Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Monosomia X -kariotip 45,x

  1. #1
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno Monosomia X -kariotip 45,x

    poslije dugih 5mj dosao i moj kariogram ploda
    malo je rec da sam u soku,
    sva sam isprepadana
    strah me

    muzev kariogram je uredan
    moj kariogram jos nije gotov

    jel imao tko ovakav nalaz ploda ?

  2. #2
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    pa zar nitko nije radio kariogram ploda ?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Nikad nisam radila , ali to ti znači da beba prilikom oplodnje od tvoje jajne stanice nije dobila spolni kromosom. I koliko sam uspjela prosurfati, čini mi se da se radi o Turnerovom sindromu.

    Ipak, moram se ograditi činjenicom da nisam medicinske struke, pa ne mogu s tolikom sigurnošću iščitati nalaz

    Nadam se da sam u krivu

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Ovaj nalaz ne znači da s tobom nije nešto u redu-jednostavno prilikom dijeljenja jajna stanica sa sobom nije povukla spolni kromosom, a upravo ta jajna stanica je sudjelovala u začeću...na isti način ti nastaje i DS.

  5. #5
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    znam za turner sindrom , ali sta mene zanima je to da ako je moj kariogram uredan ( jos to ne znam ) onda kolike su mi sanse da mi se ovo ponovo desi, ili pitanje ovo,
    vi koje ste radile kariogram ploda sta inace pokaze kariogram ploda ako nije uredan, jednu od genetskih bolesti ili sta?
    mene je ovo bas bas iznenadilo, ako sam ocekivala i malo da kariogram nije u redu nisam ocekivala bas nasljednu bolest
    pa bi voljela da mi netko to pojasni
    ako plod odumre u ranoj trudnoci , npr. 6tj, 8tj, 10tj 12tj, srce prestane kucat npr, jesu najcesce ovake dijagnoze ili postoji i nesto drugo
    koliko je zapravo los moj nalaz

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Zar su ti rekli da je to nasljedna bolest? Koliko se sjećam to nije to. Turnerov sindrom je slučajnost koja se događa kod stvaranja ženskog zametaka i nije nasljedna. Čista slučajnost. Gotovo nemoguća da se ponovi opet. Trebala bih malo pogledati statistiku, ali mislim da ili nedostaje cijeli jedan x kao u tvom slučaju ili dijelovi tog x-a. Što više dijelova x-a fali, to je mogućnost preživljavanja ploda manja.
    Najčešće plod u ranoj trudnoći umre radi kromosomskih grešaka, ovakvih kao kod tvoje bebe ili nekih drugih. To se jednostavno događa gotovo svima, no mnoge nismo svjesne da se dogodilo, ako trudnoća prestane rano, izgleda samo kao zakašnjela menstruacija.

    Nadam se da će ti još netko odgovoriti, ali mislim da možeš biti mirna i da su i tvoji kromosomi u redu, a jednostavno niste imali sreće u genskoj lutriji. Idući put bit će sve u redu.
    A i liječnik bi ti trebao sve objasniti, samo zapiši pitanja prije ulaska u ordinaciju.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 22.10.2013. at 23:31

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    šteta što ti nitko nije podrobnije pojasnio nalaz. Naime, sve "bolesti" od kojih mogu bolovati fetusi, a nisu uzrokovane lijekovima ili infekcijom, su nasljedne i to naravno, ne znači da postoji problem kod roditelja. Ono što se kod tebe dogodilo je genetska greška - greška prilikom nastanka tvoje jajne stanice. I zbog toga se naziva nasljednom bolešću.

    U toj diobi je nastala još jedna tvoja jajna stanoca koja ima 2 kromosoma x, i koja spajanjem sa spermijem teoretski može stvoriti fetus koji ima 3 kromosoma x. Ljudsko tijelo inače ima stanice koje imaju 46 parova kromosoma, jedan set se nasljeđuje od oca, a drugi od majke. Iznimka su spolne stanice koje prolaze kroz 2 specifične diobe, one najprije imaju 46 parova u prvoj diobi, a nakon toga se ti parovi dijele u drugoj diobi = rezultat su znači 4 stanice s pojedinačnim kromosomima. Kod tebe je nastala greška u ovoj drugoj diobi prilikom razdvajanja kromosoma. To se sigurno dogodilo kod svake žene. Samo što si ti imala nesreću da ti je upravo ta jajna stanica sazrela i oplođena.

    I da, dosta spontanih pobačaja u ranoj trudnoći su posljedica upravo greške u genetskom kodu bebe - to je tako prioroda uredila.

    Na ovu situaciju gledaj kao na činjenicu da je mala vjerojatnost da te može auto udariti 2 puta na istom križanju.

    Nadam se da sam pomogla

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Ispravak netočnog navoda: može biti da uopće nije bio problem u tvojoj jajnoj stanici, moguće da je kod spermija bio problem. Nema veze što mu je kariogram bio uredan - to s turnerovim sindromom nema veze.

    I tvoj kariogram je sigurno ok. Vjeruj mi.

    Drži se, i na situaciju gledaj na način da te ne može grom udariti 2 puta.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Nisu sve nasljedne, dijele se na nasljedene i urodjene (ne znam se uzrok ali na greske u genetskom materijalu)

  10. #10
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    hvala vam puno na odgovorima, sad mi je jasnije

    nisam jos isla sa nalazima kod dr. tek su mi dosli
    ali kad sam ih dobila i isla guglat o tome sva sam se isprepadala

  11. #11
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    pošalji PP sejli, ona ti ima tu dijagnozu pa će sigurno znati svaki detalj

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •