Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: laktacija i gubitak

  1. #1
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno laktacija i gubitak

    Iako sama nisam iskusila problem oko ovoga, vidim da se o ovome baš sustavno i ne govori. Htjela bih da ova tema bude mjesto gdje možete izmijeniti iskustva jer je ovo itekako bolna tema.
    Iako naše savjetnice na SOS telefonu nisu posebno educirane što napraviti sa laktacijom u slučaju gubitka djeteta, educirane su o dojenju općenito, znaju kako funkcionira pa možda mogu pomoći oko zaustavljanja laktacije. Naravno, ako je to vaš izbor. Jer vjerujem da u svim slučajevima nije i jedini. Vjerujem da ima slučajeva u kojima majke vode unutarnju borbu npr. u slučaju da imaju starije dijete koje još uvijek doji.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Ja sam u 37. tt rodila dijete koje je umrlo odmah nakon poroda. Radi zaustavljanja mlijeka prepisan mi je Bromergon. Jako loše sam ga podnosila, na početku mi je rušio tlak, bila sam ošamućena, nisam mogla ustati iz kreveta - ortostatska hipotenzija (do WC-a sam puzala na koljenima).
    Poslije su se te nuspojave malo ublažile, no, ni nakon cijele kutije laktacija nije prestala. Moj ginekolog se zbog jakih nuspojava nije usudio nastaviti tu terapiju (ma nisam ni ja). Rekao mi je točno: "Radite kao što su radile naše bake: ljeto je, odite na plac, kupite naramak peršinovog lišća, isjeckajte i natrpajte time grudnjak. I to mijenjajte." Mislila sam kako je to bapski recept, ali sam bila očajna i točno tako sam postupila i jako brzo je mlijeko potpuno usahnulo.
    Eto, meni je to s peršinom pomoglo.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ja sam rodila u 40.tom tjednu. Curica je odmah umrla. Mlijeko je nadošlo drugi dan. Dobila sam Bromergom i nemam pojma da li mi je smetao. Bila sam u takvoj tuzi i iskopčana od života, da bih bila uzela sve da me ne podsjeća na to da beba koju treba dojiti više nije samnom.
    Za vrijeme uzimanja Bromergona, laktacija je stala, uzimala sam 15 dana. Tri dana nakon prestanka tableta, opet je mlijeko došlo da bi mi zarilo novu bol u srce. Pa sam opet pila Bromergon, ali rekli su samo tjedan dana, stavljala peršin, ograničila tekućinu, pomagalo je i to što nisam gotovo ništa jela. Nakon tih tjedan dana, više nije bilo mlijeka, par dana prije mjesec dana od poroda. 30. dan je došla menstruacija. Moje tijelo je zaboravilo tu trudnoću. Tako sam mislila. No, pokazalo se da nije jer su iduće dvije trudnoće završile spontanim. Kod mene je i tijelu i duši trebalo puno vremena. No, vrijeme ipak liječi, još dvoje djece rođene nakon svega toga su dokaz da sam uspjela. Oporaviti se.

  4. #4
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Slična priča. Ja sam izgubila u 20 tt. Dobila sam ogromna tvrda i krvrgava prsa poslije desetak dana. Buknula su mi kroz jednu večer, po noći sam išla na ginekologiju kao hitnoća. Izledale su mi groteskno. Dobila sam bromergon i stavljala cijelu noć hladne obloge (koliko se sjećam vrečice zaleđenog graška kroz krpu). Prsa su pala poslje dva dana. Teklo mi je prvo mlijeko- kolostrum ali ono "pravo" nije. Znam da sam boga molila samo da ne dobijem pravo mlijeko, to ne bih preživjela.

  5. #5
    strategija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    489

    Početno

    Moj maleni je rođen u 25tt. Mlijeko je brzo došlo i ja sam se svom snagom trudila održati ga izdajanjem i čajevima za dojenje nadajući se da će moja sreća ga papati kad malo ojača. Nažalost to se nije dogodilo. Postao je anđeo nakon 20 dana a mlijeko se samo od sebe prestalo stvarati bez ikakvih lijekova...

  6. #6
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Mene su odmah počeli drukati Bromergonom i nakon dva tjedna sam ga prestala piti. Nisam imala ni ikakvih problema sa lošim podnošenjem lijeka a ni sa mlijekom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno Mlijeko!?!?!

    Drage moje, 3 su sata ja oka sklopila nisam od pola 1..
    Stiglo mi mlijeko i to u količini za minimalno blizance... Kaj da radim?? Bromergon sam pila 2 tjedna i nakon završene terapije odnijela višak u bolnicu da ne bacam kad znam da će njima trebati i sad evo 5 dana nakon završene terapije ja postala mljekara... Rekli su mi ako krene mlijeko ne izdajati nego stavljat hladne obloge, ja sam otišla spavati oko 9 i evo probudila se oko 1 i sva mokra koliko je mlijeka stiglo..Sise teške, mlijeko curi... Krpe smačem svakih 10 min i mijenjam... Bojim se da se sad još i sise ne upale,a već jesam na antibiotiku

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Zao mi je . Hladni oblozi , listovi kupusa i izdajanje samo tek toliko da popusti napetost.
    mislim da ima i tema o tome na " roditeljima anđela".

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Draga, samo si natuci listove svježeg kupusa, i stavljaj na grudi, mijenjaj što je moguće češće...mene je to spasilo!!! Hladni oblozi mi uopće nisu pomogli dok nisam počela kupus stavljat!
    Drži mi se, uh, uz sve još i to prolaziš

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Spojila sam.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Hvala na spajanju. Danas sam bila kod ginekologa svog i ovog na odjelu gdi sam ležala i čini se da samm medicinski fenomen... Nisu ni jedan vjerovali da mi je sad nakon 2 tjedna bromergona i skoro tri tjedna od poroda došlo mlijeko. Kad sa im pokazala sise ostali paf. I pitanje pa kak? mislim oni mene pitaju... Ne znam kaj bi rekla, ja stvaro imam mlijeka čuda. Evo izdojila samo toliko da popusti i toga ima 2 dcl!!!!! A nisam se izdajala do kraja.... Jednu izdajam iz druge teče, ja tulimm jer to mora bacat, a curke me žicaju da im da da piju... Samo dok se sjetim kak bi to bebica ispraznila i fino pocicala... uff Ludim. Mažem si i s onim ledenim gelom i stavljm listove kupusa i peršin i kelj i krpe namočena pa zaleđene, a mlijeko samo teče i teče.... AAAAAAaaaaaaa pucam....

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Uh , izdajaj minimalno . Minimalno . Samo malo da pritisak popusti . Sto manje izdajas , prije će mlijeko stati. Bolje vise puta u danu po malo ( samo mlaz , dva - ručno ) nego jednom dnevno puno. Drži se .

  14. #14
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj krescenija prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na spajanju. Danas sam bila kod ginekologa svog i ovog na odjelu gdi sam ležala i čini se da samm medicinski fenomen... Nisu ni jedan vjerovali da mi je sad nakon 2 tjedna bromergona i skoro tri tjedna od poroda došlo mlijeko. Kad sa im pokazala sise ostali paf. I pitanje pa kak? mislim oni mene pitaju... Ne znam kaj bi rekla, ja stvaro imam mlijeka čuda. Evo izdojila samo toliko da popusti i toga ima 2 dcl!!!!! A nisam se izdajala do kraja.... Jednu izdajam iz druge teče, ja tulimm jer to mora bacat, a curke me žicaju da im da da piju... Samo dok se sjetim kak bi to bebica ispraznila i fino pocicala... uff Ludim. Mažem si i s onim ledenim gelom i stavljm listove kupusa i peršin i kelj i krpe namočena pa zaleđene, a mlijeko samo teče i teče.... AAAAAAaaaaaaa pucam....
    joj, draga, drži se
    i stvarno, izdajaj minimalno.
    ako bi cure stvarno htjele piti, probaj im dati. ili ti je nelagodno? ova mlađa više ne doji?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Stvar je u tome da pijem antibiotik i misar pa se bojim davat im zbog lijekova. Sisale su obje do 13 mj, ali nije mi uopće problemda ne pijem lijekove davala bi im. Ka samse s mlađom izajala (frajla je imala momente kad je sisala po sat vremena i kad joj je 5 min bilo dosa pa sam se morala često izajat) starija je pila mlijeko,al sad me strah zbog lijekova

  16. #16
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    razumijem :hug:
    napravi kako ti je najlakše

  17. #17
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

  18. #18
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    tekst koji cete uskoro moci procitati i na portalu:



    Proizvodnja mlijeka nakon gubitka djeteta


    Tijekom trudnoće grudi su rasle, mijenjale se i pripremale za dojenje. Kada dijete umre brzo nakon poroda, tijelo to ne zna i pod utjecajem hormona počinje proizvoditi mlijeko. U početku majke ne osjećaju napetost u grudima jer kolostruma ima malo, no drugi ili treći dan nakon poroda počinje navirati zrelo mlijeko. To iskustvo može biti vrlo bolno za majke jer tijelo proizvodi hranu, a djeteta nema.

    Nekim je majkama taj teret pretežak i žele da mlijeko što prije nestane, dok je drugima ono utješan podsjetnik da se njihovo tijelo moglo brinuti za to maleno biće. Nema ispravnog načina kako se treba osjećati pa svaka majka treba treba za sebe pronaći kako olakšati svoju bol.

    Kada mlijeko navre, potrebno je pomoći tijelu da ga prestane proizvoditi. Proizvodnja mlijeka se temelji na zakonu ponude i potražnje, što znači da ako se mlijeko ne prazni iz dojke, neće se ni stvarati. Prepunjenost grudiju najbrže će zaustaviti proizvodnju mlijeka, ali bolnu prepunjenost treba izbjeći kako ne bi dovela do komplikacija.
    Stoga se preporuča pražnjenje dojki, ali samo toliko da napetost u njima popusti, nikako ne do kraja kako se ne bi proizvodilo novo mlijeko. Majka se može izdajati ručno ili izdajalicom, a ritam izdajanja odredit će količina mlijeka u grudima.

    Tipičan je raspored za majku koja je dojila svaka tri sata ovakav:
    1. dana izdajati se 5 minuta svakih 4-5 sati
    2. dana izdajati se 3-5 minuta svakih 6 sati
    3.–7. dan izdajati se samo kad osjeti napetost.

    Uz izdajanje majci može pomoći:

    • nošenje čvrstog grudnjaka koji će podupirati grudi, ali neće onemogućavati cirkulaciju
    • topli oblozi ili topao tuš koji će pomoći da mlijeko iscuri i popusti napetost
    • hladni oblozi (oblozi od leda) smanjit će bol i otečenost (treba ih držati na grudima 5–15 minuta najmanje 4 puta na dan ili prema potrebi)
    • oblozi od kupusa – čist list kupusa zgnječiti kako bi se oslobodili enzimi i staviti u grudnjak, promijeniti kada list usahne, obično nakon 2 sata.


    Važno je da majka tijekom ovog razdoblja pazi na dojke da ne bi došlo do začepljenja kanalića (može ih primijetiti kao osjetljive i bolne kvržice u dojci) ili infekcije koja se očituje kao osjetljivo crveno područje na dojci popraćeno povišenom temperaturom. Ako do toga ipak dođe, majka se treba posavjetovati sa stručnom osobom.

    Nekim je majkama lakše kada mlijeko koje izdajaju doniraju banci mlijeka ili odjelu neonatologije – lakše se nose sa svojom boli i pronalaze određeni smisao kada znaju da neko drugo dijete ima koristi od njihova mlijeka. Nije neobično ni da majke žele vidjeti ili okusiti mlijeko koje bi hranilo njihovo dijete, a osjećaj mlijeka u grudima ih podsjeća na povezanost sa svojim djetetom.
    Proces žalovanja je individualan i majke bi ga trebale proći onako kako njima najviše odgovara.

    U nas se često za zaustavljanje produkcije mlijeka koristi lijek Bromergon, iako je ta praksa u nekim drugim zemljama napuštena jer se smatra štetnom.
    Tableta Bromergon sadržava aktivnu tvar bromokriptin koji sprječava izlučivanje hormona prolaktina i koristi se u liječenju niza bolesti kao što su akromegalija, Parkinsonova bolest, poremećaj menstrualnog ciklusa, dobroćudni tumor hipofize i sl.. Bromergon ne smiju uzimati pacijenti s visokim krvnim tlakom, bolestima kardiovaskularnog sustava ni bolesnici s ozbiljnim psihičkim poremećajima.
    Zabilježene nuspojave korištena Bromergona su pospanost ili iznenadni san, nizak krvni tlak i fibroze. Patološko kockanje, povećanje libida i hiperseksualnost zabilježeni su u bolesnika s Parkinsonovom bolesti.

    Kada se propisuje ženama nakon poroda da bi se zaustavila proizvodnja mlijeka, zabilježene su ozbiljne nuspojave, kao što su glavobolja, visoki krvni tlak, srčani udar, napadaj padavice, moždani udar i psihički poremećaji. Stoga je najsigurnije proizvodnju mlijeka zaustaviti prirodno.
    Posljednje uređivanje od emily : 24.07.2013. at 10:14

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Hvala na tekstovima. evo meni se smanjila količina, mazala sam s ledenim gelon preko noći, preko dana kupus, peršin i kelj i nemam više kvrge, samo imam problem sa curenjem mlijeka. Ono krene u dojke i počne curit... A ne izdajam se već 2 dana sad samo mažem tim ledenim gelom i dojke su opuštene, nema kvrga ni zastoja da bi morala izdajat, ali desna me dojka boli na dodir...

  20. #20
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    žao mi je draga što to moraš prolaziti meni je mlijeko došlo 4 dana nakon gubitka,nisam ništa pila niti stavljala na grudi,samo sam izdojila toliko da me ne bole i tuširala ih mlakom vodom,ali je 6tj trebalo da stane u potpunosti,a 10 dana je curilo u većoj količini

  21. #21
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Joj baš bum pitala u ljekarni ak nemaju nek mi naruče.. ja se još borim izdojim se jednom u 2 dana- moram jer mi postanu preteške sise, a nek moje kčerke zaplaču, ili vidim bebu ili trudnicu, obuzme me neki glupi osječaj i - počne curit... hvala ključić

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •