Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Durum brašno

  1. #1
    anina

    Početno Durum brašno

    Moram zamijeniti obično brašno i proizvode od njega s brašnom od tvrde, durum pšenice. Pogledala sam u nekoliko dućana, nigdje nema tog brašna. Je li tko od vas vidio gdje ga ima za kupiti?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    pitaj na "receptima", ili pretraži tamo, pisalo se dosta o brašnima, mislim da je spominjano i durum

  3. #3
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    ja sam vidila da ima u konzumu tjestenina bas od durum brasna! (ona njihova marka, ali ono zeleno pakiranje) mozda imaju i brasno?

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    348

    Početno

    I barilla je od durum pšenice!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Nedavno je bila reportaža na TVu da se u Istri počela uzgajati durum pšenica . Probaj kontaktirati poljoprivredne zadruge.

  6. #6
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    i mene to zanima jer od zitarica smijem samo zob, proso i durum psenicu.
    inace vecina tjestenine je od durum psenice. ali ja bi probala i neke druge stvari radit npr kruh mjesano zob durum psenica.

  7. #7
    anina

    Početno

    Hvala svima. Sve sam pretražila na receptima, i inače na netu, ali čini se da durum brašna u Hrvatskoj nema, osim u gotovoj tjestenini. Ima u Sloveniji, i ako ne bude drugačjie, morat ću se tamo uputiti.

    Lu, i ja samo zob, proso, durum - po testu intolerancije hrane. I ti?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Anina, a da nazoveš PIK Rijeku i pitaš ih gdje nabavljaju durum ili možeš li od njih kupiti određenu količinu brašna. Mislim da sam negdje pročitala da oboljeli od celijakije i sl. bolesti imaju svoju udrugu preko koje ostvaruju popust pri kupovini specijalne hrane.

  9. #9
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    Zvuči mi nemoguće da u Hr nema durum brašna. Ja bi nazvala Zlatu Nanić, pa pitala. Ona je jako dugo u eko proizv., vjerojatno je čula tko ima.

  10. #10
    anina

    Početno

    Kod Zlate Nanić nema duruma, zvala proizvođača tjestenine, ne prodaju brašno, na kraju zvala polikliniku iz splita koja radi test intolerancije na hranu, vele da slobodno koristim dinkel brašno, a ja sve više mislim da cijela ta priča baš i ne drži vodu -umjesto da se osjećam sve bolje i bolje, ja se osjećam jadno i gladno.

  11. #11
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    Citiraj anina prvotno napisa
    Lu, i ja samo zob, proso, durum - po testu intolerancije hrane. I ti?
    da. jaja, mlijeko, kvas, to nista ne smijem.

  12. #12
    anina

    Početno

    Hm, ni ja mlijeko, od jaja žumanjak, prrolazi svo meso, povrće i dio voća. Držiš li se toga, koliko dugo i ima li rezultata?

  13. #13
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Mislim da sam u Mercatoru vidio durum brašno, ali me nije zanimalo jer se u dućanima nađe sva moguća tjestenina od duruma koja bi mi ikad pala na pamet.

  14. #14
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    a drzim se uglavnom skroz. od mlijeka pijem zobeno i jako mi je fino. za sve drugo sam se ispraksirala recepte prilagodila. jedino mi je tesko zbog kruha, proso i zob se jako mrve. zato sam se nadala durumu, mozda bi se dao napravit neki kruh koji bi bio koliko toliko kompaktniji.
    za jaja me nije briga, nisam neki fan. jedino mi taj kruh fali.
    i naravno slatko. povremeno pojedem cokolade a rezultata ima. koza mi se drasticno popravila. ipak jos uvijek se ne mogu sminkati jer mi rado izbaci po licu a od maskare mi se upale oci cak i od najhipoalergenije (to mi do prije godinu dana nikada nije bilo tako, tumacim to da mi je organizam prezatrovan). a i pocela sam mrsaviti...doduse kombiniram to sa UN dijetom.

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    E, pa onda ti ne treba durum, nego kukuruzno brašno. Durum bi kruh učinio još spužvastijim, pjenastijim i napuhnutijim, jer je jako bogat glutenom. Gluten omogućuje dizanje kruha tako što lijepi i obuhvaća mjehuriće plina koji nastaju fermentacijom.

    Među pekarima vrijedi da "nema dobrog francuskog kruha bez američke pšenice" koja je opet bogatija glutenom i tvrđa od europske.

    Kuruza bi ti omogućila pečenje izuzetno kompaktnog kruha - nema ništa kompaktnije od cigle.

  16. #16
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    ali ne smijem ni kukuruz...ali to mi ionako nije fino. fakat je ko cigla. ja zapravo zelim da bude rastezljiv, kuzis? da mogu izrezat snitu. npr kad rezem zobeni ili proseni doslovno se izmrvi. jos ja ne msijem kvas nego samo sodu bikarbonu.

  17. #17
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ok, hajdmo redom: što sve ne smiješ?

  18. #18
    anina

    Početno

    Bila ja u Mercatoru - nema duruma. Ali ako će kruh ionako biti bezveze kako Davor veli, onda možda i nema neke vajde da ga tražim naokolo. A zbunjujem me i što veliš da je to glutenom najbogatija žitarica?! Doduše, kod rezultata testa nigdje se ne navodi zašto postoji intolerancija i na koju komponentu, tipa, kod mlijeka nije određeno je li to zbog netolerancije na laktozu ili na mliječne proteine, što je prilična razlika. Test je u tom smislu zeru neprecizan.

    Lu, izgleda da mi imamo iste grupe za izbjegavanje: mlijeko, pšenica, ječam, kukuruz, jaja, još neko voće, a navodno svi ananas i kola, što mi jednako tako nije jasno zašto. Kad sam pitala nutricionisticu iz laboratoraja zašto ne ananas, rekla mi je da je to razumljivo jer je to egzotično voće za koji mi nemamo razvijen enzim. A što onda s bananama, kivijem i sličnim?!
    Ja sam zasad primijetila blage promjene na koži, nabolje, ali ne bih se htjela previše poveseliti, a što se težine tiče, na moju veliku žalost i očajanje, ni mrvicu manje. A sad će biti mjesec dana kako nisam ni primirisala zabranjenim stvarima. Kad bih znala da će biti po onom strpljen-spašen, ok, ali ako ne....

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    I ja sam u potrazi za durum pšenicom (zapravo nas je sve moj tata uključio u potragu ).
    Čula sam da ju je jako teško nabaviti i da se eventualno može naći u Istri, pa evo, ako netko nešto čuje ili zna o tome, bila bih zahvalna...
    tnx

  20. #20
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    U Kauflandu sam vidla tjesto od duruma, pa vidi, možda ima i brašna.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •