Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 67 od 67

Tema: Tužba protiv Milinovića

  1. #51
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Citiraj aenea prvotno napisa
    Pa svim silama se trudi obilježiti i poniziti nas. Svakako bi trebale (ako i kada jednom postupci ponovo krenu) odlaske u bolnicu obavljati u majicama sa porukama i, kao što je već netko predložio, žutom trakom oko ruke..

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    53

    Početno

    Citiraj loki prvotno napisa
    Dok traje prilagodba na ovaj sramotni zakon ne bi se smjeli onemogučiti postupci IVF u državnim bolnicama jel bi do tada trebali vrijediti stari zakoni, ukoliko ne krenu postupci po starom u 9 mjesecu mi se trebamo organizirati i skupiti pred ministarstvom zdrastva ja kao liječnica ću sigurno doći i trebamo tražiti svoje pravo.
    Treba jasno reći da je ovaj novi zakon Milinović izmislio da zaustavi MPO u Hrvatskoj.
    Slažem se!

  3. #53
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    loki, vec su se raspitivali i protestirali prakticki svi centri MPO u Hrvatskoj jer se nista nije znalo i stvarno je izgledalo da ce sve stopirat 6 mjeseci.

    Zato se je ministar i pojavio i dao intervju prije par dana da ce donijeti pravilnik pocetkom 9. mjeseca i da ce klinike imati 3-6 mjeseci za prilagodbu, tj. kad se valjda nece morati bojati globi od 70,000-250,000kn za vodjenje postupka bez ovlastenja tj. autorizacije.

    Problem je sto pravilnikom sad ide protiv vlastitog zakona (tj. uvodi kozmeticke promjene oko zamrzavanja zametaka, ali i protuzakonski obavezuje svaku kliniku da zaposli psihologa i pravnika, i obavezuje par da odabere koliko ce js. oploditi, bar je tako bilo u intervjuu), umjesto da (kako je procedura), vrati zakon u sabor na promjene, kao sto ide zakon s pusenjem.

    Slijedeca moguca opstrukcija je neizdavanje autorizacija klinikama. Posebno onima "nepodobnima" koje su se usudile nesto rec protiv svemocnog ministra. Vidjet cemo tko ce biti u povjerenstvu koje daje preporuke za ovlastenje.

  4. #54
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Roda podnjela tužbu na ustavni sud protiv zakona o MPO

  5. #55
    Bebel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,661

    Početno

    Mene zanima da li je V.Š. u ovoj cijeloj priči u sukobu interesa? Sudjeluje u izradi zakona, predsjednik je hrvatskog društva za humanu reprodukciju, radi u državnoj klinici, ima privatnu kliniku. :?
    Novi zakon u mnogo čemu na ruku ide privatnim klinikama.
    Naime, povećat će se broj prirodnih postupaka, a državne klinike neće moći pružiti pacijenticama dovoljan broj pokušaja na nivou godine pa će one ići u privatne klinike (i inozemne na stimulacije).

  6. #56
    goodwitch avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    207

    Početno

    potpis na Bebel....

  7. #57
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    podizem ovu temu

    i postavljam opet isto pitanje

    dok cekamo na odluku ustavnog suda - bolje da se pripremimo i za dalje

    1. da li je moguce tuzit Milinovica za lazi (npr. zamrzavanje zabranjeno u 5 evropskih zemalja)

    2. da li je moguce podnijet tuzbu na zakon nekom evropskom tijelu i kojem?

    3. da li je moguce podnijet tuzbu - sigurno je - zbog prozivljene boli - ali onda treba dokazat da je stvarno covjek zakinut - pa je pitanje zapravo koji dokazni materijal je potreban da bi se dokazala steta?

    4. Postoje li organizacije koje bi nam mogle pruziti odvjetnicku pomoc pro bono?

  8. #58

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Pino, da ti probam odgovoriti na pitanja

    1. ne možemo tužiti Milinovića za laži
    2. ne postoji nijedno europsko tijelo na kojem možemo srušiti zakon na način da bude stavljen izvan snage - jedina opcija nam je ustavni sud
    3. može se podnijeti tužba za povredu prava osobnosti, ali to bi stvarno bilo prilično teško dokazati. možda psihijatrijskim vještačenjem da je tužitelj stvarno zbog neuspješnih postupaka pretrpio/la teški psihički stres koji se očitovao u tim i tim posljedicama, uz još ginekološko vještačenje da tom paru zbog ograničenja oplodnje na 3 js je uspješnost smanjena za toliko i toliko posto (ne znam tko bi to uopće znao i mogao izvještačiti samo na temelju prijašnjih i sadašnjih nalaza). tužba ne bi mogla ići protiv milinovića osobno nego protiv RH jer je njezino zakonodavno tijelo donijelo taj zakon. mislim da je prilično hard-to-get case!
    4. odvjetnici sami odlučuju da li će nekoga zastupati pro bono, možda bi se moglo obratiti Hrvatskoj odvjetničkoj komori pa vidjeti da li oni imaju saznanja o tome da li bi netko takve usluge pružao pro bono. obzirom se odvjetnici ne smiju reklamirati, a o ovome bi se sigurno pisalo, nekome bi se možda isplatilo zastupati pro bono...

  9. #59
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Jasno je da su vladajući izabrani od većine koja je izašla na izbore, ali zar to znači da zaista mogu raditi i lupetati što god hoće, a sve potpuno nekažnjeno? Baš se pitam što još trebaju napraviti da se većina probudi..

  10. #60

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    aenea, imaju samo tzv. političku odgovornost - odnosno da će im birači nešto zamjeriti ili ne svake 4 godine i dati ili ne glas. u svemu ostalom su slobodni kao ptice. samo u normalnim državama tu političku odgovornost shvaćaju vrlo ozbiljno, za razliku od ove naše banana države.

  11. #61
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Ma znam, "krivi smo mi što smo ih pustili"..

  12. #62
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Lorien, hvala na odgovoru!

    Postoji situacija kad je dokazivo da ogranicenje na 3j.s. smanjuje sanse uspjeha - to su situacije kad je potreban PGD - npr. u slucajevima balansiranih translokacija, ide se na sto vise embrija, jer se zna da je 50% nekompatibilno sa zivotom - a uz tih 50% postoji jos i gomila prirodnih kromosomskih gresaka kao i kod drugih parova. Kao posljedica toga cesto ni od 10j.s. ne ostane ni jedna za vratiti. I talijanski i njemacki zakon su zapeli na tome izmedju ostalog.

    I nije potrebno da neki evropski sud ukine zakon - dovoljno je i da Milinovic i sabor dobiju pljusku za donosenje zakona koji je diskriminacijski, tj. povredjuje pravo na lijecenje i budu prokazani za to. Da, jedino Ustavni sud i Sabor mogu promijeniti ovaj zakon, ali oba ova tijela su podlozni pritisku javnosti. (iako Ustavni sud ne bi trebao biti, ali buduci da je biran u Saboru, i to na mandat od 4 godine, iluzorno je ocekivati da ne postoji utjecaj politike na Ustavni sud).

    Znaci osobna tuzba je jedini nacin?

  13. #63

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Postoji situacija kad je dokazivo da ogranicenje na 3j.s. smanjuje sanse uspjeha - to su situacije kad je potreban PGD - npr. u slucajevima balansiranih translokacija, ide se na sto vise embrija, jer se zna da je 50% nekompatibilno sa zivotom - a uz tih 50% postoji jos i gomila prirodnih kromosomskih gresaka kao i kod drugih parova. Kao posljedica toga cesto ni od 10j.s. ne ostane ni jedna za vratiti. I talijanski i njemacki zakon su zapeli na tome izmedju ostalog.

    Znaci osobna tuzba je jedini nacin?
    Mislim da je, ali ovo sa PGD-om mi je jako zanimljivo. Kada bi par imao medicinsku dokumentaciju koja bi ovo sve potvrđivala, mislim da bi bez problema mogli dokazati da im je time povrijeđeno pravo osobnosti na npr. reproduktivno zdravlje (ističem kako je novi Zakon o obveznim odnosima stupio na snagu 2006.g. i lista prava osobnosti nije u njemu navedena pa je na sudskoj praksi da razluči koja su to prava) i da im je ovako propisanim liječenjem onemogućeno roditeljstvo zbog čega trpe štetu u vidu tjeskobe, depresije i tsl.
    Mislim, mogli bi svi (i oni kojima ne treba PGD) to tvrditi samo bi prvo morali dokazati da je upravo ovako propisan način liječenja znatno smanjio njihovu šansu da ostvare trudnoću pa zbog toga trpe štetu. Problem je ako su novi pacijenti pa nemaju iskustva s prijašnjim načinom liječenja, jer bi onda teško dokazali da bi im prijašnji način bio uspješniji kad primjerice nemaju uopće podatke kako žena reagira na stimulaciju.
    U svakom slučaju, ako netko misli da ima case, neka proba. Naravno ne bez konzultacije s odvjetnikom.

  14. #64
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    A koga bi se onda moglo tuziti, tocno? Republiku Hrvatsku?

    I cini mi se da su odvjetnicke naknade prevelike? Ili covjek moze i sam sloziti tekst tuzbe? Tko snosi sudske troskove i koliki su?

  15. #65

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Pa po meni bi trebalo tužiti Republiku Hrvatsku jer je njeno zakonodavno tijelo donijelo takav zakon, zbog kojeg određena osoba trpi štetu. No, nisam sigurna. U svakom slučaju mislim da se ne može tužiti ministra osobno jer je on bio samo predlagatelj zakona, a Sabor ga je usvojio.
    U slučaju tužbe protiv RH osoba se prvo mora obratiti državnom odvjetništvu s prijedlogom za nagodbu i tek ako se nagodba ne postigne smije podnijeti tužbu.
    Može svaka osoba sama napisati tužbu, ali to osobno ne bi preporučila. Postoji razlog zašto se pružanjem pravne pomoći mogu baviti samo odvjetnici, a to je da su to ipak stručne osobe koje poznaju zakone i sudsku praksu i koji bi tu tužbu mogli uobličiti u nešto suvislo te koji također poznaju i procesne odredbe pa znaju što je bitno, a što nije u postupku pred sudom. Osim toga, drugačije je kad stranku zastupa profesionalac hladne glave kojem je to posao i kad ona zastupa sama sebe u postupku koji joj je bitan pa onda od drveća ne vidi šumu i često sama sebi čini štetu.
    Odvjetnička tarifa je koliko je meni poznato određena prema vrijednosti zahtjeva (ima je u Narodnim novinama na netu) - mislim da ako tužiš do 100.000,00 kn da je radnja 1.000,00 kn + PDV ili tako nekako. Mislim da to nije previše ako uzmeš u obzir da je to zapravo intelektualna usluga.
    Troškove postupka snosi sam tužitelj, ali ako uspije u sporu sve troškove mu mora naknaditi suprotna strana.

  16. #66
    Joss avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    471

    Početno

    U takvom postupku kako je već Loren napisala može se tužiti samo RH,
    ali po mom mišljenju ne bi se uspjelo sa tužbenim zahtjevom sve dok je na snazi čl 15 Zakona o medicinskoj oplodnji.
    Naime i da se dokaže da je uspješnost smanjena,oplodnja 3 stanice je propisana zakonom.
    Za dokazati tjeskobu, depresiju i slično bila bi potrebna medicinska dokumentacija ( od psihijatra, psihologa)
    Za osobne tužbe za nakandu štete treba čekati odgovor Ustavnog.
    Ima više vidova povrede prava osobnosti koji bi se mogli utužiti, ali to bi za svaku osobu trebalo procijeniti osobno.
    Odvjetnici ne mogu samo tako odlučiti nekog zastupati pro bono.
    bespaltna pravna pomoć je strogo ograničena http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=169
    i obarana u kaznenom postupku po službenoj dužnosti.

  17. #67

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    169

    Početno

    Citiraj Joss prvotno napisa
    ali po mom mišljenju ne bi se uspjelo sa tužbenim zahtjevom sve dok je na snazi čl 15 Zakona o medicinskoj oplodnji.
    Naime i da se dokaže da je uspješnost smanjena,oplodnja 3 stanice je propisana zakonom.
    Mislim da je Joss tu u pravu. Jer da bi netko imao pravo na naknadu štete, štetna radnja mora biti protupravna. A kako je zakonom propisana oplodnja 3 js, nema protupravnosti, jer se postupa u skladu sa zakonom.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •