Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: imunitet - što, kako, zašto..

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno imunitet - što, kako, zašto..

    već duže vrijeme bavim se temom imuniteta (dijete imalo AD i sami povremeno patimo od alergija)

    ali, sad mi je posebno interesantna jer smo doma svi poharani od ovih viroza i razmišljamo kako ga najbolje obnoviti

    ali prije toga, pitam se:

    može li se mjeriti i kako se, ako uopće, mjeri imunitet?
    može li se pratiti rast/pad imuniteta (osim naravno kroz neoboljevanje ili drugu krajnost češće oboljevanje)?
    kaj medicina veli o tome?
    koliko naši doktori opće prakse i pedijatri posvećuju pažnje jačanju imuniteta, dakle prevenciji umjesto liječenja bolesti..


    s druge strane, zaista me zanima, kaj se najviše koristi/preporuča i naravno zakaj baš to?
    odma da istaknem, molim da ostanemo u području prirode i prirodni(ji)h proizvoda, kemija me ne zanima jer smatram da su sintetizirani dodaci više štetni nego korisni dugoročno

    naše je vlastito iskustvo, i to full pozitivno, da probiotici stvarno pomažu, ali sigurno ima još toga..kaj još ima?

    molim iskustva, mišljenja..

  2. #2
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Moj je stav da smo ono što jedemo. Ima vjerovatno i puno istine u evoluciji čovjeka kroz krvne grupe pa tome prilagođena i prehrana.
    S druge strane obolijevanje od neke bolesti služi i razvoju, jednim dijelom pojedinca a svakako društva u cjelini. Pa postoje teorije evolucije, da se život razvio u smijeru kojem je baš zbog prisutnosti bakterije XY i virusa XY.
    Neugodno je kad čovjek jest bolestan (u eng. disease - nelagoda), pa mu u bolovima ništa ne pruža utjehu već bismo svi htjeli instant rješenje. Nekad tijelu treba bolest kako bi raslo, dalje se razvijalo.
    Sve to roditelju malo znači kad gleda da mu se dijete muči. Posebno ako lijeka ima.
    Moj je slučaj da je naša mlađa djevojčica bila izrazito boležljiva u dobi od 1-3 godine. Nije prošao mjesec (osim srpnja i kolovoza u te dvije godine) da nismo po tjedan dana bolovali zbog stanja dišnog sustava. Otkad je navršila 3 godine kao da je sve rukom odnešeno.

  3. #3
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Ja bi rekla da najvise pomazu zdrava prehrana, fizicka aktivnost i odmorenost iliti relaksiranost. A da najvece stetu cini premorenost i stres.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Meni je slika i prilika vlastitog imuniteta stanje zubnog mesa. Ako prokrvari - znači da je cijeli organizam potonuo. Tako mi je od djetinjstva. Sjećam se da sam znala zagristi bananu i to je bilo dovoljno da mi raskrvari desni... I danas je tako.

    Razlozi su razni - stres, umor, uzrujavanja (za vrijeme studija ispiti su me redovito jako opterećivali, nije se toliko osjetilo psihički, ali fizički sam se baš slamala).

    Pomaže mi pošten odmor (dovoljan je i vikend bez gostiju u vidu šire familije), voće i druga zdrava hrana, vitaminski pripravci, joga, šetnja...

    Kod moje djece i muža znak pada imuniteta su respiratorne smetnje (alergičari, mali je i astmatičar). Pomaže isto što i meni + slana soba.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Slažem se s Jadrankom, i mislim da ne može puno medicina (liječnici pedijatri, opće prakse) pomoći nekome, osim edukacijom, a mi smo svi preko raznih medija informirani što je zdravo, a što ne, sad pitanje je koliko nam je zdrav život (ful zdrav) izvediv.

    Ja mislim da imunitetu neće pomoći medovi, čajevi, prirodno bilje itd. A niti sintetski pripravci. Nema tu pomoći, osim zdravorazumskog života.

    Ono što će čaj, med itd. napraviti je kod bazično zdrave osobe oporavak učiniti ugodinijim i to je sve.

    Onaj ko je bolestan, dijagnoza koja ga čini bolesnim ionako ispliva (tipa astme, alergije itd.) i onda su ti u tom dijelu u području medicine, ali ne u smislu probiotici i vitamini, neko right stuff lijekovi (lijekovi za menadžment astme ili neke alergije ili što je već podloga zbog koje je neko osjetljiv i na ostale infekte).

    Sve drugo, od prirodnog bilja, preko farma pripravaka je marketing - kako za homeopate/pravitelje čajeva, tako za farmaceute. Po meni.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.11.2012. at 10:23

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A ne bi me čudilo da ti neko u apoteci, uz ono mjerenje vitamina i minerala, ponudi i mjerenje imuniteta, samo meni je to, dok me netko ne uvjeri u suprotno - samo ćiribiri u svrhu marketinga. Jedino što možeš je ponašati se zdravorazumsko - ako ste bolesni da trebate doktora - ići doktoru, ako ne trebate doktora, odmirovati doma, što zdravije jesti, što više fizičke aktivnosti kad ste zdravi, ako ste bolesni dati si vremena za oporavak i odčekati ljepša vremena kad je manje infekata i rast djece kad će se imunitet zbog rasta ionako popraviti, pa i kod ovih superosjetljivih...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.11.2012. at 10:26

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I ja sam na tragu ininog razmišljanja.
    Imuni sistem je jako kompleksan, i koliko znam pošto se stalno menja, tako se i doktorska saznanja o njemu menjaju.
    Mislim da na imunitet može da utiče sve i ništa. Ono, ako ti misliš da ti neki preparat pomaže, možda ti zaista malo i pomogne, makar u bržem oporavku, kao placebo. A opet mislim da na imunitet može da utiče i stres, način života ali nekome i ne mora. Ima ljudi čiji organizam to podnosi bolje a ima ih koji se razboljevaju od stresa.

    Ja sam na tragu, za moju familiju (muž, dete i ja) da ne bismo bili ovoliko bolesni (nos, sinusi, alergije) da ne živimo u jako, jako zagađenom gradu. Neka sklonost sigurno postoji, a zagađenost ne doprinosi poboljšanju.

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Čitajući tvoj post vidim da tebe ustvari zanima kako biti i ostati zdrav. Imunitet tu nije ono najvažnije.

    Moje je mišljenje ovakvo. Volim raditi popise (uglavnom u glavi, ali evo i na ekranu):

    1. Genetika. Tu ne možeš puno pomoći. Ako si u naslijeđe dobila dobru "koreniku" već je pola posla obavljeno. Za izabrati dobar "genetski materijal" kao oca svoje djece, treba se pomučiti, ali i to nam je u genima. Htjele, ne htjele, kod muškaraca koje želimo kao buduće očeve svoje djece uvijek gledamo poželjne, zdrave osobine, evolucija tu ima duboko svoje prste, vrsta se treba održati i napredovati. Ovo progovara biolog u meni.

    2. Mjesto boravka. Živjeti u nezagađenoj okolici, daleko od tvornica, daleko od jakog prometa, daleko od antena, dalekovoda, po mogućnosti blizu mora, u zelenilu...Pa jasno je da će svatko u takvoj okolini biti zdraviji. Nego u velikom gradu, u prizemlju kraj "zelenog vala", kraj tvornice salonita, rafinerije...Uz mjesto boravka vezana je klima tog mjesta. Recimo planinska i mediteranska su povoljnije od kontinentalne.

    3. Ishrana. Jesti raznovrsno, zdravo, skupo. Ne mora se jesti sve, ali određene namirnice bi trebale biti zastupljene. Što je hrana kvalitetnija i organizam je zdraviji.

    4. Način života. Logično je da kretanje pogoduje zdravlju. I sport, ali u razumnim količinama. A sjedenje pred TVom i kompom sigurno ne.

    5. Stres, tj. izbjegavanje istog. Bili beba, dijete, odrasli, starci, svima stres škodi. Lijepo je prepoznati stres i pokušati ga se ili riješiti ili prevladati ili biti "zen".

    A med, probiotici, kapljice, placebo, ma bilo što, malo će pomoći ako nema dobre podloge. Tijelo je hram, tako nekako. Treba ga paziti i onda će se lakše oduprijeti bolestima. Iako, nažalost, mogu biti sve predispozicije optimalne, a bolest pobijedi. To je tako.

    Tako ja nekako gledam na to.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Vissnja, ako te išta tješi - upoznala sam astmatičara i na Visu, i alergičara (alergija na dalm. bilje). Također, prijateljica astmašica, na Braču osjeti ambroziju iz ZG-a - toliko je osjetljiva, a ta pelud može doputovati i preko 300 km, ako dobro kužim. Morala bi baš puno daleko od Bg pobić... fakat u neku nedođiju, a onda bi vjerojatno, za tipa nekih 10-tak 20-tak godina, razvila alergiju na te alergene koji su lokalni na mjestu di si pobigla, pa bi se trebalo onda opet selit, na neko mjesto koje ima suprotne alergene dok se tijelo ponovno "ne resetira". Ko u onom vicu - ajte sad svi tamo, ajte sad svi vamo - zašto - ma, samo nek' je muving... Uvijek je to neki trade-off.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.11.2012. at 11:04

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Apsolutni potpis pod beti3. Genetika je No. 1, i, u stvari, ne možeš puno toga "raditi" oko imuniteta, nego održavati razumski ono što ti je dano, sprječavati ono loše (tipa izlaganje duhanskom dimu itd.). Iako... mijenjamo se i oko genetike pa kad tražimo "najboljeg suprotnog spola" često se odlučujemo i za mozak (ne fizičku snagu i zdravlje).... jer para klade valja. Ali to je sad samo zabavni off. Bottomline - ne zamaraj se oko imuniteta, tj. zamaraj se - ako vjeruješ u placebo, jer sve to - od probiotika, do magarećeg mlijeka (njega čak niti pedijatri ne savjetuju, pogotovo alergičarima, tj. sve ovisi o konkretnoj alergiji), preko kurkume, Petrovićevog meda, propolisa itd. Za probiotike medicina (pedijatri) kažu da su nepotrebni OSIM U SLUČAJU PIJENJA ANTIBIOTIKA. Danas bi se sve prodalo, nisam ja tu isto potpuno drugačija, samo ja "pasem" na drugim poljanama (ne na ovoj konkretnoj oko tih zdravlje-boostera - jer u to ne vjerujem - probala godinu dana svašta ovo-ono, matične mliječi - 0 bodova).

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    ajooj, vidim - prave optimistice ))

    priznajem, i slažem se dijelom, da se ne treba vjerovati slijepo "pripravcima", ali ipak, kao mama koja je sa svojim djetetom prošla puno i naučila na primjeru vlastitog djeteta (i to prvenstveno metodom pokušaja) da od svih stvari dugoročno pomažu baš probiotici (a liječili smo i medicinom i homeopatijom i ayurvedom..) uvjerila sam se da je
    izuzetno bitno da se svi skupa više educiramo jer nevjerojatno koliko malo ljudi općenito znaju (ili se usude vjerovati) da si mogu pomoći i nečim izvan zapadne medicine, a ona nažalost samo liječi posljedice..a ne radi na utvrđivanju i rješavanju uzroka
    to me stvarno mori, jer sve više mojih prijatelja, njihovih članova obitelji ili njihove djece postaje preosjetljivo baš zbog sulude konzumacije farmaceutike..
    .. i zato me zanima i iskustvo onih koji su u ovom svijetu baš kako ste ga gore opisale ipak zdravi(ji)

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mama pticica, kako ja to vidim... to tvoje znanje je više u području vjerovanja kojim se ne bavi "zapadna medicina", koja se, kako ja to vidim, bavi primarno nečim dokazivim i konkretnim....a ovo što ti zoveš edukacija, meni je placebo... Možda nađeš više za sebe/vas na odvojenom podforumu alternative.... a možda se takvi jave i ovdje, nakon nas "realista" (ili "skeptika" - ovisno o "zdravstvenom svjetonazoru").

    Iskustvo zdravijih... to ti je ono rulet bez pravila, i vjerojatno turbo zdravi ne čine ništa drugačije od turbo bolesnih...

    Ma, čim ste vi u području čajeva i probiotika - iz moje perspektive, vi ste zdravi i neka to bude i moj optimizam... tj. nije optimizam, to je realizam . Što god učinili - vjerujem da ćete samo bit još zdraviji. Sretno !
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.11.2012. at 14:23

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A ja osobno smatram izuzetno bitnim razbijanje tih mitova oko "edukacije"... ali nema veze sad, dalje šutim, pa nek se javi ova druga "strana", jer mi se čini i da doktori popuštaju... jer kuže da postoji biznis i da "tržište pije ta "znanja"".

  14. #14
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    to me stvarno mori, jer sve više mojih prijatelja, njihovih članova obitelji ili njihove djece postaje preosjetljivo baš zbog sulude konzumacije farmaceutike..
    Gdje kupuješ homeopatske, ayurvedske pripravke i probiotike?

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje kupuješ homeopatske, ayurvedske pripravke i probiotike?
    A valjda su besplatni, pa onda nije konzumerizam.

    A mama pticica, moram ti reći da se medicina, zvala ju ti istočnom ili zapadnom, itekako bavi uzrocima bolesti i njih pokušava liječiti i izliječiti. Naravno da se bavi i posljedicama, kako bi čovjeku olakšala.

    I moram napisati, iako nije tema, ali često primijećujem, da neki ljudi (ne mislim na nikog ponaosob) "vole" da su bolesni, da pričaju o simptomima, o lijekovima i o "lijekovima", posjećuju prečesto liječnike i one druge, alternativce i to im je stil života. Pomalo na tragu Munchausena...( ne spominjem i njegov sindrom).
    Naravno, izuzimam stvarno bolesne ljude, i baš me usrećuje kad je više onih prvih, nego drugih.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I moram napisati, iako nije tema, ali često primijećujem, da neki ljudi (ne mislim na nikog ponaosob) "vole" da su bolesni, da pričaju o simptomima, o lijekovima i o "lijekovima", posjećuju prečesto liječnike i one druge, alternativce i to im je stil života. Pomalo na tragu Munchausena...( ne spominjem i njegov sindrom).
    Naravno, izuzimam stvarno bolesne ljude, i baš me usrećuje kad je više onih prvih, nego drugih.
    Ja ti na tu temu ovako mislim - ljudi pričaju o onome što ih tišti, ako ih nešto tišti, očekujući pomoć ili istresanje. To je naš evropski stil, valjda, da ne govoriš nešto previše kad si dobro ili kad ti ide dobro (neka lažna skromnost možda, ono... .da ne ispadne hvastanje, ili očekivanje da je uvijek dobro, pa primjećujemo samo kad nije dobro) - ko što ne govorimo "danas imamo struje !!!!", nego se bunimo "nestala struje (ljutiti smajlić)!!!!"

    I na temu zdravlja, i druge, nismo se još ful poanglosaksonili. Kad se to dogodi, umirat ćemo od bolova, ali ćemo davat odgovore "Odlično sam!!!" (jer će tržišna konkurencija i pristojnost nalagat da, ako te što boli, držiš to za sebe i svog doktora). Jako je puno kulturološokih razlika po svijetu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.11.2012. at 16:09

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Čak i kad se ima, recmo, novaca, nije uputno tu toliko uživat ko Ameri i onaj Baja Patak što se kupa u novčanicama, nego je socijalno prihvatljivije, kako kažu u Dalmaciji "plakat mižerju". Nama su Ameri koji nesputanije se odnose s lovom (tipa ovo košta toliko, ova kuća toliko)još uvijek blagi šok.

    Tako da mi se to ne čini neki novi trend jamrajućih Munchhausena, nego da je percepciju svih nas nas zapljusnuo taj anglosaksonski pozitivizam di je čudno govorit da ti je, ako ti je, loše - pa takvi iskaču - a ovi nasmijani "danas sam pozitivna )) odlično sam:))" iz nekadašnje manjine kreću se prema bildanju kritične mase.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.11.2012. at 16:14

  18. #18
    Puella avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    34

    Početno

    Za imunitiet sam sve probala, ali nista nije tako dobro kao ovo sto pijem zadnje 3 godine.

    Od kada pijem, odnosno koristim
    - svaki dan 1 kasika COROKUTA
    - svaki dan 2 zelena caja


    3 godine se nisam prehladila, niti imala na usni herpescic.

    Dakle savrseno !

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •