Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 239

Tema: Pismo za pedijatra o (ne)cijepljenju

  1. #101
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    odnosno, ni prirodna infekcija ne osigurava uvijek dovoljno visoke titrove protutijela, koji bi spriječili booster fenomen.
    Imunološka je memorija (barem što se tiče B memorijskih stanica) izazvana i kod jednog cijepljenja i kod jedne prirodne infekcije, jer da nije ne bi bilo niti booster fenomena.
    A što se tiče memorijskih T limfocita, vjerojatno su u jednakoj mjeri potaknuti nakon cijepljenja kao i nakon prirodne infekcije.

  2. #102
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    htjedoh reci da ih je zanemariv broj

    Citiraj sandi prvotno napisa Vidi poruku
    zanemarivo ih je manje nego sto bi bolesnih i mrtvih bilo da nema cjepiva. Pametnom dosta.

  3. #103
    gabrijela7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    111

    Početno

    Citiraj sandi prvotno napisa Vidi poruku
    zanemarivo ih je manje nego sto bi bolesnih i mrtvih bilo da nema cjepiva. Pametnom dosta.
    da i tvoje dijete ili netko bliži strada od cjepiva i postane zanemariva brojka bilo bi jako zanimljivo čuti šta imaš za reć.

  4. #104
    gabrijela7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    111

    Početno

    zar se doktori ne igraju bogova kad djetetu od svega nekoliko dana počnu davati inekcije, za koje se kasnije dobrom djelu sazna da su rizični i da ne smiju dobivati cjepiva, apsolutno nikakva testiranja se ne obave da se vidi kakav je imunitet tog malog bića,...

  5. #105
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj gabrijela7 prvotno napisa Vidi poruku
    da i tvoje dijete ili netko bliži strada od cjepiva i postane zanemariva brojka bilo bi jako zanimljivo čuti šta imaš za reć.
    da tvoje dijete ili netko bliži strada od bolesti protiv koje postoji cjepivo, također bi bilo zanimljivo čuti što ti imaš za reći.

  6. #106
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Bio moj ili ne nece promijeniti matematicki odnos.

  7. #107
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Ponavljam pitanje za gabrijelu:

    Kod cijepljenja kao i svega drugog postoji benifit-cost odnos, da povucem paralelu: pioniri anestezije nehotice su pobili hrpetine ljudi, dan danas od posljedica anestetika umre vise ljudi nego od posljedica cijepljenja. A sada pitanje: da kojim slucajem zavrsis na kirurskom stolu sto ces odabrati: anestetik, na zivo, rakiju?

  8. #108
    gabrijela7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    111

    Početno

    naravno da ću izabrati anesteziju,od dva zla biraš manje, cjepiti zdravo dijete pa se misliti hoćeš li postati zanemariva brojka, hvala, al ne više

  9. #109
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    sandi, baš mi je drago da si krenula u boj s vjetrenjačama. Meni je već pomalo dosadilo stalno ponavljati isto, to ne dopire do onoga tko ne želi.
    Benefit-cost odnos necijepiše uopće ne shvaćaju. I pokušala sam i ja sa ovim tvojim "pametnom dosta", ali...ne ide, nije shvaćeno.

  10. #110
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj gabrijela7 prvotno napisa Vidi poruku
    da i tvoje dijete ili netko bliži strada od cjepiva i postane zanemariva brojka bilo bi jako zanimljivo čuti šta imaš za reć.
    Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi ti pisala da ti dijete umre od npr. SSPE ili tuberkuloznog meningitisa. (vidio sam i jedno i drugo)
    Posljednje uređivanje od mujica : 24.07.2012. at 19:41

  11. #111
    gabrijela7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    111

    Početno

    a kako su djeca dobila SSPE ili tuberkulozni meningitis?

  12. #112
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    SSPpE: Tako da su se necijepljena djeca kapljičnim putem zarazilla i oboljela od ospica (jedno je oboljelo od ospica prije godinu dana staarosti - nije se stiglo cijepiti, a drugo dijete u drugoj godini života, kasnilo je s cijepljenjem). Pa nakon 5-10 godina oboljeli od SSPE, kao kasne komplikacije ospica. I nakon puno mjeseci patnje umrli.
    Tuberkulozni meeningitis: Tako da se necijepljena curica od 4 godine kapljičnim putem zarazila od stare bakice koja je imala neprepoznatu tuberkulozu. Ona nije dugo patila. Pala je u komu nakon par dana bolesti i nakon nekoliko tjedana umrla.

  13. #113
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nego "babe" ne trebaju biti uvjerene u svoja Google znanja. O tome pričamo. Ne znam gdje se tu uklapa bezglavo vjerovanje bilo kome.
    Ja sam odgovarala sandi koja je eksplicitno rekla da nema pacijent što propitkivati, a ako ga zanima kako ga se liječi i što mu je, neka plati privatne konzultacije.
    Možda je to preneseni način za reći da osoba ne bi trebala biti uvjerena u google znanje?

  14. #114
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Pametovanje i propitkivanje nisu ista stvar. A Google stručnjaka ima dovoljno i na ovom forumu.

  15. #115
    gabrijela7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    111

    Početno

    ja sam djecu cijepila do sad, po principu doktor zna najbolje, ništa ga nepitaj.
    ali recimo ove godine je dvoje djece nakon vakcine umrlo u bih, oko mene ima djece s autizmom koji su nazadovali baš nakon vakcine, a sve veća pompa po medijima diže se oko vakcina, pa prije nekoliko godina je moparu i bio povučen jer su djeca mahom obolila baš od cjepiva, vlastito dijete mi je imalo reakciju pa kad ti doktor kaže cijepite ga pa ovisno kako reagira vidit ćemo šta će biti...osjećaš se kao da si pokusni kunić ti i tvoje dijete, znači izbjegli smo tuberkulozu od koje je mogao oboliti od cjepiva jer je imao preburnu reakciju ili ne daj Bože i gore a sad ćemo mu dat moparu pa ako preživi preživi.... mogućnost da necijepljen oboli i nešto mu bude meni je sad ravno onome....kad god dijete pustite vani postoji mogućnost da ga pokupi auto i umre a i ne mora, a sigurno ga nećete sami baciti pod kotače.

  16. #116
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    n.grace, ako sandi osjeti žarku želju da mi odgovori, sigurna sam da će to i napravit. A sad da ti i ja jedna drugoj kroz 10 postova prenosimo i interpretiramo što je ona htjela reći i što sam ja htjela njoj reći...ne vidim svrhu niti mi se da.
    Posljednje uređivanje od vertex : 25.07.2012. at 11:17

  17. #117
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Ne moraš odgovarati na moje postove. Shvatila sam što je sandi željela reći i slažem se s njom.

  18. #118
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    n.grace, radim sa studentima pa iz osobnog iskustva mogu reci: neki bit shvate isprva, nekima treba ponoviti a neki ne shvate nikada.

  19. #119
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Aaaa, ako radiš sa studentima, onda se povlačim s dužnim poštovanjem da žalujem nad svojom tupavošću

  20. #120
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sandi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako baba ima para neka plati privat specijalisticke konzultacije. Gdje bi lijecnici dosli da svakom laiku, cije je znanje na nivou Glorije, ponaosob objasnjavaju sve detalje njegovog stanja i terapije, onda bi nam liste bile 5 puta duze.
    Pa to se i događa... sve se više slijevaju i pacijenti i mozgovi i lova u privatne prakse. Je li to rješenje? Pa, kako za koga. Bojim se da će onda bit kasno državnom zdravstvu vikat - di nestadoše lova i pacijenti?? zašto?? kako???

    Nema danas ništa jednostavno - danas čovjek za kupit telefon, auto, bilo koju uslugu, pa i medicinsku, postavlja više pitanja i želi odgovore. Takvo je doba (komunikacijsko). Nekih 10 minuta bi se moralo moć' utuć. To je jednostavno realnost koju će morat i medicinari prihvatit... jer si sami jamu kopaju, uvjetno rečeno - jer to mjesto i tu potrebu filaju "holističari"/bio-natur-alternativa-homeopati koji bujaju i pretvaraju se u konkurenciju i industrije.

    Mecinirima bi se nekako moralo omogućit da imaju vremena 5-10 minuta porazgovorit s pacijentom, pustit mu da postavi 3-4 pitanja, inače slabe vajde od svega - čemu liječnik, ako neće imat korisničku bazu (kome pomoć') ili će mu se korisnička baza svest na hitne slučajeve/pacijente od karcinoma/samo ove koji se ne mogu izmaknut škarama klasike, jer je svaka priča izlišna, koliko je stanje loše?

    Tako da... malo bi trebalo sve to razmotrit.

    p.s. ja sam veliki fun bijelih mantila, ali ne mogu ne vidit di nastaje greška što neće sto stranica i sto medicinskih PR-ova ispravit jer će se stvorit percepcija "cjepiva su loša"/"antibiotici su loši"/doktori su neka čudovišta koja gledaju na pacijente s visoka, samo da mu uvale koji lijek ili postupak.... i to dobro naplate... a vidi, ovih bionergetičara, kako su oni dobri, to su ljudi sa dušom... gledaju na cijelog čovjeka... itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.07.2012. at 14:04

  21. #121
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Tj. trebali bi i klasičari izaći iz defenzivnog modusa (nema tu što mene neko pitat/to može razumit samo što je medicinu studidirao pa specijalizaciju itd.) u neki proaktivniji i manje agresivan. Je, znam da je lako ispalamudit. Ali, to su čisti fakti. Ljudi hoće vrijeme i razgovor - jer su ljudi. Ljudima je zdravlje bitno (najbitnije). Prodaja (povjerenje) više ni u što ne ide samo na temelju mantila (svećenićkog, liječničkog, državničkog). Mislim - welcome to reality.

  22. #122
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Znači, po meni (s korisničke strane) je taj manjak vremena za (normalnu) komunikaciju broj 1. problem, što bi rekla Pamela Anderson, "zapadne medicine". Broj 2 problem je referiravanje specijalistu specijaliste specijaliste specijaliste i onda šaltanje odgovornosti na ovoga-onoga-onoga-onoga-onoga koji će znat odogovorit na neki konkretan problem. I baš to uvjetuje pojačane komunikacijske potrebe pacijenta -OK, što onda napraviti kad uzmemo i moju jetru, i maternicu, i bubrege, i to i to i to u obzir - da ne bude onda odgovor - a pitajte nefrologa, ginekologa, itd. Majkemi, i to fila liste čekanja. Neki sintetziator svega toga, a da je stručnjak, a ne "holističar" ili pacijent sam - jer ono... pacijent mora u svojoj koži živit... sa svim organima... važno mu je da mu je sve usklađeno međusobno. Ja obožavam svoju dr. opće prakse, čini mi se da ona to za mene dobro radi. Pedijatri... e, oni su pod još većom navalom pacijentskom, i teže dobit (barem moja percepcija) neko usmjrenje, osim kod rijetkih.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.07.2012. at 14:30

  23. #123
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ko i ginići, pa je normano da su svi negdje ubilježeni, ali idu još i privatno.

  24. #124
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    ina, potpisujem cijeli niz...

  25. #125
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Danas je komplicirano vrijeme. Na kraju, sve živo moraš provjeravat - pa proptikuju se i svi ovi drugi - arhitekti, ovi, oni. Sve se toliko zakompliciralo, interesi jedni, drugi, politika, stalno moraš maltene imat nekog savjetnika da ti govori što je ovaj tu mislio kad je rekao - unatoč svim certifikatima ovoga i onoga - stalno neke prevare, makinacije, sprege itd. Ja brijem da ne bi niti dolazilo do "pismo pedijatru", "pismo rodilištu što želim" itd. da se ima više vremena po pacijentu, ali to se mora nekako moć' organizirat, pa i uz veću cijenu (ne toliko ko u Americi, pa da pravo na doktora, u biti, imaju samo zdravi, za prevenciju, bolesne - ko šiša, ako nisu totalni lovaši, ako jesu, nek' daju sve pa ćemo eventualno pomoći). Mislim... to "pismo pedijatru", "pismo rodilištu" ukazuje na totalni gubitak povjerenja i vuče mi na "predbračni ugovor", ono let my lawyer talk to your lawyer, toliko je neprijateljsko. A ne bi se toliko razvilo da nije tog temeljnog problema nekomunikacije ili nedovoljne komunikacije, po meni. Di su se onda u tu prazninu ubacili ovi drugi, koji imaju vremena za komunikaciju. Svaka struka sve više ima komunikaciju u sebi, sve više ima izlazak iz svoje struke u nešto drugo.. ne vidim zašto bi medicina toga ostala pošteđena, osim ako se ne radi u nekom backofficeu/istraživačkom centru di nikad niti ne vidiš krajnjeg korisnika (pacijenta).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.07.2012. at 14:47

  26. #126
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ali opet ti onda treba komunikacija, jer te onda to gura u project management di opet moraš s nekima komunicirat - onda završiš opet na MBA-u i komunikologiji kao nekom predmetu. Jednostavno - nemoš' pobić od komunikacije u "naredbodavni"/ne imaj pitanja mode - ne ide to. I za Bibliju postoje Evanđelja i oko toga se priča, di ne bi oko terapija i dijagnoza, u sve brže mijenjajućem svijetu i dosezima medicine.

  27. #127
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Ma htjela sam reci da struka cije je obrazovanje jadno od najjacih najpodloznija preispitivanju, komentiranju a nerijetko i omalovazavanju od strane laika. A sto se tice kupnje usluge, skona sam misljenju da ljudi rado idu privatnicima kada se ruka zavlaci plitko u dzep (izuzev stomatologa), rodila sam privatno i nije bilo osobe koja nije komentirala kako je to jako skupo i cisto rasipanje, za djaba ja objasnjavala da je rijec o operaciji i 6-dnevnom boravku u bolnici. Mislim da si 1 posto stanovnistva moze priustiti npr. privatno skidanje dioptrije, ugradnju umjetnog kuka (10000 eura privat)...itd.,a da ne pricam o nekom slozenijem zahvatu. Daklem, nece Rebro propasti taman poceli i mlatiti tamo. Mene uskoro ceka jedna operacija i bas si nekako mislim ma neka me operira i "psihopat" samo da je strucan i mirne ruke.

  28. #128
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sandi prvotno napisa Vidi poruku
    Ma htjela sam reci da struka cije je obrazovanje jadno od najjacih najpodloznija preispitivanju, komentiranju a nerijetko i omalovazavanju od strane laika. A sto se tice kupnje usluge, skona sam misljenju da ljudi rado idu privatnicima kada se ruka zavlaci plitko u dzep (izuzev stomatologa), rodila sam privatno i nije bilo osobe koja nije komentirala kako je to jako skupo i cisto rasipanje, za djaba ja objasnjavala da je rijec o operaciji i 6-dnevnom boravku u bolnici. Mislim da si 1 posto stanovnistva moze priustiti npr. privatno skidanje dioptrije, ugradnju umjetnog kuka (10000 eura privat)...itd.,a da ne pricam o nekom slozenijem zahvatu. Daklem, nece Rebro propasti taman poceli i mlatiti tamo. Mene uskoro ceka jedna operacija i bas si nekako mislim ma neka me operira i "psihopat" samo da je strucan i mirne ruke.
    Svaka struka se preispituje i svemu je podložna. Osobno, meni se nekako čini da se najlakše inženjerski mozgovi (jedam imam doma) zalete u ono - ja mogu sve - od prava, preko društvenih znanosti nadalje, tj. ja sam renesansni čovjek, a moje niko ne može. Ali, o svakoj se struci nešto može reći, samo ja svoju ne vidim (kao i niko svoju).

    Probaj to ne gledati stila - eto, bidni medicinari, učili 10 godina, još se ovi usude itd. Nego, ljudima je zdravlje najvažnije i najviše će preispitivati to jer - gle čuda - njih se tiče, najčešće i životno, dok se medicinara to tiče najviše poslovno. Mislim da tu nema prostora vrijeđanju, a od najvećih medicinskih faca sam čula da nema glupih pitanja i sve su dozvoljavali - što veća faca, više pitanja (biće zato jer ima i najviše posilnih, ali sad je to druga priča).

    Iz moje perspektive - državno zdravstvo se opasno klima, a privatno ljudi sve više idu, najviše za banalnosti, koje postaju sve dostpunije (vađenja krvi, prgledi), a neke stvari su se skroz prelile privatno, a ljudi imaju državnog doktora samo na papiru, u slučaju baš gadnih zahvata (ginekologija, stomatologija), samo da mogu napisat uputnicu za bolnicu i to je to - ono, ne idu uopće kod njih, godinama.

    I, kako se sve više mozgova i aprature prelije iz državnog u privatno, jer tamo idu pacijenti, sve će se kompliciranije stvari moći obaviti privatno, u sprezi s osiguranjima - pa pogledaj samo kod nas - već se mogu i kukovi privatno ugrađivat, srca operirat, pa i cijele su afere nastale oko "državnih uputnica za privatne ustanove" - ovo da možeš kod privatnika na uputnicu, ali tipa 10x dulje nego državno. Ono, nije to SF niti Amerika - tu je, pred našim vratima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.07.2012. at 15:01

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A tamo di se preliju pacijenti, tamo ide i know-how i lova i sve. To se već događa i Njemačkoj i Americi koja je kao dala Indiji i Kini male djeliće kao glupih poslova, ali ne ide to tako iscjepkano, to funkcionira po principu pješčanog sata - pa di je rad, tamo je i know-how, i menadžerski know-how, i, na kraju - lova, a ova emitirajuća strana ostaje bez poslova, bez love, bez know-howa, a aparaturu kupuje humanitarnim akcijama.

  30. #130
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Još jedan nizić - sve više ljudi iz mog okružja (niži sredni sloj) ide već i na manje operacije privatno - ako nema drugog načina sjeći liste čekanja - ortopedske, ginekološke, okulističke itd. Dakle, nije to samo izbušit zub i napravit UZV.

  31. #131
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I zgrade svih tih klinika sve više rastu... teško će biti a konto tih 1% koji to imaju platiti. Meni se čini da je postotak ljudi koji su prihvatili to da se plaća pored zdravstvenog jer se nema vremena, a ljudima je potrebno vrijeme, sve veći i veći.

  32. #132
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Onda ne kuzim na kojoj osnovi 400 000 djece u Hrvatskoj prima djecji doplatak.

  33. #133
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sandi prvotno napisa Vidi poruku
    Onda ne kuzim na kojoj osnovi 400 000 djece u Hrvatskoj prima djecji doplatak.
    A gle, to ti je ona ista priča kao što kažu - ne kužim kako su to plaže i hoteli puni, ne kužim kako to svi voze fina auta, koriste fancy mobitele, kupuju flat TV-ove, spajajaju godišnje, imaju za pljugu, izlaske itd.

  34. #134
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    U mom je svijetu situacija bitno drukcija, iako iznadprosjecno placeni moji kolege unatoc penalima otkazuju zivotna osiguranja, na posao pice biciklom (ne samo zbog zdravlja), tko nema djecu ili nesto svoje niti ne razmislja o moru, trecinu do polovice primanja daju za stanove koje zimi griju na 18 stupnjeva, i bas nisu skloni izdvajanju za zdrastveno. Otisli smo off, privatnici ce pokupiti dio kolaca, mene primjerice ljuti sto nemam u blizini privatnog pedijatra jer smo kod socijalnog jednom cekali 5 sati zbog konjuktivitisa.

  35. #135
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sandi prvotno napisa Vidi poruku
    U mom je svijetu situacija bitno drukcija, iako iznadprosjecno placeni moji kolege unatoc penalima otkazuju zivotna osiguranja, na posao pice biciklom (ne samo zbog zdravlja), tko nema djecu ili nesto svoje niti ne razmislja o moru, trecinu do polovice primanja daju za stanove koje zimi griju na 18 stupnjeva, i bas nisu skloni izdvajanju za zdrastveno. Otisli smo off, privatnici ce pokupiti dio kolaca, mene primjerice ljuti sto nemam u blizini privatnog pedijatra jer smo kod socijalnog jednom cekali 5 sati zbog konjuktivitisa.
    Ja vrlo često odem off, jer je, po meni, neki konkretni topic samo vanjska manifestacija dubljeg problema. Mislim da je na temu "pišem pedijatru svoj stav o cijepljenju" pravi problem manjak komunikacije i vremena koje klasičar može izdvojiti na komunikaciju s pacijentom, a ne samo cijepljenje, jer ovakvih "pisama", s pozivima na stavke i članke će bit sve više, na temu "antibiotik", na temu "porod", na temu... koju god želiš... i sve će više bit alternative za svaku stavku, jer je ljudima zdravlje bitno, boje se, podliježu panici i onome ko je u komunikaciji glasniji - ni sama nisam iznimka, tresle mi se gaće od ospice cjepiva - zbog autizma, gotovo je to, percepcija je stvorena, očajno teško je napravit undo.

    Kako ja to vidim, u "mom svijetu", koji je vjerjoatno isti kao i tvoj... jer se i oko mene radi o ljudima kojhi ne da bicikliraju za ići na posao, nego su gubili poslove i stanove, pa ipak idu privatno za neke stvari... jer je državno zdravstvo koji put slično kao i pravo - presuda koja dođe za 20 godina... irelevantna je, pregled i operacija koja dođe za godinu dana... ako je neko bolno stanje (ortopedija) - kako ćeš. MPO postupak - i za to sam jednom lovu posuđivala, ko će čekat nove zakone i prešaltavanja tromog sustava. I sve više prihvaćaju da je to, na žalost, tako, i da se za zdravstvo plaća.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.07.2012. at 16:12

  36. #136
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    ...mimo ovog što nam preko plaće kresnu plaća, na to mislim.

  37. #137
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Mislim da treba ozbiljno poraditi na organizaciji (rece mi mama da je neki dan gledala na tv-u kako se valjda trecina nalaza s magneta uopce niti ne pokupi a da ne pricam koliko ih se najavi pa ne dodje). Ja zbog jednog zdrastvenog problema vrlo cesto picim na Rebro, endokrinologiju, vrlo sam zadovoljna, narucim se mailom, nikada nisam cekala pregled a zgrada totalni science-fiction.

  38. #138
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Slažem se. I ja koristim državno zdravstvo, ima ih di je super, za oduševljenje, a ima ih di su čekanja stvarno takva, a onda i mogućnost razgovora brzinska - prije van, nego unutra, da pogoduju bujanju privatnika, bilo klasične, bilo "holističke" specijalnosti. Doduše, puno "holističara" obitava u ovom području koja se ne mogu, u stvari, zapravo riješiti, ili su stanja takva di i klasika nije ful učinkovita, tipa alergije i slično.

  39. #139
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Lijepo smo si procakulale, sada te pozdravljam do sljedeceg pisanja.

  40. #140
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Samo da jos dodam kako s autizmom povezuju i IVF pa ne vjerujem da ce netko odustati zbog toga.

  41. #141
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Samo nemojte u raspravi o potrebi za razgovorom sa liječnikom i što boljim informiranjem pacijenata brkati stvarnu potrebu za informacijama od ovoga što čine dadica, stray i slični. Oni ne traže informacije.
    I oni koji šalju okolo ona nakaradna pisma u kojima se na temelju tog i tog članka pozivaju na pravo o informacijama, ti ne traže informacije. Oni imaju već formirana izvrnuta mišljenja i samo zaj38avaju.

  42. #142
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    uh, mujice...kod tebe zaista postoje samo neke the informacije.

    potpisujem inu33. zaista nisam srela osobu kojoj zdravlje nije bitno. kakve god odluke donijela osoba, uvijek je dobrobit na prvome mjestu.
    to što se mišljenja o dobrobiti pojedinih postupaka razilaze...
    još nikad nisam srela osobu koje se vlastitim zdravljem ili zdravljem svoje djece poigrava...jer je eto, to trenutnu strašno cool, a ta ista osoba ima neopisivu želju biti strašno trendi.

  43. #143
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    još nikad nisam srela osobu koje se vlastitim zdravljem ili zdravljem svoje djece poigrava...jer je eto, to trenutnu strašno cool, a ta ista osoba ima neopisivu želju biti strašno trendi.
    Ja jesam.

  44. #144
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    ajde dobro. poznaješ nekoga koji svjesno ugrožava zdravlje svoje djece ili svoje vlastito....znajući da čini nešto totalno loše sebi ili svom djetetu...samo da bi bio u trendu?

    ili to ti samo tako vidiš?
    Posljednje uređivanje od blackberry : 27.07.2012. at 01:12

  45. #145
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Ljudi su skloni selekciji informacija po svom nahodjenju. Histerija oko autizma je fakat otisla predaleko i brojnim roditeljima uzrokovala neprospavane noci uoci cijepljenja. Poznajem majku autisticnog tinejdzera, u jednom iskrenom razgovoru rekla mi je kako misli da je uzrok stimulirana ovulacija, eto ona se uhvatila toga, netko bi se uhvatio cjepiva, netko bi rekao kako je MPO veliki biznis u kojem se vrte pare pa im je u cilju zataskavanje.

  46. #146
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Možda ja to samo tako vidim, prihvaćam tvoj stav.

    Po mom viđenju je ne cijepiti dijete protiv smrtonosnih bolesti ( ne mora sva cjepiva) samo zato što je to in- ugrožavanje zdravlja i života.
    Ili liječenje alternativom, kapljicama...umjesto liječniku kad je temperatura preko 39, pa dijete skoro umre od npr.upale bubrega. New-age freak po mom viđenju. Ili jednostavno-glupost.
    Ili bioenergija. Ili porod bez medicinskog nadzora.

    Ponavljam, po mom viđenju, poznajem takve.
    No, to je njihov izbor.

  47. #147
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    svi mi imamo svoja viđenja...i mogla bi se složiti da netko vidi nešto na određen način. pogotovo danas kad razno razni iscjeljitelji iskaču iz svake škulje.
    i razmišljala sam si puno o tome...da danas trebam odabrati osobe kojima ću pokloniti svoje povjerenje...ne znam što bih učinila.

    ali...new age freak? je tko?
    onaj koji vjeruje u tradicionalnu medicinu, i koji je upoznao njene blagodati? ne kužim.

    čuj...svi smo mi različiti, i odgajani i odrasli na različite načine. alternativa je dio mog života otkad znam za sebe...daleko od new age gluposti.
    iz tog razloga kad neke stvari rješavam alternativno, ja nisam u njih nesigurna.

    i zaista mi je totalno bez veze to konstantno propovjedanje jedne jedine univerzalne istine. meni je totalno apsurdno da netko uopće može pomisliti da tako nešto postoji...
    osobno, nemam nikakve porive reklamirati išta. moj život, moj izbor. ako to znači biti new age freak...onda dobro.

  48. #148
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A propos istina, moj je stav da se treba držati nečeg konkretnog - a to je ovo dokazivo na znan. način. Drugo ide, meni barem, u rubriku - ukusi/placebo/emocije/komunikacija - što uopće nije nebitno, ali, nema veze s medicinom (kako je ja shvaćam). To jest, ne može sve bit jednakovrijedno i sve bit super, samo je to "drugačiji izbor", ali to je općenito problem današnje političke korektnosti pa se to sve zakompliciralo do neprepoznatljivosti i sve je teže razlučiti što je bob, a što je pop, a rijetki koji se usuđuju to reći... ti ispada da vrijeđaju, ili ja zato fakat potrebna hrabrost i ono.. energija za ići protiv struje. Mislim, tako široko uzeto fakat nastaje kaos i u komunikaciji, to bi bilo kao stila meni riječ "sunce" znači to i to, a moj izbor je da meni znači to sasvim nešto suprotno, stila oprosti, imam ja tu svoje viđenje, ajmo, razmjenjujmo iskustva što kome znači riječ "sunce" itd. - imamo totalni kaos (a ja ne zagovaram, barem mi se to čini, "jednoumlje i jednoznačnost", ali danas se ono ljudi ne mogu dogovorit, karikiram, o značenju riječi "sunce", dotle smo došli). Malo smo se previše bacili na emocije, premalo na razum - po meni, a to je valjda kontraefekt prethodne "razumske" epohe, pa će valjdla iduća biti neka srednja.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.07.2012. at 13:40

  49. #149
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A ovo MPO i autizam... stvarno sve više čujem ono "ma pusti ih", ko to zna... drž'se one narodske, strah od medicine, lijekova itd. Nastaje jedno potpuno odvajanje i totalna nevjera u medicinu i farmu, a prihvaćanje svega drugačijeg samo zato jer je drugačije, što ne znači da je i djelotvorno.

    I sigurno ljudi neće napravit nešto da ugroze dijete samo što je trendi. Nego su toliko... izdrajvani da misle da su bolnice i doktori stvarna ugroza, a to je fakat ono... mislim, treba temeljito presložiti, ovo "pismo" je uistinu kao neki odvjetnik tu, a đaba ti takav odnos, ako nema povjerenja baš niti toliko.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.07.2012. at 13:44

  50. #150
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim, ja to dnevno svjedočim, dok me obasipaju savjetima za boostere imuniteta, petrovićev med i kozje mlijeko - ono.... cijepila si... jesi li se informirala? nije te strah? Dijete ti je na kortićima... znaš li da su oni opasni itd.

    Kad im kažem da vjerujem da je, ali što da se radi, ima ozbiljne bolesti i ono... što će mi nešto što nema nuspojave, pa zar nije oduvijek znak farme zmija i tu je uvijek cost-benefit odnos (za koji vjerujem dr-u da je procijenio, ja se i dalje bojim, ali više se bojim nedjelovat) i da mi nije nije lijek ako nuspojava nema (jer to znači da ne radi ništa), gledaju me blijedo, niko me ne razumi... misle, valjda, da sam "trendi" i iz trenda ugrožavam dijete, nemam pojma.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •