Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: Snižen hemoglobin i klematske alge

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Snižen hemoglobin i klematske alge

    Smjehuljica 11 mj., gotovo isključivo dojena, dohrana ju baš ne zanima... ima nizak hemoglobin, 107, donja granica 109.
    Pedijatrica je preporučila probiotik i klematske alge. Navodno najbolje podižu hemoglobin, a dobro se podnose.

    Imate li iskustava?

  2. #2
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sori mojca, ne bih ni vidjela ovaj topik da mi nije iskočio na portalu i da nisam preko njega došla na forum
    a kad je već tako, moram napisati svoje mišljenje.
    osobno, tako malom djetetu ne bih davala nikakve alge, i nikakav probiotik. odnosno, zdravom djetetu ne bih davala nikakav lijek, niti dodatak prehrani.
    više bih inzistirala na uvođenju dohrane, pa koliko ide - ide.
    beba od 11 mjeseci praktički može jesti sve skupine namirnica, ne? meso, ribu, povrće...
    a ovako laički,da sam svojoj vadila krv u to doba, a isto je brljala s tom dohranom, vjerojatno bi isto bio hemoglobilin na donjoj granici, ko zna.

  3. #3
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Slazem se sa cvijetom.
    Moja preporuka - banane! One su izvrsne za hgb.
    I izbjegavati mlijeko i mlijecne proizvode miksati u hranu koja je bogata zeljezom. Ja sam svojima kuhala telecu koljenicu a onda tu vodu zamrznula u male vrecice pa dodavala u povrtne kasice.

  4. #4
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    mi smo koristili te alge, ali je mali tada već bio u jaslicama
    i bili smo zadovoljni, nakon nekih mjesec dana korištenja već se počeo rumeniti (inače je blijedunjav) i super je podnio tu prvu jasličku godinu što se tiče viroza i bolesti

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    zeleno lisnato povrće je odličan izvor željeza, cikla, bobičasto voće. I ja bih radije dohranom nego suplementima

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Po meni je batak najbolji izvor iskoristivog željeza (nakon ramsteka, naravno). U teoriji niti kura probiotika ne bi škodila uz ramstek .

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Najviše hrane što je ikad pojela je jušna žlica griza na vodi, tako da mi je podizanje hbg kroz prehranu zasad nemoguće. Jer i da pojede namirnice s visokim udjelom željeza, to jednostavno neće biti dovoljno.

    Prošli smo sve namirnice po tablici, dajem joj gotovo sve što zatraži. Jedino slatko joj još baš ništa nisam dala.

    A sokovi sa željezom?

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    si probala s purećim vratom, to skuhaj , pa daj detetu da glođe, ili joj daj batak u ruke i vidi belaja.

  9. #9
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pureći vrat?
    Batak misliš pileći? A kako da ga pripremim? Samo skuham ili ispečem s malo masnoće?

    Uf... ja sam 20 godina bila vegetarijanac, zadnje 3 godine jedem piletinu i puretinu... ali samo file, drugo ne mogu niti gledati. Ajd batak mogu... ali kad vidim krilo, vrat ili nogice brrrrrr!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Uf... ja sam 20 godina bila vegetarijanac, zadnje 3 godine jedem piletinu i puretinu... ali samo file, drugo ne mogu niti gledati. Ajd batak mogu... ali kad vidim krilo, vrat ili nogice brrrrrr!
    Suosjećam s tobom. Meni se gadi sve što liči na pokojnu životinju.
    Srećom da sam si muža vegetarijanca našla

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A joooj.
    Moj nije vegić, nije ni deda. Bude deda uskočio ako mami pozli.

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Neka jede. Kombinacije povrća i mesa. Tijelo ne može iskoristiti željezo iz povrča, ako nema i mesa uz to.

    Skuhaj juhicu od komadića piletine i teletine. Dodaj mrkve, list blitve, ili neko slično povrće. Možeš joj za početak izmiksati meso, a povrće zgnječiti. Nemoj da joj je bljutavo ili neukusno. Probaj različitu gustoću. Moji su voljeli rjeđe. Probaj i sitnu pašticu (tjesteninu) ukuhati ili rižu ili sitne griz-knedle. Ona već može jaje, a u par griz knedli je mrvica jaja.

    Može i juha od junetine, ako to možeš skuhati. Samo da nije masna. Možeš napraviti meso na saft, pa procijediti i time preliti povrće.
    Vjerujem da joj ne daješ voćne kašice iz kutija, iako je u njima dosta željeza i uopće nisu loš izbor. Uvijek je bolja hrana nego ikakav lijek ili dodatak prehrani.( Ja se grozim algi, one nisu namijenjene ljudskoj prehrani.)

    Mlađoj djeci sam već u tim mjesecima davala skoro svu hranu koju sam nama kuhala, naravno prije soljenja i začina. Oni puno bolje jedu kad učestvuju u obiteljskom obroku.
    Najstarijem sam sve miksala i komplicirala, ni od godine i pol još nije žvakao i rekla- nikad više.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Tijelo ne može iskoristiti željezo iz povrča, ako nema i mesa uz to.
    Sorry Betti, ali ovo nije točno.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Članak s Rodinog weba - http://www.roda.hr/article/read/anemija
    Ključ za apsorpciju željeza iz povrća je vitamin C, a ne mora se jesti meso da bi se apsorbiralo željezo.

    Disclaimer : moja djeca jedu meso, nerado i rijetko, ali jedu.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Članak s Rodinog weba - http://www.roda.hr/article/read/anemija
    Ključ za apsorpciju željeza iz povrća je vitamin C, a ne mora se jesti meso da bi se apsorbiralo željezo.

    Disclaimer : moja djeca jedu meso, nerado i rijetko, ali jedu.
    ništa se ne mora, samo je željezo iz mesnih izvora bolje iskoristivo nego iz biljnih (te je potrebno unjeti puno manju količinu hrane) .

  16. #16
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Jedno piše na rodi, drugo u knjigama iz medicine. Svatko vjeruje svome izvoru.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Problem je u tome što u knjigama medicine zaista piše da se željezo MORA dobiti iz mesa, a ne mora.
    Živim sa dokazom toga.
    Ne jede meso, ni ribu, već 20 godina. Jede jaja i mliječne proizvode.
    Razina željeza je viša nego moja, a ja sam svejed.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pureći vrat?
    Batak misliš pileći? A kako da ga pripremim? Samo skuham ili ispečem s malo masnoće?

    Uf... ja sam 20 godina bila vegetarijanac, zadnje 3 godine jedem piletinu i puretinu... ali samo file, drugo ne mogu niti gledati. Ajd batak mogu... ali kad vidim krilo, vrat ili nogice brrrrrr!
    pureće sve, spečeš batak/karabatak, i pošto tog ima za sve pozoveš i dedu na ručak

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Kašice ne želi. Sačuvajbože da ju hranimo žlicom.

    Griz moramo skuhati dosta gust, pa joj davati komadić po komadić pa se sama hrani. Ako ima više komadića razmazuje po stolu. Gris joj je još najdraža hrana. :rol:
    Pojede krišku dvije mandarine, pa stane.
    Voli mrvice kruha koje nađe ispod stola nakon što joj padnu.
    Voli tjesteninu. 5 komada fusila maximalno.
    Jabuku malo pogrize pa ispljuca. Skuhana jabuka malo bolje prođe.
    Tikvu malo proba i baci, grašak (max 4-5 zrna) prožvaće i baci opnu... itd... itd. Navodim samo jelovnik od jučer i danas. Ni drugo ne prolazi bolje.

    Nikad nije pojela više od jušne žlice nečega.

    Podizanje željeza hranom u ovom trenu, bojim se nije opcija.

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je u tome što u knjigama medicine zaista piše da se željezo MORA dobiti iz mesa, a ne mora.
    Živim sa dokazom toga.
    Ne jede meso, ni ribu, već 20 godina. Jede jaja i mliječne proizvode.
    Razina željeza je viša nego moja, a ja sam svejed.
    Meni je to ok, pogotvo zato što je u pitanju odrasla osoba .
    Ali ako imamo dijete koje slabo jede dohranu, sa nižim hemoglobinom iz obitelji koja konzumira meso, ne vidim nikakakav problem da se onda pojačaju mesni obroci (u ovom slučaju da se malo bolje krene sa dohranom koncentrirajući da dijete ima mesne obroke). Bolje to , nego da se dijete koje slabo jede hrani sa blitvom i špinatom , a meso izbjegava. Previše bi se blitve moralo pojesti da se dovoljna količina resorbira.

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    moj klinac je alergičan na piletinu, pa jede samo puretinu. a ak ti je lakše zemi i pileći, pa omasti brk.

    i Daj dodaj detetu u sok od jabuke ( zato kaj je lakše prihvatljivije) malo C-vitamina, ili ako ste na ti s agrumima, probaj s mandarinom.


    i taj gusti gris možeš skuhat na juhi, ne mora bit na vodi, i unutra ubaciš malo miskanog mesa.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Kašice ne želi. Sačuvajbože da ju hranimo žlicom.

    Griz moramo skuhati dosta gust, pa joj davati komadić po komadić pa se sama hrani. Ako ima više komadića razmazuje po stolu. Gris joj je još najdraža hrana. :rol:
    Pojede krišku dvije mandarine, pa stane.
    Voli mrvice kruha koje nađe ispod stola nakon što joj padnu.
    Voli tjesteninu. 5 komada fusila maximalno.
    Jabuku malo pogrize pa ispljuca. Skuhana jabuka malo bolje prođe.
    Tikvu malo proba i baci, grašak (max 4-5 zrna) prožvaće i baci opnu... itd... itd. Navodim samo jelovnik od jučer i danas. Ni drugo ne prolazi bolje.

    Nikad nije pojela više od jušne žlice nečega.

    Podizanje željeza hranom u ovom trenu, bojim se nije opcija.
    Mojca , ali njoj je hemoglobin granično nisko isključivo zbog (nedostatka ) hrane.
    Rezerve koje je dobila rođenjem se troše, potrebe su veće, dojenje je dobro , ali postoji potreba i za drugom hranom.
    Ona je zdravo dijete , nema zdravstvenih problema i meni je glupo govoriti o unošenju nadomjestaka , ako je nedostatna (do)hrane uzrok. I dalje , hemoglobi je granično nizak, nije to alarmantno. Po meni je to samo znak da se razmisli o planiranju obroka koji bi pokrili potrebe za željezom, te serviranju tih obroka na način da ju se zainteresira za malo veći unos hrane.
    Posljednje uređivanje od sirius : 09.10.2012. at 16:19

  23. #23
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da Sirius, to i radimo, donekle. Pokušavamo ju svaki dan privoliti i motivirati da jede više, jedno što smo se do sad držali onog što provjereno voli, a morati ćemo malo pokušati pojačati meso i krenuti s lećom, ona ima dosta željeza.

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

  25. #25
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je u tome što u knjigama medicine zaista piše da se željezo MORA dobiti iz mesa, a ne mora.
    Živim sa dokazom toga.
    Ne jede meso, ni ribu, već 20 godina. Jede jaja i mliječne proizvode.
    Razina željeza je viša nego moja, a ja sam svejed.
    Ne, ne piše to. Piše da treba kombinirati ako želiš maksimalni učinak. A razlika je u odrasloj muškoj osobi i odrasloj ženskoj osobi. Odrasli muškarac ne gubi krv nikako. odrasla žena gubi i to redovno.
    A razlika između odraslog i djeteta, a naročito bebe je još veća. Fiziološki.
    Da bi ostvarila sve svoje potencijale beba mora jesti konkretnu hranu. Koja će joj dati sve potrebno i aminokiseline i minerale i vitamine i masti i sve što joj treba. Zato roditelji generacijama izmišljaju lijepi izgled hrane i najinovativnije načine hranjenja ne bi li svojim potomcima omogućili optimum.
    Sigurna sam da će i Mojca iznaći način da joj curica jede. Pa makar pri tome dubila na glavi (Mojca naravno, ne beba ).

  26. #26
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Još ne dubim na glavi, za sad samo pjevam http://grooveshark.com/#!/s/Apples+A...s/2Ch0LU?src=5 i iza svake kitice ubacim njam, njam, njam!
    To ju jako zabavlja, čak sama govori njam ili am kad ju stavim u trapicu.

  27. #27
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ne piše to. Piše da treba kombinirati ako želiš maksimalni učinak. A razlika je u odrasloj muškoj osobi i odrasloj ženskoj osobi. Odrasli muškarac ne gubi krv nikako. odrasla žena gubi i to redovno.
    A razlika između odraslog i djeteta, a naročito bebe je još veća. Fiziološki.
    Da bi ostvarila sve svoje potencijale beba mora jesti konkretnu hranu. Koja će joj dati sve potrebno i aminokiseline i minerale i vitamine i masti i sve što joj treba. Zato roditelji generacijama izmišljaju lijepi izgled hrane i najinovativnije načine hranjenja ne bi li svojim potomcima omogućili optimum.
    Sigurna sam da će i Mojca iznaći način da joj curica jede. Pa makar pri tome dubila na glavi (Mojca naravno, ne beba ).
    Što je to konkretna hrana?
    Apsolutno netočno - ja sam odrasla žena, vegetarijanka skoro 20 godina i nemam problema sa željezom.
    Moja djevojčica ga nikada nije jela i isto tako nema problema s nedostatkom željezom.

    Preharana mora biti izbalansirana i raznovrsna, no ne znači da mora uključivati meso da bi bila jedini i isključivi izvor potrebnih nutrijenata, ma što medicinske knjige o tome govorile.
    Vis a vis medicinskih knjiga - nekada se ženama 70.-ih savjetovalo da nakon podoja isperu bradavice borom kiselinom, prekriju ih sterilnom gazom i doje svako tri sata, no ne znači da je to u ispravno samo jer piše u priručniku, makar ga napisao zdravstveni djelatnik/ica.

    Mojca, solida izvor željeza su ti i zobene pahuljice. Možeš joj praviti zobene kaše s maslacem od lješnjaka, badema (oni su isto dobri s željezom) i medom, tahini, voćem i sl. kombinacije.
    Nama je to dugo bio doručak.
    Proso osim što ide u istoj kombinaciji s voćem na kašicu, možeš napraviti i kao njoke (jednako kao one s krumpirom, samo ih ja propasiram prije nego ih umijesim). Sprosom samo ne treba pretjerivati.
    Grah je isto dobar izbor, grašak, kao i suncokretove sjemenke - koje možeš lagano popržiti na tavi, samljeti i dodavati u juhu, kašice itd., isto kao i grođžice, suhe marelice (samo pazi da su tamne, a ne svijetle, tj. da su eko).

  28. #28
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala Indi, ali ona gotovo da ne jede. Cica je i dalje glavni hit u svako doba dana i noći.
    Danas sam joj tri različite stvari skuhala: proso s jabukom, kukuruzne žgance s mrkvicom i graškom i navečer samo gris na vodi, jer znam da to provjereno ide.
    Od svega pojela je jednu jušnu žlicu griza.

    A sinoć je pružala ruke da želi kisele krastavce.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa Vidi poruku
    . Sprosom samo ne treba pretjerivati.
    što je to pretjerivanje i kolko?

  30. #30
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je u tome što u knjigama medicine zaista piše da se željezo MORA dobiti iz mesa, a ne mora.
    Živim sa dokazom toga.
    Ne jede meso, ni ribu, već 20 godina. Jede jaja i mliječne proizvode.
    Razina željeza je viša nego moja, a ja sam svejed.
    Jaja pomažu kod asorpcije željeza, a možda suprug potajno jede i alge. Meni se te alge jako dopadaju u juhi i kolačima. Međutim evo prvi puta čitam da se daju i djeci. Moj unuk uz odličan apetit, kvalitetnu dohranu, dojenje, probiotik (VIP), ima granično željezo i hemoglobin. Sada kćerka daje cijeđeni sok cikle. Čitam da je važan C vitamin. Valjda bude u redu slijedeći nalaz.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa Vidi poruku
    Što je to konkretna hrana?
    Apsolutno netočno - ja sam odrasla žena, vegetarijanka skoro 20 godina i nemam problema sa željezom.
    Moja djevojčica ga nikada nije jela i isto tako nema problema s nedostatkom željezom.

    Preharana mora biti izbalansirana i raznovrsna, no ne znači da mora uključivati meso da bi bila jedini i isključivi izvor potrebnih nutrijenata, ma što medicinske knjige o tome govorile.
    Slažem se u potpunosti. I nije Indina djevojčica jedino dijete vegetarijanac - MM ima kolegice koje su vegetarijanke većinu života i rodile su djecu koja ne vole i ne žele jesti meso. Iako im nude, i mame i ostala rodbina. Njima meso smrdi i ne žele ga jesti. A savršeno zdrava i pametna djeca, skoro nikad bolesna i nikad slabokrvna.
    Idem u to ime pojest svoju jutarnju dozu zobenih.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj baka prvotno napisa Vidi poruku
    Jaja pomažu kod asorpcije željeza, a možda suprug potajno jede i alge.
    Teško da ih potajno jede
    Pili smo alge (oboje) kad smo bili u IVF postupcima, on Bioastin, a ja Spirulinu. Osjećali smo se sjajno. Alge djeluju, i velika su riznica nutrijenata (ne zovu ih ameri "superfoods" bez razloga)
    ali bih se bojala dat ih malome djetetu...

  33. #33
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    što je to pretjerivanje i kolko?
    Npr.ako ga jedeš 5x tjedno. Čitala sam da stvara gušavost jer sprječava iskoristivost joda iz hrane. TO je slučaj kod nekog sjevernoističnog naroda koji ga jede puno jer nemaju rižu ili krumpir kao zamjenu pa im je on jedna od glavnih namirnica, negdje sam o tome čitala, ali ne znam više gdje.

    Mojca, onda ti pojačaj hranu s željezom jer željezo iz majčina mlijeka ima visoku stopu iskoristivosti
    Imaš u ljekarnama i priravak u obliku soka, Floradix, piše da je 100% prirodno, ako ćemo im vjerovati, nije loš okus. Jednom prilikom sam ga koristila. Jedino mu je cijena u odnosu na količinu nebulozna. ALi pije se 10ml veliki i 5 ml maleni. Možda bi ti to htjela - u injekciju i u usta. Nije to prevelika količina.

    Moja curka je dojila 26mjeseci i tek dva mjeseca nakon prestanka dojenja je počela jesti više od par žličica. Još imam njen dnevnik dohrane i zapisano koliko je koji dan pojela žličica. Jedino što ona oduvijek jede užasno puno voća, ogromne količine i obožavala je u toj dobi recimo suhe smokve tako da nas je to spašavalo. No onda je ubrzo došlo vrijeme kad je jela samo rižu, tjesteninu i krumpir s maslinovim uljem i malo parmezana + voće. Do tada je jela svo povrće, ali baš svo. I sad je izbirljiva, ali bar jede prilično zeleni, od kupusa do kelja, blitve i brokule.

  34. #34
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj baka prvotno napisa Vidi poruku
    Jaja pomažu kod asorpcije željeza, a možda suprug potajno jede i alge..
    ALi navodno bjelanci sprejčavaju iskoristivost dobrih nutrijenata u tijelu i trebalo bi ga micati - tako tvrdi liječnica koja je sastavila bezglutenski meni mojoj prijateljici.
    Ja ih ne konzumiram, ali bio mi je interesantan podatak pa ga zapamtila.

  35. #35
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala Indi.

    Pitala sam pedicu o tome da ja krenem uzimati željezo, rekla je da ne bude dovoljno. Pokušati ću tako za početak.

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa Vidi poruku
    Što je to konkretna hrana?
    Nisam nigdje napisala da je samo meso konkretna hrana. Niti to ne mislim. Dvoje od moje troje djece ne jede crveno meso, a jedno ni piletinu ni ribu, pa izmišljam svašta da bi bila OK.
    A ja sam čitav život (osim u trudnoćama) strašno slabokrvna, manje od 5 Fe, a evo me, stojim uspravno...Pospanost i umor moj su pratitelj, ali navikneš se i na to. Odem malo u planine povremeno, pa se krvna slika popravi. I moram piti preparate željeza, koliko izdržim prije nego mi totalno srede želudac. Pa završim na injekcijama. I tako...
    A vjerojatno bi i bebu bolio želučić ako duže uzima željezo, iako je ono prilagođeno bebama. Nadam se da ćete prehranom postići dovoljno, a ako ne, treba posegnuti za dodatkom u sirupu ili kapljicama. Bolje nego da je slabokrvna.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Beti, jesi probala piti Ferrum sirup? Koje inače djeca piju? Meni je super, "družimo" se godinama, nemam nikakvih problema (ni sa želucem, ni sa stolicom), iako recimo trenutno pijem dosta visoku dozu (4 žličice, što bi bile 2 Ferrum tablete - od kojih mi se povraća).

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Indi -sjajan prijedlog je Floradix. Pila sam ga i ja (prije trudnoće i u trudnoći) i zaista je djelotvoran, a ni okus mu nije uopće loš.
    Ima i varijanta za djecu http://www.mojaljekarna.hr/product_i...al-tonik-p-145

  39. #39
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam nigdje napisala da je samo meso konkretna hrana. Niti to ne mislim. Dvoje od moje troje djece ne jede crveno meso, a jedno ni piletinu ni ribu, pa izmišljam svašta da bi bila OK.
    A ja sam čitav život (osim u trudnoćama) strašno slabokrvna, manje od 5 Fe, a evo me, stojim uspravno...Pospanost i umor moj su pratitelj, ali navikneš se i na to. Odem malo u planine povremeno, pa se krvna slika popravi. I moram piti preparate željeza, koliko izdržim prije nego mi totalno srede želudac. Pa završim na injekcijama. I tako...
    A vjerojatno bi i bebu bolio želučić ako duže uzima željezo, iako je ono prilagođeno bebama. Nadam se da ćete prehranom postići dovoljno, a ako ne, treba posegnuti za dodatkom u sirupu ili kapljicama. Bolje nego da je slabokrvna.
    jesi li ikad bila kod hematologa? Takva kronična anemija možda ima veze sa drugim faktorima , a ne isključivo sa unosom željeza.

  40. #40
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Beti, kao netko tko se godinama borio s anemiom, sve te simptome poznam. Ali bez konkretne terapije, nema ti pomaka. Za početak izvadi KKS, Fe, feritin, B12 i folate. Ovo zadnje troje je u sprezi kod anemije. Pa nađi dobrog hematologa i odi na pregled. Za Zg ti mogu dati preporuku.

    Imamo na potpomognutoj temu u feritinu http://forum.roda.hr/threads/71468-F...(in)fertilnost ima par dobrih preporuka.

  41. #41
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Sve sam preglede prošla. Problem je malo sa apsorpcijom željeza u probavnom sustavu, a malo veći sa jakim menstruacijama. Kad su one smanjene (hormonima) ili kad ih nema (trudnoće i dojenja)-moja je krvna slika u redu. U menopauzi ću procvasti.

  42. #42
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Jesi probala Capafer?

  43. #43
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Da, 110 kn. No, ja sam ti malo čudna po pitanju uzimanja lijekova. Silno ih preispitujem i nekako moram biti sigurna da je plus veći od minusa. Pa pijem neko vrijeme, pa ostavljam jetru na oporavku. Tako i sa Captaferom.

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa Vidi poruku
    ALi navodno bjelanci sprejčavaju iskoristivost dobrih nutrijenata u tijelu i trebalo bi ga micati - tako tvrdi liječnica koja je sastavila bezglutenski meni mojoj prijateljici.
    a kolko tvoja bezgluteinska prijateljica jede prosa, moj klinac je bezgluteinac,i+ alergija na svašta, dosta često jedemo proso, čak ga stavljam i u njegov kruh ( koji i ja jede, jer mali cica). znamo ga mješati i s rižom, i svakak. Željezo mojem klincu je jaako dobro, ali on dosta pojede i puretine, napose purećeg vrata i želudca.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 20.10.2012. at 09:57

  45. #45
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a kolko tvoja bezgluteinska prijateljica jede prosa, moj klinac je bezgluteinac,i+ alergija na svašta, dosta često jedemo proso, čak ga stavljam i u njegov kruh ( koji i ja jede, jer mali cica). znamo ga mješati i s rižom, i svakak. Željezo mojem klincu je jaako dobro, ali on dosta pojede i puretine, napose purećeg vrata i želudca.

    Ne znam, doista. Ne vjerujem da je u većim količinama. No vjerujem da ako koristite jodiranu sol da onda ne bi trebalo imati za posljedice gušavost.

    Beti, jesi li pokušala s čajem od koprive?

    Ferrum Lek izbjegavajte ako se radi o tabletama za žvakanje jer sadrži aspartaman.

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mi inače sol upotrebljavamo u mizernim količinama, ali je jodirana

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Smjehuljica 11 mj., gotovo isključivo dojena, dohrana ju baš ne zanima... ima nizak hemoglobin, 107, donja granica 109.
    Pedijatrica je preporučila probiotik i klematske alge. Navodno najbolje podižu hemoglobin, a dobro se podnose.

    Imate li iskustava?
    nesto nizi hemoglobin ne mora nuzno biti znak da tvom djetetu nesto fali. ako ti je dijete opcenito dobrog zdravlja i hemoglobin mu je uvijek nizi nego "normalno" moze biti znak nekih genetskih nasljeđenih stanja.

    moj sin ima thallassemiu minor, koja je nasljednja genetska ( i vrlo česta ) bolest, a čiji je u stvari jedini simptom niži hemoglobin. u stvari ni nebi znali da ju ima da se kod njega nisu poklopile neke ozbiljne stvari, pa su napravili sve moguće i nemoguće testove.

    znaci, njegov hemoglobin je uvijek na donjoj granici ali je izuzetno zdravo i živo dijete i to je kod njega uobicajena situacija

  48. #48
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    samamama, zanimljiva info.
    Hvala.
    Budem malo poguglala.

    Istina... i ja se cijeli zivot borim s anemijom... osim u trudnoći.

  49. #49
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mojca ste se kaj poboljšali u međuvremenu?

  50. #50
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne, zaredale se dvije viroze i jedna bakterijska upala koju smo riješili antibiotikom, pa je hemoglobin još pao.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •