Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Kadulja/zalfija za neplodnost.

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno Kadulja/zalfija za neplodnost.

    Slucajno ovo nadjoh i odlucih podjeliti s vama. Mozda nekome bude od koristi.

    Kadulja - Žalfija
    Salvia officinalis - eng. Sage

    KaduljaKadulja je razgranat grm, visine 30-40 cm, višegodišnje, drvenaste stabiljke. Listovi su srebrenasto bijeli, srcoliki, namreškani i dlakavi. Cvjetovi su tamnoplavo - ljubičasti, dvousnati, a na vrhovima stabiljke tvore klasaste pršljenove. Svi dijelovi biljke imaju jak aromatičan miris. Kadulja samoniklo raste na suhim terenima i u priobalskom području, a najrasprostranjenija je na jadranskim otocima. Voli sunčana mjesta, jer je osjetljiva na vjetar i hladnoću. Cvjeta od maja/svibnja do juna/lipnja. Omiljena je ispaša za pčele, a njen med ubraja se među najcjenjenije vrste medova u svijetu.

    Kadulja sadrži kalijum, kalcijum, natrijum i eterično ulje čiji su sastavni dijelovi cineol, kamfor, borneol i dr. sastojci. Osim toga sadrži i gorku tvar karnozol, triperpenske kiseline, flavone i njihove glikozide, tanin.

    KaduljaLjekovitost ove biljke znali su još antički pisci. Plinije ju je nazvao "salvia" (ljekovita), što potječe od latinske riječi "salvus" (zdrav). Stara rimska izreka kaže: "Zaprijeti li smrt, po kadulju u vrt". Čak je i Karlo Veliki cijenio ovu biljku zbog svoje ljekovitosti, pa je poticao uzgajanje kadulje u cijelom kraljevstvu. U srednjem vijeku uživala je veliki ugled jer se smatrala sredstvom za produženje života i protjerivanje zloduha. Već tada je izašla knjiga na 400 stranica koja je govorila o njenoj upotrebi i djelovanju.
    Kadulja ima antiseptično, baktericidno, fungicidno, virustatično i protuupalno djelovanje. Njen čaj pročišćava dišne organe, upaljeno grlo, ždrijelo i krajnike, te pomaže kod promuklosti. Smatra se da on pomaže čak i pri saniranju kaverni kod plućne tuberkuloze, jer sadrži tanin koji zaustavlja krvarenje. Isto tako čaj zaustavlja jako znojenje plućnih bolesnika, mladih u pubertetu, žena u menopauzi i poslije poroda. Zanimljivo je da blagi čaj potiče znojenje, a jaki ga zaustavlja i sprječava.
    Kadulja se koristi kod kožnih problema, rana koje ne zacjeljuju, ekcema i svraba. Izuzetno je djelotvorna kod bolova i grčeva u želucu, vraća apetit, a smiruje upale crijeva i želuca, te tegobe u jetri i žučnoj vrećici. Kadulja predstavlja prirodnu djelotvornu pomoć kod problema s mokraćnim putevima, a naročito otežanog mokrenja. Stari Rimljani koristili su ju u tretmanu neplodnosti, jer snažno djeluje na ženske spolne organe, te otklanja sklonost pobačaju.
    KaduljaKadulja kuhana u pola vode i pola vina čisti krv, jača živce, zaustavlja drhtanje ruku.
    Čaj od kadulje pomaže kod uloga (gihta) i reume, te štiti od zaraznih bolesti. Kadulja jača kosu i daje joj sjaj. Grgljanje i ispiranje usta kaduljom zube čini zdravima i lijepima, pomaže kod afti i neugodnog zadaha iz usta. Zbog mnogih povoljnih djelovanja na zdravlje kadulja je vrlo poželjan začin u svakodnevnoj prehrani. Njeni listovi se stavljaju u pite i druge kolače s jabukama, a u ostala jela dodaje se uz peršin i celer.

  2. #2
    Lulu avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    331

    Početno

    Imam doma dva vagona kadulje i nisam znala šta bi s njom. Sad znam... :D

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    102

    Početno

    Da li je pijemo samo kao obicni caj ili....?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Upotreba kadulje kao čaja se u trudnoći i dojenju ne preporuča. Tanini koje sadrži izazivaju kontrakcije. Eventualno se može koristiti za ispiranje usta i grla, ali ne za piti.

  5. #5
    kia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    372

    Početno

    Super i ja krečem s konzumacijom možda pomogne

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    67

    Početno

    Martina ima pravo u vezi kadulje i trudnoće, pažljivo s njom.
    Kad sam bila trudna nisu mi u ljekarni htjeli dati tabletice za cuclanje protiv grlobolje jer je u sastavu bilo kadulje.

  7. #7
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno Re: Kadulja/zalfija za neplodnost.

    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Slucajno ovo nadjoh i odlucih podjeliti s vama. Mozda nekome bude od koristi.
    napisi nam i autora i daj link, da bas ne krsimo tuda autorska prava

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    kadulja može uravnotežiti ženske hormone ako imate probleme
    ima još puno drugih namirnica koje su tzv. "fitoestrogeni", među njima i soja, mahunarke, cjelovite žitarice, komorač, laneno sjeme, celer, češnjak, peršin

  9. #9
    Lulu avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    331

    Početno

    A ja baš mlatim po svemu tome što si navela, a čini mi se da mi hormoni nikad nisu bili gori. Ten mi je očajan, već dva mjeseca nikakvih, ali baš nikakvih pms simptoma (inače sam tjedan dana ranije imala bolove, cike su bile ogromne i teške), a i temperatura nit se diže nit pada, kao da nemam O. :?

  10. #10
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    kadulja se kad se pije mora pustiti da provrije 2-3min
    da ispare te štetne tvari
    a kad se korisiti za grgljanje onda se čim voda uzavre stavi unutra
    poklopi i makne s vatre da ne ispare tanini

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Plava, ne znam ko je autor jer sam nasla ovako na jednom forumu.
    Ako pise da se koristi u sprecavanju pobacaja, kako se onda ne moze koristiti u trudnoci :?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Upravo obrnuto, u visokim dozama kadulja je abortivno sredstvo, zbog tujona kojeg sadrži i zbog tanina. Tujon će kuhanjem nestati, ali tanini neće. Ak' su je Rimljani koristili, ne znači da su imali pravo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •