Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 250

Tema: Od rođenja bez pelena VIII dio

  1. #151
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Ja sam pocela kad je imala 5 i pol mjeseci mala. Pocela bih i ranije ali je nosila remencice, a oni se ne smiju smociti po noci smo pocele s 8 mjeseci (to je lakse nego sto zvuci). Ma samo moras promijeniti nacin razmisljanja i odjednom ti je lakse. Kad sam prvi put to rekla mami mislila je da sam poludjela a sad se hvali okolo kako joj unucica ne nosi pelene.

    To nije nista posebno jedino je steta sto nemamo vise saznanja kako to Kinezi rade.

  2. #152
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    moj je po doma uglavnom u carapama i majici, gologuz. nije nikad bio prehladjen (kucam u drvo). nekad mu stavim gace, nekad hlacice, ali je 90% vremena gole guze, tako je otkad smo poceli.

    mati, bezpel. moze funkcionirati i kad nisi doma, samo treba postaviti neki obrazac, npr. jutarnje pisanje i kakanje nakon budenja. meni je u svakom slucaju draze ovako nego da mi klinac sjedi u svojim izlucevinama pa makar 3 minute. nemrem si zamisliti da ja moram sjediti u svom drekecu. ili pisalini, ne znam kaj je gore. bljak. pa to ne zelim ni njemu

    vani? mi smo pisali i po najvecim zimama. i kakali. ja ga stisnem izmedu svojih nogu i tako ga grijem. znaci ili cucnem ili sjedim, stavim ga u pozu izmedu svojih nogu i stisnem nogama. tako ga zastitim od vjetra i hladnoce tih minutu do 2. nije se nikad bunio. jedino ako mu nije bilo sila .

  3. #153
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    hvala curke

    evo ovo par dana što smo bez pelene je vrlo različito...npr jučer 2×popišan, danas 5
    ok, ima vremena za ugrijavanje. nije mi bed. do sad bih više pelena promjenila.
    no, ipak me muči: kako što bolje primjetiti? uočiti? intuicija??! uf...
    znao me i iznenadit. dođe do mene, ja na kompu, on se digne uz namještaj i sam čuješ piš. on se gleda, ja mu objašnjavam, al zainteresiran je 3sek a onda oće pičit dalje .
    s druge pak strane, vidim da tutu dost često povezuje s eliminacijom. zna čemu služi. kad ga ponudim a nije mu sila, odma skiba. doduše, ponekad ga probamo zabavit zadržat, pa ak ima što napravi!

    ustvari, nekako pokušavam ić za tim da ga ne nudim prečesto neg da vidim kad je njemu sila.
    jednom sam čak i uspila. onak se potiho igrao i bio nekak "čudan". ja rekoh sebi što imam igubit,. skinem ga stavim na tutu i odma je počeo piškit!! jel sam ja to onda pročitala znak???

  4. #154
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni je korisno to sto je bez gaca pa vidim da mu se pimpac "napuhne", bude veci nego inace. onda znam da mu se piski. to nas dosad nijednom nije prevarilo.

    evo danas u kutini se zapisao 2 puta. bio je uglavnom s mojima i rodbinom, a oni valjda nisu skuzili. ali prije toga, za ruckom, sam skuzila da mu je nelagoda pa sam ga odnesla na wc (s obaveznim komadom kruha u jednoj, a mobitelom u drugoj ruci, da se ne buni ) i prvo je piskio, a onda kakio-proljevcic! nakon sto se dobro ispraznio, vratili smo se rucku.

    mojima recimo cesto protestira, neda se na tutu, jer ga precesto nude i pokusavaju ga zadrzati kada on hoce ustati (meni to prilicno smeta). ja radije fulam, nego da ga stalno nutkam (to je bila jedna od lekcija kojoj me on sam naucio).

    za pisanje ni ja ne hvatam uvijek znakove, a bezp. smo vec 10 mjeseci. sve dode s vremenom. nije bed, samo polako.

  5. #155
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Joj to precesto nudjenje recimo kad smo u gostima kod bake (ja se ne mogu opustiti pa ju nudim precesto). Stvarno mi je zao sto to radim - ajde bar doma to ne izvodim a u gostima smo jednom mjesecno.

    Skuzila sam nesto - M. samo mene zica za pisanje. Kad je sama s tatom otpuze prema meni (ako sam u drugoj sobi) i mene zica tuticu. Iako je i on stavlja kad smo zajedno (uvijek mu ja kazem kad je vrijeme).

    Bas se pitam kad ljudi ovako citaju nase postove imaju li osjecaj da mi stalno samo presvlacimo djecu koja se zapisavaju. Vecinu vremena sam totalno opustena, M. oblacim kao da ima pelene. Ne stedim na robici ili nesto slicno. Obucem ju normalno: gace, stramplice, hlace, cipelice. Jel kuzite sto hocu reci?

  6. #156
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ma daj Ariens...
    baš me briga...za druge. i ja sam si tak neš kontala i zaključila "pa svakako bi se popiša"!!.
    bolje onda u hlače da vidim neg u pelenu!
    ustvari: zašto ne krenut u bezpel kad ionak presvlačiš bilo pelenu bilo robu. s tom razlikom da se, kako vrijeme prolazi, u bezpel uvježbavam komumikaciji!!! a tako i očekujem manje mokre robice
    to mi je uvelike olakšalo odluku da ga maknem iz pelene!!
    a MM? ovisno kakvog je raspoloženja.. ugl sam ja ta koja incira vrijeme za tutu. baš me je danas raživcira jer je pokušao prisilno zadržat malog , al ono baš ga uvatio i bio ljut na malog jer se diga s tute i tad počeo pišat...
    joj . kako mikka kaže, ni a baš ne volim prisilu.

    evo me nazad. mali mi zaplaka, nije moga disat ležeć i spavajuć. sad smo mu improvizirali uzvišicu i stavili ga tak. spava.
    moram li napomenuti da je tu nekakvu virozu pokupio od MM-a grrrr

  7. #157
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    a o prečestom nuđenju...to odaje dojam nesigurnosti... i to me živcira kod mene. stvarno bi htjela da njega čekam a ne one mene...
    ono, kao da se čestim nuđenjem osiguravam ... a ustvari vjerojatno je samo kontra efekt :/
    a mislim si ako može štene naučit....

  8. #158
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    nismo se skuzile zmaj

    nisam bas bila najjasnija. Htjela sam reci sve sto drugi mogu citati o tom bezpelenastvu je da nam se djeca zapisavaju (ili zakakavaju). Ali bar kod nas to nije tako. Uostalom mislim da kod nikog nije tako (osim onih koji tek pocinju). Vecinom su to mirni dani kad potpuno normalno funkicioniras i kuhas rucak i pospremas i ides u shopping centre .... ponekad se dogodi neka nezgoda ili se dijete razboli pa je problem sa proljevom, ili smo mi pojele previse cokolade navecer pa nam se zapiske po noci. Znaci vise manje potpuno normalni dani a onda kad nam se dogadjaju nezgodice to pisemo na forumu i onda to svi citaju i misle kako mi to mozemo kad se djeca stalno zapisavaju...
    Htjela sam samo istaknuti da s tim ima manje posla nego s mijenjanjem pelena, puuuno manje posla. Jos ako se uracuna da neka djeca ostave pelene tek izmedju druge i trece godine tek se onda shvati kolika je to usteda i novaca i vremena.

    jesam sad malo pojasnila

  9. #159
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ahaaaa
    e ja sam sad pored amlog kojem smo pod tijelo stavili improviziranu uzvišicu
    miš nerme spat od nosa
    a je...meni je juče baš bilo fora! 2mokar. a inače bi prominila 10pelena

  10. #160
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    da javim novost..sosuša novost. čini me da od kad smo ga skinuli iz pelena da neće odma ujutro pišat. ustvari, preko noći je u peleni. al ujutro čim se probudi treba mu 5do 10min da se popiša. to nam je totalni misterij obzirom da smo ga prije hvatali u milisekundu.... :?
    e a danas...osim što je po noći piškio samo 1put. evo je prošlo sat vrimena od buđenja i on NIŠ :shock:
    što mu je? frka me da nije neš zbog nosa....

  11. #161
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Se popiskiu u medjuvremenu (dok ja vidim post).

    Pa kad se probude obicno im treba neko vrijeme.

  12. #162

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    tako uživam čitati
    Ja baš ne bi rekla da je manje posla u bespelenaštvu, barem meni nije bilo, ja koliko god puta sam bila mirna oko tog presvlačenja toliko sam i znala u sebi kipit kad smo imali loše dane.
    Ariens tebe mi je posebno drago čitat i čini mi se da vam jako dobro ide, kako objašnjavaš ljudima je stvarno super, nekad mi fali riječi da nekom objasnim, a ti bi mogla stvarno bit učitelj bespelenaštva.
    Ja još uvijek preispitujem naše bespelenaštvo, i stalno tražim odgovore na to zašto još uvijek nismo 100% suhi i da li sam u nečem pogriješila, i da li je realno očekivati u toj dobi 100% suhoću.
    To me posebno sad muči jer još jako malo i stiže beba i ne znam dal da krenem odmah ili ne. Mislim da neću moći odoljeti, a da ne počnem odmah, a opet bojim se da me to ne odvede u krug premorenosti i da previše očekujem od sebe. Ma već ću vam javiti kako ide.
    Ja kad sam s drugim bebama skužim kako daju signale(naravno ne uvijek i ne sve) i po tome mi se čini da jednostavno neću moći a da ne počnem sa svojom.
    E još nešto važno, što mi se čini da sam možda propustila. Kad sam učila o bespelenaštvu ovdje, uvijek sam tražila neke konkretne odgovore, savjete, preporuke. Mislim da je važno da imamo mjesto gdje se podržavamo, ali ipak najvažnije je naše opažanje našeg djeteta i mislim da to treba staviti na 1. mjesto i koliko god to izgleda kao očajan savjet to je najbolji i najkorisniji koji možeš dobiti u bespelenaštvu.
    Neke od vas će sada
    I još nešto - moraš dobro poznavati sebe, neki ljudi nisu spremni za ovako nešto, to nije loše, ali treba to prepoznati i znati ako vidiš da ti ne ide.

  13. #163
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    šKoljkice...ma sve 5...
    i imaš pravo:
    nije svak za ovu metodu
    i treba promatrat svoje dijete

    moram li po 100put pisati da mi u jednu ruku ide na živce što sam saznala ze bezpel??!!...tako privlačno a opet ponekad tako grrrr

    i da!! trebalo mu je sat i pol da se popiški u tutu
    pa je još jednom u tutu
    pa smo pokušali u autu. dio uvatli a dio je ispustio mrvičak kasnije!!
    sad smo kod kuće i "čekamo" kad će...
    stvarno mi nije jasan
    ama cure kažem vam do sad bi prominila bar 5pelena...il4..

  14. #164
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    samo se trudim objasniti

    Meni je samo zao sto ne mogu biti neko vrijeme u Kini i vidjeti kako to oni rjesavaju. Moj tata je zivio u Kini godinu dana i kad se vratio donio je neke hlacice s prorezom za moju necakinju od godinu dana. Jos je objasnjavao da svi mali kinezi imaju takve hlacice - to je bilo prije devet godina i ja jos nisam razmisljala o djeci uopce. Eh da sam znala bilo bi baby legsa za izvoz

  15. #165
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ima negdje na topicima kroj tih kinez hlačica. stavila enela

    danas je jedva 4puta piškio. 2put malo žuće. izgleda da ga ipak neš dira...MM donio neku virozu....

    kupili smo u mercatoneu tu tutu
    sad imamo čak 3tute
    jdena je ok, druga je autić al je nekak preniska i nezgrapna, i sad ova...

    e da kupili smo mu bokserice i slip gaćice u mercatoru pirates
    ajme što mu lipo stoje 8)

  16. #166
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    moj tata je to vidio na nekom dokumentarcu i mene je prije 8 godina zezao da sta kupujem te preskupe pampersice kad Kinezi imaju jeftinije...
    a ja tada nisam nis kuzila...

  17. #167
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ak se sad pohvalimo...nesmim ne zamislit što će bit
    ugl danas sve tuta 8)
    al fakat "poludimo" nekad
    ma valjda je to tak u početku :/ :?

  18. #168
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    bili smo vanka u dućanu...
    došli kući...
    kratko puza, stavim ga na tutu i doma piššš :D
    8)
    ovo je doista najbolji dan koji smo imali!!

  19. #169
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa
    Da li je neka od bezpelenašica isprobala ovakvu odjeću?
    Da ne tražite

  20. #170

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    mislim da ne treba forsirat tutu, pogotovo kad su manji, držanje u krilu i na rukama im više paše, pogotovo za kakanje, bar je kod nas bilo tako, da nisam trudna mislim da bi ju još držala

  21. #171
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    enela hvala

    moj mačak ugl prihvaća tutu. trudim se poštivat njegove želje: ako mislim da je "vrijeme", skinem ga, stavim na tutu i dam neš u ruke. ugl vrijedi: ak odma biži- nije mu sila; al ak malkice zastane i počne se dirat-moglo bi bit neš al i ne mora.

    još smo isporbavali stoječki. a u krilu i sl, nismo.

  22. #172
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Enela hvala

    Meni su najdrazi izlasci van s Majom nikad se ne popiski vani, ako je sila jasno javi, ma jednostavno predivno. Jos ako ja tempiram pa smo 2 sata vani, doma spavamo pa opet 2 sata vani... jednostavno odlicno.
    Steta jedino sto je vec 2 mjeseca bolesna pa nema setnjica

    Tuticu obozava pametnica mala (mozda je tako zato sto ju nisam stavljala kad je bila jako mala - pocele smo prije 2 mjeseca).

  23. #173

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    348

    Početno

    da se i mi javimo kako nam ide
    uglavnom dobro, ima boljih i lošijih dana
    nekad ne skužim pa nam pobjegne, ali mi nije bed, promijenim gaće, pobrišem pod i piči dalje
    uglavnom, mislim da je curki puno bolje bez pelene jer je dosad vrištala kad god bih je presvlačila
    a tek kad bi joj stavljala noćnu, a ona debela....
    sad sam je stavila spavati
    ali gologuzu
    i pojma nemam na šta će nam ličiti noć
    pripremila ručnik(ako ovaj ispod sebe popiški), tutu, tetre
    mada sumnjam da ću ju moći u sred noći, onako pospanu staviti na tutu a da ju ne razbudim :?

    jel OK da joj samo stavim tetru između nogu kad bude dojila, jer tad prepostavljam da će piškiti ili...
    kako ste vi to riješile

  24. #174

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    111

    Početno

    Nama stoji lavor kraj kreveta i cim pocne da se meskolji i vrti, uzimam ga u ruke, sedam na ivicu kreveta, a njega drzim u krilu tako da moze i da sisa i da piski u lavor. Tako smo od pocetka i skroz je naviknut, ne smeta mu. Kad se ispiski samo se vratimo u krevet i on nastavi da spava. Nikad se jos nije razbudio toliko da ne moze posle da zaspi.
    Ako ti je nezgodno sa lavorom, neka posudica ili tetra mogu da ti posluze.

  25. #175

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ja bi sjela na rub kreveta s njom u krilu, dojila, a ispod nje lavor i ona bi dojila i popiškila se, onda natrag u krevet prištekani.
    nikad nije htjela bez cice, to ju je jedino smirilo
    moraš se jedino malo uvježbat da ciljaš u mraku da ne smočite pod (ako imaš visok krevet kao ja)
    a ako ti se zapiša u krevetu samo staviš na to tetru ili ručnik, ovisno o količini, u toj dobi meni je jedna tetra za zapišanac uvijek bila dosta (presavijena na 2 puta)

  26. #176

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Shakti, prešišala si me za minutu

  27. #177
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Kod nas isto rub kreveta ali kantica u koju joj taman stane guza (ona za palacinke ) tako ne piski u dalj

    Meni su prve tri noci bile grozne jer sam se dizala s njom i odlazila u kupaonicu iznad kade dok nisam ovo pocela prakticirati.

    Eh i nemoj se iznenaditi ponekad piske odmah na pocetku, a ponekad se prvo napapaju :?

  28. #178
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    evo jopet mene
    sam vam nedostajala

    nego, došli nam svekiji koji misle da je bezpel neka vrsta forsanja diteta...
    i tak mi sjedimo a mali nije radio ima 2sata, neš više...kad li odjednom, taman prije neg ga je svekrva uzela, on pišššš i po meni
    oni gledaju a ja onak kulerski objašnjavam, tuta...
    ma odvalila sam od smijeha...
    i sad kontam što mi bi pa ga ne čitah...a sigurna sam da je "onaj" pogleda bio "sila mi je" :/

    danas samo 2nezgode
    pokušavam ga što više promatrat
    zapisuje vrime
    nije mi bed prisvuč...do sad bi oprali brdo više platnenih
    nastojim bit što opuštenija...kak ste vi cure i pisale...

    nego i pitala sam se što je s nikolicc...i moram priznat da mi je drago zbog vas....stvarno dobra opaska. i moj se nervira pri presvlačenju pelena...

    ja ću "ozbiljnije" o noćnom bezpel razmislit nakon sutrašnje rođ fešte...

    e i još: jel se meni to čini il on stvarno rijeđe piša od kad je van pelene :?

  29. #179

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    348

    Početno

    evo prošla noć i bila je suuuuuuper :D
    puno bolja nego sam se nadala
    zaspala oko 8, probudila se u 2 za papanje i poslije papanja se popiškila u krevetu, samo sam joj stavila tetru između nogu
    i onda se probudila u 6 i opet papala i piškila i onda smo se ustali iz kreveta

    ono što mi je najbolje u cijeloj priči je to da je ona odlično spavala za razliku od prije kad je imala pelenu, mislim da joj je smetala :/

    u svakom slučaju nastavljamo dalje

  30. #180
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj zmaj prvotno napisa
    e i još: jel se meni to čini il on stvarno rijeđe piša od kad je van pelene :?
    - Da jer ih ne stisce nista - a i popiske se do kraja u tuticu - nista ne zadrzavaju.

    nikolicc tako mi je drago :D

    A sad moja prica od nocas :shock: (ovo mi se nije dogodilo jos nikad od pocetka nocnog bezpelenastva).

    Sve je pocelo normalno - spavanje u 9 sati navecer. Vec oko 10 ona se meskolji i nemirno spava. Stavim ju piskiti popiski se malo i nastavi spavati. Ja nisam bila s njom u sobi do ponoci. Dolazim u ponoc, a kad tamo mokar krevet (imam zastitu) i jos je sve toplo - znaci zakasnila sam mozda minutu. Presvucem ju, stavim drugu zastitu i zaspim kraj nje. Cca u 2 probudi me Maja - opet mokra. Ja opet zbunjena jer se nije ni promeskoljila. Opet ju presvucem, stavim novu zastitu opet zaspim. U neko vrijeme kasnije Maja sve plazi po meni i ne pusta me na miru. Ja si kontam (kako bi to zmaj rekla) pa nece valjda opet piskiti. Navlaci ona mene bar pol sata (totalno cudno za nju) i pri kraju tog navlacenja popiski se. Na srecu ovaj put nije bilo po zastiti vec samo po meni Na moju zalost tu nije kraj prici jer Maja vise ne moze zaspati i stalno me navlaci i zeli sisati (i jos se prebacivati lijevo desno). Tako smo zaspale valjda negdje oko pola pet da bi me ponovo probudila u pola sedam. Nakon budjenja nista od piskenja (kako bi i mogla).

    Jutros nije nista htjela jesti (ni bananu) i opet je sisala bar pol sata. I na kraju svjetlost na kraju tunela sidje s kreveta i pokaze mi na tuticu i pogleda me. Kad sam ju stavila normalno se popiskila. Bar mi je malo bilo lakse.

    A zasto se to dogodilo? Ne znam, ali pretpostavljam da ima veze s izbijanjem zubica. Tj. nadam se da je to samo faza.

  31. #181

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    kod nas su ovakve neke drastične promjene bile pred bolest, makar prehlada ili slično

  32. #182
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj Školjkica prvotno napisa
    kod nas su ovakve neke drastične promjene bile pred bolest, makar prehlada ili slično
    Nadam se da nije jer situacija je takva da je vec 2 mjeseca bolesna - upravo odradjujemo drugu turu antibiotika :shock: kud na to jos jedna bolest

  33. #183
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    kod nas je bilo obratno-zaspao je oko pola 10, nakon toga smo krenuli na put. stigli oko 1, premjestili ga u krevet bez budjenja. po noci se budio cesce nego inace, bio je nervozan i nije htio zaspati, ali nije se htio niti popiskiti. tako se do jutra budio, ja mu dam da sisa, stavim ispod guze posudu, a on-nista. vrti se. meskolji, place, ali mu se izgleda ne piski. popiskio se ujutro u pola 12 :shock: , i to nakon sto se teskom mukom probudio :/. covjece nije piskio punih 14 sati, ne mogu vjerovati.

    jos je vecinu dana prespavao, imao popodne proljev ali ga je izbacio odjednom, nije htio nista jesti. zaspao oko 8, jutros se probudio oko 8 i potpuno je normalan, jede i sve. jedino je ujutro opet imao proljev, ali odonda nije kakao. bilo smo vani, malo igrali nogomet, vratili se doma, popiskio se u lavabo i to je to.

    meni se isto cini da klinci bezpel. ne manje, nego rjede pisaju, valjda zato jer se popiske odjednom pa ne moraju neko vrijeme. prije, dok je nosio pelenu, bas sam po noci skuzila kako se puni pomalo (opipala bi ga svaki put kad se probudio, a to bi bome bilo dosta cesce nego danas ). ujutro bi bila teska valjda kilu. otkad sam mu skinula-pravi preporod. pogotovo sada, kad piski prije spavanja i onda tek ujutro (uglavnom).

    meni je toliko drago da sam naisla na to bezpelenastvo da vam ne mogu opisati :rascmolj:. sav trud se isplati.
    iako sam masu puta pomislila "sta je meni ovo trebalo"

  34. #184

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    40

    Početno

    Drage mame, kako vas je lijepo čitati!
    Moja beba ima 3 i pol mj. i puno razmišljam o bezpel. ,zapravo treba mi ohrabrenje za početi. Malo me muči što mi se čini da ću trebati dosta vremena kroz dan posvetit bebi za prepoznavanje znakova,presvlačenje, pranje, stavljanje sušit... a imam dijete od 3 i pol g. s kojim provodim sada puno manje vremena od dolaska bebe i ne znam kako sve to posloziti. Jos bih vas pitala je li bolje odmah potpuno maknut pelenu ili bebu ne buni sto malo ima pelenu (za grad, mozda noc...) a malo nema?
    Koliko vam je dugo trebalo, ako se sjecate, prepoznati i uhvatiti prvo kakanje ili pišanje? Stvarno bih zeljela pokusati, a ponekad si pomislim kako bezpelenastvo uopce nije jednostavno i bas mi treba vas poticaj i ohrabrenje za tu avanturu.

  35. #185
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    monika dobrodosla

    Za pocetak je dobro da ju potpuno skines (stavis ju na rucnik ili tetra pelenicu koja je na nepromocivoj podlozi). Bitno je da je ona gola kako bi odmah vidjela kad piski. Nama je trebalo tri dana za pohvatati neku osnovu. Izaberes neki "que" za piskenje i kakanje. Moze biti pi-pi, ka-ka ili piššš pšššš ili sto god ti padne na pamet (ja sam pocela s pi pi i kaka ali nekako mi se cini da je lakse sa pšššš pššš). Kad primjetis da beba piski ili kaka uvijek kazes "que" i to je to. Drzi bebicu uvijek suhom. Kad ides van napravi procjenu. Hoces li je stici skinuti ako ti pokaze da joj se piski. Ukoliko ne mozes stavi pelene i promijeni ih kad mozes. Tako radi i doma. Kad se umoris i ne stignes paziti stavi pelene. Starija djeca isto mogu pomoci kad bebica krene na tutu mogu im pokazati kako se to radi. Bebe vole kopirati stariju djecu .

    Sto se tice nocne pelene radi kako ti pase. Ukoliko ju dojis i ionako se budis po noci mozes probati bez pelene. No ako beba spava cijelu noc bez papice to je malo teze izvedivo. Iako si mogla vidjeti moj gornji post sa groznom noci nije tako svaku noc. Nocas nisam imala takvih problema. Opcenito su noci lakse nego dan jer bebe ne piske u snu. Obicno piske kad su u polusnu, a to se lako primjeti.

    Toliko od mene, pisem jos ako se sjetim.
    Nadam se da ce ti se javiti mame koje su pocele ranije od nas

  36. #186
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    monika zaboravila sam te pitati od kud si

  37. #187

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    40

    Početno

    Ariens hvala ! (ja sam iz Pule)
    Beba mi je dobila gadan osip (u platnenima smo) i sad dok to lijecimo nemamo pelenu i jako bih voljela da je nikad ni ne vratimo, ali to mi zvuci kao znanstvena fantastika da mi beba moze dati znak da joj se piski i kaka :shock: ,mozda zato jer mi starije dijete jos uvijek nocu ne kontrolira pisanje, pa si mislim kako to s bebom funkcionira. Ali puna sam volje pokusati. Valjda me na trenutke hvata strah zbog puta u nepoznato. Čitam vas i dalje

  38. #188
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    To s bebinim pokazivanjem znakova moras jako siroko shvatiti . Nazalost to nisu neonski znakovi iznad glave na kojima pise Piskenje za 10 sekundi... 9...8...7..... ....1...0 PISKIM!! . Svako dijete je drugacije iako imaju slicne znakove. Znak moze biti bilo sto od gundjanja do vriska, mozda samo malo crvenjenje oko ociju. Ja sam intenzivno proucavala znakove kod Maje da bih na kraju skuzila da je svaki put nesto drugo a vec nakon tri dana shvatila sam to intuitivno. Jednostavno ZNAM kad joj se piski (iako naizgled nije pokazala nikakav znak). Sad kad je starija jasnije pokazuje da joj se piski (npr jutros je donijela tuticu do tate) i iako vec prica i pokazuje dosta znakova za razlicite stvari jos nije usvojila jedan jasan znak za pipi. Kako sam joj stalno pricala pipi bila sam uvjerena da ce joj to biti prva rijec koju ce izgovoriti ali jos nista od toga (dvaput je u polusnu jasno i glasno rekla PIPI - ali to ne racunam).

  39. #189

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    111

    Početno

    Monika, mi smo poceli kada je Shiva imao 3ipo meseca. Jednostavno sam odlucila da sada kad se probudi cu ga staviti nad lavor u pozu i reci mu pissss. Naravno, posto uvek piske kada se probude, nije bilo tesko uhvatiti. Sutradan je vec piskio na znak. To je bilo fascinantno. Sto se znakova tice, u tom uzrastu znak je bio vrpoljenje, meskoljenje, iznenadni plac dok bi bio u rukama ili nesto kao vrisak. I intuicija, kojoj vremenom naucis da verujes i da je uzimas u obzir. Za kakanje je lako, kaki ujutru (2 puta) i poslepodne, tako je bilo kod nas tada. Sto se noci tice, ona je puno laksa za uhvatiti piskenje. Vrte se i prevrcu, pocinju da se bude, ne piske u dubokom snu. Tako mali ni ne mogu da ti zapisaju pola kreveta jer gde ih stavis tu i ostanu Noc je nezgodna samo zbog budjenja, jer cini mi se da kad se naviknu da tako piske, onda zaista signaliziraju po noci pa to bude u pocetku puno, puno budjenja. Ali isplati se. Njegov zadovoljni osmeh kad se olaksa na taj nacin nista ne moze da mi zameni i to mi je vise nego jasan znak da radim pravu stvar.
    Samo napred, neoklevaj, iscitaj i prethodne topice, naci ces puno korisnih saveta i vredna iskustva.

  40. #190

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    111

    Početno

    Ariens, meni se cini kao da im glas P nije na repertoaru ovako rano, ali zato K jeste. Nekad je u stanju da se dere kakakaka bez razloga, a nekad je to znak da mu je frka sto se piskenja tice. I maamaa uz baloncice od pljuvacke, i stucanje :? to mi nije jasno kakva je veza sa piskenjem.

  41. #191
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    zmaj, moj zeko ima 18 mjeseci i jos uvijek cesto pisa svakih pola sata neovisno o tome jel pisa u tutu il se zapisao. s par mjeseci je pisao svakih 15 minuta, cijeli dan. ocito, oduvijek je takav. to je glavni razlog zasto je jos uvijek (vani) u peleni.

    i ja sam malo nesretna sto to tako dugo traje i nikako na zelenu granu. ali pomirila sam se vec s tim. neke mame su uspjesnije u bezpelenastvu, neke manje, neke nikako...

  42. #192
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Jucer teletubbies idu PA-PA (gleda samo odjavnu spicu radi sunca i mahanja pa-pa) i glasno kaze PA-PA to je bilo prvi put da je rekla P u budnom stanju - ima skoro godinu dana.
    Zato mi i je cudan onaj pi-pi od prije dva mjeseca u polusnu. Bila je tisina u sobi i jasno sam to cula (jos je dvaput ponovila). Kao da u polusnu padnu barijere i moze reci ono sto budna ne moze :? .

    monika potpuno je razlicit sistem ucenja tako male djece i starije djece koja su bar 2 godine bila u pelenama. Ova mala djeca uce od pocetka da se ne piski i kaka po sebi - uvijek su suha i promjena je kad su mokra - to im se i prica svaki dan. Postaju svjesni puno ranije da mogu kontrolirati misice. Starija djeca prvo nauce piskiti i kakati po sebi, stalno su mokra i kad dodje vrijeme za odvikavanje od pelena jer su im misici spremni za to prvo ih moras odviknuti od piskenja u pelenu. Hmh me kuzis sto hocu reci? Bebe ne mogu zadrzavati piskenje - one se samo mogu opustiti kad im se mjehur napuni do pola. Na roditelju je "odgovornost" za to - starija djeca moraju biti sama odgovorna.
    Neka me netko ispravi ako sam krivo objasnila .

  43. #193
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    bebe su, koliko se sjecam iz one knjige, a i to mi je logicno, svjesne svoje eliminacije od rodenja, isto kao sto su svjesne da su gladne, da im se spava, mazi, da im je vruce/hladno..

    mi smo ti koji ih, ignorirajuci njihove znake za eliminaciju, uce da je u redu da piske u gace (pelenu). i nakon 2-3 godine ucenja da je ok da se naprave u pelenu, odjednom se pravila mijenjaju i sada vise nije ok da se eliminira u pelenu. po meni je to veliki problem kod klasicnog pelenastva.

    svaka beba daje znak za eliminaciju, a posto nema 2 iste bebe, nema ni 2 ista znaka . to svaki roditelj treba nauciti od svog djeteta. sigurno ste culi za masu slucajeva kad novi roditelji pricaju "ja mu/joj presvlacim pelenu, a on/ona me popiski!". i to nije slucajno. bebe piske kad osjete da im se daje sansa, u ovom slucaju pogresno misle da je sansa to kad ih se presvlaci.

    od frendova kcer je imala neuobicajeno jasan znak da joj se piski-mahala je glavom lijevo-desno prije nego sto bi se popiskila. posto je ona starija od mog malog, ja nisam jos bila cula za bezpel. pa im nisam predlozila da probaju s obzirom na tako jasan znak suradnje. kakva steta, ne sjecam se da sam ikada vidjela ili cula tako jasan znak da se djetetu piski.

    imam samo jednu frendicu koja me nije gledala kao da sam pala s marsa kad sam joj rekla za bezpel, i dobro ona kaze "pa normalno, ako mozes nauciti stene od 3 mjeseca da ne piski po kuci, kako ne bi mogao bebu koja je intelektualno milion puta razvijenija".

  44. #194

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ovaj pogled "pala s marsa" mi je tako dobro poznat, a dala bi mu još gore ime, pogotovo sad kad spomenem da bi možda krenuli od rođenja, a prvi put smo krenuli s 6 mj.

  45. #195
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    imam samo jednu frendicu koja me nije gledala kao da sam pala s marsa kad sam joj rekla za bezpel, i dobro ona kaze "pa normalno, ako mozes nauciti stene od 3 mjeseca da ne piski po kuci, kako ne bi mogao bebu koja je intelektualno milion puta razvijenija".
    Mene je malo sram to priznati moj pas je stariji od Maje dvije godine i bas radi toga sto sam dezurala kod njega za piskenje po noci sam pomislila da je moguc slican obrazac i s bebom. Samo sto oni toliko brze odrastu .

  46. #196
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    zmaj, moj zeko ima 18 mjeseci i jos uvijek cesto pisa svakih pola sata neovisno o tome jel pisa u tutu il se zapisao. s par mjeseci je pisao svakih 15 minuta, cijeli dan. ocito, oduvijek je takav. to je glavni razlog zasto je jos uvijek (vani) u peleni.

    i ja sam malo nesretna sto to tako dugo traje i nikako na zelenu granu. ali pomirila sam se vec s tim. neke mame su uspjesnije u bezpelenastvu, neke manje, neke nikako...
    felix, baš sam se pitala što je s vama
    a čuj vjerojatno bi i ja stavljala pelenu da je svakih 15min...
    on je to nama radio na moru...čovjele kad smo jednom nabrojali cca 24/25 puta u danu :shock: ....fijuuu
    al, mogu ti reći da sad rijeđe piški...npr danas u 10:22, pa sam ga na svoju ruku išla ponudit u 11:27 napravio neš malo i zbog tog sam se pitala nije li još moga durat pa onda sam dat znak?! i stvarno, dok sam ja usisavala on je u 11:55 popiša hlače. ja si nekak zaključujem da bi bilo bolje da ga nisam nudila, dok mu se mjehur još malo ne napuni i tek onda na njegov znak ponudit... što vi mislite??
    dobro mi smo jedva više od tj dana bez pelena (po danu, noć sam ja spavalica i treba mi da se i na to odlučim). al već vidim da je drugačije iz dana u dan. nekad imamo 8pišanja na dan, nekad 15...nekad u3sata niš... vrlo zanimljivo...
    osobno, još se ne bi usudila probat s malom bebom. valjda iz straha od onih svakih 15min

    naši znakovi:
    zna se hvatat za piška (nije uvijek znak)
    zna se dić na noge i nekako čudno mirovat il se čudno mirno igrat
    zna nas nekak "onak" gledat

    obično ga pokušavamo malo zadržat na tuti i ak ima što krene i tad se često hvata za piška
    otprilike pratimo tajming (zapisujemo) al bi rekla da je bolja intuicija i pokušaj hvatanja znakova

    sinoć sam bila ljuta na MM-a
    išla sam razgrćat veš i u prolazu me mali onak pogleda. kažem MM-u da ga ponudi a on niš...ja oept, a on ni da pogleda..kad sam zagrmila, već je bilo toplo-vlažno i kasno grrrrrrrrrrrrrrr

  47. #197
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    dal ima neka mama bezpelenašica koja je kao bezpelenašica stara 3 mjeseca ( ), a počeli ste od rođenja.

  48. #198

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    40

    Početno

    Hvala vam svima na savjetima i ohrabrenju!
    Kako ste oblacile svoju bebu kad ste pocele bez pelena? Samo gacice i preko hlacice? Ili je prvih dana "uvjezbavanja" beba bila gola i da li to uopce ima veze za bebin osjecaj eliminacije? Ja preslozim jednu tetra pelenu i preko gacice i kako sam stalno "na strazi" odmah vidim kad piski, maleni krug na gacicama i sad pratim ucestalost piskenja i idemo hrabro naprijed. Malo me muci noc. Moja beba od prvog dana spava cijelu noc uz dojenja u polusnu, tako da ni ja kroz noc nisam budna. Kako vi u takvom slucaju pratite bebine potrebe za eliminacijom ili sto mi savjetujete?
    [/b]

  49. #199
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj monika prvotno napisa
    Moja beba od prvog dana spava cijelu noc uz dojenja u polusnu, tako da ni ja kroz noc nisam budna.
    Tako i moja piski po noci - u polusnu. Ja se probudim tek toliko da se ona popiski pa dalje zaspim.

    Kad smo pocinjali - gore majica - dolje gola i sjedi na kamarisovoj peleni ispod koje je zastita za kolica.

  50. #200

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    348

    Početno

    evo malo i našeg izvještaja
    noći bez pelene su puuuuuno lakše nego sam mislila :D
    sinoć( treća noć bez pelene) Greta se popiškila samo jednom u polusnu oko 11 sati i onda tek u pola 6, ali nije htjela u krevetu u tetru, nego je cendrala i gledala me pa sam ju stavila na tutu, a ona se odmah popiškila, pa je malo cicala i nastavila spavati
    moram priznati da mi je prije bilo bez pelene znanstvena fantastika, a sad nakon ovih dva tjedna mi je muka ako moramo ići nekud dalje pa joj moram staviti pelenu
    kod nas je doma uvijek toplo, tako da većinu dana provodi samo u gaćicama, po noći je bez, gola, gore samo gornji dio piđame
    zmaj, sad je na tebi red da se odvažiš na noć bez pelene( mene si uspjela nagovoriti na bespelenaštvo)

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •