Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 201

Tema: Bezpelenastvo - za kasnije pocetnike (od 6. mj. pa nadalje)

  1. #51

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    evo mi guramo vec drugi dan i noc...
    signale i tajming smo skuzili, ali nam dojenje preko dana nikako ne ide... sad je u fazi kad sisa samo lezeci i ne samo da piski, sto nekako i uhvatimo, nego skoro svaki put i kaki jer jos uvek ima retku stolicu... evo jos koje sisanje danas i ostacemo bez ciste odece/gacica/pelene/carsava/itd... za obuci...ako ga prekinem u sred sisanja on se olaksa a onda nista od sisanja... a i dnevnog spavanja jer se tako uglavnom uspavljuje...
    iskusne mame, dajte neki savet...

  2. #52
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Evo i nas najzad medju vama. Poceli smo dosta kasno sa oko 15-ak meseci, sve ide dosta dobro tj piskenje ide kako treba ali kakanje nikako. Piskimo stojeci i to je ok ali kad treba da kaka ne postoji apsolutno nikakav nacin da sedne na tutu ... Ima li neko ikakav savet kako? U biti nije toliko ni vazno super nam je bez pelena pa i kad se pokakamo nije neku problem presvuci naucicemo vremenom.
    EMY puno hvala na trudu

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    grubišno polje
    Postovi
    205

    Početno

    moje cure su 9 mj.i mislimo početi sa bezpel. trenutno se upiznaju sa kahlicama i stavljmo ih sjesti da se malo oslobode i igraju s njima.meni će biti utoliko teže jer imam dvije bebe a najviše sam s njima sama ali trudit ću se.pratim znakove pa ćemo pokušati kroz koji dan.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    A kako početi s djetetom od 22 mjeseca, koji je, istina, u platnenima (znači itekako osjeti ako je mokar ili nije) ? Ali koji ne daje znakove ni za kakanje, ni piškenje. I, što je možda najvažnije, gdje nas nema većinu dana da pratimo frekvenciju piškenja i kakanja.
    Ono šta smo do sada primijetili je obavezno kakanje ujutro, nekad do podneva i popodne, oko 5. Piškenje ide ovisno o tome koliko popije. Skoro pa svaka pelena presvučena svaka 2-2,5 sata je redovito mokra. Bila bi presretna da dobijemo znak bar za kakanje tako da to obavi u kahlicu ili na onu dječju dasku. Na žalost, ne daje nikakav znak prije kakanja, nego jedino raspoznajemo po ponašanju (i falabogu, smradu) da se pokakao.

    S drugim djetetom (na putu ) ću se malo više pozabaviti ovom tehnikom. Stvarno mi je zanimljiva, i žao mi je što s prvim nisam krenula na vrijeme.

  5. #55
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    La mama pokušaj razgovarati s njim prvo...objasni na sebi da ideš na wc i idi s njim na wc neka te gleda da kada vršiš nuždu. Ne znam da li to radiš? Imaš li nekoga od prijatelja koji imaju djecu koja idu sama na wc ili na tutu? Možda bi oni bili dobar primjer. On je naučio sve ignorirati pa ti ni neće davati nikakve znakove, ako mu ih ti prethodno ne daš tj. neće ti javljati. Pokušaj mu mjenjati pelenu češće ili pokušaj ga držati jedno vrijeme bez pelena, da osjeti slobodu pokreta i da osjeti i primjeti dok piški i da se počne igrati sa svojim spolnim organom. To je sve proces. S obzirom da zna kad je mokar bit će mu ako nema pelene a mora biti lakše ponuditi tutu ili wc-a. Počni prvo s objašnjavanjem što ti radiš na wc-u ili tata ako vas nije sram..... i javljaj se i izvještavaj ovdije što se događa.


    Ostale cure koje su gore pisale, javite se kako napredujete.

  6. #56
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Mi smo super... uglavnom suhi...i po citav tjedan nam ne pobegne... doduse govorim o piskenju, kaka jos uvek u gace ali istom prilikom ne piski no saceka da mu ponudim
    Juce smo bili na bazenu i moje pristojno djete nije piskilo u vodi 8) nego mi je trazio posle i ispiskio se kao omanji slon.
    Inace kad smo vani nosim flasicu sa sirokim grlom i poklopcem.... ranije smo nosili kutijicu kojoj nije dihtovao poklopac pa se tata ispolivao pri pokusaju da istu isprazni u WC-u voza.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    La mama pokušaj razgovarati s njim prvo...objasni na sebi da ideš na wc i idi s njim na wc neka te gleda da kada vršiš nuždu. Ne znam da li to radiš? Imaš li nekoga od prijatelja koji imaju djecu koja idu sama na wc ili na tutu? Možda bi oni bili dobar primjer. On je naučio sve ignorirati pa ti ni neće davati nikakve znakove, ako mu ih ti prethodno ne daš tj. neće ti javljati. Pokušaj mu mjenjati pelenu češće ili pokušaj ga držati jedno vrijeme bez pelena, da osjeti slobodu pokreta i da osjeti i primjeti dok piški i da se počne igrati sa svojim spolnim organom. To je sve proces. S obzirom da zna kad je mokar bit će mu ako nema pelene a mora biti lakše ponuditi tutu ili wc-a. Počni prvo s objašnjavanjem što ti radiš na wc-u ili tata ako vas nije sram..... i javljaj se i izvještavaj ovdije što se događa.


    Ostale cure koje su gore pisale, javite se kako napredujete.
    Hvala Da, gleda me kad idem na WC (ma nije me sram, gleda me i kad izađem ispod tuša bez problema) i uvijek mu govorim šta radim. S tatom je to teže za izvesti jer se zatvori na WC da usput zapali i onda falabogu niko nema pristupa unutra
    Za ovo šta predlažeš trebat će nam puno više gaćica i hlačica nego šta trenutno ima, jer bi mu svako malo trebalo mijenjati kompletni donji asortiman.
    Probali smo ga staviti bez pelene u gaćice, ali je u jedno popodne potrošio 4 para jednih i drugih, tako da smo brzo bili na knap s robicom. Tako da to ne činimo tako često, možda navečer pred spavanje, i kad vidimo da se popiškio. Inače, obožava biti bez pelene. U zadnje vrijeme se i buni kad mu je stavljamo, tako da mislim da je stvarno vrijeme da počnemo s odvikavanjem.
    Koliko gaćica treba za ovo vrijeme odvikavanja ? Za sada ima 4-5 pari, ali naravno da mu to nije dosta.

    Nego, baka i djeda koji ga trenutno čuvaju ga redovito stavljaju na tutu, ali ga ne ostavljaju bez pelene po kući. U tutu ne želi ništa napraviti, nego čeka pelenu. Valjda kako se već navikao.

    U vrtiću ih također stavljaju na tutu, ali mi tete nisu rekle da je išta napravio u nju. Vrtić je dobar jer tamo vidi drugu djecu koja idu na WC i sjedaju na tutu, tako da uči direktno na primjeru.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    mi smo dobro, sto i drugima zelimo

    dani su nam dobri, uglavnom smo suvi, pobegne nam po koji put, sto se trudimo da ne uzimamo k srcu... imali smo i prvi strajk koji je trajao par dana, kada mi se cinilo da je n. sve zaboravio, ali je i to proslo...

    pelene koristimo samo kad idemo van kuce, jer je jos uvek hladno...

    sto se tice noci, n. cvrsto spava, pa smo do sada samo menjali zapisane pelene, a od preksinoc sam krenula da ga kad vidim da se nocu meskolji ponudim na svaka 3-4 sata da se isprazni...
    za sad funkcionise, i vec dve noci imamo samo po jednu zapisanu pelenu :D

    sve u svemu, presrecni smo sto smo otkrili bezpelenastvo i sirimo nase iskustvo i na druge iz nase okoline...

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    grubišno polje
    Postovi
    205

    Početno

    meni je neizvedivi kad sam sama s njima da sjede na kahlici,koliko god ih animirala uvijek se jedna digne,sad kad dođu ljepši dani i manje robe mislim da će biti lakše barem kad primjetim za skinuti ih.

  10. #60
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Samo moram pohvaliti mog malog bespelenasa, vec neko vreme prijavljuje kad mu se piski a pre nekoliko dana smo bili na bazenu... otisli do wc-a ponudila mu nije hteo.... posle 10 minuta trazi da izadje iz vode.... uzme me za ruku i odvuce do wc-a da piski
    A kako napreduju ostali?

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Moram se i ja malo pohvaliti. Paula je jučer i danas samo u tetri složenoj kao origami i coveru i nije imala nijedno pišanje u pelenu.
    Evo i sad je suha cijelo jutro. Odmotam ju 10-ak minuta nakon dojenja i kad se probudi, i odmah se popiša. Za sad piša u tetru a kad bude mogla sjediti idemo na kahlicu.

    Sad ne grijemo jer je dosta toplo pa se platnene pelene strašno sporo suše, do sad su uvijek bile kraj radijatora. Ovak je puno lakše

  12. #62

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    evo i nas

    dan nam je super, retko kad se zapisamo, nosimo gacice i uzivamo u slobodi pokreta...

    noc jos uvek nismo resili, neki put nemamo nijedno zapisavanje, ali to jedino kad mama ima lak san, pa cuje i najmanje komesanje... u suprotnom imamo po par mokrih tetrica...

    idemo dalje i radujemo se nadolazecim toplim danima i goloj guzi

  13. #63
    joya22 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    119

    Početno uau!!!

    prvi put sam ovdje i ostala totalno odusevljena ovom temom!!!!

    uzasno mi je krivo sto sam Vas tek sad otkrila kad frajer ima vec 17 mjeseci... (haha,kao jako je veliki,vec 17 )

    uhvatila me sad euforija i ja bih odmah sutra pocela!!! (bi i danas al vec spava

    kako krenuti sad s obzirom na njegovu dob? inace sve prica i mrzi pelene...zeli i voli sjediti na tuti gol i do 20-tak minuta citajuci slikovnice... mislite li da mozemo krenuti i ako da molim savjet kako???

    puno hvala unaprijed,pozdrav!!!

  14. #64
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Bok i dobrodosla

    Najbolji savjet koji ti mogu dati je da ga cim vise drzis van pelena. Kad se popiski reci mu sto je napravio (sto je krace moguce) i to je to .
    Mozda da ne sjedi tako dugo na tuti - recimo dok se ne popiski i gotovo (znaci za piskenje do 1 minutu, a kakanje 5 minuta) kako bi povezao tutu s eliminacijom, a ne citanjem ili igranjem.
    Jeste li koristili platnene ili jednokratne pelene? Jesi li ga cesto presvlacila? Kako je po noci? (Joj sto sam te napala s pitanjima ).

  15. #65
    joya22 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    119

    Početno


    oduvijek je u jednokratnima... (dosad mi je to bilo normalno,sad me sram )

    presvlacim ga odmah kad primjetim da je bilošta obavio,a po noći je suh,ujutro cim se probudi piški...

    jučer smo kupili tonu gaćica i s tatom dogovorili zajedniče metode!
    jutros je piškio u tutu,a nakon toga kakio u gaćice i uopće nije na to reagirao dok mu ih nisam skinula i pokazala što je unutra,pa smo zajedno bacili u wc i pustili vodu...
    pola sata nakon toga se popiskio u gacice i odjurio tati vičući "brzo tata,brzo!!!" :/ ali vec je bilo gotovo

    jel bi trebao mozda biti gol bez gaćica ili? hvala za savjet o tuti,stvarno mu sluzi i za igru,pa sad to pokusavamo svesti samo na obavljanje nuzde...

  16. #66
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Kad je dovoljno toplo ostavi ga potpuno golog - a tuta neka bude u blizini. Ponekad ce je vidjeti i sam sjesti . S tutom se smije igrati (npr. stavljati medu kakati ili slicno) ali nije dobro dugo sjediti na njoj (ja ni ne znam kako bih svoje dijete dugo ostavila na tuti - ona je stalno u pokretu).

    I nemoj se previse uzbudjivati kad se popiski, samo mu objasni da je piskio i presvuci ga. Ponekad se ne popiske do kraja zato mu nakon zapisavanja ponudi i tutu. Mozda odbije mozda prihvati .

  17. #67
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Jos nesto, ako znas u koje vrijeme obicno kaka (i vidis da je pomalo nervozan ) stavi ga na tutu i pokusaj malo stenjati (kao da kakas). Vjerojatno ce se pokakati.

  18. #68
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Potpisujem Ariens u potpunosti i dodajem da je bitno ne živcirati se, ne reagirati jako i bučno.

    Mia ima sada skoro 14 mjeseci, s bespelenaštvom smo krenuli kad je imala kojih (pa ni ne sjećam se više) čini mi se 6 (?) mjeseci, ali nikad u biti nismo skroz skinuli pelenu već smo kombinirali metode (ovisno o mom vremenu, prilikama i slično). Ali unatoč tome što sam je ja povremeno zbunjivala s tim ima pelenu-nema pelenu, danas mogu reći da ona u potpunosti razumije što radi, zadnja tri dana jasno i redovito traži kakati (prije je tražila povremeno, inače je trpila dok joj ja ne bih dala znak), a danas je tražila piškiti dva puta, jednom mi je donijela tutu, a drugi put sama sjela na nju. I to me ponukalo da se javim tu nakon dugo vremena.

    Samo hrabro, djeca razumiju i više nego mi mislimo.

  19. #69
    joya22 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    119

    Početno

    hvala puno na podršci....

    evo,jučer i prekojučer je bio bez pelene....uf!!!! svakih pola sata piški i čini mi se da uopće ne reagira na to što radi,samo nastavi igru...ništa se ne ljutimo,samo počistimo,obratimo mu pažnju na to što je obavio....već sam bila tako jadna a onda je danas poslije vrtica kod kuće tražio da mu skinem pelenu i donio tutu i piškio i kakao....
    :D
    slucajnost ili???
    :?

  20. #70
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Nije slucajnost . To ce sad raditi sve cesce.

    A ovo sto piski svakih pola sata je ostatak pelenica - piski tek toliko da si malo olaksa - ne popiski se do kraja.

  21. #71
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    joya22 pošto ste kasnije počeli sigurno bude bilo svega i svačega! no samo nabaci smiješak na lice i to je to!važno je ostati cool sa živcima. piškinje svakih pola sata je ok za njega jer se tak naučio. to je radio i naš stariji sinko.
    a naša malena (bezpelenaši skoro od početka, sad je 9mj) ukoliko se popiški u gačice, piškit će ponovno za do 15 minuta ako je ne stavim ponovno piškiti, kao da se nije izpraznila do kraja. inače zna ne piškiti i do dva sata kaj nije bio slučaj s Noahom (njegovih prvih par mjeseci od početka skidanja pelena)

  22. #72

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj mamamišić prvotno napisa
    a naša malena (bezpelenaši skoro od početka, sad je 9mj) ukoliko se popiški u gačice, piškit će ponovno za do 15 minuta ako je ne stavim ponovno piškiti, kao da se nije izpraznila do kraja.
    to je zato sto ona "saradjuje", tj. ne isprazni se skroz (bas kao sto i kazes) vec piski tek toliko koliko da se olaksa, i nada se da cete je sledeci put primetiti na vreme

    ovo se meni sa n. cesto dogadjalo na pocetku, i izgledalo je kao neka vrsta strajka, a ustvari je znacilo da treba da obratim vise paznje na njega i pratim njegove signale

    deca su nam pametnice, samo treba da im verujemo

  23. #73

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Bože, ne znam odakle da počnem...
    čitala sam na forumu o bezpelenaštvu i bilo mi je to u redu, al nisam bila spremna početi ispočetka. Zapravo, govorila sam ja Luki iznad lavandina da piški, pokušala šuštati, ali bez ikakvog efekta, meni sve to nije baš išlo. Jedino što sam radila je da sam uvijek kad bih razmotala platnenu da ga presvučem i kad bi se on piškio-tad bih rekla:piški pišo pšššššššššš

    DANAS OD 11 H JE ON BEZ PELENA!!!!!!

    Ja uopće nisam to uplanirala, mislila na to; ma ljudi moji ništa!
    Jednostavno, jutros ja njega presvlačim i htjela sam ga ostavit da se lufta guza...i nađem ja majušne gaćice. Idem mu ih probati, taman je veličina za ovo ljeto kad sam planirala haračit s njim po dvorištu bez pelena. I gledam ja smišne male mudantice, mislim se, ma šteta da ih odmah popiški, idem mu stavit tutu, nek proba piškit u nju, pa ću obuć mudantice. I nađem ja usput i nastavak za tutu koji ima ručkice i nekakav balon u 2 boje koji šuška i nakačim na tutu. i posjednem ga...i mislim se da mu je još rano sjedit i tako, kažem ja piški pišo pššššššššš, pričekam 10ak-15 sek i podignem ga, on me prethodno značajno pogleda-sve ko nekako u stilu: bravo mama, shvatila si. Ja pogledam u tutu, i Damir iznenađeno ustvrdi da se brat piškio, mi Luki pokažemo i ispraznimo tutu i obučemo legendarne gaćice. Nakon 15ak min zatuli Luka nešto ko nosni kme plač u trajanju od 3 pa 5 sek.(otprilike, jelte ). Stavim ga ja opet na tutu i potom u gaćice, dijete se opet piškilo (u tutu)! :shock: :D
    I tako 3 il 4 puta. I dobro, ja prezadovoljna, stavljam ga u platnenu jer je već skoro 1h i vrijeme za spavanje. Kad se probudio, čim je zaplakao, odmotam pelenu i da ću ga stavit na tutu, imam šta i vidit: PLATNENA SUHA!!! Ne mogu virovat, pipam je jednom rukom dok drugom njega pridržavam na tuti.

    Sad je zaspao u 7:45, do tad je napravio flekicu širine 3 cm na gaćicama jednom, plakao je tiho! jer sam ja nešto činila, a mm ga je držao i zvao me govoreći mi - njemu nešto treba, čim sam ga uzela stavila sam ga na tutu i piškio je. Jadničak se USPIO suzdržati i pobjeglo mu je samo par kapi prije nego sam ga namjestila.
    Ne znam što da vam kažem, tako me iznenadio/iznenadilo sve ovo.
    Zaspao je ranije nego inače, stavila sam staru deku ispod njega i eno ga spava bez pelene.


    Što ću sad, kako dalje, ko će isčitat savjete da nakon ovako krasnog početka ne zabrljam nešto, hvala unaprijed

  24. #74
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    MAKITA, dobrodosla :D
    Samo se opusti i pusti Damira da vodi... vidis da covek zna sta radi... ako vam se i desi da se upiski u gace nista strasno... i nemoj misliti da si ti nesto zabrljala...
    ja ti preporucujem jedino da ga vise ne vracas u pelenu nikako... mi smo poceli dosta slicno kao i vi a imali smo nekih 15-ak mj

  25. #75

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Damir je zakon, divan je bio i danas.

    A Luka...je kakio! Da, da, u tutu! :D

  26. #76
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni je super kako se vecina ljudi koji probaju, navuku dok si rek'o keks.

    Bravo za vas!

    Bezpelenastvo je ZAKON!

  27. #77

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Kako se neću navuć. Zadnje vrijeme sam ga stalno nešto nosala, on žaloban...........sad me pogleda onim pametnim okicama, želi se igrat, gledat slušat-drugo dite

  28. #78
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Malih gaca imas u TL, njihovi brojevi su za 2 velicine manji od svih ostalih.

  29. #79
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Bravo Makita da slusas tvog malog decka.

  30. #80

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Popodne mi je valjda popustila koncantracija pa samo kasnili, uopće se nismo pohvatali, ali ovo od jučer u 11 ujutro je bila idila. Mene nekako ni ne smeta što ćemo mi korak naprijed, korak natrag...mislim, i kad ga stavim u pelenu, to je platnena, pokušat ću to verbalizirati i njemu...a platnenu će osijećati-ko i dosad, samo ja nisam baš bila tu 100%. Od sada se trudim. To je sigurno. Znam da ima puno o svemu ovom, možete mi slobodno preporučit koji tips&tricks ako vam pada na um, il dajte link

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Malih gaca imas u TL, njihovi brojevi su za 2 velicine manji od svih ostalih.
    Baš ih imam 10ak iz TL još od Damira, njemu su bile knap kad je imao 18 mjeseci, a iz mtč imam samo 1 broj 86, al su bolje od TL, laštik se ne urezuje. Nama se doduše sad nijedne ne urezuju :D

  32. #82
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    samo mala ispravka napisala sa Damir umesto Luka
    nemam ti sta posebno preporuciti sem stpljenja...

  33. #83
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Mene je vodilo u bezpelenastvu to sto je Karlo ocekivao da ga ja razumijem. Nisam ga smjela iznevjeriti. Mislim ta njegova ocekivanja i znacajan pogled okicama.
    U svakom slucaju ako kasnis, recimo skines ga i on lezi i krene piskiti, pokusaj ga uvijek podici makar vec piski i staviti u poziciju da zavrsi do kraja. Isto je i s kakanjem.To govorim zbog toga da dalje nastavi, tj. da nauci nastaviti u uspravnoj tj. polusjedecoj poziciji, sto mu je input za kasnije, a i bolje se isprazni. Znaci uvijek ga malo pridici, a ne ga ostaviti u lezecoj poziciji.

    Ne zaboravi da se beba stidi. Osiguraj mu miran kutak. To ne mora uvijek biti wc kad je jos mali. Strani wc-i znaju izazvati strah kod beba. Buka takoder. Prijateljska atmosfera je bitna.

    Ako ti je kahlica nekada nezgodna za nositi, uzmi vrecice za kakicu ili jos bolje tetru i vrecicu, pa stavis vrecicu pod tetru.

    Na manevriranje kad im je sila se oni naviknu. Pod manevriranje podrazumjevam, uzimanje na ruke, skidanje na tvom krilu i stavljanje u poziciju. Samo uvijek njezno i bez panike. Oni vremenom nauce cekati jer znaju da ce se olaksati.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Mene je vodilo u bezpelenastvu to sto je Karlo ocekivao da ga ja razumijem. Nisam ga smjela iznevjeriti. Mislim ta njegova ocekivanja i znacajan pogled okicama.
    X

    n. me svaki put u to uveri kad pokusava na neverbalni nacin da mi kaze da mu je sila, i ne odustaje cak i kad ja ne ukapiram iz prve

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Mi smo još na nula bodova
    Nikola i dalje piški i kaka bez javljanja, gdje i kad god stigne. Jedino mu nikako nije ugodno u gaćicama nakon što se popiški - odmah skoči i počne hodati kao kauboj Lijepo kaže "pa-pa" kakici nakon što je iz pelene bacimo u WC školjku, ali nema šanse da išta napravi u kahlici (ili na WC školjci, s nje odmah spuzne dolje).
    I kako sad dalje ? Čini mi se da je taj period kako smo mi skupa s njim (vikendi, popodneva, praznici) nekako nedovoljan da bi se odučio od pelena. Da pokušamo baki i djedi koji ga čuvaju predložiti gaćice umjesto pelena - ne znam kako će to ići. Oni su non stop po vani u dvorištu (što je dobro), N. pije jako puno tekućine, tako da i jako puno piški, puno više nego kod kuće. Pelene koje vrate su doslovce natopljene. A dok ima toliko vanjskih zanimacija, ne znam kako će ići odvikavanje od pelena, jer im presvlačenje i bakćanje s piškenjem/kakanjem odlazi u drugi plan baš zbog zaigranosti.

  36. #86

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Mene je vodilo u bezpelenastvu to sto je Karlo ocekivao da ga ja razumijem. Nisam ga smjela iznevjeriti. Mislim ta njegova ocekivanja i znacajan pogled okicama.
    U svakom slucaju ako kasnis, recimo skines ga i on lezi i krene piskiti, pokusaj ga uvijek podici makar vec piski i staviti u poziciju da zavrsi do kraja. Isto je i s kakanjem.To govorim zbog toga da dalje nastavi, tj. da nauci nastaviti u uspravnoj tj. polusjedecoj poziciji, sto mu je input za kasnije, a i bolje se isprazni. Znaci uvijek ga malo pridici, a ne ga ostaviti u lezecoj poziciji.

    Ne zaboravi da se beba stidi. Osiguraj mu miran kutak. To ne mora uvijek biti wc kad je jos mali. Strani wc-i znaju izazvati strah kod beba. Buka takoder. Prijateljska atmosfera je bitna.

    Ako ti je kahlica nekada nezgodna za nositi, uzmi vrecice za kakicu ili jos bolje tetru i vrecicu, pa stavis vrecicu pod tetru.

    Na manevriranje kad im je sila se oni naviknu. Pod manevriranje podrazumjevam, uzimanje na ruke, skidanje na tvom krilu i stavljanje u poziciju. Samo uvijek njezno i bez panike. Oni vremenom nauce cekati jer znaju da ce se olaksati.
    A joooj, kako ti razumiješ sve
    Mi se u platnene pelene i cover motamo uglavnom po noći i kad idemo npr u grad il daleko od kuće. Meni Luka piški/kaki samo u tutu, a kad ga je prabaka držala nekako u naručju za nogice, njoj je i piškio. Kad je (poznato) društvo, neće da piški. Mogu bit ukućani-tata, brat i ja, al ostali mu najčešće smetaju. Kad mu je sila, izuzetno je bučan-dereeee se i čeka da ga stavim na tutu

    Zadnja dva tri dana tražim način da ga umotam/obučem u nešto što mi je praktično za svuć i da ne ppopiški sve i svakog ukoliko promašimo signale-što je najčešće kad ga nakratko nekom ostavim. Probali smo sve i svašta, tetru u cover, pelenu platnenu sa i bez covera, gaćice sa i bez covera, cover na druckere i onaj koji se samo navlači ko gaćice........

    Ponekad mise čini i da piški uvjetovano, tj. ja pogrešno protumačim da mu se piški pa ga stavim na tutu pa se on ipak piški, al vrlo malo.

    Meni se ovo dogodilo nekako spontano i slučajno, a nisam sigurna jesam li falila tajming jer smo krenuli i s dohranom, niču zubi, štošta se zbiva...sve u svemu, malo mi je zahtjevno sve ovo, al ću dat sve od sebe. <barem je jako toplo :D pa nam nije hladno biti golišavi

  37. #87
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    posto su nastale uzasne vrucine u cijeloj HR, jucer sam sinu skinula za koji sat pelenu i samo mu navukla laaagane kratke hlacice. slijedilo je, naravno, pisanje. izgledao je zbilja iznenaden i sav u cudu je gledao sta se to zbiva. ja sam onda uzela neku gazu i pocela brisati mu nogice i pod, govoreci "Sima piski"...tako je to islo 2-3 puta, dok nije navecer otisao spavat.
    danas, opet, sam mu skinula pelene, navukla hlacice i malac je opet piskio. kako nisam stigla odmah skloniti gazu s kojom sam ga brisala, on ju je nakon koje minute opet pronasao i poceo sam sebe brisati!!! (pisulinca i nogice) a ja kako mi je dijete samo pametno! nakon koje minute sam ga pitala "di je Sima piskio?" i on je opet uzeo gazu i poceo se brisati!?!

    e sad, pitanje za iskusne, dali ja to mogu smatrati dobrim znakom?! da nastavim? da nesto promijenim? bila bih presretna kada bismo se preko ljeta rijesili pelenica!
    zasad nisam primijetila da daje bas nekakav znak, ali uvijek se prije pisanja smiri, pogleda u pisulinca i ono cuuuriiii - medutim to sve stane u nekoliko sekundi, pa ga ne stignem svuci i staviti na lonu.

  38. #88
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    ivana ja ti preporucujem da nastavis, skontaces vec otprilike u koje vreme piski te ces stici i da ga uhvatis... a super je to sto je sad mogao da vidi posledicu piskenja... a on je vec sve shvatio samo jos ti da ga pohvatas i sve 5 ....

  39. #89
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Kad mu je sila, izuzetno je bučan-dereeee se i čeka da ga stavim na tutu
    ovo je i Lana radila sa 6 mjeseci
    nisam sigurna jesam li falila tajming jer smo krenuli i s dohranom, niču zubi, štošta se zbiva...sve u svemu, malo mi je zahtjevno sve ovo, al ću dat sve od sebe.
    kad su tako malecki stalno se nesto dogadja i ustvari nema nekog pravog tajminga - bitno je zapoceti i pomalo se snalaziti te ne ocekivati od sebe previse (ne mozes uhvatiti bas svaki pisanac, a bit ce i jako losih dana, prihvati to kao normalno)

  40. #90

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj NatasaM... prvotno napisa
    Kad mu je sila, izuzetno je bučan-dereeee se i čeka da ga stavim na tutu
    ovo je i Lana radila sa 6 mjeseci
    nisam sigurna jesam li falila tajming jer smo krenuli i s dohranom, niču zubi, štošta se zbiva...sve u svemu, malo mi je zahtjevno sve ovo, al ću dat sve od sebe.
    kad su tako malecki stalno se nesto dogadja i ustvari nema nekog pravog tajminga - bitno je zapoceti i pomalo se snalaziti te ne ocekivati od sebe previse (ne mozes uhvatiti bas svaki pisanac, a bit ce i jako losih dana, prihvati to kao normalno)

    Hvala, puno mi znači tvoj osvrt, i od ostalih iskustva

    Znam da će bit svakakovih dana, al meni se čini da mi je puno jednostavnije sa Lukom koji ima 6 mjeseci nego s Damirom koji je imao godinu ipo kad smo počeli.

    Primjerice, jučer išli u grad u marami i preko sat ipo nije piškio, čeka da dođemo kući. Još uvijek piški isključivo u tutu...eh da i u gaćice i krevet, dakle po kući, po dvorištu NJET

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Izvinjavam se što kao padobranac upadam na topic - ali mislim da ovde mogu da dobijem pravi odgovor. Koliko puta deca od cca godinu dana piške dnevno? Neki prosek?
    Nađa je tri dana bila pod temperaturom i virozom, puno je sisala i pila vode. Danas je prvi dan bez temperature a od jutros smo bez pelene (plače kad hoću da joj stavim). Juče su pelene bile mnogo manje zapišane nego inače, a danas je piškila svega 5 puta. Od toga dva puta tako malo da je jedva prekrilo dno tute. Da li da se zabrinem?

  42. #92
    Serpentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    tu negdje
    Postovi
    1,147

    Početno

    Krstarim svagdje i nigdje da nađem savjet: ima petnaest mjeseci i do sada je kakala svega dva puta na tutu, ne piški u pelenu kada smo vani (event. jedan mali pišanac, bude samo vlažna) i ne kaka van kuće već mjesecima.
    Sada je počela hodati i kaka do 4 puta na dan :/ - ima li to kakve veze? I što da učinim sa njezinim ne piškenjem vani, osjećam da je to neki dobar materijal ali jednostavno ne znam što da radim. Doma je bila u gaćicama i u dvorištu se popiškila, no mislim da nije shvatila što je napravila jer je zadovoljno nogom pljaskala po tome :/

    Što je najbolje rješenje, pustit je samo u gaćicama par dana pa da shvati "do kraja" svoje fiziološke funkcije ili da pratim znakove? (trudim se već dugo, znam da se popiškila kada se čuje klo klo ali ne znam kada će)
    Oprostite i meni na uzurpiranju, ja bi se priključila rado

  43. #93
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa
    Izvinjavam se što kao padobranac upadam na topic - ali mislim da ovde mogu da dobijem pravi odgovor. Koliko puta deca od cca godinu dana piške dnevno? Neki prosek?
    Nađa je tri dana bila pod temperaturom i virozom, puno je sisala i pila vode. Danas je prvi dan bez temperature a od jutros smo bez pelene (plače kad hoću da joj stavim). Juče su pelene bile mnogo manje zapišane nego inače, a danas je piškila svega 5 puta. Od toga dva puta tako malo da je jedva prekrilo dno tute. Da li da se zabrinem?
    S. piski otprilike oko pet puta,uostalom zavisi kako kad nekad manje nekad vise ako je toplo pa se znoji onda manje.... tako da mislim da ne moras brinuti.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj Serpentina prvotno napisa
    I što da učinim sa njezinim ne piškenjem vani, osjećam da je to neki dobar materijal ali jednostavno ne znam što da radim... Što je najbolje rješenje, pustit je samo u gaćicama par dana pa da shvati "do kraja" svoje fiziološke funkcije ili da pratim znakove? (trudim se već dugo, znam da se popiškila kada se čuje klo klo ali ne znam kada će)
    Oprostite i meni na uzurpiranju, ja bi se priključila rado
    evo sta ja mogu iz mog iskustva da ti kazem, a valjda ce se javiti jos iskusnijih mama sa malo starijim bespelenasima...

    svakako morate da pocnete sa danima bez pelene, tj. u gacicama da bi ona shvatila sta se desava kad eliminira a i da bi ti videla obrasce po kojima ona eliminira i da li i kakvi znakovi tome prethode... tj. kad ima potrebu, nakon spavanja, nakon ili u sred jela, koliko cesto prepodne, popodne, tokom noci i slicno...

    e sad ne znam kako je kad su u pitanju starija deca, ali verovatno bi trebalo da uvedete neki signal koji prati eliminaciju tipa pishhhh ili tako nesto... s obzirom da je veca, pretpostavljam da i verbalno mozes da joj objasnis sta se desava

    n. obicno obilno piski i kaki cim se probudi, pa mozes da pocnes tako sto ces je nuditi ujutro da obavi sve u tutu uz odgovarajuci signal...

    isto tako cim se vratite iz setnje, ponudi je da se olaksa... n. ni ne ceka signal, vec pocne cim ga stavim u polozaj... pa ce mozda i tvoja mala imati "inspiraciju" da to obavi van pelene...

    to sto je pljaskala nogom ne mora da znaci da nije shvatila... n. je zahvaljujuci bespelenastvu vrlo rano otkrio svog pisonju tako da cesto gleda sta se desava dok piski a neki put pokusava i da uhvati mlaz ... mislim da su klinci generalno odusevljeni svojim telom i time kako ono funkcionise, pa mozda i to moze nekako da se iskoristi...

  45. #95
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Serpentina ja ti nemam sta vise reci od ovoga sto je
    miljica vec navela... inace mi smo krenuli otprilike kad i vi ili malo ranije... a kad smo van kuce idemo u WC ako postoji a u slucaju strasne nuzde moze i uz drvo (to se desilo samo jednom) posto je rasejana majka zaboravila putnu tutu u prevodu flasicu sa velikim otvorom no ti imas curicu te ti to mnogo ni ne znaci

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    443

    Početno

    joooj, ja sam sad sva :?
    naime, baš sam čitala o odvikavanju u nekim časopisima i tamo su navedeni znakovi po kojima možete " skužiti " da je dijete spremno za odvikavanje od pelena ali i znakovi po kojima dijete još nije spremno i još se navodi kako treba slijediti djetetov ritam i poštovati te znakove.
    evo, primjera radi, jedan od znakova po kojima dijete nije spremno je taj da kad se dijete pokaka u pelenu, nastavlja s radnjom s kojom se bavio bez ikakve nelagodnosti zbog sadržaja pelene. taj sam si znak zapamtila jer pratim Luku i vidim da on još ne negoduje kad se pokaka pa si sad mislim kaj da radim? po ovome kaj vi pišete praćenje tih znakova pada u vodu,a po onim savjetima trebala bi još čekati...
    stvarno sam :?

  47. #97
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ako se dijete "napravi" u pelenu, i nastavi sa radnjom kojom se bavilo bez nelagode, to je vjerojatno zato sto je naucilo ignorirati svoju eliminaciju.

    mislim da je u tom slucaju najbolje potpuno skinuti pelene (bar dio dana) i ponovo osvijestiti dijete da eliminira, ukazujuci mu na to sto radi. s vremenom ce skuziti.

  48. #98

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    krasna zemlja
    Postovi
    515

    Početno

    moje dijete se noćas nacicavalo 5 puta i ujutro, nakon 12 sati, pelena suha!!!

    popiškila se kasnije. čest, milisekundu prije nego što se popiški, primjetim da strese glavom. (tj. vidla sam da tu i tamo strese glavom, pa sam skužila da se ubrzo nakon toga popiški).

    je li možda preporučljivo da i mi krenemo s pezpelenaštvom?

  49. #99

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Probaj...ako ćeš mojim stopama, navući ćeš se dok kažeš keks

  50. #100

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj titimita prvotno napisa
    Felix kako ste onda to rjesavali? I moja mala se bas jako bunila kad sam nesto pokusavala u snu napraviti :/


    Svaka vam čast što se usudite upuštati u sve to prije nego je dijete spremno.Raspitajte se malo kod psihijatra za posljedeice. :shock:

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •