Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Lavanda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno Lavanda

    Na sunčanoj strani vrta sve su mi biljke poumirale, pa sam odlučila ondje zasaditi lavandu. Tlo bi trebalo biti pogodno. Rado bih nabavila malo veće biljke. Naravno, to bih sad odmah, nemam strpljenja čekati, jer mi je vrt užasan. Mogu li je još zasaditi i što sve moram učiniti? Gdje nabaviti malo kvalitetnije veće biljčice?

    Puno hvala!

  2. #2
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Mislim da ti je jos prevruce za saditi. Pricekaj tjedan-dva pa onda sadi.
    Ako ne nades za kupiti, zapelcaj u teglu kroz koji tjedan i na proljece zasadi, lavanda se stvarno brzo razraste.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Koliko si biljki mislila posaditi?
    Uzgajivači lavande prodaju po 10 kuna sadnicu u tegli od 10cm, i 20 kn u tegli 20 cm. No, oni vjerojatno ne šalju male količine.

    U svakom vrtnom centru ćeš naći sadnice. Možda malo skuplje. A možda i ne. Lavanda brzo raste i već dogodine ćeš imati cvijet i to puno cvijeta.
    No, problem je zima. Meni su neke smrzle ove jake zime. U ZG ćeš ih vjerojatno trebati zaštititi.

    Možeš ih i sad saditi, ako ne diraš korijen, nego ju staviš u pripremljenu rupu onako kako je izvadiš iz tegle, skupa sa zemljom. Bilo bi dobro malo stajskog gnojiva na dno jame, pa malo humusa da pokrije gnoj, pa sadnicu. Dat će joj više snage. Ima za kupiti stajski gnoj u vrećama, lako je baratati s njim.

  4. #4
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Moja susjeda u Zg ima lavandu u zemlji i ne štiti ju ničim. Raste joj ko luda.
    Mislim da ima različitih sorti, (vrsta ili kako kog se to već ispravno kaže. ), pa neke podnose zimu, neke ne. Raspitaj ese dobro.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Cure, puno hvala!

    Javim kako je prošla akcija. Mislila sam 3, najviše 4 biljke, budući da nemam mnogo mjesta. Koliko treba ostaviti razmaka? 30 cm dovoljno?

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Grm lavande izraste velik. Više od metra u širinu. Ali, nema veze ako se budu preklapali. Tebi će oni biti ukras, pa nije toliko bitan razmak.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Cure, sadnice nabavljene u mbm-u. Preporučili su mi da uzmem kontinentalnu lavandu, koja navodno podnosi zagrebačku zimu, pa ćemo vidjeti. Javim kako je prošla akcija.

    Hvala još jednom!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    55

    Početno

    I moja frendica ima kontinentalnu lavandu u Zagrebu, odlično joj uspijeva!

  9. #9
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja usred zg imam osam lavandi...onako u nizu...a susjeda, par kuća dalje ima cijelo dvorište u lavandama.
    nikad im se ništa nije preko zime dogodilo, ni meni ni susjedi...ali ih sad u jesen dobro ošišamo...onako na 10 cm visine!
    i one u proljeće lijepo potjeraju i već godinama se nisu onako ružno odrvenile

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Izvještaj: sva tri grića su mi se primila, no samo jedan je zbilja lijep, druga dva kao da mi se zadnjih dana malo suše (vanjske grančice). Je li mi sad vrijeme da ih obrežem?

  11. #11
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja ću svoje sad za vikend...dosta je zahladilo...a vidim i da je susjeda krenula s rezanjem...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    A koliko ih obrežete?

  13. #13
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja sam ostavila cca 10 cm... znači ošišala sam skoro sve, ostale su samo grančice...jučer obavljeno

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    10 cm od zemlje ili po grani? moje su žardinjerama, ali u proljeće nisu lijepo izgledale iako sam ih jesenas pošišala.

  15. #15
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja sam ih cvakunla tako da cijela lavanda ima samo 10 cm..dakle od zemlje...
    i ovo mi je već treća godina i uvijek su iste kroz godinu...lijepe

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja sam svoju na gruntu (Prigorje) obrezala samo ono što je ocvalo. Sad cvate drugi put. To je kontinentalna vrsta. Istu takvu vrstu imam i u Zg ispred zgrade. Nisam je obrezala i ne cvate drugi put.

    Inače, lavanda sasvim dobro podnosi rezanje jer je sklona tome da podivlja i preraste.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.09.2012. at 14:46

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    301

    Početno

    Inače, lavanda sasvim dobro podnosi rezanje jer je sklona tome da podivlja i preraste.[/QUOTE]

    Mi svoju nismo jako podrezali pa prerasla u gorostasa.Sad ću probati po ovom principu 10 cm.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Kad se kreće s tim obrezivanjem, kad više neće biti zelena ili ? Moja prekrasno izgleda pa vjerujem da ju je bolje ne dirati još neko vrijeme.

  19. #19
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja sam svoju odrezala u 8. mjesecu kad sam pobrala cvijeće (a i bila sam u jednoj berbi lavande gdje smo sve grmove obrezali, pa sam tako napravila i na svome jednom).
    Nakon toga nije puno narasla, a sada i tako ulazi u fazu mirovanja. I jako je lijepa i ovako. Ako čekaš proljeće za rezanje, veća je šansa da ćeš fulati vrijeme i da će krenuti rasti.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ak je zasadim u lonac jel je bolje da lonac ostavim vani, ili ipak unutar u hodnik zgrade, imala sam prošle godine lijepu ali se na kraju osušila u hodniku tak u 2. mjesecu.

  21. #21
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Moje 2 se smrzle u loncu. I potpuno se posušile. Onda sam ih na proljeće odrezala i izrasla je jedna, a druga nije. Osušila se vjerojatno od nezalijevanja.
    Ako je ostavljaš vani trebalo bi zaštiti lonac od smrzavanja tako da ga umotaš, a ne bi bilo loše i staviti ga negdje na neko zaštićeno mjesto od vjetra i direktnog mraza.
    Posljednje uređivanje od anchi pp : 24.10.2012. at 16:12

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    znači ipak ne u hodnik,u tom hodniku je cca 10-15 °C

  23. #23
    sonči avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    406

    Početno

    Ja imam 8 komada lavandi posađene u "cvjetnjaku", kad ocvate odrežem cvjetove posušim ih i sušene cvjetove stavim u male platnene vrećice i to mi preko zime koristi kao miris za prostorije. Malo ih stavim na radijator na 2-3 minute i zamiriši cijeli stan laganim mirisom,pogotovo kad nešto kuham pa ostane onaj težak miris.
    Zatim kasno na jesen (evo upravo jučer) skratila sam lavande i oblikovala malo jer su ogromni grmovi na jedno 15 cm od zemlje i okolo naokolo lavande stvaljam preko zime slame i nikad do sada nisu se smrzle.A i lijepo mi je to vidjeti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •