Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Molim objasnjenje

  1. #1
    marcelina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    71

    Početno Molim objasnjenje

    Imam (mnoge) nedoumice u vezi provedbe novog zakona o MPO...
    Zasad me muci sljedeca (hipotetska) situacija:
    1. punkcijom dobiveno 10 jajnih stanica od kojih su odabrane 3 za oplodnju. Oplode se sve 3 i dobijemo 3 relativno kvalitetna zametka.

    1a) Moze li se traziti transfer samo jednog ili dva zametka?
    Mora li se preostali treci zametak unistiti?

    1b) Pretpostavimo da iz nekog razloga (npr. zdravstvene komplikacije pacijentice) nije moguce izvrsiti transfer svjezih zametaka. Sto se radi u tom slucaju? Koliko dugo se uopce zametak moze ostaviti da se razvija u laboratorijskim uvjetima?

    Kako novi zakon regulira pitanje eventualnog unistavanja zametaka?

  2. #2
    mmaslacak avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    818

    Početno Re: Molim objasnjenje

    1a)Koliko je meni poznato, prije postupka se moraš odlučiti koliko želiš da ti se oplodi jajnih stanica, dakle; 1, 2 ili 3, zato jer se sve vraćaju, naravno pod uvjetom da sve dobro prođe tj. da se ne prestanu razvijati.
    Dakle, nema uništavanja zametaka..
    1b) Kod ovog slučaja je bilo rečeno da će se u iznimnim situacijama dopustiti zamrzavanje.Zametak se ne ostavlja u lab. već se smrzava i kad "prizdraviš" ideš na FET.
    Sve u svemu, kompliciraju bezveze, a mogli smo kao i svi drugi u svijetu ići utabanim stopama MPO.


  3. #3
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    He ovo su bas zanimljiva pitanja!

    Mozemo se ravnati jedino prema tekstu zakona i pripadajucim pravilnicima koji su objavljeni u narodnim novinama.

    Recimo najavljeni pravilnik koji bi regulirao u kojim slucajevima (kad je ugrozeno zdravlje zene) se mogu zamrznuti zameci NIJE OBJAVLJEN i tko zna da li uopce postoji i posebno, STO PISE U NJEMU.

    U tekstu zakona i pravilnika NIGDJE ne pise da se par treba izjasniti o broju stanica koje zele oploditi (1,2,3). Ovo se pojavilo JEDINO u jednom Milinovicevom novinskom intervjuu i ako se provodi po bolnicama, to je protuzakonito.

    U tekstu zakona i pravilnika NIGDJE ne pise da se zameci ne smiju unistavati.

    U tekstu zakona i pravilnika zaista indirektno pise da se zameci ne mogu zamrzavati, jer zdravstvena ustanova mora biti autorizirana za svaki medicinski postupak, a njih ima tocno 5: (IUI ili IVF s vlastitim spolnim stanicama, IUI ili IVF s doniranim spolnim stanica i zamrzavanje spolnih stanica - dakle zamrzavanje zametaka nije jedno od dopustenih postupaka) - kako ce to dakle biti rijeseno pravilnikom mi nije jasno jer se kosi sa samim zakonom - osim ako Nacionalno povjerenstvo donese odluku da se taj postupak uvede u RH.

    U tekstu zakona pise da se NISTA ne moze obaviti bez zeninog pismenog pristanka.

    U tekstu zakona pise da zena IMA PRAVO pristanak povuci sve do trenutka transfera.

    Imajuci to u vidu:

    1a) Mislim da zena apsolutno ima pravo po tekstu zakona traziti transfer jednog ili dva zametka jer se nista ne smije napraviti protiv zenine volje - u slucaju da vas se ne poslusa, mislim da imate osnove za sudsku tuzbu jer vas se stavlja pod povecani rizik od opasne trudnoce s trojkama. Dapace, trebate biti jasni i glasni da to zelite (transfer 1 ili 2), te ako vas ne poslusaju, dobijete napismeno kako i zasto - jer morate razumjeti da su i doktori u teskoj poziciji - ili ce slusati zakon, ili ce slusat Milinovica, a ponekad su to potpuno oprecne stvari! Dakle, ne mogu oni na svoju inicijativu vama vratiti jedan ili dva, vec ta inicijativa mora biti vasa, jasna i glasna, da bi se njih oslobodilo odgovornosti pred Milinovicem.

    Ukoliko treba, mozete im doci s isprintanim tekstom zakona, u kojemu stvarno nista ne pise da se zena mora izjasniti za odredjeni broj j.s. niti da svi stvoreni zameci moraju biti vraceni zeni.

    Po originalnom tekstu zakona, treci zametak bi se morao unistiti jer nije predvidjeno zamrzavanje zametaka. Ne mogu vjerovati da je to bila namjera zakonodavca i u tom slucaju mislim da opet imate pravo na sudsku tuzbu jer je taj zametak vas, i samo vi imate pravo odlucivati sto s njim, i ako ga zelite zamrznuti umjesto da ga bacite, na to biste trebali imati apsolutno pravo. Suludo je bacati zametke kad ih mozete jednostavno zamrznuti, a posebno sto su jos i dragocjeniji buduci da ih po ciklusu mozete imati samo 3.

    1b) U slucaju zdravstvenih komplikacija navodno postoji ili ce postojati pravilnik koji ce dopustati zamrzavanje. "Struka" se navodno treba ocitovati o tome koje su to zdravstene komplikacije. Medjutim do sad to nije objavljeno, pa bih rekla da nije vazece.

    Po zakonu, zametak se moze ostaviti da se razvija do nastanka primitivne pruge tj. 14 dana. To je apsolutna glupost i kontradikcija u zakonu jer ako se transfer ne izvrsi do 7. dana zivota predembrija, on se vise ne moze ugnijezditi u maternicu. S jedne strane znanstveno istrazivanje na predembriju nije dopusteno, a s druge strane, moze se ostaviti predembrij da se razvija do stupnja kad je jedina moguca sudbina njegovo unistenje???

    Dakle, na ova pitanja koja imas, mogu postojati raznovrsne interpretacije, ali se ti ne moras sloziti s njima, bas zbog toga sto su interpretacije.

    Npr. ovdje su obrasci za davanje pristanka:
    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._110_2819.html
    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._110_2822.html
    i na njima nista ne pise koliko oploditi itd. Oni mogu tvrditi da si ti dala pristanak za transfer svih - ali nisi, nigdje nista ne pise o takvom pristanku.

    Eto toliko, nadam se da je jasno da predstoji jedna velika borba da se i ovaj restriktivni zakon interpretira na nacin na koji je napisan, a ne na jos restriktivniji nacin po kojem se promovirao po novinama.

    I SRETNO!

  4. #4
    marcelina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    71

    Početno

    mmaslacak, pino puno hvala na odgovorima!
    Nisam pravnik, niti sam medicinske struke, ali po mom misljenju zakon je kontradiktoran. S jedne strane zametci se ni u kom slucaju ne smiju zamrzavati, dok se s druge strane u nekim slucajevima moraju unistavati!!! Meni je to jako nelogicno...

  5. #5
    mmaslacak avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    818

    Početno

    Citiraj marcelina prvotno napisa
    Meni je to jako nelogicno...
    Kao i sve ostalo..nažalost na našu štetu..

  6. #6
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Da, to je prva i najuocljivija nelogicnost zakona - da se zameci ne smiju zamrzavati ali se mogu unistavati.

    Ali nije jedina (uz vec spomenuti razvoj predembrija koji je dopusten do 14. dana, dakle daleko preko tocke kad se mora vratiti u maternicu):

    Npr. u clanku 2 se daju raznorazne definicije - sto je pohrana, a sto transport predembrija itd - ali NIGDJE se ne definira sto je zametak - to definiraju npr. i u slovenskom i u njemackom zakonu jer je vazno znati, a postoji nesigurnost npr. da li obuhvaca oplodjenu jajnu stanicu prije prve diobe, da li je tek od sjedinjenja genetskog materijala itd. Ja mislim da su to namjerno izostavili da bi povecali pomutnju i raznorazne interpretacije.

    Onda, pravno savjetovanje za "obicne" parove gdje se ne koriste donirane spolne stanice - sta bi to trebalo obuhvacati? Ne postoje nikakve zakonske odredbe kojih bi parovi trebali biti svjesni, jer pravno po nicemu nisu zakonski razliciti od parova koji zatrudne "prirodno".

  7. #7
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Meni je dr. A pred 3 tjedna rekao kako se razmatra odredba o zamrzavanju tog trećeg zametka ali mislim da to još nije donešeno

  8. #8
    Nene2 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,044

    Početno

    Mene muči još jedno pitanje.

    Kaže zakonodavac zabranjujemo zamrzavanje embrija zato jer je stav njegove stranke da život počinje začećem. I nakon što smo svi shvatili da on ne razumije da zamrzavanje nije jednako ubijanje zametaka, nego upravo suprotno, on nudi izuzetak kod žena sa hiperstimulacijom ili drugim bolestima koje onemogućuju transfer.
    Sada me molim vas nemojte krivo shvatiti, jer nikako ne bih željela da ukine tu odredbu, budući da i sama spadam među one žene koje hiperstimuliraju.
    Mene muči što na kraju iz svega proizlazi da samo bolesne žene mogu koristiti nešto što zakon proziva nemoralnim i izjednačava s ubijanjem. To je otprilike isto kao da se sada kada u RH nema smrtne kazne, ona ipak odobri za neke slučajeve, ne znam kako bih to usporedila...

    Ima u ovom zakonu previše posla za Ustavni sud, ali nastavi li on konzultirati Petrovu... :/

  9. #9
    Denny avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,668

    Početno

    Strašno, krioprezervacija je ubojstvo, a uništavanje je ok, jer je u svrhu sprječavanja kriminala. Drugim riječima - volim te, ali samo dok mi to odgovara.

  10. #10
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    moje mišljenje je da je zakon apsurdan i da ima dosta toga za ustavni sud kako Nene2 kaže!

    Ministar, Prof.Šimunić i još par ne educiranih tupih glava iz sabora me sigurno ne mogu uvjerit u suprotno.
    Pošto poto nas žele uvjerit da smo svi ludi, zajedno sa svim evropskim stručnjacima.
    Ma che :shock:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •