Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: zašto flanci paradajza žute

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    58

    Početno zašto flanci paradajza žute

    Molim za pomoć!!!
    Ove godine pokušavam s nečim što bi trebao biti "BIOVRT" na načina da, s obzirom da mi je prva godina", izbjegavam kemiju, poušavam malčirati sijenom, gnojim koprivom...
    No, zasadila sam flance paradajza no gube boju i listovi postaju žućkasti, gotovo bijeli. Molim brzo savjet jer su tek nedavno zasađeni i mislim da nisu još dobro zakorijenili pa bi im ovaj problem sa listovima mogao biti koban. Što da radim??
    Pozdrav!!

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mislim da im fali hrane. Da li si stavila stajski gnoj ili nešto slično? Pomogao bi i Agrovit, ali njemu treba nešto više vremena.
    Za hitnu pomoć-pognoji. Ako nije već kasno, nadam se da nije.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Imamo sličnu situaciju. Sijali smo paradajz iz sjemena, odlično je niknuo, biljčice su se primile, presadili smo ih na balkon, rastu kao lude, ali na donjim listovima pojavilo se žutilo i nekakve crne točkice, te sive fleke. Te sive fleke mi izgledaju kao da je u pitanju virus, a točkice mi opet vuku na nametnike. Ima li netko slična iskustva?
    U isto vrijeme, isti simptomi su se javili i na flancima paradajza koje smo poklonili prijateljima (u trenutku kad smo im davali biljčice djelovale su potpuno zdravo).
    Je li moguće da je sjeme bilo nečim zaraženo?

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo sličnu situaciju. Sijali smo paradajz iz sjemena, odlično je niknuo, biljčice su se primile, presadili smo ih na balkon, rastu kao lude, ali na donjim listovima pojavilo se žutilo i nekakve crne točkice, te sive fleke. Te sive fleke mi izgledaju kao da je u pitanju virus, a točkice mi opet vuku na nametnike. Ima li netko slična iskustva?
    U isto vrijeme, isti simptomi su se javili i na flancima paradajza koje smo poklonili prijateljima (u trenutku kad smo im davali biljčice djelovale su potpuno zdravo).
    Je li moguće da je sjeme bilo nečim zaraženo?
    Meni ovo zvuči kao pepelnica. Nemam iskustva s paradajzima, ali imam s cvijećem (pelargonije i drugo, zbog toga sam ih se dobrim dijelom okanila) i ne liječim nego nemilosrdno bacam u smeće skupa sa zemljom kad mi se pojavi. Mislim da je to gljivična bolest. Vjerojatn će netko znati više... Možda je i sjeme već bilo zaraženo gljivicama.

    Kolegica koja ima vrt prska svoje biljke otopinom mlijeka i vode (1:10 tj. 1 dl mlijeka ulije u litru vode). To sam od nje čula da pomaže kod povrća i ruža ako ih uhvati pepelnica, ali nemam vlastitog iskustva. Pitat ću je detaljno koliko često se to može raditi i kako djeluje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.05.2012. at 08:24

  5. #5
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Ja bi ga redovito zaljevala i gnojila sa juhama od gaveza i koprive.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    96

    Početno

    ako je biljka naglo izašla van na hladnoću, posebno na mraz,ili puno kiše... pojave se te točkice i uspori rast...a požutjet će i od prevelikog sunca maleni paradajzi ako nisu navikli na sunce

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    58

    Početno

    a bilo e doduše u subotu i mraza kod nas ovdje, tko ga zna...
    Možda moj projekt biovrta završava i prije nego je zaživio i "zazelenio"
    hvala na pomoći !!

  8. #8
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj petit prvotno napisa Vidi poruku
    a bilo e doduše u subotu i mraza kod nas ovdje, tko ga zna...
    Možda moj projekt biovrta završava i prije nego je zaživio i "zazelenio"
    hvala na pomoći !!
    Baš mi je ovo danas palo na pamet. Kolegici je sve mraz "ofurio" i to ti izgleda baš kako opisuješ.

  9. #9
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    petit ja ne bi tako brzo odustala.
    Stigneš još uvijek nove flance paradajza posaditi.
    Ja sam svoje isto presađivala, meni su zlatice pojele prvu turu paradajza.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    58

    Početno

    jooooj evo najsvježija vijest : danas popodne sam radila a tuča je bjesomučno padala veličine lješnjaka, ko svoreno za flance i mlade biljke, i bilo e veliko nevrijeme gotovo cijeli sat vremena - a ja u mislima sa biljkama. Ma baš mi ide!!! predivne jedne okolnosti me prate

  11. #11
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    To je noremalna reakcija na hladno ili kišno vrijeme...s obzirom na nedavne temperature nije ni čudo. Ako su mali flanci ne boj se.
    Ništa ti neće biti, to nije plamenjača...vele moji poljoprivrednici.
    paradajz bude lijepo narastao bez obzira na žute listiće.

  12. #12
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Opasno je kada listovi počnu žutiti kad već plod paradajza jest na stabljici, to je onda plamenjača

  13. #13
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    i moj je paradajz žutio kada sam ga posadila
    sada je došao k sebi
    imam ih tri veličine, i još jednu koju sam posijala u kućice, njih ću rasaditi za možda tjedan dana, kada malo ojačaju

    neki dan sam popi... na susjedu po bašči - glupača me podbada da što sam stavila slamu, raznijet će ju djeca po ostalim baščama (gradske su bašče i nema ograda, svima je dostupna - neki dan mi netko počupao luk)
    kaže - vidite kako vam je žut list paradajza od te slame
    a kada sam joj rekla da ja to nisam izmislila, pa zar ništa ne vidi na TV-u, ne čita literaturu o vrtlarstvu (zašto nema onog žutog smajlića koji se drži za čelo), rekla mi je da njoj to ne treba, da ona radi kako su radili njezini roditelji
    tri dana kasnije me napala što prelazim preko njezine gredice (stazicom) koju je uredila za cvijeće pa sam joj zaprijetila da ako tu gredicu zapusti kao i prošle godine (kad me isto mrcvarila zbog čega sam morala hodati okolo s malim djetetom u jednoj i alatom i kantama u drugoj ruci), da ću je ja prekopati i zauzeti sebi

    eto, oprosti petit što sam ti uzurpirala topic tračanjem susjede, ali morala sam olakšati dušu jer me moj miroljubivi muž uopće ne kuži

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    96

    Početno

    sada se još stignu posaditi nove flance u zemlju i sve je to više manje u rokovima. Kada bi za jedno mjesec dana pala jaka tuča to bi bio već problem. Nije to tako komplicirano, samo treba nježno kod sađenja u zemlju (flance bi se svakako trebale prije sađenja u zemlju malo priviknuti na vanjske uvjete...2-3 dana min da su vani, ni na suncu ni na hladnoći...pa onda tek u zemlju)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Hvala svima!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    115

    Početno

    Meni žute flanci paprike.Rastu ali je lišće djelomično žuto.Napisao je netko da treba zalijevati juhom od koprive i gaveza.?
    Posljednje uređivanje od Bonavia : 25.05.2012. at 13:47

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •