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    e ta nam je preskupa
    I meni.

    Ali iskoristit ću ideju... ovako nekako: ako mi tipska kuhinja bude ispod sudopera imala ladicu, u nju ću smjestiti ovako nešto (ovisno o dimenzijama, vjerojatno manje kante, ali ovako s različitim poklopcima):
    http://www.emmezeta.hr/uredenje-doma...e-ecobin-45-l/
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.03.2013. at 13:03

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •